Page 19 of 69 FirstFirst ... 915161718192021222329 ... LastLast
Results 361 to 380 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #361
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Τον Φεβρουάριο νεότερα για το Baldur's Gate III

    Baldur’s Gate 3 teases a February reveal

    https://www.vg247.com/2020/01/17/bal...9B8AoHHo1SECLI





  2. #362
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    @PDS τι λέγαμε?


    Last edited by Sir_Teraflop; 17-01-2020 at 19:46.

  3. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    PDS (17-01-2020)

  4. #363

    Default

    Μετα τις φημες για Horizon στο Pc,συνεχιζουν αλλες νεες αυτη την φορα για Last Of Us 2. Οπως παντα επειδη μιλαμε για φημες και τιποτα αλλο,κραταμε υπερβολικα μικρο καλαθι για το οτιδηποτε μεχρι να επιβεβαιωθει ή πεσει επισημα ακυρο

    https://twitter.com/JackControllers/...30768887631872

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    BigBOSS (19-01-2020),Sir_Teraflop (19-01-2020)

  6. #364
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Μετα τις φημες για Horizon στο Pc,συνεχιζουν αλλες νεες αυτη την φορα για Last Of Us 2. Οπως παντα επειδη μιλαμε για φημες και τιποτα αλλο,κραταμε υπερβολικα μικρο καλαθι για το οτιδηποτε μεχρι να επιβεβαιωθει ή πεσει επισημα ακυρο

    https://twitter.com/JackControllers/...30768887631872
    Στο τέλος θα κυκλοφορησει για pc και ενα Breath of the Wild απο Νιντεντο, θα χεστούν στο τάλαρο

  7. #365

    Default

    Πιο πιθανο ειναι να σκασει Zelda σε κινητα παρα σε PC.

    Δεν εχει δωσει η Nintendo δειγματα οτι την ενδιαφερει να μεταφερει παιχνιδια στο PC και ειναι η τελευταια εταιρεια που θα περιμενει κανεις να το κανει αυτο.

    Εδω ουτε τα παραπανω που ακουγονται ειναι 100% επισημα,αρα ουτε και αυτα πρεπει να τα εχουμε σαν δεδομενα.

  8. #366
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Καλά αστειευόμενος το είπα όχι οτι το πιστεύω, όπως ειπες εάν δεν υπάρξουν επισημες ανακοινώσεις όλα τα υπόλοιπα είναι λόγια του αέρα.

  9. #367

    Default

    Η επομενη μου οθονη

  10. #368
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια ειλικρινεις ερωτηση και χωρις διαθεση για να την σπασω σε καποιον...

    Ρε παιδια απορρια το εχω... γιατι σας αρεσουν οι κυρτες οθονες? Μου φαινεται πολυ μα πολυ κακη επιλογη να εχω μια κυρτη οθονη ειτε μιλαμε για τιβι, αλλα ειτε ακομα και ως μονιτορ (που κατα μια εννοια επειδη καθεσαι κοντα δεν ειναι τοσο gimmick η φαση οσο ειναι σε μια tv).

    Δε ξερω, δεν θα το επελεγα ποτε μα ποτε.

  11. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Slay (20-01-2020)

  12. #369
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Εγώ δεν ειδα ούτε απο κοντά κυρτή οθόνη, δεν εχω ιδέα αν μου αρέσει ή όχι

  13. #370
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Πάντως από το να έχεις δύο ή ακόμη και τρεις οθόνες την μία δίπλα στην άλλη με ελαφριά τεχνητή κύρτωση για να "αγκαλιάζουν" αισθητικά το οπτικό σου πεδίο και να λειτουργούν σε αρμονία με την περιφεριακή σου όραση, είναι σίγουρα καλύτερο να έχεις μία τέτοια οθόνη (η οποία βέβαια μπορεί να κοστίζει όσο οι 3 που ανέφερα). Για κοντινές αποστάσεις έχει κάποιο νόημα (χρήση Η/Υ άνω των 34" διαγώνιος), δεν είναι νομίζω περίεργο, πιθανόν να μου άρεσε αν ασχολιόμουν. Τώρα να την έχεις στο σαλόνι σου και να είσαι σε μεγάλη απόσταση όπου η καμπυλότητα της είναι μέσα στο κεντρικό οπτικό σου πεδίο είναι μάλλον άσκοπο. Θεωρώ ότι όσο πιάνει το βλέμα σου μπορεί να είναι επίπεδο, δεν έχει νόημα να είναι κυρτό αλλά ό,τι ξεφεύγει από αυτό και περνάει όπως είπα στην περιφερειακή όραση (και απαιτεί στρίψιμο του κεφαλιού για να δεις κάτι - π.χ. σαν να οδηγείς) δεν είναι άσχημο σαν ιδέα. Για χρήση σε υπολογιστή θα μου άρεσαν (δεν χρησιμοποιώ υπολογιστή στο σπίτι), για το σαλόνι δεν νομίζω ότι αξίζουν την διαφορά τιμής τους.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (20-01-2020),Valkyre (20-01-2020)

  15. #371
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν ξερω πως ακριβως το εννοεις το περιφερειακη οραση Νεκταριε. Εαν μιλαμε για κατι το οποιο ειναι κατα 80% αχρηστο τοτε και παλι πιο το νοημα? Διοτι αν μιλαμε για περιφερειακη οραση δεν μιλαμε προφανως για κατι στο οποιο εστιαζεις αρα κατα μια εννοια θα ελεγα χανεις σε παιχνιδια που ειναι απαιτητικα οσον αφορα το τι βλεπεις και τι οχι. Οκ σε ραλακι θα μπορουσα να το καταλαβω. Σε ενα FPS Ομως δυσκολευομαι να βρω σε τι μπορει να βελτιωσει την εμπειρια.

    Επισης η κυρτωση οπως και να το κανεις με τον Α ή τον Β τροπο αλλιωνει κατι τοις την εικονα. Οπως ειπα παντως κι εγω σε υπολογιστη μπορω πολυ πιο ευκολα να το δεχθω απο οτι στο σαλονι στο οποιο ειμαι τελειως αντιθετος. Αλλα ακομα και σε υπολογιστη εγω προσωπικα δεν θα το προτιμουσα. Εχει παρει ο αδερφος μου και μαλιστα απο τις πολυ καλες και δεν μπορω με τιποτα να παιξω ετσι ενα Resident Evil 2 ή ενα Witcher 3 (που μου εβαλε και δοκιμασα).

  16. #372
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Αντί αυτού


    Θα προτιμούσα αυτό:


    Επίσης, επειδή στο γραφείο υπάρχει χρήση δύο παράλληλων μόνιτορ από συναδέλφους και κάθε φορά ψάχνω να βρω τον κέρσορα, θα ήταν καλύτερη μία ενιαία (όχι απαραίτητα curved αν υπάρχουν).

  17. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (20-01-2020)

  18. #373

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιδια ειλικρινεις ερωτηση και χωρις διαθεση για να την σπασω σε καποιον...

    Ρε παιδια απορρια το εχω... γιατι σας αρεσουν οι κυρτες οθονες? Μου φαινεται πολυ μα πολυ κακη επιλογη να εχω μια κυρτη οθονη ειτε μιλαμε για τιβι, αλλα ειτε ακομα και ως μονιτορ (που κατα μια εννοια επειδη καθεσαι κοντα δεν ειναι τοσο gimmick η φαση οσο ειναι σε μια tv).

    Δε ξερω, δεν θα το επελεγα ποτε μα ποτε.
    Το μονο θετικο που εχουν οι κυρτες οθονης οπως φαινεται και απο το thumbnail του video ειναι οτι εχεις καπως καλυτερη συνολικη εικονα σε μεγαλες οθονες πχ 34αρες
    Αλλιως ειτε στις οθονες,ειτε στα κινητα ειναι μια μπουρδα και μιση(και ας δειχνει ομορφη) που στην χρεωνουν κιολας και επιπλεον χρηματα.

    Το ιδιο ισχυει και για τις ιδιες τις Ultrawide οθονες/αναλυσεις.
    Ναι μεν τις βλεπεις σε καποιο καταστημα/video και λες τι ωραιες που ειναι(συνηθως τις εχουν και σε παιχνιδια που υποστηριζονται),αλλα οταν μετα τις αγορασεις βλεπεις στην πορεια(Οπως και στα κινητα με την νεα αναλογια οθονης)οτι δυστηχως δεν ειναι ολα τοσο ωραια.

    Καθεσαι και ψαχνεις σε νεα παιχνιδια για fix απο 3ους να υποστηριζουν την οθονη σου(γιατι ουτε ολα την υποστηριζουν και εχεις μαυρες μπαρες ή μερικα που την υποστηριζουν απλα κανουν stretch την εικονα).

    Γενικα η καλυτερη οθονη ειναι Flat και σε monitor,και σε tv και σε κινητα.

  19. #374
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Κατά την γνώμη μου, έχοντας δει/λειτουργήσει αντίστοιχη TV ως Monitor, η κυρτότητα βοηθάει στο immersion, αλλά σε συνθήκες σαλονιού, δημιουργεί επιπλέον προβλήματα στην γωνία θέασης, πέραν του ότι εισάγει, το ίδιο το panel, - π.χ. VA στην περίπτωσή μου.

    Θα συμφωνήσω με τον nek_food, ειδικά για χρήση ως Monitor και από κοντινές αποστάσεις.


  20. #375

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιδια ειλικρινεις ερωτηση και χωρις διαθεση για να την σπασω σε καποιον...

    Ρε παιδια απορρια το εχω... γιατι σας αρεσουν οι κυρτες οθονες? Μου φαινεται πολυ μα πολυ κακη επιλογη να εχω μια κυρτη οθονη ειτε μιλαμε για τιβι, αλλα ειτε ακομα και ως μονιτορ (που κατα μια εννοια επειδη καθεσαι κοντα δεν ειναι τοσο gimmick η φαση οσο ειναι σε μια tv).

    Δε ξερω, δεν θα το επελεγα ποτε μα ποτε.
    Το curved παει μαζι με το ultrawide. Το οτι εχουν βγαλει curved σε 16:9 Monitors ειναι καθαρο marketing και gimmick. Στο ultrawide ομως λογω του μεγαλυτερου ευρους το curved και αλλο στο immersion και η συνολικη εμπειρια ανεβαινει κατακορυφα. 2 χρονια με ενα απλο 29αρι ultrawide και δεν ξανα γυρναω σε 16:9 οτι και να γινει.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Το μονο θετικο που εχουν οι κυρτες οθονης οπως φαινεται και απο το thumbnail του video ειναι οτι εχεις καπως καλυτερη συνολικη εικονα σε μεγαλες οθονες πχ 34αρες
    Αλλιως ειτε στις οθονες,ειτε στα κινητα ειναι μια μπουρδα και μιση(και ας δειχνει ομορφη) που στην χρεωνουν κιολας και επιπλεον χρηματα.

    Το ιδιο ισχυει και για τις ιδιες τις Ultrawide οθονες/αναλυσεις.
    Ναι μεν τις βλεπεις σε καποιο καταστημα/video και λες τι ωραιες που ειναι(συνηθως τις εχουν και σε παιχνιδια που υποστηριζονται),αλλα οταν μετα τις αγορασεις βλεπεις στην πορεια(Οπως και στα κινητα με την νεα αναλογια οθονης)οτι δυστηχως δεν ειναι ολα τοσο ωραια.

    Καθεσαι και ψαχνεις σε νεα παιχνιδια για fix απο 3ους να υποστηριζουν την οθονη σου(γιατι ουτε ολα την υποστηριζουν και εχεις μαυρες μπαρες ή μερικα που την υποστηριζουν απλα κανουν stretch την εικονα).

    Γενικα η καλυτερη οθονη ειναι Flat και σε monitor,και σε tv και σε κινητα.
    Τα οποια fixes ειναι υποθεση 1 λεπτου και ελαχιστα δεν υποστηριζουν καθολου. Πχ machinarium/chuchel ειναι 2 απο τα παιχνιδια που δεν γινεται να τα κανεις σωστο fit σε ultrawide monitor και θα εχεις μπαρες. Στο 99% των περιπτωσεων ειτε με native support ειχε με καποιο fix του λεπτου εχεις κανονικα την full εμπειρια μιας τετοιας οθονης.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    Πάντως από το να έχεις δύο ή ακόμη και τρεις οθόνες την μία δίπλα στην άλλη με ελαφριά τεχνητή κύρτωση για να "αγκαλιάζουν" αισθητικά το οπτικό σου πεδίο και να λειτουργούν σε αρμονία με την περιφεριακή σου όραση, είναι σίγουρα καλύτερο να έχεις μία τέτοια οθόνη (η οποία βέβαια μπορεί να κοστίζει όσο οι 3 που ανέφερα). Για κοντινές αποστάσεις έχει κάποιο νόημα (χρήση Η/Υ άνω των 34" διαγώνιος), δεν είναι νομίζω περίεργο, πιθανόν να μου άρεσε αν ασχολιόμουν. Τώρα να την έχεις στο σαλόνι σου και να είσαι σε μεγάλη απόσταση όπου η καμπυλότητα της είναι μέσα στο κεντρικό οπτικό σου πεδίο είναι μάλλον άσκοπο. Θεωρώ ότι όσο πιάνει το βλέμα σου μπορεί να είναι επίπεδο, δεν έχει νόημα να είναι κυρτό αλλά ό,τι ξεφεύγει από αυτό και περνάει όπως είπα στην περιφερειακή όραση (και απαιτεί στρίψιμο του κεφαλιού για να δεις κάτι - π.χ. σαν να οδηγείς) δεν είναι άσχημο σαν ιδέα. Για χρήση σε υπολογιστή θα μου άρεσαν (δεν χρησιμοποιώ υπολογιστή στο σπίτι), για το σαλόνι δεν νομίζω ότι αξίζουν την διαφορά τιμής τους.
    Στο σαλονι δυσκολα να μπει τετοιο monitor. Αυτο θελει γραφειο καρεκλα και λιωσιμο. Στο σαλονι ολοι εχουμε μια 55αρα/65αρα και καμια κονσολα απο κατω μην φωναζει και η γυναικα.

  21. #376
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Κατά την γνώμη μου, έχοντας δει/λειτουργήσει αντίστοιχη TV ως Monitor, η κυρτότητα βοηθάει στο immersion, αλλά σε συνθήκες σαλονιού, δημιουργεί επιπλέον προβλήματα στην γωνία θέασης, πέραν του ότι εισάγει, το ίδιο το panel, - π.χ. VA στην περίπτωσή μου.

    Θα συμφωνήσω με τον nek_food, ειδικά για χρήση ως Monitor και από κοντινές αποστάσεις.
    Ακριβως.
    Για monitor που εισαι μονος σου και στην μεση της οθονης εχει μαλλον περισσοτερο νοημα.
    .

  22. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (20-01-2020)

  23. #377
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by king2009 View Post
    Το curved παει μαζι με το ultrawide. Το οτι εχουν βγαλει curved σε 16:9 Monitors ειναι καθαρο marketing και gimmick. Στο ultrawide ομως λογω του μεγαλυτερου ευρους το curved και αλλο στο immersion και η συνολικη εμπειρια ανεβαινει κατακορυφα. 2 χρονια με ενα απλο 29αρι ultrawide και δεν ξανα γυρναω σε 16:9 οτι και να γινει.
    και εγώ αμα το δοκιμασω μπορει να μην ξαναγυρισω σε 16:9 οπως δεν ξαναγυρνάω σε 60hz οθόνη

    αλήθεια σε τέτοιες οθόνες crpg σαν το Divinity OS2 φαινονται καλά;
    Last edited by BigBOSS; 20-01-2020 at 18:17.

  24. #378

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    και εγώ αμα το δοκιμασω μπορει να μην ξαναγυρισω σε 16:9 οπως δεν ξαναγυρνάω σε 60hz οθόνη
    Στα 60 ουτε εγω γυρναω αλλα σε καποιες περιπτωσεις θα συμβιβαστω με τα 65 πχ αν ειναι πολυ βαρυ το παιχνιδι και θελω να τσιμπησω ρυθμισεις. Η παραπανω xiaomi στα 144hz για να οδηγηθει θελει 2080ti και πανω για 100+hz σε πολλα ΑΑΑ παιχνιδια αλλα θα τα βολεψουμε. Σε παλιοτερα παιχνιδια θα ειναι πιο ανετη η καρτα. Δοκιμασε 21:9 να εχεις την γνωμη σου πανω στο θεμα. Θα ξετρελαθεις.

    - - - Updated - - -

    Μερικα screens bigboss



  25. The Following User Says Thank You to king2009 For This Useful Post:

    BigBOSS (20-01-2020)

  26. #379

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    και εγώ αμα το δοκιμασω μπορει να μην ξαναγυρισω σε 16:9 οπως δεν ξαναγυρνάω σε 60hz οθόνη
    Εγω παντως που ειχα curved monitor(ευτυχως φθηνο)μια χαρα ξαναγυρισα σε απλο 16:9 monitor και δεν ξαναγυρναω σε ultrawide για τον λογο που ανεφερα πιο πανω:υποστηριξη. Και φυσικα ειναι παρα πολλοι αλλοι σε αυτη την θεση(+το οτι πιανει μεγαλυτερο χωρο προφανως το 34αρι 1440p monitor απο ενα απλο 27αρι,ειδικα αν το τελευταιο δεν εχει και μεγαλα bezels).

    Ξερεις τι ειναι να εχεις δωσει 1000+ευρω στα ακριβα 34αρια monitor που ειχαν βγαλει παλια Asus/Acer και να παρακαλας στα forum τα παιχνιδια που εβγαιναν για να εχουν πληρη ultrawide υποστηριξη? Τα εβλεπα απο αλλα ατομα και τους λυπομουν κυριολεκτικα.

    Θυμαμαι και το Dark Souls 3(γενικα οι Ιαπωνες δεν υποστηριζουν αυτες τις αναλυσεις)που το εβγαλα ολο με μαυρες μπαρες(δεν καθησα να ψαξω για καποιο fix βεβαια) οπως και το Overwatch οταν πρωτο βγηκε(αργοτερα εβγαλαν patch με μερικη υποστηριξη) και λιγο απο το Final Fantasy X. Hearthstone επισης καμια υποστηριξη.

    Τα μονα παιχνιδια που χαρηκα στο ultrawide τοτε ηταν το Witcher 3,το Warcraft,το Diablo 3 και νομιζω τοτε πρεπει να επαιζα και καποιο Dirt απο ραλακια.

  27. #380

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Εγω παντως που ειχα curved monitor(ευτυχως φθηνο)μια χαρα ξαναγυρισα σε απλο 16:9 monitor και δεν ξαναγυρναω σε ultrawide για τον λογο που ανεφερα πιο πανω:υποστηριξη.

    Ξερεις τι ειναι να εχεις δωσει 1000ευρω στα ακριβα 34αρια monitor που ειχαν βγαλει παλια Asus/Acer και να παρακαλας στα forum τα παιχνιδια που εβγαιναν για να εχουν πληρη ultrawide υποστηριξη? Τα εβλεπα απο αλλα ατομα και τους λυπομουν κυριολεκτικα.

    Θυμαμαι και το Dark Souls 3(γενικα οι Ιαπωνες δεν υποστηριζουν αυτες τις αναλυσεις)που το εβγαλα ολο με μαυρες μπαρες(δεν καθησα να ψαξω για καποιο fix βεβαια) οπως και το Overwatch οταν πρωτο βγηκε(αργοτερα εβγαλαν patch με μερικη υποστηριξη) και λιγο απο το Final Fantasy X. Hearthstone επισης καμια υποστηριξη.

    Τα μονα παιχνιδια που χαρηκα στο ultrawide τοτε ηταν το Witcher 3,το Warcraft,το Diablo 3 και νομιζω τοτε πρεπει να επαιζα και καποιο Dirt απο ραλακια.
    Μιλας για ποσα χρονια πριν? Γιατι οντως πριν 5-6 χρονια η κατασταση ηταν δυσκολη με τα ultrawide σαν κατι καινουργιο στην gaming κοινοτητα.

    - - - Updated - - -

    Για το dark souls 3

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •