Page 20 of 69 FirstFirst ... 1016171819202122232430 ... LastLast
Results 381 to 400 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #381
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Τι panel φοράνε συνήθως παιδιά αυτά τα monitor? Τα Ultrawide?

  2. #382

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Τι panel φοράνε συνήθως παιδιά αυτά τα monitor? Τα Ultrawide?
    Αυτο που εχω ειναι IPS 8bit με A-FRC. Αυτα που βγηκαν εδω και κατι μηνες εχουν ολα VA καθαρα 8bita panel της samsung. Κυριως τα 144αρια πχ της xiaomi της msi που εβγαλαν φετος ειναι samsung VA με 3000/1 αντιθεση 121% srgb χρωμα και 85% NTSC. HDR εχουν ελαχιστα καποια της LG που παιζουν στο 1000αρικο.

    - - - Updated - - -

    Το απολυτο ειναι αυτο κοντα στα 3000αρικα.
    https://www.skroutz.gr/s/19808775/As...ft-PG35VQ.html

    - - - Updated - - -

    Και ενα ultrawide του overwatch


    - - - Updated - - -

    16:9 21:9 32:9

  3. The Following User Says Thank You to king2009 For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (20-01-2020)

  4. #383
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by king2009 View Post
    Το απολυτο ειναι αυτο κοντα στα 3000αρικα.
    https://www.skroutz.gr/s/19808775/As...ft-PG35VQ.html
    Χαμηλή δεν είναι ονομαστική 2500:1 αντίθεση?

    Τόσο έχουν VA τηλεοράσεις της πλάκας + HDR και βασικά ακόμα παραπάνω (ξεκινάνε από 3000 νομίζω).

    Για να να μην πω για oled τηλεόραση που αγοράζεις με αυτά τα λεφτά και σε τι διάσταση.

    Τέσπα εγώ δεν θα τα έδινα με τίποτα για τέτοιο monitor σε σχέση με το CX Oled της LG.

    Άσχετο. Από τα βίντεο σου στον Cemu παρατήρησα ότι ο Link είναι λες και έχει φάει σφυριά στο κεφάλι (λάθος αναλογίες).

    Έτσι το βλέπεις και εσύ ή εγώ επειδή το είδα σε 16:9 monitor ή αυτό συμβαίνει λόγω (ultrawide) ανάλυσης?
    Last edited by Sir_Teraflop; 20-01-2020 at 18:43.

  5. #384

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Χαμηλή δεν είναι ονομαστική 2500:1 αντίθεση?

    Τόσο έχουν VA τηλεοράσεις της πλάκας + HDR.

    Για να να μην πω για oled τηλεόραση που αγοράζεις με αυτά τα λεφτά και σε τι διάσταση.

    Τέσπα εγώ δεν θα τα έδινα με τίποτα για τέτοιο monitor σε σχέση με το CX Oled της LG.

    Άσχετο. Από τα βίντεο σου στον Cemu παρατήρησα ότι ο Link είναι λες και έχει σφυρί στο κεφάλι (λάθος αναλογίες).

    Έτσι το βλέπεις και εσύ ή εγώ επειδή το είδα σε 16:9 monitor ή αυτό συμβαίνει λόγω (ultrawide) ανάλυσης?
    Ναι η αντιθεση αυτη ειναι προφανως και δεν συγκρινετε με panel oled εκει παμε σε τελειως αλλα panel με απειρη αντιθεση χρωματα κτλ. VA 6ετιας που εχω εχει 6000/1 αντιθεση απο τις καλυτερες 3D τοτε. Οι oled ειναι εξαιρετικες και εχουν πολυ καλες τιμες αλλα για monitor υπολογιστη ειναι δυσκολα τα πραγματα. Δοκιμασα κανα διμηνο να εχω για monitor την 55αρα αλλα δεν με ειχαν πεθανει τα ματια και ηταν και στα 3 μετρα.
    Ναι ετσι το βλεπεις εσυ επειδη το βλεπεις σε 16:9 monitor. Σε ενα 21:9 φαινεται κανονικα. Δεν υπαρχει δηλαδη καποιο streching στο πανω η κατω μερος το επιπλεον ευρος του 21:9 ειναι πραγματικο περιεχομενο του παιχνιδιου.

  6. #385
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by king2009 View Post
    Ναι ετσι το βλεπεις εσυ επειδη το βλεπεις σε 16:9 monitor. Σε ενα 21:9 φαινεται κανονικα. Δεν υπαρχει δηλαδη καποιο streching στο πανω η κατω μερος το επιπλεον ευρος του 21:9 ειναι πραγματικο περιεχομενο του παιχνιδιου.
    Για τον χαρακτήρα μίλησα. Αν φαίνεται σαν dwarf αντί για κάτι σαν elf.

    Για το streching κατανοητό.

  7. #386

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Για τον χαρακτήρα μίλησα. Αν φαίνεται σαν dwarf αντί για κάτι σαν elf.

    Για το streching κατανοητό.
    Ναι το καταλαβα οχι και ο χαρακτηρας κανονικα φαινεται. Κατσε να βαλω 2-3 φωτογραφιες να μου πεις αν φαινεται παλι οπως το βιντεο.






    Και εδω σε 16:9 απο παλιοτερα


    Last edited by king2009; 20-01-2020 at 18:50.

  8. The Following User Says Thank You to king2009 For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (20-01-2020)

  9. #387
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Δεν ξέρω αν είναι η ιδεά μου αλλά οι 16:9 μου φαίνονται και μου θυμίζουν πιο πολύ τον Link που έπαιξα. Ειδικά η πρώτη με την πρώτη.

    Τώρα έχεις βάλει και άλλο zoom και άλλες πανοπλίες, άλλες σκηνές και δεν μπορώ να πω με σιγουριά.

    Αυτή είναι η εντύπωση μου.

    Το σίγουρο είναι ότι το switch και οι λοιπές κονσόλες δηλαδή δεν υποστηρίζουν ultrawide, ότι και αν σημαίνει αυτό για το content creation τους.

  10. #388
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Βλέπω την Nvidia να πηγαίνει σε beast mode....


    NVIDIA GeForce RTX 3080, RTX 3070 leaked specs: up to 20GB GDDR6 RAM


    Για να δούμε τιμή. Είμαι πολύ περίεργος.





  11. #389

    Default

    Quote Originally Posted by king2009 View Post

    - - - Updated - -
    Για το dark souls 3
    Ναι King ωραιο το παραδειγμα σου με το Dark Souls. Ενω σου πιανει ολη την οθονη και δεν εχεις μαυρες μπαρες,το ιδιο το UI οπως βλεπεις εχει παραμεινει οπως ειναι στο 16:9,αντι να πιανει ομοιομορφα τις ακρες.
    Χτυπαει ασχημα αυτο το πραγμα,ειδικα εαν τα εχεις σκασει χοντρα σε monitor.
    Γιαυτο και εγραψα πιο πισω οτι το Fix ειναι προσωρινη λυση και σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστα την πληρη υποστηριξη απο τον developer. Ενω ειναι ''μαγεια'' να βλεπεις γεματη την 34αρα οθονη,μετα ξενερωνεις την ζωη σου να βλεπεις τα πραγματα στην οθονη να ειναι μεσα στην μεση αντι για τις ακρες οπως ειναι το σωστο.

    Σαν τελικος καταναλωτης(οπως και στις κονσολες) δεν ειναι υποχρεωση μου να ψαχνω fix για τα παιχνιδια που αγοραζω,επειδη καλως ή κακως δεν υποστηριζονται σε μια συγκεκριμενη αναλογια,και ας ειναι αυτη χρονια στην αγορα.

    Καλως ή κακως για τα παιχνιδια το Standard ειναι το 16:9.

    Και τελος εννοειται οτι οταν μπορεις να αγορασεις Oled 55αρα με 1100-1200ευρω(οπως οι τελευταιες LG) πλεον η οποια περαν απο διαφορετικο panel εχει υποστηριξη Gsync/Freesync και φτανει(αν υποστηριζει η καρτα παντα και με το αναλογο HDMI)μεχρι 4κ 120Hz,ολα τα monitor με 4ψηφιο ποσο και πανω βγαινουν εκτος συναγωνισμου(για gaming παντα).
    Last edited by Fulgore; 20-01-2020 at 20:24.

  12. The Following 4 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    BigBOSS (20-01-2020),Sir_Teraflop (20-01-2020)

  13. #390
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Πάντως τώρα που το σκέφτομαι και βλέποντας την 16:9 TV μου, ένα ultrawide είναι ένα (το) "μισό" 4K monitor - έτσι δεν είναι?

    Την φαντάστηκα κομμένη στα δύο

    Αν αυτό δεν συνδυάζεται με αντίστοιχο FoV, δεν βλέπω πραγματικά κάποιο πλεονέκτημα.
    Last edited by Sir_Teraflop; 20-01-2020 at 20:46.

  14. #391

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Δεν ξέρω αν είναι η ιδεά μου αλλά οι 16:9 μου φαίνονται και μου θυμίζουν πιο πολύ τον Link που έπαιξα. Ειδικά η πρώτη με την πρώτη.

    Τώρα έχεις βάλει και άλλο zoom και άλλες πανοπλίες, άλλες σκηνές και δεν μπορώ να πω με σιγουριά.

    Αυτή είναι η εντύπωση μου.

    Το σίγουρο είναι ότι το switch και οι λοιπές κονσόλες δηλαδή δεν υποστηρίζουν ultrawide, ότι και αν σημαίνει αυτό για το content creation τους.
    Eιναι σιγουρα απο την αναλογια ναι. Αν βαλω 16:9 περιεχομενο σε 21:9 οθονη θα υπαρχει streching αριστερα δεξια ενω το αντιθετο υπαρχει αυτο το πατικωμα. Αν εχει καποιος φιλος 21:9 τσεκαρε και εκει. Zoom κτλ δεν εχω πειραξει μονο η αναλογια εχει αλλαχθει. Σε καθε περιπτωση αντικειμενα τοπια link εχουν την ιδια συμμετρια οπως στο switch απλα φαινεται μεγαλυτερο ευρος λογω της αναλογιας αριστερα δεξια. Στο Yoshi Woolly world ηταν streching το video που εβαλα πριν 2 βδομαδες. Το εφτιαξαν σωστα πριν καμια βδομαδα.

  15. #392

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Ναι King ωραιο το παραδειγμα σου με το Dark Souls. Ενω σου πιανει ολη την οθονη και δεν εχεις μαυρες μπαρες,το ιδιο το UI οπως βλεπεις εχει παραμεινει οπως ειναι στο 16:9,αντι να πιανει ομοιομορφα τις ακρες.
    Χτυπαει ασχημα αυτο το πραγμα,ειδικα εαν τα εχεις σκασει χοντρα σε monitor.
    Γιαυτο και εγραψα πιο πισω οτι το Fix ειναι προσωρινη λυση και σε καμια περιπτωση δεν αντικαθιστα την πληρη υποστηριξη απο τον developer. Ενω ειναι ''μαγεια'' να βλεπεις γεματη την 34αρα οθονη,μετα ξενερωνεις την ζωη σου να βλεπεις τα πραγματα στην οθονη να ειναι μεσα στην μεση αντι για τις ακρες οπως ειναι το σωστο.

    Σαν τελικος καταναλωτης(οπως και στις κονσολες) δεν ειναι υποχρεωση μου να ψαχνω fix για τα παιχνιδια που αγοραζω,επειδη καλως ή κακως δεν υποστηριζονται σε μια συγκεκριμενη αναλογια,και ας ειναι αυτη χρονια στην αγορα.

    Καλως ή κακως για τα παιχνιδια το Standard ειναι το 16:9.

    Και τελος εννοειται οτι οταν μπορεις να αγορασεις Oled 55αρα με 1100-1200ευρω(οπως οι τελευταιες LG) πλεον η οποια περαν απο διαφορετικο panel εχει υποστηριξη Gsync/Freesync και φτανει(αν υποστηριζει η καρτα παντα και με το αναλογο HDMI)μεχρι 4κ 120Hz,ολα τα monitor με 4ψηφιο ποσο και πανω βγαινουν εκτος συναγωνισμου(για gaming παντα).
    Μαζι σου οτι δεν ειναι ολα ροδινα αλλα ουτε και τοσο τραγικα. Εχω ασχοληθει με πανω απο 40 παιχνιδια και μονο σε αυτα που ανεφερα ειχα μπαρες. Στα υπολοιπα ειτε με fix πχ στο crash bandicoot ειναι ενα exe που το βαζεις στο program files ειτε με hex(εδω θελει να ξερεις και 2-3 πραγματα παραπανω) τα ευχαριστηθηκα κανονικα χωρις μπαρες η streching. Στο dark souls 3 εχεις δικιο οτι το UI επρεπε να παει πιο αριστερα. Απλα εχουν αλλαξει αρκετα τα πραγματα τα τελευταια χρονια. Ακομα και πολλα indie ειναι ultrawide απο stock κατασταση και δεν θελουν fixes. Τωρα εννοειται αν καποιος ασχολειται με καποιο παιχνιδι που δεν υποστηριζει καθολου 21:9 ουτε καν με fix τοτε ναι το 16:9 ειναι μονοδρομος. Δεν μπορω να παραλειψω ομως την ομορφια του ultrawide και ποσο immersive στο παιχνιδι νιωθεις οταν παιζεις.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Πάντως τώρα που το σκέφτομαι και βλέποντας την 16:9 TV μου, ένα ultrawide είναι ένα (το) "μισό" 4K monitor - έτσι δεν είναι?

    Την φαντάστηκα κομμένη στα δύο

    Αν αυτό δεν συνδυάζεται με αντίστοιχο FoV, δεν βλέπω πραγματικά κάποιο πλεονέκτημα.
    Το ultrawide εχει απο μονο του μεγαλυτερο field of view μιας και βλεπουμε περιεχομενο που κοβετε σε 16:9. Το fov παντα το εχω στο τερμα σε οποιο παιχνιδι το υποστηριζει ειναι κριμα να παιζουμε με default fov σε ultrawide monitor.

  16. #393

    Default

    το βαζω εδω ,μου εστειλαν κλειδι για ALPHA TEST για τοTORCHLIGHT III το οποιο ομως δεν θα το χρησιμοποιησω ετσι ας το παρει καποιος που θελει.

    ALPHA TEST STEAM KEY:


    339A6-RJRI7-YH7FT

    In the Steam Desktop App, click the Games menu and select Activate a Product on Steam, then follow the instruction to enter your alpha test key.

  17. The Following 2 Users Say Thank You to alan sirer For This Useful Post:

    Fulgore (05-02-2020),Nek_Food (05-02-2020)

  18. #394

    Default

    Quote Originally Posted by alan sirer View Post
    το βαζω εδω ,μου εστειλαν κλειδι για ALPHA TEST για τοTORCHLIGHT III το οποιο ομως δεν θα το χρησιμοποιησω ετσι ας το παρει καποιος που θελει.

    ALPHA TEST STEAM KEY:


    339A6-RJRI7-YH7FT

    In the Steam Desktop App, click the Games menu and select Activate a Product on Steam, then follow the instruction to enter your alpha test key.
    Spoiler!

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    alan sirer (05-02-2020),Nek_Food (05-02-2020)

  20. #395
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Οταν θελέις 32 cores για να χειριστείς ενα NVME RAID, και πάλι δεν ειναι αρκετό.


  21. #396
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Ένα hint θα ήθελα για όποιον θέλει-γνωρίζει:

    Αγόρασα μτχ ένα intel nuc i3 (nuc8 bean canyon - i3 8109u+iris plus 655) για τα παιδιά και για μένα φυσικά (adventure/turned based games) για βασικές εργασίες (office, internet κλπ.) και ενδιαφέρομαι για monitor.

    Προσανατολίζομαι σε IPS/PLS monitor αλλά μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον και κάποια VA monitor για λόγους future proofing (εγκαταλείπω τηλεόραση και κουμπώνω και κονσόλα πάνω).

    Από την έρευνα που έκανα, έχω καταλήξει σε 2 μοντέλα:

    1: https://www.skroutz.gr/s/12277691/Sa...27H850QFU.html PLS SAMSUNG με freesync 75/hz και απόλυτη πιστότητα precalibrated:

    http://bestmonitorsbyncx.createaforu...msg276/#msg276

    Δεν έχει αντίπαλο για 75/hz PLS που είναι όπως θα διαβάσετε.


    2. https://www.skroutz.gr/s/15749615/Ph...JAB.html#specs

    32" VA με πολύ καλή κάλυψη SRGB, freesync κτλ.

    Αμφότερα πωλούνται στην ίδια τιμή.

    Αυτό που με "μπαλατζάρει" είναι ότι ναι μεν το Samsung είναι τοπ για την καθημερινότητα , το Philips είναι δε WCG και μεγαλύτερη διάσταση, πιο gaming proof για το μέλλον αλλά δεν ξέρω πόσο σωστό θα είναι για καθημερινές εργασίες/χρήση και αν δεν θα βλέπεται σε κείμενο επειδή είναι VA.

    Ευχαριστώ για την όποια απάντηση εκ των προτέρων.

  22. #397
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Kingdom Come Deliverance και Aztek δωρεάν στο Epic Store games έως και τις 20 Φεβρουαρίου.

  23. The Following User Says Thank You to BigBOSS For This Useful Post:

    Nek_Food (14-02-2020)

  24. #398
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Στις 27 Φεβρουαρίου σε ζωντανή μετάδοση το πρώτο gameplay



    btw δωρεάν στο Epic Store τα Assassin's Creed Syndicate και Fraeria έως τις 27 Φεβρουαρίου
    Last edited by BigBOSS; 22-02-2020 at 09:56.

  25. #399
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Ακόμη δύο νέες προσφορές στο Epic Store.

    Δωρεάν μέχρι τις 27 Φεβρουαρίου τα παιχνίδια:

    Assassin's Creed Syndicate

    και

    Faeria

  26. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    BigBOSS (25-02-2020)

  27. #400
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Τελικά πολύ καλό το Kingdom Com Deliverance, έχω παίξει ήδη 30 συν ώρες. Εξαιρετικά γραφικά, ενδιάφεροντα quest (και main και side) και ρεαλισμος εποχής σε πάρα πολλά σημεία απο κάστρα έως εξοπλισμό, υπάρχουν και σχετικά βιντεάκια απο shadiversity ή metatron πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Αργότερα μάλλον θα γράψω και εντυπώσεις.

    Επίσης, σχετικά με το Baldurs Gate III κάτι διάβασα για early access, σύντομα, μέσα στο 2020 σε steam και gog. Οπως και να χεις σε δυο ημέρες θα δείξουν το πρώτο gameplay βιντεο.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •