Page 28 of 69 FirstFirst ... 1824252627282930313238 ... LastLast
Results 541 to 560 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #541
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Ryzen
    Οποτε μιλαει συγκεκριμενα για το 90% της αγορας, οκ.
    Επισης τελικα ποιο ειναι το point θα μας πεις? 10 φορες καλυτερο, ισαξιο, λιγο καλυτερο, λιγο χειροτερο?
    To 90% των παιχνιδιών το 2013 ήταν open world? Καλά...και να ήταν, δεν αλλάζει το αποτέλεσμα. Στο υπόλοιπο 10% λοιπόν μπορεί να υπάρχουν παιχνίδια με καλύτερα γραφικά. Δεν ξέρουμε, δεν το διευκρυνίζει στο άρθρο. Το μόνο που λέει είναι οτι δεν υπήρχαν παιχνίδια OPEN WORLD με καλύτερα γραφικά πριν το 2013 γιατί δεν τα σήκωνε η παλιά γενιά.

    Το point του digital foundry είναι οτι κάποια πράματα που γράφεται εδώ δεν ισχύουν. Όπως οτι το PS4 έχει τα καλύτερα γραφικά, ή οτι τα exclusives έχουν καλύτερα γραφικά από τα multiplats. Απλά αυτό συμφέρει να λέτε, γιατί αμα το παραδεχτείτε ότι τα mplats έχουν ισάξια γραφικά, τότε προφανώς και το PC θα έχει τα καλύτερα γραφικά μιας και τα mplats του είναι καλύτερα από των υπόλοιπων πλατφόρμων.

  2. #542
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Το point του digital foundry είναι οτι κάποια πράματα που γράφεται εδώ δεν ισχύουν. Όπως οτι το PS4 έχει τα καλύτερα γραφικά, ή οτι τα exclusives έχουν καλύτερα γραφικά από τα multiplats.
    Για κλεισιμο. Ηταν PC developer κατα βαση, πολυ γνωστος και μιλαει για τα exclusives ουσιαστικα.


    Οτι εχεις γραψει απο DF ηταν δικα σου συμπερασματα. Πηρες το ενα, κολλησες το αλλο και εβγαλες αυτο που θελεις να ακουσεις.
    .

  3. #543
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Πλεον ειμαι βεβαιος οτι τρολλαρεις. Οποτε σταματω εδω.
    Το DF τρολλάρει, όχι εγώ. Εγώ απλά μεταφέρω.

    Μας λέει λοιπόν το DF ότι η έκδοση του Ryse για το XBOX έχει εξίσου καλά γραφικά με το UC4. Επίσης μας λέει οτι η έκδοση του Ryse για PC έχει καλύτερα γραφικά απο την έκδοση για XBOX. Άρα αναγκαστικά Ryse PC > UC4. Άρα από το 2014 που βγήκε το Ryse σε PC έχει τα καλύτερα γραφικά. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, απλά οι ειδικοί αυτό λένε. Εγώ δεν ξέρω, δεν έχω προσωπική άποψη.

  4. #544
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Οτι πεις, εχεις να γραψεις κατι που να εχει σχεση με την θεματολογια του φορουμ, περα απο τις ανασφαλειες σου?

    .

  5. #545
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ηταν PC developer κατα βαση, πολυ γνωστος και μιλαει για τα exclusives ουσιαστικα.
    Δεν το βλέπω πρώτη φορά το παραπάνω.

    Αυτή του η δήλωση λυπάμαι κιόλας, αλλά και αλήθεια να είναι, σωστό με βγάζει. 2x better than EQUAL PC hardware...Εσύ όμως δεν λές αυτό. Εσύ μου λές οτι το PS4 βγάζει 10x better than equal PC hardware. Καταλάβαινεις τι ειναι το 2x better? 2x better του PS4 μας κάνει χοντρικά περίπου ένα high end PC του 2013...εσύ εδώ μας λές ότι τα πάει καλύτερα από hardware του 2020 που είναι περίπου 20-25 φόρες πάνω. Αν ούτε ο Carmack σε βοηθάει να καταλάβεις τον παραλογισμό σου δεν ξέρω τι να σου πώ.

    ΥΓ1. Btw αυτό ισχύει με το 2x performance αλλά όσον αφορά το CPU κομμάτι, γιαυτό ο jaguar κάνει "παπάδες" ας πούμε. Στο GPU κομμάτι δεν βλέπεις τέτοια νούμερα. Αλλά και να βλέπεις, δεν αλλάζει το από πάνω. ^

  6. The Following User Says Thank You to Ryzenlake For This Useful Post:

    BigBOSS (05-04-2020)

  7. #546
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ποτε εγραψα 10Χ better?

    Νομιζω οτι δυσκολευεσαι να καταλαβεις.

    2Χ better ειναι τα exclusives. Εσυ παιρνεις το multiplatform στο PC που δεν φτανει OYTE εκει και βαζεις πανω μουσταρδα(Αναλυση, frames) και νομιζεις οτι ειναι ανωτερο. Παιρνεις χειροτερη base line απο το 2X και πανηγυριζεις επειδη το τρεχεις καλα.

    Εκτος αν εχεις Exclusive ΑΑΑ games που τερματιζουν το high end pc gaming και εγω ζω σε παραλληλο συμπαν.
    .

  8. #547
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Οτι πεις, εχεις να γραψεις κατι που να εχει σχεση με την θεματολογια του φορουμ, περα απο τις ανασφαλειες σου?
    Δηλαδή όταν τα γράφεις εσύ αλλά χωρίς στοιχεία, απλά με την προσωπική σου άποψη, δεν είσαι ανασφαλής. Όταν εγώ απλά μεταφέρω την άποψη ένος ειδικού και όχι την δική μου είμαι ανασφαλής! ΟΚ

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ποτε εγραψα 10Χ better?
    Μα όταν λές οτι το PS4 βγάζει καλύτερα γραφικά από το PC σήμερα πως το βλέπεις? Η 2080ti ας πούμε είναι κάπου 20 φορές καλύτερη του PS4. Που κολλάει λοιπόν το 2x?

    Εγώ δέχομαι αυτό που λέει ο Carmack, στα exclusives πιθανότατα το PS4 να αποδίδει όσο ενα high PC του 2014. Εσύ μου λές οτι αποδίδει καλύτερα από ένα καλό PC του 2020....

  9. #548
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εχεις να γραψεις κατι για το ps4-ps5?

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Που κολλάει λοιπόν το 2x?
    Σου απαντησα με edit.
    .

  10. #549
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εχεις να γραψεις κατι για το ps4-ps5?
    Bεβαίως, στα θέματα τους έχω γράψει 2-3 φορές και τα διαβάζω καθημερινά με αγωνία. Αλλά σε αυτό το thread να γράψω για το ps4 - ps5?

  11. #550
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Για PC εγραψες και στα 2 threads.
    3 απο τα 46 ποστ σου.
    .

  12. #551
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ποτε εγραψα 10Χ better?

    Νομιζω οτι δυσκολευεσαι να καταλαβεις.

    2Χ better ειναι τα exclusives. Εσυ παιρνεις το multiplatform στο PC που δεν φτανει OYTE εκει και βαζεις πανω μουσταρδα(Αναλυση, frames) και νομιζεις οτι ειναι ανωτερο. Παιρνεις χειροτερη base line απο το 2X και πανηγυριζεις επειδη το τρεχεις καλα.

    Εκτος αν εχεις Exclusive ΑΑΑ games που τερματιζουν το high end pc gaming και εγω ζω σε παραλληλο συμπαν.
    Δεν ξέρω, σου είπα προσωπική άποψη δεν μπορώ να εκφέρω γιατί δεν εντυπωσιάζομαι πλέον με τα γραφικά.

    Οπότε, θα σου ξαναμαναμεταφερώ τι λέει το DF. Xbox Ryse = UC4 < PC Ryse. Δεν ξέρω αν αληθεύει ή οχι, παντώς αυτό λένε οι ειδικοί.

  13. #552
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Xbox Ryse = UC4 < PC Ryse. Δεν ξέρω αν αληθεύει ή οχι, παντώς αυτό λένε οι ειδικοί.
    .

  14. #553
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Καλή φάση τελικά τα Utrawide monitor, ειδικά για productivity.

    Ήμουν ανάμεσα σε 27" 16:9 και 29" UW και πραγματικά, υπάρχει μεγάλη διαφορά και ας έχασα σε ανάλυση/ppi. Πραγματικά απογειώνεται το Windows Snap, πριν καν το εξειδικευμένο software του monitor.

    Για gaming, υπάρχουν θεματάκια, αλλά δεν έστησα gaming pc.

  15. #554
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Καλή φάση τελικά τα Utrawide monitor, ειδικά για productivity.

    Ήμουν ανάμεσα σε 27" 16:9 και 29" UW και πραγματικά, υπάρχει μεγάλη διαφορά και ας έχασα σε ανάλυση/ppi. Πραγματικά απογειώνεται το Windows Snap, πριν καν το εξειδικευμένο software του monitor.

    Για gaming, υπάρχουν θεματάκια, αλλά δεν έστησα gaming pc.
    Το 29" νομίζω είναι πολύ μικρό πάντως για UW. Ουσιαστικά έχεις ύψος 24". Καλύτερα να πήγαινες για 34" που ουσιαστικά έιναι ενα stretched 27αρι.

    Εγώ τώρα έχω...49αρι SUW. Φοβερο εργαλείο για productivity.

  16. #555
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Εντάξει το 34" ήταν too big. Στην πραγματικότητα για kid/school-pc αγοράστηκε, λόγω των συνθηκών. Έβαλα και το nuc στην vesa του από πίσω - μια χαρά.

  17. #556
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Ποιό πήρες ? VA / ips?

  18. #557
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    το LG 29WK600-W

    IPS.

  19. #558

    Default

    γιατι το κουραζετε ρε παιδες, απλα αν εισαι μονο pc gamer, χανεις μερικα απο τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας...καθε χρονια χανεις 2-3 παιχνιδια απο τις τοπ5 gaming εμπειριες καθε χρονια...Ιδιως για μενα που παιζω μονο single player...
    Δεν εχει uncharted, δεν εχει god of war, last of us, δεν, δεν... Τωρα αμα ο αλλος παιζει μονο ραλακια και fps προφανως κλαιν...

  20. #559
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    γιατι το κουραζετε ρε παιδες, απλα αν εισαι μονο pc gamer, χανεις μερικα απο τα καλυτερα παιχνιδια της γενιας...καθε χρονια χανεις 2-3 παιχνιδια απο τις τοπ5 gaming εμπειριες καθε χρονια...Ιδιως για μενα που παιζω μονο single player...
    Δεν εχει uncharted, δεν εχει god of war, last of us, δεν, δεν... Τωρα αμα ο αλλος παιζει μονο ραλακια και fps προφανως κλαιν...
    Αμα ο pc gamer ήθελε να παιξει οπωσδηποτε αυτα τα παιχνιδια ήδη θα έπαιρνε μια κονσολα, οποτε δεν θεωρει οτι χανει κατι που ποτε δεν επιθυμουσε διακαως, τον καλυπτει απολύτως το pc του. Και απο την αλλη βεβαια υπαρχουν και αυτοι που εχουν και μια κονσολα.
    Last edited by BigBOSS; 05-04-2020 at 09:36.

  21. #560

    Default PC Hardware / Gaming Thread

    Τα ps4 / xbox one ηταν ήδη extremely outperformed την πρωτη μερα κυκλοφορίας τους, απο τα pc οπως και ολες η γενιές κονσολών.
    Η μονη γενιά στην οποία φαινεται πραγματικά να κλεινει αρκετά η ψαλίδα ειναι αυτη που έρχεται .

    Με το να γράφουμε οτι οι PC gamers δεν ειχαν ξαναδεί γραφικά τύπου killzone/driveclub/ uncharted κλπ απλα τους δίνουμε αφορμή για γέλιο και trolling.

    Ειδικά στην περιπτωση driveclub που στα 30 frames που τρέχει μαζεύεις τα ματια σου απ το πάτωμα μονο ως trolling μπορω να το εκλάβω.

    Τα παιχνίδια σε ακριβά pc ακομα και προηγούμενης γενιάς ειναι πολυ ανώτερα τεχνικά απο τις κονσόλες, (textures/αναλυση/frames/AA κα)

    Εξαλλου πολλα παιχνίδια ακομα και τωρα στις κονσολες φτιάχνονται με μηχανές γραφικών προηγούμενης γενιάς οπως τα παιχνίδια της Naughty Dog.
    Τα πλεονεκτήματα της κονσόλας ειναι πολλα αλλα οχι τα γραφικά και ο τεχνικός τομέας γενικα.

    Σοβαρευτείτε γιατι γινόμαστε περίγελος.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 05-04-2020 at 09:56.

  22. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (06-04-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •