Page 25 of 69 FirstFirst ... 1521222324252627282935 ... LastLast
Results 481 to 500 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #481
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    PDS και μετά η Valve έβγαλε ένα Half Life Alyx και τους πήρε τα σωβρακα, και ειναι και VR

    real time και οχι pre calculated

    https://www.youtube.com/watch?v=xRSF31dbLBU
    Το Alyx εχει τα καλυτερα γραφικα για VR τιτλο. Ευκολα.
    Δεν εχω προβλημα να πω κατι που βλεπω.
    Δεν συγκρινεται ομως το VR επιπεδο των γραφικων με τις flat version ακομα, ετσι? Αυτο ειναι δεδομενο.
    Θα μπορουσε να τρεξει ευκολα στο PS4 σε μια κανονικη εκδοση, αλλα οχι σε VR εκδοση. Το PS4 δεν ειναι αρκετο για κατι τετοιο.

    Το PC VR βρισκεται στις καλες εποχες του PC. Που μπορουσε να εχει παιχνιδια που φτιαχνονται με βαση το PC. Αλλα αυτο στην επομενη γενια μαλλον θα χαθει. Για την ωρα ναι στον πλανητη VR ισχυει αυτο που λες.
    .

  2. #482
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Μα το παιχνιδι για VR φιαχτηκε και αυτά τα βιντεο 100% το αδικουνε. Παντω τετοια αλληλεπιδραση με το περιβάλλον δεν έχω δει σε κανενα game. Λες και ειναι απο τον πραγματικο κοσμο.

  3. #483
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Σιγουρα το αδικουν τα βιντεο. Μεσα θα δειχνει ανωτερο.
    .

  4. #484
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Eξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα. Και μην συγκρινουμε μεγεθη. Μιλαμε και για ενα παιχνιδι που ειναι PC εντελως ετσι?
    E και το GTA V εξαίρεση είναι. Το 90%+ των AAA mp παραγωγών βγαίνουν ταυτόχρονα σε όλες τις πλατφόρμες. Και το OG2 που σου ειπα είναι πολύ κοντά σε επίπεδα GTA V σε έσοδα (σε PC παντα), και στα TOP 10 στο steam. Δεν ήταν κανα μικρό παιχνιδάκι. Πούλησε πάνω απο 1m μέσα σε 2 μήνες από την κυκλοφορία του.

    Το θέμα είναι, για κάθε παιχνίδι που βγήκε καθυστερημένο σε PC θα βρώ ένα που βγήκε καθυστερήμενο και στην δικιά σου πλατφόρμα, είτε αυτό είναι το xbox είτε το PS4.

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το Technical achivement δεν ειναι art direction
    Oπως και να χει δεν θελει και πολυ πολυ προσπαθεια να αναγνωρισεις πχ οτι το 2018 τα καλυτερα γραφικα ανηκαν στο GoW, ουτε οτι ειναι το ανωτερο οπτικα hack and slash μεχρι σημερα ανεξαρτητως πλατφορμας.
    Yπάρχει κατηγορία technical achievement? Εγώ μόνο το game direction / art direction έχω δεί.

    Πάντως τα περισσότερα awards το 2019 τα πήρε παιχνίδι που....υπήρχε μόνο σε PC. Στην κονσόλα βγήκε κλασσικά καθυστερήμενα τον επόμενο χρόνο...απλά βλέπεις, εγώ τέτοια επιχειρήματα δεν τα θεωρώ σοβαρά, και άρα δεν τα χρησιμοποιώ.




    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Για αυτο σου μιλησα για αριθμους παραπανω. Το PC μενει ανεκμεταλλευτο. Εχεις ηδη σχεδον hardware PS5/XBOXSX και οτι βγαλουν τα τελευταια θα συντριβει οπτικα οτιδηποτε υπαρχει στο pc μεχρι σημερα.

    Tα ξερεις τα παραπανω οπως λεω και στον BB, για αυτο και βρισκεσαι εδω
    Δεν ισχύει ρε συ οτι το PC μένει ανεκμετάλλευτο. Απλά δεν γίνετια να ισχύει, τα νούμερα να βάλεις κάτω θα το καταλάβεις. Σου είχα φέρει παράδειγμα το RDR2. Όταν τρέχει με 10 φορές τα pixels σε μια κάρτα 10x φορές πιο δυνατή από το PS4 τότε αυτό μεταφράζεται σε πλήρη αξιοποίηση. Πλέον είμαστε σε φάση diminishing returns, στο μάτι δεν θα δείς διαφορές. Χρειαζόμαστε ray tracing για το επόμενο βήμα.

    PS1. Κοίταξα και video του GOW, τι να σου πω, δεν με εντυπωσίασε. Γενικά βέβαια δεν με εντυπωσιάζουν και πολύ τα γραφικά πλεόν, οπότε ίσως να το αδικώ. Ελάχιστα παιχνίδια εχώ δεί και είπα ΟΥΑΟΥ από θέμα γραφικών. AC unity και division ας πούμε ήταν 2 στο PC, και το driveclub στο ps4.
    Last edited by Ryzenlake; 03-04-2020 at 21:06.

  5. #485
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Θα συμφωνησω με Ryzenlake πως το pc hardware δεν παραμένει ανεκμεταλλευτο, υπαρχουν παρα πολλα games που το πιστοποιούν αυτό, δηλαδη αμαν και αν μπορούσα να παιξω στον Jaguar ένα παιχνιδι σαν το Total War με 10κ npcs στην οθόνη ξερω γω ή οταν σε online shooter με πολλους παιχτες δεν πεφτεις κάτω απο 60fps οσο χαμος και να γινεται στην οθόνη, γινεται εκμεταλλευση του hardware που εχει το pc σου. Οταν η gpu σου λειτουργει στο 99% γινεται και παραγινεται εκμεταλλευση του hardware σου, και ως εκ τουτου παιζεις με υψηλα frames και αναλογη ποιοτητα εικονας. Απο την αλλη παιχνιδια σαν το Half Life Alyx ή Star Citizen δειχνουν το μέλλον.
    Last edited by BigBOSS; 03-04-2020 at 21:23.

  6. #486
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να βαλω μια προχειρη λιστα ετσι γιατι ειναι καλυτερο μερικες φορες να μιλαμε με στοιχεια και οχι στον αερα. Μεγαλες κυκλοφοριες που εχουν καθυστερησει να ερθουν στο pc:

    Πολλα απο τα assassins creed
    Rise of the Tomb Raider
    GTAV
    GTAV remaster
    MGSV
    Watchdogs 2
    Monster Hunter
    FFXV
    Red Dead Redemption 2
    Death Stranding

    και καπου εδω βαριεμαι να γραφω αλλα...

    Συμφωνα με το
    Για κάθε μία περίπτωση προβληματικής η καθυστερημένης κυκλοφορίας που θα βρείς στο PC υπάρχουν άλλες 5 στις κονσόλες.
    περιμενω λιστα με τουλαχιστον 50 pc releases που εφαγαν delay στις κονσολες. Μιλαμε για high profile και σχετικα προσφατα παιχνιδια για να αποφυγουμε εξυπναδες...

    ΥΓ: Ναι ξερω ως δια μαγειας κανενα απο αυτα τα παιχνιδια δεν προκαλει ενδιαφερον αλλα πριν λιγο κατι λεγαμε για το AC Unity...

  7. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (03-04-2020)

  8. #487
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Ωραία η λίστα σου. Για πες λίγο, μιας και μιλάς με στοιχεία, πότε βγήκε το MGSV σε κονσόλα και πότε σε PC? Το Watchdogs 2? To ROTR? Ημερομηνίες δώσε, να γελάσουν και άλλοι. Εντομεταξύ έχεις βάλει στη λίστα 2 φορές το ίδιο παιχνίδι ουσιαστικά (GTA V), και έχεις πάρει 4 κονσόλες, δηλαδή 4 πλατφόρμες (ps3 / ps4 / xbox360/ xbox one), και τις συγκρίνεις με μια. Και παραύτα, ακόμα και συγκρινόμενο με 4 πλατφόρμες, πάλι χαμένος θα βγείς. Μου ζητάς και λίστα με 50 παιχνίδια ενώ έχεις βάλει όλα και όλα 9 εκ των οποίων τα μισά δεν ισχύουν. Εκτός αν η "καθυστέρηση" μιας μέρας η μιάς βδομάδας ξέρω γω το θεωρείς όντως οτι καθυστέρησε. Καθυστέρηση μιλάμε για 2 μήνες και πάνω, όχι για 2 ώρες.

    Το αν τα παιχνίδια αυτα προκαλούν ενδιαφέρον δεν ηταν ΠΟΤΕ δικό μου επιχείρημα. Εσείς τα γράφεται κάτι τέτοια.

  9. #488
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εσυ θα βαλεις κανενα; Απο αυτα μονο το MGSV ειναι λαθος και αυτο γιατι δεν εβσλα το ground zeroes διπλα του και ηρθε 9 μηνες μετα...αλλα ναι το δεχομαι σαν λαθος.

    Eπισης η λιστα δεν ειναι 10 ολα κι ολα... θες να σου τα βαλω 1-1 τα Assassins Creed?

    οκ τωρα μας λες οτι οι 2 εβδομαδες καθυστερηση δεν πιανουν. Και οτι πανω απο 2 μηνες μετραει! Το ROTR παντως το πηρες 1 χρονο μετα. Το GTAV το εβαλα 2 φορες για τονιστει το γεγονος οτι επρεπε να περιμενεις αφου ειχαμε παρει ακομα και το remaster που κατα τα δικα σου λεγομενα ηταν ΜΑΚΡΑΝ αλλη εμπειρια λογο του 1st person που δεν ειχαν οι κονσολες... οποτε μη μου παραπονιεσαι που το εβαλα 2 φορες, ετσι μας ειπες ετσι εκανα.

    Να βαλω μερικα ακομα λοιπον και ακομα περιμενω να μου παραθεσεις κατι κι εσυ; Εγω σε αφηνω κι ας ειναι 1 βδομαδα καθυστερηση...

    Destiny 2 (ναι ειναι κατι λιγοτερο απο 2 μήνες ξερω δε μετραει!)
    final fantasy vii remake
    FFXIII
    Red dead redemption
    Να αναφερω και το φιασκο του Arkham Knight που το σηκωσανε απο τα ραφια;

    Αληθεια χρειαζεται να συνεχισω;

    Ξαναρωταω, εσυ εχεις να βαλεις καποιο; Εγω εχω ηδη 15+ παω για 20 κι εσυ μου ειπες οτι για καθε ενα απο αυτα εχουμε 5 αντιστοιχα στις κονσολες και ακομα περιμενω...

  10. #489
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    E και το GTA V εξαίρεση είναι.
    Οσο ποιο μεγαλη ειναι η παραγωγη, τοσο πιο πιθανο ειναι να αργησει στο PC ή να μη βγει καθολου. Και ξανακανε την ερωτηση στον εαυτο σου, αν ειχαν να επιλεξουν μεταξυ pc και ps για να βγαλουν ΑΑΑ games, που θα τα εβγαζαν. Μονο μια επιλογη εχεις ή το ενα ή το αλλο.

    Quote Originally Posted by Ryzenlake
    Yπάρχει κατηγορία technical achievement? Εγώ μόνο το game direction / art direction έχω δεί.
    Σου εδωσα το link πριν.

    Quote Originally Posted by Ryzenlake
    Πάντως τα περισσότερα awards το 2019 τα πήρε παιχνίδι που....υπήρχε μόνο σε PC. Στην κονσόλα βγήκε κλασσικά καθυστερήμενα τον επόμενο χρόνο
    Τα περισσοτερα βραβεια GOTY 2019 τα πηρε το Death Stranding - 80
    https://gotypicks.blogspot.com/2019/...e-of-year.html

    Στο PC θα βγει κλασσικά καθυστερήμενα τον επόμενο χρόνο
    Quote Originally Posted by Ryzenlake
    Δεν ισχύει ρε συ οτι το PC μένει ανεκμετάλλευτο.
    Ισχυει. Οταν δεις τα γραφικα στις νεες κονσολες σε hardware που υπαρχει ηδη σε γενικες γραμμες, θα καταλαβεις λιγο πιο ευκολα τι εννοω.
    Γιατι η διαφορα θα ειναι χαωδης σε συγκριση με οτι εχεις παιξει.

    ΥΓ. Αν δεν σε εντυπωσιαζει το GoW τι να σου πω. Παντως σε αυτη τη κατηγορια δεν υπαρχει κανενα PC game ανωτερο οπτικα. Για να μη πω ανεξαρτητα κατηγοριας. Για ποιοτητα δεν συζηταμε καν.
    94 στο metacritic.
    .

  11. #490
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    wow this escalated quickly!


  12. #491
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ισχυει. Οταν δεις τα γραφικα στις νεες κονσολες σε hardware που υπαρχει ηδη σε γενικες γραμμες, θα καταλαβεις λιγο πιο ευκολα τι εννοω.
    Γιατι η διαφορα θα ειναι χαωδης σε συγκριση με οτι εχεις παιξει.
    Οπως έγραψα και εγώ πιο πάνω δεν συμφωνω με την λογική σου και νομιζω πως βλέπεις απο λάθος οπτική γωνια τα πράματα, το βρισκω ήδη ασκοπο και και μονο που το συζηταμε, το εάν ή οχι γινεται εκμεταλλευση του hardware ενος pc. Δηλαδη εάν στο μέλλον το επομενο Final Fanstasy στο Xbox next τρέχει στα 60 fps με high settings και στο ps5 σε 30 fps medium settings, ειναι δυνατον να λες πως δεν γινεται εκμεταλλεύση του Hardware του Xbox next; Και απο την άλλη ηδη ξέρουμε πως το υπάρχον pc hardware δινει και το κατι παραπάνω σε παιχνιδια σαν το Half Life Alyx, το Star Citizen και οχι μονο. Και αλλες αγαπημένες μου σειρες σαν τα Τotal War στις κονσολες θα τρωγαν πολυ πετσοκομμα λογω ανισχυρης cpu, οπως και το Battlefield 3 στα ps3, xbox 360 προσεφεραν κατα πολύ υποδέεστερες εμπειριες σε σχέση με την έκδοση του pc που ηταν χάρμα οφθαλμών. Ενταξει μη λεμε πάλι τα ιδια και τα ιδια, η κονσολα ειναι στασιμο hardware, στα pc καθε 1.5 χρονο κυκλοφορει και κατι νέο.
    Last edited by BigBOSS; 03-04-2020 at 23:38.

  13. #492
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Οπως έγραψα και εγώ πιο πάνω δεν συμφωνω με την λογική σου και νομιζω πως βλέπεις απο λάθος οπτική γωνια τα πράματα, το βρισκω ήδη ασκοπο και και μονο που το συζηταμε, το εάν ή οχι γινεται εκμεταλλευση του hardware ενος pc. Δηλαδη εάν στο μέλλον το επομενο Final Fanstasy στο Xbox next τρέχει στα 60 fps με high settings και στο ps5 σε 30 fps medium settings, ειναι δυνατον να λες πως δεν γινεται εκμεταλλεύση του Hardware του Xbox next; Και απο την άλλη ηδη ξέρουμε πως το υπάρχον pc hardware δινει και το κατι παραπάνω σε παιχνιδια σαν το Half Life Alyx, το Star Citizen και οχι μονο. Και αλλες αγαπημένες μου σειρες σαν τα Τotal War στις κονσολες θα τρωγαν πολυ πετσοκομμα λογω ανισχυρης cpu, οπως και το Battlefield 3 στα ps3, xbox 360 προσεφεραν κατα πολύ υποδέεστερες εμπειριες σε σχέση με την έκδοση του pc που ηταν χάρμα οφθαλμών. Ενταξει μη λεμε πάλι τα ιδια και τα ιδια, η κονσολα ειναι στασιμο hardware, στα pc καθε 1.5 χρονο κυκλοφορει και κατι νέο.
    Βλέπεις το πρόβλημα?

    Μόνο δυο παιχνίδια μπορείς να αναφέρεις και τα 2 μετά από δεκαετία.

    Επειδή είσαι μάλλον νεώτερος να σε πληροφορήσω ότι κάποτε δεν ήταν έτσι.

    To PC δεν είναι πλατφόρμα να κάνεις συγκρίσεις. Ούτε είναι η πλατφόρμα που μπορείς να πεις ότι τα λεφτά που δίνεις έχουν αντίκρυσμα. Ποτέ δεν είχε εκτός ίσως από ένα διάστημα που η τεχνολογία έτρεχε.

    Για παράδειγμα η windows κονσόλα της MS θα έχει Direct Storage. Ένα pc που είναι Intel/Nvidia ίσως να μην έχει-υποστηρίζει. Και όχι μόνο αυτό αλλά η windows κονσόλα δεν θα τρέξει word και άλλα προγράμματα για να μην έχει gaming oriented File System. Το laptop σου όχι.

    Θα μπορούσα να σου γράψω και άλλα πολλά αλλά δεν είναι επί του παρόντος.

    Ας λήξει εδώ.

  14. #493

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Οπως έγραψα και εγώ πιο πάνω δεν συμφωνω με την λογική σου και νομιζω πως βλέπεις απο λάθος οπτική γωνια τα πράματα, το βρισκω ήδη ασκοπο και και μονο που το συζηταμε, το εάν ή οχι γινεται εκμεταλλευση του hardware ενος pc. Δηλαδη εάν στο μέλλον το επομενο Final Fanstasy στο Xbox next τρέχει στα 60 fps με high settings και στο ps5 σε 30 fps medium settings, ειναι δυνατον να λες πως δεν γινεται εκμεταλλεύση του Hardware του Xbox next; Και απο την άλλη ηδη ξέρουμε πως το υπάρχον pc hardware δινει και το κατι παραπάνω σε παιχνιδια σαν το Half Life Alyx, το Star Citizen και οχι μονο. Και αλλες αγαπημένες μου σειρες σαν τα Τotal War στις κονσολες θα τρωγαν πολυ πετσοκομμα λογω ανισχυρης cpu, οπως και το Battlefield 3 στα ps3, xbox 360 προσεφεραν κατα πολύ υποδέεστερες εμπειριες σε σχέση με την έκδοση του pc που ηταν χάρμα οφθαλμών. Ενταξει μη λεμε πάλι τα ιδια και τα ιδια, η κονσολα ειναι στασιμο hardware, στα pc καθε 1.5 χρονο κυκλοφορει και κατι νέο.
    αυτο που λεμε ειναι η sony εχει 15 στουντιος, αλλα τοσα η ms και η nintendo...ακομα και της ms μεχρι προσφατα βγαιναν αργοτερα ή καθόλου στα pc. Μιλαμε για ενα τεραστιο κομματι της gaming αγορας που τα pc μενουν στην απεξω...Μιλαμε για μερικες απο τις πιο ακριβες παραγωγες, με μεγαλο χρονο στο development...

    Απο αποψη αποδοσης στα multiplatform, εννοειται πως τα pc ειναι ανωτερα...δεν μπορει να το αμφισβητησει κανενας...

    Εξαρταται απο το τι παιχνιδια παιζεις...εγω δεν μπορω να φανταστω οτι δεν θα επαιζα bloodborne,uncharted, last of us, god of war, horizon σε αυτη τη γενια...

  15. #494
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    Το steam έβαλε ήδη στον κατάλογό του την complete edition του Horizon Zero Dawn. Πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό να βγάλει όλες τις αποκλειστικότητες στους υπολογιστές με συνδρομή σαν το x pass. Έχουν επίσης κυκλοφορήσει τα παιχνίδια της Quantic dream.

  16. #495
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εσυ θα βαλεις κανενα; Απο αυτα μονο το MGSV ειναι λαθος και αυτο γιατι δεν εβσλα το ground zeroes διπλα του και ηρθε 9 μηνες μετα...αλλα ναι το δεχομαι σαν λαθος.

    Eπισης η λιστα δεν ειναι 10 ολα κι ολα... θες να σου τα βαλω 1-1 τα Assassins Creed?

    οκ τωρα μας λες οτι οι 2 εβδομαδες καθυστερηση δεν πιανουν. Και οτι πανω απο 2 μηνες μετραει! Το ROTR παντως το πηρες 1 χρονο μετα. Το GTAV το εβαλα 2 φορες για τονιστει το γεγονος οτι επρεπε να περιμενεις αφου ειχαμε παρει ακομα και το remaster που κατα τα δικα σου λεγομενα ηταν ΜΑΚΡΑΝ αλλη εμπειρια λογο του 1st person που δεν ειχαν οι κονσολες... οποτε μη μου παραπονιεσαι που το εβαλα 2 φορες, ετσι μας ειπες ετσι εκανα.

    Να βαλω μερικα ακομα λοιπον και ακομα περιμενω να μου παραθεσεις κατι κι εσυ; Εγω σε αφηνω κι ας ειναι 1 βδομαδα καθυστερηση...

    Destiny 2 (ναι ειναι κατι λιγοτερο απο 2 μήνες ξερω δε μετραει!)
    final fantasy vii remake
    FFXIII
    Red dead redemption
    Να αναφερω και το φιασκο του Arkham Knight που το σηκωσανε απο τα ραφια;

    Αληθεια χρειαζεται να συνεχισω;

    Ξαναρωταω, εσυ εχεις να βαλεις καποιο; Εγω εχω ηδη 15+ παω για 20 κι εσυ μου ειπες οτι για καθε ενα απο αυτα εχουμε 5 αντιστοιχα στις κονσολες και ακομα περιμενω...
    Θα σου βαλω 15, απλα ξεκαθαρισε απο την αρχη τα κριτηρια γιατι μετα θα αρχισεις το ενα δεν μαρεσει και το αλλο μου ξυνιζει. Ζητησες να ειναι προσφατα. Δηλαδη απο ποτε ? Να πιασουμε current gen, 2013 και μετα? Η μεταγενεστερο. Θες να ειναι και δημοφιλες. Οκ, να πιασουμε score metacritic, πωλησεις, game awards, η τι? Επισης διαλεξε μια συγκεκριμενη πλατφορμα, η θες να το κανουμε PC vs the world? Σε ρωταω για να μην αρχισω να παραθετω λιστες και μετα να μη σου κανουν.

    Και ναι λογικο δεν ειναι οταν λεμε καθυστερησε να βγει σε μια πλατφορμα να εννοουμε ξερω γω παραπανω απο 2 ωρες? Ουτε εγω ειχα σκοπο να σου βαλω games που βγηκαν 1 βδομαδα αργοτερα και σε κονσολα.

  17. #496
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Θα σου βαλω 15, απλα ξεκαθαρισε απο την αρχη τα κριτηρια γιατι μετα θα αρχισεις το ενα δεν μαρεσει και το αλλο μου ξυνιζει. Ζητησες να ειναι προσφατα. Δηλαδη απο ποτε ? Να πιασουμε current gen, 2013 και μετα? Η μεταγενεστερο. Θες να ειναι και δημοφιλες. Οκ, να πιασουμε score metacritic, πωλησεις, game awards, η τι? Επισης διαλεξε μια συγκεκριμενη πλατφορμα, η θες να το κανουμε PC vs the world? Σε ρωταω για να μην αρχισω να παραθετω λιστες και μετα να μη σου κανουν.

    Και ναι λογικο δεν ειναι οταν λεμε καθυστερησε να βγει σε μια πλατφορμα να εννοουμε ξερω γω παραπανω απο 2 ωρες? Ουτε εγω ειχα σκοπο να σου βαλω games που βγηκαν 1 βδομαδα αργοτερα και σε κονσολα.
    Γράφεις 2 σωστά και 5 λάθος. Όπως και να έχει το νήμα αυτό που σε ενδιαφέρει υποτίθεται το έχεις κάνει μπάχαλο. Αν θες κάνε το άλλο που και να κλειδώσει δεν λέει κάτι.

    Όχι ότι έχεις την αποκλειστική ευθύνη.

  18. #497

    Default

    Quote Originally Posted by pictorino View Post
    Το steam έβαλε ήδη στον κατάλογό του την complete edition του Horizon Zero Dawn. Πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό να βγάλει όλες τις αποκλειστικότητες στους υπολογιστές με συνδρομή σαν το x pass. Έχουν επίσης κυκλοφορήσει τα παιχνίδια της Quantic dream.
    το horizon ειναι 3 χρονια παιχνιδι, το detroit 2 χρονια μετα, μη πουμε για τα υπολοιπα...ναι μπορεις να παιξεις τις αποκλειστικοτητες της sony στα pc, μεσω streaming, προσωπικα δε με απασχολει το ps now στη παρουσα φαση....

  19. #498
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    [QUOTE=tomic20;671480]το horizon ειναι 3 χρονια παιχνιδι, το detroit 2 χρονια μετα, μη πουμε για τα υπολοιπα...ναι μπορεις να παιξεις τις αποκλειστικοτητες της sony στα pc, μεσω streaming, προσωπικα δε με απασχολει το ps now στη παρουσα φαση....[/QUOTE
    Δεν έχει με streaming, τα παιχνίδια αυτά πωλούνται κανονικά από τα stores.

  20. #499
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Οσο ποιο μεγαλη ειναι η παραγωγη, τοσο πιο πιθανο ειναι να αργησει στο PC ή να μη βγει καθολου. Και ξανακανε την ερωτηση στον εαυτο σου, αν ειχαν να επιλεξουν μεταξυ pc και ps για να βγαλουν ΑΑΑ games, που θα τα εβγαζαν. Μονο μια επιλογη εχεις ή το ενα ή το αλλο.
    Eξαρτάται καθαρά από το genre και τι ανταγωνισμό έχουν στο συγκεκριμένο genre στην εκάστοτε πλατφόρμα. Ας πούμε το doom eternal αν είχαν να διαλέξουν μάλλον στο PC θα το βγάζαν μιας και καταπώς φαίνεται έκανε 3πλάσιες πωλήσεις από ότι σε οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα. To death stranding που αναφέρεις παραπάνω όπως διαβάζω έκανε τραγικές πωλήσεις και στην ουσία μπήκε μέσα. Οπότε εσύ πες μου, αν είχαν να διαλέξουν πάλι σε PS4 θα το έβγαζαν ?

    Πάντως δεν θεωρώ ότι κάποιος developer θέλει να κλειδώσει το παιχνίδι του σε μια πλατφόρμα. Οι publishers είναι που καταφεύγουν σε αυτές τις τακτικές.

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Τα περισσοτερα βραβεια GOTY 2019 τα πηρε το Death Stranding - 80
    https://gotypicks.blogspot.com/2019/...e-of-year.html

    Στο PC θα βγει κλασσικά καθυστερήμενα τον επόμενο χρόνο
    Αυτά είναι ψήφοι, όχι βραβεία. Τα περισσότερα βραβεία τα πήρε το disco elysium, που ήταν PC only για το 2019. Δεν υπάρχουν 90 κατηγόριες game awards για να πάρει 90 το death stranding

    Βέβαια όπως έχω πει πολλές φορές, δεν θεωρώ τα awards σοβαρό επιχείρημα γιαυτό και γενικά δεν το χρησιμοποιώ, αλλά όπως και να έχει στην προκειμένη περίπτωση το παιχνίδι με τα περισσότερα awards του 2019 το έπαιζες μόνο σε PC.

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ισχυει. Οταν δεις τα γραφικα στις νεες κονσολες σε hardware που υπαρχει ηδη σε γενικες γραμμες, θα καταλαβεις λιγο πιο ευκολα τι εννοω.
    Γιατι η διαφορα θα ειναι χαωδης σε συγκριση με οτι εχεις παιξει.

    ΥΓ. Αν δεν σε εντυπωσιαζει το GoW τι να σου πω. Παντως σε αυτη τη κατηγορια δεν υπαρχει κανενα PC game ανωτερο οπτικα. Για να μη πω ανεξαρτητα κατηγοριας. Για ποιοτητα δεν συζηταμε καν.
    94 στο metacritic.
    Eγώ μαζί σου. Μακάρι να μου φύγουν τα σαγόνια. Αλλά χωρίς γερή δόση ray tracing δεν το βλέπω να γίνεται.

    Δες το video ας πούμε, στο 1:07. Συγκρίνει PC με PS4 pro. Η διαφορά είναι χαώδης. Πόσο μάλλον με το PS4 το απλό. Πόσο παραπάν περιμένεις να δεις για να πείς οτι αξιοποείται το pc hardware?
    Last edited by Ryzenlake; 04-04-2020 at 02:49.

  21. #500
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by pictorino View Post
    Το steam έβαλε ήδη στον κατάλογό του την complete edition του Horizon Zero Dawn. Πιστεύω ότι είναι πολύ πιθανό να βγάλει όλες τις αποκλειστικότητες στους υπολογιστές με συνδρομή σαν το x pass. Έχουν επίσης κυκλοφορήσει τα παιχνίδια της Quantic dream.
    Πολυ χλωμο. Το πολυ πολυ να δινει υλικο απο BC του PS5.
    Aλλωστε και το Ηorizon ειπαν οτι το δινουν για δολωμα.
    .

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •