Page 3 of 69 FirstFirst 12345671353 ... LastLast
Results 41 to 60 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #41
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Ειναι η πραγματικότητα δεν υπεισέρχεται εδώ καμια απολύτως αντικειμενικότητα. Εξωπραγματικό ή όχι (τοτε και το Crysis δεν ηταν εξωπραγματικό με τη λογική σου), εδώ δεν ειναι η ουσία του θέματος, η ουσια του θέματος ειναι πως οι άνθρωποι φτιάχνουν ολοκληρο σύμπαν με AAA οπως λέμε γραφικά, και για να να καταλάβεις τα μεγέθη δες την παρακάτω εικονα, μόνο ενα φεγγαρι, ενος ηλικιακού συστηματος ειναι κατα πολύ μεγαλύτερο απο κάθε open world μαζι. Δες το GTAV η το Witcher3. Φοβερό έτσι; Που αλλου υπάρχει αυτο; Μιλάμε για το Crysis της εποχής μας και κάτι παραπάνω. Οποιος έχει μάτια βλέπει.

    Attachment 11844
    Ακομα το star citizen περιμενεις εσυ?Παρεπιπτοντως ωραια γραφικα δεν λεω,αλλα το animation του παιχνιδιού,μου θυμιζει λιγο ξυλινα στρατιωτάκια.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by DJTaurus View Post
    Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά κάπου διάβασα ότι από του χρόνου που θα κυκλοφορήσουν τα πραγματικά next gen παιχνίδια στα νέα twins, ο πέτσινος θα δέχεται μέχρι και 32 άτοκες δόσεις για την 3080ti που θα ικανοποιεί τα minimum requirements. Απλά δεν έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο αν θα δέχεται πληρωμές με κάρτες από τις συστημικές τράπεζες η θα βγάλει στην αγορά την δίκη του μιας και τα έσοδα από τις προμήθειες είναι σημαντικά. Πως τους πετσωσες έτσι ρε πέτσινε (.... το γέλιο θα είναι το GTA6 να είναι only next gen.... 5080ti και βάλε.

    1080P

    https://www.guru3d.com/articles-page...-review,5.html

    Random σχόλιο αγανακτισμένου "οπαδού":






    Ένας άλλος χρήστης έγραψε ότι στα 30fps παίζει smooth το RDR2. Συγνώμη η αστυνομία του πέτσινου τον αφήνει ακόμα να κυκλοφορεί ελεύθερο με τέτοια ασέβεια στα θεία ;

    Έξτρα κλάμα με το user score:

    https://www.metacritic.com/game/pc/r...d-redemption-2
    pc crashes race

  2. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    DJTaurus (06-11-2019)

  3. #42
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by FurionMike View Post
    μα ειπες οτι το PC εχει παιχνιδια που κανουν το RDR2 να ΦΑΙΝΕΤΑΙ last gen. oποτε μιλαμε για visual! που κολανε αυτα που λες τωρα? πραγματικες αποστασεις κτλ ? Wtf
    Kοιταξε δεν θα παιξουμε τώρα την κωλοκυθια, δεν ειμαι χθεσινος σε φορουμς ώστε να παρασυρθώ σε ανουσια κοντρα. Σου ανέφερα την κορυφη για εμένα αυτη την στιγμή που ειναι το Star Citizen και οσo για τα visuals έχω ανεβάσει αρκετές εικονες και στο youtube έχω κάνει playlist για χάρη του Star Citizen, τα έχω signatures, εάν θέλεις μπες και δες, και δικαιωματικά νομιζε ότι θέλεις οπως και εγώ ειπα την γνώμη μου, δεν θα σε αναγκάσω με το ζορι να αποδεχτεις τι πιστευω εγώ ουτε θα κάτσω να γραφω σεντονια για να σε πεισω, καλυτερα να μπω να παιξω Star Citizen.

    PDS για μένα το παιχνίδι έχει ήδη βγάλει τα λεφτά του καθως σιγουρα το έχω παιξει περισσότερο απο Witcher3, δηλαδη σιγουρα πάνω απο 250-300 ωρες, χαλαρά, και όπως άλλωστε έχω πει πολλές φορές απο τοτε που έγινα και εγω backer πριν ενα χρονο δεν υπάρχει παιχνιδι μεσα σε αυτον τον χρονο που εχω παιξει περισσότερο και σε διάρκεια και για τοσο καιρο, και εννοειται οτι συνεχιζω και θα συνεχισω να παιζω. Οσο για το χρονο αναπτυξης το RDR2 ολοκληρη Rockstar με έτοιμα studio και εργαζομενους το ανέπτυσσε οχτω χρονια, η Cloud Imprerium που φτιαχνει το Star Citizen ξεκινησε με 10 άτομα και πολλά προβλήματα.

    Τέλος ως καποιος που υποστηριζει πως τα παιχνιδια πρέπει να βγαινουν παντού, σε καθε πλατφόρμα, ωστε να τα παιζει οσο γινεται περισσοτερος κοσμος θα ήταν υποκριτικό να πω πως δεν θελω το Star Citizen να κυκλοφορησει και αλλού. Εάν στην ολοκληρωμένη του μορφή μπορει να το σηκώσει το ps5 (στο επομενο patch σε ενα μηνα θα μπει real time atmospheric fog,cloud tech, δεν ειναι στασιμα δηλαδη τα γραφικα), ας κυκλοφορησει εγώ δεν θα θυμώσω ουτε θα το παιξω απατημενος και τέτοιες ηλιοθιοτητες. Αλλά για να λεμε την αληθεια για λογους που δεν ειναι του παροντος, πιο πιθανή ειναι κυκλοφoρiα του single player (visuals alert!!) και στο ps5 παρά του Star Citizen
    Last edited by BigBOSS; 06-11-2019 at 18:26.

  4. #43
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Star Citizen!! Ε δεν μπορω παρα να γελασω. Η μεγαλυτερη gaming απατεωνια ολων των εποχων που μαλλον θα "κυκλοφορησει" σε καμμια 20αετια και αφου ο θεουλης ο Roberts ακομα εχει τσεπουλες να αρμεξει...

    Ενα παιχνιδι που υποτιθεται ειχε ημερομηνια κυκλοφοριας το 2014 (!!) και μετα απο 5 χρονια ακομα πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες και υποσχεται οτι θα εχει και αυτο και εκεινο και το αλλο.

    Εγω παλι αναρωτιεμαι. Οταν θα βγει αυτο το υπερτατο συμπαν... ποσες ωρες παιδι μου θα το παιξει μεχρι να σκυλοβαρεθει? Ηδη καθονται και παιζουν το καθε module απο το πιο ακυρο. Λες και φτιαχνουμε τον ISS ενα πραγμα! Τι θα κανει θα μετακομισει μονιμα στον κοσμο του? Θα μεγαλωσει μαζι με τους χαρακτηρες του? Οτι ναναι. Εδω μιλαμε για παιχνιδια. Αρχη μεση τελος. Ολοκληρωμενα πραγματα. Οχι παζλ.

    Το Star Citizen θα πρεπει να απαγορευθει ως αναφορα και μονο με βαση την απατη που το συνοδευει. Κατεβαστε τωρα καμμια 20αρια ακομα modules, ριχτε χιλιαρικα σε spaceships και καντε κανα τρισαγιο για τον θεο τον Ρομπερτς. Ο τυπος ομως ειναι μαγκας τον παραδεχομαι.

    PS: Οσον αφορα το μακαρι να κυκλοφορησει παντου σκηνικο, εγω προσωπικα ααααααν και οοοοποτε αυτο το παιχνιδι κυκλοφορησει δεν υπαρχει περιπτωση να το αγορασω και μονο για λογους ηθικης. Το οτι δυστυχως υπαρχουν τοσα κοροιδα που εχουν δωσει τοσα λεφτα ειναι εντυπωσιακο αλλα και λυπηρο ταυτοχρονα.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (06-11-2019),spartan (06-11-2019)

  6. #44
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι το Star Citizen είναι όντως πολύ μπροστά και σε τεχνολογία (προς το παρόν) και σε concept, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να υπερασπιστώ όσο πι-σας και να είμαι στο "μεδούλι", την πυραμιδική "κλοπή-απάτη" που συντελείται εξόφθαλμα, σε βάρος των backer.

    Έχω παίξει wing comander σε ότι σύστημα κυκλοφορούσε τότε - μέχρι και στο 3DO, αλλά δεν είναι τυχαίο ότι ούτε και η Microsoft δεν τον άντεξε με το Freelancer*, που δεν είχε καν το scope του SC. Ο άνθρωπος ξέρει να φτιάχνει σχεδιάζει παιχνίδια αλλά δεν ξέρει ούτε καν να οργανώνει τα project* του.

    Φτιάξε το Squadron 42 - τελείωσε το και βρες publisher για το Online. Αυτό που κάνει τώρα είναι μια μαύρη τρύπα πραγματικά.

  7. #45
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ναι, ωραία. Κάτι θες να τονίσεις-καυτηριάσεις τώρα εσύ, αλλά δεν το λες ευθέως.
    Χαχαχα. Μα εννοείται.

    Περιμένω α) τα Patches από Rockstar β) το Digital Foundry να μου δείξει πως τρέχει ο "εξομοιωτής" PS4/XBOX με i3 και 750ti, RDR2 που έχει φτιάξει εδώ και χρόνια για παρόμοια benhmarks/εμπειρία με τις κονσόλες.

    Να σημειώσω ότι τα benchmarks από PC -Reviewers σταματάνε, στην 1050/1060/480. 7850-7790 (psbox) αγνοούνται.

    Παρόμοιο "εξομοιωτή" PS5/XB4 έχει φτιάξει ήδη να ξέρεις με 5700xt και Ryzen 3600(?).

    Ανακατεύτηκα με τον τίτλο του βίντεο και το έκλεισα.

    Έχω βγάλει και άλλα συμπεράσματα αλλά περιμένω Cyberpunk 2077 πρώτα. (...περί AMD και το πλεονέκτημα του να είσαι στις κονσόλες - ένα πρώτο δείγμα μας το έδωσε η 5700/XT και το που τοποθετείται στο power scale δυσανάλογα μάλλον).
    Last edited by Sir_Teraflop; 06-11-2019 at 20:52.

  8. #46
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι το Star Citizen είναι όντως πολύ μπροστά και σε τεχνολογία (προς το παρόν) και σε concept, αλλά πραγματικά δεν μπορώ να υπερασπιστώ όσο πι-σας και να είμαι στο "μεδούλι", την πυραμιδική "κλοπή-απάτη" που συντελείται εξόφθαλμα, σε βάρος των backer.
    Όταν έγραψα παραπάνω οποιος έχει μάτια βλέπει (και δεν ειναι ιδεοληπτικός) εννοούσα αυτο που έγραψες, οτι ειναι πολύ μπροστά απο RDR2 και απο οτιδηποτε άλλο, και αυτο ειναι η αλήθεια. Mιλούσαμε για γραφικά όχι για το εάν το παιχνιδι ειναι κλοπή και απάτη που δεν ειναι κλοπή και απάτη, σιγουρα αρχικά υπήρχαν προβληματα αλλά η σημερινή κατάσταση δεν εχει ουδεμια σχέση με τα αρχικά στάδια της αναπτυξης. Τα πράματα πλέον μπήκαν σε μια σειρά, εργάζονται 500 και άτομα και το πράμα προχωράει, καθε τρεις μηνες κυκλοφορει ένα μεγαλο patch που προσθέτει πολλά πράματα, τοσο σε περιοχές οσο και σε gameplay ή γραφικά. Το σχέδιο ειναι να κυκλοφορησει το παιχνιδι αρχικά με πέντε έως δέκα ηλιακα συστήματα, που θα αποτελούνται απο πλανήτες κλιμακας 1/10 που σε μεγάλο βαθμο θα ειναι δουλεμενοι στο χέρι, οπως συμβαινει τώρα στο Stanton system. Και για να κάνουμε μια αναδρομή, τα πολλά λεφτά το παιχνιδι τα μάζεψε (οχι οτι τώρα δεν το υποστηριζουν) κυριως τα πρώτα χρονια, οταν το ολο project δεν ειχε καμια απολυτως σχεση με αυτο που παιζουμε αυτη τη στιγμή στην 3.7 Αlpha, για παράδειγμα η προσγειωση σε πλανήτη θα γινονταν onrail και όχι real time και φυσικά εκτος απο συγκεκριμένες περιοχές πουθενα αλλου δεν θα μπορούσες να προσγειωθεις και να περπατησεις, ουτε καν να προσεγγίσεις. Ο Roberts λοιπον βλέποντας τι χρηματα συγκεντρωσε ρωτησε τους backers έαν θελουν να προχωρήσουν με το αρχικο σχέδιο ή να πάνε σε κάτι πολύ μεγαλύτερο που θα πάρει ομως καιρο, και πάνω απο 4 στους 5 ψήφισαν το δεύτερο. Μπορεις να πεις οτι θες για τον Chris Roberts αλλα ανικανος δεν ειναι, δεν τον άντεξε η Microsoft, ε και τον Κοτζιμα δεν το άντεξε η Κοναμι και ηταν τοσο μαγκας και γάτος που τα ματσωσε απο την Sony, πήρε μηχανή γραφικών, εκμεταλλεύτηκε τον θορυβο απο τα sony fanboys και φυσικά την διαφημιση της sony και πριν καν το Death Stranding κυκλοφορησει για ps4 το ανακοινωσε και για pc, ενα walking simulator! θεός απλά! Θελω να πω πως χωρις την φιλοδοξια και αισιοδοξια του Chris Roberts καληνύχτα Star Citizen, θα περιμέναμε ενα ακομη Elite Dangerous, ΝMS κτλ και βέβαια ας ειναι καλά και η κοινοτητα που στηρίζει και δειχνει το μεσαιο δάχτυλο στις πολυεθνικές οι οποιες λοξοκοιτάζουν με τρεχουμενα σάλια (δανειζομενος την διατυπωση ενος φίλου). To SC ουσιαστικά ξύπνησε το space genre που ηταν σε λήθαργο για σχεδον 10 χρονια.
    Last edited by BigBOSS; 06-11-2019 at 22:26.

  9. #47
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Παντως οτι εχω δει απο το SC δεν μου φαινεται ανωτερο απο το Death Stranding, γενικα τα exclusives Sony και RDR2.
    Σε scale προφανως ειναι ανωτερο. Ισως μπορουμε να πουμε οτι για το scale του δειχνει φοβερο. Αυτο μπορω να το καταλαβω. Ειδικα αν το συγκρινουμε με το Νο Mans sky.

    Εχεις καποιο βιντεο αντιπροσωπευτικο των γραφικων?
    .

  10. #48
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    @BigBOSS Αν κατάλαβες, αντίθετα με εσένα που μια μέρα με "γείωσες" (no hard feelings) ενώ αναφερόμουν σε κάτι γενικό, εγώ σου έδωσα "πάσα" να γράψεις την άποψή σου χωρίς, ιδεοληψίες, μεροληψίες κλπ..

    Δεν είμαι ιδεοληπτικός. Έχω διαμορφώσει μια αντίληψη σήμερα, η οποία ήταν διαφορετική κάτι χρόνια πριν και εννοείται ότι μπορεί και να αλλάξει, μεθαύριο.

    Μέχρι τότε αρέσκομαι στον σαρκασμό και στα δεικτικά/αιχμηρά σχόλια, όχι ότι έχω κάποιο progenitor δικαίωμα (Starcontrol pun intended) αλλά απλώς θεωρώ ότι δικαιούμαι του σχολίου μου, λόγω σφαιρικής και όπως σωστά είπες - μη ιδεοληπτικής απόψεως.

    Έως αηδίας.

    Επί του θέματος η διαφωνία μου για το SC είναι ότι μεγάλωσε πολύ, αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο "μεγάλη" η ομάδα ανάπτυξης (ουχί οικονομικά) για να το περαιώσει.

    Είμαι σε φάση wait and see και πάντα fan του Space Genre.

    Τώρα αν είναι να το κάνουν Eve Online, θα ρίξω το επίπεδο και θα πω χέσε μέσα. Τα Wing Commander δεν ήταν ποτέ κάτι τέτοιο.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Παντως οτι εχω δει απο το SC δεν μου φαινεται ανωτερο απο το Death Stranding, γενικα τα exclusives Sony και RDR2.
    Σε scale προφανως ειναι ανωτερο. Ισως μπορουμε να πουμε οτι για το scale του δειχνει φοβερο. Αυτο μπορω να το καταλαβω. Ειδικα αν το συγκρινουμε με το Νο Mans sky.

    Εχεις καποιο βιντεο αντιπροσωπευτικο των γραφικων?
    Είναι μπροστά PDS και μάλιστα το μόνο game σε PC που απλά δεν παίζεται με HDD (κάτι που θα δούμε next-gen στις κονσόλες επίσης υποτίθεται).



    Αλλά...

    Πολλά αλλά.

  11. #49
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by Vengeance 64 View Post
    @BigBOSS Αν κατάλαβες, αντίθετα με εσένα που μια μέρα με "γείωσες" (no hard feelings) ενώ αναφερόμουν σε κάτι γενικό, εγώ σου έδωσα "πάσα" να γράψεις την άποψή σου χωρίς, ιδεοληψίες, μεροληψίες κλπ..

    Δεν είμαι ιδεοληπτικός.
    Δεν αναφερομουν σε εσένα φυσικά και ουσιαστικά διαφώνησα εν μέρη σε κάποια πραματα απο τα γραφομενα σου σχετικά με την πορεια του SC.



    PDS οτι βιντεο έχω ανεβάσει προσωπικά ειναι αντιπροσωπευτικο πχ απο εδώ

    Spoiler!

    πας real time (φυσικά δεν δειχνω ολη την διαδρομη γιατι έτσι έτυχε)
    εδώ
    Spoiler!

    η από Port Olisar σε Daymar
    Spoiler!

    και ολα τα αλλα βιντεο μου φυσικα
    Last edited by BigBOSS; 06-11-2019 at 23:07.

  12. #50
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Προφανως εφοσον ειναι φτιαγμενο για SSD δεν μπορει να μεταφερθει πρακτικα. Οπως και το scale σε συνδιασμο με τα γραφικα θα συναντουσε εμποδια στο παρον hardware.

    Εξακολουθει ομως να μου φαινεται σαν κατι που μπορουμε να δουμε σε αυτη την γενια(οπτικα) και 1 προς 1 εχουμε δει πιο εντυπωσιακα πραγματα. Ποσο μαλλον στην επομενη. Μιλαω για τα γραφικα.
    Spoiler!


    Οταν μπει η λογικη και οι αριθμοι και και πισω απο την naive ματια, τεχνικα ναι μπορεις να δεις οτι υπαρχει διαφορα.

    Aλλα πχ αν μου εδειχναν αυτα τα βιντεο στην παρουσιαση του PS5 θα απογοητευομουν. Εσυ Vengeance οχι?
    .

  13. #51
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Aλλα πχ αν μου εδειχναν αυτα τα βιντεο στην παρουσιαση του PS5 θα απογοητευομουν. Εσυ Vengeance οχι?
    μονο τα textures να δεις ολα ειναι κρυσταλλο, ειδες αλλου καλύτερα και πιο λεπτομερη διαστημοπολοια εξωτερικά/εσωτερικά με πλήρη αλληλεπιδραση; και τα textures ειναι το έλασσον στο SC, δεν ειναι αυτο που κανει το παιχνιδι πρωτοποριακο, το Digital Foundry κανει καλη περιγραφή, ο τυπος το αντιληφθηκε και το περιγραφει καλά.

  14. #52
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Έχει κουλά στοιχεία αλλά ναι δεν είναι κάτι που αν είχε funding από Sony/MS δεν θα γινόταν - καλύτερα και κυρίως γρηγορότερα.

    Υποθέτω ότι μέχρι να βγει το infinite που θα είναι κάτι παρόμοιο αυτό δεν θα έχει βγει.

    Θα βγάζανε καταρχάς το Single Player σε 4~6 χρόνια? Θα πούλαγε ψωμί και Sony/MS έχουν τις υποδομές να το στηρίξουν.

    Για την RSI αμφιβάλλω αν και πάντα μπορεί να νοικιάσει.... server άλλων.

    Αυτό το Game είναι ταμαμ για Stadia. Και δεν λέω μαλακίες. Instancing από server blades - dedicated servers κλπ.

  15. #53
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    μονο τα textures να δεις ολα ειναι κρυσταλλο, ειδες αλλου καλύτερα και πιο λεπτομερη διαστημοπολοια εξωτερικά/εσωτερικά με πλήρη αλληλεπιδραση; και τα textures ειναι το έλασσον στο SC, δεν ειναι αυτο που κανει το παιχνιδι πρωτοποριακο, το Digital Foundry κανει καλη περιγραφή, ο τυπος το αντιληφθηκε και το περιγραφει καλά.
    Ξέρεις τι ρε boss? Δεν μπορούν να κυνηγούν την τεχνολογία συνέχεια. Δεν έχουν την δυνατότητα.

    Πάρε για παράδειγμα το Raytracing. Αλλάξανε 300 φορές game engine (το ξέρω το παρακολουθώ το game). Ε κάποια στιγμή δεν θα τους παίρνει. Θα στεγνώσουν.

    Enter backers. Ε κάποια στιγμή και αυτοί θα στεγνώσουν ή θα πουν το WTF.

  16. #54
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    H Sony και Microsoft ποτέ των ποτών, ειδικά προ Star Citizen, δεν θα βγάζαν τέτοιο game, και επειδη δεν έχουν τα κοτσια καθως το ρισκο ειναι μεγάλο, ουτε έχουν κοινο για τέτοια παιχνίδια.

  17. #55
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    H Sony και Microsoft ποτέ των ποτών, ειδικά προ Star Citizen, δεν θα βγάζαν τέτοιο game, και επειδη δεν έχουν τα κοτσια καθως το ρισκο ειναι μεγάλο, ουτε έχουν κοινο για τέτοια παιχνίδια.
    Καλά δεν θα ανεχόντουσαν ποτέ κάτι τέτοιο εξ'αρχής... Δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα ή fanboys του Roberts ή του κάθε Roberts δηλαδή.

    Εδώ έχουν κλείσει άλλα και άλλα roberts εεερ projects...

    - - - Updated - - -

    Αν είχε η RSI publisher μου θυμίζει φάση Kojima VS Konami!

  18. #56
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όλα καλά και ωραία.

    Αυτό που -ελπίζω- να αντιλαμβανόμαστε όλοι είναι ότι όλα τα παραπάνω (κριτικές, βιωματικές εμπειρίες θετικές ή αρνητικές περί του SC κλπ), ανήκουν στην πολύ πολύ ΠΑΡΑ πολύ μικρή σφαιρούλα ύπαρξης λίγων αριθμητικά ατόμων έτσι;

    Τι θέλω να πω με αυτό;

    Ότι εν γένει το gaming είναι μια ασχολία για λίγους.
    Ναι: λίγους.

    Μην αφήνεστε να πειστείτε ότι "οι gamers είναι πολλοί πλέον".

    Όχι. Πάνω κάτω τα νούμερα δεν έχουν αλλάξει εδώ και 15+ χρόνια. Για να μην γίνω πιο ακριβής και πω ότι τα νούμερα δεν έχουν αλλάξει εδώ και 20 χρόνια (ίσως και παραπάνω).

    Η συντριπτική πλειοψηφία είναι απλοί = casual gamers = ασχολούνται με 3-4 άντε πες 5 παιχνίδια και that's it. Ένα ποδοσφαιράκι, ένα μπασκετάκι, ένα πίου-πίου, και ένα ραλλάκι.

    Ή κάποιος συνδυασμός.

    Το να ξέρουμε κάποιον ή ακόμα κι εμείς οι ίδιοι να ασχολούμαστε και με το gt sport και με το dirt και με το τάδε/δείνα ραλλάκι= ΔΕΝ είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.
    Το να παίζουμε Player Manager KAI ΦΙΦΑ ή/και Προ Έβο = ΔΕΝ είμαστε αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.

    Η πλειοψηφία δεν ασχολείται σχεδόν με ΤΙΠΟΤΑ από όσα λέμε στο φόρουμ μας. Και γενικώς, παγκοσμίως ΔΕΝ ασχολείται με κανένα φόρουμ, με κανένα gaming site, με κανένα metacritic.
    Τονίζω: η πλειοψηφία.

    Αν μπορούμε να το εμπεδώσουμε όλο αυτό που περιέγραψα και να έχουμε την αντίληψη ότι ως οντότητες ανήκουμε (ή όχι) σε ένα πολύ ειδικό special interest group ανθρώπων, με το πολύ εξειδικευμένο χόμπι τους (άρα και την δική τους εξειδικευμένη ματιά στα προϊόντα), τότε μπορούμε να καταλάβουμε ότι για την πλειοψηφία όλα όσα λέμε είναι παντελώς ανούσια.

    Ανούσια = PC Master Race, PS5/Xbox next και δυνατότητές των, αν το RDR 2 είναι/δεν είναι τεχνικά άρτιότερο από το SC, γενικώς όλες οι συζητήσεις είναι ανούσιες για τον περισσότερο κοσμάκη. Σε σημείο γέλιου ή γελοίου κιόλας.

    Διότι αυτό ακριβώς: η συγκέντρωση λίγων ατόμων (συγκριτικά με το σύνολο) γύρω από ένα ιδιαίτερο χόμπι λέγεται "γκέτο". Δεν εννοώ το κοινωνικό γκέτο (όπως έχουμε συνηθίσει από τις ταινίες να το λαμβάνουμε), αλλά αυτό λέγεται στην πραγματικότητα "γκέτο". Μια κλειστή κοινωνία, που ασχολείται ΜΟΝΟ με τα δικά της πράγματα, κρίνει μόνο τα δικά της πράγματα και παράλληλα έχει την αίσθηση ότι "είμαστε πολλοί". Γκέτο με λίγα λόγια.

    Δεν το κατακρίνω. Δεν είναι ο σκοπός μου αυτός (στο ποστ).

    Απλώς θέλω να διευκρινίσω το εξής: ποτέ μου δεν άνηκα σε αυτό το γκέτο. Ποτέ. Πάντα μου άρεσε η τεχνολογία ως τσιπάκια και εξελίξεις γενικώς. Είτε λέγεται calculator είτε η νέα έξυπνη κουζίνα, είτε VR, είτε το νέο videogame με raytracing. Με τα αυτά-καθεαυτά τα παιχνίδια δεν μπήκα ποτέ ΤΟΣΟ πολύ εντός του γκέτο. Άντε πες μέχρι τα 14-15 μου να ασχολούμουν πιο πολύ με παιχνίδια (και αυτό γιατί τότε τα παιχνίδια σε coin-op ήταν συνώνυμα με τις τεχνολογικές εξελίξεις). Κατόπιν να μεν παίζω που και που, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι εντός γκέτο.

    Το λοιπόν γιατί ήδη κούρασα, όταν λέω κάτι μερικές φορές το λέω ως λάτρης της τεχνολογίας (και όχι τόσο των παιχνιδιών) και μερικές φορές ως απλός άνθρωπος εκτός γκέτο, που απλώς γνωρίζει πέντε πραγματάκια περί τεχνολογίας και βιομηχανίας.

    Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, να μπω σε κουβέντες βαθιάς εντρύφησης.....(πχ. κάνει το τάδε το SC ενώ το RDR 2 κάνει το δείνα, μα όχι δεν είναι έτσι γιατί το SC κάνει το παράλλο κλπκλπ), το θεωρώ εντελώς μάταιο, εντελώς εκτός της ύπαρξής μου ως άτομο. Δεν ασχολούμαι τόσο πολύ με παιχνίδια, βασικά και για να είμαι ειλικρινής ώρες-ώρες είμαι από τα άτομα που βλέπουν κάποια άλλα άτομα να είναι ΤΟΣΟ πολύ παθιασμένα με το χόμπι τους (που επειδή εμένα δεν είναι χόμπι μου) τους κοιτάζω και λέω από μέσα μου "μα καλά; τι βρίσκουν τόσο ενδιαφέρον και ασχολούνται; δεν μπορώ να τους καταλάβω με τίποτα!".

    Οπότε δεν είμαι ιδεοληπτικός, ούτε προκατειλημμένος . Έχω μάτια να αναγνωρίζω-εντοπίζω το οτιδήποτε τεχνολογικό, έχω την "δίψα" να μαθαίνω περί νέων τεχνολογιών, αλλά δεν είμαι εντός γκέτο. Ποτέ δεν ήμουν εντός, ποτέ δεν θα μπω. Ίσα-ίσα επειδή ακριβώς είμαι εκτός της όλης αυτής "φιλοσοφίας", εκφέρω κάποιες απόψεις που δεν μπορούν ΚΑΝ να καταλάβουν κάποιοι και το βρίσκω λογικό/αναμενόμενο, διότι δεν γίνεται να συνεννοηθούν άνθρωποι με ένα χόμπι με ανθρώπους που δεν έχουν αυτό το χόμπι.

    Keep in mind όμως, ότι καλό είναι να ακούμε και μια γνώμη ανθρώπων που είναι ΕΚΤΟΣ του γκέτο. Μπας και μπορέσουμε να αντιληφθούμε καλύτερα το πως κάποια έξυπνα άτομα, είτε ατομικά, είτε με ολιγάριθμη ομάδα, είτε μεγάλες εταιρείες, εκμεταλλεύονται το πάθος του χομπίστα. Κι εκείνος, ο χομπίστας, νομίζει κιόλας ότι "όλα βαίνουν καλώς" ή έστω "καλύτερα από ότι πέρυσι".
    Last edited by Lefteris_X; 07-11-2019 at 00:12.

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    DJTaurus (07-11-2019),Sir_Teraflop (07-11-2019)

  20. #57
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    +1 (5 χαρακτήρες).

  21. #58
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ας φυγω λιγο απο τα γραφικα γιατι πραγματικα την απορρια την εχω. Την ερωτηση την εκανα και πιο πανω και ηταν/ειναι ειλικρινεις.

    Ωραια τα μεγαλα παιχνιδια αλλα σε ποιο σημειο ακριβως το μεγαλο μεγεθος αρχιζει να γινεται προβλημα; Ποιο το νοημα ακριβως να εχεις πλανητες στο 1/10 και πολεις ολοκληρες τυπου Blade Runner με τεραστιο accessibility? Ειλικρινα ρωταω, τι ακριβως φανταζονται οι δημιουργοι και κυριως οι παικτες του SC. Οτι τι, θα αρχισουν να μπαινουν σε ολα τα κτιρια σε ολους τους οροφους θα εξερευνουν ολοκληρους τους πλανητες και μετα θα φευγουν και θα πηγαινουν σε αλλο ηλιακο συστημα.

    Μονο εγω το βρισκω απιστευτα «μπουχτιστικο» αυτο το πραγμα; Ωραια η ελευθερια αλλα και ενα οριο αδερφε. Δεν θελω να εχω ενα παιχνιδι που θα περασω 100 ωρες σε μια πολη ή 200 σε ενα πλανητη. Θα βαρεθω εξαιρετικα γρηγορα. Ολη αυτη η ιστορια εμενα μου ακουγεται εξτρα δικαιολογια για να συνεχισει να μαζευει φραγκα και να μην κυκλοφορει το παιχνιδι. Ναι ολο ανακοινωνει νεες προσθηκες... ευκολο ειναι αυτο οταν το παραδακι πεφτει ακομα συστηματικα...

  22. #59
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Lefteris_X σε μεγάλο βαθμο με βρισκουν σύμφωνω οσα λες για αυτο άλλωστε ειπα και στον φίλο πως δεν εχει νοημα και ειναι άσκοπο να μπούμε σε μια κοντρα ανταλλαγης μηνυμάτών πάνω σε τέτοια θέματα, εντάξει την γνώμη μας την ειπαμε απο εκει και πέρα ας κρινει ο κοσμος και στην τελική η αλήθεια ειναι "who cares". Πλέον τα αποφεύγω οσο μπορώ κατι τέτοια και αν με ρωτήσεις τώρα έγραψα περισσότερα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα απ'οτι θα ήθελα, δηλαδη αρχισε το θέμα να με κουράζει. Οποιος ενδιαφέρεται ας μπει στο καναλι τους Star Citizen στο youtube, υπαρχουν παρα πολλα βιντεο οπου λενε τι κανουν και τι θεματα αντιμετωπιζουν, με απολυτη διαφάνεια.

    Σε δυο εβδομαδες θα γίνει η φετινή Citizencon και οπως φαινεται θα παρουσιασουν πρωτη φορα το σύστημα Pyro.
    Last edited by BigBOSS; 07-11-2019 at 10:28.

  23. The Following User Says Thank You to BigBOSS For This Useful Post:

    DJTaurus (07-11-2019)

  24. #60

    Default PC Gaming - The Master Race Thread

    Εκτός των άλλων διαβάζω παράπονα και για tearing.

    Spoiler!
    Last edited by DJTaurus; 07-11-2019 at 16:38.

Page 3 of 69 FirstFirst 12345671353 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •