Results 1 to 6 of 6

Thread: Ασυμβατότητα στα saves του Spiderman

  1. #1
    Cool Member chrisfox's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    287
    PSN ID
    ChristosFoX

    Default Ασυμβατότητα στα saves του Spiderman

    Γειά σας παιδιά,

    Έχω το εξής πρόβλημα. Πέρυσι είχα αγοράσει την ελληνική collectors edition του Spiderman για PS4. Το πλατινιασα και πούλησα το game. Προχθές αγόρασα την επίσης ελληνική GOTY edition για να παίξω τα DLC. Με έκπληξη είδα οτι τα saves που είχα στο cloud, δεν είναι συμβατά με την goty edition! Τι κουλή λογική είναι αυτή, ειδικά αφού το δισκακι ειναι (λογικα) το ίδιο με αυτο που είχα (τα dlc ειναι με voucher code). Ποιος ο λογος να χασω το progress μου;

    Spoiler!

  2. #2
    PS4forums Addict tsakali GR's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Athens
    Posts
    1,662
    PSN ID
    tsakali_gr
    Name
    Γιώργος

    Default

    Συμβαίνει αυτό και ισχύει και για άλλα παιχνίδια, όπως π.χ. για το Horizon Zero Dawn, το The Witcher 3 και το Dying Light. Επίσης, συμβαίνει πολλές φορές και σε ψηφιακή vs retail έκδοσεις.

    Αυτό συμβαίνει διότι οι απλές εκδόσεις (vanilla) σε μερικές περιπτώσεις είναι διαφορετικά SKU (άλλος κωδικός προϊόντος) από τις GOTY/Complete εκδόσεις. Δεν έχω να σου δώσω εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό (μπορεί να είναι προγραμματιστικής φύσεως ή λόγω της "κοπής" των δίσκων επειδή αλλάζει η σειρά-batch), αλλά αν το Googlάρεις θα δεις ότι συμβαίνει.

  3. #3
    Cool Member chrisfox's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    287
    PSN ID
    ChristosFoX

    Default

    Σευχαριστώ για την απάντηση... η θηκη γράφει οτι ο κωδικός του παιχνιδιού ειναι CUSA 11994/A. Πάνω στο δισκάκι γράφει σκέτο CUSA 11994.
    Υπάρχει καποιος που να εχει το απλο game και να μου πει τους αντίστοιχους κωδικούς;
    Spoiler!

  4. #4
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Αν μεταφέρεις το save σε ένα usb stick και το βάλεις στον υπολογιστή σου, θα βρεις μέσα έναν φάκελο που θα αναφέρει PS4\savedata και μέσα θα βρεις τα saves του παιχνιδιού σου σε έναν φάκελο που έχει 16 γραμματα+αριθμούς. Μέσα σε αυτόν θα αναφέρεται το CUSA του παιχνιδιού. Τώρα δεν ξέρω αν όντας διαφορετικά, αλλάζοντας το όνομα του φακέλου+αρχείου στο αντίστοιχο δικό σου θα μπορούσε να δουλέψει, χλωμό το κόβω λογικά κάπου μέσα στα data που εμπεριέχει θα έχει και αυτό που με ένα απλό rename προφανώς δεν θα είναι συμβατό. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα νομίζω που έπιτρέπει τέτοιες αλλαγές αλλά δεν ξέρω πόσο "συμβατό" είναι με τους όρους χρήσης της κονσόλας και του λογαριασμού σου, καθώς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα αυτό. Βλέπεις, διαβάζεις και κρίνεις.

    CUSA11994 βλέπω στο store για όλες τις εκδόσεις του spider-man.
    https://store.playstation.com/en-gr/product/EP9000-CUSA11994_00-SPIDERMPREORDPSN - απλή pre-order?
    https://store.playstation.com/en-gr/product/EP9000-CUSA11994_00-000000000MSMGOTY - Game of the Year edition

    χμ... παλιά ήταν το CUSA11995

  5. #5
    Cool Member chrisfox's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    287
    PSN ID
    ChristosFoX

    Default

    το 11995 που το γράφει; που ξέρεις οτι ηταν ετσι;
    Last edited by chrisfox; 19-12-2019 at 20:00.
    Spoiler!

  6. #6
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Υπάρχουν λίστες στο διαδίκτυο με όλες τις εκδόσεις των παιχνίδιών του PS4. Το δικό σου δεν ξέρω. Ακολουθείς την διαδικασία με το USB stick για να διαπιστώσεις τι έκδοση είναι το δικό σου save.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •