Results 1 to 5 of 5

Thread: Shadow Tactics: Blades of the Shogun

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Default Shadow Tactics: Blades of the Shogun

    Ευχαριστώ Λευτέρη, δεν έχω ιδέα τί έγινε. Είναι η πρώτη φορά που γίνεται.

    Διορθώνω λοιπόν, κι επειδή ήταν μεγάλο το αρχικό ποστ και δεν έχω το κουράγιο να το ξαναγράψω, κάνω ένα μικρό, αλλά με την ίδια ουσία.

    Λοιπόν, επειδή το παιχνίδι το είχα καιρό στο σκληρό του Ps5 και όλο το ανέβαλλα, κάθισα και το παιξα και τερμάτισα, κι έχω να πω ότι είναι υπερ-διαμάντι.
    Δεν είχα ξαναπαίξει τέτοιο είδος, real time tactical, αλλά απλά είχα πάρει μία γεύση από τα παλιά Κομμάντος, κι έψαχνα ένα παιχνίδι τέτοιου στυλ, να μου παιδέψει το μυαλό όσο πρέπει, όχι μεγάλο σε διάρκεια, ούτε κάτι πολύπλοκο. Τελικά αυτό που έπαιξα ξεπέρασε ό,τι review είχα διαβάσει.
    Φοβερό gameplay, με ποικιλία επιλογών, συχνά να σε φέρνει σε πολύ δύσκολο σημείο, όμως πάντα να υπάρχει κάτι να κάνεις για να βρεις τη λύση. Επίσης, είναι πολύ δίκαιο και ακριβές, με το λάθος να είναι του user, επειδή απλά δεν έλαβε υπόψη όλα τα δεδομένα της κατάστασης. Και πολύ καλή ΑΙ.
    Μαζί με το gameplay όμως, και ίσως και περισσότερο, την παράσταση κλέβει η όλη παρουσίαση, οπτική και ηχητική. Οι ήρωες, μοναδικές και καλόγουστες φιγούρες, όπως και το animation τους, συχνά και αστείες.Όλα τα levels και τα περιβάλλοντα, αλλά και οι Npcs, εξίσου όμορφα. Το κορυφαίο στοιχείο πάντως του παιχνιδιού είναι το voice acting, αλλά και ο ήχος γενικά (ως art direction, όχι τεχνικά). Οι ιαπωνικές ομιλίες και διάλογοι των ηρώων (δε ξέρω τί άλλες γλώσσες προσφέρει το παιχνίδι, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ να παιχθεί σε κάποια άλλη γλώσσα) είναι απολαυστικοί και αποδίδουν άριστα τον κάθε χαρακτήρα. Είναι από τα παιχνίδια που με έκαναν να "γνωρίσω" και να θυμάμαι (σίγουρα για καιρό) τον κάθε ήρωα. Ακόμα και οι Npcs όμως, με μικρούς διαλόγους, σχόλια στα τεκταινόμενα, μικρές αντιδράσεις έκπληξης, φόβου κλπ, αλλά και τα ηχητικά εφφέ του περιβάλλοντος και όλης της δραστηριότητας (προστάγματα και ασκήσεις με βολές, παραπέρα άλλοι ξεκουράζονται, πίνουν σάκε, στα χωριά οι πολίτες κάνουν εργασίες κλπ κλπ) συνθέτουν ένα μοναδικό σύνολο.
    Απαραίτητη για εμένα η μικρή αναφορά στον κάθε έναν από τους 5 πρωταγωνιστές: Hayato, ο μισθοφόρος νίντζα με το θανατηφόρο shuriken, Μugen, η ντουλάπα σαμουράι με την τεράστια σωματική δύναμη, Yuki, η σχεδόν έφηβη αλλά πανέξυπνη τυχοδιώκτρια με την φοβερή παγίδα εδάφους, Aiko, η καλλιτέχνις με τις αμφιέσεις, και ο ανεπανάληπτος σοφός γερο-Takuma, κουτσός μεν, αλλά με το αλάνθαστο sniper μάτι του.



    Παιχνιδάρα. Θα προσπαθήσω να βρω κάτι παρόμοιο, το Desperados 3 ίσως, αλλά δύσκολα θα είναι σαν και αυτό.
    Last edited by toninio; 15-05-2023 at 00:28.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •