Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 53 of 53

Thread: Half-Life: Alyx [PCVR]

  1. #41
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Πάντως έχει τα καλύτερα γραφικά και αλληλεπίδραση με το περιβάλλον από κάθε άλλο VR game. Φαίνεται οτι θα μπει μαζί με το Astrobot και RE7 στα κορυφαία VR παιχνίδια.
    Άντε valve φερτο σύντομα να μας τρελανεις
    .

  2. #42
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    NΝα σε ρωτησω κατι, με τι τροπο κινησης επελεξες να παιξεις το παιχνιδι? Χρησιμοποιεις τηλεμεταφορα ή δοκιμασες να παιξεις με φυσικη κινηση, ελεγχοντας δηλαδη ολο το βαδισμα του χαρακτηρα σου. Αν ναι, νιωθεις ναυτια οπως λενε ή μπορεις και παιζεις κανονικα?
    Με φυσική κίνηση παίζω, δε μου αρέσει το teleport γενικά, αλλά νομίζω δεν είμαι το κατάλληλο άτομο να ρωτήσεις για ναυτία, έχω πάθει πλέον ανοσία . Γενικότερα όμως, επειδή και το παιχνίδι είναι πολύ καλά optimized όπως φαίνεται, μπορείς να παίξεις άνετα σε 120fps και ανάλογα τα settings και 144, είναι πολύ πιο ξεκούραστα τα πράγματα. Επίσης προς το παρόν δεν έχει σκηνές απότομοες ή κάτι άλλο που ενδεχομένως να μπορεί να προκαλούσαν ναυτία.

  3. The Following 2 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    PDS (24-03-2020),Valkyre (24-03-2020)

  4. #43
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Σε τι pc το παιζεις; Διαβαζω πως παιζει πολύ καλά σε πολλά συστήματα, αν ισχύει θα το παιξω σχετικά συντομα αφου πρώτα βέβαια πάρω κανα oculus s γιατι για Vive δεν με παιρνει.

    edit

    άμα το παιζει τοσο καλα η GTX 980ΤΙ νομιζω άνετα το παιζω με την GTX 1070, και δεν με ενδιαφέρει να εχω τα πάντα maxed, το "δυστυχημα" ειναι πως δεν εχω (ακομη) vr headset(

    So right off the bat we can see that Half-Life: Alyx, much like the recent DOOM Eternal, requires a hefty amount of VRAM in order to take full advantage of those higher graphical fidelity settings. But the GTX 980 Ti managed to shine here. It was the best card out of our 5 for running Half-Life: Alyx for sure, with the most consistent average FPS as well as the least amount of stuttering and lag. As we mentioned it seemed to be because of the higher respective number of cores, TMUS, ROPS and Bus width the GTX 980 Ti has, compared to the RTX 2060 and GTX 1060.


    If you want to play Half-Life: Alyx at it's very best, you'll need at least 6GB of VRAM. Whilst we would recommend going for the 12GB of ram if you can, we found that the 8GB was perfectly fine running Half Life Alyx, especially when accompanied by the higher-end graphics cards.


    We hope this helps give some early insight into the sort of PC performance we can expect from Half Life Alyx across a range of graphics cards and will do our best to test more GPUs over the coming weeks. As always we are all going to be interested to hear if you think HL Alyx is ace, or if you are now tempted to try VR, or perhaps you will hold off until the initial VR headset costs come down a bit.
    https://www.game-debate.com/news/285...ard-benchmarks
    Last edited by BigBOSS; 25-03-2020 at 16:29.

  5. #44
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Σε τι pc το παιζεις; Διαβαζω πως παιζει πολύ καλά σε πολλά συστήματα, αν ισχύει θα το παιξω σχετικά συντομα αφου πρώτα βέβαια πάρω κανα oculus s γιατι για Vive δεν με παιρνει.

    edit

    άμα το παιζει τοσο καλα η GTX 980ΤΙ νομιζω άνετα το παιζω με την GTX 1070, και δεν με ενδιαφέρει να εχω τα πάντα maxed, το "δυστυχημα" ειναι πως δεν εχω (ακομη) vr headset(



    https://www.game-debate.com/news/285...ard-benchmarks
    Το παίζω σε pc που χρησιμοποιώ και επαγγελματικά και έχει πολύ καλα specs, έχω πχ έναν 3900x με την 2080ti. Αυτό που δεν έχω ξαναδεί πάντως σε άλλο game είναι χρήση GPU VRAM να φτάνει και 10GB (σε ultra και με supersampling) - χρησιμοποιώ το fpsVR που είναι πολύ καλό εργαλείο για performance metrics σε VR.
    Για headset, εγώ πάντως μπορεί να σου πρότεινα και το Rift CV1 (το είχα παλιά), καταρχήν έχει καλύτερο tracking από το Rift S, ναι μεν χειρότερη ανάλυση, αλλά 90hz και OLED display που λόγω πολλών σκοτεινών σκηνών στο HL μετράει.

  6. #45
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Ανεπανάληπτη αλληλεπίδραση με το περιβάλλον μέσα στο παιχνίδι


  7. The Following 3 Users Say Thank You to BigBOSS For This Useful Post:

    PDS (26-03-2020),toninio (26-03-2020),Valkyre (26-03-2020)

  8. #46
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Ετσι οπως το παμε αυτες τις μερες δεν ειναι απιθανο να κανουν τα παιδια μαθημα μεσω VR στο μελλον...

  9. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (26-03-2020)

  10. #47
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ισχυει!

    Βεβαια δεν μπορω να μη δω στο παραπανω και τους ''δρομους'' που ανοιγονται στην δημιουργια παιχνιδιων.
    Ενω στα κλασικα παιχνιδια προσαρμοζεσαι στα συγκεκριμενα κουμπια του χειριστηριου μεχρι να ''κατακτησεις'' το συγκεκριμενο learning curve του καθε παιχνιδιου(το οποιο σου δινει παντα τελικα περιορισμενο ελεγχο), εδω μπορεις απλα πχ να δωσεις εναν μαρκαδορο στον gamer κατω απο ενα τζαμι και να χτισεις ευκολα μια gaming σκηνη/εμπειρια/γριφο κτλ

    Aυτο κατ'εμε ''ανοιγει'' εντυπωσιακα το τι μπορεις να ενσωματωσεις σε ενα παιχνιδι στα του gameplay.
    Χωρις να υπαρχει κινδυνος να περιοριστεις μονο σε ''real life'' συνθηκες, καθως μπορεις μαζι με αυτα να εισαι πιο δυνατος(με καποιο perk πχ), μπορεις να εισαι πιο γρηγορος, να πετας(πχ iron man) κτλ
    .

  11. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    toninio (05-04-2020)

  12. #48

  13. #49
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Μόλις τελείωσα το παιχνίδι, WTF, τι ήταν αυτό??? Μιλάμε για παιχνιδάρα παιδιά, δεν περιγράφεται... Κι εκεί που πίστευα οτι στο chapter 7 έζησα από τις καλύτερες στιγμές σε VR, το τερμάτισαν οι τύποι και παρακάτω... Οτι και να πω είναι λίγο πραγματικά. Ένα άλλο που είναι πραγματικά καλό του παιχνιδιού είναι και ο ήχος/ατμόσφαιρα που δημιουργεί, εξαιρετική δουλειά κι εκεί. Μπορώ μόνο να το παρομοιάσω κάπως ως εξής: Αν το Zelda ήταν ο λόγος για να πάρει κάποιος switch, ε νομίζω χωρίς συζήτηση είναι το αντίστοιχο για VR. Στα αρνητικά του παιχνιδιού θα πω οτι μας αφήνει πλέον ένα τεράστιο κενό, άντε να ξαναπαίξεις τώρα άλλο αντίστοιχο VR παιχνίδι...

  14. The Following 4 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    BigBOSS (30-03-2020),mania (30-03-2020),PDS (30-03-2020),toninio (05-04-2020)

  15. #50
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Μόλις τελείωσα το παιχνίδι, WTF, τι ήταν αυτό??? Μιλάμε για παιχνιδάρα παιδιά, δεν περιγράφεται... Κι εκεί που πίστευα οτι στο chapter 7 έζησα από τις καλύτερες στιγμές σε VR, το τερμάτισαν οι τύποι και παρακάτω... Οτι και να πω είναι λίγο πραγματικά. Ένα άλλο που είναι πραγματικά καλό του παιχνιδιού είναι και ο ήχος/ατμόσφαιρα που δημιουργεί, εξαιρετική δουλειά κι εκεί. Μπορώ μόνο να το παρομοιάσω κάπως ως εξής: Αν το Zelda ήταν ο λόγος για να πάρει κάποιος switch, ε νομίζω χωρίς συζήτηση είναι το αντίστοιχο για VR. Στα αρνητικά του παιχνιδιού θα πω οτι μας αφήνει πλέον ένα τεράστιο κενό, άντε να ξαναπαίξεις τώρα άλλο αντίστοιχο VR παιχνίδι...
    Ποσο διαρκεια εχει το παιχνιδι?

  16. #51
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Ποσο διαρκεια εχει το παιχνιδι?
    Χωρίς να πηγαίνω γρήγορα πρέπει να έκανα γύρω στις 14 ώρες περίπου .

  17. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    spartan (30-03-2020)

  18. #52
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Στα αρνητικά του παιχνιδιού θα πω οτι μας αφήνει πλέον ένα τεράστιο κενό, άντε να ξαναπαίξεις τώρα άλλο αντίστοιχο VR παιχνίδι...
    Half Life 3

  19. The Following User Says Thank You to BigBOSS For This Useful Post:

    gonzalez (30-03-2020)

  20. #53
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Για την ατμοσφαιρα που αναφερθηκε πιο πανω, γενικα σε οσα χρονια εχω παιξει αμετρητα παιχνιδια, δεν εχω βρει καποιο ισαξιο των half life γενικα.Νομιζω χρονια μπροστα απο την εποχη τους στο στοιχειο αυτο.
    Κριμα που δεν εχουμε καποιο remaster για τα προηγουμενα.


Page 3 of 3 FirstFirst 123

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •