Results 1 to 15 of 15

Thread: The Talos Principle

  1. #1
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default The Talos Principle

    Ειναι παιχνιδι του 2015, δεν ειχαμε thread, εχει 88% στο metascore, και κοστιζει 4 ευρω σε προσφορα.



    Οποτε δημιουργω αυτο το thread, γιατι τουλαχιστον εγω θα το σχολιασω καποια στιγμη

    ΥΓ. Και ο geogoku βεβαιως βεβαιως.
    .

  2. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Leon_DiZ (08-05-2020),odytsak (08-05-2020)

  3. #2
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    To κατεβάζω κι εγώ, καλό φαίνεται και γενικώς μ'αρέσουν τα παζλ παιχνίδια, στην τελική τι ψυχή έχουν τα 4 ευρώ.

    Σε πρώτο πρόσωπο παζλ αν θυμάμαι καλά έχω παίξει μόνο το Portal 2 (αργότερα και το 1, κάπου μέσα σε κάποια συλλογή ήταν) και μου έχει μείνει το πόσο παιχνιδάρα ήταν.

  4. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    PDS (08-05-2020)

  5. #3
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το ειχα παιξει οταν ειχε κυκλοφορησει και μου αρεσε παρα πολυ, σε καποια σημεια θυμίζει αρκετά το portal

    Οι γριφοι του στην αρχη ειναι ευκολοι και όσο προχωράς δυσκολεύουν και γίνονται πιο πολύπλοκοι. Κυρίως είναι γρίφοι του βασίζονται περισσότερο στην αντίληψη, στο να καταλάβεις δηλαδή πως πρέπει να λειτουργήσουν τα πράγματα. Οσο θυμάμαι είναι και μεγαλούτσικο game

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    Leon_DiZ (08-05-2020),odytsak (09-05-2020),PDS (08-05-2020)

  7. #4
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Επαιξα κανένα μισάωρο μέχρι να μπω στον ναό, παρότι απλοί γρίφοι στην αρχή στον έναν κόλλησα κανένα τρίλεπτο κι όταν το έβγαλα λέω "καθυστερημένος είμαι lol",
    ελπίζω μόνο να υπάρχουν κι άλλα γκατζετάκια στην συνέχεια γιατί όλοι οι γρίφοι ήταν βασισμένοι στο μηχανάκι που κάνει jam,
    πραγματικά φαίνεται διαμαντάκι, μπορείς να το παίξεις και σε τρίτο πρόσωπο για όσους δεν θέλουν σε πρώτο.

  8. #5
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Εχω φτάσει στα lazer που κάνεις connections και λέω κάτι μου θυμίζει αυτό το στυλ gameplay, τελικά θυμήθηκα, είναι από το Quantum Conundrum,
    φανταστικό puzzle (με στοιχεία platform) game, αν θυμάμαι καλά ο βασικός dev του Portal όταν έφυγε από την Valve το είχε φτιάξει.

    Επειδή μ'αρέσουν αυτά τα παιχνίδια πείτε αν υπάρχουν κι άλλα puzzle games σε πρώτο πρόσωπο σαν το Portal, το Quantum Conundrum και καλή ώρα το Talos Principle.

    edit: Βρήκα και το thread του Quantum Conundrum, εγώ το είχα δημιουργήσει το 2012 και αν κρίνω από τα λιγοστά posts δεν άρεσε σε κανέναν.
    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...l=1#post392928

  9. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    PDS (10-05-2020)

  10. #6
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Είναι και η ιστορία ενδιαφέρουσα. Ειδικά οι συνομιλίες στον υπολογιστή.
    Όσον αφορά τη δυσκολία, γίνεται πολύ ζόρικο παρακάτω ειδικά αν θέλει κάποιος να βρει και τα αστέρια (προσωπική άποψη πάντα)

  11. The Following User Says Thank You to Kane For This Useful Post:

    odytsak (11-05-2020)

  12. #7
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Σπύρο δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά όταν κολλάω σε κάποιο γρίφο μου δίνετε και εσύ και ο Μιχάλης ο Snk μέσω QR code ένα σημαντικό tip για να λύσω τον γρίφο.

    Click image for larger version. 

Name:	The Talos Principle_20200511143939.jpg 
Views:	102 
Size:	259.7 KB 
ID:	12041

  13. The Following 2 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Kane (12-05-2020),Snk (12-05-2020)

  14. #8
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Χαίρομαι που βοηθάω ένα φιλαράκι έστω και χωρίς να το γνωρίζω.

    Δεν το είχα δει αυτό πάντως. Πρέπει να έχεις κάποιον στο friends list που έχει παίξει το παιχνίδι για να λειτουργήσει;

  15. #9
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ναι λογικά να είναι στην friendlist και να έχει παίξει το παιχνίδι.
    Εσείς οι δύο και ο jimaklas01 εμφανίζονται οπότε δεν πρέπει να το έχει παίξει κανένας άλλος.

    Κάτι σαν το Quantum Conundrum που περιγράφω παραπάνω, παιχνίδια για λίγους.

  16. #10
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Λοιπόν το τερμάτισα και με τις τρεις εναλλακτικές επιλογές, παιχνιδάρα από τις λίγες,
    στο ένα εναλλακτικό τέλος μπήκα κι εγώ στην κάσα (κηδεία κανονική) ως messenger για τις γενιές που θα έρθουν,
    όποιος από την friendlist με αναστήσει (στα Messenger νησιά) θα έχει βοήθεια (hint) σε γρίφο και μαζί το τρόπαιο Help From Above (Receive guidance from Elohim's messengers).

    Μπήκα μετά να παίξω και το DLC αλλά οι γρίφοι που έχει είναι από άλλον πλανήτη.
    Πολύ δυσκολότεροι σε σχέση με το κανονικό παιχνίδι.

    Δυστυχώς παιχνίδια σαν τα Portal, Quantum Conundrum και Talos Principle βγαίνουν ανά 10 χρόνια.


  17. #11
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Τελειωσα και εγω το βασικο γκειμ.

    Μου αρεσε παρα πολυ! Για 4 ευρω ηταν πραγματικα κλοπη. Και δεν εχω παιξει ακομα το DLC.

    Δεν ξερω αν θα το εβαζα διπλα στα Portal 1-2/Braid/The Witness αλλα τα πλησιαζει πολυ. Θα ελεγα οτι χανει λιγο στην ατμοσφαιρα σε συγκριση με αυτα τα games. Στο artistic κομματι περισσοτερο.

    Πολυ ωραια puzzle, δυσκολα τοσο οσο. Δεν κολλησα οσο ειχα κολλησει στα Braid & The Witness.

    Πιανει ενα θεμα(Α.Ι, συνειδηση) που εχω προσωπικα παρακολουθησει πολυ σε ταινιες και παιχνιδια κτλ οποτε δεν ειχε το impact που θα ειχε αν το επιανα πρωτη φορα. Παρ'ολα αυτα το κανει πολυ καλα(καλο writing)μεσω του υπολογιστη(συζητησεις ή αναγνωση κειμενων).

    Γενικα μου αρεσε πολυ και το προτεινω. Πολυ καλη διαρκεια btw. Mε το DLC ξεπερνα τις 20 ωρες σιγουρα.
    .

  18. #12
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post

    Πολυ ωραια puzzle, δυσκολα τοσο οσο. Δεν κολλησα οσο ειχα κολλησει στα Braid & The Witness.
    Με τα αστέρια ασχολήθηκες;

  19. #13
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Kane View Post
    Με τα αστέρια ασχολήθηκες;
    Ελαχιστα.

    Ναι εδω εχεις δικιο, εκει πρεπει να ειναι η μεγαλη δυσκολια.

    Τα εβγαλες ολα?
    .

  20. #14
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Έβγαλα περίπου το 70%. Τα υπόλοιπα κόντεψαν να με τρελάνουν. Οπότε έπαιξε οδηγός (είτε μερικός είτε ολόκληρου του γρίφου)

  21. The Following User Says Thank You to Kane For This Useful Post:

    PDS (09-08-2020)

  22. #15
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Μην ανοίγω καινούριο thread γιατί δεν είναι και πολύ δημοφιλή τα παζλ πρώτου προσώπου,
    παίζω αυτές τις μέρες το Turing Test (δωρεάν μέσω Now), είναι ακριβώς το στυλ που μ' αρέσει,
    είναι μια μίξη Portal 2 στην παρουσίαση και στην αισθητική αλλά οι γρίφοι είναι πιο κοντά στο Talos Principle,
    σ' όποιον λοιπόν αρέσουν τα Portal, Quantum Conundrum και Talos Principle σίγουρα θα το λατρέψει.




Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •