Page 61 of 69 FirstFirst ... 1151575859606162636465 ... LastLast
Results 1,201 to 1,220 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #1201
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Πλάκα-πλάκα έχω ακόμα μερικές κορίνες σφραγισμένες και δεν ξέρω τι να τις κάνω (συλλεκτικό/μουσειακό είδος θα γίνουν, πλέον δεν παράγονται καν)... προτιμούσα μακράν εκείνη την εποχή του φυσικού μέσου και της περατζάδας, παρά την σημερινή αποστειρωμένη εποχή του Steam.

    Άπειρο διάβασμα για recorders (συγκριτικά σε περιοδικά), τεχνολογίες, διάφορα standards (Red Book, Mode 1 vs 2 κλπ.), μέχρι και σπέκουλα για Ultraviolet δίσκους είχαμε (θα ήταν υποτίθεται ο διάδοχος του Blu-Ray), με ακόμα μεγαλύτερη πυκνότητα δεδομένων (περίπου όπως και τα microchips ελέω Moore's Law, αλλά και οι σκληροί δίσκοι που πλέον έχουν ψιλοβαλτώσει η εξέλιξή τους).

    Κλάνω στα γέλια όσες φορές ακούω να βαφτίζουν το BD-ROM των κονσολών "CD" (ούτε καν DVD), ενώ όσοι έχουμε ασχοληθεί με CD/DVD/BD τα ξεχωρίζουμε δια γυμνού οφθαλμού! Το CD είναι το χειρότερο για αντοχή, το DVD σαν "sandwich" και το BD-ROM αγρατζούνιστο (within reason, μην δοκιμάσετε κανά μαχαίρι!) ελέω Durabis επίστρωσης.

    Εντωμεταξύ μιας και λέμε για PC, δεν ξέρω πόσοι έχουν προσέξει ότι οι optical SATA συσκευές αναγνωρίζονται ως "SCSI" από το σύστημα (Device Manager). Ακόμα κι εκεί έχουμε αντιγραφή της εμφανώς ανώτερης SCSI τεχνολογίας μέσω του ATAPI. Φάση RISC/CISC hybrid (x86).

    Πόσο για τον φούτσο ήταν ρε Λευτέρη κάποτε το IDE (εποχές που δεν υπήρχε ούτε DMA) και έπρεπε να αγοράζεις πανάκριβες SCSI κάρτες και εξίσου πανάκριβα recorders...

    Ειδάλλως έτρεμε το φυλλοκάρδι σου μην έχεις κανά buffer underrun και σου βγει το δισκάκι σουβέρ!

    Συν οι διάφορες προστασίες (SecuROM, SafeDisc) στα δισκάκια και η σπαζοκεφαλιά να εξάγεις ISO image file, που πλέον δεν είναι καν συμβατές με τα νεότερα Windows (10).

    Ωραίες εποχές, τώρα με 2 κλικ τα έχεις όλα στο πιάτο και ουδείς εντυπωσιάζεται.

    Τι μου θυμισες τωρα!
    Οι κορινες λεγοντουσαν spindles ή cakes, ειχα δουλεψει μαλιστα ενα φεγγαρι στην omp (Θηβα)
    κ ημουν regional sales manager για Middle East & Eastern Europe.

    Οσον αφορα τις "εγγραφες" θυμαμαι οσοι το ψαχναμε αγοραζαμε κ συγκεκριμμενο dvd recorder για αυτα τα δισκακια,
    πρεπει να ηταν lite-on κ τους περνουσαμε κ custom firmware για να διαβαζουν τα πιο δυσκολα κλειδωματα.
    Απο προγραμματα αρχικα dvd decrypter, μετα που σταματησε η υποστηρξη του το dvd shrink
    κ οταν σταματησε κ αυτο, το dvdfab.
    Τοτε πρεπει να ειχα συνδρομες σε 4-5 videoclub κ ο υπολογιστης δουλευε ολο το βραδυ υπερωριες!
    Εχω μεγαλη αυθεντικη συλλογη, αλλα παντα υπηρχε χωρος κ για περισσοτερες...
    Μετα ηρθαν οι adsl, επεσαν οι τιμες των δισκων κ δεν συμφερε πια να ενοικιαζεις,
    ασε που γλιτωνες το περα-δωθε με ζεστη/κρυο στα videoclub...
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  2. The Following 2 Users Say Thank You to jk_blue_tiger For This Useful Post:

    psx3 (26-01-2021)

  3. #1202
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Όντως, η πειρατεία του κάποτε είναι σαν το Game Pass του σήμερα.

    Να σου πω την αλήθεια το να έχεις εκατοντάδες-χιλιάδες αντεγραμμένα παιχνίδια σε μπουκώνει/μπουχτίζει (ακριβώς όπως το Game Pass). Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι. Ποιότητα > ποσότητα. Δεν θέλω να κάνω "TV zapping" όπως άλλοι.

    Δεν είμαστε όντα φτιαγμένα για την αφθονία. Φαντάσου π.χ. να σου δώσω έναν HDD 8TB γεμάτο με mp3. Θες 10 ζωές για να τα ακούσεις όλα!

    Αν όμως σου δώσω έναν δίσκο βινυλίου/Audio CD, αυξάνονται δραματικά οι πιθανότητες να ασχοληθείς (εφόσον έχεις συσκευή αναπαραγωγής).

    Recorders εγώ προτιμούσα της Plextor μέχρι και το 2000 που είχε custom in-house (Sanyo chipset αν θυμάμαι καλά) ιαπωνικό design (κόστος γύρω στις 100.000 δρχ τότε, πιο πριν ήταν ακόμα πιο ακριβά), μετά το γύρισε σε φασονατζίδικα και ξενέρωσα.

    Τελευταία επιλογή σαν μάρκα ήταν η NEC (μετέπειτα Optiarc), μέχρι που το πούλησε εντελώς η Sony αυτό το κομμάτι και σταμάτησαν να παράγονται. Ξενέρωμα κι εκεί.

    Ακόμα θυμάμαι σκέψου τα Liggy Dee firmwares (μόντες για καλύτερη ποιότητα εγγραφής, συν ξεκλείδωμα του region lock, συν booktype)... σε Plextor έβαζα τα μαμίσια. Υπήρχε κι ένα προγραμματάκι για quality scan σε burned discs.

    Περίμενα σαν χάνος πότε θα γίνει η μετάβαση από DVD σε BD-ROM και τελικά έγινε μετάβαση σε... Steam.

    Εδώ να σημειώσω ότι η πειρατεία ήταν πολύ «βολική» ως προγενέστερο στάδιο, γιατί ο κόσμος είχε εξοικειωθεί με την ιδέα του digital κοπανιστού αέρα (ISO images mounted + No-CD crack, αφού είχε φάει ripping με CloneCD).

    Ε ήρθε μετά το Steam και κυριολεκτικά κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι.

    ΥΓ1: Το εργοστάσιο στην Θήβα υπάρχει ακόμα ή έκλεισε ελέω παγκοσμιοποίησης/αδυσώπητου ανταγωνισμού;
    ΥΓ2: Fun fact: τα EU/PAL BD-ROM δισκάκια που αγοράζουμε από εποχής PS3 κατασκευάζονται στην Αυστρία σε ιδιόκτητο εργοστάσιο της Sony (Sony DADC). Το γράφει στο οπισθόφυλλο στα ψιλά γράμματα.

  4. #1203
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post

    ΥΓ1: Το εργοστάσιο στην Θήβα υπάρχει ακόμα ή έκλεισε ελέω παγκοσμιοποίησης/αδυσώπητου ανταγωνισμού;
    ΥΓ2: Fun fact: τα EU/PAL BD-ROM δισκάκια που αγοράζουμε από εποχής PS3 κατασκευάζονται στην Αυστρία σε ιδιόκτητο εργοστάσιο της Sony (Sony DADC). Το γράφει στο οπισθόφυλλο στα ψιλά γράμματα.
    ΥΓ1 Το εργοστασιο εκλεισε λιγο μετα αφοτου πηγα, ημουν απο τους 1ους που "εφυγαν" καπου μεταξυ 04-05.
    Δυστυχως η κακοδιαχειρηση κ η αγορασμενη κακη ποιοτητα πρωτης υλης το εριξαν εξω
    κ ηταν κριμα γιατι ηταν ενα στολιδι, ντρεποσουν να λερωσεις το πατωμα οταν εμπαινες μεσα.
    Εαν δεν με απατα η μηνημη μου ηταν κ το μεγαλυτερο εργοστασιο παραγωγης cd/dvd στα Βαλκανια τοτε.

    ΥΓ2 Για τους γνωστες, η πισω πλευρα του δισκου εχει επισης πολλες πληροφοριες.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  5. #1204
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Με το ρεύμα έχεις υπολογίσει και τις κλίμακες κατανάλωσης;

    Άλλη τιμή έχει η kWh από 0-800, άλλη από >800 και πάει λέγοντας...
    Eίμαι ήδη πολύ πάνω από 800 χωρίς το mining
    Κάπου 2200 με 2500 καταναλώνω το 4μηνο χωρίς mining.


    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Πες το και σκάλωμα αν θες, αλλά εδώ μέσα δεν νομίζω να βρεις κανέναν που θα δεχόταν να πληρώσει έστω και €50-100 πάνω από την MSRP το PS5.
    Nαι αλλά το PS5 κάνει 500€. Και εγώ σε αντικείμενο 500€, ειδικά οταν το παίρνω για VFM, δεν θα ψηνόμουν για καπέλο. Σε μια 3090 όμως ας πούμε, η έστω και στην 3080 που λες, ε ούτως η άλλος πας για ultra high end πράματα. Το MSRP της 3080 πάντως δεν είναι τα 700€, αυτό αφορά τις Founders edition. Τις οποίες FE αν τις βρείς ποτέ σε stock, τόσο θα τις πάρεις, 700€. Οι custom έχουν άλλο MSRP.


    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Και τώρα που έχει εξαντληθεί το PS5, δεν θα δεις (σοβαρό) μαγαζί να κάνει scalping... στις GPUs όμως κάνουν, ακόμα και χωρίς mining season!


    Είναι επειδή το κοινό της PCMR είναι πιο δεκτικό στα καπέλα;
    Έχω την εντύπωση οτι δεν μπορεί να πουλήσει όσο θέλει το Πλαισιο το PS5. Νομίζω οι τιμές είναι ελεγχόμενες από αντιπροσωπεία. Άσχετα με αυτό βέβαια, δεν νομίζω να υπάρχει και αντίστοιχη έλλειψη με τις κάρτες. Δεν φαντάζεται τι γίνεται όσον αφορά τις GPU. Ξέρω κόσμο που παραγγέλνει εκατοντάδες 3080 κατευθείαν από εισαγωγέα στα 750€. Γίνεται της τρελής, δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια ζήτηση για το PS5. Δεν υπάρχει φαντάζομαι κανείς που θα πάρει 20-30 PS5

  6. #1205

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Όντως, η πειρατεία του κάποτε είναι σαν το Game Pass του σήμερα.

    Να σου πω την αλήθεια το να έχεις εκατοντάδες-χιλιάδες αντεγραμμένα παιχνίδια σε μπουκώνει/μπουχτίζει (ακριβώς όπως το Game Pass). Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι. Ποιότητα > ποσότητα. Δεν θέλω να κάνω "TV zapping" όπως άλλοι.

    Δεν είμαστε όντα φτιαγμένα για την αφθονία. Φαντάσου π.χ. να σου δώσω έναν HDD 8TB γεμάτο με mp3. Θες 10 ζωές για να τα ακούσεις όλα!

    Αν όμως σου δώσω έναν δίσκο βινυλίου/Audio CD, αυξάνονται δραματικά οι πιθανότητες να ασχοληθείς (εφόσον έχεις συσκευή αναπαραγωγής).

    Recorders εγώ προτιμούσα της Plextor μέχρι και το 2000 που είχε custom in-house (Sanyo chipset αν θυμάμαι καλά) ιαπωνικό design (κόστος γύρω στις 100.000 δρχ τότε, πιο πριν ήταν ακόμα πιο ακριβά), μετά το γύρισε σε φασονατζίδικα και ξενέρωσα.

    Τελευταία επιλογή σαν μάρκα ήταν η NEC (μετέπειτα Optiarc), μέχρι που το πούλησε εντελώς η Sony αυτό το κομμάτι και σταμάτησαν να παράγονται. Ξενέρωμα κι εκεί.

    Ακόμα θυμάμαι σκέψου τα Liggy Dee firmwares (μόντες για καλύτερη ποιότητα εγγραφής, συν ξεκλείδωμα του region lock, συν booktype)... σε Plextor έβαζα τα μαμίσια. Υπήρχε κι ένα προγραμματάκι για quality scan σε burned discs.

    Περίμενα σαν χάνος πότε θα γίνει η μετάβαση από DVD σε BD-ROM και τελικά έγινε μετάβαση σε... Steam.

    Εδώ να σημειώσω ότι η πειρατεία ήταν πολύ «βολική» ως προγενέστερο στάδιο, γιατί ο κόσμος είχε εξοικειωθεί με την ιδέα του digital κοπανιστού αέρα (ISO images mounted + No-CD crack, αφού είχε φάει ripping με CloneCD).

    Ε ήρθε μετά το Steam και κυριολεκτικά κύλησε ο τέντζερης και βρήκε το καπάκι.

    ΥΓ1: Το εργοστάσιο στην Θήβα υπάρχει ακόμα ή έκλεισε ελέω παγκοσμιοποίησης/αδυσώπητου ανταγωνισμού;
    ΥΓ2: Fun fact: τα EU/PAL BD-ROM δισκάκια που αγοράζουμε από εποχής PS3 κατασκευάζονται στην Αυστρία σε ιδιόκτητο εργοστάσιο της Sony (Sony DADC). Το γράφει στο οπισθόφυλλο στα ψιλά γράμματα.
    Μεγαλη κουβεντα αυτο με την πειρατεια το game pass και τα παιχνιδια. Καποτε πριν 15 χρονια ημουν και εγω απο αυτους που εβαζαν 20 παιχνιδια στον υπολογιστη και δεν επαιζα κανενα. Εδω και αρκετα χρονια παντα θα βαλω 1 η 2 παιχνιδια max στον υπολογιστη θα τα τελειωσω και μετα θα παω στα επομενα. Ετσι παντα αφοσιωνομαι σε αυτα τα 2 παιχνιδια και δεν παιζω λιγο απο ολα. Εχω αγορασμενα 500 παιχνιδια μεταξυ των επισημων store και αναλογα το mood θα κανω και εγκατασταση το αναλογο παιχνιδι. Game pass ειχα 3 μηνες δεν επαιξα ουτε παιχνιδι. Καλο φθηνο αλλα δεν μου αρεσει να μην κραταω ενα παιχνιδι ακομα και αν το τελειωσω. Συν τα θεματα που εχει. Και στα τραγουδια ετσι. Λιγα και καλα. Η ποικιλια ειναι δελεαστικη αλλα κρυβει πολλες παγιδες.

  7. The Following 3 Users Say Thank You to king2009 For This Useful Post:

    Brazhlias (27-01-2021),psx3 (26-01-2021),Valkyre (27-01-2021)

  8. #1206
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Κλάμα:

  9. #1207
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Κλαίω:



    Τι άλλο wannabe simulator θα δούμε...

  10. #1208
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Nvidia is nerfing its new RTX 3060 for Ethereum cryptocurrency mining

    https://www.theverge.com/2021/2/18/2...cryptocurrency

    "New drivers that will accompany the release of the GPUs later this month will reduce the hash rate of Ethereum mining by around 50 percent, using software detection for cryptocurrency mining."

    Υποθέτω θα υπάρχει η δυνατότητα να μείνει κάποιος σε παλιούς drivers...

    Meanwhile, ένα PCάδικο site δίνει συμβουλές για mining:

    https://www.tomshardware.com/how-to/...thereum-mining (διαβάστε τα σχόλια να κλάψετε!)

    Θέλω να δω αν θα υπάρξει κανάς τολμηρός να βγάλει UWP app ETH mining για XSX. Εκεί θα φανεί τι ψάρια πιάνουν τα 12TF.

    Έβλεπα και αυτό τώρα, που λίγο-πολύ λέει ότι nVidia/AMD έχουν βολευτεί με την κατάσταση και πουλάνε μέχρι και σκέτα GPU dies σε μεγαλο-miners που τα βάζουν στα δικά τους PCB:



    Η καλύτερη λύση θα ήταν να αυξήσουν την παραγωγή των microchips (οι TSMC/Samsung δηλαδή), αλλά μετά ελλοχεύει ο κίνδυνος όταν σκάσει η φούσκα (γιατί θα σκάσει τέλη 2021*/αρχές 2022 σύμφωνα με τα ιστορικά patterns) και να πλημμυρίσει η αγορά με μεταχειρισμένες GPUs -> δραστική πτώση τιμών.

    * υπάρχουν προβλέψεις για Bitcoin στα $500.000 τέλη του έτους πριν πάρει την κατηφόρα ($80.000 τέλη 2022 και θα μείνει εκεί καρφωμένο μέχρι το 2024, πριν αρχίσει ξανά την ανηφόρα)

    Στο προηγούμενο bull run έφτασε 20k το BTC τέλη 2017 και κατέρρευσε στα 3k τέλη του 2018.

    Τα altcoins (ETH κλπ.) κάνουν το peak 2 βδομάδες μετά το BTC και μετά ξεφουσκώνουν και αυτά.

    Παλιά στέλνανε τα ροδάκινα σε χωματερές για να κρατάει σταθερή τιμή το προϊόν, οπότε χλωμό να αυξήσουν την παραγωγή, δεν συμφέρει σε καπιταλιστική οικονομία.

    Το γράφω από τώρα για μελλοντική αναφορά:

    Νέα mining τρέλα θα ξεσπάσει το 2025 (μέχρι στιγμής έχουμε like clockwork: 2013, 2017, 2021 <-- ΟΛΑ με διαφορά φάσης 4 ετών).

    Ομαλοποίηση τιμών PC hardware (κυρίως GPUs) θα γίνει το 2023 (η προηγούμενη φούσκα έσκασε το 2018 και το 2019 ισορρόπησαν οι τιμές).

    Κάντε τα κουμάντα σας όσοι ασχολείστε, σας λέω τι βλέπω στην αγορά για να μην σας πιάνουν κώτσο και αδειάζει η τσέπη σας τσάμπα κι άδικα.
    Last edited by psx3; 18-02-2021 at 23:46.

  11. #1209
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    https://gamerant.com/red-dead-redemp...-more-players/

    Ωραία νέα, μαζί με τις δηλώσεις για το Days Gone που έρχονται στο PC, φαίνεται οτι τα παιχνίδια πουλάνε καλά στο PC και θα συνεχίστει η μεταφορά αρκετών τίτλων.

  12. #1210
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μενει βεβαια να δουμε και ποσο θα τα εκτιμησει η PC gaming κοινοτητα που μια βολτα σε οποιοδηποτε απο αυτα τα παιχνιδια να εκανες στο youtube οταν κυκλοφορησαν στο PS4 εβλεπες σωριδον την πληρη απαξιωση τους... για να δουμε λοιπον τι βαθμο υποκρισιας θα εχουμε.

  13. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    psx3 (24-02-2021)

  14. #1211
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    https://gamerant.com/red-dead-redemp...-more-players/

    Ωραία νέα, μαζί με τις δηλώσεις για το Days Gone που έρχονται στο PC, φαίνεται οτι τα παιχνίδια πουλάνε καλά στο PC και θα συνεχίστει η μεταφορά αρκετών τίτλων.
    Τι ακριβώς ειναι τα ωραια νεα? οτι παιζει πιο πολυς κοσμος rdr2 στο pc? δηλαδη διαβασες αυτο το αρθρο κ λες "αα ωραια νεα?""

  15. #1212
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    https://www.techradar.com/news/the-p...hate-pc-gaming

    Ασχήμα νέα για το pc,φαίνεται οτι ολο και περισσοτερος κόσμος βαρέθηκε να περιμένει το star citizen.

  16. The Following User Says Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    psx3 (24-02-2021)

  17. #1213
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by FurionMike View Post
    Τι ακριβώς ειναι τα ωραια νεα? οτι παιζει πιο πολυς κοσμος rdr2 στο pc? δηλαδη διαβασες αυτο το αρθρο κ λες "αα ωραια νεα?""
    «Ωραία» νέα = αυτά που τριγκάρουν κονσολάδες/Σονάδες Ε αφού στην χάση και στην φέξη μπαίνει το παιδί, διάβασε το νέο και είπε να έρθει να μας «πληροφορήσει»!

    Πάντως το ξαναλέω ότι για να τρέξεις Sony/PS exclusives σε max settings (όχι 1080p 30 fps, αυτά είναι για εμάς τους peasants) θα χρειαστεί βαρβάτο GPU upgrade και τώρα δεν είναι η κατάλληλη στιγμή... οι μισοί σκάβουν Ethereum, οι άλλοι μισοί δεν έχουν μαντήλι να κλάψουν που δεν βρίσκουν GPU.

    Και ναι, θα πει κάποιος ότι ούτε PS5/XSX βρίσκεις τώρα και θα έχει δίκιο. Το καλοκαίρι όμως θα βρίσκεις! GPU θα βρίσκεις; Όχι, γιατί το Ethereum mining craze δεν θα σταματήσει πριν το 2022 (εξού και γιατί προβλέπω εξομάλυνση τιμών το 2023).

    Εδώ ο "Moore's Law is Dead" (PCMR YouTuber) λέει ότι δεν τα βλέπει καλά τα πράγματα με το PC gaming όπως πάνε οι τιμές (φάση βινύλιο, δηλαδή για λίγους και εκλεκτούς με βαθιές τσέπες).

  18. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (24-02-2021)

  19. #1214
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  20. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    PDS (24-02-2021)

  21. #1215
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    https://gamerant.com/red-dead-redemp...-more-players/

    Ωραία νέα, μαζί με τις δηλώσεις για το Days Gone που έρχονται στο PC, φαίνεται οτι τα παιχνίδια πουλάνε καλά στο PC και θα συνεχίστει η μεταφορά αρκετών τίτλων.
    Aντε τυχερε, θα παιξεις με την 3090 μερικα ακομα παιχνιδια που ειναι designed για hardware του 2012 .
    .

  22. #1216
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Μαλλον εσυ δεν διαβασες το αρθρο. Για πωλησεις μιλαει. Ωραια νεα οτι ενα παιχνίδι που ηταν να βγει μονο σε κονσολες τελικα βγηκε και σε pc και εκανε καλες πωλησεις, και ερχονται και αλλα

    - - - Updated - - -

    Δεν ειμαι graphics whore, αμα ειναι καλα παιχνιδια σαν το rdr2 ευπροσδεκτα.

    Νταξει εριξα και 70 ωρες στο cyberpunk με την 3090, στο ps4 πως τα παει, ολα καλα?

  23. #1217
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Νταξει εριξα και 70 ωρες στο cyberpunk με την 3090, στο ps4 πως τα παει, ολα καλα?
    Πόσες χιλιάδες λέξεις είναι μια κινούμενη εικόνα;

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  24. #1218
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Πόσες χιλιάδες λέξεις είναι μια κινούμενη εικόνα;
    Δεν σε πιανω

  25. #1219
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Μάλλον κάποιος οδεύει προς χειμερινή βουτιά/μπάνιο (?)

    Πάντως με εντελώς ιδιοτελή κριτήρια μπορώ να καταλάβω γιατί οι PCάδες λιμπίζονται τα Sony exclusives (άσχετα αν τα κράζουν, είναι σαν την γκόμενα που δεν μπορούν να έχουν και της κολλάνε διάφορα κοσμητικά).

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί οι κονσολάδες πρέπει να το δεχτούν αμαχητί...

    Ποιός ο λόγος να αγοράσεις ένα κλειστό, proprietary κουτί αν όλα τα Sony exclusives βγαίνουν day 1 και σε PC;

    Για όσους ενστερνίζονται την PCMR φιλοσοφία το καταλαβαίνω, θέλουν να τα ρουφήξει όλα σαν μαύρη τρύπα. Διακαής πόθος δεκαετιών. Είναι οι ίδιοι που πουλάγανε την Amiga στα 80s για να πάρουν PC (πως το λέει το άσμα; «θα πουλήσω το ρολόι για να πάρω κομπολόι»).

    Η ειρωνεία είναι ότι αρκετοί PCάδες (στα fora κυρίως) ούτε παίζουν παιχνίδια (κυρίως για framerate/e-penis benchmarks τα έχουν) και μονίμως ακούς praise για την indie σκηνή.

    Δηλαδή σοβαρά τώρα, ποιός αγόρασε 3090 για να παίζει πιξελιάρικα indies; Σπατάλη ρεύματος δεν είναι; Όταν κάποιοι τα σκάγαμε για PC hardware, είναι γιατί έβγαιναν βαρβάτα PC exclusives (περίπου μέχρι και εποχές Half Life 2, Far Cry 1) που ουδεμία σχέση είχαν με console baseline (αυτή είναι η νόρμα από εποχής PS360).

    Γενικά πολλές αντιφάσεις και ξαναλέω δεν αφορά όλη την PC κοινότητα αυτό που επισημαίνω, αλλά κάποια συγκεκριμένα άτομα που συνηθίζουν να μας τα κάνουν τσουρέκια/μπαλόνια συχνά-πυκνά εν είδει concern trolling.

    Προχθές π.χ. έπαιζα ένα cross-play MP και με βλέπει ένας PCάς. Α μου λέει μια χαρά είσαι με το PS5, έδωσες €500 και είσαι ΟΚ για αρκετά χρόνια. Ναι του λέω, απλά τώρα δεν υπάρχει μεγάλη διαθεσιμότητα. Cool τύπος. Καθόλου Teraflop flexing. Είδε και στην πράξη αν είμαι άμπαλος, που τον κουβάλησα με controller, ενώ αυτός έπαιζε με KB+M και ήμασταν σε PC player pool. Καθόλου system wars. Το αυτό και με XBOXάδες.

    Ήταν κι ένας άλλος σε άλλο lobby (PS icon), πιτσιρικάς, ο οποίος μου έκανε και παρατήρηση να αλλάξω χαρακτήρα. Περιττό να πω ότι άκουσε τα εξ' αμάξης.

  26. #1220
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Aυτό το πισάδες / κονσολάδες σαν ανέκδοτο από ελληνική ταινία του 60 είναι .

    Δεν λένε κάτι οι πισάδες και κάτι οι κονσολάδες, ο καθένας εκφράζει τον εαυτό του και μόνο. Οπότε ο ένας PCας μπορεί να κράζει τα exclusives ενώ ένας άλλος PCας να τα εκθειάζει, ο καθέ ένας από τους 2 εφκράζει τον εαυτό του. Οπότε που είναι η απορία / πρόβλημα σου? Υπάρχουν μερικά εκατομμύρια PC gamers, σε άλλους θα αρέσουν τα exclusives της Sony (ή και της MS), σε άλλους όχι. Αν μιλάς για εμένα με έχεις δει να κράζω κάποιο παίχνιδι? Αντέ μόνο για το uncharted που έχω πεί οτι η σειρά γενικά μου είναι αδιαφόρη (όπως και η σείρα tomb raider που υποτίθεται είναι παρόμοια), αλλά αυτό δεν είναι κράξιμο, δεν λέω οτι δεν είναι καλό, απλά δεν είναι του γούστου μου.

    Ποιός ο λόγος να αγοράσεις ένα κλειστό, proprietary κουτί αν όλα τα Sony exclusives βγαίνουν day 1 και σε PC;
    Γιατί ρε συ, μόνο για τα exclusives αγοράζεις κονσόλα? Αφού τα PC έχουν προβλήματα με blue screens, προβληματικούς drivers, cheats, hackers και είναι και ακριβά. Πέρα από την πλάκα, δεν χρειάζεται να βγαίνουν day one. Ας βγαίνει με διαφορά 1 χρόνου. Προσωπικά θα το προτιμούσα. Να φροντίσουν δηλαδή να γίνει το όποιο optimization στη κονσόλα, να βγούν και τα patch που πλέον έχουν γίνει απαραίτητα για να στρώσει το παιχνίδι, και μετά ας μεταφερθεί και στο PC. Όταν βγαίνε 1 παιχνίδι σε 5-6-10 πλατφόρμες ταυτόχρονα, ε ρε φίλε αποτυχία θα είναι συνήθως. Η δηλαδή θα είναι σε όλες τις πλατφόρμες μέτριο γιατί δεν έδωσαν βάση στο optimization καμίας, ή θα παίζει μόνο σε PC με 3090 και σε ότιδήποτε άλλο θα είναι φλόμπα (πχ cyberpunk).




Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •