Page 59 of 69 FirstFirst ... 949555657585960616263 ... LastLast
Results 1,161 to 1,180 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #1161
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by mtifosi View Post
    Η 2070 ειναι εξαιρετικη καρτα. Θα μπορεις να το τρεξεις συνδιασμο Ray Tracing μαζι με DLSS αξιοπρεπως μεχρι 1440p αναλυση και σε 4Κ μαζι με DLSS.
    Από κάτι συγκριτικά που είδα, μια 2060 SUPER (περίπου ισότιμη με 2070) είναι οριακά αποδεκτή για 1080p60 Ultra settings με RTX ON και DLSS:



    1440p και 4K μόνο αν μειώσεις αρκετά τα gfx settings...

    Επίσης, όσοι έχουν RDNA2 GPU δεν έχουν καν ray-tracing προς το παρόν (λογικά η υποστήριξη θα έρθει του χρόνου, μαζί με το next-gen PS5/XSX patch).

    Πολλά RTX ON παιχνίδια είναι γραμμένα σε proprietary API της nVidia, που φυσικά δεν δουλεύει σε AMD. Θυμίζει φάση Glide (εποχές 3Dfx).

  2. #1162
    Cool Member mtifosi's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Athens
    Posts
    150
    PSN ID
    M_tifosi

    Default

    Quote Originally Posted by muku View Post
    Από τη μια θέλω να το παίξω τώρα, από την άλλη θέλω να έχω την καλύτερη δυνατή εμπειρία. Σκέφτομαι ότι αν περιμένω για το next gen patch, ίσως παίζει καλύτερα (καλύτερη εικόνα - περισσότερα fps) στο ps5 σε σχέση με το PC μου (2700x - 32GB ram - 2070 rtx). Ένας φίλος μου με παρόμοιο σεταπ (καλύτερο CPU - ίδια GPU, ram) με rtx on, δεν παιζει καλα λέει σε 1080p. Δεν έχω την super by the way.
    Αν το βαλεις το rt ultra ακομα και η 3090 ζοριζεται. Εχει βγει απο το DF https://www.eurogamer.net/articles/d...-best-settings οπου κερδιζεις παρα πολυ αποδοση. Κατα τι γνωμη μου καλυτερα να περιμενεις οχι οτι θα ειναι καλυτερο στο ps5 απο την 2070 αλλα επειδη εχει πολλα θεματα κυριως με bugs. Τωρα αν θελεις να το παιξεις στο ps5 μια χαρα θα ειναι και εκει.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Από κάτι συγκριτικά που είδα, μια 2060 SUPER (περίπου ισότιμη με 2070) είναι οριακά αποδεκτή για 1080p60 Ultra settings με RTX ON και DLSS:



    1440p και 4K μόνο αν μειώσεις αρκετά τα gfx settings...

    Επίσης, όσοι έχουν RDNA2 GPU δεν έχουν καν ray-tracing προς το παρόν (λογικά η υποστήριξη θα έρθει του χρόνου, μαζί με το next-gen PS5/XSX patch).



    Πολλά RTX ON παιχνίδια είναι γραμμένα σε proprietary API της nVidia, που φυσικά δεν δουλεύει σε AMD. Θυμίζει φάση Glide (εποχές 3Dfx).
    Η 2070 εχει αρκετα χαμηλοτερα ρολογια απο την 2060super που αν την ανεβασεις πλησιαζει 2070super. Αν κανεις καποιες ρυθμισεις οπως εδω https://www.eurogamer.net/articles/d...-best-settings το 1440p ειναι εφικτο με dlss. Το 4Κ με την 2070 γινεται χωρις RT αλλα με dlss.

  3. #1163
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Λοιπόν, βρήκα ένα αρκετά ενδιαφέρον άρθρο περί AMD Smart Access Memory (PCIe BAR, με legacy ρίζες στο AGP aperture):

    https://www.patreon.com/posts/look-at-modern-e-44371506 (έχει διάφορα άρθρα για όποιον ενδιαφέρεται, τα περισσότερα είναι εκτός paywall)

    Προσωπικά αυτή η πατέντα με το sliding window των 256MB (στην ουσία είναι κοινόχρηστη μνήμη από CPU+GPU που προσπαθεί να κάνει emulate την hUMA -aka Heterogenous Unified Memory Access- των κονσολών) μου θυμίζει εποχές x86 16-bit segmented addressing. Εποχές (DOS) που οι προγραμματιστές κυριολεκτικά δεινοπαθούσαν με μια απαράδεκτη αρχιτεκτονική μνήμης.

    Αυτό λύθηκε με την i386/32-bit x86 ISA, που έφερε και flat memory model (πολύ απλούστερο να μανατζάρεις την μνήμη με 32-bit pointers), αλλά πήρε περίπου μια δεκαετία να γίνει mainstream/baseline (να γιατί φωνάζουμε περί προβλέψιμου/εγγυημένου baseline οι «τρελοί» του χωριού). Η γνωστή κατάρα των IBM PC.

    Εδώ να θυμίσω ότι και το PS3 είχε μεν discrete memory, αλλά την διαχειριζόταν πολύ καλύτερα. Δεν είχες πρόσβαση μόνο σε ένα μικρό κομμάτι της μνήμης (ο Cell στην GDDR3 της RSX GPU και αντιστρόφως η RSX GPU στην XDR/Rambus του Cell), συν το πανγρήγορο FlexIO bus για εξάλειψη bottlenecks.

    Συγκριτικά με την παραπάνω πατέντα, η διαχείριση της unified memory των PS4/5 είναι δραματικά απλούστερη και με σημαντικά benefits (zero copy -> δεν υπάρχουν διπλά datasets/ένα για CPU κι ένα για GPU, αλλά ένα και ενιαίο/κοινόχρηστο dataset -> εξοικονόμηση μνήμης). Μόνο μειονέκτημα το memory contention (να προσπαθούν ταυτόχρονα CPU+GPU να προσπελάσουν την μνήμη), κάτι που θα λυθεί εν καιρώ με πανγρήγορες HBM2/3 μνήμες των 1-2TB/s.

    Το XBOX 360 είχε σκέτη UMA, όχι hUMA. Δηλαδή την χώριζε σε 2 διαφορετικά κομμάτια με διαφορετικούς pointers.

    Εδώ για όποιον θέλει να κάνει ένα φρεσκάρισμα στις διαφορές τους (ναι, είναι σημαντικές): http://www.redgamingtech.com/amd-hum...stem-analysis/

    Πιστεύω αυτό είναι το μέλλον και των PC, να το γυρίσουν σε unified memory. Όμως αυτό δεν είναι εύκολο, γιατί οι legacy ρίζες δεν κόβονται έτσι απλά χωρίς να σπάσει το BC στο software (Windows/apps/games). Χώρια ότι σε αυτό το ενδεχόμενο ξεχνάμε και τα DIMM upgrades (πολλοί PCάδες θα «τσινίσουν» σε αυτό). Όλα θα είναι soldered δίπλα στο socket α λα κονσόλα. Λογικά μέχρι το 2030 θα έχει γίνει αυτό, ειδικά αν σκεφτούμε πόσο απλησίαστες έχουν γίνει οι discrete GPUs.

    Δεν είναι τυχαίο ότι οι PC APUs στην ουσία κάνουν emulate discrete memory (α λα XBOX 360) σε software επίπεδο (BIOS) και το παρουσιάζουν έτσι στο OS (Windows), ενώ σε hardware επίπεδο είναι unified. Βάζεις δηλαδή 8GB RAM, δίνεις 2GB στην iGPU και τα Windows βλέπουν μόνο 6GB διαθέσιμα (στην CPU). Δεν υπάρχουν shared pointers (ο δείκτης στην μνήμη και να είναι κοινόχρηστος από CPU+GPU).

    Τα παραπάνω τα γράφω για να καταλάβουμε τις αρχιτεκτονικές διαφορές PC vs consoles και γιατί δεν είναι ούτε πάντα απροβλημάτιστα τα ports (θέλει επιπλέον δουλειά/κόπο -> moar crunch), αλλά και γιατί η κονσόλα πάντα την παλεύει με μικρότερη ποσότητα μνήμης.

    Ακόμα θυμάμαι κάποιους PCMR που χασκογελάγανε με τα 16GB RAM του PS5, επειδή το PC τους έχει 64GB DDR4. Τι να τους εξηγήσεις μετά... λες και δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο. Apples to oranges κυριολεκτικά.

  4. #1164
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    AMD patent points to new MCM GPU design for RDNA3

    https://www.techradar.com/news/amd-p...let-technology

    Και η nVidia κάνει σχετικό R&D: https://research.nvidia.com/publicat...ip-Module-GPUs

    Αυτή η πατεντούλα ίσως βρει εφαρμογή και σε μελλοντικά PlayStation/semi-custom APUs.

    Γενικά το μονολιθικό κοστίζει πολύ, ειδικά όσο κατεβαίνουν τα νανόμετρα:

    Spoiler!

    Με απλά λόγια: θα πέσει το κόστος (λιγότερα πεταμένα chips με defects) και θα μπορούν να προσφέρουν περισσότερη ιπποδύναμη.

  5. #1165
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default



    Ωραίο video από gnexus.

  6. #1166
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τι το ενδιαφέρον έχει;

    Ένα παλιό PC βλέπω που τρέχει last-gen games... από next-gen τι ακριβώς θα τρέχει;

  7. #1167
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Mην μπαινεις καν στη διαδικασια... αστο...

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    ntsmrtz (07-01-2021),psx3 (07-01-2021)

  9. #1168
    Elite ntsmrtz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    963
    PSN ID
    epi60s
    Name
    Κώστας

    Default

    ^
    Έκανα τη μ.. και μπήκα.
    Το ότι -στο τέλος δυστυχώς γιατί αλλιώς δεν θα συνέχιζα- καταλήγει στο συμπέρασμα ότι το ps5 είναι κάτι σαν ισοδύναμο ενός mid to high end pc του 2015 (δηλαδή μία gtx980 ας πούμε με έναν i7 σειράς 5) με εκνευρίζει για τα 30 λεπτά που πέταξα και δεν ασχολήθηκα να παίξω lego με τον γιό μου.
    "Από κεί πάνε και οι άλλοι παρακαλώ..."

  10. The Following 2 Users Say Thank You to ntsmrtz For This Useful Post:

    PDS (07-01-2021),psx3 (07-01-2021)

  11. #1169
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    ^^ Το κλασικό, σαν την ατάκα PS4 = i3 + 750 Ti combo και άντε τρέξε RDR2 ή Doom Eternal σε αυτό το χρέπι...

    Κρίμα που δεν μαθαίνει ο κόσμος (ανεπίδεκτος μαθήσεως) και κρίμα που θα λέμε πάλι τα ίδια το 2027 με το PS6.

    ΥΓ: Τον είχα για σοβαρό YouTuber τον Tech Jesus, αλλά τελικά μπήκε στην κατηγορία Linus και αυτός. System Wars fuel/clickbait video ανέβασε -για όσους δεν το είδαν-.

  12. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (07-01-2021)

  13. #1170
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    ^^ Το κλασικό, σαν την ατάκα PS4 = i3 + 750 Ti combo και άντε τρέξε RDR2 ή Doom Eternal σε αυτό το χρέπι...

    Κρίμα που δεν μαθαίνει ο κόσμος (ανεπίδεκτος μαθήσεως) και κρίμα που θα λέμε πάλι τα ίδια το 2027 με το PS6.

    ΥΓ: Τον είχα για σοβαρό YouTuber τον Tech Jesus, αλλά τελικά μπήκε στην κατηγορία Linus και αυτός. System Wars fuel/clickbait video ανέβασε -για όσους δεν το είδαν-.
    E καλά βρε σύ, το 2026 οι κάρτες αυτές θα είναι 10ετίας. Δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι το πόσο καλά και αν θα τρέχουν παιχνίδια, το πρόβλημα είναι οτι απλά δεν θα δουλευούν καν. Τα vrms θα σε έχουν αποχαιρετήσει

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Τι το ενδιαφέρον έχει;

    Ένα παλιό PC βλέπω που τρέχει last-gen games... από next-gen τι ακριβώς θα τρέχει;
    Έχει ενδιαφέρον που συγκρίνει παιχνίδια με unlocked framerate. Καταλαβαίνεις κάποια πράματα για το STP των κονσόλων, όχι? Αν δεν κατάλαβες πες μου να στο αναλύσω, αλλά φαντάζομαι κατάλαβες.

    Eπίσης έχει ενδιαφέρον η εικόνα στο 32:38 του video που έχει τις κονσόλες δίπλα δίπλα. Αντικειμενικά δείχνει πιο κομψό το xbox
    Last edited by Ryzenlake; 08-01-2021 at 02:17.

  14. #1171
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Να τα μας:

    https://videocardz.com/newz/msi-prep...i-miner-series

    Ζούμε ένα 2017 dejavu... dedicated/mining-focused PC hardware.

    Ο άλλος ρωτάει στα σχόλια: "Nvidia, can you please make the Gaming card which is not able to mine coins?"

    Μάλλον μερικοί δεν έχουν πάρει το memo και νομίζουν ότι ζούμε ακόμα σε εποχές 3Dfx Voodoo (fixed-function pipeline/ASIC)...

    Οι σημερινές GPUs είναι fully programmable ελέω compute, εξού και η πολυχρηστικότητά τους -> ελβετικός σουγιάς.

    Άπαξ και κάνουν disable το compute, πάρα πολλά παιχνίδια δεν θα τρέχουν καν!

    ΥΓ: Αν έβρισκαν τρόπο να βάλουν CFW στις next-gen consoles, θα βλέπαμε κι εκεί τα ίδια.

  15. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Bost7 (21-01-2021),Valkyre (21-01-2021)

  16. #1172

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Να τα μας:

    https://videocardz.com/newz/msi-prep...i-miner-series

    Ζούμε ένα 2017 dejavu... dedicated/mining-focused PC hardware.

    Ο άλλος ρωτάει στα σχόλια: "Nvidia, can you please make the Gaming card which is not able to mine coins?"

    Μάλλον μερικοί δεν έχουν πάρει το memo και νομίζουν ότι ζούμε ακόμα σε εποχές 3Dfx Voodoo (fixed-function pipeline/ASIC)...

    Οι σημερινές GPUs είναι fully programmable ελέω compute, εξού και η πολυχρηστικότητά τους -> ελβετικός σουγιάς.

    Άπαξ και κάνουν disable το compute, πάρα πολλά παιχνίδια δεν θα τρέχουν καν!

    ΥΓ: Αν έβρισκαν τρόπο να βάλουν CFW στις next-gen consoles, θα βλέπαμε κι εκεί τα ίδια.
    Ισως προσπαθουν να μαρκεταρουν οτι μπορουν και οτι σωζεται ωστε να μην παιρνει τις "gaming" καρτες ο καθε τυχαιος που θελει να αρχισει να κανει "mining" ? Εγω το βρισκω σωστη κινηση απο σκοπια marketing.

    Εχω αρκετους γνωστους που βλεποντας καθε 2 μηνες στις ειδησεις τα crypto, την ψαχνουν με κρυπτονομισματα. Προφανως δε θελουν να στησουν farm, για την κ*υλαντα το κανουν, αλλα still, παιρνουν απ'το "gaming" supply το hardware.
    Last edited by Bost7; 21-01-2021 at 12:02.

  17. #1173
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Bost7 View Post
    Ισως προσπαθουν να μαρκεταρουν οτι μπορουν και οτι σωζεται ωστε να μην παιρνει τις "gaming" καρτες ο καθε τυχαιος που θελει να αρχισει να κανει "mining" ? Εγω το βρισκω σωστη κινηση απο σκοπια marketing.

    Εχω αρκετους γνωστους που βλεποντας καθε 2 μηνες στις ειδησεις τα crypto, την ψαχνουν με κρυπτονομισματα. Προφανως δε θελουν να στησουν farm, για την κ*υλαντα το κανουν, αλλα still, παιρνουν απ'το "gaming" supply το hardware.
    Στα τέτοια τους η nvidia και η amd ποιος θα πάρει τις κάρτες. Να πουλήσουν θέλουν. ΟΚ ίσως longterm να έχιε αρνητικό αντίκτυπο αλλά δεν το βρίσκω σοβαρό ενδεχόμενο.

    Πάντως αν θες κάρτες βρίσκεις, τα υπόλοιπα είναι χαζομάρες. Σε μια μέρα τσίμπησα 4 3090 και 4 3070, απλά ψάχνωντας για 10-15 λεπτά.

  18. #1174
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Πάντως αν θες κάρτες βρίσκεις, τα υπόλοιπα είναι χαζομάρες. Σε μια μέρα τσίμπησα 4 3090 και 4 3070, απλά ψάχνωντας για 10-15 λεπτά.
    Τόσο εύκολα; Και τότε γιατί σκούζει πολύς κόσμος ότι δεν βρίσκει;

  19. #1175

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Στα τέτοια τους η nvidia και η amd ποιος θα πάρει τις κάρτες. Να πουλήσουν θέλουν. ΟΚ ίσως longterm να έχιε αρνητικό αντίκτυπο αλλά δεν το βρίσκω σοβαρό ενδεχόμενο.

    Πάντως αν θες κάρτες βρίσκεις, τα υπόλοιπα είναι χαζομάρες. Σε μια μέρα τσίμπησα 4 3090 και 4 3070, απλά ψάχνωντας για 10-15 λεπτά.
    Δεν νομιζω να ειναι τοσο στα τετοια τους, σιγουρα κοιτανε το market share που εχουν σε διαφορα verticals και ποιοι αγοραζουν τα προιοντα τους.

    Το γεγονος, ας πουμε, οτι η στην nvidia εχουν αναπτυξει και εχουν δωσει resources σε τεχνολογιες οπως το DLSS προφανως δηλωνει οτι κανουν investment στο vertical του gaming.

    Δεν τους ειδα να κανουν καποιο software για να χεις καλυτερες επιδοσεις στο bitcoin mining.

  20. #1176
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Βασικά κι εγώ συμφωνώ ότι είναι στα τέτοια τους, τα λεφτά είναι λεφτά από όπου κι αν προέρχονται και η nVidia έχει κάνει diversify το portfolio της εδώ και χρόνια (AI, HPC, cloud, εξορμήσεις Πέτσινου σε self-driving cars κλπ.).

    Το ότι κονομάνε περισσότερα από miners/scalpers, παρά από PC(MR) gamers λέει πολλά... προτείνω να αλλάξει το Master Race σε Mining Race!

    Εντωμεταξύ χωρίς πλάκα, ακόμα κι αν έχεις τούμπανο PC, δεν σε συμφέρει καλύτερα να κάνεις mining εκεί και να κονομάς, αντί να παίζεις video games; Σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις και τα 2 μαζί (μιλάω για βαριά AAA games) ελέω multitasking capabilities.

    Αν θες στο ενδιάμεσο να παίζεις video games, υπάρχει και το dedicated gaming machine που λέγεται... κονσόλα!

    Είναι λάθος ο συλλογισμός μου ή μόνο εγώ το βλέπω έτσι;

    Γιατί το PC hardware είναι τόσο overpriced στις μέρες μας, που αν δεν είσαι στοιχειωδώς έξυπνος να βγάζεις χρήματα από αυτό, τότε σε πιάνουν κορόιδο οι Intel/AMD/nVidia ελέω "gaming"...

    Προσωπικά δεν θα απορήσω αν δω και τίποτα Sony/MS crypto coins στο μέλλον (π.χ. για πληρωμές στο εκάστοτε store), ειδικά για τις next-gen consoles που έχουν ενισχυμένη ψύξη (καμία σχέση με τις παλιές).

    - - - Updated - - -

    Το δε DLSS είναι μια έξυπνη πατέντα για gaming usage των Tensor cores, αλλά τα Tensor cores για άλλη χρήση φτιάχτηκαν αρχικά (AI -> neural networks/deep learning στο κομμάτι των self-driving cars).

    - - - Updated - - -

    Δείτε εδώ milking που πέφτει:

    https://videocardz.com/newz/nvidia-t...-to-the-market

    Ε σου λέει αφού έχει spare 12nm wafers η TSMC, γιατί να μην ξαναβγάλουμε παλιές GPUs;

    Και αυτές miners/scalpers θα τις καβατζώσουν, μην έχετε καμία αμφιβολία... και καλά η nVidia τις βγάζει για gamers, αλλά όλοι ξέρουμε που θα καταλήξουν.

  21. #1177
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Έχει ξεφύγει τελείως το πράγμα:

    https://www.newegg.com/xfx-radeon-rx...82E16814150840

    800 δολάρια για σαπάκι low to mid-range RDNA1 GPU χωρίς HW RT;

    Πραγματικά κάνουν το XBOX Series S με την πετσοκομμένη RDNA2 του να μοιάζει με gaming ευκαιρία...

    Αν το mining craze κρατήσει μέχρι το 2022 (2018 dejavu), τότε οι τιμές δεν βλέπω να εξομαλύνονται μέχρι το 2023 το νωρίτερο. Και έχουμε και τα lockdowns που κανείς δεν ξέρει πόσο θα κρατήσουν.

  22. #1178

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Βασικά κι εγώ συμφωνώ ότι είναι στα τέτοια τους, τα λεφτά είναι λεφτά από όπου κι αν προέρχονται και η nVidia έχει κάνει diversify το portfolio της εδώ και χρόνια (AI, HPC, cloud, εξορμήσεις Πέτσινου σε self-driving cars κλπ.).
    Για να ειμαι ειλικρηνης μπορει να μοιαζει ετσι (σας το δινω), αλλα εγω δεν το βλεπω αυτο. Ανα καιρους εχω δει να κυκλοφορουν "mining" edition καρτες, αλλα they didnt do the trick, η απλα they didnt last that long. Παλι στο gaming γυριζει - αυτο ειναι το cash cow. Αλλωστε μη ξεχναμε και παλιοτερες "1060 mining editions" πως πηγανε (και ειδικα την εποχη που μπορουσες να βγαλεις ακομα bitcoins!)

    Και επειδη η nvidia ειναι public traded company, μπορουμε να δουμε τα επισημα στοιχεια που μοιραζεται με τους επενδυτες στο investor.nvidia. Νομιζω ειναι ξεκαθαρο πως το gaming σαν segment κανει dominate και.. it only makes sense to double down on that. Εξου και η εκπληξη μου στην παραπανω ειδηση οτι κανουν consider ξανα καποιο mining segment, και εξου και η συμφωνια μου οτι ειναι θετικο αν γινει. Ειναι απλα win-win για την nvidia αυτο, hands down. Θα κρατησει και gamers, θα αυξησει και την πιτα.

    ---

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το ότι κονομάνε περισσότερα από miners/scalpers, παρά από PC(MR) gamers λέει πολλά... προτείνω να αλλάξει το Master Race σε Mining Race!

    Εντωμεταξύ χωρίς πλάκα, ακόμα κι αν έχεις τούμπανο PC, δεν σε συμφέρει καλύτερα να κάνεις mining εκεί και να κονομάς, αντί να παίζεις video games; Σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις και τα 2 μαζί (μιλάω για βαριά AAA games) ελέω multitasking capabilities.


    Αν θες στο ενδιάμεσο να παίζεις video games, υπάρχει και το dedicated gaming machine που λέγεται... κονσόλα!


    Είναι λάθος ο συλλογισμός μου ή μόνο εγώ το βλέπω έτσι;


    Γιατί το PC hardware είναι τόσο overpriced στις μέρες μας, που αν δεν είσαι στοιχειωδώς έξυπνος να βγάζεις χρήματα από αυτό, τότε σε πιάνουν κορόιδο οι Intel/AMD/nVidia ελέω "gaming"...


    Προσωπικά δεν θα απορήσω αν δω και τίποτα Sony/MS crypto coins στο μέλλον (π.χ. για πληρωμές στο εκάστοτε store), ειδικά για τις next-gen consoles που έχουν ενισχυμένη ψύξη (καμία σχέση με τις παλιές).
    Και ερχομαι και στο δευτερο point, λεφτα απο mining δεν θα βγαλεις. Η τουλαχιστον δε θα βγαλεις bitcoin πλεον (οι πιθανοτητες αυτο λενε). Αρα θα βγαλεις litecoin η ethereum και θα περιμενεις να κανει pick up. Ητοι ουτε τη ΔΕΗ δε θα πληρωσεις.

    Kαι εχοντας πει ολα αυτα, εχοντας αγορασει μια 3090 χωρις να χω σκοπο να παιξω καποιο παιχνιδι (την θελω για επαγγελματικους σκοπους, αντε ισως να δοκιμασω Death Stranding που φαινεται λιγο solid), δεν θεωρω οτι εχεις καποιο λαθος οταν λες πως αξιζει να παρει καποιος ενα PS5 καλυτερα. Βεβαια γουστα ειναι αυτα, με το PC μπορεις να κανεις και αλλα πραγματα παραλληλα. Αλλα οπως και να χουν τα πραγματα η πικρη αληθεια ειναι οτι η εποχη που διανυουμε ειναι καθε αλλο παρα ιδανικη για την τεχνολογια (για να την εξερευνησεις/αγορασεις) στο συνολο της ασχετως PCMR η PS5MR

  23. #1179
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το Bitcoin θέλει ASIC από όσο ξέρω.

    Το Ethereum είναι No2 και εύκολα κάνεις μετατροπή σε BTC/USD/EUR.

    Δεν είναι νέα μόδα το GPU mining: https://www.extremetech.com/computin...adeon-shortage

    Απλά έρχεται σε κύματα ανά ~4 χρόνια και κάποιοι αετονύχηδες πλουτίζουν (αυτοί που ξέρουν να προβλέψουν τα κύματα δηλαδή)...

    Quote Originally Posted by Bost7 View Post
    Για να ειμαι ειλικρηνης μπορει να μοιαζει ετσι (σας το δινω), αλλα εγω δεν το βλεπω αυτο. Ανα καιρους εχω δει να κυκλοφορουν "mining" edition καρτες, αλλα they didnt do the trick, η απλα they didnt last that long. Παλι στο gaming γυριζει - αυτο ειναι το cash cow. Αλλωστε μη ξεχναμε και παλιοτερες "1060 mining editions" πως πηγανε (και ειδικα την εποχη που μπορουσες να βγαλεις ακομα bitcoins!)

    Και επειδη η nvidia ειναι public traded company, μπορουμε να δουμε τα επισημα στοιχεια που μοιραζεται με τους επενδυτες στο investor.nvidia. Νομιζω ειναι ξεκαθαρο πως το gaming σαν segment κανει dominate και.. it only makes sense to double down on that. Εξου και η εκπληξη μου στην παραπανω ειδηση οτι κανουν consider ξανα καποιο mining segment, και εξου και η συμφωνια μου οτι ειναι θετικο αν γινει. Ειναι απλα win-win για την nvidia αυτο, hands down. Θα κρατησει και gamers, θα αυξησει και την πιτα.
    Πρόσεξες με τι ρυθμούς αυξάνεται το datacenter κομμάτι;

    Και είναι και τα self-driving cars που θα έχουν τεράστια ώθηση στο μέλλον (μόλις πάρουν νομική έγκριση από το κράτος).

    Το gaming -όπως το βλέπω εγώ- στο cloud θα πάει, δηλαδή σε datacenters. Δυστυχώς εκεί πάνε τα πράγματα.

    Quote Originally Posted by Bost7 View Post
    Και ερχομαι και στο δευτερο point, λεφτα απο mining δεν θα βγαλεις. Η τουλαχιστον δε θα βγαλεις bitcoin πλεον (οι πιθανοτητες αυτο λενε). Αρα θα βγαλεις litecoin η ethereum και θα περιμενεις να κανει pick up. Ητοι ουτε τη ΔΕΗ δε θα πληρωσεις.
    Το bold από που προκύπτει;

    Εγώ άλλα βλέπω εδώ: https://whattomine.com/gpus

    Σε 1 χρόνο max γίνεται απόσβεση η 3090 (κόστος hardware + ρεύμα).

    Επίσης παίζει και αυτό σαν σενάριο:



    Πριν 2+ χρόνια αυτές ήταν οι τιμές των BTC/ETH:

    https://www.instagram.com/p/BqqSxc8F9vV/
    https://www.instagram.com/p/BqaSlvPnFAv/

    Όσο απίθανο ακούγεται τώρα το 10k, άλλο τόσο απίθανο ακουγόταν τότε το 1k στο ETH...

    Quote Originally Posted by Bost7 View Post
    Kαι εχοντας πει ολα αυτα, εχοντας αγορασει μια 3090 χωρις να χω σκοπο να παιξω καποιο παιχνιδι (την θελω για επαγγελματικους σκοπους, αντε ισως να δοκιμασω Death Stranding που φαινεται λιγο solid), δεν θεωρω οτι εχεις καποιο λαθος οταν λες πως αξιζει να παρει καποιος ενα PS5 καλυτερα. Βεβαια γουστα ειναι αυτα, με το PC μπορεις να κανεις και αλλα πραγματα παραλληλα. Αλλα οπως και να χουν τα πραγματα η πικρη αληθεια ειναι οτι η εποχη που διανυουμε ειναι καθε αλλο παρα ιδανικη για την τεχνολογια (για να την εξερευνησεις/αγορασεις) στο συνολο της ασχετως PCMR η PS5MR
    Το έγραψα ότι σε PC έχεις σαφώς καλύτερα multitasking capabilities από την κονσόλα, αρκεί να μην μαξάρεις στο 100% CPU+GPU. Παλιά παιχνίδια μπορείς να παίζεις σε mining rig, Cyberpunk 2077 (π.χ.) δεν μπορείς να παίξεις ενώ κάνεις mine.

    Εμένα δεν θα με χαλάσει αν βγάλει ελεγχόμενα κανά PS coin η Sony να βάζω την κονσόλα (αθόρυβη είναι) τα βράδια (νυχτερινό ρεύμα) να κάνει mine και μετά να ξοδεύω τα tokens στο PS store...

    Γενικά βλέπω πολλά να αλλάζουν με τον ψηφιακό μετασχηματισμό, πράγματα που δεν παίρνει χαμπάρι πολύς κόσμος.

  24. #1180

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Πρόσεξες με τι ρυθμούς αυξάνεται το datacenter κομμάτι;

    Και είναι και τα self-driving cars που θα έχουν τεράστια ώθηση στο μέλλον (μόλις πάρουν νομική έγκριση από το κράτος).

    Το gaming -όπως το βλέπω εγώ- στο cloud θα πάει, δηλαδή σε datacenters. Δυστυχώς εκεί πάνε τα πράγματα.
    Μαζι σου, απλα για την ωρα (~3 τελευταια χρονια) το cash cow ειναι το gaming. Που θα παμε στο μελλον, κανεις δε ξερει. Ενα projection ειναι αυτο που λες, σιγουρα - και το ακουω. Επισης ακουω οτι και το συνορο gaming/datacenter μπορει να θολωσει και αλλο αν το gaming παει στο cloud ολοκληρωτικα.

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το bold από που προκύπτει;


    Εγώ άλλα βλέπω εδώ: https://whattomine.com/gpus


    Σε 1 χρόνο max γίνεται απόσβεση η 3090 (κόστος hardware + ρεύμα).
    Χμμ.. με 5.44€ το 24ωρο (ηδη οριακα μαθηματικα) και με το volatility των crypto (μαζι με ETH upgrade)... δεν ξερω.. δεν μου ακουγεται πολυ δελεαστικο personally. Μαζι σου οτι μπορει το ETH σε ενα χρονο να παει 10-15Κ και μακαρι, αλλα δεν ειναι οτι το λες και investment strategy.

    Εξου τα bold μου λοιπον.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •