Ναι, συμφωνώ δεν είναι όλοι ίδιοι. Προσωπικά έχω επαφή και με κόσμο εκτός forum bubble, για αυτό έγραψα όσα έγραψα. Μην τα λες σε εμένα λοιπόν.

Όσο για το Uncharted, τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν σε εντυπωσίασε. Κοίτα, ούτε εγώ είμαι fan του Killzone, αλλά δεν με εμποδίζει να παραδεχτώ ότι για την εποχή του το KZ2 είχε top graphics (τεχνικό τομέα, όχι art style που είναι υποκειμενικό) βάσει PS3 baseline & low-level optimization... έτερον-εκάτερον.

Τα exclusives είναι σημαντικός λόγος, ίσως και ο πρωτεύων για να επιλέξεις κονσόλα/πλατφόρμα (εξού και γιατί ανέφερα τα HL2/FC1 του παλιού PC gaming, εποχές προ Steam). Ακόμα κι έξω που πιάνω συζητήσεις με κόσμο, όταν τους αναφέρω το XBOX + Game Pass (επίτηδες για να κόψω αντιδράσεις) όλοι μου λένε «μα εγώ θέλω PS5 για Uncharted, God of War κλπ.» Πρόσεξε: δεν τους λέω τίποτα για την δικιά μου προτίμηση (για να μην τους επηρεάσω).

Θέλω να πω ο κόσμος (όχι μόνο οι φορουμάδες) γνωρίζει τα βαριά χαρτιά του PS. Τώρα αν κάποιοι πικραμένοι τα υποτιμούν, ε ΟΚ, εκεί τι να πεις. Όσα δεν φτάνει η αλεπού...



Προσωπικά πάντα αποδίδω τον δέοντα σεβασμό σε exclusives (και αντιστρόφως: περιμένω και οι άλλοι να αποδίδουν τον δέοντα σεβασμό) ανεξαρτήτως πλατφόρμας και ασχέτως προσωπικών προτιμήσεων. Ούτε fan των Halo/Gears είμαι, αλλά θέλω να διατηρήσουν το exclusivity τους και top optimization/ξεζούμισμα (ιδανικά με 12TF baseline). Θέλω να έχει αξία το XBOX brand και να ζορίζεται η Sony με την καλή έννοια.

Άλλοι πάλι δεν τους νοιάζει καν αν θα γίνουν όλα multiplatform σούπα... και αυτοί είναι οι «τιμητές» του XBOX, ενώ εμείς οι "haters". Κατάντια if you ask me. Και είναι και ο λόγος που έχω ξενερώσει με όσα βλέπω σε fora.

Συμφωνώ ότι η multiplatform κυκλοφορία σε πολλά targets δημιουργεί extra φόρτο στους developers. Και extra έσοδα θα πει κάποιος, αλλά φιάσκο τύπου CP2077 ούτε στον χειρότερο εχθρό μου δεν θα ευχόμουν.

Γενικά ιδανική λύση που θα τους ικανοποιήσει όλους δεν υπάρχει. Σε έναν ιδανικό κόσμο θα υπήρχε μόνο μια ενιαία πλατφόρμα και θα έβγαιναν όλα εκεί.