Page 62 of 69 FirstFirst ... 1252585960616263646566 ... LastLast
Results 1,221 to 1,240 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #1221
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ναι, συμφωνώ δεν είναι όλοι ίδιοι. Προσωπικά έχω επαφή και με κόσμο εκτός forum bubble, για αυτό έγραψα όσα έγραψα. Μην τα λες σε εμένα λοιπόν.

    Όσο για το Uncharted, τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν σε εντυπωσίασε. Κοίτα, ούτε εγώ είμαι fan του Killzone, αλλά δεν με εμποδίζει να παραδεχτώ ότι για την εποχή του το KZ2 είχε top graphics (τεχνικό τομέα, όχι art style που είναι υποκειμενικό) βάσει PS3 baseline & low-level optimization... έτερον-εκάτερον.

    Τα exclusives είναι σημαντικός λόγος, ίσως και ο πρωτεύων για να επιλέξεις κονσόλα/πλατφόρμα (εξού και γιατί ανέφερα τα HL2/FC1 του παλιού PC gaming, εποχές προ Steam). Ακόμα κι έξω που πιάνω συζητήσεις με κόσμο, όταν τους αναφέρω το XBOX + Game Pass (επίτηδες για να κόψω αντιδράσεις) όλοι μου λένε «μα εγώ θέλω PS5 για Uncharted, God of War κλπ.» Πρόσεξε: δεν τους λέω τίποτα για την δικιά μου προτίμηση (για να μην τους επηρεάσω).

    Θέλω να πω ο κόσμος (όχι μόνο οι φορουμάδες) γνωρίζει τα βαριά χαρτιά του PS. Τώρα αν κάποιοι πικραμένοι τα υποτιμούν, ε ΟΚ, εκεί τι να πεις. Όσα δεν φτάνει η αλεπού...

    Προσωπικά πάντα αποδίδω τον δέοντα σεβασμό σε exclusives (και αντιστρόφως: περιμένω και οι άλλοι να αποδίδουν τον δέοντα σεβασμό) ανεξαρτήτως πλατφόρμας και ασχέτως προσωπικών προτιμήσεων. Ούτε fan των Halo/Gears είμαι, αλλά θέλω να διατηρήσουν το exclusivity τους και top optimization/ξεζούμισμα (ιδανικά με 12TF baseline). Θέλω να έχει αξία το XBOX brand και να ζορίζεται η Sony με την καλή έννοια.

    Άλλοι πάλι δεν τους νοιάζει καν αν θα γίνουν όλα multiplatform σούπα... και αυτοί είναι οι «τιμητές» του XBOX, ενώ εμείς οι "haters". Κατάντια if you ask me. Και είναι και ο λόγος που έχω ξενερώσει με όσα βλέπω σε fora.

    Συμφωνώ ότι η multiplatform κυκλοφορία σε πολλά targets δημιουργεί extra φόρτο στους developers. Και extra έσοδα θα πει κάποιος, αλλά φιάσκο τύπου CP2077 ούτε στον χειρότερο εχθρό μου δεν θα ευχόμουν.

    Γενικά ιδανική λύση που θα τους ικανοποιήσει όλους δεν υπάρχει. Σε έναν ιδανικό κόσμο θα υπήρχε μόνο μια ενιαία πλατφόρμα και θα έβγαιναν όλα εκεί.

  2. #1222
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Ρε συ αυτό λέω, το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Μπορεί ένα παιχνίδι να ξεζουμίσει πχ. το PS5, και αφού τελείωσει η περίοδος developing , optimizing και τα patch μετά το release να βγεί και σε άλλες πλατφόρμες. Πχ. το Zero dawn η το death stranding έχασε κάτι που βγήκε αργότερα και αλλού? Ίσα ίσα, win win scenario είναι για όλους.

    Οι μόνοι που καντιλιάζουν και είναι αυτοί που κοροιδεύω είναι κάτι άτομα που για κάποιο περίεργο λόγο δεν θέλουν κάποιος που δεν έχει την ίδια κονσόλα με αυτόν να παίξει παιχνίδια. Πράγμα που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Παρακολουθούσα τότε τι γίνοταν με το Zero Dawn και τις κατάρες που έπεφταν στους developers και λέω δεν μπορεί, κάτι πάει στραβά

  3. #1223
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Ρε συ αυτό λέω, το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Μπορεί ένα παιχνίδι να ξεζουμίσει πχ. το PS5, και αφού τελείωσει η περίοδος developing , optimizing και τα patch μετά το release να βγεί και σε άλλες πλατφόρμες. Πχ. το Zero dawn η το death stranding έχασε κάτι που βγήκε αργότερα και αλλού? Ίσα ίσα, win win scenario είναι για όλους.

    Οι μόνοι που καντιλιάζουν και είναι αυτοί που κοροιδεύω είναι κάτι άτομα που για κάποιο περίεργο λόγο δεν θέλουν κάποιος που δεν έχει την ίδια κονσόλα με αυτόν να παίξει παιχνίδια. Πράγμα που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Παρακολουθούσα τότε τι γίνοταν με το Zero Dawn και τις κατάρες που έπεφταν στους developers και λέω δεν μπορεί, κάτι πάει στραβά
    Δεν συμφωνώ με κατάρες για οποιονδήποτε λόγο και αν αντιληφθώ ότι κάποιος προβαίνει σε τέτοιες ενέργειες (σύνηθες στα σόσιαλ μύδια), για μένα μπαίνει αυτομάτως στην κατηγορία σκουπίδι/υπάνθρωπος (και όχι, δεν με ενδιαφέρει αν τρώει ζόρια αλλού και ξεσπάει εκεί).

    Από εκεί και πέρα, ο διακαής πόθος μερικών είναι η Sony να γίνει copycat MS, δηλαδή day 1 ταυτόχρονο release σε PS5 & PC.

    Το θεωρώ αδύνατο για πολλούς λόγους, μόνο και μόνο το baseline των 5.5 GB/s να πιάσουμε. Ratchet χωρίς εφάμιλλο SSD (που ΔΕΝ διαθέτει το 99,9% των PC εκεί έξω) το ξεχνάς. Χώρια οι I/O coprocessors.

    Θα δούμε που το πάει η Sony... βασικά αν εξαιρέσεις τους CMOS sensors, το PS είναι μεγάλη πηγή κερδοφορίας, οπότε δεν τους συμφέρει να το κάψουν ως «χαρτί».

    Θα πρέπει μερικοί να καταλάβουν ότι άλλο MS και άλλο Sony.

    Η MS έχει να προμοτάρει Windows, DirectX και να πουλάει Azure services. Η Sony πουλάει άλλα πράγματα, οπότε δεν γίνεται να γίνουν ίσα και όμοια, όσο και να το θέλουν κάποιοι.

    Ξέρω ότι γράφω τα αυτονόητα και εις μάτην μάλλον...

    ΥΓ: Για το HZD1 γνωρίζεις ότι κάποιοι PCMR το κοροϊδεύανε ότι δεν σβήνουν τα βέλη στο νερό; Οι ίδιοι system warriors που ποτέ δεν παίξανε BoTW, αλλά όλο τέτοιες συγκρισούλες κάνανε για σκοπούς trigger/ίντριγκας.

    Αυτά δεν γουστάρω, αυτά τα παράσιτα/σκουπίδια του διαδικτύου. Χωρίς να είναι όλοι οι PCάδες έτσι ξαναλέω, απλά ας πούμε ότι στα fora υπάρχει ένα vocal minority.

  4. #1224
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Ας βγαίνει με διαφορά 1 χρόνου
    Δεν φτανει ενας χρονος για να γινει αυτο που λες. Εκτος αν μιλαμε για προηγουμενης γενιας παιχνιδια, δηλαδη του ps4. Που και αυτα απο οτι φαινεται κανουν 3 χρονια να βγουν, παρολο που πλεον παρα πολυ κοσμος εχει pc hardware για να τρεξει παιχνιδια που ειναι βασισμενα σε hardware του 2012.

    Αν βγαλουν τα ps5 games στο pc μετα απο ενα χρονο, αυτο σημαινει οτι το ιδιο το game θα εχει υποβαθμιστει αρκετα γιατι ο μεσος pc gamer θα βρισκεται πολυ πιο χαμηλα απο τον σημερινο pc gamer(σε σχεση με το ps4 hardware).
    .

  5. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (24-02-2021)

  6. #1225
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Δεν πρόκειται σε 1 χρόνο να ανέβει το average PC baseline στα 5.5 GB/s. Αυτό το υπογράφω (κάντε το bookmark και τα ξαναλέμε στις 24/02/2022).

    Όποιος θέλει να ρίξει μια ματιά, εδώ: https://store.steampowered.com/hwsurvey/

    π.χ. η πιο δημοφιλής GPU παραμένει η GTX 1060 (mid-range GPU του 2016)

    Είναι πονεμένη ιστορία το PC baseline για όσους το παρακολουθούμε από παλιά (80s). Ανεβαίνει κυριολεκτικά με ρυθμό χελώνας (π.χ. ο 386 κυκλοφόρησε το 1985 και baseline η i386 ISA έγινε μια δεκαετία μετά, ενώ στο ενδιάμεσο βασίλευε ο 16-bit κώδικας!)

    Βάλε τώρα και το mining κύμα που πουλάνε μεταχειρισμένες GTX 1060 €300 και δένει το γλυκό... τι upgrade να κάνει ο average PC user;

    ΟΚ, κάποιοι έχετε ήδη καρτάρες στυλ 3090, αλλά πολλοί PCMR είναι στο περίμενε.

    Όπως είπα, μέχρι το 2025 θα έχει βρωμίσει η αγορά από ταχύτατους NVMe. Όπως λοιπόν θα βρίσκει ο PCάς εύκολα, έτσι θα βρίσκει και ο κάτοχος PS5 πάμφθηνους συμβατούς NVMe.

    Αυτό το λέω για τους "concerned" που δήθεν καίγονται να βγάλει FW update για M.2 upgrade... ας βγάλει πρώτα πληθώρα PS5 exclusives η Sony και μετά μας πιάνει "concern" για τον αποθηκευτικό χώρο.

    Χώρια ότι πρέπει να δούμε τι θα γίνει στις GPUs του μέλλοντος από άποψη I/O coprocessors, συν διάφορα άλλα που είπε ο Cerny (cache scrubbers κλπ).

    Θα έρθουν στην RDNA3 αυτές οι καστομιές;

    Όσοι λέμε ότι το PS5 θυμίζει (πάντα σε αφαιρετικό/μεταφορικό επίπεδο) -μεταξύ άλλων- Amiga, δεν το λέμε τυχαία, είναι πολύς κόσμος που βλέπει ομοιότητες στην φιλοσοφία του στησίματος της αρχιτεκτονικής:
    Last edited by psx3; 25-02-2021 at 00:09.

  7. The Following 3 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Lefteris_X (25-02-2021),mihalis13 (25-02-2021),PDS (25-02-2021)

  8. #1226

    Default

    Εχω κανα 2 βδομαδες ξεκινησα το Mafia Definitive Edition θα ελεγα οτι ισως ειναι απο τα καλυτερα remakes μαζι με τις 2 τριλογιες των Crash και Spyro. Φαινεται το μερακι τους και μπραβο.
    Μερικες φωτογραφιες να θαυμασουμε την ομορφια του κοσμου που εφτιαξαν

    Spoiler!


    Και ενα δικο μου βιντεακι σε free ride στον κοσμο της Lost Heaven

    Last edited by king2009; 28-02-2021 at 20:38.

  9. #1227
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    https://www.notebookcheck.net/New-Ra....522964.0.html



    2.5-2.6 GHz η discrete RX 6700 XT...

    Και κάπου εδώ λιώνει οριστικά η καραμέλα των armchair engineers που μπέρδεψαν τον Cerny με μηχανικό του Πλαισίου (ότι δήθεν «τσίτωσε» τα «κλόκια» του PS5 τελευταία στιγμή με liquid metal πάνω από τα όρια του)!

    Συν κάτι άλλες σοφιστείες για BC της τελευταίας στιγμής, ενώ η RDNA φτιάχτηκε για λογαριασμό της Sony* πληρώνοντας σεβαστό μέρος του R&D (τι ειρωνεία, από τα τρελά έσοδα του σαπακίου/κατασυκοφαντημένου PS4 είδε χαρά στα σκέλια της η AMD PCMR με τις Navi/RDNA!) και προφανώς το GCN BC (aka Wave64) ήταν προαπαιτούμενο χρόνια πριν, δεν μπήκε τσόντα τελευταία στιγμή.

    * https://www.extremetech.com/gaming/2...-vega-to-do-it
    https://forums.anandtech.com/threads...ticle.2548845/
    https://www.forbes.com/sites/jasonev...vega-suffered/

    Μην σας κάνει εντύπωση, γιατί και ο Cell φτιάχτηκε για λογαριασμό της Sony, αλλά μια χαρά τσίμπησε το -generic- PPE κομμάτι η MS (tri-core Xenon) στο XBOX 360.

    Όπως και παλιότερα η MS χρηματοδότησε το R&D της GeForce 3, η οποία μπήκε στο OG XBOX.

    Ακόμα πιο παλιά, η 3Dfx είχε κλείσει συμβόλαιο με την SEGA για το Dreamcast και οι Ιάπωνες της SEGA Japan άλλαξαν γνώμη και πήγαν σε PowerVR. Ένας από τους λόγους (όχι ο μοναδικός) που η 3Dfx πήγε για φούντο -δυστυχώς-. Δεν βγάζανε μόνο 3D accelerator cards για PC, αλλά είχαν χωθεί και σε coin-op boards.

    Θέλω να πω μετράει ΠΟΛΥ να σου χώσει ζέστα φράγκα για R&D μια εταιρία που θα χρησιμοποιήσει το προϊόν σου σε οικονομίες κλίμακας (όπως είναι οι κονσόλες, το PS5 υπολογίζεται να φτάσει τα 100m units σε βάθος 5ετίας). Μετράνε πολύ αυτοί οι συσχετισμοί στην βιομηχανία ημιαγωγών, εξού και γιατί ανέφερα την ειρωνεία με το PS4. Αν είχε αποτύχει εμπορικά το PS4, τι φράγκα θα είχε σήμερα η AMD να το παίζει καμπόση; Ψιλά γράμματα για μερικούς (που δήθεν «βλέπανε μπροστά» το 2013 και ολημερίς και οληνυχτίς βρίζανε το PS4 και την τζι-ντι-ντι-αρ-πέντε)...

    2.23 GHz για PS5 APU/RDNA2 GPU είναι μάλλον συντηρητικός χρονισμός (θυμηθείτε τα 800 MHz του PS4 συγκριτικά με το 1 GHz των τότε discrete Radeon) και όχι αγαπητοί μου, 2.23 GHz δεν πιάνει καμία RDNA1 (RX 5700 και σία).

  10. #1228
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    https://www.anandtech.com/show/16535...-rocket-lake/2

    14nm λιθογραφία + AVX512 σετ εντολών = γελάνε και τα τσιμέντα ...

  11. #1229
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  12. #1230
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Βγήκε νέο νομισματάκι (από τον δημιουργό του BitTorrent) που σε ανταμείβει για τον αποθηκευτικό χώρο, οπότε προβλέπω να πέφτει κλάμα και με τις τιμές των HDDs:

    https://www.chia.net/

    Υποτίθεται είναι πιο "green" (λιγότερη κατανάλωση ενέργειας) από το hashing/Proof of Work των BTC/ETH, αλλά αν αρχίσει το hoarding και σε HDDs, δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα για όσους γουστάρουν ιδιόκτητο hardware! Είναι λες και το κάνουν επίτηδες για να σπρώξουν τον κόσμο στο cloud.

    Εντωμεταξύ υπάρχει roadmap για μέχρι 120TB HDDs:

    https://www.anandtech.com/show/16544...ap-120-tb-hdds

  13. #1231
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Τραβάνε ζόρια μέχρι και οι game developers με το mining craze:

  14. #1232
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Οι τιμές που αναφέρει καλές μου φαίνονται ����, έχουμε φτάσει σε αλλά επίπεδα πλέον:

  15. #1233
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Ιδού και το link με τις όμορφες τιμές https://www.skroutz.gr/s/27179141/EV...5-3897-KR.html (κάτι είχε παιχτεί με το πάνω ποστ)
    Για κλάματα η κατάσταση.

  16. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    psx3 (19-03-2021)

  17. #1234
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Έχει ξεφτιλιστεί η κατάσταση ολοσχερώς σε ό,τι αφορά consumer electronics.

    Νοσταλγώ τις εποχές που πήγαινες Στουρνάρη με τα λεφτά (μετρητά φυσικά, όχι καταναλωτικά δάνεια και λοιπές αμερικανέ αηδίες που μαυρίσανε αφελέστατο κοσμάκη στον Τειρεσία) στην τσέπη, υπήρχαν τα πάντα ετοιμοπαράδοτα και αγόραζες ό,τι ήθελες...

    Το λέω από τώρα και κάντε το bookmark: όλη αυτή η κατάσταση με scalpers & miners είναι βούτυρο στο ψωμί των εταιριών!

    Το λιανεμπόριο θα καταργηθεί εντελώς (στα πλαίσια της 4ης βιομηχανικής επανάστασης aka ψηφιακός μετασχηματισμός), θα αγοράζεις ηλεκτρονικά κατευθείαν από την εκάστοτε εταιρία (nVidia, AMD, Sony, MS κλπ.) με τα στοιχεία σου δηλωμένα σε λογαριασμό και αυστηρά 1 κομμάτι μόνο.

    Κέρδος -> τέλος το scalping (θα είναι το bullet point που θα προβάλλει το PR/marketing ότι νοιάζονται για τον πελάτη)
    Χασούρα -> ο θάνατος του εμποράκου -> ο θάνατος της μεσαίας τάξης (όλως τυχαίως σε sci-fi dystopia movies δεν υπάρχει μεσαία τάξη, μόνο Ελίτ και πληβείοι)

    Οι δε miners σπρώχνουν (όχι συνειδητά) τον κόσμο σε cloud υπηρεσίες, που κι αυτό το λιμπίζονται οι εταιρίες.

    Κέρδος -> easier barrier to entry (θα έχεις π.χ. ακόμα και 2 x 3090 στο cloud με κόστος συνδρομής)
    Χασούρα -> τέλος η ιδιοκτησία*, πλήρης έλεγχος από Big Corps/Big Tech.

    *
    Spoiler!

    Φάση βινύλιο/audiophiles τείνει να γίνει. Η πλέμπα Spotify και κάποιοι λίγοι πορωμένοι/φραγκάτοι συλλέκτες τα σκάνε ακόμα για φυσικό μέσο και επίχρυσα καλώδια.

    Τα ξαναλέμε το 2030+ και εύχομαι να μου το τρίψει κάποιος στην μούρη ότι έπεσα έξω... ειλικρινά το εύχομαι. Δεν μου αρέσει καθόλου όπως πάει η κατάσταση στην οικονομία/κοινωνία. Τουλάχιστον τα είπα και δεν το έχω βάρος στην συνείδησή μου.

  18. The Following 2 Users Say Thank You to psx3 For This Useful Post:

    Kane (05-04-2021),WolfRathmA (21-03-2021)

  19. #1235
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Ένα ενδιαφέρον κείμενο περί Intel ring bus (ο εσωτερικός δίαυλος που συνδέει όλα τα cores):

    https://www.reddit.com/r/overclockin...he_rules_have/

    The 8700k was well welcomed, but there was a dark horse looming that no one seemed to notice or care about at the time--the ringbus/interconnect problem.

    Not long after the release of the moar corez 9900k, the first 8 core consumer chip which led to an arms race of cores, came the release of a game called Apex Legends, just a few months later. And unknown to almost everyone at the time, this game showed that the ringbus extension to more and more threads was completely broken. The result: An error called the "Internal Parity Error", which related to the cache/core subsystem and its internal buffers. This problem was massive, generating a gigantic megathread "crash thread" over on the EA forums with people's prime / ycruncher stable systems just randomly going back to the desktop, and a few people who noticed that WHEA Errors were being generated. The WHEA was the crash actually being prevented (corrected hardware error).
    Ελπίζω όλοι αυτοί (δεν είναι ένας και δύο, είναι πολλοί) που μας τα κάνανε μπαλόνια με τους γαμάτους i7 να νιώθουν όμορφα που χρηματοδότησαν αδρά αυτό το τεχνολογικό ΑΙΣΧΟΣ της Intel.

    Ένα σωστό SMP implementation δεν μπορούσαν να φτιάξουν τόσα χρόνια... έπρεπε να βγουν οι Rocket Lake για να λυθεί το θέμα σε hardware επίπεδο. Για να μην θυμίσω την κοροϊδία των Pentium 4 με το FSB bus. Benchάκια και άγιος ο θεός, ε; Έπρεπε να βγουν games με βαρύ multi-threading για να βγουν οι αδυναμίες του ψευτο-SMP στην φόρα.

    Ο ταπεινός Jaguar (έστω και με 2 clusters των 4 cores) τρέχει στα 60 fps το Apex χωρίς crashes. Αλλά όχι, ήταν μάγκες όσοι είχαν i7 το 2009 κι εμείς ηλίθιοι. CPUs των $300-350 και να μην τρέχουν σωστά τα παιχνίδια.

    Πάπαλα και το αναμασημένο/παπαγαλιζέ επιχείρημα του 2013: «έλα μωρέ, όλοι x86-64 είναι, μια φορά γράφεις τον κώδικα και τέλος». Γαργάρα τα buses...

    ΥΓ: Ring bus (EIB) έχει και ο Cell από το 2005 και χωρίς τέτοια αστεία θέματα.

  20. #1236
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ο σωστός PC user ασχολείται με τα "φανερά" / εύκολα στη νόηση νουμεράκια: χρονισμούς, ALU = FLOPS (ανάθεμα αν ξέρει τι κάνει) και μέτρημα των core/CU σε CPU-GPU.

    Από που και ως που να ξέρεις / έχεις ασχοληθεί / να έχει πληροφορηθεί τι εστί "δίαυλος επικοινωνίας" της CPU με όλο το υπόλοιπο σύστημα;

    Τις ίδιες μαλακίες από εποχή FSB (90ς) και γελούσαμε όλοι, γιατί έχεις έναν επεξεργαστή που "τρέχει" πχ. στα 667ΜΗz αλλά επικοινωνεί μέσω διαύλου των 100 ΜΗz (και δώσε multipliers).

    Τραγέλοφος, σουλουπώματα, μπαλώματα και πασαλειψατέρ design στις CPU x86, όλα στον ιερό βωμό "συμβατότητας προς τα πίσω".

    Δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι στην φιλοσοφία μέχρι σήμερα.

    Ε, ξύλο που θα φας από ARM κυρία Intel. Ε, ρε ξύλο.
    Θα πάρεις όλο το ISA σου και ξέρεις που θα το βάλεις εν τέλει.

  21. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (01-04-2021),Stefanos (01-04-2021)

  22. #1237
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

  23. #1238
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default



    Ομολογώ ότι δεν περίμενα να δω τέτοιον συνδυασμό AI + sliders (30:00)... το τρένο της AI τρέχει γρηγορότερα από όσο υπολόγιζα.

    Φαντάζομαι στο μέλλον τα account banια σε party chat/VoIP sessions θα είναι enforced automatically από AI overlords (για να μην προσλαμβάνουν κόσμο και ανεβάζουν τα κόστη moderation).

  24. #1239
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  25. #1240

    Default

    https://www.playstationlab.gr/2021/0...lsense-sto-pc/

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •