Page 7 of 10 FirstFirst ... 345678910 LastLast
Results 121 to 140 of 198

Thread: Games without a thread (Indies etc)

  1. #121
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,764
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν ξέρω αν έχετε πάρει χαμπάρι αυτό το game:


    Με ένα γρήγορο search δεν βρήκα κάτι στο forum.
    Είναι εξαιρετική δουλειά και πολύ πρωτότυπο. Αυτή τη στιγμή υπάρχει στο store στα 10 ευρώ.
    Είναι βέβαια αρκετά περίεργο μιας και το gameplay του αποτελείτε απο το να βλέπεις videos και να ψάχνεις keywords ώστε να ανακαλύπτεις νέα videos κτλ για να ξεκλειδώσεις την ιστορία του.

    Μου άρεσε πάρα πολύ, σε σημείο που σκέφτομαι να παίξω για πρώτη φορά στη ζωή μου game στο κινητό (το προηγούμενο game του ίδιου "Her Story" δεν υπάρχει στο ps).

  2. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    chronohill (04-01-2021)

  3. #122
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Δεν γραφουμε συχνα σε αυτο το νημα κ ειναι κατι που με στεναχωρει καθως παντα ψαχνω για μικρα διαμαντακια.
    Mετα το Journey βλεπω με διαφορετικο ματι τα indies μια κ η εμπειρια/συναισθηματα
    νομιζω οτι ειναι το πιο σημαντικα στοιχεια που σου μενουν τελιωνοντας ενα game.

    Πριν λιγες ημερες σε μια συζητηση που ειχα με ενα φιλο μου μεσω messenger, του ειχα γραψει μεταξυ αλλων τα εξης;

    "Τις ωρες που εχω αφιερωσει στην ζωη μου να παιζω/τελιωνω videogames δεν τις φτανει ευκολα καποιος,
    τα ματια μου/εγκεφαλος μου εχουν δει/βιωσει τοσα παιχνδια, που ψαχνω πια το κατι διαφορετικο κ αυτο δυσκολα πια το βρισκεις σε ΑΑΑ games,
    γιατι βγαινουν με γνωμονα τις πωλησεις πρωτα για να φερουν πισω τα χρηματα που επενδυθηκαν, οποτε πανε σε σιγουρα/ηδη περπατημενα μονοπατια,
    ενω οι indie developers που θελουν να γινουν γνωστοι, ψαχνουν νεες ιδεες/σεναρια/αισθητικη κ πειραματιζονται.
    3.000 παιχνιδια στυλ nioh, gow κ δεν συμμαζευεται δεν προκειται να μου δωσουν τα συναισθηματα που ειχα οταν τελιωνα rdr 1 & 2
    κ απο indie τα journey, valiant hearts, brothers."

    Να σημειωσω εδω οτι παιζω videogames απο το μακρινο '87 κ οταν το '89 αγορασα τον πρωτο δικο μου Η/Υ (PC 8086 & λιγο αργοτερα Amiga 500)
    "χτυπουσα" 8αωρα σχεδον καθημερινα, μια κ ειχα εθιστει απιστευτα.
    Μετα λοιπον απο 33-35 gaming χρονια δυσκολα εντυπωσιαζομαι απο κατι που θα δω, ενω το ενστικτο μου απο ενα gameplay trailer συνηθως δεν λαθευει.

    Ξεκινησα με τον παραπανω προλογο διοτι χθες συναντησα μερικα games (ειδικα το 1o) τα οποια μου ειχαν διαφυγει.
    Τα βρηκα γιατι αυτο τον καιρο θελω να παιξω κατι μικρο σε διαρκεια & light και μια κ τελιωνει σε λιγες ημερες το indie sales στο psn store,
    ειπα επιτελους να κοιταξω ποια games προσφερονται.
    Ομολογω οτι τα πιο πολλα δεν τα ξερα, δυστυχως παιζει πολυ σαβουρα κ σε υψηλες ανευ λογου τιμες, αλλα υπαρχουν κ καποια καλα
    games κ σε φυσιολογικες τιμες.

    Αυτα που ξεχωρισα κ αγορασα ή θα αγορασω αμεσα ειναι τα εξης:

    1) Sayonara Wild Hearts
    Αυτο τo game πιστευω οτι εχει διαφυγει απο το ρανταρ σχεδον ολων στο παρον φορουμ, η μονη αναφορα που βρηκα ηταν σε ενα post
    με καποια βραβεια που κερδηθηκαν πριν 1 χρονο
    .
    Οταν ειδα το trailer του χωρις να ξερω/εχω διαβασει τιποτα για αυτο, καταλαβα αμεσως οτι ηταν κατι που θελω να παιξω,
    καθως η αισθητικη του ειναι μεσα στα προσωπικα μου γουστα.
    Το παιχνιδι εχει προταθει/κερδισει παρα πολλα βραβεια, προερχεται απο ενα μικρο studio του οποιου κ αλλα παιχνιδια
    εχουν προταθει/κερδισει βραβεια.
    Δεν θα γραψω κατι αλλο γι αυτο, καθως πιστεω οτι καποιος δεν πρεπει να γνωριζει πολλα πριν το παιξει.
    Να σημειωσω μια περιεργη συμπτωση, ο publisher του παιχνιδιου ανελαβε την μεταφορα του Journey σε pc!



    2) Music Racer
    Το συγκεκριμμενο game ειναι ενα απλο rythym racer, αλλα για οσους αγαπουν την retro/synthwave μουσικη σκηνη οπως εγω
    ειναι κατι το μοναδικο ολη αυτη η πανδαισια χρωματων σε συνδυασμο με το να παιζεις σε ρυθμο με αυτου του ειδους την μουσικη.
    Υπαρχει επισης μεγαλο retro feeling καθως μεταξυ αλλων μπορουμε να επιλεξουμε ενα απο τα παρακατω οχηματα:
    Laborghini Countach (υπηρχει σε παιχνδι του '87 της Accolade ονοματι Test Drive I), Pontiac Firebird Trans Am (αυτοκινητο ονοματι Kitt απο την σειρα Knight Rider),
    αυτοκινητο ονοματι Ford Interceptor απο την ταινια Mad Max 2, την φουτουριστικη μηχανη απο την ταινια Tron, καθως κ αλλα τα οποια μπορει να μου διαφευγουν.



    3) Typoman
    Πριν αρκετα χρονια ειχα παιξει στο ps3 το πρωτο παιχνιδι της Playdead to Limbo.
    Αν και τα γραφικα του στην αρχη με ξενισαν, το συνεχισα, το τελιωσα, κ φυσικα δεν το μετανιωσα.
    Tο τελος του εχει πολλες διαφορετικες ερμηνιες (οπως κ το νεοτερο πολυ καλο Inside), αλλα ειναι μια εμπειρια που μου εμεινε.
    Το Typoman ειναι ενα παρομοιο σε αισθητικη 2D side scroller platform, με την διαφορα οτι εδω πρεπει να αναγραμματζουμε λεξεις που βρισκουμε για να συνεχισουμε.




    Αυτα απο εμενα, ελπιζω το παρον νημα στο μελλον να ειναι πιο ζωντανο.
    Last edited by jk_blue_tiger; 08-03-2021 at 13:31.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  4. The Following 3 Users Say Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    Leon_DiZ (08-03-2021),panos74gr (08-03-2021),toninio (08-03-2021)

  5. #123
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default





    The Wicked King and the Noble Hero teaser trailer, first details and screenshots



    Nippon Ichi Software has released the teaser trailer, and first information and screenshots for its newly announced RPG The Wicked King and the Noble Hero from The Liar Princess and the Blind Prince creator Sayaka Oda, which is due out for PlayStation 4 and Switch on June 24 in Japan for 6,980 yen.



    Φαίνεται από ποιους είναι και μόνο από το art style.


    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (08-03-2021),toninio (08-03-2021)

  7. #124
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  8. The Following 3 Users Say Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    chronohill (10-03-2021),Leon_DiZ (10-03-2021),mania (10-03-2021)

  9. #125
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    SOLD!!!

    I'm on this strange space live, I'll try to transmit if there are some news (but English is not my first language so I'll do what I can).

    EDIT:
    - They said seven months to make the trailer.
    - Great fans of the arcade and the SNES game.
    - Some of them worked on the GBA game at Ubisoft.
    - Years wanting to do this game, but Activision had the rights.
    - DotEmu also wanted the game, and they all meet at GDC three years ago.
    - Made a pitch at Nickelodeon.
    - It's not easy for a small French indie team to get these licenses, but making more and more games made it easier.
    - Nickelodeon actually contacted Dotemu after Wonder Boy The Dragon's Trap and told them they wanted to make games together. Dotemu picked TMNT instantly.
    - It took a long time to get all the details of the game and approve all of them, but the first Design Document was approved right away.
    - A revisit of the Konami classics with new formulas and features. Wanted to polish the outdated aspects of the old games.
    - 4-coop online confirmed.
    - Aiming for each stage to be like an episode with a contained story, also of course coming to the big story (they didn't want to reveal anything).
    - Smoother to chain combos, there are special attacks (really flashy ones).
    - Development is at alpha stage, but it's pretty far along. Some changes of the trailer are already changed or improved (like menus or balancing).
    - Both teams wanted to work on the 87' designs from the start and nothing else.
    - Wizz studio in Paris did the new intro animation.
    - TMNT theme, they wanted to do something new but faithful to the original.
    - They had Patton via some contacts from their Streets of Rage 4 and discovered he was also a fan of the series and theme.
    - Animation are only for the trailer, the game will have cutscenes but with in-game art style (but this could change, as this is alpha stage).

    Questions from people:
    - New things? Date? --> There will be unique things but they want to surprise and not talk about them still.
    - April or Splinter playable? --> No comment (laughs)

    - I actually got voice from Geoff! So I asked for the music style the game will have, and if it will be like the one track we heard. They answered they are pursuing the old arcade-y sound, but obviously with a lot of modern approach, new instruments and so. Right now are working with the composer but they can't reveal who he is yet, and they are also studying new genres or styles, but the main goal is to recreate those old retro sound with a newer approach.

    *At this point my Twitter app got a bit fuzzy and had to exit and reenter, so I missed a couple questions.

    - Side-scroll only or also RPG elements? --> We can't go on details but we want to improve and adapt to modern times, like Scott Pilgrim game has some RPG elements.
    - There are playable vehicles like skateboards, hoverboards or such? --> We have in mind them of course, there will be for sure sequences different of the typical side-scroll on foot. They help to break the pace and is a no-brainer having them, but there will be more info on this later.

    To close, they don't want to mislead people and say a release date because they only want to do it when the game is much closer to be ready.

    END

    Disclaimer, maybe something is not 100% accurate! English is not my first language.

    https://www.resetera.com/threads/tee.../post-60578716
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (12-03-2021),Stefanos (12-03-2021)

  11. #126
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default




    Επιτελους ενα αστεριξ οπως τα παλια

  12. The Following 4 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    BillyFlo81 (24-03-2021),Lefteris_X (25-03-2021),mania (24-03-2021),mihalis13 (24-03-2021)

  13. #127

    Default

    δεν βρηκα καποιο thread για το farming simulator 19 και το γραφω εδω,λοιπον βρηκα καταλαθος ενα bug η μαλλον glitch πρεπει να ειναι,λοιπον πηρα ενα συμβολαιο για κουρεμα γρασιδιου,μπαλες και πουλημα,μιας και εχω τον δικο μου εξοπλισμο πηγα στο χωραφι,κουρευω,τα μαζευω σε μια γραμμη,τα κανω μπαλες,τα φορτωνω και παω στο barn για πουλημα και εκει που περιμενω να δω οτι π.χ. εχω κανει το 70% του συμβολαιου,μπαμ 13.000 για 12 μπαλες !!!!!ωπα λεω τι εγινε εδω ???
    τι εγινε λαθος στο συμβολαιο το οποιο μου βγηκε σε καλο ???? επρεπε να περασω το χορταρι με το tedder για να γινει hay αλλα δεν το πηρα χαμπαρι οταν πηρα το συμβολαιο,αυτο ειχε ως αποτελεσμα να θεωρει το παιχνιδι οτι οι μπαλες χορταριου ειναι δικες μου !!!!
    εβγαλα 26.000 και 3 μπαλες τις εβαλα στην ακρη για τις αγελαδες μου !!!!!!

  14. #128
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  15. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    BillyFlo81 (03-04-2021)

  16. #129
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  17. #130
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    delete
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  18. #131
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  19. The Following 3 Users Say Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    BillyFlo81 (12-04-2021),geogoku (11-04-2021)

  20. #132
    PS4forums Addict geogoku's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Πειραιας-Παλληνη
    Posts
    1,529
    PSN ID
    geogokussj4
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    το εχω τσεκαρει σε strictly limited κ ψηνομαι για αγορα σε physical
    Add me !
    PSN : geogokussj4
    XBox Live : geogokussj4
    console and game hunter

  21. #133
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  22. #134
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    H Thatgamecompany εχει βγαλει το Sky εδω κ καιρο για ios, android, συντομα κ σε switch, για ps δεν ακουγεται κιχ.
    Κριμα, μετα το Journey το περιμενα πως κ πως...
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  23. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    psx3 (11-04-2021)

  24. #135
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by jk_blue_tiger View Post
    H Thatgamecompany εχει βγαλει το Sky εδω κ καιρο για ios, android, συντομα κ σε switch, για ps δεν ακουγεται κιχ.
    Κριμα, μετα το Journey το περιμενα πως κ πως...
    Είναι λίαν ανησυχητική αυτή η τάση να στρέφονται στο mobile ολοένα και περισσότερο (προφανώς λόγω μεγάλου κοινού και πιθανών κερδών).

    Flower/Journey από τα καλύτερα indies του PS3! Και σαν πρωτότυπες ιδέες και σαν τεχνολογία/προγραμματισμός (Cell SPU-driven). Ω ναι, η Sony στήριζε έμπρακτα την indie σκηνή τότε (το λέω για όσους δεν το γνωρίζανε).


  25. #136
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Έχουν αναφέρει ότι θα βγει αργότερα σε άλλες πλατφόρμες. Τώρα θα βγει στο Switch. Λογικά είναι μια περίπτωση σαν το Hades, που έχουν περιορισμένα resources και το πάνε σιγά σιγά.

    Βλέπω ότι βγάζουν και 800 updates στο παιχνίδι στο iOS, ακολουθεί το GaaS μοντέλο.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  26. #137
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Βλέπω ότι βγάζουν και 800 updates στο παιχνίδι στο iOS, ακολουθεί το GaaS μοντέλο.
    WTF?! Νόμιζα μιλάμε για ένα απλό SP παιχνίδι όπως τα προηγούμενα. Πως ακριβώς έγινε GaaS;

    Το ότι θα βγει πρώτα στο Switch είναι κι αυτό περίεργο... γενικά μου φαίνεται πολύ περίεργο να σε έχει στηρίξει η Sony στο παρελθόν και στο μέλλον να αλλάζεις εντελώς προτεραιότητες (αναφορικά με τα console ports εννοώ).

    Το αυτό και για Kojima που του φτιάξανε νέο studio εκ του μηδενός και τώρα φημολογείται ότι την κάνει για άλλες παραλίες. Δεν ξέρω, μου φαίνονται κάπως όλα αυτά.

  27. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (12-04-2021)

  28. #138
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    WTF?! Νόμιζα μιλάμε για ένα απλό SP παιχνίδι όπως τα προηγούμενα. Πως ακριβώς έγινε GaaS;

    Το ότι θα βγει πρώτα στο Switch είναι κι αυτό περίεργο... γενικά μου φαίνεται πολύ περίεργο να σε έχει στηρίξει η Sony στο παρελθόν και στο μέλλον να αλλάζεις εντελώς προτεραιότητες (αναφορικά με τα console ports εννοώ).

    Το αυτό και για Kojima που του φτιάξανε νέο studio εκ του μηδενός και τώρα φημολογείται ότι την κάνει για άλλες παραλίες. Δεν ξέρω, μου φαίνονται κάπως όλα αυτά.
    Έχει seasons με διάφορες προσθήκες κτλ. Δεν ξέρω τι και πως ακριβώς.

    Καθόλου περίεργο δεν είναι για το Switch καθώς είναι γνωστό από πολλούς devs ότι τα indies τα πάνε πολύ καλύτερα στην κονσόλα. Λογικό να είναι προτεραιότητα.

    Για τον Kojima δεν ξέρω.. αναλόγως τι θέλει να φτιάξει και πόσο risky το βρήκε η Sony (+ τα λεφτά που τους έφερε το DS). Το report για τον Kojima είναι ότι ήθελε να φτιάξει ένα πρωτοποριακό episodic horror game και του το ακύρωσε η Google. Δεν μπορώ να τον αδικήσω αν η πρώτη του σκέψη για "innovative online" μετά την Google δεν ήταν η Sony.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  29. #139
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Η That ειχε φαληρισει κ ανεκαμψε με την κυκλοφορια/επιτυχια του Journey.
    Πριν 7 χρονια ειχαν αντλησει κεφαλαια (γυρω στα 7 μυρια δολλαρια), ωστε να γινουν οι ιδιοι pubs του εαυτου τους,
    φαινεται οτι η συνεργασια/αποκλειστικοτητα που ειχαν με την Sony δεν τους "βγηκε" κ τωρα απεχουν απο τις mainstream κονσολες.
    Το κοινο ομως που τους αποθεωσε ηταν ολοι εμεις (κονσολαδες) κ τα βραβεια που πηραν ηταν απο gaming κοινοτητες.
    Τωρα επελεξαν την ασφαλεια των πωλησεων σε κινητα, μια κ απο οτι φανηκε δεν το εχουν με την διαχειρηση οικονομικων.

    edit: Ειναι απο Αυστραλια μερια το link, αλλα δειτε τι αγοραζεις ingame κ με τι κοστος...
    Τετοια μοντελα (gaas) εγω δεν υποστηριζω ξανα (το εκανα καπως για ενα game κ το 'χω κοψει εδω κ χρονια),
    οποτε αλλος ενας dev που ενω εχει οραμα, η αλλαγη αυτη πορειας που κανει με βρισκει στην απεναντι οχθη.
    Κριμα κ τα πρωτα παιχνιδια του ηταν γεματα οραμα, τεχνη κ φρεσκιες ιδεες...
    Last edited by jk_blue_tiger; 12-04-2021 at 01:21.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  30. The Following User Says Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    psx3 (12-04-2021)

  31. #140
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Role-playing διαβάζω, κάτι για "candles" (MTX) διαβάζω, οπότε νομίζω το έπιασα το «νόημα»... κρίμα! Είναι και F2P, οπότε δεν περίμενα κάτι διαφορετικό. Κάπως πρέπει να βγει κέρδος.

    Δεν νομίζω να αλλάξει η gameplay λούπα αν έρθει και στις κονσόλες.

    Εγώ παιδιά το ξαναλέω ότι αυτά φοβάμαι με το disruption (mobile, συνδρομές) της βιομηχανίας. Περισσότερο "grindy" παιχνίδια.

    Ξέραμε πως ήταν η ThatGameCompany επί PS3 εποχής και δεν είχε τέτοια «τερτίπια» τότε. Θα μεταλλαχτούν και άλλες εταιρίες όπως την κόβω την φάση. Το χρήμα είναι γλυκό.

    Πρέπει να οδεύουμε γύρω στους 4 δις smartphone κατόχους εν έτει 2021:

    https://www.statista.com/statistics/...ers-worldwide/

    Να το γράψω και αλλιώς: 4 δις = 4000 εκατομμύρια

    Συγκριτικά με τα 200 μύρια (ταβάνι εδώ και 20+ χρόνια) που αγοράζουν κονσόλες μιλάμε για 20 φορές παραπάνω κοινό και μάλιστα με αυξητικές τάσεις (ο παγκόσμιος πληθυσμός κοντεύει 8 δις, άρα έχει περιθώρια ανόδου).

    Φυσικά δεν θα αγοράσουν όλοι MTX, αλλά ας πούμε ότι θα δελεάσουν ένα μικρό ποσοστό (5-10%), δηλαδή τις λεγόμενες φάλαινες aka "microtransaction whales".

    5-10% σε σύνολο 4 δις μας κάνει 200-400 μύρια πιθανούς πελάτες. Συντηρητική εκτίμηση, αλλά δεν νομίζω να πέφτω πολύ έξω.

  32. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (12-04-2021)

Page 7 of 10 FirstFirst ... 345678910 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •