Page 1 of 17 1234511 ... LastLast
Results 1 to 20 of 328

Thread: PlayStation VR, πρώτες εντυπώσεις.

  1. #1
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default PlayStation VR, πρώτες εντυπώσεις.

    Όταν ήμασταν παιδιά, φανταζόμασταν τολμηρά ή έστω είχαμε στην άκρη των ''gaming'' ονείρων μας το πως θα ήταν αν ήμασταν οι ίδιοι μέσα στον κόσμο του παιχνιδιού, σε μια εικονική πραγματικότητα. Τα χρόνια πέρασαν όμως και οι περισσότεροι από εμάς είτε το βγάλαμε από το μυαλό μας ως μεγαλύτεροι και ρεαλιστές πια ''ε ωραίο θα ήταν αλλά δύσκολο να γίνει'', είτε δεν ονειρευόμασταν πλέον κάτι τέτοιο για το gaming. Το 2016 είναι επιτέλους η χρονιά που το Virtual Reality(VR) συστήνεται στους gamers. Μέσα στην χρονιά προηγήθηκαν κάποιες κυκλοφορίες από VR headsets για PC και Κινητά, ανάμεσα τους τα ''high end'' HTC Vive(σε συνεργασία με την Valve) και Oculus Rift που αγοράστηκε από το Facebook. Φαίνεται συνεπώς ότι υπάρχει πίστη για την συγκεκριμένη τεχνολογία καθώς μεγάλες δυνάμεις του χώρου και όχι μόνο επενδύουν σε VR. H Sony δεν θα μπορούσε να λείψει από το ''πανηγύρι'' και παρουσιάζει αυτές τις μέρες την τελευταία πρόταση, το Playstation VR(PSVR).

    Click image for larger version. 

Name:	psvr.jpg 
Views:	189 
Size:	11.8 KB 
ID:	9376

    Το PSVR είναι η μοναδική πρόταση για κονσόλες και έρχεται ως περιφερειακό του PS4 (PS4 απλό, PS4 Slim και PS4 Pro όταν αυτό κυκλοφορήσει). Το headset της Sony αποτελεί επίσης ένα στοίχημα για το VR γενικότερα καθώς καλείται να παίξει τον ρόλο της mainstream ''high end'' VR συσκευής που θα σπρώξει το VR σε περισσότερα σπίτια. Η σχετικά προσιτή τιμή των 400-450 ευρώ (τουλάχιστον σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό) και τα 40+ εκατομμύρια εγκατεστημένης βάσης του PS4(που θα χρειαστεί να αγοράσουν μονό το PSVR Headset) , είναι ιδανικές συνθήκες για επιτυχία. Ως εδώ όλα καλά. Ποιά η ποιότητα όμως του ίδιου το περιφερειακού; Θα καταφέρει να συγκινήσει τους PS4 users και να προσελκύσει gamers προς το PS4+PSVR ''combo'';

    Είχαμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε την εμπειρία του PSVR σε μία κλειστή Παρουσίαση που διοργάνωσε η Sony για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Τα παιχνίδια προς δοκιμή ήταν τα demos των Rigs, Until Dawn: Rush of Blood και δυο παιχνίδια(Ocean Descent και London Heist) από το VR Worlds demo. Tο προσωπικό της Sony ήταν πάντα εκεί για να βοηθήσει στην εφαρμογή και calibration της συσκευής(και των Moves για τα demo που ήταν συμβατά με αυτά) αλλά και στην ξενάγηση στον εκάστοτε ''κόσμο'' των PSVR demos, ώστε αυτός που το δοκιμάζει να πάρει όσο γίνεται περισσότερα από την εμπειρία των πεντάλεπτων Demos.

    Έχοντας δοκιμάσει όλα τα demos από τουλάχιστον μια φορά, προκύπτουν κάποια κοινά σημεία για την εμπειρία που μπορεί να ζήσει κάποιος χρησιμοποιώντας το PSVR. Oπότε για αρχή δεν είναι απαραίτητο να μιλήσουμε ξεχωριστά για κάθε ένα από τα ολιγόλεπτα demos αφού όλα τους έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά που φαίνεται ότι συνθέτουν εν τέλη μέρος της ταυτότητας του PSVR.

    Η εφαρμογή του περιφερειακού έγινε με πολύ μεγάλη ευκολία και...οκ δεν το εφάρμοσα μόνος μου (έγινε με την βοήθεια του προσωπικού), αλλά φάνηκε ότι δεν είναι κάτι τόσο τρομερό. Δυο-τρείς φορές και φυσιολογικά γίνεται συνήθεια. Το ίδιο ισχύει και για το calibration. Όλα αυτά έγιναν πολύ γρήγορα και το βασικότερο όλων είναι ότι στέκεται πολύ άνετα στο κεφάλι χωρίς να νιώθεις σχεδόν καθόλου βάρος από το περιφερειακό. Επίσης με τις διάφορες επιλογές προσαρμογής(σημαντικά περιθώρια αυξομείωσης στους βασικούς άξονες) που έχει το headset , είναι απίθανο να υπάρξει θέμα μη συμβατότητας με κάποιο κεφάλι. Η κάμερα ήταν τοποθετημένη στο πάνω μέρος της τηλεόρασης (εκεί προτείνεται να τοποθετηθεί), όμως φορώντας για πρώτη φορά το headset ξεχνάς ότι είναι εκεί κάποια κάμερα και ότι άλλο υπήρχε προηγουμένως γύρω σου. Με το που τοποθετούνται οι φακοί μπροστά από τα μάτια, η τρισδιάστατη τεραστία εικόνα εντυπωσιάζει. Κουνώντας τώρα το κεφάλι δεξιά αριστερά και πίσω νιώθεις την ''βύθιση'' στον εικονικό χώρο που βρίσκεσαι. Σε αυτό συμβάλει το εξαιρετικό 1 προς 1 head tracking που δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης του που βρίσκεσαι. Ναι ο κόσμος του παιχνιδιού είναι ο δικός σου κόσμος τώρα και ο προηγούμενος απλά...δεν υφίσταται. Ο αρκετά καλός 3D ήχος συνεισφέρει προς αύτη την κατεύθυνση αν και τα ακουστικά δεν ήταν σε μεγάλη ένταση(λογικό) ώστε για να βγουν καλύτερα συμπεράσματα.

    Με κίνηση στον χώρο η κάμερα θα χάσει εύκολα το headset. Επίσης με στροφή ανάποδα όλου του σώματος οι λάμπες του Move δεν είναι πλέον ορατές από την κάμερα. Το PSVR είναι φτιαγμένο για ''καναπέ''( το πολύ να επιτρέψει σε όρθια στάση ένα-δυο βήματα μπρός-πίσω) , συνεπώς οι εμπειρίες θα είναι ανάλογες αυτών των περιορισμών. Επιλέον έχουν αναφερθεί κατά καιρούς θέματα με motion sickness κατά την χρήση των VR games. Δεν υπήρχε κάτι τέτοιο στα συγκεκριμένα τουλάχιστον demos. Η αλήθεια όμως είναι ότι κανένα τους πλην του Rigs δεν περιελάμβανε κίνηση του χαρακτήρα στον χώρο και αυτό ίσως ήταν βοηθητικό για την προσαρμογή του εγκέφαλου στο 3D χώρο.



    Click image for larger version. 

Name:	psvrplayer.jpg 
Views:	182 
Size:	66.9 KB 
ID:	9377

    Κάτι που προκαλεί κάπως αρνητική εντύπωση είναι τα μαύρα στρογγυλά πλαίσια γύρω από την οθόνη που ίσως αρχικά χαλάνε λίγο το immersion, καθώς αφού γνωρίζεις ότι πριν από λίγο έβαλες ένα headset στο κεφάλι σου, αυτά τα πλαίσια στο υπενθυμίζουν. Μετά όμως από κάποιο διάστημα ξεχνάς ότι υπάρχουν και στην χειρότερη νιώθεις ότι φοράς γυαλιά μυωπίας που απλά βλέπεις λίγο το πλαίσιο τους όπως γίνεται και στην πραγματική ζωή. Είπα μυωπία ε; Υπήρχε λόγος. Ενώ τα γραφικά(poly-count, textures κ.α) των VR demos δείχνουν αρκετά καλά , η ανάλυση την εικόνας θα έλεγα ότι θυμίζει-ανάλογα το παιχνίδι-μέτριο ή κακό Sub HD port του PS3. Yπάρχει αρκετή θολούρα και jaggies παντού. Όπως και να χει το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό αφού αντίκρισα το μέτριο image quality, ήταν το PS4 PRO. Με supersampling εκτιμώ ότι θα υπάρξουν σημαντικές διαφορές στην ποιότητα εικόνας στην σύγκριση με το απλό PS4. Διαφορές που ειδικά στο VR ίσως είναι περισσότερο επιβεβλημένες από το 4K Upgrade που θα δούμε στο PS4 vs PS4 PRO.


    Aς πούμε δυο λόγια για τα παιχνίδια.

    Ocean Descent
    Είναι το DEMO με την βόλτα στον βυθό μέσα σε κλουβί ασφαλείας. Η αίσθηση ότι βρίσκεσαι μέσα στο κλουβί και κατεβαίνεις προς τον βυθό είναι τόσο πιστή που είναι αδύνατον να μην νιώσεις ''εκεί''. Νομίζεις ότι μπορείς να πιάσεις τα κάγκελα δίπλα σου και η μόνη ίσως στιγμή που καταλαβαίνεις ότι είσαι μέσα σε παιχνίδι είναι όταν κουνιέται το κλουβί και εσύ δεν νιώθεις κάποια δύναμη στα πόδια σου. Αυτό θα έλειπε...
    Tο συγκεκριμένο demo είχε και το καλύτερο image quality.

    Rigs
    Δεν έχω να πω πολλά για το Rigs. Είναι αυτό που με εντυπωσίασε λιγότερο καθώς δεν είμαι και fan των multiplayer games(το συγκεκριμένο είχε αντιπάλους bots αλλά η φιλοσοφία του multiplayer δεν αλλάζει). Από μόνο του Dualshock είναι αρκετό καθώς η στόχευση επιτυγχάνεται με την κίνηση του κεφαλιού. Αρκετά λειτουργικό. Η αλήθεια είναι ότι ''σκάλωσα'' στην αρχή(πριν αρχίσει η μάχη) κοιτάζοντας τον ώμο μου καθώς ένιωθα ότι πράγματι ήταν δικός μου. Cool!

    Until Dawn: Rush of Blood
    Και ερχόμαστε στην χρήση των Move controllers. Εδώ χρειάζεται προσεκτικό calibration γιατί σε αντίθεση περίπτωση τα χέρια σου βρίσκονται ''αλλού'' μέσα στο παιχνίδι. Όταν γίνει σωστά( το δεύτερη φορά τα κατάφερα) τα χέρια σου είναι κυριολεκτικά μέσα στο παιχνίδι και τα όπλα σου είναι τα δυο Moves. Ο στόχευση γίνεται πανεύκολη με τα motion controls πλέον, γιατί στο VR είμαστε μέσα στον χώρο, δεν σημαδεύουμε στην TV μας. Το demo έχει στιγμές που τα ''χρειάζεσαι'' λίγο. Σε αυτή την κατηφόρα ένιωσα περίεργα πάντως, με την καλή έννοια.

    London Heist
    ’λλο ένα παιχνίδι που χρησιμοποιεί τα δυο Move controllers είναι το London Heist. Αν και είσαι μέσα στο αυτοκίνητο, η ελευθερία που νιώθεις είναι απερίγραπτη. Σηκώνεις το αναψυκτικό, ανοίγεις το πορτάκι του συνοδηγού, αλλά και την...πόρτα. Γεμίζεις με τις διαθέσιμες σφαίρες το όπλο σου και πυροβολείς. Η δράση μπορεί να μη προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο, όμως αυτό που μένει είναι η γενικότερη αίσθηση ότι είσαι πράγματι μέσα στο αυτοκίνητο και έχεις την ελευθερία να κάνεις ότι θέλεις.


    Ποιές είναι οι πρώτες εντυπώσεις μας λοιπόν για το PSVR;

    Θα κλείσω περίπου όπως άρχισα. Με την μικρή αυτή δοκιμή του PSVR ένιωσα πάλι σε ένα βαθμό αυτές τις αθώες προσδοκίες και όνειρα που είχα όταν ήμουν παιδί και πρωτοδοκίμαζα games. Τότε που η φαντασία για το μέλλον δεν είχε όρια. Όρια που είχαν μπει εδώ και χρόνια για το gaming με την μορφή που έχει σήμερα. Μπήκα στην διαδικασία να φανταστώ πως θα μπορούσαν να γίνουν τα παιχνίδια στο μέλλον, πως θα μπορούσαμε να συμμετέχουμε περισσότερο σε αυτά και να νιώθουμε περισσότερο ''εκεί''. Σίγουρα υπάρχουν περιορισμοί σε αυτή τη πρώτη γενιά του PSVR, όμως υπάρχει άπλετος χώρος για πειρασμούς και νέες ιδέες από αυτή τη γενιά του VR. Το software είναι αυτό που μπορεί να κάνει την διαφορά.

    - - - Updated - - -
    .

  2. #2
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Οι φωτογραφιες ειναι τυχαιες απο το ιντερνετ. Αν και μπορουσα να παρω δεν πηρα γιατι δεν ειχα κινητο. Είχα ενα δανεικο της πλακας.
    .

  3. #3
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    το βασικο δεν μας ειπες......να επενδυσει καποιοσ η να περιμενει?
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

  4. #4
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δεν εχω παιξει τα αλλα παιχνιδια, οποτε δεν μπορω να εχω αποψη. Aλλωστε μια ιδεα πηρα δεν εκανα review.

    Αν θες να με ρωτησεις κατι συγκεκριμενο εδω ειμαι.

    Αυτο που με χαλασε πιο πολυ ειναι το image quality(θολουρα) και αυτο που με εφτιαξε ειναι οτι ενιωθα ''μεσα'' σε πολλες περιπτωσεις. Ειδικα με τον καρχαρια πεταχτηκα πολλες φορες.

    Θα το προτεινα πιο ευκολα σε καποιον που θα παρει το PS4 pro παντως, γιατι εκτιμω οτι θα ειναι σημαντικα καθαροτερη η εικονα. Αλλα και παλι εξαρταται απο το software το αν θα αξιζει το περιφερειακο.

    Αν με ρωτας για τα συγκεκριμενα παιχνιδια, οχι δεν θα το αγοραζα. Αλλα δεν θα μεινουμε με αυτα. Εχουν ανακοινωσει παρα πολλα παιχνιδια.
    .

  5. #5
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αυτο που με χαλασε πιο πολυ ειναι το image quality(θολουρα)...
    Αυτό ακριβώς με χάλασε και μένα, είναι φλου.

  6. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Christos33 (13-10-2016)

  7. #6
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Χμ επόμενος περιμένουμε εντυπώσεις απο κανονικο παιχνίδι απο Οδυσσέα και να βγει το Pro να δούμε αν έχει όντως πολυ καλυτερη εικόνα.

    Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  8. #7

    Default

    Οι τιτλοι που θα προοριζονται να γινουν compatible, ποσο καιρο θα παρει εως οτου γινουν? (πχ project cars)

  9. #8
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Bound
    Catlateral Damage
    Hatsune Miku
    Hustle Kings VR
    Hyper Void
    Nebulous
    Super Stardust Ultra VR
    VEV: Viva Ex Vivo
    Volume: Coda

    Aυτοι εδω οι τιτλοι θα εχουν VR update απο αυριο λογικα. Για τους υπολοιπους τιτλους δεν υπαρχει κατι.
    .

  10. #9
    Advanced Member nikosarg's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    393
    PSN ID
    k-r-o-n-o-s666
    Name
    Νικος

    Default

    Ερωτηση: Καποιος που φοραει γυαλια μυωπιας οπως εγω, μπορει να χρησιμοποιησει το VR? Εφαρμοζει η τα γυαλια το εμποδιζουν? Φορωντας γυαλια απο μεσα μπορεις να χρησιμοποιησεις το VR? Καταλαβενετε οτι για οσους φορουν γυαλια αυτο ειναι καθοριστικο. Οχι οτι ενδιαφερομαι για αγορα φετος (τα λεφτα πηγαν στο pro) αλλα θα ηθελα να ξερω.

  11. #10
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εφαρμόζει κανονικά και για κάποιον που φοράει γυαλιά από ότι έχω διαβάσει. Οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Spoiler!

  12. The Following 2 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    nikosarg (13-10-2016),PDS (13-10-2016)

  13. #11
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by nikosarg View Post
    Ερωτηση: Καποιος που φοραει γυαλια μυωπιας οπως εγω, μπορει να χρησιμοποιησει το VR? Εφαρμοζει η τα γυαλια το εμποδιζουν? Φορωντας γυαλια απο μεσα μπορεις να χρησιμοποιησεις το VR? Καταλαβενετε οτι για οσους φορουν γυαλια αυτο ειναι καθοριστικο. Οχι οτι ενδιαφερομαι για αγορα φετος (τα λεφτα πηγαν στο pro) αλλα θα ηθελα να ξερω.
    Δεν φορουσα γυαλια, αλλα αυτοι που φορουν και το εχουν δοκιμασει δεν ειχαν κανενα θεμα.
    Μπορω να καταλαβω το γιατι. Το μπροστινο μερος εχει οριζοντια προσαρμογη των φακων και εκτος απο αυτο εχω την εντυπωση οτι χωρανε ευκολα. Ειδικα τα σχετικα μικρα γυαλια.
    .

  14. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    nikosarg (13-10-2016)

  15. #12
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Επειδη διαβαζω σχεδον παντου το ιδιο απο χτες μπορεις να επιβεβαιωσεις @pds? Sd αναλυση , θολουρα, εμφανη led σε τελειως σκοτεινες εικονες. Επισης ερωτηση φιλου. Το pro θα εχει ενσωματωμενη τη μοναδα του psvr ή και εκει θα εχεις ολα αυτα να προσθεσεις στο setup σου?

    Spoiler!

  16. #13
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Επειδη διαβαζω σχεδον παντου το ιδιο απο χτες μπορεις να επιβεβαιωσεις @pds? Sd αναλυση , θολουρα, εμφανη led σε τελειως σκοτεινες εικονες. Επισης ερωτηση φιλου. Το pro θα εχει ενσωματωμενη τη μοναδα του psvr ή και εκει θα εχεις ολα αυτα να προσθεσεις στο setup σου?
    Για τη δεύτερη ερώτηση απ'όσο ξέρω δεν θα υπάρχει διαφορετικό PSVR για το Pro. Το ίδιο θα είναι για όλα τα PS4. Επομένως η μονάδα του PSVR θα υπάρχει κανονικά ξεχωριστά απο το PS4/PS4 pro
    Spoiler!

  17. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    james9 (13-10-2016)

  18. #14
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Επειδη διαβαζω σχεδον παντου το ιδιο απο χτες μπορεις να επιβεβαιωσεις @pds? Sd αναλυση , θολουρα, εμφανη led σε τελειως σκοτεινες εικονες. Επισης ερωτηση φιλου. Το pro θα εχει ενσωματωμενη τη μοναδα του psvr ή και εκει θα εχεις ολα αυτα να προσθεσεις στο setup σου?
    Ναι το εγραψα και παραπανω. Αρκετη θολουρα. Δεν ξερω αν θα το ελεγα SD, παντως ειναι πιο κοντα σε SD παρα σε HD.
    Led εγω δεν ειδα καπου οσο το δοκιμασα. Oυτε στο σκοτεινο Until down. Δεν αποκλειω να φαινεται λιγο αλλα εγω δεν παρατηρησα το παραμικρο.
    Δεν θα εχει ενσωματωμενη την μοναδα το PRO απο οσο γνωριζω.

    Αν σκεφτεται ομως για VR ο φιλος σου, θα εχει αρκετο πλεονεκτημα στο image quality με το PS4 Pro. Γιατι οταν ειναι τοσο χαμηλη την αναλυση μπορεί να κανει την διαφορα το supersampling.

    Δανειζομαι εικονες απο το post του Λεωνιδα στο thread του pro:

    Spoiler!
    .

  19. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    james9 (13-10-2016)

  20. #15
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Thanks για τις απαντησεις. Η πρωτη εικονα για μενα δεν ειναι αποδεκτη, ειδικα οταν την εχω 5 εκατοστα απο το ματι μου και μπορω να δω και αλλες λεπτομερειες. Αλλα οκ ας μιλησουν οι χρηστες εγω θεωρητικα μιλαω.

    Spoiler!

  21. #16
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Thanks για τις απαντησεις. Η πρωτη εικονα για μενα δεν ειναι αποδεκτη, ειδικα οταν την εχω 5 εκατοστα απο το ματι μου και μπορω να δω και αλλες λεπτομερειες. Αλλα οκ ας μιλησουν οι χρηστες εγω θεωρητικα μιλαω.
    Ναι δεν ειναι καθολου καλη ποιοτητα και θα συμφωνησω μαζι σου γιατι ουτε απο εμενα ειναι αποδεκτη σαν 2d εικονα η πρωτη. Απλα οταν βλεπεις μεσα απο το VR, οι συνολικες εντυπωσεις για την εικονα επηρεαζονται απο το βαθος του 3D και απο την αισθηση οτι εισαι εκει. Και επηρεαζονται πολυ θετικα.

    Ναι μεν ειναι θολο σχετικα το καγκελο στο κλουβι του βυθου, αλλα οταν νιωθεις οτι ειναι διπλα σου και εισαι ετοιμος να το πιασεις...χαλαλι(για καποιους εστω).

    Δηλαδη ειναι πραγματικα σαν να εχεις 3 βαθμους μυωπια ας πουμε αλλα νιωθεις οτι εισαι εκει. Τα ζυγιζεις και βλεπεις αν σου αρεσει η οχι αυτο.

    Τωρα για το PRO λογικα τα πραγματα θα ειναι αρκετα διαφορετικα. Θα εχεις 1.5-2 βαθμους μυωπια.LOL

    Οπως και να χει κατ'εμε το VR θελει Native 4Κ για να πεις οτι βλεπεις καθαρα σχεδον οπως στην πραγματικοτητα.
    .

  22. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    nikosarg (13-10-2016),teras1 (13-10-2016)

  23. #17
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ναι το εγραψα και παραπανω. Αρκετη θολουρα. Δεν ξερω αν θα το ελεγα SD, παντως ειναι πιο κοντα σε SD παρα σε HD.
    Led εγω δεν ειδα καπου οσο το δοκιμασα. Oυτε στο σκοτεινο Until down. Δεν αποκλειω να φαινεται λιγο αλλα εγω δεν παρατηρησα το παραμικρο.
    Δεν θα εχει ενσωματωμενη την μοναδα το PRO απο οσο γνωριζω.

    Αν σκεφτεται ομως για VR ο φιλος σου, θα εχει αρκετο πλεονεκτημα στο image quality με το PS4 Pro. Γιατι οταν ειναι τοσο χαμηλη την αναλυση μπορεί να κανει την διαφορα το supersampling.

    Δανειζομαι εικονες απο το post του Λεωνιδα στο thread του pro:

    Spoiler!
    Θα πλησιασει ομως ειναι το θεμα γιατι οπως πολυ σωστα ειπε καποιο παιδι το PS4 Pro τρεχει στην ουσια 2 Χ 1080ρ με το checkerboard συστημα, οχι native 4K, οποτε λετε να εχουμε κατι τετοιο? Μακαρι βασικα.

  24. #18
    PS4forums Fanatic james9's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Lamia
    Posts
    3,105
    PSN ID
    king_james9t
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ναι δεν ειναι καθολου καλη ποιοτητα και θα συμφωνησω μαζι σου γιατι ουτε απο εμενα αποδεκτη σαν πιοτητα εικονας. Απλα οταν βλεπεις μεσα απο το VR οι συνολικες εντυπωσεις για την εικονα, επηρεαζονται απο το βαθος του 3D και απο την αισθηση οτι εισαι εκει. Και επηρεαζονται πολυ θετικα.

    Ναι μεν ειναι θολο σχετικα το καγκελο στο κλουβι του βυθου, αλλα οταν νιωθεις οτι ειναι διπλα σου και εισαι ετοιμος να το πιασεις...χαλαλι(για καποιους εστω).

    Δηλαδη ειναι πραγματικα σαν να εχεις 3 βαθμους μυωπια ας πουμε αλλα νιωθεις οτι εισαι εκει. Τα ζυγιζεις και βλεπεις αν σου αρεσει η οχι αυτο.

    Τωρα για το PRO λογικα τα πραγματα θα ειναι αρκετα διαφορετικα. Θα εχεις 1.5-2 βαθμους μυωπια.LOL

    Οπως και να χει κατ'εμε το VR θελει Native 4Κ για να πεις οτι βλεπεις καθαρα σχεδον οπως στην πραγματικοτητα.
    Για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενα να εχει θολουρα, οκ για την sub hd αναλυση καπου το λεγανε και το ειχα διαβασει. Θα συμφωνησω οτι λογω του wow factor καποια πραγματα τα βαζεις σε 2η μοιρα και κανεις υποχωρησεις αλλα μετα απο λιγο ή οταν το wow factor φυγει , πιστευω οτι η θολουρα θα σπαει νευρα. Και οκ αν παιζεις ενα walking simulator μυστηριου μικρο το κακο. Σε παιχνιδια που εχουν γρηγορη κινηση , εκρηξεις , εφε κλπ πιστευω οτι θα ειναι ενοχλητικο. Τωρα διαβαζω οτι το driveclub ειναι πολυ πιο θολο απο τα αλλα. Ε πως να παιξεις ραλακι με θολουρα , θα στραβωθεις.

    Σε παιχνιδια τυπου Outlast πρεπει να επικεντρωθουν , οσο υπαρχουν τεχνολογικοι περιοριορισμοι. Εκει θα υπαρχει immersion και η θολουρα λογω σκοταδιου κλπ θα ειναι λιγοτερο εμφανης.

    Spoiler!

  25. The Following User Says Thank You to james9 For This Useful Post:

    mihalis13 (13-10-2016)

  26. #19
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Θα πλησιασει ομως ειναι το θεμα γιατι οπως πολυ σωστα ειπε καποιο παιδι το PS4 Pro τρεχει στην ουσια 2 Χ 1080ρ με το checkerboard συστημα, οχι native 4K, οποτε λετε να εχουμε κατι τετοιο? Μακαρι βασικα.
    Λογικα σε καποια παιχνιδια θα το καταφερει το Native 4K , αλλα και διπλασια να ειναι η αναλυση πιστευω οτι θα κανει μεγαλη διαφορα το supersampling σε συγκριση με το παλιο PS4. Στο PSVR εκτιμω οτι θα κανει και την μεγαλη διαφορα στην ευκρινεια εικονας, γιατι ακριβως υπαρχει η αναγκη για αυτο(ο θα φανει πιο ευκολα η διαφορα σε συγκριση με την θολουρα του απλου PS4, γιατι εχει αναγκη να ''αναπνευσει''). Οχι μονο για την καθαροτητα εικονας αλλα και για τα σκαλοπατακια. Τα οποια λογικα θα τα μειωσει παρα πολυ.

    Αν ημουν sony θα ζητουσα απο τους devs οσο γινεται μεγαλυτερη αναλυση και supersampling. Κανενα παραπανω εφε! Δεν χρειαζεται να ξοδεψουν πορους εκει, μονο μεγαλυτερη αναλυση χρειαζεται.
    Τα γραφικα κανουν πολυ καλα την δουλεια τους. Το προβλημα ειναι η θολουρα.

    Quote Originally Posted by james9 View Post
    Για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενα να εχει θολουρα, οκ για την sub hd αναλυση καπου το λεγανε και το ειχα διαβασει. Θα συμφωνησω οτι λογω του wow factor καποια πραγματα τα βαζεις σε 2η μοιρα και κανεις υποχωρησεις αλλα μετα απο λιγο ή οταν το wow factor φυγει , πιστευω οτι η θολουρα θα σπαει νευρα. Και οκ αν παιζεις ενα walking simulator μυστηριου μικρο το κακο. Σε παιχνιδια που εχουν γρηγορη κινηση , εκρηξεις , εφε κλπ πιστευω οτι θα ειναι ενοχλητικο. Τωρα διαβαζω οτι το driveclub ειναι πολυ πιο θολο απο τα αλλα. Ε πως να παιξεις ραλακι με θολουρα , θα στραβωθεις.

    Σε παιχνιδια τυπου Outlast πρεπει να επικεντρωθουν , οσο υπαρχουν τεχνολογικοι περιοριορισμοι. Εκει θα υπαρχει immersion και η θολουρα λογω σκοταδιου κλπ θα ειναι λιγοτερο εμφανης.
    Θα συμφωνησω οτι ειναι αναλογα το παιχνιδι.
    Στο Ocean Descent ειδα το καλυτερο image quality και γραφικα. Η οποια θολουρα δεν ηταν τοσο ενοχλητικη γιατι ετσι και αλλιως ειναι αρκετα σκοτεινα στον βυθο αλλα και θολα. Ηταν η καλυτερη ισως εμπειρια για το προς τα που θα επρεπε να βαδισει το VR.
    Scripted κλειστοφοβικες εμπειριες θα ειναι σουπερ(ειναι και πιο εντονο το 3D σε αυτες).
    .

  27. #20
    PS4forums Fanatic jimspy's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    3,547
    PSN ID
    jimspy

    Default

    δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα καπου διαβασα οτι το blur εχει σχεση με κακη τοποθετηση , αντανακλασεις κ μια σειρα παραμετρων κ οτι παντα υπαρχει ενα sweet spot μεσα στο χωρο, αρκει να το βρεις....
    http://asteiakia.gr/anekdota/konan_o_ilithios

Page 1 of 17 1234511 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •