Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 53

Thread: Half-Life: Alyx [PCVR]

  1. #21
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    @PDS - Σκαλωμένος με το VR που λέμε έτσι?
    Ναι. Και εσυ θα γινεις.



    Λοιπόν όχι. H Valve είναι χεσμένη κανονικά να μπει μετά από τόσα χρόνια στον ανταγωνισμό του ΑΑΑ και το κάνει με πλάγιο τρόπο, ώστε να έχει την δικαιολογία α - το VR είναι ninche άρα για αυτό αποτύχαμε. Ήδη το PR της ανακοίνωσης αυτής το λέει ξεκάθαρα.
    Προφανως και θελει ΑΑΑ, αλλα η εξηγηση σου οτι θα το εχει σαν δικαιολογια αν αποτυχει για αυτο το βγαζει στο VR δεν ειναι σοβαρη ρε συ. Δεν επενδυεις ετσι απλα για τον χαβαλε και για καλυφθεις επικοινωνιακα. Το μονο που μπορει να προστεθει εδω ειναι οτι, εκτος απο το γεγονος πως οτι και να κανει δεν μπορει να εντυπωσιασει οπως παλια πλεον(εκτος VR), το VR εχει επιστρεψει σε εκεινες τις εποχες οπου το τοτε ΑΑΑ(τελος 90-αρχες-μεσα 2000) ειναι το ΑΑ του σημερα. Οποτε μπορει να εχει ενα HL στο VR χωρις να χρειαστει να δαπανησει RDR2 χρηματα για να ξεχωρισει.
    Γιατι οτι και να κανεις στις flat versions(το κανονικο HL3 που λετε), oταν η Rockstar σου βγαλει το GTA6 θα το συντριψει. Για να μη πω φυσικα οτι δεν εχει την δυνατοτητα να ξεπερασει το RDR2.

    Η αποψη μου ειναι οτι πλεον τα γραφικα θα εχουν να κανουν περισσοτερο με production values παρα με την δυναμη των συστηματων. Αυτα ετσι και αλλιως θα βελτιωνονται. Οποτε η Valve επιλεγει κατ'εμε για αυτους τους 2 παραπανω λογους την VR λυση. Παρθενο εδαφος για καινοτομιες και ΑΑ* αντι για ΑΑΑ. win-win.

    *Παραγωγη επιπεδου HL2 θα ειναι λογικα.
    .

  2. #22
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default





    .

  3. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    BigBOSS (03-03-2020)

  4. #23
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Οσο καλό και να δείχνει απο αυτά τα βίντεο δεν μπορούμε να καταλάβουμε ποσο καλό είναι, να έχουμε πλήρη εικόνα, αν δεν το παιξουμε οπως πρέπει σε VR. Πάντως ακομη και έτσι δειχνει πως ειναι παιχνιδάρα. Καποια στιγμή οταν μπορώ θα το παιξω.
    Last edited by BigBOSS; 04-03-2020 at 11:15.

  5. #24
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λιγο offtopic μεν....

    Ahhh Half Life 2... μαζι με το Doom 3 τα παιχνιδια που με εκαναν να στησω high end PC της εποχης εκεινης...

    Το hype μου με το Half Life 2 στο θεο με ολα αυτα που διαβαζα... παρολαυτα αφου το επαιξα, ειμαι απο τα ατομα εκεινα που τελικα ποτε δεν καταλαβαν τον ντορο...

    Σχεδον ολες οι καινοτομιες του franchise ειναι πραγματα που δεν μου αρεσαν ποτε στα παιχνιδια. Silent protagonist? Το σιχαινομαι. Οτι πιο τεμπελικο οσον αφορα το σεναριο ενος παιχνιδιου. Δηλαδη προσπαθει υποτιθεται να σε βαλει μεσα στο ρολο αλλα ειναι τοσο γελοιο στα ματια μου να μιλανε ολοι σε εναν μουγκο. Μετα σου λενε οτι ο Gordon ειναι τρομερος χαρακτηρας. Εγω παλι λεω οτι αυτο το πραγμα δεν ειναι χαρακτηρας αλλα απλα ενα skin, που ουτε skin ειναι μιας και το παιχνιδι ειναι 1st person...

    Μετα η καινοτομια του να σου μιλανε και να σου λενε το στορυ ενω σου επιτιθονται 15 εχθροι... καταπληκτικη ιδεα... επαιζα εχθες το Titanfall 2 και σιχτηριζα παλι... ωραια μοδα. καταπληκτικο. Τι καλυτερο απο το να πρεπει να ακουω βασικα πραγματα του στορυ ενω προσπαθω να μεινω ζωντανος.

    Παραδεχομαι ομως τα physics και τα ευρηματικα puzzles με βαση αυτα. Κατα τα αλλα ομως το παιχνιδι εμενα μου φανηκε απο μετριο εως αδιαφορο. Πολυ καλυτερα περασα με τα Doom 3 και ιδιως το Far Cry 1 παρα το half life 2. I still dont get the hype...

    Παντως με το VR ισως οντως να κανουν ομορφα πραγματα και καινοτομιες με το φορμα. Μακαρι...

  6. #25
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Οσο καλό και να δείχνει απο αυτά τα βίντεο δεν μπορούμε να καταλάβουμε ποσο καλό είναι, να έχουμε πλήρη εικόνα, αν δεν το παιξουμε οπως πρέπει σε VR. Πάντως ακομη και έτσι δειχνει πως ειναι παιχνιδάρα. Καποια στιγμή οταν μπορώ θα το παιξω.
    Σιγουρα καταλαβαινεις ελαχιστα απο ενα βιντεο VR παιχνιδιου για πως θα ειναι στην πραγματικοτητα μεσα στο headset, αλλα εχει και στο βιντεο πολλα πραγματα που δεν θα μπορουσες να τα ειχες στην flat version. Δυστυχως επαιζαν με teleporting, που φανταζομαι οτι δεν θα μεινουν εκει.

    @Val για εμενα το HL2 ειναι το μοναδικο παιχνιδι που ερχεται απο το PC universe και μου αρεσει πολυ. Δεν ξερω. Η ατμοσφαιρα? Τα physics για την εποχη. Η αλληλεπιδραση με τον χωρο ειχε νοημα(οχι μονο μπαμ μπουμ) Hταν μοναδικο.
    Γουστα ειναι αυτα βεβαια. Το Doom πχ ποτε δεν το θεωρησα κατι ιδιαιτερο, αν και σεβομαι τις καινοτομιες που εφερε.
    .

  7. #26

    Default

    Είμαι κι εγώ από τους fan του Half Life 2, έστω και "κατά λάθος", αφού τότε δεν έπαιζα πολλά παιχνίδια και το είχα δοκιμάσει από περιέργεια περισσότερο (επειδή διάβαζα σχετικά κλπ). Μου άρεσε πάρα πολύ το gameplay, που συνδύαζε αρκετά πράγματα. Η ιστορία σίγουρα είχε ενδιαφέρον, χωρίς να ξετρελαίνει, ενώ ο Gordon ήταν απλά ο πρωταγωνιστής (που έγινε cult, λόγω...απουσίας χαρακτήρα, οπότε φανταζόμαστε ότι θέλουμε για αυτόν). Ακόμα και σήμερα το θυμάμαι ως ένα από τα πιο epic παιχνίδια που έχω παίξει κι αυτό νομίζω ήταν η επιτυχία του.
    Το θέμα τώρα είναι ότι προφανώς οι έχοντες την τύχη του τίτλου στα χέρια τους ξέρουν ότι δεν αρκεί να βγάλουν απλά ένα HL3, που θα είναι "άλλο ένα παιχνίδι" από τα πολλά που κυκλοφορούν (σωστό αυτό) κι έτσι αποφάσισαν ένα ενδιάμεσο στάδιο, δηλ. να βγάλουν αυτό σε VR, με την Alyx πρωταγωνίστρια. Έτσι, και συνεχίζουν κατά κάποιο τρόπο τη σειρά και τη φρεσκάρουν ας πούμε (λόγω VR) και θα πουλήσουν περισσότερες κάσκες. Έτσι βέβαια χάνουν πολύ κόσμο που περιμένει χρόνια να παίξει ένα νέο HL, αλλά δεν έχει σκοπό να αγοράσει ένα ακριβό σύστημα, μόνο και μόνο για αυτό.
    Όταν βγάλουν το "κανονικό" HL3, που θα συνεχίζει την ιστορία εκεί που την άφησε το Episode 2 (δεν έχω διαβάσει ακριβώς τί παίζει με το στόρι του συγκεκριμένου με την Alyx, αλλά φαντάζομαι θα είναι μία πλευρά της ως τώρα ιστορίας και όχι η συνέχεια αυτής), τότε βλέπουμε.

  8. #27
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Επειδη με μπέρδεψε και εμένα ο τροπος κινησης στο Half Life Alyx, αυτο το βιντεο τα εξηγει πολύ καλά, θα υπάρχουν τρεις τροποι κίνησης μεταξύ των οποίων και ο κλασσικός τροπος κίνησης οπως ξέρουμε σε κάθε 1st person shooter.


  9. #28
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ειναι πολυ καλο που βαζουν ολες αυτες τις επιλογες και δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι θελουν το teleportation setting λογω ζαλαδας inertia κλπ.

  10. #29
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  11. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    BigBOSS (07-03-2020)

  12. #30
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    9αρι απο το EDGE Magazine.

    Half-Life: Alyx - 9
    https://www.resetera.com/threads/edg...d-more.176376/
    .

  13. #31
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Αν και άσχημη μέρα βγαίνει, ελπίζω με όλο τον πανικό να προλάβω

    Click image for larger version. 

Name:	hl.jpg 
Views:	56 
Size:	16.6 KB 
ID:	11965

  14. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    BigBOSS (24-03-2020)

  15. #32
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    92/100 μέχρι στιγμής στο Metacritic, από 26 κριτικές

    https://www.metacritic.com/game/pc/half-life-alyx

    100/100 από IGN

    92/100 από PC Gamer

    90/100 από Gamespot

  16. The Following User Says Thank You to BigBOSS For This Useful Post:

    PDS (24-03-2020)

  17. #33
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα πουλησει λετε? Δεν ρωταω ειρωνικα. Απλα κουβαλαει ενα τεραστιο ονομα, αλλα απο την αλλη το VR δεν ξερω ποσες πωλησεις μπορει να του αποφερει.

  18. #34
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Χλωμο το βλεπω να κανει τρελα νουμερα. Εχει πουλησει παντως πολλα headsets.

    Ισως σε βαθος χρονου να ανεβει, αν κρινουμε δλδ απο την πορεια του RE7, το οποιο τον πρωτο χρονο κυκλοφοριας του το επαιξε σε PSVR κατι λιγοτερο απο το 1/10 του κοσμου που αγορασε το παιχνιδι και σιγα σιγα φτανει στο 1/5 (μονο σε PSVR) υπολογιζοντας ολες τις εκδοσεις του RE7(ps4,xbox, pc, etc).

    Μια κυκλοφορια σε PSVR2 να δωσει ενα boost ακομα.

    Edit. Δημητρη θυμισε μου αν θες το θεμα με το 3D και ματια. Ειτε εδω ειτε σε pm.
    .

  19. #35
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι απλα το resi ειχες την δυνατοτητα να το παιξεις και χωρις VR , ενω εδω ειναι απαραιτητο. Θα εχει παντως ενδιαφερον να δουμε τις πωλησεις του.

  20. #36
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ναι απλα το resi ειχες την δυνατοτητα να το παιξεις και χωρις VR , ενω εδω ειναι απαραιτητο. Θα εχει παντως ενδιαφερον να δουμε τις πωλησεις του.
    Nαι για αυτο εβαλα μονο τα νουμερα αυτων που το επαιξαν σε VR. Αν και εδω οντως δεν υπαρχει επιλογη, οποτε δεν ειναι ακριβως το ιδιο. Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι αλλαζει η αναλογια σε αυτους που το εχουν παιξει σε PSVR και αυτους που δεν το εχουν παιξει.
    Αν θες πες μου για το edit που εκανα.
    .

  21. #37
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Θα πουλησει λετε? Δεν ρωταω ειρωνικα. Απλα κουβαλαει ενα τεραστιο ονομα, αλλα απο την αλλη το VR δεν ξερω ποσες πωλησεις μπορει να του αποφερει.
    Θα πουλήσει αλλα σε βάθος χρονου, αν εννοουμε πολλά εκατομμύρια κομμάτια και αυτο επειδη δεν υπάρχει ακομη μεγάλη βάση χρηστών vr. Είναι ένα παιχνίδι που μπορει να δημιουργήσει μια τέτοια βάση.

    Τι να πω τυχεροι οσοι το παιζουν τώρα.

    IGN
    "In a lot of ways, Half-Life: Alyx feels like a game from the future - one that the rest of VR gaming will take a good long while to match, much less surpass."
    Last edited by BigBOSS; 24-03-2020 at 12:32.

  22. #38
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Δεν είχα μεγάλες προσδοκίες από το παιχνίδι, δεν ξέρω γιατί, πάει καιρός που είχα να παίξω πραγματικά καλό VR παιχνίδι (αν εξαιρέσεις racing simulators, που είναι και ο κύριος λόγος που το έστησα το όλο σύστημα). Όσο έχω παίξει όιμως μέχρι τώρα, έχω μείνει ψιλο άφωνος. Νομίζω μου βγάζει αντίστοιχο wow factor με το resident evil 7, αλλά στην ουσία είναι το επόμενο βήμα, οτι πιο next gen υπάρχει αυτή τη στιγμή στο VR. Γραφικά απίστευτα, μακράν οτι καλύτερο υπάρχει, δεν έχω δει ούτε ένα μέτριο texture, βλέπεις εκπληκτικές λεπτομέρειες. Και κυρίως φαίνεται πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, όπως αντίστοιχα ήταν και το resi, με πολύ έξυπνα και "φυσικά" mechanics που μπορεί κάποιος να τα νιώσει μόνο στο VR. Προφανώς δε θα μπορέσει να πουλήσει όσο αν παιζόταν και εκτός VR, αλλά πιστεύω οτι το περιμένει η valve αυτό. Σε βάθος χρόνου βέβαια, και αν βγει και σε κανά PS5(για να έχει και τα γραφικά που του αξίζει), μπορεί να γιγαντωθεί. Πάντως, αν κάποιος σκεφτόταν να επενδύσει σε ένα headset, είναι από τα ελάχιστα (στην κατηγορία) που μπορεί να το δικαιολογούν. Φαίνεται να είναι το VR killer app που περιμέναμε.

  23. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    PDS (24-03-2020)

  24. #39

  25. #40
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,229
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Δεν είχα μεγάλες προσδοκίες από το παιχνίδι, δεν ξέρω γιατί, πάει καιρός που είχα να παίξω πραγματικά καλό VR παιχνίδι (αν εξαιρέσεις racing simulators, που είναι και ο κύριος λόγος που το έστησα το όλο σύστημα). Όσο έχω παίξει όιμως μέχρι τώρα, έχω μείνει ψιλο άφωνος. Νομίζω μου βγάζει αντίστοιχο wow factor με το resident evil 7, αλλά στην ουσία είναι το επόμενο βήμα, οτι πιο next gen υπάρχει αυτή τη στιγμή στο VR. Γραφικά απίστευτα, μακράν οτι καλύτερο υπάρχει, δεν έχω δει ούτε ένα μέτριο texture, βλέπεις εκπληκτικές λεπτομέρειες. Και κυρίως φαίνεται πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, όπως αντίστοιχα ήταν και το resi, με πολύ έξυπνα και "φυσικά" mechanics που μπορεί κάποιος να τα νιώσει μόνο στο VR. Προφανώς δε θα μπορέσει να πουλήσει όσο αν παιζόταν και εκτός VR, αλλά πιστεύω οτι το περιμένει η valve αυτό. Σε βάθος χρόνου βέβαια, και αν βγει και σε κανά PS5(για να έχει και τα γραφικά που του αξίζει), μπορεί να γιγαντωθεί. Πάντως, αν κάποιος σκεφτόταν να επενδύσει σε ένα headset, είναι από τα ελάχιστα (στην κατηγορία) που μπορεί να το δικαιολογούν. Φαίνεται να είναι το VR killer app που περιμέναμε.
    NΝα σε ρωτησω κατι, με τι τροπο κινησης επελεξες να παιξεις το παιχνιδι? Χρησιμοποιεις τηλεμεταφορα ή δοκιμασες να παιξεις με φυσικη κινηση, ελεγχοντας δηλαδη ολο το βαδισμα του χαρακτηρα σου. Αν ναι, νιωθεις ναυτια οπως λενε ή μπορεις και παιζεις κανονικα?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •