Page 34 of 69 FirstFirst ... 2430313233343536373844 ... LastLast
Results 661 to 680 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #661
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Δεν ξέρω αν η Wikipedia που την επικαλούνται όλοι είναι η ανωτέρα αρχή σε όλα, αλλά ας θεωρήσουμε ότι πάει έτσι το πράγμα.
    Από την Wikipedia δεν βρίσκω πουθενά το δεδομένο ότι κάποιος που χρηματοδοτεί το παιχνίδι του παράγει indie παιχνίδια, άλλωστε υπάρχουν και indie παιχνίδια που παράγονται με την συνδρομή μεγάλων publishers όπως η Sony κάνει χρόνια τώρα.

    Definition[edit]
    The definition of what qualifies for independent video game development is vague. The term itself bore out from the independent music arena, where "indie" refers to publishing music without using a major record label, such as using smaller independent labels or via self-publishing.[22] One simple definition, described by Laura Parker for GameSpot, says "independent video game development is the business of making games without the support of publishers".[23] However, this independent nature can be seen described from two broad directions.[24]
    Financial independence: In such situations, the developers have paid for the development and/or publication of the game themselves or from other funding sources such as crowd funding, and specifically without financial support of a large publisher.
    Independence of thought: In this case, the developers crafted their game without any oversight or directional influence by a third party such as a publisher.
    The term "indie development" has been broadly applied to small development teams, realizing small and non-traditional non-AAA game titles on small budgets without financial help of a larger publisher.[22] Some notable instances of games that are generally considered "indie" but challenge this definition include:
    Journey was created by thatgamecompany, but had financial backing of Sony as well as publishing support. Kellee Santiago of thatgamecompany believes that they are an independent studio because they were able to innovate on their game without Sony's involvement.[22]
    Bastion, similarly, was developed by Supergiant Games, but with publishing by Warner Bros. Entertainment, primarily to avoid difficulties with the certification process on Xbox Live.[25] Greg Kasavin of Supergiant notes they consider their studio indie as they lack any parent company.[22]
    The Witness was developed by Jonathan Blow and his studio Thekla, Inc. Though self-funded and published, the game's development cost around $6 million and was priced at $40, in contrast to most indie games typically priced up to $20. Blow believed this type of game represented something between indie and AAA publishing.[26]
    No Man's Sky was developed by Hello Games, though with publishing but non-financial support from Sony; the game on release had a price equal to a typical AAA title. Sean Murray of Hello Games believes that because they are still a small team and the game is highly experimental that they consider themselves indie.[27]
    Games that are not as large as most triple-A games, but are developed by larger independent studios with or without publisher backing and that can apply triple-A design principles and polish due to the experience of the team, have sometimes been called "triple-I" games, reflecting the middle ground between these extremes.[28][29]
    Επιπλέον το πιο ενδιαφέρον είναι η λίστα με τους indy devs και τα παιχνίδια τους, δεν βρήκα πουθενά κάποια εταιρεία που να λέγεται CDP ή κάποιο Witcher παιχνίδι...
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ame_developers

    Εκτός και έβαλε ήδη χέρι στα άρθρα και τις λίστες ο Sir_Teraflop.

    Είναι αστεία αυτή η υπερπροσπάθεια με το Witcher 3 να παρασέρνει τα πάντα έως και τα αυτονόητα. Ωστόσο ας μου πει κανείς για αυτό, που βρίσκει κανείς το πόσες ώρες έχει παίξει κάποιος σε αυτό, να δω τις δικές μου να βάλω τα κλάματα; Με το OCD μου να μην με αφήνει να αφήσω τίποτα πίσω που να μην έχω κάνει (ερωτηματικά, side missions, κλπ) κοντεύω να ξεχάσω ποιο είναι το κεντρικό νόημα, τι πρέπει να κάνω; ποιον πρέπει να σώσω; ποιον πρέπει να σκοτώσω; (αφού σώζω και σκοτώνω τους πάντες γύρω μου, ωπ!!! ένα κόκκινο στον χάρτη... επάνω του!!!) που πρέπει να πάω; Ποιος είμαι;

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (14-04-2020)

  3. #662
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Στο definition 2 κριτήρια υπάρχουν στη wikipedia για να είσαι indie. Το witcher 3 τα έχει και τα 2. Αλλά τεσπα, δεν έχει και σημασία

    Αμα σου πώ πόσες ώρες έχω dota 2 θα σου φύγει το OCD

    Πάντως πολύ αργά το ξεκίνησες. Ήταν πιο μαγικό πίσω το 2015, μιας και ο οπτικός του τομέας ήταν top τότε.

  4. #663
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δεν ειναι το θεμα τι θα πει ποιος. Ουτε καν διαβασα τι λενε τα gamespot κτλ(αν και ειμαι σιγουρος οτι δεν θα λενε αυτο που υποστηριζεις). Το θεμα ειναι τι ισχυει.
    Θα το καταλαβεις και εσυ καποια στιγμη.
    .

  5. #664

    Default

    https://www.statista.com/statistics/...-category-usa/

    ενα ενδεικτικο παραδειγμα για την αγορα στα pc...δες ποσο περισοτερο χρηματα αποφερουν τα f2p στα pc, lol,dota,fortnite,pupg και δε συμμαζευεται...Δες στις κονσολες....

    Το παραδειγμα που εφερες με τη simbin δεν το καταλαβα, 9 παιχνιδια μιλας απο το 2005?

    https://www.wepc.com/wp-content/uplo...nuary-2018.jpg
    δες ακομα ενα λινκ και συγκρινε με το ποσο πουλανε τα τοπ παιχνιδια στις κονσολες....


    κανεις δεν ειπε οτι δεν υπαρχουν κερδη και στην αγορα των pc...Για το ΑΑΑ gaming στα pc, υπαρχει ενα θεμα ομως, γιατι εκει τα 5 εκ πωλησεις μπορει να θεωρουνται και αποτυχια...

    για το witcher 3, το εξαντλησαμε , το indie προερχεται απο τη μουσικη και εχει να κανει με τη κυκλοφορια παιχνιδιων απο μικρες ομαδες, χωρις την αναμιξη των μεγαλων publishers/στουντιο... η cd project ειναι μεγαλο στουντιο, οποτε δεν μπορει ενταχτει σε αυτη τη κατηγορια...Μιλαμε για παιχνιδια που φτιαχνονται σε μικρο κυκλο ατομων και κατα συνεπεια μικρο μπατζετ...
    Last edited by tomic20; 13-04-2020 at 17:53.

  6. #665

    Default

    Η CD Red Project έχει ξεπεράσει σε χρηματιστηριακή αξία την μεγαλύτερη τράπεζα της Πολωνίας με την αξίας να αποτιμάται πάνω από 6 δις και μάλιστα έλαβε και μια τεράστια χρηματοδότηση πρόσφατα από την κυβέρνηση και συζητάτε ακόμα εάν το Witcher είναι indie; Για όνομα του θεού

  7. The Following 5 Users Say Thank You to gRim For This Useful Post:

    hakoo (13-04-2020),jk_blue_tiger (13-04-2020),Leon_DiZ (13-04-2020),PDS (13-04-2020),spartan (13-04-2020)

  8. #666
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    https://www.statista.com/statistics/...-category-usa/

    ενα ενδεικτικο παραδειγμα για την αγορα στα pc...δες ποσο περισοτερο χρηματα αποφερουν τα f2p στα pc, lol,dota,fortnite,pupg και δε συμμαζευεται...Δες στις κονσολες....

    Το παραδειγμα που εφερες με τη simbin δεν το καταλαβα, 9 παιχνιδια μιλας απο το 2005?

    https://www.wepc.com/wp-content/uplo...nuary-2018.jpg
    δες ακομα ενα λινκ και συγκρινε με το ποσο πουλανε τα τοπ παιχνιδια στις κονσολες....


    κανεις δεν ειπε οτι δεν υπαρχουν κερδη και στην αγορα των pc...Για το ΑΑΑ gaming στα pc, υπαρχει ενα θεμα ομως, γιατι εκει τα 5 εκ πωλησεις μπορει να θεωρουνται και αποτυχια...

    για το witcher 3, το εξαντλησαμε , το indie προερχεται απο τη μουσικη και εχει να κανει με τη κυκλοφορια παιχνιδιων απο μικρες ομαδες, χωρις την αναμιξη των μεγαλων publishers/στουντιο... η cd project ειναι μεγαλο στουντιο, οποτε δεν μπορει ενταχτει σε αυτη τη κατηγορια...Μιλαμε για παιχνιδια που φτιαχνονται σε μικρο κυκλο ατομων και κατα συνεπεια μικρο μπατζετ...
    Κάπου μπερδέυεσαι. Δεν έχει σημασία πόσο αποφέρουν τα f2p (το PUBG δεν είναι f2p btw, πρέπει να το αγοράσεις). Σημασία έχει οτι και αυτά που ΔΕΝ είναι f2p πουλάνε περισσότερο. Πως αλλιώς να σας το γράψω δεν ξέρω, σύμφωνα με το gameindustry το PC επιφέρει περισσότερα έσοδα σε πωλήσεις digital και boxed παιχνιδιών από οποιαδήποτε κονσόλα.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by gRim View Post
    Η CD Red Project έχει ξεπεράσει σε χρηματιστηριακή αξία την μεγαλύτερη τράπεζα της Πολωνίας με την αξίας να αποτιμάται πάνω από 6 δις και μάλιστα έλαβε και μια τεράστια χρηματοδότηση πρόσφατα από την κυβέρνηση και συζητάτε ακόμα εάν το Witcher είναι indie; Για όνομα του θεού
    Ναι, αυτό που συζήτμαε είναι οτι είναι ΑΣΧΕΤΟ το πόσο χρήματα διαθέτεις με το αν είσαι indie.

    Έστω αύριο βγάζω ένα παιχνίδι με 10€ budget. Συμφωνούμε πώς είναι indie. Κομψά. Εστώ οτι αυτό το παιχνίδι πουλάει 5 τρισεκατομύρια τεμάχια. Ξαφνικά είμαι trilionaire, και σύμφωνα με το επιχειρήμα σας, το παιχνίδι που έβγαλα σταματάει να είναι indie!! Ταυτόχρονα, επειδή πλέον είμαι trillionaire, το επόμενο παιχνίδι που θα βγάλω επίσης δεν είναι indie, επειδή έβγαλα λεφτά!

    Indie = ανεξαρτήτος = δεν εξαρτάσαι από κάποιον 3ο. Είτε προς το τι παιχνίδι θα φτιάξεις, είτε ως προς τι features θα συμπεριλάβεις, είτε ως προς τα deadlines. Οταν δεν εχεις publisher απο πίσω να σου λέει πως θα κανείς τι και πότε είσαι indie = independent = ανεξάρτητος.

  9. #667

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    pdated - - -
    Ναι, αυτό που συζήτμαε είναι οτι είναι ΑΣΧΕΤΟ το πόσο χρήματα διαθέτεις με το αν είσαι indie.

    Έστω αύριο βγάζω ένα παιχνίδι με 10€ budget. Συμφωνούμε πώς είναι indie. Κομψά. Εστώ οτι αυτό το παιχνίδι πουλάει 5 τρισεκατομύρια τεμάχια. Ξαφνικά είμαι trilionaire, και σύμφωνα με το επιχειρήμα σας, το παιχνίδι που έβγαλα σταματάει να είναι indie!! Ταυτόχρονα, επειδή πλέον είμαι trillionaire, το επόμενο παιχνίδι που θα βγάλω επίσης δεν είναι indie, επειδή έβγαλα λεφτά!

    Indie = ανεξαρτήτος = δεν εξαρτάσαι από κάποιον 3ο. Είτε προς το τι παιχνίδι θα φτιάξεις, είτε ως προς τι features θα συμπεριλάβεις, είτε ως προς τα deadlines. Οταν δεν εχεις publisher απο πίσω να σου λέει πως θα κανείς τι και πότε είσαι indie = independent = ανεξάρτητος.
    Όχι δεν είναι καθόλου άσχετο. Δεν είναι indie ΤΕΛΟΣ. Όπως δεν είναι indie και το zelda breath of the wild και ένα κάρο ΑΑ και ΑΑΑ επειδή αυτός που τα ανέπτυξε ήταν ανεξάρτητος. Ακόμα και στο wikipedia λέει αυτό: In the video game industry, an independent (indie) game refers to games typically created by individuals or smaller development teams without the financial support of a large game publisher, in contrast to most "AAA games". Συνοπτικά μικρές ομάδες ή κάποιος μόνος του χωρίς την υποστήριξη μεγάλου εκδότη. Όχι ομάδες πολλών ατόμων ενός εκδότη που ήδη είναι πολύ μεγάλος. Δεν χρειάζεται ακριβής ορισμός απλή λογική είναι.
    Last edited by gRim; 13-04-2020 at 19:21.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to gRim For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (13-04-2020),PDS (14-04-2020)

  11. #668
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Typically λέει. Δεν διαφώνησα, ίσα ίσα, αυτό λέω, συνήθως όντως είναι μικρές ομάδες. Typically δεν σημαίνει exclusively.

  12. #669

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Typically λέει. Δεν διαφώνησα, ίσα ίσα, αυτό λέω, συνήθως όντως είναι μικρές ομάδες. Typically δεν σημαίνει exclusively.
    Ναι το είδα και μου αρκεί η λέξη typically γιατί δεν χρειάζεται ακριβής ορισμός αλλά απλή λογική όπως είπα και πριν. Τώρα εάν κάποιος πιάνει μία λέξη για να μου βγάλει ότι ένα παιχνίδι όπως το zelda breath of the wild είναι indie τότε κανονικά δεν πρέπει ούτε να σχολιάζουμε.


  13. #670
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Παιδια παμε παρακατω, ειναι σαφες οτι ο Ryzenlake εχει πιαστει απο το wording και δεν διαβαζει καν τι γραφετε μιας και δεν τον ενδιαφερει προφανως.
    Δεν εχει νοημα ολο αυτο, σε λιγο θα βαλουμε κατω τα λεξικα και θα αναλυουμε τι σημαινει pixel.
    Let it go, παμε παρακατω.


  14. #671

    Default

    ποσο πουλανε ρε ryzen? σου εβγαλα λινκ το πινακακι με τα παιχνιδια με τις περισσοτερες πωλησεις.

    https://www.statista.com/statistics/...ime-worldwide/
    παρε και απο δω...μιλαμε για 4-5 εκ στην καλυτερη....

    στις κονσολες (βγαλε εξω τη νιντεντο που ειναι αλλη κατηγορια) μιλαμε για πωλησεις 10-20 εκ στις top πωλησεις...τι αλλο θελεις για να πιστεις? Η ΑΑΑ αγορα ειναι βασισμενη στις κονσολες...Αυτο δε σημαινει οτι δε βγαζουν λεφτα και απο τα pc...και απο το xbox που εχασε τη γενια κατα κρατος βγαζουν χρηματα και δεν παει χαμενο το port... Η πιρατεια απλα ειναι ενας λογος που το pc παιρνει αρκετα παιχνιδια καθυστερημενα...

  15. #672
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    ποσο πουλανε ρε ryzen? σου εβγαλα λινκ το πινακακι με τα παιχνιδια με τις περισσοτερες πωλησεις.

    https://www.statista.com/statistics/...ime-worldwide/
    παρε και απο δω...μιλαμε για 4-5 εκ στην καλυτερη....

    στις κονσολες (βγαλε εξω τη νιντεντο που ειναι αλλη κατηγορια) μιλαμε για πωλησεις 10-20 εκ στις top πωλησεις...τι αλλο θελεις για να πιστεις? Η ΑΑΑ αγορα ειναι βασισμενη στις κονσολες...Αυτο δε σημαινει οτι δε βγαζουν λεφτα και απο τα pc...και απο το xbox που εχασε τη γενια κατα κρατος βγαζουν χρηματα και δεν παει χαμενο το port... Η πιρατεια απλα ειναι ενας λογος που το pc παιρνει αρκετα παιχνιδια καθυστερημενα...
    Σου ξαναπά, δεν έχει σημασία πόσο πουλάει ο κάθε τίτλος individually. Προφανώς η πλατφόρμα με τους λιγότερους τίτλους θα έχει περισσότερες πωλήσεις ανά τίτλο. Σύμφωνα με το gameindustry το PC έχει περισσότερα έσοδα από πωλήσεις παιχνίδιων από ότι οποιαδήποτε κονσόλα.

    Όπως και να έχει, τα 10-20εκ που λες στις κονσόλες είναι αστείο νούμερο για τις top πωλήσεις. Στο PC τα top εχουν 40

  16. #673

    Default

    τρολαρεις

  17. #674

  18. #675
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Κλασσικά - η μισή αλήθεια.

    Η άλλη μισή είναι ο ρόλος της MS:


  19. #676
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Τι Crysis collection; τα τρια πρώτα με RTX; αυτο;

  20. #677
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Πιθανότατα.

  21. #678

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    Leon_DiZ (15-04-2020)

  23. #679
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Μπορω να εχω μια δειυκρινηση γιατι και παλι μαλλον δεν καταλαβαινω το συγκριτικο...

    Στην πανω εικονα που ειναι το RTX off ειναι ιδιο time of day με την κατω? Υποθετω πως ναι αλλιως θα ηταν ηλιθιο το συγκριτικο. Οποτε το κραταω ως δεδομενο.

    Στην πανω λοιπον εικονα για ενα περιεργο λογο ο ηλιος και ο φωτισμος αυτου δεν υπαρχει. Υποθετω παλι οτι αυτο συμβαινει επειδη δεν υπαρχει prebaked lighting? Αν ναι αυτο δεν ειναι αδικο? Γιατι ετσι οπως το παρουσιαζει το παραπανω συγκριτικο με κανει να νιωθω λες και το RTX ανακαλυψε τον φωτισμο του ηλιου...

    Prebaked ξε-prebaked εχω δει αναλογα αποτελεσματα απο την κατω φωτο σε πολλα παιχνδια. Το αναφερω αυτο οχι για να μειωσω την αξια του RTX οσο το εν λογω συγκριτικο. Με κανει να νιωθω οτι ειναι αναλογης ποιοτητας συγκριτικο οπως αυτα τα ηλιθια στις τηλεορασεις (που δεν εχουν καν μερικες φορες HDR) και σου λενε HDR off HDR on και αηδιες ή αλλες αντιστοιχες πατεντες εικονας τις καθε εταιρειας που στο off ειναι ολα αθλια και στο on ξαφνικα ειναι ολα υπεροχα μονο που το ON στην πραγματικοτητα κατα 90% το εχεις ηδη σπιτι σου και ας μην εχεις το εν λογο feature...

    Το μονο που μπορω να παρω με σιγουρια απο την κατω φωτο ειναι οι αντανακλασεις που δειχνουν πολυ καλες σε σχεση με αυτα που βλεπουμε συχνα πυκνα. Ομως και παλι... στην πανω εικονα δεν χρησιμοποιουν καν τις τεχνικες που εχουμε σημερα... ετσι να δεις την πραγματικη διαφορα.

    Ξαναλεω για να λαβω σωστες απαντησεις. Δεν αμφισβητω το RTX οσο την ποιοτητα του συγκριτικου. Θελω να μου δειξουν επι ισοις οροις τι κανουμε σημερα και τι θα ερθει αυριο. Οχι να μου αφαιρουν τον ηλιο ή το prebaked ή τις αντανακλασεις και δεν ξερω τι αλλο, απλα για να μου μοστραρουν το RTX. Σωστα πραγματα.

  24. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    gRim (15-04-2020)

  25. #680
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^Μπορω να εχω μια δειυκρινηση γιατι και παλι μαλλον δεν καταλαβαινω το συγκριτικο...

    Στην πανω εικονα που ειναι το RTX off ειναι ιδιο time of day με την κατω? Υποθετω πως ναι αλλιως θα ηταν ηλιθιο το συγκριτικο. Οποτε το κραταω ως δεδομενο.

    Στην πανω λοιπον εικονα για ενα περιεργο λογο ο ηλιος και ο φωτισμος αυτου δεν υπαρχει. Υποθετω παλι οτι αυτο συμβαινει επειδη δεν υπαρχει prebaked lighting? Αν ναι αυτο δεν ειναι αδικο? Γιατι ετσι οπως το παρουσιαζει το παραπανω συγκριτικο με κανει να νιωθω λες και το RTX ανακαλυψε τον φωτισμο του ηλιου...

    Prebaked ξε-prebaked εχω δει αναλογα αποτελεσματα απο την κατω φωτο σε πολλα παιχνδια. Το αναφερω αυτο οχι για να μειωσω την αξια του RTX οσο το εν λογω συγκριτικο. Με κανει να νιωθω οτι ειναι αναλογης ποιοτητας συγκριτικο οπως αυτα τα ηλιθια στις τηλεορασεις (που δεν εχουν καν μερικες φορες HDR) και σου λενε HDR off HDR on και αηδιες ή αλλες αντιστοιχες πατεντες εικονας τις καθε εταιρειας που στο off ειναι ολα αθλια και στο on ξαφνικα ειναι ολα υπεροχα μονο που το ON στην πραγματικοτητα κατα 90% το εχεις ηδη σπιτι σου και ας μην εχεις το εν λογο feature...

    Το μονο που μπορω να παρω με σιγουρια απο την κατω φωτο ειναι οι αντανακλασεις που δειχνουν πολυ καλες σε σχεση με αυτα που βλεπουμε συχνα πυκνα. Ομως και παλι... στην πανω εικονα δεν χρησιμοποιουν καν τις τεχνικες που εχουμε σημερα... ετσι να δεις την πραγματικη διαφορα.

    Ξαναλεω για να λαβω σωστες απαντησεις. Δεν αμφισβητω το RTX οσο την ποιοτητα του συγκριτικου. Θελω να μου δειξουν επι ισοις οροις τι κανουμε σημερα και τι θα ερθει αυριο. Οχι να μου αφαιρουν τον ηλιο ή το prebaked ή τις αντανακλασεις και δεν ξερω τι αλλο, απλα για να μου μοστραρουν το RTX. Σωστα πραγματα.
    Ναι δεν είναι λάθος ο τρόπος που το σκέφτεσαι. Απλά νομίζω ότι είναι πιο πολύ ως tech demo του "τι μπορεί να κάνει το ray tracing με ένα flip of the switch". Εγώ έτσι το καταλαβαίνω.

    Έχεις το αρχικό παιχνίδι με πολύ βασικά στοιχεία στο κομμάτι του φωτισμού και μετά βάζεις κάποιες ιδιότητες στα materials του παιχνιδιού. Αυτό είναι φως, αυτό είναι λάβα, αυτό είναι μεταλλικό κτλ. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει μόνο του το σύστημα.

    Ναι δεν είναι δίκαιο να το συγκρίνεις με ένα παιχνίδι που έχουν πέσει άπειρες εργατοώρες για να σου βγάλει ένα καλό αποτέλεσμα αλλά είναι ένα πολύ καλό δείγμα του (1) πόση δουλειά θα μπορέσει να κερδίσει ένας dev αποφεύγοντας trial and error δοκιμές με το φωτισμό ενώ (2) παράλληλα σου δίνει ένα πολύ πιο ρεαλιστικό παιχνίδι απ' ότι θα μπορούσε να κάνει διαφορετικά.

    Επίσης είναι ένα πολύ καλό δείγμα του τι μπορεί να κάνει το ray tracing σε παιχνίδια που δεν μπορείς/δεν έχει νόημα να κάνεις pre-bake τον φωτισμό. Μιλάμε για ένα παιχνίδι που πρακτικά αφήνει τον χρήστη να φτιάξει ο,τι θέλει και οι επιλογές του να διαμορφώσουν τον κόσμο του. Δεν είναι μια σκηνή στο Uncharted που τα πάντα είναι calculated - εδώ είναι το παράθυρο, εδώ είναι το φωτιστικό και επηρεάζουν έτσι και έτσι τη σκηνή. Στο Minecraft σου λέει "εδώ είναι το παράθυρο και μπαίνει το φως έτσι κι έτσι, αλλά μπορείς κάλλιστα να κάνεις και 5 τρύπες στον τοίχο και το φως θα αλλάξει in real time με απόλυτο ρεαλισμό". Για αυτή ακριβώς την περίπτωση είναι ο perfect candidate για ray tracing demo IMO.

    Περιμένω να δούμε πως θα είναι τα παιχνίδια που θα φτιαχτούν από την αρχή με ray tracing. Ό,τι έχουμε δει μέχρι τώρα έχω την εντύπωση ότι είναι στην ουσία "cross-gen". Έχουν φτιαχτεί με φωτισμό παλιού τύπου και βάζουν από πάνω ray tracing εφέ. Θέλω να δω τι ακριβώς θα κάνουν τα exclusives της Sony και της Microsoft.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  26. The Following 4 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    DJTaurus (16-04-2020),gRim (15-04-2020),Sir_Teraflop (15-04-2020),Valkyre (15-04-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •