Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 32 of 32

Thread: COVID-19: The Gaming Thread

  1. #21
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Αν είχα πάρει το DOOM θα έπαιζα ξεκάθαρα αυτό, να ξεδώσουμε λιγάκι ρε παιδί μου

    Σίγουρα σε κάτι πιο χαλαρό/σύντομο θα πάω πάντως, ναι


  2. #22
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Χα χα χα σας ζηλεύω λίγο... εγώ δουλεύω από το σπίτι και μετά έχω μαγείρεμα, καμία βιντεοκληση με παρεες για μα μην ξεχνιόμαστε και περνάει η μέρα πολύ πιο γρήγορα.

    Έπεσα το the wolf among us με έναν φίλε σε shareplay, τελείωσα το foundation DLC του Control, παίζω λίγο destiny που και που (δεν το περίμενα ποτέ αυτό από εμένα) και μετά ψυχοθεραπεία με read dead redemption 2 που περνάω τον χρόνο με βόλτες και sidequests, strangers και κυνήγι- που δεν τα πάω και καλά, αλλά η φύση είναι τόσο ωραία που δεν με νοιάζει.


    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    Σε διαστημα περιπου ενος μηνα εχω παιξει και τελειωσει (ή ξανατελειωσει σε πολλα απο αυτα):

    Uncharted collection (1-2-3)
    Uncharted 4
    Uncharted Lost Legacy
    Titanfall 2
    Shadow of the Colossus
    Control
    Jedi fallen order
    A plague Tale
    Για το control έγραψες την γνώμη σου; Πως σπυ φανηκε;

  3. #23
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Πανό εσένα πως σου φάνηκε το wolf?είναι απτά καλύτερα της telltale...βέβαια η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παίξει κάποιο από τα παιχνίδια της και να μην μου έχει αρέσει...πολύ αγαπημένο και το tales from the borderlands...
    Και γω τελείωσα το walking dead..δεν ήξερα πως θα το κλείνανε και αν θα με κέρδιζε αλλά και πάλι ήταν στα γνωστά τους πολυ καλά επίπεδα!!!πολύ καλό και αυτό!
    @Valkyre εννοείται θέλω εντυπώσεις από plague tale!ανυπομονώ να το παίξω αυτό το παιχνίδι!
    Εγώ έχω ξεκινήσει το deaths gambit που συνδυάζει souls κ λίγο πιο πολύ demons σε platform σκηνικό...πολύ ωραίο και έχει αρκετές δικές του πινελιές που το κάνει να ξεχωρίζει..
    Σειρά έχει το dreams (thanx @Snk και από δω)

    Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  4. #24
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Εγραψα στο αναλογο θρεντ για το Control!

    Edit: Δεν ειδα ποτε το ποστ του Chronohill για το Plague Tale. Επιφυλασσομαι στο αναλογο θρεντ

  5. #25
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Πανό εσένα πως σου φάνηκε το wolf?είναι απτά καλύτερα της telltale...βέβαια η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παίξει κάποιο από τα παιχνίδια της και να μην μου έχει αρέσει...πολύ αγαπημένο και το tales from the borderlands...
    Και γω τελείωσα το walking dead..δεν ήξερα πως θα το κλείνανε και αν θα με κέρδιζε αλλά και πάλι ήταν στα γνωστά τους πολυ καλά επίπεδα!!!πολύ καλό και αυτό!
    Πάρα πολύ καλό! Ειναι το πρώτο telltale παιχνίδι που παίζω, με κράτησε παρα πολύ και το ευχαριστήθηκα. Με το που τελείωσε άρχισα να ψάχνω αν εχει βρει δεύτερο μέρος κλπ.

    Νομίζω απο plus έχω και το Batman της telltale. Να το παίξω;

  6. #26
    PS4forums Addict gtakis's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Καίσαρι Κορινθίας
    Posts
    1,515
    PSN ID
    Takis_7

    Default

    Εγώ έχω λιώσει το Pes 2020 online με το κουμπαράκι μου αλλά και άλλους και επίσης συνεχίζω να κάνω χρόνους στο παλιό μεν αλλά ακόμα καταπληκτικό Driveclub και σήμερα ξεκίνησα και το Dirt 2.0 που είχε το Ps Plus,στην αρχή ξενέρωσα με τον πολύ δύσκολο χειρισμό και gameplay αλλά όσο περνάει η ώρα και παίζω τόσο κολλάω.....πολύ εθιστικό τελικά..... ελπίζω να καταφέρω να παίξω και το Uncharted 4 που κατέβασα επίσης από Ps plus.

    Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. The Following User Says Thank You to gtakis For This Useful Post:

    toninio (10-04-2020)

  8. #27
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Ναι πολύ ωραίο και το Μπάτμαν!το είχα παίξει χαλαρά λέω νταξει μωρέ Μπάτμαν πάλι τι να μας πει..και μπαμ ήταν γαμάτο και αυτό!
    Τελείωσα το deaths gambit με καντήλια...μου έβγαλε την πίστη προς το τέλος...ίσως δεν είχα διαλέξει και καλό class..καιρο είχα να θέλω να πετάξω το χειριστήριο στον τοίχο...τα κατάφερα όμως..
    Πάμε για dreams τώρα..για δούμε

    Στάλθηκε από το Redmi 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  9. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    panos74gr (10-04-2020)

  10. #28

    Default

    Eπιβεβαιώνω τον gtakis πιο πάνω: το Dirt Rally 2, που κατέβασα κι εγώ από το Plus, πραγματικά τα σπάει. Εμπερία από driving games δεν έχω, αλλά πρέπει να είναι από τα πιο sim παιχνίδια οδήγησης. Δύσκολο, απαιτητικό, αλλά σε βάζει 100% στο κλίμα του αγώνα και στη θέση του οδηγού (μετά από κάθε ειδική, πονάνε τα χέρια σου από την προσπάθεια). Δεν ξέρω πώς θα είναι και με manual αλλαγές ταχυτήτων. Σίγουρα πιο δύσκολο, αλλά μπορεί να έχει καλύτερο αποτέλεσμα.
    Και για τον Chronohill που ρώταγε για Plague Tale: ναι, είναι παιχνιδάρα, ναι τρέξε (στο ανάλογο τόπικ, όπως είπε και ο Valkyre, έχει αναλυτικά γνώμες, για να μην βγω offtopic εδώ).
    Αυτό που ηθελα κυρίως να πω είναι για το Hitman (αυτό του 2016), που έχω λιώσει αυτές τις μέρες. Το τελειώνω (είμαι στο τελευταίο λέβελ) και είναι σίγουρα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ever. Νομίζω δεν συζητήθηκε καθόλου όταν βγήκε (ούτε και το Hitman 2) και δεν πιστεύω να το έπαιξε γενικά ο κόσμος (όχι εδώ στο φόρουμ. Γενικά μιλάω). Δεν έχω ιδέα πώς πήγε από πωλήσεις. Συνεχίζει στα ίδια (και καλύτερα) επίπεδα του Absolution, με πανέμορφα λέβελς, πολύ μελετημένο και με λεπτομέρειες gameplay κι έχουν κάνει και πολύ καλή δουλειά στην ΑΙ (όσο γίνεται, για ένα παιχνίδι stealth, που πρέπει να...παραμείνει παιχνίδι). Με μειωμένες βοήθειες, είναι ακόμα πιο ωραίο, θέλει φουλ προσοχή, πατατηρητικότητα, υπομονή, μελέτη. Και φοβερή replayability.
    Εξαιρετικό και το SOMA, που το προχωράω και λογικά το τελειώνω σύντομα. Φοβερή ατμόσφαιρα, ωραίο gameplay.
    Νομίζω θα πάω σε Days Gone μετά από Hitman, αλλά σίγουρα το Hitman 2 μπήκε στα προσεχώς κι αυτό.

  11. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    gtakis (10-04-2020)

  12. #29
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Μετά το εξαιρετικό FF 7 Remake μου άνοιξε η όρεξη για FF. Ξεκίνησα και ολοκλήρωσα το 12, οι εντυπώσεις μου στο αντίστοιχο thread

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Το ξεκίνησα αμέσως μετά το FF 7 Remake μετά από πόσα χρόνια που το είχα να κάθεται. Γενικά τα FF μου αρέσουν σαν αισθητική, σαν κόσμοι κτλ αλλά μονίμως φοβάμαι το σύστημα μάχης τους. Το XIII δεν μου άρεσε καθόλου, το X το άφησα αλλά θα το ξαναπιάσω κάποια στιγμή και το 12 το είχα πάρει με το που βγήκε αλλά τώρα ασχολήθηκα.

    Στην αρχή είναι overwhelming για κάποιον που δεν έχει ξαναπαίξει το 12. Έχουν γίνει πολλά QoL changes και θέλει λίγο διάβασμα για το πως λειτουργεί το κάθε τι (πλέον έχουν βάλει και τα QoL changes που είχαν στα Switch και Xbox και δεν είχαν μπει στην έκδοση του PS4).

    Ευτυχώς στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού είχα στο stream και τον AgentPrinny να με καθοδηγεί.

    Σε γενικές γραμμές μου άρεσε πάρα πολύ αν και το φοβόμουν στην αρχή. Έκανα σχεδόν τα πάντα στο παιχνίδι (μένει ένα κύπελλο για πλατίνα), έφτασα στις 90 ώρες και μπορώ να πω πέρασε πολύ ευχάριστα ο χρόνος μου.

    Η ιστορία του ήταν καλή αλλά πολύπλοκη από την άποψη ότι πέφτουν πολλά ονόματα και τοποθεσίες και αν δεν είσαι πολύ προσεκτικός μπορεί να χάσεις κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες. Ευτυχώς τα main story beats είναι εύκολο να τα πιάσεις. Μου θύμισε πολύ Game of Thrones στο μεγαλύτερο κομμάτι της και προς το τέλος έφερνε σε FF XIII. Μου άρεσαν πολύ και side quests το οποίο δεν το περίμενα.

    Οπτικά ακόμα και τώρα το παιχνίδι είναι πολύ όμορφο. Δεν είναι τυχαίο που είναι παιχνίδι benchmark για τον emulator του PS2. Τεράστια λεπτομέρεια για την εποχή, άπειροι NPCs, όμορφες πόλλεις.

    Το σύστημα μάχης του μου άρεσε πάρα πολύ επίσης. Είχε γούστο να προγραμματίζεις στην ουσία τους χαρακτήρες σου για κάθε δύσκολη μάχη και αναλόγως πόσο καλά το κάνεις μπορείς να το αφήσεις στον αυτόματο πρακτικά. Επίσης επειδή έχει μεγάλη ποικιλία στη παραμετροποίηση των χαρακτήρων, υπάρχουν και πολύ μεγάλο replay value.

    Σωτήριο εννοείται το x2 και x4 speed το οποίο μειώνει σε τεράστιο βαθμό το grinding και το backtracking που χρειάζεται να κάνει κάποιος.

    Ένα από τα αρνητικά του είναι ότι σε πολλά σημεία του βασίζεται στο RNG. Μπες-βγες από το δωμάτιο 40 φορές μέχρι σου τύχει το συγκεκριμένο σεντούκι.

    Συστήνεται.
    Μόλις μου ξανάρθει το ιντερνετ λέω να αγοράσω το original 7 στο PS4 για να δω όλη την ιστορία του original.

    Μετά από αυτό σκεφτόμουν να βάλω Plus και να ξαναπαίξω το Last of Us στο PS4. Είναι ώρα να του δώσω αυτή τη δεύτερη ευκαιρία και να δω αν τελικά μου αρέσει ή όχι. Θα το κάνω και για την περίπτωση που θα παίξω άμεσα το 2 να είμαι "ζεστός"!
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  13. #30
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εγώ αφού πλατιναρα το Uncharted The lost Legacy αγόραζα το season pass του Spiderman που είχαν σε προσφορά.
    Ήδη έπαιξα το πρώτο dlc το οποίο το βρήκα πολύ καλό.
    Μετά λογικά σειρά έχει το FF7 Remake

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  14. #31

    Default

    Splinter Cell και Sly Racoon. Αυτα τα 2 (ξανα)τερματισα μετα απο πολλααα πολλα χρονια, μεσα στον Απριλιο.

  15. #32

    Default

    Ποστάρω ένα ερωτηματολόγιο που έχει να κάνει με τα παιχνίδια (pc/console/mobile games) κατά τη διάρκεια του lockdown 1. Μπορείτε να το συμπληρώσετε, δεν θα πάρει περισσότερο από 2 λεπτά. Επίσης, μπορεί όποιος θέλει και μιλάει με άλλους gamers να το ποστάρει ελεύθερα (facebook, forums (ελληνικά όμως), μέσω email, κτλ). Όταν βγουν τα αποτελέσματα θα τα ποστάρω εδώ.

    https://forms.gle/4hDktpV6MxJLvRUF7


    Thanks guys!


Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •