Page 60 of 69 FirstFirst ... 1050565758596061626364 ... LastLast
Results 1,181 to 1,200 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #1181
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Bost7 View Post
    Μαζι σου, απλα για την ωρα (~3 τελευταια χρονια) το cash cow ειναι το gaming. Που θα παμε στο μελλον, κανεις δε ξερει. Ενα projection ειναι αυτο που λες, σιγουρα - και το ακουω. Επισης ακουω οτι και το συνορο gaming/datacenter μπορει να θολωσει και αλλο αν το gaming παει στο cloud ολοκληρωτικα.
    Το gaming θα πάει σε cloud, αλλά θα χρειαστεί edge nodes (για χαμηλό latency). Δες επενδύσεις MS (Azure) & Amazon (AWS) στην Ελλάδα. Θα έρθει «σίδερο» (big iron) και στα μέρη μας.

    Γενικά αν δεις το κόστος της λιθογραφίας/wafers, θα γίνει απλησίαστο το ιδιόκτητο hardware ελέω ολοένα αυξανόμενου R&D κόστους.

    Quote Originally Posted by Bost7 View Post
    Χμμ.. με 5.44€ το 24ωρο (ηδη οριακα μαθηματικα) και με το volatility των crypto (μαζι με ETH upgrade)... δεν ξερω.. δεν μου ακουγεται πολυ δελεαστικο personally. Μαζι σου οτι μπορει το ETH σε ενα χρονο να παει 10-15Κ και μακαρι, αλλα δεν ειναι οτι το λες και investment strategy.

    Εξου τα bold μου λοιπον.
    Τι να σε πω, εγώ αν είχα 3090 όπως εσύ, θα την είχα βάλει να «σκάβει» ήδη... εκτός κι αν είναι απασχολημένη για άλλη δουλειά που σου αποφέρει χρήμα (π.χ. 3D/video rendering).

  2. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Bost7 (24-01-2021)

  3. #1182

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Τι να σε πω, εγώ αν είχα 3090 όπως εσύ, θα την είχα βάλει να «σκάβει» ήδη... εκτός κι αν είναι απασχολημένη για άλλη δουλειά που σου αποφέρει χρήμα (π.χ. 3D/video rendering).
    Μπορεις να παρεις μια! Ειναι ακριβες και ειναι in stock. Σε 365 ημερες θα σαι ισα βαρκα ισα νερα, και απο κει και πανω sky is the limit

  4. #1183
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Αν υπήρχαν στο MSRP (μόνο scalpers τις πουλάνε ετοιμοπαράδοτες) και αν υπήρχε και PC που να χωρέσει τέτοιο γομάρι κάρτα...

  5. #1184

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αν υπήρχαν στο MSRP (μόνο scalpers τις πουλάνε ετοιμοπαράδοτες) και αν υπήρχε και PC που να χωρέσει τέτοιο γομάρι κάρτα...
    Ναι ειναι μπαμπατσικη! Αληθεια, θα σταματησει πιστευεις να συμβαινει αυτο; Ως ποτε θα μεγαλωνουν οι καρτες; το αντιθετο δεν επρεπε να συμβαινει;

    Μονο αν αρχισεις τις καγκουριες (τις λατρευω, μην παρεξηγηθω) με τις custom υδροψυξεις το μεγεθος αρχιζει να φαινεται νορμαλ.

  6. #1185
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τι να πω ρε συ, θυμάμαι πως ξεκίνησαν οι πρώτες 3D accelerator cards (Voodoo και σία) και που φτάσαμε... να μου το έλεγες πριν 20+ χρόνια, τρελό θα σε έβγαζα.

    Κατ' εμέ το ATX standard είναι απαρχαιωμένο και χρήζει σοβαρού revision (αν θυμάστε π.χ. ένα BTX κάποτε που ναυάγησε).

    Απλά δες οι κονσόλες (PS5 & Series X) πόσο καινοτομούν στο θέμα ψύξης (χωρίς το ρίσκο της υδρόψυξης/διαρροής), ακριβώς επειδή δεν ακολουθούν τα καθιερωμένα standards των PC.

    Σίγουρα χάνεις σε upgradeability με την κονσόλα (εξού και γιατί περιμένουμε refresh το 2023-2024), αλλά πιστεύω θα μπορούσε να βγει ένα νέο modular standard.

    Το ATX είναι του 1995 και τότε τα PC parts ήταν low power, καμία σχέση με τις θερμάστρες του σήμερα (πλάκα-πλάκα έχεις και δωρεάν θέρμανση με mining, λολ).

  7. #1186
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Bost7 View Post
    Και ερχομαι και στο δευτερο point, λεφτα απο mining δεν θα βγαλεις. Η τουλαχιστον δε θα βγαλεις bitcoin πλεον (οι πιθανοτητες αυτο λενε). Αρα θα βγαλεις litecoin η ethereum και θα περιμενεις να κανει pick up. Ητοι ουτε τη ΔΕΗ δε θα πληρωσεις.
    WUT?

    Κάτι δεν έχεις υπολογίσει σωστά μου φαίνεται. Από βδομάδα που θα παραλάβω λογικά θα βγάζω 40-45€ την μέρα, με κόστος ρεύματος περί τα 8-8.5€ (την ημέρα).

  8. #1187

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    WUT?

    Κάτι δεν έχεις υπολογίσει σωστά μου φαίνεται. Από βδομάδα που θα παραλάβω λογικά θα βγάζω 40-45€ την μέρα, με κόστος ρεύματος περί τα 8-8.5€ (την ημέρα).
    Μπορει να μη τα χω δει σωστα, δε λεω. Τι coins αν επιτρεπεται;

  9. #1188
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αν υπήρχαν στο MSRP (μόνο scalpers τις πουλάνε ετοιμοπαράδοτες) και αν υπήρχε και PC που να χωρέσει τέτοιο γομάρι κάρτα...
    Βρίσκεις στα ~1600 εύκολα αμά κοιτάς καθέ μέρα στα γνωστά Γερμανικά καταστήματα. Τσίμπησα 4. Βέβαια είναι σαπάκια 2*8pin μοντέλα αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, στο ορυχείο θα πάνε. Στο PC μου πήρα καλή 3pin υλοποίηση.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Bost7 View Post
    Μπορει να μη τα χω δει σωστα, δε λεω. Τι coins αν επιτρεπεται;
    Για nvidia κάρτες διαχρονικά το πιο επικερδές είναι το z cash τα τελευταία 3-4 χρόνια περίπου, αλλά πρόσφατα και ειδικά με τις ampere και eth είναι κομπλέ.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Τόσο εύκολα; Και τότε γιατί σκούζει πολύς κόσμος ότι δεν βρίσκει;
    Γιατί δεν του αρέσουν οι τιμές

    3070 στα 630€ την θεωρώ τίμια. Τώρα αμα ψάχνεις συγκεκριμένο μοντέλο κλπα ε ναι οκ, θα βρείς πιο δύσκολα.

  10. #1189
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Κάτι δεν έχεις υπολογίσει σωστά μου φαίνεται. Από βδομάδα που θα παραλάβω λογικά θα βγάζω 40-45€ την μέρα, με κόστος ρεύματος περί τα 8-8.5€ (την ημέρα).
    Με το ρεύμα έχεις υπολογίσει και τις κλίμακες κατανάλωσης;

    Άλλη τιμή έχει η kWh από 0-800, άλλη από >800 και πάει λέγοντας...

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Βρίσκεις στα ~1600 εύκολα αμά κοιτάς καθέ μέρα στα γνωστά Γερμανικά καταστήματα. Τσίμπησα 4. Βέβαια είναι σαπάκια 2*8pin μοντέλα αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, στο ορυχείο θα πάνε. Στο PC μου πήρα καλή 3pin υλοποίηση.
    Γιατί δεν του αρέσουν οι τιμές

    3070 στα 630€ την θεωρώ τίμια. Τώρα αμα ψάχνεις συγκεκριμένο μοντέλο κλπα ε ναι οκ, θα βρείς πιο δύσκολα.
    Υποθέτω τις έχεις στο lowest power limit για mining, οπότε δεν παίζουν ρόλο τα power connectors. Εκτός κι αν θες να ζεστάνεις το σπίτι.

    Για τις τιμές, προσωπικά δεν θέλω να πληρώνω πάνω από την MSRP.

    €499 έδωσα για το PS5, ούτε ευρώ παραπάνω.

    Έτσι κι εδώ, όταν η nVidia σου ανακοινώνει $700 MSRP για την RTX 3080, ε είναι λιγάκι κοροϊδία να την βλέπεις να πωλείται €900-1000 (τιμές μαγαζιών προ mining season).

    Πες το και σκάλωμα αν θες, αλλά εδώ μέσα δεν νομίζω να βρεις κανέναν που θα δεχόταν να πληρώσει έστω και €50-100 πάνω από την MSRP το PS5.

    Αυτό το πράγμα με την υπερτιμολόγηση των GPUs δεν το καταλαβαίνω (ξαναλέω: μιλάω για το καπέλο του retailer).

    π.χ. Πλαίσιο

    €499 είχε το PS5 (πριν εξαντληθεί), €900-1000 οι RTX 3080.

    Και τώρα που έχει εξαντληθεί το PS5, δεν θα δεις (σοβαρό) μαγαζί να κάνει scalping... στις GPUs όμως κάνουν, ακόμα και χωρίς mining season!

    Είναι επειδή το κοινό της PCMR είναι πιο δεκτικό στα καπέλα;

    Δεν ξέρω, προσωπικά μου την βαράει άσχημα.

    Υπενθυμίζω ότι το ευρώ είναι πάνω από το δολάριο, περίπου όσο και ο ΦΠΑ (μιας και στην Αμερική η MSRP δεν περιλαμβάνει sales tax).

  11. #1190

    Default

    Ας γράψω και εγώ για το mining μιας και ασχολιομουν πριν 3 χρόνια αρκετά και τώρα πάλι σαν χομπυ.

    Εχω μια 5700xt. Την μέρα παιζω 4 5 ώρες αναλόγως. Τις υπόλοιπες mining με nicehash.

    Ρεύμα η κάρτα καταναλώνει 95watt την ώρα και μου δίνει τη μέρα 3 ευρώ μέσο όρο αναλόγως την τιμη του eth. Μαζί με το υπόλοιπο σύστημα έχω καταναλωση από πρίζα έχω μετρητή ακριβώς 160watt.

    4KW τη μέρα δηλαδή με 15 λεπτά που βγαίνει με νυχτερινό και σταθερή KW με το my home enter έχω 60 λεπτά τη μέρα ρεύμα. Εννοείται ότι μπορώ άνετα να ασχολούμαι με τον υπολογιστή τις υπόλοιπες ώρες βλέπω ταινίες σειρές chrome κτλ δεν κολλάει τίποτα πέρα από gaming. Η κάρτα είναι σταθερά στους 61 βαθμούς με τα 95watt.

    Οπότε έχουμε 90 ευρώ το μήνα με 24/7 mining και 18 ευρώ ρεύμα. Μένουν 70 ευρώ καθαρά τα οποία πηγαίνουν επίσης σε gaming.
    Με 4 ώρες gaming τη μέρα μένουν 60 ευρώ.

    Το nicehash πληρώνει πάντα σε BTC οπότε κάθε μήνα τα κάνω άμεσα ευρώ και τα στέλνω στην τράπεζα μου.

    Αυτα για όσους θέλουν να μάθουν κάποια πράγματα παραπάνω. Το κάνω σαν hobby καθαρά για όσο κρατήσει και 3 παιχνίδια να πάρω το μήνα με 20 ευρώ το καθένα για μένα είναι εξαιρετικά.

    Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by king2009; 24-01-2021 at 23:55.

  12. The Following User Says Thank You to king2009 For This Useful Post:

    psx3 (24-01-2021)

  13. #1191
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    3,5 ευρώ την ώρα για να κάνεις ντελίβερι αρκεί να έχεις μηχανάκι.

    6 ώρες την ημέρα Χ 3,5 ευρώ = 21 ευρώ.

    Η βενζίνη ανάλογα το μαγαζί, είτε την πληρώνει είτε την πληρώνεις.

    Χωρίς καμία κατανάλωση KW.


  14. #1192
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το μεγάλο κέρδος όπως το αντιλαμβάνομαι έρχεται αν κρατήσεις αυτά τα νομίσματα για 5-10 χρόνια, όχι αν τα ξοδεύεις αμέσως.

    Το δολάριο/ευρώ όσο το κρατάς, τόσο υποτιμάται η αγοραστική του αξία, αφού οι κεντρικές τράπεζες τυπώνουν πολλά τρις (εξού και γιατί οι Apple, Tesla μετοχές έχουν πάει στον θεό). Χρήμα που δεν φτάνει στον λαό, αλλιώς η φρατζόλα θα είχε ήδη 5 ευρώ ελέω πληθωρισμού.

    Κάποτε σε ένα MP που έπαιζα προ δεκαετίας στο PS3, μου είχε στείλει για πλάκα ένας τύπος μερικά Bitcoin (αστεία αξία τότε). Τα περισσότερα τα ξόδεψα, κράτησα ένα υποσύνολο και έκτοτε ούτε τον κωδικό δεν θυμάμαι. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...

    Γενικά όπως τα βλέπω τα πράγματα με την corona πανδημία και τον ψηφιακό μετασχηματισμό της οικονομίας, θα αλλάξουν πολλά πράγματα. Μόνο και μόνο το μετρητό να καταργηθεί και να στραφούν στα cryptos όσοι θέλουν αντικαταστάτη, θα πάνε πολύ ψηλά.

    Χθες διάβαζα για τον τύπο που έφτιαξε το Ethereum και είναι ένας nerd πιτσιρικάς, που αν τον δεις θα βάλεις τα γέλια. Και όμως, αυτός ο τύπος έφτιαξε κάτι που πλέον αξίζει δις και θα έχει πολλές εφαρμογές από ότι διαβάζω.

    Γενικά η φάση θυμίζει 70s (cyberphreakers) και 80s (πολλά και ασύμβατα μεταξύ τους δικτυακά πρωτόκολλα και αποκομμένα δίκτυα/intranets, μέχρι που ενοποιήθηκαν όλα υπό την αιγίδα του TCP/IP).

    Σήμερα δεν υπάρχει π.χ. IPX. Έτσι κι εδώ πολλά δεν θα επιβιώσουν, αλλά όσα επιβιώσουν, θα τα χρησιμοποιεί χωρίς να το γνωρίζει καν ο average Joe σε 10-20 χρόνια από σήμερα.

    Interesting times ahead...

  15. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Valkyre (25-01-2021)

  16. #1193

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το μεγάλο κέρδος όπως το αντιλαμβάνομαι έρχεται αν κρατήσεις αυτά τα νομίσματα για 5-10 χρόνια, όχι αν τα ξοδεύεις αμέσως.

    Το δολάριο/ευρώ όσο το κρατάς, τόσο υποτιμάται η αγοραστική του αξία, αφού οι κεντρικές τράπεζες τυπώνουν πολλά τρις (εξού και γιατί οι Apple, Tesla μετοχές έχουν πάει στον θεό). Χρήμα που δεν φτάνει στον λαό, αλλιώς η φρατζόλα θα είχε ήδη 5 ευρώ ελέω πληθωρισμού.

    Κάποτε σε ένα MP που έπαιζα προ δεκαετίας στο PS3, μου είχε στείλει για πλάκα ένας τύπος μερικά Bitcoin (αστεία αξία τότε). Τα περισσότερα τα ξόδεψα, κράτησα ένα υποσύνολο και έκτοτε ούτε τον κωδικό δεν θυμάμαι. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...

    Γενικά όπως τα βλέπω τα πράγματα με την corona πανδημία και τον ψηφιακό μετασχηματισμό της οικονομίας, θα αλλάξουν πολλά πράγματα. Μόνο και μόνο το μετρητό να καταργηθεί και να στραφούν στα cryptos όσοι θέλουν αντικαταστάτη, θα πάνε πολύ ψηλά.

    Χθες διάβαζα για τον τύπο που έφτιαξε το Ethereum και είναι ένας nerd πιτσιρικάς, που αν τον δεις θα βάλεις τα γέλια. Και όμως, αυτός ο τύπος έφτιαξε κάτι που πλέον αξίζει δις και θα έχει πολλές εφαρμογές από ότι διαβάζω.

    Γενικά η φάση θυμίζει 70s (cyberphreakers) και 80s (πολλά και ασύμβατα μεταξύ τους δικτυακά πρωτόκολλα και αποκομμένα δίκτυα/intranets, μέχρι που ενοποιήθηκαν όλα υπό την αιγίδα του TCP/IP).

    Σήμερα δεν υπάρχει π.χ. IPX. Έτσι κι εδώ πολλά δεν θα επιβιώσουν, αλλά όσα επιβιώσουν, θα τα χρησιμοποιεί χωρίς να το γνωρίζει καν ο average Joe σε 10-20 χρόνια από σήμερα.

    Interesting times ahead...
    Πρέπει να πετύχεις το κατάλληλο νόμισμα την κατάλληλη στιγμή. Το 2018 βάζοντας 100 ευρώ σε 15 νομίσματα 7 ευρώ περίπου στο καθένα το 1 από αυτά σε 4 μήνες τα 7 ευρώ έγιναν 550. Αλλα 2 έγιναν από 200 ευρώ. Αυτό το νόμισμα που από τα 7 ευρώ άξιζαν 550 πριν λίγους μήνες με 7 ευρώ θα άξιζαν 140000 ευρώ. Ανέβηκε 20000 φορές η αξία του σε λίγους μήνες. Που να το ξέρεις προφανώς πρόλαβα το x80 τουλάχιστον. Εννοείται ότι είναι καθαρά χομπυ και ασχολούμαι για την πλάκα μου όταν έχεις καλή δουλειά δεν θα ασχοληθείς σοβαρά με αυτά για να ζήσεις έχει το χαβαλέ του όμως όλο αυτό.

    Συμβουλή μου όποιος θέλει να ασχοληθεί να βάλει όσα χρήματα δεν τον νοιάζει να χάσει γιατί πολλοί έχασαν τις περιουσίες τους. Βρες το κλειδακι παντως αν εχεις σε καποιο Usb BTC κριμα ειναι με την αξια που εχει τωρα.
    Last edited by king2009; 25-01-2021 at 13:37.

  17. #1194

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    3,5 ευρώ την ώρα για να κάνεις ντελίβερι αρκεί να έχεις μηχανάκι.

    6 ώρες την ημέρα Χ 3,5 ευρώ = 21 ευρώ.

    Η βενζίνη ανάλογα το μαγαζί, είτε την πληρώνει είτε την πληρώνεις.

    Χωρίς καμία κατανάλωση KW.

    Μήλα πορτοκάλια ρε συ. Το mining είναι τσάμπα δουλεύει μόνος του ο υπολογιστής. Στο ντιλιβερυ βάζεις τη ζωή σου σε κίνδυνο όλη μέρα μόνο σε πολύ ανάγκη θα την έκανα πιστεύω.
    Last edited by king2009; 25-01-2021 at 14:17.

  18. #1195
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by king2009 View Post
    Πρέπει να πετύχεις το κατάλληλο νόμισμα την κατάλληλη στιγμή. Το 2018 βάζοντας 100 ευρώ σε 15 νομίσματα 7 ευρώ περίπου στο καθένα το 1 από αυτά σε 4 μήνες τα 7 ευρώ έγιναν 550. Αλλα 2 έγιναν από 200 ευρώ. Αυτό το νόμισμα που από τα 7 ευρώ άξιζαν 550 πριν λίγους μήνες με 7 ευρώ θα άξιζαν 140000 ευρώ. Ανέβηκε 20000 φορές η αξία του σε λίγους μήνες. Που να το ξέρεις προφανώς πρόλαβα το x80 τουλάχιστον. Εννοείται ότι είναι καθαρά χομπυ και ασχολούμαι για την πλάκα μου όταν έχεις καλή δουλειά δεν θα ασχοληθείς σοβαρά με αυτά για να ζήσεις έχει το χαβαλέ του όμως όλο αυτό.
    Εντάξει, αυτό είναι τζόγος αν σου κάτσει το λαχείο. Εγώ μιλούσα για established coins στυλ BTC/ETH. Αγοράζεις/κάνεις mine τώρα και κρατάς 5-10 χρόνια. Η λογική λέει ότι κατά 99% θα πάνε προς τα πάνω, ακριβώς όπως και οι Apple/Tesla/Amazon (blue chips) κλπ. Μικρή (αλλά όχι ανύπαρκτη) πιθανότητα να κρασάρουν.

    Η Apple π.χ. ήταν στο χείλος του γκρεμού να χρεοκοπήσει στα τέλη 90s. Την «διέσωσε» η MS (όχι από την καλή της την καρδιά όπως ίσως νομίζουν οι M$ lovers), αλλά για να μην γίνει στόχαστρο αντιμονοπωλιακών νομοθεσιών στις ΗΠΑ.

    Παρόμοια σχέση έχει η Intel με την AMD, κι ας μην έχει μεγάλο μερίδιο αγοράς η 2η.

    Ε, η Apple από όταν έβγαλε το iPhone πάει τρένο και δύσκολα θα σταματήσει αυτό. Τα ίδια και η Amazon που στα mid-90s ήταν ένα μικρό e-μαγαζάκι με ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας.

    Το θέμα είναι αν μπορείς να προβλέψεις σωστά το μέλλον και να ποντάρεις στα σωστά χαρτιά... λίγοι το καταφέρνουν για να λέμε την αλήθεια.

    Το iPhone και την post-PC era ελάχιστοι (οραματιστές) μπορούσαν να την προβλέψουν. Πέραν του Steve Jobs, μια χαρά την είχε προβλέψει και ο Μπιλάκος ο Πορτοπαράθυρος, αλλά MS CEO είχε αναλάβει ο χοντρομπαλάς ο Ballmer και υποτίμησε το mobile τρένο. Ευτυχώς για αυτούς, βρήκε κάποια πατήματα στην αγορά και η MS με το cloud (Azure) και τον Ινδό (Nadella) στο τιμόνι.

    Quote Originally Posted by king2009 View Post
    Συμβουλή μου όποιος θέλει να ασχοληθεί να βάλει όσα χρήματα δεν τον νοιάζει να χάσει γιατί πολλοί έχασαν τις περιουσίες τους.
    Ορθότατη συμβουλή.

    Επίσης πολύ καλό βιβλίο (γενικά για επενδύσεις) είναι αυτό εδώ: https://www.skroutz.gr/books/198231....%AC%CF%82.html

    Εξηγεί το mindset που έχουν όσοι αυγατίζουν τα λεφτά τους...

    Quote Originally Posted by king2009 View Post
    Βρες το κλειδακι παντως αν εχεις σε καποιο Usb BTC κριμα ειναι με την αξια που εχει τωρα.
    Δεν το έχω σε USB stick, δεν είναι καλή επιλογή για backup. Απλά το αναφέρω για όσους δεν το γνωρίζουν: η flash/NAND έχει data retention γύρω στα 10 έτη max.

    Και αυτό κυρίως για τις παλιές τύπου SLC. Οι καινούριες (TLC/QLC) παίζει να μην βαστάνε ούτε 1-2 χρόνια...

    Σε δισκάκι DVD-R Taiyo Yuden το είχα αποθηκεύσει, μαζί με κάτι άλλα αρχεία. Όσοι ήταν του σπορ και ψωνίζανε από Disc Impex, ξέρουν για τι ποιότητα μιλάω (Made in Japan). Αθάνατα δισκάκια!

    Το πρόβλημα είναι πως θα ανακτήσω τον κωδικό που δεν θυμάμαι τίποτα... προβλέπω να αυτομουτζώνομαι τέλη 2021!!!
    Last edited by psx3; 25-01-2021 at 17:22.

  19. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (25-01-2021),king2009 (25-01-2021)

  20. #1196
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Disc Impex με τις ντάνες των cd/dvd να φτάνουν το ταβάνι!

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (25-01-2021),psx3 (25-01-2021)

  22. #1197
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Πλάκα-πλάκα έχω ακόμα μερικές κορίνες σφραγισμένες και δεν ξέρω τι να τις κάνω (συλλεκτικό/μουσειακό είδος θα γίνουν, πλέον δεν παράγονται καν)... προτιμούσα μακράν εκείνη την εποχή του φυσικού μέσου και της περατζάδας, παρά την σημερινή αποστειρωμένη εποχή του Steam.

    Άπειρο διάβασμα για recorders (συγκριτικά σε περιοδικά), τεχνολογίες, διάφορα standards (Red Book, Mode 1 vs 2 κλπ.), μέχρι και σπέκουλα για Ultraviolet δίσκους είχαμε (θα ήταν υποτίθεται ο διάδοχος του Blu-Ray), με ακόμα μεγαλύτερη πυκνότητα δεδομένων (περίπου όπως και τα microchips ελέω Moore's Law, αλλά και οι σκληροί δίσκοι που πλέον έχουν ψιλοβαλτώσει η εξέλιξή τους).

    Κλάνω στα γέλια όσες φορές ακούω να βαφτίζουν το BD-ROM των κονσολών "CD" (ούτε καν DVD), ενώ όσοι έχουμε ασχοληθεί με CD/DVD/BD τα ξεχωρίζουμε δια γυμνού οφθαλμού! Το CD είναι το χειρότερο για αντοχή, το DVD σαν "sandwich" και το BD-ROM αγρατζούνιστο (within reason, μην δοκιμάσετε κανά μαχαίρι!) ελέω Durabis επίστρωσης.

    Εντωμεταξύ μιας και λέμε για PC, δεν ξέρω πόσοι έχουν προσέξει ότι οι optical SATA συσκευές αναγνωρίζονται ως "SCSI" από το σύστημα (Device Manager). Ακόμα κι εκεί έχουμε αντιγραφή της εμφανώς ανώτερης SCSI τεχνολογίας μέσω του ATAPI. Φάση RISC/CISC hybrid (x86).

    Πόσο για τον φούτσο ήταν ρε Λευτέρη κάποτε το IDE (εποχές που δεν υπήρχε ούτε DMA) και έπρεπε να αγοράζεις πανάκριβες SCSI κάρτες και εξίσου πανάκριβα recorders...

    Ειδάλλως έτρεμε το φυλλοκάρδι σου μην έχεις κανά buffer underrun και σου βγει το δισκάκι σουβέρ!

    Συν οι διάφορες προστασίες (SecuROM, SafeDisc) στα δισκάκια και η σπαζοκεφαλιά να εξάγεις ISO image file, που πλέον δεν είναι καν συμβατές με τα νεότερα Windows (10).

    Ωραίες εποχές, τώρα με 2 κλικ τα έχεις όλα στο πιάτο και ουδείς εντυπωσιάζεται.

  23. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (25-01-2021),Lefteris_X (26-01-2021)

  24. #1198

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Εντάξει, αυτό είναι τζόγος αν σου κάτσει το λαχείο. Εγώ μιλούσα για established coins στυλ BTC/ETH. Αγοράζεις/κάνεις mine τώρα και κρατάς 5-10 χρόνια. Η λογική λέει ότι κατά 99% θα πάνε προς τα πάνω, ακριβώς όπως και οι Apple/Tesla/Amazon (blue chips) κλπ. Μικρή (αλλά όχι ανύπαρκτη) πιθανότητα να κρασάρουν.

    Η Apple π.χ. ήταν στο χείλος του γκρεμού να χρεοκοπήσει στα τέλη 90s. Την «διέσωσε» η MS (όχι από την καλή της την καρδιά όπως ίσως νομίζουν οι M$ lovers), αλλά για να μην γίνει στόχαστρο αντιμονοπωλιακών νομοθεσιών στις ΗΠΑ.

    Παρόμοια σχέση έχει η Intel με την AMD, κι ας μην έχει μεγάλο μερίδιο αγοράς η 2η.

    Ε, η Apple από όταν έβγαλε το iPhone πάει τρένο και δύσκολα θα σταματήσει αυτό. Τα ίδια και η Amazon που στα mid-90s ήταν ένα μικρό e-μαγαζάκι με ελάχιστες πιθανότητες επιτυχίας.

    Το θέμα είναι αν μπορείς να προβλέψεις σωστά το μέλλον και να ποντάρεις στα σωστά χαρτιά... λίγοι το καταφέρνουν για να λέμε την αλήθεια.

    Το iPhone και την post-PC era ελάχιστοι (οραματιστές) μπορούσαν να την προβλέψουν. Πέραν του Steve Jobs, μια χαρά την είχε προβλέψει και ο Μπιλάκος ο Πορτοπαράθυρος, αλλά MS CEO είχε αναλάβει ο χοντρομπαλάς ο Ballmer και υποτίμησε το mobile τρένο. Ευτυχώς για αυτούς, βρήκε κάποια πατήματα στην αγορά και η MS με το cloud (Azure) και τον Ινδό (Nadella) στο τιμόνι.


    Ορθότατη συμβουλή.

    Επίσης πολύ καλό βιβλίο (γενικά για επενδύσεις) είναι αυτό εδώ: https://www.skroutz.gr/books/198231....%AC%CF%82.html

    Εξηγεί το mindset που έχουν όσοι αυγατίζουν τα λεφτά τους...


    Δεν το έχω σε USB stick, δεν είναι καλή επιλογή για backup. Απλά το αναφέρω για όσους δεν το γνωρίζουν: η flash/NAND έχει data retention γύρω στα 10 έτη max.

    Και αυτό κυρίως για τις παλιές τύπου SLC. Οι καινούριες (TLC/QLC) παίζει να μην βαστάνε ούτε 1-2 χρόνια...

    Σε δισκάκι DVD-R Taiyo Yuden το είχα αποθηκεύσει, μαζί με κάτι άλλα αρχεία. Όσοι ήταν του σπορ και ψωνίζανε από Disc Impex, ξέρουν για τι ποιότητα μιλάω (Made in Japan). Αθάνατα δισκάκια!

    Το πρόβλημα είναι πως θα ανακτήσω τον κωδικό που δεν θυμάμαι τίποτα... προβλέπω να αυτομουτζώνομαι τέλη 2021!!!
    Θα εδραιωθουν ήδη υπάρχουν από χρόνια ατμ για btc και αρκετά καταστήματα που δέχονται btc. Απλά θέλει καιρό. Οι τράπεζες δεν το θέλουν αυτό θέλουν να ελέγχουν τα πάντα κλασικοί Εβραίοι Ρότσιλντ Ροκφέλερ που ελέγχουν τα πάντα σε αυτό τον κόσμο αύριο αν θέλουν ρίχνουν το δολάριο η το ανεβάζουν έχουν κάτι τρις περιουσία και οι 2 οικογένειες.
    Για το βάζουμε όσα δεν μας νοιάζει να χάσουμε έχω δει τρομερά πράγματα. Άνθρωποι που πήραν δάνειο 100 200 χιλιάρικα τα έδωσαν σε νομίσματα που εταζαν λαγούς και τελικά ήταν απατεώνες και τους τα έφαγαν όλα. Bit connect για σένα πάει αυτό έφαγαν αρκετά εκατομμύρια αν όχι δις από απλό κόσμο που πίστεψε στα φούμαρα τους.

    Το USB κάθε 2 3 χρόνια η σκληροί κάνουμε ένα format και ξανά εγγραφη ώστε να μην έχουμε θέμα με corruption. Εγώ τα έχω σε αρκετά usb τα wallet για οτιδήποτε συμβεί. Αν δεν θυμάσαι κωδικό δεν γίνεται ανάκτηση με τίποτα.


    Fun fact. Επί 2011 που το btc είχε κάτι λίγα ευρώ πολλά τουρνουά στην Ελλάδα pro evolution fifa counterstrike έδιναν 50ευρω σε btc. Μιλάμε για 20 30 btc που τότε άξιζαν 50 ευρώ. Προφανώς όλα τα παιδιά παρατουσαν τα usb στα συρτάρια και ξέχασαν και τους κωδικούς εννοείται. Σήμερα αυτά τα usb αξίζουν κοντά 1 εκατομμύριο από τα 50 ευρώ τότε. Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου. Το πιο γνωστό είναι η 2 πίτσες που πουλήθηκαν για 10000btc το 2009 τότε άξιζαν 30 ευρω σήμερα αξίζουν 30 εκατομμύρια ευρώ. Ο φίλος πρέπει ακόμα να χωνεύει τις πίτσες.

    Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  25. #1199
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by king2009 View Post
    Θα εδραιωθουν ήδη υπάρχουν από χρόνια ατμ για btc και αρκετά καταστήματα που δέχονται btc. Απλά θέλει καιρό. Οι τράπεζες δεν το θέλουν αυτό θέλουν να ελέγχουν τα πάντα κλασικοί Εβραίοι Ρότσιλντ Ροκφέλερ που ελέγχουν τα πάντα σε αυτό τον κόσμο αύριο αν θέλουν ρίχνουν το δολάριο η το ανεβάζουν έχουν κάτι τρις περιουσία και οι 2 οικογένειες.
    Για το βάζουμε όσα δεν μας νοιάζει να χάσουμε έχω δει τρομερά πράγματα. Άνθρωποι που πήραν δάνειο 100 200 χιλιάρικα τα έδωσαν σε νομίσματα που εταζαν λαγούς και τελικά ήταν απατεώνες και τους τα έφαγαν όλα. Bit connect για σένα πάει αυτό έφαγαν αρκετά εκατομμύρια αν όχι δις από απλό κόσμο που πίστεψε στα φούμαρα τους.

    Το USB κάθε 2 3 χρόνια η σκληροί κάνουμε ένα format και ξανά εγγραφη ώστε να μην έχουμε θέμα με corruption. Εγώ τα έχω σε αρκετά usb τα wallet για οτιδήποτε συμβεί. Αν δεν θυμάσαι κωδικό δεν γίνεται ανάκτηση με τίποτα.


    Fun fact. Επί 2011 που το btc είχε κάτι λίγα ευρώ πολλά τουρνουά στην Ελλάδα pro evolution fifa counterstrike έδιναν 50ευρω σε btc. Μιλάμε για 20 30 btc που τότε άξιζαν 50 ευρώ. Προφανώς όλα τα παιδιά παρατουσαν τα usb στα συρτάρια και ξέχασαν και τους κωδικούς εννοείται. Σήμερα αυτά τα usb αξίζουν κοντά 1 εκατομμύριο από τα 50 ευρώ τότε. Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου. Το πιο γνωστό είναι η 2 πίτσες που πουλήθηκαν για 10000btc το 2009 τότε άξιζαν 30 ευρω σήμερα αξίζουν 30 εκατομμύρια ευρώ. Ο φίλος πρέπει ακόμα να χωνεύει τις πίτσες.
    Οι κεντρικές τράπεζες ετοιμάζουν ψηφιακό δολάριο/ευρώ (όχι αυτό που έχουμε ήδη με τις κάρτες, αλλά νέου τύπου και κατάργηση μετρητού) και επιδόματα για όλους (UBI aka Universal Basic Income).

    Θα σου πιστώνει ψηφιακά ευρώ η ΕΚΤ απευθείας στο IBAN σου (από την παραγωγή στην κατανάλωση, δίχως μεσάζοντες). Εννοείται ότι ο πληθωρισμός θα ανέβει (εφόσον θα μοιραστεί χρήμα σε όλους) και όλα τα assets (ακίνητα, μετοχές, cryptos) θα ανέβουν αντίστοιχα.

    Δεν ξέρω αν έχετε προσέξει πόσα τραπεζικά καταστήματα κλείνουν εν Ελλάδι (είναι και λόγω FinTech βέβαια) και πόσος κόσμος βγαίνει σε εθελουσία...

    Με centralized digital-only currency τέλος η φοροδιαφυγή (μιλάω για την πλέμπα, τα μεγάλα ψάρια πάντα θα βρίσκουν τρόπους), άρα τέλος και οι λογιστές/εφοριακοί (κάθε συναλλαγή θα είναι taxable αυτομάτως με ένα ποσοστό του στυλ 10%).

    Όσοι έχουν χρέη σε τράπεζες, να περιμένουν δυσάρεστες εκπληξούλες, γιατί οι τράπεζες ποτέ δεν ξεχνάνε τι τους χρωστάς... όποιος έχει χρέος, στην ουσία είναι μοντέρνος σκλάβος που απλά δουλεύει (μεροδούλι-μεροφάι) να αποπληρώνει χρέη και τόκους.

    Θα δούμε που θα πάει η ιστορία και τι ρόλο θα παίξουν τα cryptos ως εναλλακτική, γιατί δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει αν σου κόψουν την πρόσβαση στο χρήμα οι τράπεζες για Χ/Ψ λόγους. Με το μετρητό έχεις μια σχετική ελευθερία να κινηθείς, ακόμα κι αν είσαι ολόμαυρος στον Τειρεσία.

    Όσο για το BTC και πως μερικοί γίνανε εκατομμυριούχοι από το πουθενά, είναι να τραβάς τα μαλλιά σου... με χρονομηχανή να ερχόταν κάποιος από το 2020-2021 να μας τα έλεγε το 2010-2011, τρελό θα τον βγάζαμε όλοι.

    Για το USB που λες, ΟΚ, έχω και στικάκια για μεταφορές αρχείων, αλλά είμαι λίγο old school και έχω ακόμα DVD-RW recorder στο PC tower (ιδανικά θα ήθελα να έχω BD-RW recorder, αλλά δεν άξιζε τον κόπο, πανάκριβα δισκάκια και όλα έγιναν ψηφιακά). Μου είναι δύσκολο να το αποχωριστώ, όσο αστείο κι αν ακούγεται (η πλειοψηφία δεν βάζει καν DVD drive πλέον).



    Οι σκληροί δίσκοι δεν έχουν θέμα, δεν απομαγνητίζονται αν τους προσέχεις, απλά μπορεί να κρασάρει καμία κεφαλή. Έχω πολύ πράμα από παλιά και δεν έχει σβηστεί τίποτα.

  26. #1200

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Οι κεντρικές τράπεζες ετοιμάζουν ψηφιακό δολάριο/ευρώ (όχι αυτό που έχουμε ήδη με τις κάρτες, αλλά νέου τύπου και κατάργηση μετρητού) και επιδόματα για όλους (UBI aka Universal Basic Income).

    Θα σου πιστώνει ψηφιακά ευρώ η ΕΚΤ απευθείας στο IBAN σου (από την παραγωγή στην κατανάλωση, δίχως μεσάζοντες). Εννοείται ότι ο πληθωρισμός θα ανέβει (εφόσον θα μοιραστεί χρήμα σε όλους) και όλα τα assets (ακίνητα, μετοχές, cryptos) θα ανέβουν αντίστοιχα.

    Δεν ξέρω αν έχετε προσέξει πόσα τραπεζικά καταστήματα κλείνουν εν Ελλάδι (είναι και λόγω FinTech βέβαια) και πόσος κόσμος βγαίνει σε εθελουσία...

    Με centralized digital-only currency τέλος η φοροδιαφυγή (μιλάω για την πλέμπα, τα μεγάλα ψάρια πάντα θα βρίσκουν τρόπους), άρα τέλος και οι λογιστές/εφοριακοί (κάθε συναλλαγή θα είναι taxable αυτομάτως με ένα ποσοστό του στυλ 10%).

    Όσοι έχουν χρέη σε τράπεζες, να περιμένουν δυσάρεστες εκπληξούλες, γιατί οι τράπεζες ποτέ δεν ξεχνάνε τι τους χρωστάς... όποιος έχει χρέος, στην ουσία είναι μοντέρνος σκλάβος που απλά δουλεύει (μεροδούλι-μεροφάι) να αποπληρώνει χρέη και τόκους.

    Θα δούμε που θα πάει η ιστορία και τι ρόλο θα παίξουν τα cryptos ως εναλλακτική, γιατί δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει αν σου κόψουν την πρόσβαση στο χρήμα οι τράπεζες για Χ/Ψ λόγους. Με το μετρητό έχεις μια σχετική ελευθερία να κινηθείς, ακόμα κι αν είσαι ολόμαυρος στον Τειρεσία.

    Όσο για το BTC και πως μερικοί γίνανε εκατομμυριούχοι από το πουθενά, είναι να τραβάς τα μαλλιά σου... με χρονομηχανή να ερχόταν κάποιος από το 2020-2021 να μας τα έλεγε το 2010-2011, τρελό θα τον βγάζαμε όλοι.

    Για το USB που λες, ΟΚ, έχω και στικάκια για μεταφορές αρχείων, αλλά είμαι λίγο old school και έχω ακόμα DVD-RW recorder στο PC tower (ιδανικά θα ήθελα να έχω BD-RW recorder, αλλά δεν άξιζε τον κόπο, πανάκριβα δισκάκια και όλα έγιναν ψηφιακά). Μου είναι δύσκολο να το αποχωριστώ, όσο αστείο κι αν ακούγεται (η πλειοψηφία δεν βάζει καν DVD drive πλέον).

    Οι σκληροί δίσκοι δεν έχουν θέμα, δεν απομαγνητίζονται αν τους προσέχεις, απλά μπορεί να κρασάρει καμία κεφαλή. Έχω πολύ πράμα από παλιά και δεν έχει σβηστεί τίποτα.
    Ενδιαφέρον αυτό που γράφεις και δεν το γνώριζα ούτε είχα ακούσει κάτι. Με τον πληθωρισμό τι θα γίνει δεν ξέρω όμως. Αυτοί που χρωστάνε ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει κάτι δεν γίνεται να έφαγαν τα δάνεια και τώρα να λένε δεν πληρώνουμε αντιθέτως να την πατάμε όσοι μια ζωή δεν χρωστάμε τίποτα και πληρώνουμε τα πάντα. Μακάρι να εξαλειφθεί η φοροδιαφυγή είναι τεράστιο αγκάθι σε κάθε χωρα. Είναι νωρίς ακόμα το btc άνετα θα πάει πάνω από 300k στο βαθύ μέλλον αν φτάσει 500k θα έχει φτάσει τον συνολικό καταγεγραμμενο χρυσό της γης. Είναι τρελό όντως το ίδιο έγινε και με εταιριες όπως Apple tesla που ανέφερες. Τα dvd νομίζω και αυτά έχουν κάποιο failure πολύ μικρό όμως. Για τους σκληρούς έχω καμια 10αρια δεν έχει σβηστεί κάτι ακόμα ο πιο παλιός είναι 11 χρόνων αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι απομαγνητιζονται μετά από καιρό ίσως ήταν περισσότερα χρόνια. Όπως και να έχει κρίμα να έχεις btc και να μην μπορείς να τα πάρεις ειδικά κάποιοι που έχουν πολλά και είναι και στο μεροκάματο.

    Στάλθηκε από το SM-T720 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  27. The Following User Says Thank You to king2009 For This Useful Post:

    Brazhlias (27-01-2021)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •