Page 56 of 69 FirstFirst ... 64652535455565758596066 ... LastLast
Results 1,101 to 1,120 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #1101
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Σου εχω μια λυση Rysen. Βαζεις Plus και ps5, παιζεις τις παιχνιδαρες που δινει(και καποια exclusives) και ηρεμεις οριστικα. Δεν θα χρειαστει να τρεξεις να υπερασπιστεις το pc σε ασχετα φορουμς γιατι δεν θα εχεις χρονο.
    Δυστηχως αυτό το καιρό δεν έχω χρόνο για Games όπως και να έχει. Δύσκολο επάγγελμα για τέτοια περίοδο. Στο πρόγραμμα είναι και το PS5.

    Ξαναλέω, δεν υπερσσπιζομαι, εσυ το βλέπεις έτσι. Γράψε ότι το PS5 έχει αργό δίσκο πχ. και θα υπερασπιστώ και το PS5. Δεν έχει να κάνει με οπαδιλικια, απλά έχω κόλλημα με σαθρά η λανθασμένα επιχειρήματα.

  2. #1102
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Έλα τώρα, το ξέρεις κι εσύ ο ίδιος πόσο μάπα είναι τα auto settings της nVidia. Ούτε εσείς οι ίδιοι δεν το προτείνετε.
    Δεν μιλάω για τα auto της Nvidia, αλλά για τα autodetect που κάνει κάθε παιχνίδι μόνο του. Εμείς οι ίδιοι δεν ξέρω ποιοί είμαστε, εγώ για τον εαυτό μου μιλάω. Προφανώς και είσαι λάθος, μιας και τα πρότεινα στο ποστ το οποίο κάνεις quote, άρα δεν γίνεται να μου λές οτι δεν τα προτείνω.

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Πάντα υπάρχουν θέματα σε PC, απλά αλλάζουν από εποχή σε εποχή. Έτσι είναι η φύση μιας ανοιχτής πλατφόρμας.
    Φυσικά υπάρχουν θέματα σε PC. Όπως και σε κονσόλα. Είναι η φύση ενός μηχανήματος που φτιάχνεται από ανθρώπους. Όπως εσύ έχεις παράδειγμα με προβλήματα που αντιμετώπισες με το PC, έτσι έχω και εγώ με την κονσόλα. Περιέγραψα και έαν πριν μερικές σελίδες με το forza στο xbox.

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το να προσπαθείς να με βγάλεις ψεύτη/άσχετο δεν σε τιμά. Έχω ασχοληθεί (και όχι μόνο εγώ) με PC πολύ πριν ασχοληθείς εσύ.
    Kαι ο Βύντρα ασχολήθηκε με την μπάλα πολύ πριν ασχολήθει ο Μέσσι. Δεν τον κάνει καλύτερο παίκτη.



    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Έστω ότι κάποιος ασχολείται πολλά χρόνια με PC games και έχει μαζέψει ένα σεβαστό backlog ψηφιακών παιχνιδιών (κάποια τα μοιράζουν και δωρεάν σε διάφορα οικοσυστήματα). Θες να μου πεις ότι θυμάται σε ποιόν launcher έχει ποιό παιχνίδι ακριβώς;

    Δεν σου μίλησα για shortcuts (installed games), εκτός αν έχεις τα πάντα εγκατεστημένα (αδύνατο, όχι μόνο λόγω χωρητικότητας, αλλά και επειδή το desktop δεν χωράει τόσα εικονίδια).

    Είναι πολύ απλό αυτό που λέω, κι ας κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις:
    Είπαμε, 1st world problems. Δεν χρειάζεται τα εικονίια να τα βάλεις στο desktop (LOL), τα βάζεις όπου θες. Εγώ τα έχω σε ένα φάκελο με συντόμευση απτο taskbar ας πούμε. Ξέρεις, πατάς το βελάκι δίπλα στο ρολόι και σου ανοίγει η λίστα με τα παιχνίδια σου, ανά κατηγορία / έτος κυκλοφορίας ή ότι άλλο προτιμάς. Το πατάς και VOILA.

    Υπάρχουν και προγράμματα που σου μαζεύουν όλα τα παιχνίδια που έχεις από όλα τα launcher σε ένα, αλλά ποτέ δεν τα χρειαάστηκα γιατί που δεν με προβλημάτισε κάτι τέτοιο.

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Η κονσόλα έχει 1 store με μια ενιαία Library, οπότε ξέρεις ότι θα τα βρεις όλα εκεί μέσα. Σε PC έχεις Steam, EGS, Uplay, Origin, Rockstar, Bethesda, Blizzard, GOG, XBOX/MS store. Ξέχασα κάποιο;

    Αν έχεις μόνο Steam και αγοράζεις τα πάντα εκεί, πάω πάσο. Εγώ σε ρώτησα πως θυμάσαι που έχεις αγορασμένο το κάθε παιχνίδι (για κάποιον που έχει αναγκαστικά πολλά launchers, δηλαδή την πλειοψηφία των PC gamers) και απάντηση δεν πήρα.
    Το να υπάρχουν πολλά stores είναι θετικό. Γιατί? Γιατί αν δεν θες, δεν τα χρησιμοποιείς. Το να μην έχεις πολλά stores είναι αρνητικό. Γιατί? Γιατί θες δεν θες...

    Το "αρνητικό" που μου παράθετεις προσωπικά μου φαίνεται ανέκδοτο. Είναι σαν να έχεις playstation και xbox ας πούμε και να μπερδεύεις σε ποιά απτις 2 πλατφόρμες αγόρασες το τάδε multiplatform. Κυριολεκτικά, 1st world problem.


    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Μην με βγάζεις τρελό σε παρακαλώ, αυτά τα πράγματα έχουν ειπωθεί πολλάκις σε PC gaming συζητήσεις σε διάφορα sites. Εξού και η μανούρα Steam vs EGS (κάποιοι τα θέλουν όλα όμορφα και τακτοποιημένα στο Steam, άλλοι πάλι δεν έχουν πρόβλημα).
    To πρόβλημα με το EGS είναι το exclusivity. Κατά τα άλλα, δεν σε αναγκάζει κανείς να αγοράσεις από εκεί. Αν θές όλα τα παιχνίδια σου στο Steam υπάρχει λύση. Αγοράζεις όλα τα παιχνίδια σου απτό Steam.

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Βρε συ μου συγκρίνεις premade Τούβλο-Χ με μια κονσόλα που έχει φάει το R&D της αρκούδας πριν βγει στην αγορά; Ποιός κάνει άκυρες συγκρίσεις τελικά;

    Το επόμενο επιχείρημα ποιό θα είναι; Τα (αποτυχημένα) Steam machines;

    Πιασοκωλέ είναι τα έτοιμα συστήματα και με ένα σωρό καφρίλες (από τροφοδοτικά-κινεζιές με ψεύτικα ratings που μπορούν να σου κάψουν τα πάντα, μέχρι single-channel/DIMM αντί για dual).

    Άστο, γιατί έχουν δει πολλά τα ματάκια μας. Δεν θα κάτσω να εξισώσω τον Cerny με την τεχνικάρα του Πλαισίου, όπως κάνουν άλλοι που θεωρούν τις κονσόλες ισότιμες με premade PC.
    Ως γνωστόν premades = turbo X. Δεν φτιάχνει κάνεις άλλος premade. Η Dell ας πούμε.

    Κινεζιές τροφοδοτικά, μάλιστα. Ενώ της κονσόλας είναι 1000αρι platinum με 10 χρόνια εγγύηση.


    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το γεγονός ότι μπαίνεις σε console/PS-focused forum και το 99% των posts σου είναι για PC, λέει περισσότερα για εσένα, παρά για εμάς.
    Αν θες να το πάμε επί προσωπικού, το γεγονός οτι μπαίνεις σε PC only νήμα και γράφεις ακατέβατα σεντόνια για το πόσο χάλια είναι το PC gaming λέει περισσότερα για εσένα παρά για εμένα. Σταράτα.



    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Μην μπερδεύεις το aim assist με το auto-aim/lock-on aim.

    Είδες που κάνεις αυτά που κράζεις; Εμ δεν έχεις εκτεταμένη εμπειρία από κονσόλες, εμ θεωρείς ότι όλοι παίζουμε στον αυτόματο πιλότο... με προσβάλλει αυτή η στάση των PCάδων να θεωρούν ότι είμαστε cheaters, επειδή προτιμάμε να παίζουμε με controller.

    Προσωπικά δεν βάζω σχεδόν ποτέ auto-aim, άσε που αυτό δεν υπάρχει καν ως επιλογή στα Competitive MP/PvP (γιατί προφανώς θα ήταν cheat). Το πως παίζει ο καθένας τα SP είναι δικό του θέμα, δεν ενοχλεί κάποιον άλλο.

    Το aim assist είναι σχεδόν απαραίτητη βοήθεια αν μιλάμε για analog sticks, όμως έχω παίξει και Killzone Shadow Fall day 1 σε SP και MP:

    Εσύ που ήσουνα τότε;

    Μην μου εξισώνεις λοιπόν aim assist με lock-on aim, ενώ δεν γνωρίζεις την διαφορά τους.

    Το ένα είναι μια μικρή βοήθεια (στυλ ABS), το άλλο (lock-on aim) είναι σαν να λέμε self-driving car.

    Δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος PCάς που τα μπερδεύει για να βαφτίσει άμπαλους τους κονσολάδες.

    Προσωπικά πάντως θα προτιμούσα να δώσουν έμφαση στο γυροσκόπιο, κι ας μην υπάρχει aim assist.

    Το έχει παλέψει και η Valve με δικό της χειριστήριο στο παρελθόν.
    Δεν μπερδεύω τίποτα, όλα aim assist είναι. Και το hack που θα βάλεις aim assist είναι. Αυτό που αλλάζει είναι το επίπεδο που θα σε κάνει assist. Το οτι χρειάζεται κάτι τέτοιο το χειριστήριο για να μπορεί να στάθει σε mp game εναντίον k+mouse είναι το point μου.


    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Επίσης δεν χρειάζεται να πάρεις την 3090, πάρε μια 3070 και με τα ρέστα αγοράζεις και τις υπόλοιπες κονσόλες να κάνεις κέφι.
    Ούτε παρμεζάνα χρειάζεται να βάλεις στα μακαρονιά. Αλλά αυτή δίνει την νοστιμάδα.

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Το ότι υπάρχει κόσμος που πάει και σκάει 1-2 χιλιάρικα μόνο για GPU και μόνο για gaming χρήση ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω, εκτός αν μιλάμε για δουλειά (π.χ. 3D rendering). Από τα $300 (90.000 δρχ) της Voodoo 2 φτάσαμε στα €2000 της 3090 και μετά απορείτε γιατί χαλάει η πιάτσα με συνεχείς αυξήσεις τιμών (εσείς τα λέτε, όχι εγώ). Αφού εσείς πάτε και τα σκάτε και μετά παραπονιέστε. Βλέπεις ποιός δημιουργεί το πρόβλημα τελικά;
    Δεν ξέρω ποιοί είμαστε εμείς που τα λέμε. 1 άτομο μπαίνει από αυτο το account, εγώ που σου γράφω τώρα. Ποιοί είναι οι υπόλοιποι απτούς εμείς? Το οτι αυτοχωρίζεσαι μόνος σου σε παρατάξεις λέει, ξανά, περισσότερα για εσένα παρά για εμένα.

  3. #1103
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    ΟΚ, χαμένος κόπος να κάτσω να κάνω debunk ανακρίβειες για πολλοστή φορά, έχεις χούι να είσαι στείρο πνεύμα αντιλογίας και μάλιστα με εξυπνακισμούς (να κοπιάρεις φράσεις μου, να τις γυρνάς εναντίον μου και να νομίζεις ότι είσαι έξυπνος)... συνέχισε το preaching σαν γνήσιος πισιεχωβάς να μας ξεστραβώσεις. Έλα παππού να σου δείξω που το έχει η γιαγιά.

    Μπαλόνια σε διπλανό site (το παίζεις και ανήξερος), μπαλόνια και εδώ μέσα. Στα λένε κι άλλοι, αλλά δεν νιώθεις.

    Δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε σε τεχνικό επίπεδο. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

  4. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    PDS (24-11-2020)

  5. #1104
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    ΟΚ, χαμένος κόπος να κάτσω να κάνω debunk ανακρίβειες για πολλοστή φορά, έχεις χούι να είσαι στείρο πνεύμα αντιλογίας και μάλιστα με εξυπνακισμούς (να κοπιάρεις φράσεις μου, να τις γυρνάς εναντίον μου και να νομίζεις ότι είσαι έξυπνος)... συνέχισε το preaching σαν γνήσιος πισιεχωβάς να μας ξεστραβώσεις. Έλα παππού να σου δείξω που το έχει η γιαγιά.

    Μπαλόνια σε διπλανό site (το παίζεις και ανήξερος), μπαλόνια και εδώ μέσα. Στα λένε κι άλλοι, αλλά δεν νιώθεις.

    Δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε σε τεχνικό επίπεδο. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
    Σου επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς.

    Όντως, δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε σε τεχνικό επίπεδο. Θα αναλωθούμε στο εμείς vs εσείς και στο οτι ξέχασες από ποιό store αγόρασες το τάδε παιχνίδι.

  6. #1105
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Γιατί δεν φτιάχνετε ένα www.pcmr.gr forum να μην μας τα κάνετε μπαλόνια σε console/PS-focused site;

    Τι να κάτσω να συζητήσω όταν διαβάζω για παρμεζάνες και μακαρόνια. Σου μίλησα πολύ όμορφα με ένα συμβιβαστικό post και μάλιστα έγραψα ότι δεν θεωρώ τους κονσολάδες άμοιρους ευθυνών για τις τιμολογιακές αυξήσεις, ούτε την Sony την τέλεια εταιρία.

    Συνεχίστε να σκάτε €2000 για κάρτες γραφικών (αφού οι φθηνότερες δεν έχουν την «νοστιμάδα» του e-penis benching/3DMark) και σε 10 χρόνια θα φτάσετε να δίνετε €5000 για μια GeForce. Εδώ μέσα δεν θέλουμε άλλες ψυχολογικές ανασφάλειες με e-penis, τα έχουμε φάει με το κουτάλι και μάλιστα εποχές που έβγαιναν πολλά PC exclusives.

  7. #1106
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Πάλι πληθυντικός? Ευγενείας είναι? Ποιοί είμαστε εμείς? Ποιοί είσαστε εσείς? Ποιό 3d mark? Ποιό e-penis? Τι από αυτά που γράφεις έγραψα εγώ?

    Ο μόνος που κάνει μπαλόνια είσαι εσύ αδερφέ. Γράφεις ένα κατεβάτο κυριολεκτικά στο PC νήμα. Εγώ απλά σου απάντησα. Είτε είναι ps4 focused είτε Χριστιανικό forum δεν αλλάζει κάτι. Μπαίνεις στο PC νήμα να γράψεις τον πόνο σου (καλά κάνεις), και θες τί, να μην σου απαντήσω? Δηλαδή για να καταλάβω, εδώ μόνο κράζουμε τα PC στο παρών νήμα? Αν ναι, δεκτόν, και έχεις δίκιο που παραπονιέσαι. Αν όχι, δεν καταλαβαίνω σε τι ενίστασαι, στο ότι διαφωνώ σε αυτά που γράφεις?

  8. #1107
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Όλοι αυτοί που μας έρχεστε εδώ μέσα από τους «άυπνους», δήθεν «ενδιαφέρεστε» να αγοράσετε PS5 και τελικά όλο PC posts κάνετε σε console forum... χρειάζεται να πω ονόματα;

    hint: αλλού τρώτε συνέχεια permaban. Εδώ μέσα υπάρχει ανοχή.

    Μην μας δουλεύετε ψιλό γαζί, ΔΕΝ παίζετε καν console games, αλλιώς θα ξέρατε την διαφορά aim assist vs lock-on aim (μόνο και μόνο που τα συγχέεις εκτίθεσαι, κι ας μην το καταλαβαίνεις). Οι περισσότεροι εδώ μέσα παίξαμε και TLOU2 και KZSF. Εσύ; Με τι εμπειρία μιλάς για κονσόλες και μας κάνεις και μαθηματάκια;

    Τράβα στο TLOU2 νήμα να διαβάσεις όταν συζητούσαμε για τα aiming options και τι κάνει το καθένα. Αλλά σιγά μην το κάνεις...

  9. #1108
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Αν θες να το πάμε επί προσωπικού, το γεγονός οτι μπαίνεις σε PC only νήμα και γράφεις ακατέβατα σεντόνια για το πόσο χάλια είναι το PC gaming λέει περισσότερα για εσένα παρά για εμένα. Σταράτα.
    Eιναι ασυλληπτα ακυρο αυτο που λες, και ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις. Ειναι σαν να εχει παει για πιτσα σε πιτσαρια o psx3 επειδη του αρεσει η πιτσα περισσοτερο απο το σουβλακι και να σκας εσυ κατω απο το τραπεζι ''τσα'' ''το σουβλακι ειναι καλυτερο και σας ακουσα να συζητατε για σουβλακια πριν, δεν ειναι ετσι οπως τα λετε''.



    τεσπα μπορουσα και καλυτερα με το παραδειγμα, αλλα μου φαινεται αδιανοητο που δεν καταλαβαινεις.

    ΥΓ. Τουλαχιστον οι αλλοι το επαιζαν λιγο καλυτερα το θεατρο οτι τους ενδιαφερει το PS5.
    .

  10. #1109
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Όλοι αυτοί που μας έρχεστε εδώ μέσα από τους «άυπνους», δήθεν «ενδιαφέρεστε» να αγοράσετε PS5 και τελικά όλο PC posts κάνετε σε console forum... χρειάζεται να πω ονόματα;

    hint: αλλού τρώτε συνέχεια permaban. Εδώ μέσα υπάρχει ανοχή.

    Μην μας δουλεύετε ψιλό γαζί, ΔΕΝ παίζετε καν console games, αλλιώς θα ξέρατε την διαφορά aim assist vs lock-on aim (μόνο και μόνο που τα συγχέεις εκτίθεσαι, κι ας μην το καταλαβαίνεις). Οι περισσότεροι εδώ μέσα παίξαμε και TLOU2 και KZSF. Εσύ; Με τι εμπειρία μιλάς για κονσόλες και μας κάνεις και μαθηματάκια;

    Τράβα στο TLOU2 νήμα να διαβάσεις όταν συζητούσαμε για τα aiming options και τι κάνει το καθένα. Αλλά σιγά μην το κάνεις...
    Το lock on aim δεν είναι aim assist?

    Η μετάφραση του aim assist είναι βοήθημα στόχευσης. Το οτί δεν το γνωρίζεις δεν είναι δικό μου θέμα. Δεν σου έμεινε καιρός να τα μελετήσεις αυτά, προσπαθούσες να βγάλεις άκρη με τα settings και τα store

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Eιναι ασυλληπτα ακυρο αυτο που λες, και ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις. Ειναι σαν να εχει παει για πιτσα σε πιτσαρια o psx3 επειδη του αρεσει η πιτσα περισσοτερο απο το σουβλακι και να σκας εσυ κατω απο το τραπεζι ''τσα'' ''το σουβλακι ειναι καλυτερο και σας ακουσα να συζητατε για σουβλακια πριν, δεν ειναι ετσι οπως τα λετε''.

    τεσπα μπορουσα και καλυτερα με το παραδειγμα, αλλα μου φαινεται αδιανοητο που δεν καταλαβαινεις.
    Υπάρχει νήμα για το xbox και για το PC. Εμένα που με ενδιαφέρει και το PC (και όχι το xbox) μπαίνω στο νήμα των PC. Ακριβώς όπως κάνεις και εσύ. Εσύ μπαίνεις για να κράξεις το PC, εγώ μπαίνω για να μην κράξω το PC. Πώς το ένα είναι μεμπτό και το άλλο όχι δεν ξέρω. Γιαυτό ρώτησα και πρίν, το παρών νήμα είναι μόνο για να κράζουμε το PC? Αν ναί τότε ΟΝΤΩΣ έχεις απόλυτα δίκιο. Αν όχι, συνεχίζω να μην καταλαβαίνω που ενίστασαι.

    Στο "εσύ" βάλε τον psx3 ή όποιον άλλον θες.

    Το παράδειγμα είναι οτι μπαίνει ο psx3 σε ένα φαστφουντάδικο που εξειδικεύεται στην πίτσα, αλλά φτιάχνει και κανά σουβλάκi. Και επειδή αυτού του αρέσει η πίτσα, και το μαγαζί εξειδικεύεται στην πίτσα, πάει στα τραπέζια που πήραν μαζί με την πίτσα σουβλάκια να βγάλει χολή, και τους την λέει κιόλας που υπερασπίζονται τα σουβλάκια. Εμένα κάπως έτσι μου φαίντεαι

    To έαν με ενδιαφέρει το ps5 δεν έχει σημασία tbf. Δηλαδή δεν υπάρχει άτομο στον πλανήτη Γη που του αρέσει και το PS5 και το PC? Ωραίο, αυτό το άτομο αν μπεί εδώ προφανώς θα διαφωνήσει με αυτά που γράφει ο psx3. Οπότε τι διαφορετικό θα κάνει σε αυτό εδώ το νήμα από αυτό που κάνω εγώ;
    Last edited by Ryzenlake; 24-11-2020 at 20:18.

  11. #1110
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Όχι, δεν είναι aim assist το lock-on aim. Είναι διαφορετικά πράγματα. Όσοι παίζουμε shooters σε κονσόλα, ξέρουμε τι είναι το καθένα. Όσοι δεν παίζουν, μιλάνε με θεωρίες.

    Συνεχίζεις να το παίξεις έξυπνος βλέπω με ειρωνικές φρασούλες (σε έτσουξε πολύ αυτό με τα fragmented stores), ενώ δεν έχεις καν PS4, ούτε έχεις παίξει κανένα shooter σε κονσόλα.

    Ας μας κρίνουν οι υπόλοιποι ποιός λέει μπούρδες και ποιός όχι...

  12. #1111
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Υπάρχει νήμα για το xbox και για το PC. Εμένα που με ενδιαφέρει και το PC (και όχι το xbox) μπαίνω στο νήμα των PC. Ακριβώς όπως κάνεις και εσύ. Εσύ μπαίνεις για να κράξεις το PC, εγώ μπαίνω για να μην κράξω το PC. Πώς το ένα είναι μεμπτό και το άλλο όχι δεν ξέρω. Γιαυτό ρώτησα και πρίν, το παρών νήμα είναι μόνο για να κράζουμε το PC? Αν ναί τότε ΟΝΤΩΣ έχεις απόλυτα δίκιο. Αν όχι, συνεχίζω να μην καταλαβαίνω που ενίστασαι.

    Στο "εσύ" βάλε τον psx3 ή όποιον άλλον θες.

    Το παράδειγμα είναι οτι μπαίνει ο psx3 σε ένα φαστφουντάδικο που εξειδικεύεται στην πίτσα, αλλά φτιάχνει και κανά σουβλάκi. Και επειδή αυτού του αρέσει η πίτσα, και το μαγαζί εξειδικεύεται στην πίτσα, πάει στα τραπέζια που πήραν μαζί με την πίτσα σουβλάκια να βγάλει χολή, και τους την λέει κιόλας που υπερασπίζονται τα σουβλάκια. Εμένα κάπως έτσι μου φαίντεαι

    To έαν με ενδιαφέρει το ps5 δεν έχει σημασία tbf. Δηλαδή δεν υπάρχει άτομο στον πλανήτη Γη που του αρέσει και το PS5 και το PC? Ωραίο, αυτό το άτομο αν μπεί εδώ προφανώς θα διαφωνήσει με αυτά που γράφει ο psx3. Οπότε τι διαφορετικό θα κάνει σε αυτό εδώ το νήμα από αυτό που κάνω εγώ;
    Εισαι σε φορουμ για πλειστεισιον και δεν σε ενδιαφερει το πλεσιστεσιον(εισαι σε πιτσαρια και επιχειρηματολογεις υπερ των σουβλακιων, εγω στην πιτσαρια μπορω να μιλησω για το γιατι επελεξα πιτσα αντι για σουβλακι προφανως).

    Ασε που οσα γραφεις ειναι εκτος πραγματικοτητας. Δεν μπορεις να ξεχωρισεις ουτε το lock απο το aim assist. Προσφορα 0.΄

    Ειχες φαει 10 το επομενο 20 δεν ειπαμε?

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    5-10-20-40-μονιμο. Ε καποια στιγμη θα το καταλαβει και ο ιδιος ή θα φυγει με μονιμο.
    Ναι
    .

  13. #1112
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εισαι σε φορουμ για πλειστεισιον και δεν σε ενδιαφερει το πλεσιστεσιον(εισαι σε πιτσαρια και επιχειρηματολογεις υπερ των σουβλακιων, εγω στην πιτσαρια μπορω να μιλησω για το γιατι επελεξα πιτσα αντι για σουβλακι προφανως).

    Ασε που οσα γραφεις ειναι εκτος πραγματικοτητας. Δεν μπορεις να ξεχωρισεις ουτε το lock απο το aim assist. Προσφορα 0.΄

    Ειχες φαει 10 το επομενο 20 δεν ειπαμε?
    Αμά σου βάλω screenshot με παραγγελία PS5 (ή xbox series x) μπορώ να συνεχίσω να γράφω; Θα αλλάξει κάτι;

    Δεν μπορώ να το ξεχωρίσω εγώ και όλη η υφήλιος. To lock είναι aim assist. Τα aimbots είναι aim assists. Όλα αυτά assists είναι. Αμά googlaris ένα δημοφιλές game και δίπλα aim assist, τι θα σου βγάλει? Cheats με aimbots. Να, πάρε παράδειγμα

    https://www.google.com/search?q=cs go aim assists
    The worlds premier undetected Counter-Strike: Global Offensive cheat! ... Cheat Features Aim AssistAimbot · Aimbot mode: On Mouse 1/On Aim Key

    Τι λέει εκεί? Aim assist? Μάλλον μπερδεύτηκε και το google

    Δεν ξέρω τι είπαμε, κάνε και perma.

  14. #1113
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Και επειδή είσαι και ψευτράκος ότι μόνο κράξιμο έχει το νήμα, υπενθυμίζω το παρακάτω post:

    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...l=1#post685615

    Θα ζητήσεις συγνώμη άραγε; Μπααα, πνεύμα αντιλογίας forever... μπορώ να βρω κι άλλα τέτοια posts, αλλά δεν έχει νόημα, δεν θα πειστείς.

    Και την παρουσίαση της nVidia είδα και έγραψα κάποια πράγματα ενημερωτικά. Ούτε αυτά τα διάβασες.

    Έχω γράψει ότι το emulation είναι ένα από τα δυνατά σημεία των PC, καθαρά και μόνο για σκοπούς preservation.

    Έχω εκφράσει δημόσια την άποψη ότι η Sony οφείλει και μπορεί να βάλει PS3 BC στο PS5, έστω και σε επιλεγμένα παιχνίδια. Και μην νομίζεις ότι συμφωνούν όλοι μαζί μου σε αυτό. Σε κάποια συμφωνούμε, σε κάποια άλλα όχι.

  15. #1114
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    lock vs assist. Μπες wordreference. Αγγλικα να ξερεις δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Δεν ξέρω τι είπαμε, κάνε και perma.
    Οταν σε μπαναρει ολος ο πλανητης καπου θα πρεπει να αρχισει και η αυτοκριτικη.
    .

  16. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    psx3 (25-11-2020)

  17. #1115
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    lock vs assist. Μπες wordreference. Αγγλικα να ξερεις δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.
    Ε το google δεν ξέρει Αγγλικά, όταν γράφω ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ παιχνίδι και δίπλα aim assist με βγάζει σε σελίδα με cheats. Χρειάζεται training ακόμα

    An aimbot (sometimes called "auto-aim") is a type of computer game bot most commonly used in multiplayer first-person shooter games to provide varying levels of automated target acquisition and calibration to the player.






    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Και επειδή είσαι και ψευτράκος ότι μόνο κράξιμο έχει το νήμα, υπενθυμίζω το παρακάτω post:

    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...l=1#post685615

    Θα ζητήσεις συγνώμη άραγε; Μπααα, πνεύμα αντιλογίας forever... μπορώ να βρω κι άλλα τέτοια posts, αλλά δεν έχει νόημα, δεν θα πειστείς.

    Και την παρουσίαση της nVidia είδα και έγραψα κάποια πράγματα ενημερωτικά. Ούτε αυτά τα διάβασες.

    Έχω γράψει ότι το emulation είναι ένα από τα δυνατά σημεία των PC, καθαρά και μόνο για σκοπούς preservation.

    Έχω εκφράσει δημόσια την άποψη ότι η Sony οφείλει και μπορεί να βάλει PS3 BC στο PS5, έστω και σε επιλεγμένα παιχνίδια. Και μην νομίζεις ότι συμφωνούν όλοι μαζί μου σε αυτό. Σε κάποια συμφωνούμε, σε κάποια άλλα όχι.
    Τι ακριβώς θες να μου δείξεις με αυτό? Και εγώ έχω γράψει πόσο τούμπανα CPU έχουν τα νέα κονσόλια. So...? Που θες να καταλήξεις δηλαδή?

  18. #1116
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το aim assist ειναι ενα ειδους βοηθειας ας πουμε, δεν καταλαβαινω τι θες να πεις. Lock δεν ειναι.
    .

  19. #1117
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Το aim assist ειναι ενα ειδους βοηθειας ας πουμε, δεν καταλαβαινω τι θες να πεις. Lock δεν ειναι.
    Ρε μαν, δεν έχει και σημασία, αλλά για να συννενοηθούμε.

    Οτιδήποτε σε βοηθάει να στοχεύεις πέραν του manual (δηλαδή χειροκίνητα) είναι aim assist. Προφανώς υπάροχυν levels / διακυμάνσεις στο πόσο assist. Αυτο που ανάφερεσαι εσύ στην κονσόλα ας πούμε είναι το low level, δηλαδή λίγο "υποβοήθηση". Αντίστοιχα αυτό που ονομάζουμε cheats έχουν ρύθμιση ας πούμε που το βάζεις στο τέρμα και κάνουν το λεγόμενο lock.

    Σε ένα driving game ας πούμε, πχ. στα παλιά F1 της EA υπήρχε driving assistance 3 επιπέδων. Στο 1ο επίπεδο σου έστριβε λίγο παραπάνω το τιμόνι στις στροφές, στο 3ο επίπεδο εσύ πήγαινες ευθεία και αυτό έπαιρνε όλη την στροφή μόνο του, και αν θυμάμαι καλά έδινε και γκάζι / φρένο. Δηλαδή autopilot με λίγα λόγια. Ε και τα 3 επίπεδα driving assists είναι. Το ίδιο πράμα ισχύει και με τα aim assists. Υπάρχει το soft assists που είναι υλοποίηση σαν αυτή που έχουμε με το χειριστήριο, υπάρχουν και τα λεγόμενα 3rd party cheats που μπορούν να φτάσουν και στο άλλο άκρο του πλήρως αυτοματισμού.

  20. #1118
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    RyzenCometLakeHerald άσε το googling και παίξε κανά παιχνίδι.

    Πράξη > θεωρία

    Έλεος που μπήκαν και τα aimbots στην συζήτηση, όλα σούπα! Και ναι, είναι μεγάλη μάστιγα σε online PC games. Εμ ήθελες να τα ακούσεις τώρα.

    Η κονσόλα είναι κλειστό κουτί, δεν παίρνει ούτε modded *.exe, ούτε *.dll. Μόνο τα μανίσια της εταιρίας.

    Ούτε καν το XBOX δεν τρέχει τα παραπάνω (μόνο UWP apps τρέχει).

    Η φύση της ανοιχτής πλατφόρμας έχει και καλά (SP modding) και κακά (MP modding).

    Το τι κάνει ο καθένας (π.χ. god mode cheats) στο SP είναι δικό του θέμα και δεν μας αφορά (άντε με εξαίρεση τα achievements για όσους νοιάζονται, που κι αυτά ξεκλειδώνουν πανεύκολα με mods στο Steam).

    Σε MP καλώς ή κακώς έχει πλεονέκτημα ένα κλειστό κουτί. Όχι στα fps (240-360 Hz), αλλά στο ότι δύσκολα θα δεις hacks. Γιατί θα φάει ban και η κονσόλα και ο λογαριασμός με PS+.

    Έλα, ξεκίνα τώρα να μας πεις ότι δεν ισχύουν τα παραπάνω, πείσε μας ότι η γη είναι επίπεδη όπως μόνο εσύ ξέρεις να κάνεις...

  21. #1119
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    lock σημαινει GTA φαση. Eγω αυτο ξερω και καταλαβαινω, το aim assist δεν ειναι αυτο που λες. Oλα τα παιχνιδια εχουν ενα οκ aim assist στο sp που αν θες το απενεργοποιεις.

    Το προβλημα δεν εχω καταλαβει που ειναι. Τα racing games με 0 βοηθεια τα παιζω.

    Lock ειλικρινα δεν ξερω αν εχει καποιο γκειμ(νομιζω το Part2 και αυτο γιατι ειχε τα παντα μεσα απο επιλογες). Τωρα το αν ειναι ευκολο η οχι. Κατσε να παιξω εγω με ποντικι και εσυ με aim assist χειριστηριο. Προφανως με ποντικι θα σε διαλυσω. Για μενα αυτο ειναι cheat.
    .

  22. #1120
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Mα δεν είπα ότι είναι cheat το aim assist που έχουν τα games όταν παίζεις με χειριστήριο. Είπα οτι δείχνουν την κατωτερότητα του συστήματος χειρισμού στο συγκεκριμένο genre. Όλα αυτά μαζί με τα cheats aim assists λέγονται.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •