Results 1 to 17 of 17

Thread: Mortal Shell

  1. #1
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default Mortal Shell



    Publisher Playstack and developer Cold Symmetry have announced Mortal Shell, an uncompromising, authentic, and hauntingly beautiful action RPG built upon the ruthless traditions of the soulslike genre.It will launch for PlayStation 4, Xbox One, and PC via Steam in Q3 2020.

    The game, known in its early development days as Dungeonhaven, is produced by a core team of 15 people who have worked on some of the biggest AAA titles on the market.

    For a small team like ours, developing this title in many ways felt like crossing an ocean on a paddle board, Cold Symmetry co-founders Andrew McLennan-Murray, Anton Gonzalez, and Vitaly Bulgarov said in a joint statement. To finally announce Mortal Shell is one of the most exciting and terrifying experiences we’ve had in our lifetimes. The last two years have been a time of non-stop growth, full of shocking revelations of sheer complexity that goes into creating a video game that you, yourself, would really enjoy playing.


    • Discover "Shells to Suit Your Playstyle" - The lost remains of defeated warriors are yours to unearth. Awaken these Mortal Shells, occupy their bodies and significantly widen your understanding of different forms of combat. Inhabit a Shell that best fits your style and utilizes their own unique mastery of skills and weapon upgrades.
    • Iron Sharpens Iron - Combat is strategic and deliberate. Survival demands superior awareness, precision and instincts. You must commit your sword only when an opportunity opens. Calculate your parries to unleash devastating counterblows.
    • Non-linear Campaign - Draw your own path across marsh-infested lowlands, through a gargantuan cathedral of obsidian rock, and into an ancient crypt frozen into the crest of a mountain.
    • Deep Upgrade Paths - The stronger your connection to each Mortal Shell grows, the better you can harness their innate talents. Craft unique upgrades, sharpen your blade with acid, and study dark arcane abilities that imbue your attacks with supernatural devastation.
    • Face Haunting Foes - Your path is guarded by desperate adversaries, devoted to inscrutable gods. Behold creatures both pitiable and grotesque, but do not let fear halt your journey. Muster your courage and face them down.
    • Developed by AAA Veterans - Mortal Shell has been developed by a coalition of seasoned veterans with an unbridled passion for the soulslike genre

    https://www.gematsu.com/2020/04/soul...box-one-and-pc
    Last edited by Snk; 02-04-2020 at 00:57.

  2. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    geogoku (22-08-2020)

  3. #2
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default


  4. #3
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Με Rotting Christ στο Background. Ο,τι καλύτερο.





  5. #4
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Αρκετά θετικά τα σχόλια από όσους παίζουν το παιχνίδι. Οτι πιο κοντινό στην ατμοσφαίρα των souls λένε οι περισσότεροι

    Το καλό ότι 2 Οκτώβρη θα βγει και σε retail, με δωράκια αφίσα και artbook και σε τιμή αρκετά χαμηλή, περίπου στα 30-35ε

  6. #5
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Aξιοπρεπεστατο και στα reviews με 77%.
    Ωραιο φαινεται, αν δεν ειχα παθει overload με τετοιου ειδους παιχνιδια θα το επαιζα αμεσα, τωρα θα το εχω στα υπ οψιν για καποια στιγμη.


  7. #6
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Κάποιες πρώτες εντυπώσεις - αποφάσισα να το χτυπήσω τελικά (στο pc) μιας και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον. Είναι όντως υπερβολικά κοντά σε ατμόσφαιρα με τα souls, χωρίς αυτό βέβαια να είναι κακό, εκτός κι αν κάποιος έχει πήξει. Προσθέτει κάποια καινούργια πραγματάκια στο gameplay που είναι ενδιαφέροντα, δεν είναι βέβαια τίποτα το τρομακτικά διαφορετικό, αλλά ωραίες πινελιές για τη διαφορά. Το παιχνίδι γενικά μου αρέσει πολύ και πιστεύω θα αρέσει σε όλους τους λάτρεις του είδους, αυτό που λίγο με χαλάει προς το παρόν είναι οτι χάνω τη μπάλα με τις περιοχές, δεν το έχω ξαναπάθει ποτέ. Μιλάμε οτι έχω βρεθεί κάπου τώρα, και πιστεύω ψιλο στην τύχη θα γυρίσω να πάω πίσω να τελειώσω κάτι άλλα που πρέπει να κάνεις. Λίγο με το level design κάτι έπρεπει αν έχουν κάνει καλύτερα, καμιά πινακίδα κάτι. Πάντως γενικότερα φαίνεται οτι είναι μια προσεγμένη δουλειά και μου βγάζει αυτό το θέλω να γυρίσω να το συνεχίσω.

  8. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    hakoo (25-08-2020)

  9. #7
    Senior Member juliahna12's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Athens
    Posts
    117
    PSN ID
    juliahna12

    Default

    Εμενα παιδιά μου έβγαλε το συναίσθημα που είχα την πρώτη φορά που έπαιξα Souls παιχνίδι (το 1ο). Μεγάλη κουβέντα το ξέρω αλλά πραγματικά, μου έκανε φοβερή εντύπωση.

    για το level design ειναι πράγματι χάσιμο, τουλάχιστον στην πρώτη περιοχή. Ισως και αυτο βέβαια προσθέτει στην φοβερή ατμόσφαιρα...

  10. The Following User Says Thank You to juliahna12 For This Useful Post:

    hakoo (26-08-2020)

  11. #8
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Θα με ψησετε στο τελος κι ας εχω παθει overload μετα το Nioh 2.


  12. #9
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Το τελείωσα χθες το παιχνίδι, μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις. Δε θέλω να γράψω πολλά, συνοψίζω στο ότι αν ασχοληθεί αρκετός κόσμος - γενικά τα πάει καλά τα παιχνίδι (που έχει τα φόντα, είναι όντως ιδιαίτερο με το δικό του τρόπο) θα μπορούσε να είναι η αρχή ενός πολύ δυνατού IP.

  13. #10
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default


  14. #11
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Δωρεάν για αυτούς που το έχουν ήδη.



    Experience the superior way to play, with uncompromised 60fps gameplay, 4K resolution, and ultra high-quality textures.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  15. #12
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Πήρα την enhanced έκδοση για ps5. Διαβάζω πολύ καλά λόγια και τώρα είμαι πορωμενος και με demon's και θελω κιαλλο ξύλο!
    Γενικά διαβάζω πολύ καλά λόγια.. Το ότι είναι μικρότερο σε διάρκεια σε σχέση με τα souls για μένα δεν είναι κακό..

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  16. #13
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το τελείωσα πριν λιγες μερες κι εγω παίζοντας και τις 2 εκδοσεις απανωτά την μια μετά την άλλη. Στην αρχη δεν ξερω γιατι αλλα δεν μου ειχε κανει καλη εντύπωση, στην πορεία το πήρα πιο ζεστα και τελικά μου αρεσε παρα πολυ.
    Οι διαφορές στην έκδοση του ps5 είναι σίγουρα συμπαντικές, όχι μονο για τα λίγο καλύτερα γραφικά, αλλα γιατι στην έκδοση του ps4 υπάρχει θέμα με τα hitboxes σε αρκετές μάχες αλλά και πτώση των frames. Και στην έκδοση του ps5 σε κάποια σημεια παρατήρησα πτώση των frames αλλα οχι σε τοσο μεγάλο βαθμό οσο του ps4. Επίσης η εκμετάλλευση του χειριστηρίου στην έκδοση του ps5 είναι όλα τα λεφτά

    Απο διάρκεια στην έκδοση του ps4 που χαζολογαγα γυρω γυρω που πηρε περίπου 17ωρες. Στην έκδοση του ps5 που το ειχα μάθει, μου πήρε 11ωρες στο χαλαρο χωρίς τρέξιμο


    Αφηνω και 2 βιντεάκια, το ενα πως βγαίνει εύκολα το boss του tutorial (Face Off trophy) και χωρίς να φάμε καθόλου damage, και το αλλο ο καλύτερος τρόπος που βρήκα για farming για τα 50000 tar που θέλει το τρόπαιο Sugar Baby



    Αυτο που κάνουμε είναι συγκεκριμένες κινήσεις
    - Μενουμε λιγο μακρια του μεχρι να γινει πετρα
    - Οταν γινει, κάνουμε jump attack
    - Γινόμαστε πετρα εμεις
    - Μολις μας χτυπήσει, του κάνουμε 2 χτυπήματα
    - Απομάκρυνση
    [loop]



    Η καλυτερη ωρα για farming για το τροπαιο αυτο, ειναι κοντα στο τελος που παιχνιδιού γιατι και το οπλο μας θα ειναι αναβαθμισμενο και θα έχουμε αντικείμενα που μας δίνουν tar, κατι που κανει την ζωη μας πιο ευκολη, αν τα έχουμε κρατήσει φυσικα. Με αυτον τον τροπο παίρνουμε περίπου 860 tar σε λιγο πανω απο 1 λεπτο

  17. The Following 3 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    chronohill (16-04-2021),nikosgnr (24-04-2021),tonybsg (27-04-2021)

  18. #14
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Πολύ σημαντικές οι πληροφοριες που μας έδωσες @Snk. Όταν θα το ξεκινήσω θα τα ξαναδιαβάσω...
    Η συλλεκτική είναι κούκλα το artbook πολυσέλιδο και έχει και postcards μέσα... Ανυπομονώ να το ξεκινήσω... Εκτός του ότι έχει φτιαχτεί από 15 άτομα έχει και μουσική από Έλληνες; ισχύει;

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  19. The Following User Says Thank You to chronohill For This Useful Post:

    Snk (16-04-2021)

  20. #15
    PS4forums Fanatic Kane's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Βύρωνας
    Posts
    2,758
    PSN ID
    Spyroni

    Default

    Quote Originally Posted by chronohill View Post
    Πολύ σημαντικές οι πληροφοριες που μας έδωσες @Snk. Όταν θα το ξεκινήσω θα τα ξαναδιαβάσω...
    Η συλλεκτική είναι κούκλα το artbook πολυσέλιδο και έχει και postcards μέσα... Ανυπομονώ να το ξεκινήσω... Εκτός του ότι έχει φτιαχτεί από 15 άτομα έχει και μουσική από Έλληνες; ισχύει;

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ισχύει. Σάκης Τόλης και η παρέα του


  21. The Following 2 Users Say Thank You to Kane For This Useful Post:

    chronohill (27-04-2021),tonybsg (27-04-2021)

  22. #16
    PS4forums Fanatic chronohill's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Silent Hill
    Posts
    4,333
    PSN ID
    chronohill

    Default

    Το ξεκίνησα και έχω πολύ θετικές εντυπώσεις αλλά και απορίες...
    Γενικά με τσ shells αποτι καταλαβαίνω επιλέγεις ποιο είναι αυτό που σου ταιριάζει σωστά;στο επόμενο playthrough θα βάλω στόχο να βρω τα άλλα 2 αλλά βρήκα αυτό που είναι σαν thief και πιστεύω μου ταιριάζει.. Είναι πιο γρήγορος και βλέπω έχει διαφορά abilities.. Ειναι πιο παλουκακι και θέλει πολύ προσοχή... Βλέπω όμως ότι δεν αναβαθμίζω γρήγορα.. Θέλει πολλά glimpses και βλέπω δεν πολυπεφτουν...
    Με το resolve τι παίζει ;έχουν abilities τα όπλα;
    Γενικά κάποιες βασικές εξηγήσεις θα ήταν πολύ χρήσιμες!

    Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  23. #17
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    'Mortal Shell' DLC 'The Virtuous Cycle Will Be Free to Download For Five Days After Launch

    Για λιγες ημερες (18/8-23/8) θα ειναι free το 1ο expansion, για ολους τους psn χρηστες (ειτε εχουν το αρχικο game ή οχι).
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •