Results 1 to 8 of 8

Thread: EXERION Arcade Cabinet

  1. #1
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default EXERION Arcade Cabinet

    Χαιρετώ την παρέα.

    Πριν από τρεις μήνες είχα πάει ένα ταξίδι στην Κύπρο. Η Κύπρος είναι ένας τόπος όπου είχα κάνει το μεγαλύτερο
    κομμάτι της στρατιωτικής μου θητείας πριν από 24 χρόνια. Από την εποχή που ήμουν φαντάρος μέχρι και το πρόσφατο
    παρελθόν όπου και την επισκέφτηκα ξανά δεν είχα πάει ποτέ στο ενδιάμεσο.

    Έμεινα στη Λευκωσία. Μια Λευκωσία αγνώριστη δυστυχώς προς το πολύ χειρότερο.

    Αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ και άρχισα να βολτάρω λίγο πιο άνετα βρέθηκα μπροστά σε μια ευχάριστη έκπληξη.

    Σαββατόβραδο και περπατώ στο κέντρο της παλιά πόλης, εκεί όπου έμενα σε φιλικό σπίτι.
    Λίγο πιο μπροστά πήγαινε μια φίλη που ταξιδέψαμε μαζί. Κάποια στιγμή γυρνά και μου λέει κάτι σε στυλ
    "να σου πω, έλα λίγο προς τα εδώ" με χαμόγελο πονηρό.

    Φτάνω στο γωνιακό κατάστημα όπου είχε σταθεί μπροστά αλλά εγώ ήδη από μακρυά είχα καταλάβει.

    Κοντά στις 30 arcade καμπίνες μέσα. Δυο τρείς αναμμένες να παίζουν φωτίζοντας ζεστά το υπόλοιπο
    σκοτεινό κατάστημα με το φως από τις crt οθόνες τους.

    Το μάτι μου έπεσε αμέσως σε μια όρθια καμπίνα που σίγουρα είχε ξεμείνει από το 80 γιατί οι περισσότερες ήταν νανάκια.
    Τεράστια, πλατιά, και σούπερ ρετρό στο σχέδιο της. Η μαρκίζα της αλλαγμένη σε κάτι πολύ πιο σύγχρονο μιας και μέσα
    στη διαδρομή των χρόνων θα είχε διάφορες χρήσεις ίσως ακόμη και σε φρουτάκια, αν και η διάταξη του πάνελ
    παρέπεμπαν επίσης σε παιχνίδια της δεκαετίας του 80 όπου ένας μοχλός και δυο κουμπιά
    ήταν υπεραρκετά για τις ανάγκες των παιχνιδιών της εποχής.

    Έμεινα να κοιτώ λίγο σαν χαζός τη βιτρίνα και προσπαθούσα να καταλάβω πως θα έρθω σε επαφή να μάθω πληροφορίες.
    Σημείωση πως ήμουν στην Κύπρο από Πέμπτη, το μαγαζί αυτό ήταν στον ίδιο δρόμο (!) που έμενα και το πήρα χαμπάρι Σάββατο βράδυ.
    Μεσολαβούσε Κυριακή όπου τα πάντα είναι κλειστά και τη Δευτέρα στις 8 πετούσα για επιστροφή στην Αθήνα.

    Ο ιδιοκτήτης είχε αφήσει ένα χαρτί κολλημένο με τηλέφωνα επικοινωνίας.

    Τον κάλεσα επί τόπου και δε το σήκωνε. Ξανά και ξανά.
    Κάποια στιγμή τον βρήκα στο τηλέφωνο. Ένας συμπαθέστατος κύριος στην γραμμή, του εξήγησα και δώσαμε
    ραντεβού για την επομένη να έρθει να ανοίξει να δω αν κάτι με ενδιαφέρει.

    Τα υπόλοιπα πήραν τον δρόμο τους. Συμφωνήσαμε σε μια σχετικά "λογική" τιμή, τον πλήρωσα και το κομμάτι
    της μεταφοράς το ανέλαβε να το δρομολογήσει ο φίλος που με φιλοξενούσε.

    Δυστυχώς στην πορεία τα μεταφορικά ήταν περισσότερα από την αγορά της ίδιας της καμπίνας και εγώ άρχιζα να βρίζω τον εαυτό μου
    για ακόμη μια φορά που ο ενθουσιασμός μου με παρασύρει σε καταστάσεις που δεν έχουν λογική.

    Είχε γίνει όμως η όλη ιστορία, δεν είχε νόημα να το ψειρίζω περισσότερο. Ας μου γίνει μάθημα (που δε θα μου γίνει).

    Ο καιρός πέρασε, η πανδημία εξαπλώθηκε και εν μέσω όλης αυτής της δυσάρεστης κατάστασης μου παρέδωσαν
    κατόπιν συνεννόησης την καμπίνα. Η συσκευασία είχε γίνει με προσοχή, ξέχασα να αναφέρω πως η καμπίνα για τα
    χρόνια της ήταν σε εξαιρετικά καλή κατάσταση - οκ με τις ανάλογες μικροφθορές - αλλά πιστεύω πως όλα αυτά τα χρόνια
    ήταν σε μέρος σκιερό και στεγνό.

    Η αγορά που έκανα αφορούσε μόνο το κομμάτι της καμπίνας. Χωρίς οθόνη, χωρίς παιχνίδι.
    Θα ήταν πολύ πιο βαριά, το κόστος μεταφοράς θα ήταν σίγουρα πολύ μεγαλύτερο.

    Όμως οθόνη είχα στο σπίτι μια έξτρα και όσο για το παιχνίδι που θα έτρεχε μέσα αυτό ήταν
    ήδη προαποφασισμένο από το βράδυ του Σαββάτου που την είδα πρώτη φορά.

    Όχι emulation, όχι πολλά παιχνίδια κλπ. Μόνο το Exerion.

    σημ. επειδή όλη τη διαδικασία την ανέβαζα σε πραγματικό χρόνο όσο μου πήρε σε ένα άλλο φόρουμ που είναι πιο κοντά σε αυτά τα θέματα με arcades κλπ
    θα δείτε κάποιες φορές ότι αναφέρομαι σε παρελθόντα χρόνο.

    Τώρα που έχει τελειώσει όλο το πρότζεκτ το ανεβάζω και εδώ.

    - - - Updated - - -

    Στη πρώτη φωτογραφία αριστερά είναι η καμπίνα το βράδυ που έμεινα να τη χαζεύω. Δίπλα πλέον στο σπίτι μου αφού έχω αρχίσει σιγά σιγά
    να την καθαρίζω και να αφαιρώ ότι μπορεί να θεωρηθεί περιττό. Όχι ιδιαίτερα πολλά πράγματα. Όπως προείπα και πιο πάνω
    είναι σε πολύ καλή κατάσταση όπως επίσης μου έχει κάνει εντύπωση και η ποιότητα κατασκευής της. Δε ξέρω αν είναι Κυπριακής
    κατασκευής αλλά είναι ότι καλύτερο έχω συναντήσει όλα τα χρόνια που έχω πέσει πάνω σε διάφορες καμπίνες. Επίσης δε θα χρειαστεί ιδιαίτερα
    πολλές επεμβάσεις από τη μεριά μου. Όχι βαψίματα, το control panel είναι τέλειο όπως έχει κλπ. Κάποια μικρο αισθητικές επεμβάσεις αλλά σε αυτά θα περάσω σιγά σιγά.

    Attachment 12043



    - - - Updated - - -

    Δεύτερη φωτογραφία με το πολύ ωραίο ηχειάκι στο κέντρο ψηλά, τη μαρκίζα όπου έπαιρνε λάμπα φθορισμού και το cp ανοιχτό.

    Attachment 12044

    Κοιτάξτε ρε παιδιά τι ωραίο bezel έχει ... δυστυχώς πάνω δεξιά (δε φαίνεται στη φωτογραφία) έχει μια καλούτσικη φθορά το αυτοκόλλητο
    αλλά δε με πειράζει και τόσο . ΟΚ κουβαλάει και μια ιστορία και ταλαιπωρία μαζί. Φωνάζει από μακρυά 80's !

    Η πίσω πόρτα είχε κάτι ψηλά που θα τα επισκευάσω, δεν είναι τίποτα το σημαντικό καθώς επίσης θα βαφτεί βέβαια.
    Οι άλλες δυο φωτογραφίες είναι απλά το εσωτερικό της. Πολύ καθαρή πραγματκά.
    Προσέξτε επίσης στην πάνω δεξιά φωτογραφία αυτό το στέλεχος που μοιάζει με σταυρό.
    Προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι μιας και δεν είχε τύχει να το συναντήσω ξανά.
    Τελικά είναι ένας γρήγορος και απλός τρόπος να στερεώνεις επάνω την όποια πλακέτα θέλεις να έχεις χωρίς βιδώματα κλπ.
    Δεν είχε τύχει να το συναντήσω ξανά.

    Attachment 12045

    Τέσσερις μεγάλες μεταλλικές γωνίες με ενίσχυση στις 90 μοίρες είναι μια χαρά για κάτσει πάνω η οθόνη.
    Απλά οι δυο επάνω γωνίες χρειάστηκε να κοπούν διαγώνια (αριστερή επάνω φωτό) για να ταιριάξουν σωστά.
    Τρύπημα σε νέο σημείο τους και με βίδες η οθόνη είναι ακλόνητη πλέον.

    Click image for larger version. 

Name:	E04.jpeg 
Views:	83 
Size:	732.5 KB 
ID:	12046

    Το επόμενο κομμάτι που ήθελε μια φροντίδα είναι το κενό ανάμεσα στην οθόνη και στο γυάλινο bezel. Ποτέ δε μου άρεσε που κοιτώντας από πάνω καθώς παίζεις σε κάποιες καμπίνες να βλέπεις δεξιά και αριστερά της οθόνης. Στις άλλες δυο που έχω στην κατοχή μου έχω μια πλαστική μάσκα που καλύπτει τα όποια κενά. Εδώ όμως δεν είχα κάτι αντίστοιχο οπότε έπρεπε να αυτοσχεδιάσω. Σε μακετόχαρτο πάχους 1 εκ χάραξα το σχέδιο και μετά ήταν πολύ εύκολο να το κόψω με κοπίδι. Ταίριαξε γάντι. Βοήθησε πολύ το γεγονός πως είχα ήδη τις άλλες μάσκες που μου έδωσαν ακριβείς διαστάσεις.

    Click image for larger version. 

Name:	E05.jpeg 
Views:	78 
Size:	610.0 KB 
ID:	12047

    Ένα καλό βάψιμο με μαύρο ματ χρώμα και είναι έτοιμο. Μαζί με το bezel από πάνω είναι κούκλα.

    Click image for larger version. 

Name:	E07.jpeg 
Views:	78 
Size:	801.1 KB 
ID:	12048

    Σειρά πήρε το φως της μαρκίζας. ¨Έβγαλα τελείως τις παλιές αναμονές και έβαλα ένα ωραιότατο σκαφάκι με led φωτιστικό σώμα. Αφού πέρασα κανένα δίωρο να καταλάβω για ποιο λόγο δε ανάβει αποφάσισα να αντικαταστήσω το φις που ήταν Κυπριακού/Αγγλικού τύπου με ένα δικό μας και μου έκανε τη χάρη τελικά.

    Click image for larger version. 

Name:	E08.jpeg 
Views:	79 
Size:	793.9 KB 
ID:	12049

    Πριν από μέρες είχα φτιάξει μια μάσκα για να μη βλέπω γύρω γύρω από την οθόνη.
    Είχα ανεβάσει και σχετικό υλικό. Σκεφτόμουν πως αυτό δε με ικανοποιούσε βλέποντας
    αντίστοιχα πλαστικά bezel της εποχής τα οποία έδιναν και ένα βάθος. Εδώ αυτό δε το είχα.
    Όμως το ήθελα.


    Μετρήσεις και κόντρα μετρήσεις. Μακετόχαρτο του μισού εκατοστού αυτή τη φορά και έφτιαξα μια μάσκα
    που θα μεσολαβεί κατά ύψος αυτή τη φορά ανάμεσα σε οθόνη και στο γυάλινο bezel που έχει η καμπίνα.


    Κάτω δεξιά η μάσκα όταν την συναρμολόγησα στο γραφείο μου, αριστερά κάτω απλά ακουμπησμένη
    πάνω στην οθόνη και η τελευταία φωτογραφία στην κορυφή με το γυαλί και το μόνιτορ αναμμένο.
    Αν και πολύ σκοτεινή η εικόνα βλέπετε πως πλέον υπάρχει μια αίσθηση κουτιού με βάθος...
    Αυτό ήταν που επεδίωκα.
    Ήταν όμως μόνο αυτό ; Χμμμμ . . .

    Click image for larger version. 

Name:	E09.JPG 
Views:	78 
Size:	798.6 KB 
ID:	12050

    Από κάπου θυμόμουν πως είχα κρατήσει μια εικόνα ενός bezel που κάποιος είχε φτιάξει για το Exerion
    μάλλον για χρήση σε κάποιο user interface από κάποιον emulator.


    Γιατί να μη τη χρησιμοποιήσω λοιπόν σκέφτηκα να το ντύσω με το ωραιότατο αυτό θέμα και να πάρει και μια έξτρα πινελιά
    η καμπίνα όταν είναι σβηστή. Όταν ανάψει είναι άλλη ιστορία, θα το δούμε παρακάτω.


    ¨Έπιασα photoshop και έκανα σε αντίστοιχες λωρίδες σαν αυτές που είχα κόψει το μακετόχαρτο για να μοντάρω στη μάσκα
    την εικόνα που είχα. Αυτό αποδείχτηκε αρκετό ζόρικο καθώς η εικόνα είχε σχεδιαστεί για μια επίπεδη επιφάνεια.
    Εγώ εδώ πλέον είχα γυρίσματα στις γωνίες αρκετά και μάλιστα με διαφορά ύψους στα χαρτόνια μου αφού,
    τα μεγάλα κομμάτι έχουν ύψος 7,5 εκ και οι τέσσερις γωνίες 9 εκ ύψος. Τα σχέδια δε μου έβγαιναν σωστά με αποτέλεσμα
    να μη μπορούν να συνεχίσουν γύρω γύρω. Δεν είχα άλλη επιλογή. Αφού έκοψα εκεί που ήθελα στο Photoshop ότι δε προέκυπτε
    σωστά σαν αναλογία το ξανασχεδίασα από την αρχή ώστε όταν πάει και "φιλάει" στο διπλανό κομμάτι να υπάρχει συνέχεια.


    Κάτω αριστερά της φωτογραφίας ένα απλό παράδειγμα αυτού που λέω.
    Πάνω αριστερά αφού έχω διορθώσει τα λάθη και προσθέσει δικά μου μικροστοιχεία για να είσαι σωστό.
    Κάτω δεξιά όλα τα κομμάτια έτοιμα προς τύπωμα.

    Click image for larger version. 

Name:	E10.JPG 
Views:	78 
Size:	521.6 KB 
ID:	12051

    Μερικές φωτογραφίες αφού έκοψα και κόλλησα τα κομμάτια προσεχτικά στη μαύρη μάσκα...


    Κάπως καλύτερα τα πράγματα . . .

    Click image for larger version. 

Name:	E11.JPG 
Views:	78 
Size:	683.8 KB 
ID:	12052

    Νομίζω πως οι φωτογραφίες δίνουν την αίσθηση αυτού που λέω αν και από κοντά είναι ακόμη ωραιότερο.
    Μένει μόνο να φιξάρω κάπως τη μάσκα στη θέση της ώστε να μπορεί να βγει και να μπεί αν χρειαστεί.

    Click image for larger version. 

Name:	E12.JPG 
Views:	76 
Size:	796.6 KB 
ID:	12053

    Πριν από τις επόμενες εικόνες και την πρόοδο ακόμη μια μικρή ιστορία που είμαι
    σίγουρος πως κάποιοι από εσάς έχουν αντίστοιχες.

    Το Exerion ήταν ένα παιχνίδι που όταν ήμουν κοντά στα 10 ένας μπάρμπας της παραδίπλα γειτονιάς ο οποίος δεν είχε καν
    μαγαζί arcade παρά ένα ισόγειο κοινό κατάστημα που είχε βάψει απλά τα τζάμια απ' έξω άσπρα, είχε βάλει μέσα 5-6 μηχανήματα
    ανάμεσα σε αυτά και το Exerion. Πάντα στη ζούλα, πάντα με τον φόβο αν θα με δεις κανείς πήγαινα και χτυπούσα το τζάμι
    ( δε θυμάμαι ήμουν μόνος ή με παρέα αλήθεια; ) για να μου ανοίξει. Μισοάνοιγε τη πόρτα, τσέκαρε στα γρήγορα έξω και σε έβαζε.
    Ήταν μαγεία, ήταν μια άλλη διάσταση για όσο λίγο κρατούσε το χατζιλίκι μου γιατί λίγο κρατούσε.


    Η πλάκα είναι πως καμιά φορά πηγαίνοντας προς το πατρικό μου περνώ από τη γειτονιά αυτή και κάποιες από τις καμπίνες αυτές (ναι αυτές)
    υπάρχουν έξω φυλαγμένες αλλά μετά από τόσα χρόνια πλέον έχουν γίνει άχρηστες. Μέχρι που βρήκα τον τύπο ύστερα από τόσα χρόνια
    και ζήτησα να αγοράσω μια παρόλο τη κακή τους κατάσταση. Θα ήταν μια από αυτές που έπαιζα εγώ σαν πιτσιρικάς και αυτό είχε σημασία για μένα. Ήξερα πως σε μεγάλο βαθμό θα μπορούσα να τη συνεφέρω. Τέλος πάντων, long story short δεν τις πουλούσε όμως.
    Τις ήθελε ο γιός του μου είπε. Ακόμη εκεί είναι και σαπίζουν.

    - συνεχίζω -

    παρέλαβα και έχω δουλειά λέμε . . .

    Click image for larger version. 

Name:	E14.JPG 
Views:	76 
Size:	837.6 KB 
ID:	12054

    Ξεκίνησα να βάζω αυτοκόλλητα.


    Συνεχίζω με την μαρκίζα.
    Για αρχή μιας και το control panel θα πάρει χρώμα και θα χαθεί αυτό το ασημί από το μέταλλο που έχει,
    έβαψα και τα μεταλλικα rails που κρατούν τη μαρκίζα πάνω κάτω μαύρα.
    Η μαρκίζα λοιπόν πήγε και κόλλησε απευθείας πάνω στο πλέξι γκλας.
    Η κόλλα λοιπόν ήταν από τη μεριά που είναι και η εκτύπωση. Στη μεσαία φωτογραφία ειδικά στα αριστερά
    φαίνεται πως το αποτέλεσμα δεν είναι και τόσο σωστό καθώς υπάρχουν κάποια νερά.


    Επειδή όμως το έχω ξανακάνει με αυτόν τον τρόπο και την πρώτη φορά είχα λίγο φρικάρει,
    με χαρά μου διαπίστωσα πως όταν στεγνώσει τελείως το σαπουνόνερο που το περνάω πριν να κολλήσω αυτοκόλλητα,
    τότε εξαφανίζονται και αυτά τα συμπτώματα και μένει μια καθαρή στεγνή επιφάνεια. Πιστεύω έτσι να γίνει και αυτή τη φορά.


    Δεν ήταν όμως αυτό που δε μου άρεσε γενικότερα. Αυτό που μου έδινε μια φτηνή εντύπωση ήταν πως το φως περνά
    πολύ δυνατά μέσα από την εκτύπωση με αποτέλεσμα να την κάνει να δείχνει δεύτερη.


    Αυτό φαίνεται καθαρά στην πρώτη φωτογραφία από πάνω.


    Αυτό που έκανα λοιπόν γιατί είχα προνοήσει κάποιο στραβοπάτημα είναι πίσω από το κολλημένο να βάλω
    άλλη μια φορά μια εκτύπωση για να κόψει αρκετά την ένταση από το φως και να δείξει όπως πρέπει.


    Έτσι και έγινε ... στη τρίτη φωτογραφία το αποτέλεσμα είναι το σωστό.

    Click image for larger version. 

Name:	E15.JPG 
Views:	78 
Size:	948.9 KB 
ID:	12055

    Το επόμενο θεματάκι είναι πως επειδή το πλεξι γκλας ήταν κομμένο ελαφρώς μικρότερο κατά πλάτος ( και η μια πλευρά του ήταν
    κακοκομμένη επίσης ) περνούσε το φως δεξιά και αριστερά. Δυο πλαστικές γωνιές που έκοψα για να πάνε να φωλιάσουν δεξιά και αριστερά
    έκαναν πολύ καλά τη δουλειά τους και χάθηκε και η κακοτετχνία στο κόψιμο.

    Click image for larger version. 

Name:	E16.JPG 
Views:	78 
Size:	710.4 KB 
ID:	12056

    Τάκα τάκα έβγαλα το καπάκι από το ηχείο. Το καθάρισα, το έπλυνα και το έβαψα.

    Click image for larger version. 

Name:	E17.JPG 
Views:	78 
Size:	877.8 KB 
ID:	12057

    Συνέχεια πήραν τα πλαϊνά αυτοκόλλητα. Έπαιξα πάρα πολύ μέχρι να καταλήξω.
    Με μικρά κομμάτια χαρτοταινίας στις τέσσερις άκρες δοκίμαζα συνεχώς διάφορες εναλλακτικές μέχρι
    που βρήκα τη σωστή τους θέση και μετά το πράγμα ήταν απλό.
    Κάτι άλλο που έκανα σαν μικρή δική μου παρέμβαση είναι πως πρόσθεσα μια έξτρα μαύρη γράμμη
    στο περίγραμμα του σχεδίου ώστε και να κάνουν μεγαλύτερη αντίθεση πάνω στην επένδυση ξύλου
    αλλά κυρίως για να δέσουν με το μαύρο t - mold.


    Νομίζω γενικώς... είναι κουκλί !

    Click image for larger version. 

Name:	E18.JPG 
Views:	77 
Size:	891.4 KB 
ID:	12058

    Σα να φτάνω προς το τέλος νομίζω...


    Μπήκε και το αυτοκόλλητο στο CPO.


    Η τελευταία εκδοχή προς τα κάτω έχει και τη συνέχεια του εικαστικού
    προς τα πάνω απλά ακουμπισμένο στο γυάλινο bezel για να δω αν μου αρέσει

    Click image for larger version. 

Name:	E19.jpg 
Views:	76 
Size:	524.0 KB 
ID:	12059

    σημ.2 κάπου εδώ να πω πως στο όλο εγχείρημα είχα βοήθεια από δυο φίλους που σε ότι μπορούσαν να βοηθήσουν
    το έκαναν εξ αποστάσεως γιατί τότε είχαμε και το lockdown. Ο ένας από τους δυο δε είχε αναλάβει να καθαρίσει
    και να επιδιορθώσει την πλακέτα γιατί ήταν σε άθλια κατάσταση και δεν έπαιζε σωστά.
    Την πήρε μαύρο χάλι κα μου την έστειλε πίσω καινούργια.

    Απλά δεν έχω λόγια για τη βοήθεια τους . . .

    - συνεχίζω -

    Είχα παραλαβή πριν από μια ώρα...


    Από το tracking number είχα δει πως είναι έξω για διανομή και είχα στήσει καραούλι ...


    Πάμε στο φωτογραφικό ρεπορτάζ.


    Η φάση είχε ως εξής.


    α) ανοίγουμε κουτί και βρίσκουμε άλλο κουτί


    β) ανοίγουμε δεύτερο κουτί για να βρούμε τρίτη συσκευασία

    Click image for larger version. 

Name:	E22.jpg 
Views:	74 
Size:	892.3 KB 
ID:	12060

    Ε, ανοίγοντάς το να μη βρω το περιεχόμενο τυλιγμένο με bubble wrap ;

    Click image for larger version. 

Name:	E23.jpg 
Views:	74 
Size:	756.7 KB 
ID:	12061

    Εντάξει τι να λέμε ... ;

    Click image for larger version. 

Name:	E24.jpg 
Views:	74 
Size:	647.9 KB 
ID:	12062

    Η πλακέτα από πίσω επενδεδυμένη με χαρτόνι και ο αντάπτορας ... ωραίος και νοικοκυρεμένος.

    Click image for larger version. 

Name:	E25.jpg 
Views:	75 
Size:	493.7 KB 
ID:	12064

    Γρήγορα γρήγορα πήγα στην καμπίνα και πολύ απλά έβαλα επάνω την πλακέτα να την ανάψω.


    Δεν την έχω στερεώσει ακόμη σωστά, θα βγάλω το άλλο που έχει σαν στήριξη και θα τη βιδώσω τελικά με τα ποδαράκια της.


    Αυτό θέλει λίγη υπομονή για να το βάλω όπως θέλω και εγώ δε τη διέθετα σε αυτή τη φάση.


    Έπρεπε να το ανάψω...


    Μερικές γρήγορες φωτογραφίες από το πρώτο πρώτο άναμα ...

    Click image for larger version. 

Name:	E26.jpg 
Views:	73 
Size:	817.7 KB 
ID:	12063



    Click image for larger version. 

Name:	E27.jpg 
Views:	74 
Size:	682.8 KB 
ID:	12065

    τελευταίο ποστ στην εξέλιξη του πρότζεκτ μιας και έφτασα στο τέλος ...

    επιδιορθώσεις στο ταλαιπωρημένο joystick


    ένα μικρό πλαστικό κομμάτι που ακουμπά στον μοχλό καθώς δίνει κατεύθυνση.


    τρείς απλές φωτογραφίες με το πρόβλημα και τη λύση του.


    στη πρώτη το κομμάτι που λείπει.

    Click image for larger version. 

Name:	E28.jpg 
Views:	73 
Size:	846.2 KB 
ID:	12066 Click image for larger version. 

Name:	E29.jpg 
Views:	74 
Size:	773.8 KB 
ID:	12067 Click image for larger version. 

Name:	E30.jpg 
Views:	73 
Size:	680.3 KB 
ID:	12068

    Για το τέλος κάποιες φωτογραφίες με την καμπίνα τελειωμένη και 100% λειτουργική.

    Με αφορμή όλη αυτή την ανακατασκευή έκανα και μια πολύ καλή μετακόμιση

    στη διαρύθμιση του χώρου που έχω τη συλλογή μου από τα παιχνίδια κλπ.

    έγινε πολύ καλύτερος αλλά δεν είναι το παρόν θέμα αυτό το κατάλληλο για να ανεβάσω

    φωτογραφίες από τον χώρο μου γενικότερα . . .

    Click image for larger version. 

Name:	E00.jpg 
Views:	75 
Size:	938.0 KB 
ID:	12069

    Click image for larger version. 

Name:	E01.jpg 
Views:	75 
Size:	822.6 KB 
ID:	12070 Click image for larger version. 

Name:	E02.jpg 
Views:	74 
Size:	959.9 KB 
ID:	12071 Click image for larger version. 

Name:	E03.jpg 
Views:	74 
Size:	860.0 KB 
ID:	12072

    Click image for larger version. 

Name:	E04.jpg 
Views:	74 
Size:	946.0 KB 
ID:	12073 Click image for larger version. 

Name:	E06.jpg 
Views:	72 
Size:	626.9 KB 
ID:	12074 Click image for larger version. 

Name:	E08.jpg 
Views:	72 
Size:	998.0 KB 
ID:	12076

    Click image for larger version. 

Name:	E09.jpg 
Views:	73 
Size:	535.9 KB 
ID:	12077

    το όλο πρότζεκτ κράτησε περίπου 25 μέρες με αρκετή δουλειά σε καθημερινή βάση.

    χρόνο δυστυχώς είχα άπειρο αφού αναγκαστικά έπρεπε να είμαι συνέχεια στο σπίτι αν και ακόμη και σήμερα

    σε γενικές γραμμές βγαίνω ελάχιστα παρά την άρση των περιοριστικών μέτρων.

    αν είχατε υπομονή να φτάσετε μέχρι εδώ και να διαβάσετε (ήρωες) τις υπεραναλυτικές φλυαρίες μου

    πιστεύω να σας άρεσε το θέμα εξίσου και να σας έφερε από το παρελθόν των ένδοξων arcades,

    αναμνήσεις που δε μπορούν να ξεχαστούν.






    Last edited by Error Flynn; 12-05-2020 at 17:23.

  2. #2
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Αν και δε θυμάμαι να είχα ασχοληθεί ποτέ με το Exerion, η καμπίνα που ετοιμάζεις γι αυτό το παιχνίδι αυτή την φορά συνοδεύεται απο μια ωραία ιστορία. Μένει να δουμε και το τελικό της αποτέλεσμα.

    Δεν μας είπες γιατί επέλεξες να προσαρμώσεις σε αυτή την καμπίνα το Εxerion?

  3. #3
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default

    Μας έχεις τρελάνει ρε φίλε! Μπράβο σου! Καταπληκτικό!

    Όλα καταπληκτικά είναι ότι κάνεις βασικά... Τι να λέμε τώρα...
    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  4. #4
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by BillyFlo81 View Post
    Αν και δε θυμάμαι να είχα ασχοληθεί ποτέ με το Exerion, η καμπίνα που ετοιμάζεις γι αυτό το παιχνίδι αυτή την φορά συνοδεύεται απο μια ωραία ιστορία. Μένει να δουμε και το τελικό της αποτέλεσμα.

    Δεν μας είπες γιατί επέλεξες να προσαρμώσεις σε αυτή την καμπίνα το Εxerion?
    Γιατί Βασίλη ο σχεδιασμός της καμπίνας, δηλαδή πολύ πριν να ξεκινήσουν να γίνονται λιγότερο ογκώδης και κοντές (για να καταλήξουμε στα νανάκια)
    που τα βρίσκαμε φουλ στη δεκαετία των αρχών του 1990 ήταν αυτός που κυριαρχούσε την εποχή που βγήκε το exerion.
    Το Exerion είναι ένα παιχνίδι του 1983 και η καμπίνα είναι ακριβώς ο τύπος της εποχής αυτής.

    Κατά τη γνώμη μου δε θα μπορούσα να έχω πιο ταιριαστή καμπίνα για τον συγκεκριμένο τίτλο όπως και για άλλους αντίστοιχους της εποχής.

    Περίεργο που λες πως δεν είχες ασχοληθεί. Δε το είχες πετύχει κάπου ή απλά το ξέρεις και δε σου άρεσε σαν θέμα;

    Έχουμε βέβαια και κάποια διαφορά ηλικίας και εγώ αυτό το πρόλαβα και το έπαιξα όταν ήμουν αρκετά μικρός που σημαίνει εσύ

    θα ήσουν ακόμη μικρότερος. Ίσως αυτός είναι ο λόγος ;

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Μας έχεις τρελάνει ρε φίλε! Μπράβο σου! Καταπληκτικό!

    Όλα καταπληκτικά είναι ότι κάνεις βασικά... Τι να λέμε τώρα...
    Ευχαριστώ Αποστόλη !

  5. #5
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Αρκετά πιθανό να μην το είχα προλάβει λόγω ηλικίας, όμως είχα παίξει για παράδειγμα το Galaga σε καμπίνα το οποίο είναι παλιότερο παιχνίδι. Βέβαια, το Galaga το είχα παίξει πολύ μικρός σε καμπίνα στο χωριό του πατέρα μου, χρόνια μετα την κυκλοφορία του. Οπότε φαίνεται πως δεν έτυχε να πέσω στην συγκεκριμένη καμπίνα με το Exerion, καθώς μου άρεσαν πολύ (και μου αρέσουν ακόμα) τα top down shooters. Πάντως και γω αυτό αρχικά υπέθεσα, ότι είχες παίξει μικρός το παίχνιδι στη συγκεκριμένη καμπίνα και γι αυτο το επέλεξες.

    edit: Τώρα είδα τις τελευταίες φωτογραφίες. Πολύ όμορφη και αυτή! Συγχαρητήρια!

  6. #6
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Όρθια γονδόλα νομίζω τις λένε αυτές τις καμπίνες. Παλιό shootεράκι αγαπημένο το Exerion, το έχω ταΐσει και αυτό αρκετά και ναι απόλυτα ταιριαστό όντως για την συγκεκριμένη καμπίνα.

    Δεν θέλω να πω τίποτα για την εργασία σου, το γούστο σου, πάλι έβαλες τα χεράκια σου τα έκανες όλα χάλια, υποτίθεται ότι έχεις λέει και ταλέντο. Κρίμα την καμπίνα δηλαδή καλύτερα να σάπιζε κάπου με την ησυχία της η καημένη.

    Όχι, δεν είναι η ζήλια που μιλάει, γιατί το λες αυτό, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σε ζηλεύω δηλαδή; Μου την μoστράρεις κιόλας παρέα με την έτερη καμπίνα Ms Pac Man, έλεος δηλαδή τι θέλεις να μάθω που είναι το σπίτι σου να έρθω να το κάψω;

    Spoiler!

  7. #7
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by BillyFlo81 View Post
    Αρκετά πιθανό να μην το είχα προλάβει λόγω ηλικίας, όμως είχα παίξει για παράδειγμα το Galaga σε καμπίνα το οποίο είναι παλιότερο παιχνίδι. Βέβαια, το Galaga το είχα παίξει πολύ μικρός σε καμπίνα στο χωριό του πατέρα μου, χρόνια μετα την κυκλοφορία του. Οπότε φαίνεται πως δεν έτυχε να πέσω στην συγκεκριμένη καμπίνα με το Exerion, καθώς μου άρεσαν πολύ (και μου αρέσουν ακόμα) τα top down shooters. Πάντως και γω αυτό αρχικά υπέθεσα, ότι είχες παίξει μικρός το παίχνιδι στη συγκεκριμένη καμπίνα και γι αυτο το επέλεξες.

    edit: Τώρα είδα τις τελευταίες φωτογραφίες. Πολύ όμορφη και αυτή! Συγχαρητήρια!
    ευχαριστώ Μπίλη ! Σου χρωστάω Tehkan, δε το έχω ξεχάσει. Μας πρόλαβε η κατάσταση.

  8. #8
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Όρθια γονδόλα νομίζω τις λένε αυτές τις καμπίνες. Παλιό shootεράκι αγαπημένο το Exerion, το έχω ταΐσει και αυτό αρκετά και ναι απόλυτα ταιριαστό όντως για την συγκεκριμένη καμπίνα.

    Δεν θέλω να πω τίποτα για την εργασία σου, το γούστο σου, πάλι έβαλες τα χεράκια σου τα έκανες όλα χάλια, υποτίθεται ότι έχεις λέει και ταλέντο. Κρίμα την καμπίνα δηλαδή καλύτερα να σάπιζε κάπου με την ησυχία της η καημένη.

    Όχι, δεν είναι η ζήλια που μιλάει, γιατί το λες αυτό, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σε ζηλεύω δηλαδή; Μου την μoστράρεις κιόλας παρέα με την έτερη καμπίνα Ms Pac Man, έλεος δηλαδή τι θέλεις να μάθω που είναι το σπίτι σου να έρθω να το κάψω;

    Spoiler!
    Ευχαριστώ Νεκτάριε.

    Οι γόνδολες είναι άλλου τύπου καμπίνες αν δε κάνω λάθος είναι αρκετά μεταγενέστερες.

    Το Exerion μαζί με το cocktail τραπέζι που έφτιαξα το οποίο εκτός από τη Jamma πλακέτα του Tehkan τρέχει και μια Pandora με άπειρα mame παιχνίδια μέσα και τη Ms. που επισήμανες

    συν τα τρία τραπέζια φλίπερ που έχω ο χώρος έχει περιοριστεί επικινδύνως και λέω κάπου εδώ σιγά σιγά να ηρεμήσω.

    Πάντως κάποια στιγμή λέω να κάνω ένα κάλεσμα μια βραδιά στο σπίτι για ρετρό gaming σπίτι

    να γνωριστούμε και μερικοί άνθρωποι παρέα με ψιλοφαγητό (πίτσες - σουβλάκια δηλαδή χαχα), χαβαλέ

    και φυσικά μίνι τουρνουά Tehkan World Cup.

  9. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Nek_Food (13-05-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •