Page 26 of 69 FirstFirst ... 1622232425262728293036 ... LastLast
Results 501 to 520 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #501
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Οπως έγραψα και εγώ πιο πάνω δεν συμφωνω με την λογική σου και νομιζω πως βλέπεις απο λάθος οπτική γωνια τα πράματα, το βρισκω ήδη ασκοπο και και μονο που το συζηταμε, το εάν ή οχι γινεται εκμεταλλευση του hardware ενος pc. Δηλαδη εάν στο μέλλον το επομενο Final Fanstasy στο Xbox next τρέχει στα 60 fps με high settings
    Ρε συ ειναι απλο.
    Το the last of us remastered δεν εκμεταλευτηκε το PS4. Γιατι αυτο μου λες παραπανω με το FF. Ηταν ενα παιχνιδι με το ps3 in mind, αυτο απο μονο του κανει το The last of us να ειναι last gen.
    To PC το ιδιο πραγμα κανει. Ολα αυτα τα παιχνιδια γινονται με βαση τις κονσολες. Το alyx πχ δεν εγινε για αυτο και βλεπεις διαφορα. Αυτο ομως γινεται μια φορα στα δεκα χρονια.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Αυτά είναι ψήφοι, όχι βραβεία. Τα περισσότερα βραβεία τα πήρε το disco elysium, που ήταν PC only για το 2019. Δεν υπάρχουν 90 κατηγόριες game awards για να πάρει 90 το death stranding
    Δεν μιλησα για κατηγοριες. Ειναι τα συνολικα GOTY βραβεια απο ολα τα μεσα.
    Βέβαια όπως έχω πει πολλές φορές, δεν θεωρώ τα awards σοβαρό επιχείρημα γιαυτό και γενικά δεν το χρησιμοποιώ, αλλά όπως και να έχει στην προκειμένη περίπτωση το παιχνίδι με τα περισσότερα awards του 2019 το έπαιζες μόνο σε PC.
    Δεν ηταν αυτο το παιχνιδι με τα περισσοτερα awards. Ελεος με την παραπληροφορηση ρε συ. To disco elysium ηταν πεμπτο. Μια φθηνη παραγωγη που ηρθε και σε κονσολες.
    .

  2. #502
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    - - Updated - - -
    Δεν μιλησα για κατηγοριες. Ειναι τα συνολικα GOTY βραβεια απο ολα τα μεσα.


    Δεν ηταν αυτο το παιχνιδι με τα περισσοτερα awards. Ελεος με την παραπληροφορηση ρε συ. To disco elysium ηταν πεμπτο. Μια φθηνη παραγωγη που ηρθε και σε κονσολες.
    Ρε συ το link που μου εβαλες με τα 90 goty είναι οι ψήφοι που έδωσαν τα μέσα για το goty. Δεν είναι το πόσα βραβεία πήρε. Στα game awards 2019 το disco elysium πήρε τα περισσότερα awards. Στις κονσόλες ήρθε τον επόμενο χρόνο.

    https://en.wikipedia.org/wiki/The_Game_Awards_2019

    Εδώ σου έχει τα βραβεία ανα κατηγορία, τα προτεινόμενα παιχνίδια, και αμα πάς κάτω κάτω σου λέει και ποιο παιχνίδι πήρε τα περισσότερα awards. Ε το disco elysium είναι...

  3. #503
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εσυ λες για εναν διαγωνισμο ανα κατηγορια. Εγω τους βαζω ολους ανα GOTY awards. Μονο το μεγαλο βραβειο δλδ.
    .

  4. #504
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εσυ λες για εναν διαγωνισμο ανα κατηγορια. Εγω τους βαζω ολους ανα GOTY awards. Μονο το μεγαλο βραβειο δλδ.
    Βρε συ, τα game awards 1 βραβείο δίνουν ανα κατηγορία. Ε τα περισσότερα βραβεία του 2019 τα πήρε παιχνίδι που έπαιζες μόνο στο PC. Τόσο καιρό έτσι δεν σύγκρινες και εσυ τα goty? Οταν μου λεγες για 5 από τα 7 τελευταία goty στα βραβεία αναφερόσουν, όχι στις ψήφους των διαφόρων sites. Τώρα πως άλλαξε η στάση σου ανεξήγητο. Τεσπα, δεν έχει σημασία, τα περισσότερα βραβεία πήγαν σε παιχνίδι που μόνο στο PC έπαιζες. Όταν μετά ήρθε και στην κονσόλα ήταν πλέον ξεπερασμένο για τον PC gamer.

  5. #505
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Βρε συ, τα game awards 1 βραβείο δίνουν ανα κατηγορία. Ε τα περισσότερα βραβεία του 2019 τα πήρε παιχνίδι που έπαιζες μόνο στο PC. Τόσο καιρό έτσι δεν σύγκρινες και εσυ τα goty? Οταν μου λεγες για 5 από τα 7 τελευταία goty στα βραβεία αναφερόσουν, όχι στις ψήφους των διαφόρων sites. Τώρα πως άλλαξε η στάση σου ανεξήγητο. Τεσπα, δεν έχει σημασία, τα περισσότερα βραβεία πήγαν σε παιχνίδι που μόνο στο PC έπαιζες. Όταν μετά ήρθε και στην κονσόλα ήταν πλέον ξεπερασμένο για τον PC gamer.
    Ακόμα να ηρεμήσεις?

    Δεν σου πέρασε η φάση να παίζεις games αντί για settings?

  6. #506

    Default

    [QUOTE=pictorino;671484]
    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    το horizon ειναι 3 χρονια παιχνιδι, το detroit 2 χρονια μετα, μη πουμε για τα υπολοιπα...ναι μπορεις να παιξεις τις αποκλειστικοτητες της sony στα pc, μεσω streaming, προσωπικα δε με απασχολει το ps now στη παρουσα φαση....[/QUOTE
    Δεν έχει με streaming, τα παιχνίδια αυτά πωλούνται κανονικά από τα stores.

    horizon δεν μπορεις να το παιξεις απο το steam ακομα...Μπορεις τωρα να το παιξεις απο το ps now στο pc, streaming...οπως και το uncharted lost legacy, το last of us, κτλ...Αλλα σιγουρα ουτε καν αυτα δεν τα δινει day one στην υπηρεσια η sony...Η quantic dream δεν ειναι first party της sony, οπου θέλει κυκλοφορει τα παιχνιδια της...Μη περιμενεις καμια μονιμη αλλαγη νοοτροπιας της Sony στο κομματι αυτο...

    Για το horizon απλα ειναι ετοιμοι για το 2 στο 1o χρονο της νεας κονσολας και το κυκλοφορουν ως bait...

    το μονο παιχνιδι της sony που θα παει multiplatform ηταν το mlb the show.

  7. #507
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Πολυ χλωμο. Το πολυ πολυ να δινει υλικο απο BC του PS5.
    Aλλωστε και το Ηorizon ειπαν οτι το δινουν για δολωμα.
    Άμα τα πάει καλά το Horizon έχουν κάθε λογο να κυκλοφορήσουν και αλλα παιχνιδια τους στο pc, και πιστευω πως θα τα πάει καλά το Horizon. Εγώ μάλλον θα το αγορασω, εκτος και αν πάρω Death Stranding γιατι νομιζω κυκλοφορούνε πολύ κοντά.

    Επίσης είπε η sony πως το Horizon ειναι δολωμα; Αν ναι προκειται για κουτοπονηρη στρατηγική, με ένα Horizon δεν θα κερδισεις το κοινο στο pc, οπως ειπα το pc ειναι ένα μέσο που μας εξυπηρετει καλύτερα στο να παιζουμε games, και οι λογοι ειναι πολλοι απο το να φέρνουμε στα μέτρα μας το παιχνιδι μέχρι τα mods και πολλά άλλα. Εγώ αν ήμουν Sony θα κυκλοφορουσα τα πάντα και στο pc και ολοι θα ήταν κερδισμένοι, ο καθένας ας αγοραζε τα παιχνιδια μου οπου τον βολευε. Παιχτες σαν και εσένα θα το αγοράζαν για την κονσολα. Το μέλλον πλέον ειναι το οικοσυστημα και αυτο η Microsoft το καταλαβε νωρις. Εδώ απαντάω στον Tomic20 πως τα 1st party studios της Microsoft ήδη κυκλοφορουνε τα πάντα και στο pc. Φαινεται πως την ιδια στρατηγική ακολουθει και η Sony, αλλά αυτο θα φανει καλύτερα στο μέλλον.

    Λοιπόν ας γράψω κάτι και για το Halo Combat Evolved Anniversary

    Τις τελευταιες ημέρες παιζω στο pc Halo Combat Evolved, την Anniversary έκδοση από την Master Chief collection.

    Πω ρε ειχα ξεχάσει ποσο επικό έπος ειναι αυτο το παιχνιδι - σταθμός με ΑΙ για oscar. Τέτοιο αριστοτεχνικο gunplay ειχα να δω για χρονια. Σε πιανει ανατριχιλα οταν εν μέσω του χαμου στην οθονη ακους την μουσικη που συνοδευει την δραση, ουτε ASMR να ηταν lol.

    Το παιχνιδι διδάσκει άπειρα shooters που ειλικρινα το gameplay τους μου φαινεται της πλάκας, κυριολεκτικά σε συγκριση με την εμπειρια που σου προσφέρει το Halo Combat Evolved. To παιχνιδι δεν εχει γεράσει καθολου, δεν ξέρω έπαιξα ένα παιχνιδι του 2000, με ανανεωμένα γραφικά και μου φάνηκε σαν να παιζω shooter μπροστά απο την εποχή μας lol, οξυμωρο αλλά εγώ έτσι το έλαβα. Το παιχνιδι με m+k λάμπει στα 144hz (η παραπάνω) hz.
    Last edited by BigBOSS; 04-04-2020 at 11:07.

  8. #508

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Λοιπόν ας γράψω κάτι και για το Halo Combat Evolved Anniversary

    Τις τελευταιες ημέρες παιζω στο pc Halo Combat Evolved, την Anniversary έκδοση από την Master Chief collection.

    Πω ρε ειχα ξεχάσει ποσο επικό έπος ειναι αυτο το παιχνιδι - σταθμός με ΑΙ για oscar. Τέτοιο αριστοτεχνικο gunplay ειχα να δω για χρονια. Σε πιανει ανατριχιλα οταν εν μέσω του χαμου στην οθονη ακους την μουσικη που συνοδευει την δραση, ουτε ASMR να ηταν lol.

    Το παιχνιδι διδάσκει άπειρα shooters που ειλικρινα το gameplay τους μου φαινεται της πλάκας, κυριολεκτικά σε συγκριση με την εμπειρια που σου προσφέρει το Halo Combat Evolved. To παιχνιδι δεν εχει γεράσει καθολου, δεν ξέρω έπαιξα ένα παιχνιδι του 2000, με ανανεωμένα γραφικά και μου φάνηκε σαν να παιζω shooter μπροστά απο την εποχή μας lol, οξυμωρο αλλά εγώ έτσι το έλαβα. Το παιχνιδι με m+k λάμπει στα 144hz (η παραπάνω) hz.
    Δωσε βάση και στην ιστορια και σε όσα εξηγεί.
    Μην κανεις το λαθος να την προσπεράσεις.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #509

    Default

    bigboss ναι, για την MS ειπα μεχρι προσφατα...Ειναι δεδομενο οτι το τελευταιο διαστημα και περα θα τα κυκλοφορει και στα pc day one...Sony και nintendo κινουνται εντελως διαφορετικά και δεν έχουν δειξει κανενα δειγμα γραφης οτι προκειται να αλλάξουν...

    Δεν προκειται σε καμια περιπτωση να ρισκαρουν τα τεραστια κερδη που εχουν απο υπηρεσιες για να λειτουργησουν απλα ως publishers. Αυτο που ζητατε ειναι σαν να να ζητατε απο τη valve οταν κυκλοφορησε το half life 2 για να προωθησει το steam, να το ειχε κυκλοφορησει παραλληλα στις κονσολες...Ναι, το κυκλοφορησε 3 χρονια, αφου ειχε χάσει δλδ ολη την εμπορικη του αξια...

    η microsoft με το που εχασε τη προηγουμενη γενια, ουσιαστικα μπηκε all in στη λογικη του xcloud....των netflix for games...θα φανε και αυτη τη μπαμια οπως την εφαγε η google και βλεπουμε πως θα εξελιχθει η κατασταση μετα...

    βεβαια η ms εχει ολο το χρημα για να προγραμματιζει πολλα χρονια μπροστα...
    Last edited by tomic20; 04-04-2020 at 13:28.

  10. #510
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Άμα τα πάει καλά το Horizon έχουν κάθε λογο να κυκλοφορήσουν και αλλα παιχνιδια τους στο pc, και πιστευω πως θα τα πάει καλά το Horizon. Εγώ μάλλον θα το αγορασω, εκτος και αν πάρω Death Stranding γιατι νομιζω κυκλοφορούνε πολύ κοντά.

    Επίσης είπε η sony πως το Horizon ειναι δολωμα; Αν ναι προκειται για κουτοπονηρη στρατηγική,
    Ειπε οτι το δινει για να δουν οι pc gamers τι χανουν απο το PS Library. Δεν το ονομασε δολωμα(δικο μου ειναι αυτο). Επισης συμπληρωσε οτι αυτο δεν σημαινει οτι ολα τα exclusives θα ερθουν στο PC. Ειπε οτι ειναι πολλες μαζεμενες μικρες συγκυρίες που τους οδηγησαν σε αυτην την αποφαση.

    δικη μου εκτιμηση ειναι οτι επειδη η Decima ειναι φιλικη για κατι τετοιο, εδωσε το Horizon(μπορεις να πεις και το Death stranding, αλλα δεν ειναι και first party). Οταν η μηχανη γινει modify για το PS5 τα πραγματα δεν θα ειναι ακριβως τα ιδια. Για αυτο και το εδωσε τωρα. Ενα genre που αρεσει στους PC gamers κτλ.
    Ασε που δινει και το μηνυμα στην αλλη πλευρα(MS) οτι υπαρχει ευελιξια εδω. Οι αλλαγες στρατηγικης δεν ειναι MS Exclusive. Αν και πιστευω οτι δεν θα το κανει.

    Και μονο που θα τα αγορασεις δειχνεις ακριβως οτι πιεζεσαι τοσα χρονια που δεν το κανεις. Ασε που εισαι φαν των story driven παιχνιδιων και πιεζεσαι να μην αγορασεις τον βασιλια σε αυτον τον τομεα. Ειχες κανει ενα εξαιρετικο αφιερωμα στο MG, ακομα το θυμαμαι(btw ποσταρε το αν δεν βαριεσαι). Δεν ξερω τι σκαλωμα εχεις φαει τα τελευταια χρονια.
    ''Jumb in ΒΒoss και δεν υπαρχει γυρισμος.''



    ΥΓ. Επισης για καποιο λογο θεωρουμε ηδη το εγχειρημα της MS επιτυχημενο χωρις να το εχουμε καν δει. Πρωτη φορα ξεκιναει την γενια χωρις ουσιαστικα Exclusives για ενα XBOX, αλλα η ταση ειναι να πιστευεται οτι Sony is doomed, και spencer rulez.
    Και ολοι θα ακολουθησουν τον τεραστιο Spencer και οχι την συνταγη της Sony που ειναι ο leader. Ναι πολλα αλλαζουν, μπορει και να γινει. Αλλα ξαναδιαβασε τι εγραψα μολις.
    .

  11. #511
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Άμα τα πάει καλά το Horizon έχουν κάθε λογο να κυκλοφορήσουν και αλλα παιχνιδια τους στο pc, και πιστευω πως θα τα πάει καλά το Horizon. Εγώ μάλλον θα το αγορασω, εκτος και αν πάρω Death Stranding γιατι νομιζω κυκλοφορούνε πολύ κοντά.
    Αν δεν σου κάνει κόπο, τι PC έχεις? CPU / gpu κυρίως

  12. #512
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Και μονο που θα τα αγορασεις δειχνεις ακριβως οτι πιεζεσαι τοσα χρονια που δεν το κανεις. Ασε που εισαι φαν των story driven παιχνιδιων και πιεζεσαι να μην αγορασεις τον βασιλια σε αυτον τον τομεα. Ειχες κανει ενα εξαιρετικο αφιερωμα στο MG, ακομα το θυμαμαι(btw ποσταρε το αν δεν βαριεσαι). Δεν ξερω τι σκαλωμα εχεις φαει τα τελευταια χρονια.
    ''Jumb in ΒΒoss και δεν υπαρχει γυρισμος.''

    Τι πιέζεται βρε συ, ο κάτοχος ferrari δεν μπορεί να πιεστεί από τον datsun (και εννοώ καθαρά από θέμα κόστους). Αμα τα ήθελε θα αγόραζε PS4 τώρα που κάνει 200€ ξερώ γω και θα τα έπαιζε. Και γω ας πούμε αγόρασα το Ryse στο PC. Δεν πιεζόμουν που βγήκε πρώτα στο xbox, γιατί στο xbox δυστηχώς έπεφτε στα 13 fps! Δεν υπήρχε στο μυαλό μου πλάνο να αγόρασω κονσόλα και παιχνίδι για να παίζω στα 13 fps. Και ο bboss φαντάζομαι έτσι θα το βλέπει. Δεν πιέζεται από την έκδοση του horizon η του deathstranding στη κονσόλα, γιατί αυτή δεν τον ελκύει. Πως να το κάνουμε ρε παιδιά, το checkerboarding / 1080p / 30 fps (στην καλύτερη των περιπτώσεων τα 30) δεν είναι ελκυστικά σε όλους. Προφανώς σαν παιχνίδια φαντάζομαι και τα δύο θα είναι εξαιρετικά. Αν ας πούμε το death stranding ι το horizon παίζουν στο PS4 όπως θα έπαιζαν σε ενα high end PC τότε θα είχα και γω αγοράσει PS4 και τα εν λόγω παιχνίδια.

    Και ειλικρινά στο λέω, δεν είναι λίγα τα παιχνίδια που θα ήθελα να δοκιμάσω και σκέφτομαι πολλές φορές να πάρω και switch και PS4. Απλά ξέρω οτι θα τα φαει η σκόνη όπως και το one x, γιατι απλά τα low / medium γραφικά, το τραγικό framerate και τα loading times της υπομονής δεν τρώγονται.

    Γενικότερα αυτό είναι το πρόβλημα που εντοπίζω εγώ στις κονσόλες. Καλό το optimization και το the metal και όλα αυτά, αλλά επι του πρακτέου, η καλή αξιοποίηση του hardware έρχεται 2-3 χρόνια μετά το launch της κονσόλας, και όχι όταν το hw της είναι φρέσκο και στέκεται απέναντι σε ένα αξιοπρεπές PC. Φαντάζομαι συμφωνείς σε αυτό, ότι τα καλύτερα (σε τεχνικό τομέα τουλάχιστον) παιχνίδια έρχονται μετά τα 2-3 πρώτα χρόνια. Ε μετά τα 2-3 πρώτα χρόνια όμως υπάρχει προσιτότατο PC hardware που παίζει 2-3 φορές καλύτερα από την κονσόλα, έστω και όταν αυτή αξιοποιείται πλήρως. Οπότε έχεις όλα τα multiplatform να είναι εμφανώς υποδεέστερα της αντίστοιχης PC έκδοσης. Οπότε έρχεται το δίλλημα ότι ναι, έχει κάποια καλά αποκλειστικά και η τάδε κονσόλα, αλλά θα πάω να α γοράσω hardware 3ετίας για να παίζω checkerboarding / 30 fps στην καλύτερη? Και μου κάνει εντύπωση γιατί αν δεν κάνω λάθος, οι devs έχουν το σχεδόν τελικό hardware της κονσόλας 1 χρόνο πρίν το launch (ή κάνω λάθος?). Τι του παίρνει τόσο καιρό να το αξιοποιήσουν?

    PS1. Παράδειγμα για να καταλάβεις αυτό που λέω, αν πχ. το uncharted 4 έβγαινε το 2013 - 2014, όντως θα έριχνε μούυτζες σε οτιδήποτε κυκλοφορούσε εκεί έξω σε PC (με εξαίρεση ας πούμε το crysis 3, αλλά αυτό είναι corridor shooter). Εσύ φαντάζομαι θεωρείς οτι και το 2016 έριχνε μούτζες, εγώ διαφωνώ αλλά δεν χρειάζεται να μπούμε σε αυτο το τρυπάκι. Το point μου το καταλαβαίνεις.
    Last edited by Ryzenlake; 04-04-2020 at 14:45.

  13. #513
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Απο fanboyσμο/κολλημα πιεζεται οχι οικονομικα. Μια χαρα επαιζε ο BB και 20 fps παιχνιδια μη μου αγχωνεσαι.


    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    PS1. Παράδειγμα για να καταλάβεις αυτό που λέω, αν πχ. το uncharted 4 έβγαινε το 2013 - 2014, όντως θα έριχνε μούυτζες σε οτιδήποτε κυκλοφορούσε εκεί έξω σε PC (με εξαίρεση ας πούμε το crysis 3, αλλά αυτό είναι corridor shooter). Εσύ φαντάζομαι θεωρείς οτι και το 2016 έριχνε μούτζες, εγώ διαφωνώ αλλά δεν χρειάζεται να μπούμε σε αυτο το τρυπάκι. Το point μου το καταλαβαίνεις.
    Το 2013 το driveclub(και το killzone) ειχε καλυτερα γραφικα απο οτιδηποτε ειχες στο pc σου. Tο 2014-16: The Order/Uncharted 4/ Infamous/R&C, ειχαν τα καλυτερα γραφικα την ημερα που βγηκαν. Και συνεχιζει και τα επομενα χρονια αυτο μεχρι σημερα για καθε νεο exclusive.
    Τα frames per second ειναι κατι αλλο, και εχω συμφωνησει μαζι σου.





    ΥΓ. Την επομενη φορα που θα αναφερθουμε σε κοστη, κρατα αυτο που ειπες για φεραρι και ντατσουν.
    .

  14. #514
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Ε και γώ έπαιζα με 20fps εποχές ps1 ας πούμε που δεν είχα καλό PC.

    Νταξει αυτο που λες δεν ισχυει. Δεν το λεω εγω, το digital foundry ας πουμε το λεει. Στο technical analysis του UC4 λεει οτι εχει τα καλυτερα γραφικα σε κονσολα , λιγο καλυτερα απο την console version του battlefront. Αν πας τωρα στο technical analysis του battlefront, λεει οτι η PC εκδοση ειναι πολυ καλυτερη απο του PS4. Αν συνδυασεις αυτα τα δυο, η λογικη λεει οτι η PC εκδοση του Battlefront εχει καλυτερα γραφικα απο το uncharted 4. Δεν ειναι αποψη μου ξαναλεω, το digital foundry τα λεει. Εγω προφανως συμφωνω, μιας και εχω ματια και βλεπω.

    To drive club όντως εντυπωσιακό, το εχω πεί και εγω. Το killzone meeeeeh. Crysis 3 είναι καλύτερο και από killzone και απο UC4. Δεν υπάρχει καν επαφή. Εβλεπα τωρα screenshots απο αμφοτερα crysis 3 / uc4 / battlefront. Το uc4 μακραν τρίτο. Εδώ και links και videos

    https://imgur.com/a/OYdvl
    http://i.imgur.com/C701pMP.png


    Και στο spoiler video διπλα διπλα. Το crysis 3, 3 χρονια νεοτερο του UC4 είναι εντελώς αλλού. Αμα διαφωνήσεις με αυτό δεν ξέρω, νομίζω δεν έχει νόημα η συζήτηση
    Spoiler!



    ΥΓ1. Το datsun και ferrari προφανώς το έγραψα γιατί νομίζω / νόμιζα ότι έχει high end PC, γιαυτό και τον ρώτησα από πάνω. Αν έχει δηλαδή high end PC των 2000€ας πούμε, τι να ζηλέψει απο το ps4 που το αγοράζει με τα λεφτά που έδωσε για το keyboard του?

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Ryzenlake For This Useful Post:

    BigBOSS (04-04-2020),Giannis1979 (04-04-2020)

  16. #515
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Και στο spoiler video διπλα διπλα. Το crysis 3, 3 χρονια νεοτερο του UC4 είναι εντελώς αλλού. Αμα διαφωνήσεις με αυτό δεν ξέρω, νομίζω δεν έχει νόημα η συζήτηση
    Spoiler!



    ΥΓ1. Το datsun και ferrari προφανώς το έγραψα γιατί νομίζω / νόμιζα ότι έχει high end PC, γιαυτό και τον ρώτησα από πάνω. Αν έχει δηλαδή high end PC των 2000€ας πούμε, τι να ζηλέψει απο το ps4 που το αγοράζει με τα λεφτά που έδωσε για το keyboard του?
    Τι να κανει και η ND αυτο το hardware της δινεται και ηδη έχει δώσει πράματα και με το παραπάνώ, αλλα μερικές φορές σκέφτεσαι πως ειναι κριμα αυτοι οι άνθρωποι να περιοριζονται σε hardware 8 ετών. Σκεψου να τους δινονταν ελευθερια σαν την Valve ή την Cloud Imperium.

    BTW ειχα ξεχάσει ποσο εντυπωσιακο δειχνει το Battlefront, και μάλιστα θυμάμαι πως έτρεχε πολύ καλά με την GTX 770 που ειχα τοτε.

    Το pc μου μπορεις να το δεις, στο steam προφιλ μου, κλικ στο link κάτω στην υπογράφη. Το headset μου ειχε τιμη οσο κάνει περιπου το απλο ps4.

    Kαι μιας που ανέφερες Crysis 3 κάτι πλανιέται στον αέρα πως η Crytek ήδη ετοιμάζει remake του πρώτου Crysis. Ανατριχιλα.

    Last edited by BigBOSS; 04-04-2020 at 18:23.

  17. #516
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Μα εννοείται ότι είναι φοβερό αποτέλεσμα το UC4 να τρέχει σε jaguar cpu ας πουμε. Δεν διαφωνω. Απλά όταν βγήκε το UC4 υπήρχε hardware 10 φορές καλύτερο που απέδιδε και ανάλογα.

    Θυμάμαι κιόλας πως είχα φάει το hype με το κουτάλι όσον αφορά το one x. Διαβάζα εκεί στο eurogamer για 6TF gpu performance που θα τρώνε 1070 για πρωινό λόγω to the metal και νεραιδόσκονης και τσίμπησα. Μάλιστα έγραφα τότε στο eurogamer Τελικά απέδιδε χειρότερα από την 1060 3gb που είχα τότε! Γενικά πολυ hype κάθε φορά που αναπόφευκτα οδηγεί σε ήττα.

  18. #517
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Crysis 3 είναι καλύτερο και από killzone και απο UC4. Δεν υπάρχει καν επαφή.
    To Crysis 3 μπορουσε να τρεξει στα ps360 και δημιουργηθηκε με αυτα in mind. Τα Uncharted 4/killzone shadowfall με την καμια. Φυσικα και ειναι ανωτερα απο το last gen crysis 3.

    Developer που εχει δει next gen game, εγραψε οτι το παιχνιδι που ειδε σε PS5/Series X ειναι κατι που δεν εχει ξαναδει σημερα ουτε σε κονσολα ουτε σε PC και θυμιζει το 2013 οταν εδειξαν για πρωτη φορα το killzone shadowfall το οποιο επισης ηταν μπροστα απο οτιδηποτε υπηρχε σε κονσολα και σε PC. Αν το βρω θα το ποσταρω. To αυτονοητο λεει ο ανθρωπος. Αυτο που πιστευαμε και τοτε.

    To digital foundry προσεχει τι λεει γενικοτερα για να μην προκαλεσει. Οπως αναφερθηκε σε κονσολες για το U4, ετσι δεν εχει πει και ποτε σε αναλυση pc game οτι ειναι το καλυτερο ever. Aν ομως διαβασεις την αναλυση του Infamous second son, το λεει με αλλο τροπο. ''η νεα γενια κονσολων εφερε δυνατοτητες που δεν ειχαμε δει μεχρι πριν σε Open world games''. Στο λεει εμμεσα οτι ηταν το καλυτερο οπτικα Game εκεινη τη στιγμη.


    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Τι να κανει και η ND αυτο το hardware της δινεται και ηδη έχει δώσει πράματα και με το παραπάνώ
    Αυτο που κανει με αυτο το hardware(ps4) ειναι να σου δινει στα 300 ευρω κατι πολυ ανωτερο απο οτι εχεις παιξει ποτε στο PC σου. Oχι και ασχημα.
    Το να ασχοληθει μια τετοιου βεληνεκους εταιρια με την μια ''σταλιτσα'' δυναμικη του high-end pc gaming, ειναι κατι εντελως ουτοπικο.

    ΥΓ. Το βιντεο που ποσταρε ο Ryzenlake προφανως και ειναι biased για αυτο και τα μισα ειναι dislikes.
    .

  19. #518
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Παιδια ειναι σαφες οτι αντιλαμβανομαστε τα γραφικα ο καθενας με τα δικα του κριτηρια και ο,τι ειναι πιο σημαντικο για τον καθενα.
    To Crysis 3 και το καθε καλογυαλισμενο παιχνιδι του PC που σπρωχνει 7358 γκοτζιλιον πιξελς και τρεχει σε 120 fps για μενα δεν μπορει να συγκριθει ουτε στο ελαχιστο με το καθε Uncharted 4 για το απλουστατο λογο οτι το ενα σπρωχνει αριθμους το αλλο σπρωχνει ουσια. Tα 10/20/30 frames και η λιγο καθαροτερη εικονα για μενα ας πουμε δεν θα κανει ποτε την χαοτικη διαφορα που κανει το animation system της Naughty dog στα δικα μου ματια.
    Αυτο


    ακομα και αν τρεχει στα 3πλασια fps και στην τετραπλασια αναλυση παλι κατωτερο θα ειναι απο αυτο



    τα χωριζει χασμα που οτι γυαλισμα και να κανεις στο πρωτο δεν θα μπορεσει ποτε να φτασει την ποιοτητα του δευτερου. Και τα cutscenes δεν τα εβαλα προβοκατορικα, το ιδιο ισχυει και για ingame gameplay footage. Για μενα ετσι?


  20. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    PDS (04-04-2020)

  21. #519
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    To Crysis 3 μπορουσε να τρεξει στα ps360και δημιουργηθηκε με αυτα in mind. Τα Uncharted 4/killzone shadowfall με την καμια. Φυσικα και ειναι ανωτερα απο το last gen crysis 3.

    Developer που εχει δει next gen game, εγραψε οτι το παιχνιδι που ειδε σε PS5/Series X ειναι κατι που δεν εχει ξαναδει σημερα ουτε σε κονσολα ουτε σε PC και θυμιζει το 2013 οταν εδειξαν για πρωτη φορα το killzone shadowfall το οποιο επισης ηταν μπροστα απο οτιδηποτε υπηρχε σε κονσολα και σε PC. Αν το βρω θα το ποσταρω. To αυτονοητο λεει ο ανθρωπος. Αυτο που πιστευαμε και τοτε.
    Ναι βρε συ δεν διαφωνω οτι αυτο που βλεπει σημερα μπορεί και να είναι ανώτερα. Το θέμα είναι όπως είπα και πριν οτι αυτα δεν θα βγουν σήμερα, αλλά το λιγότερο σε 1 χρόνο από σήμερα. Όλοι οι developers σήμερα εργάζονται σε παιχνίδια που είναι ανώτερα από αυτά που κυκλοφορούν τώρα. Λογικό είναι


    Quote Originally Posted by PDS View Post
    To digital foundry προσεχει τι λεει γενικοτερα για να μην προκαλεσει. Οπως αναφερθηκε σε κονσολες για το U4, ετσι δεν εχει πει και ποτε σε αναλυση pc game οτι ειναι το καλυτερο ever. Aν ομως διαβασεις την αναλυση του Infamous second son, το λεει με αλλο τροπο. ''η νεα γενια κονσολων εφερε δυνατοτητες που δεν ειχαμε δει μεχρι πριν σε Open world games''. Στο λεει εμμεσα οτι ηταν το καλυτερο οπτικα Game εκεινη τη στιγμη.
    Σε καθε multiplatform game λέει ότι η καλύτερη έκδοση του παιχνιδιού είναι σε PC. Πραγμά με το οποίο φαντάζομαι συμφωνείς. Εσύ λες όμως οτι ναι μεν τα multiplats είναι καλύτερα σε PC, αλλά τα exclusives είναι σκάλες πιο πάνω. Πραγμά με το οποίο το digital foundry διαφωνεί, μιάς και απο το το tech analysis του UC4 μας είπε οτι είναι πολύ κοντά στο battlefront του PS4 σε επίπεδο γραφικών. Ταυτόχρονα για το battlefront μας είπε οτι η έκδοση PC είναι ανώτερη από την έκδοση PS4. Αμα τα συνδιάσεις αυτά τα 2 καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι στην καλύτερη περίπτωση, το UC4 είναι ισάξιο με το battlefront στο PC. Αυτό είναι το best case scenario. Αρα το να επαναλαμβάνεςι οτι το PS4 έχει τα καλύτερα γραφικά είναι απλά ουτοπικό. Μάλιστα, σχεδόν κανείς δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο, ακόμα και οι φανατικοί κονσολάδες. Οι περισσότεροι το αναγνωριζούν οτι το PC έχει καλύτερα γραφικά, απλά τους ξυνίζει το κόστος. Είσαι στους ελάχιστους.



    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αυτο που κανει με αυτο το hardware(ps4) ειναι να σου δινει στα 300 ευρω κατι πολυ ανωτερο απο οτι εχεις παιξει ποτε στο PC σου. Oχι και ασχημα.
    Το digital foundry σε βγάζει λάθος πάντως. Το έγραψα ήδη 2 φορές αλλά δεν βλέπω να σε ενδιαφέρει η πραγματικότητα. Όχι απλά δεν είναι ΠΟΛΥ ανώτερο που λες, δεν είναι καν λιγο ανώτερο. Σύμφωνα με το DF, ισάξιο στην καλύτερη.

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    ΥΓ. Το βιντεο που ποσταρε ο Ryzenlake προφανως και ειναι biased για αυτο και τα μισα ειναι dislikes.
    Απο ποια άποψη είναι biased το video? Ισα ισα θα έλεγα είναι biased υπερ του UC4, μιας και τρέχει το crysis σε 1080p. Τι δεν σου άρεσε? Dislikes εχει γιατι δεν αρεσε στους φιλους του UC4 αυτο που βλεπανε. Και το τραγουδι του Bieber εχει πανω απο τα μισα dislikes. Αρα είναι ακομα πιο biased...το τραγουδι....

    Τα SS από το battlefront είναι και αυτά biased?
    Last edited by Ryzenlake; 04-04-2020 at 19:26.

  22. #520
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Παιδια ειναι σαφες οτι αντιλαμβανομαστε τα γραφικα ο καθενας με τα δικα του κριτηρια και ο,τι ειναι πιο σημαντικο για τον καθενα.
    To Crysis 3 και το καθε καλογυαλισμενο παιχνιδι του PC που σπρωχνει 7358 γκοτζιλιον πιξελς και τρεχει σε 120 fps για μενα δεν μπορει να συγκριθει ουτε στο ελαχιστο με το καθε Uncharted 4 για το απλουστατο λογο οτι το ενα σπρωχνει αριθμους το αλλο σπρωχνει ουσια. Tα 10/20/30 frames και η λιγο καθαροτερη εικονα για μενα ας πουμε δεν θα κανει ποτε την χαοτικη διαφορα που κανει το animation system της Naughty dog στα δικα μου ματια.
    Ασφάλως υπάρχει και η προσωπική άποψη, αν και αυτό που λές εσύ λέγεται art direction, στο οποίο συμφωνώ είναι αρκετά καλύτερο το UC4 σε σχέση με το crysis 3.

    Γιαυτό και προσπαθώ να μην παραθέτω προσωπικές μου απόψεις αλλά των ειδικών. Ε οι ειδικοί του DF λένε οτι αυτα περι exclusives που έχουν 10 φορές καλύτερα γραφικά από τα multiplatforms δεν ισχύει. Σχεδόν ισάξιο λένε το UC4 με την PS4 έκδοση του bfront

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •