Page 47 of 69 FirstFirst ... 3743444546474849505157 ... LastLast
Results 921 to 940 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #921
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

  2. #922
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Δεν είναι κάτι καινούριο αυτό.
    Απλά ο τρόπος που το παρουσιάζει το συγκεκριμένο ρεπορτάζ είναι misleading.
    Ξέρουμε ότι η sony εξερευνά την πιθανότητα 1st party exclusive στο pc .
    Το είδαμε και με το horizon zero dawn.
    Μην περιμένεις να δεις όμως ταυτόχρονη κυκλοφορία 1sr party σε ps5 και pc .
    1st πάρτυ είναι και το horizon αλλα βγήκε σε pc μετά από 5 χρόνια.
    Τέτοια φάση παίζει με sony
    Επίσης το death stranding Ε ιχε εξ αρχής ανακοινωθεί για pc .pc και ps4

  3. The Following 2 Users Say Thank You to obione For This Useful Post:

    Slay (30-08-2020),spartan (30-08-2020)

  4. #923
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    @Ryzenlake
    Σε τι οθόνη έχεις πει ότι παίζεις και έχεις τόσο wide view;Το υποστηρίζουν όλοι οι τίτλοι ή κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις; Είναι εντυπωσιακό το μέγεθος της πληροφορίας στην ανάλυση αυτή που αν είδα καλά είναι 5120X1440.

  5. The Following User Says Thank You to Nek_Food For This Useful Post:

    Ryzenlake (30-08-2020)

  6. #924
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Nek_Food View Post
    @Ryzenlake
    Σε τι οθόνη έχεις πει ότι παίζεις και έχεις τόσο wide view;Το υποστηρίζουν όλοι οι τίτλοι ή κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις; Είναι εντυπωσιακό το μέγεθος της πληροφορίας στην ανάλυση αυτή που αν είδα καλά είναι 5120X1440.
    Ναι είναι super ultra wide, 5120x1440. Είναι εντυπωσιακό σε τέτοιου είδους παιχνίδια.

    Οι περισσότεροι τίτλοι το υποστηριζουν πλέον, δεν μου ρχεται κάτι πρόσφατο που να μη δουλεύει. Το μόνο θέμα είναι ότι σε καποια games τα cutscenes είναι σε 16:9.

    Samsung crg9 είναι το monitor

  7. The Following User Says Thank You to Ryzenlake For This Useful Post:

    Nek_Food (30-08-2020)

  8. #925
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Αναρωτιεμαι πραγματικα ενα καλυτερο στοιχειο που μπορει να εχει το AC Odyssey σε σχεση με το Horizon. Αληθεια το λεω με πασα ειλικρινεια. Οτι τεχνικο στοιχειο και να σκεφτω δεν καταφερνω να μπορεσω να το συγκρινω. Χωρις φυσικα να εννοω οτι το AC Odyssey ειναι ασχημο παιχνιδι.

  9. #926
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Αναρωτιεμαι πραγματικα ενα καλυτερο στοιχειο που μπορει να εχει το AC Odyssey σε σχεση με το Horizon. Αληθεια το λεω με πασα ειλικρινεια. Οτι τεχνικο στοιχειο και να σκεφτω δεν καταφερνω να μπορεσω να το συγκρινω. Χωρις φυσικα να εννοω οτι το AC Odyssey ειναι ασχημο παιχνιδι.
    Έχεις τελειώσει το horizon, εγώ τώρα το ξεκινήσα, ίσως για αυτό. Πάντως πρώτες εντυπώσεις είναι πως gameplay και σενάριο έχουν εμφανής επιρροές από την σειρά ac. Κάνει μπάμ. To ac είναι πιο ανοιχτό και τεράστιο, αλλά εμφανώς λιγότερο προσεγμένο. Το horizon είναι πιο focused ας πούμε, δίνει προσοχή στην λεπτομέρεια, ποιό ποιοτικά voice overs και προσεγμένοι διάλογοι. Είναι η αιώνια σύγκριση ποιότητα / ποσότητα.

    Από θέμα γραφικών, χωρίς να μπώ στο τεχνικό κομμάτι, το ac έχει πιο όμορφα τοπία που μένεις παγωτό. Στο zero dawn ακόμα δεν έχω συναντήσει κάτι τέτοιο, αν και όπως είπα, δεν έπαιξα πολύ. Μια ώρα το πολύ, έχω τεράστιο backlog να τελειώσω ακόμα οπότε πρός το παρόν στο ράφι. Ίσως το πιάσω όταν τελείωσω το ac.

    https://imgur.com/a/Rtne7HP

    Eδώ κάποιες εικόνες από το ac
    Last edited by Ryzenlake; 30-08-2020 at 15:17.

  10. #927
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εχω παιξει και εχω τελειωσει και τα δυο παιχνιδια. Το Ac δεν εχει στα ματια μου καμμια επαφη τεχνικα με το Horizon. Ειτε μιλαω για χαρακτηρες ειτε για τοπια ειτε για textures ειτε για particles ειτε γι γεωμετρια ειτε για φωτισμο ειτε για ατμοσφαιρικα εφε ειτε για animation. Μονο το νερο μπορω να δωσω στο ac σαν πραγματικα καλυτερο.

  11. #928
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Εχω παιξει και εχω τελειωσει και τα δυο παιχνιδια. Το Ac δεν εχει στα ματια μου καμμια επαφη τεχνικα με το Horizon. Ειτε μιλαω για χαρακτηρες ειτε για τοπια ειτε για textures ειτε για particles ειτε γι γεωμετρια ειτε για φωτισμο ειτε για ατμοσφαιρικα εφε ειτε για animation. Μονο το νερο μπορω να δωσω στο ac σαν πραγματικα καλυτερο.
    Ναι ρε συ, εννοώ εγώ δεν το έχω τελειώσει, τώρα άρχισα. Μπορεί στην πορεία να αλλάξω γνώμη.

  12. #929
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Μοίρασε παστέλια ο πέτσινος σήμερα. RTX IO για το IO bottleneck, δυνατές επιδόσεις σε RT και απογείωσε και το raster. Μαζί με το DLSS απλά τα πήρε όλα και έφυγε. Το αστείο είναι οτι θα βγεί και πριν τις κονσόλες...από την μία καλό, θα συμπίεσει τις τιμές μπρος τα κάτω. Βλέπω άνετα μια 3060 να χτυπάει κονσόλα σε raster και πάνω σε RT. Θα δούμε...



    Με τίποτα δεν περίμενα τέτοια νούμερα. 40-45% πάνω η 3080 από 2080ti.

  13. #930
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ειναι καλο νεο για τo πως θα σχεδιαζονται τα multiplatform και για το PS5. Αν φυσικα πουλησει τοσο ωστε να ενδιαφερονται να το εκμεταλευτουν.

    Απο κει και περα δεν θα αλλαξει κατι. Οτι βλεπαμε μεχρι τωρα θα βλεπουμε στα pc vs consoles. Με τα θετικα και τα αρνητικα τους.

    Consoles ftw φυσικα!
    .

  14. #931
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ειναι καλο νεο για τo πως θα σχεδιαζονται τα multiplatform και για το PS5. Αν φυσικα πουλησει τοσο ωστε να ενδιαφερονται να το εκμεταλευτουν.

    Απο κει και περα δεν θα αλλαξει κατι. Οτι βλεπαμε μεχρι τωρα θα βλεπουμε στα pc vs consoles. Με τα θετικα και τα αρνητικα τους.

    Consoles ftw φυσικα!
    Δεν ξέρω, εγώ περίμενα πολύ κόσμο να αφήσει PC για κονσόλα, με 500-600€ που φημολογούνται οι νέες. Τώρα όμως, με 500€ παίρνεις 3070 για αναβάθμιση και είσαι μπόμπα.

    Πόσο έχεις παρακολούθησει αντίστοιχα events στο παρέλθον? Το φετινό να ξέρεις είναι ιστορική φάση, τύπου 8800gt πριν 15 χρόνια. Τρελό performance leap παίχτηκε. Εδώ μιλάνε για 8k / 100fps / dlss στο μεγάλο τσιπάκι. 8k!! :O

  15. #932
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Δεν ξέρω, εγώ περίμενα πολύ κόσμο να αφήσει PC για κονσόλα, με 500-600€ που φημολογούνται οι νέες. Τώρα όμως, με 500€ παίρνεις 3070 για αναβάθμιση και είσαι μπόμπα.

    Πόσο έχεις παρακολούθησει αντίστοιχα events στο παρέλθον? Το φετινό να ξέρεις είναι ιστορική φάση, τύπου 8800gt πριν 15 χρόνια. Τρελό performance leap παίχτηκε. Εδώ μιλάνε για 8k / 100fps / dlss στο μεγάλο τσιπάκι. 8k!! :O
    Δεν μπορω να ξερω ακριβως πως θα δουλεψει στην νεα γενια ολο αυτο. Αυτο που ξερω ειναι οτι η 8800gt βγηκε σε μια εξισου δυνατη console γενια(PS360) με αυτη που ερχεται και δεν αλλαξε κατι παρολο που το Ps3 ηταν πολυ δυστροπο. Τα γνωστα εγιναν. Eye candy Sony exclusives και το pc ετρεχε καλυτερα τα multiplatform. Η επομενη γενια απο την αλλη(η σημερινη) ειχε μετριο hardware αναλογικα για ολους και παλι τα ιδια πραγματα ειδαμε.

    Θελω να πω οτι δεν περιμενω να αλλαξουν τα πραγματα.

    Αυτα που δοκιμαζουν και βλεπεις αυτα τα νουμερα ειναι για current gen games. Οποτε μπορεις να παρεις απλα μια ιδεα.

    ΥΓ. Το dlss ειναι εξαιρετικο. Ελπιζω να εχει βελτιωσει το upscale και η Sony αλλα την βλεπω να πηγαινει σε native 4K για την ωρα.
    ΥΓ2. Eπισης μη κοιτας τα TFπια . H 2080 Ti ειναι μολις 30% χειροτερη απο την 3080.
    .

  16. #933
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default


  17. #934
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Eντυπωσιακα νουμερα απο την παρουσια της nvidia δεν λεω(η 3070 πιστευω οτι θα ειναι η μπεστ σελερ απο αποψη πωλησεων σε αυτη την τιμη)
    Αλλα δυστυχως μια απο τα ιδια θα εχουμε παλι σε αυτο τον τομεα που ονομαζετε πισι γκειμινγκ
    Μονο σε perfomance θα ειναι κλασικα ανωτερες οπως παντα.Πολυ δυσκολα να αξιοποιηθουν πληρως οι συγκεκριμενες καρτες
    Και φυσικα τα εντυπωσιακοτερα γραφικα θα τα βλεπουμε για ακομα μια φορα, απο τα first party studios της σονυ

  18. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    Slay (02-09-2020)

  19. #935
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    Τι τέρατα ανακοίνωσε η nvidia και ακόμα δεν έχουν οι κονσόλες νέας γενιάς! Η διαφορά σε 2 χρόνια θα είναι πλέον χαοτική. Επίσης, είχα πλοβλέψει σε αυτό το νήμα ότι η Sony θα βγάλει όλες τις αποκλειστικότητες στους υπολογιστές. Δεν ξέρω πόσο πούλησε το Zero Dawn αλλά γλυκάθηκε. Να την πουν μόνο να πάρει τεχνογνωσία από την Rockstar της οποίας το RDR2 δεν έχει σπάσει ακόμα, την στιγμή που το Zero Dawn έσπασε από την πρώτη μέρα.

    https://www.gameover.gr/news/41480-e...us-ypologistes

  20. #936

    Default

    Λουκούμι θα είναι η 3070 πιστεύω να τα πηγαίνει περίφημα στα 3440x1440 100hz. Στο 500αρικο λογικά θα έρθει ίσως λίγο παραπάνω τον πρώτο μήνα. Αγορά Χριστούγεννα να δούμε τι θα παρουσιάσει και η AMD.

  21. #937
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by king2009 View Post
    Λουκούμι θα είναι η 3070 πιστεύω να τα πηγαίνει περίφημα στα 3440x1440 100hz. Στο 500αρικο λογικά θα έρθει ίσως λίγο παραπάνω τον πρώτο μήνα. Αγορά Χριστούγεννα να δούμε τι θα παρουσιάσει και η AMD.
    5700xt δεν έχεις? Δεν αξίζει μαν. Και εγώ με 1080ti, μόνο 3080 και πάνω κοιτάω. Η 3070 θα είναι 30-40% πάνω απο τις δικές μας.

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by pictorino View Post
    Τι τέρατα ανακοίνωσε η nvidia και ακόμα δεν έχουν οι κονσόλες νέας γενιάς! Η διαφορά σε 2 χρόνια θα είναι πλέον χαοτική. Επίσης, είχα πλοβλέψει σε αυτό το νήμα ότι η Sony θα βγάλει όλες τις αποκλειστικότητες στους υπολογιστές. Δεν ξέρω πόσο πούλησε το Zero Dawn αλλά γλυκάθηκε. Να την πουν μόνο να πάρει τεχνογνωσία από την Rockstar της οποίας το RDR2 δεν έχει σπάσει ακόμα, την στιγμή που το Zero Dawn έσπασε από την πρώτη μέρα.

    https://www.gameover.gr/news/41480-e...us-ypologistes
    Αυτό ήθελα να γράψω αλλά θα έτρωγα ban

    Παίζει σε φάση να είναι χειρότερα από το 2013.

  22. #938
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Από την GTX 1070 που έχω ποσο πιο γρήγορη θα ειναι η RTX 3070;

    80 με 100%;

  23. #939
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Από την GTX 1070 που έχω ποσο πιο γρήγορη θα ειναι η RTX 3070;

    80 με 100%;
    Nαι, κοντά στο 100%. 1080ti είναι 50% πάνω, και η 2080ti = 3070 είναι 30% -40% πάνω από την 1080ti. Οπότε ίσως κια παραπάνω από 100%.

  24. The Following User Says Thank You to Ryzenlake For This Useful Post:

    BigBOSS (02-09-2020)

  25. #940
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by pictorino View Post
    Τι τέρατα ανακοίνωσε η nvidia και ακόμα δεν έχουν οι κονσόλες νέας γενιάς! Η διαφορά σε 2 χρόνια θα είναι πλέον χαοτική. Επίσης, είχα πλοβλέψει σε αυτό το νήμα ότι η Sony θα βγάλει όλες τις αποκλειστικότητες στους υπολογιστές. Δεν ξέρω πόσο πούλησε το Zero Dawn αλλά γλυκάθηκε. Να την πουν μόνο να πάρει τεχνογνωσία από την Rockstar της οποίας το RDR2 δεν έχει σπάσει ακόμα, την στιγμή που το Zero Dawn έσπασε από την πρώτη μέρα.

    https://www.gameover.gr/news/41480-e...us-ypologistes
    Keep dreaming,


    Το "εξεταζουμε να δουμε εαν θα φερουμε και αλλα first party παιχνιδια στο PC" ΔΕΝ σημαίνει οτι θα έρθουν ΟΛΑ τα παιχνιδια της Sony στο PC. Η Sony δεν ειναι ηλίθιοι οπως η MS, ξερει την αξια που της φέρνει το hardware και θελει να συνεχισει σε αυτον τον δρόμο. Μονοι τους ομολόγησαν ότι το HZD ειναι απλά δόλωμα για να φέρουν κοσμο απο το PC στο PS5 με το HZD2. Εαν δουν ότι αυτό τους βγαινει και βγάζουν και εξτρα κερδος απο τις πωλησεις στο PC θα συνεχίσουν να βγάζουν τα παλιά τους παιχνίδια στο PC, εαν όχι θα σταματήσουν. Ακόμα και το Bloodborne remaster που θα έρθει στο PC δόλωμα για το Demon's Souls είναι. Μπορειτε να περιμένετε να βγαινουν ολα τα παιχνίδια της Sony στο PC, όταν η Sony θα σταματησει να φτιαχνει hardware. Μέχρι τότε...

  26. The Following 2 Users Say Thank You to Slay For This Useful Post:

    spartan (02-09-2020),tomic20 (05-09-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •