Page 23 of 69 FirstFirst ... 1319202122232425262733 ... LastLast
Results 441 to 460 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #441
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Εγώ λέω να παει κ σε pc, αν εχει να επιλεξει μεταξυ μιας πλατφορμας, και θα παιζει και παιχνιδια της Microsoft (αυτοι πλέον φέρνουν τα πάντα στο pc) αλλα και κάποια της Sony.

    Btw παιζω Halo Combat Εvolved (Anniversary), συγκριση παλιάς και νέας έκδοσης, με tab αλλάζουν αυτοματα τα γραφικά καθως παιζεις

    Spoiler!


    Last edited by BigBOSS; 02-04-2020 at 17:25.

  2. #442
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εγώ λέω να πάτε σε PS5. Δεν υπάρχει γυρισμος. Το PC πάντα θα είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Για αυτό και βρίσκεσαι σε ένα PS forum.

    Μου έγινες και Halo fan. Τα έχω δει όλα πλέον
    .

  3. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    DJTaurus (02-04-2020),Snk (02-04-2020)

  4. #443
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Μου έγινες και Halo fan. Τα έχω δει όλα πλέον
    Eιχα τερματησει και τα 3 πρωτα Halo.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to BigBOSS For This Useful Post:

    PDS (02-04-2020),Sir_Teraflop (02-04-2020)

  6. #444
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν φτιάχνετε ένα pcforums.gr να μετακομίσουν όσοι θέλουν εκεί καλύτερα;

  7. #445
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Εγω σου συνιστω να πας σε κονσολα νεας γενιας στο μελλον
    Και αρκετα αποκλειστικα θα παιζεις.Αλλα και καλυτερο optimization σε τιτλους που θα τρεχουν εξ αρχης καλυτερα.
    Φιλε το οτι το ps4 παιζει πειρατικα (σε παλαιοτερα μηχανηματα,δεν μου λεει κατι)εμενα αυτο.
    Οταν βλεπεις αποκλειστικους τιτλους(σαν του spiderman δηλαδη)που εχει πουλησει απο μονο του 13 εκατομμυρια αντιτυπα και βαλε
    Καμια σχεση δηλαδη με την υπερβολικη πειρατεια(της pc maste race)σκηνης

    - - - Updated - - -


    Μην τα λες αυτα.Ξυνεις πληγες τωρα.
    Tα 13 εκκατομυρια για καλο το λες? Αστειο νουμερο. Πάνω απο 40 πούλησε το PUBG σε PC

    Το optimization δυστηχως ερχεται 2-3 χρονια μεσα στον κυκλο ζωης μιας κονσολας, οταν δηλαδη πλεον ειναι τεχνολογικα ξεπερασμενη. Δεν ειναι δηλαδη λογος επιλογης, μιας και οταν πλεον φτανει να δουλευει καλυτερα (αν γινει και ποτε αυτο) μια κονσολα απο ενα PC αντιστοιχου hardware, υπαρχουν PC 5-6 φορες καλυτερα. Δεν τον θεωρω λογω επιλογης. Πλατφορμα διαλεγεις λογω των exclusives κυριως, γιαυτο προτιμω κατα πρωτο λογο να παιζω σε PC και κατα δευτερο στις κονσολες. Γιατι το PC εχει περισσοτερα exclusives απο ολες τις κονσολες μαζι.

    40 το pubg, σπαει ταμεια το doom eternal (crackarismeno day one btw), αλλα μυαλα δεν αλλαζουν. Νταξει, πειρατεια στα pc μαγκες. Το οτι υπαρχει και στις κονσολες δεν σου λεει κατι (κατα τα δικα σου λεγομενα). Μονο στο PC ενοχλει!

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Εγώ λέω να πάτε σε PS5. Δεν υπάρχει γυρισμος. Το PC πάντα θα είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης. Για αυτό και βρίσκεσαι σε ένα PS forum.

    Μου έγινες και Halo fan. Τα έχω δει όλα πλέον
    To επιχειρημα σου θα εστεκε αν το forum δεν λεγοταν PS4forum
    Last edited by Ryzenlake; 02-04-2020 at 22:28.

  8. #446
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Eιχα τερματησει και τα 3 πρωτα Halo.
    Σε πειραζω προφανως(αν και τωρα τα τελειωσες οχι στην ωρα τους). Αλλα ησουν killzone 2 fanboy μη το ξεχνας.

    Λοιπον,
    Denial,
    Anger,
    PS5 preorder.

    Ελα πισω στην PS Master race, να εχεις την lead platform και της επομενης γενιας. Κανενα αγχος για 7 χρονια

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεν φτιάχνετε ένα pcforums.gr να μετακομίσουν όσοι θέλουν εκεί καλύτερα;
    Δεν θα πανε. Θα πρεπει να γυρισουν να μας πεισουν οτι η επιλογη τους ειναι καλυτερη
    .

  9. #447
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Tα 13 εκκατομυρια για καλο το λες? Αστειο νουμερο. Πάνω απο 40 πούλησε το PUBG σε PC

    Το optimization δυστηχως ερχεται 2-3 χρονια μεσα στον κυκλο ζωης μιας κονσολας, οταν δηλαδη πλεον ειναι τεχνολογικα ξεπερασμενη. Δεν ειναι δηλαδη λογος επιλογης, μιας και οταν πλεον φτανει να δουλευει καλυτερα (αν γινει και ποτε αυτο) μια κονσολα απο ενα PC αντιστοιχου hardware, υπαρχουν PC 5-6 φορες καλυτερα. Δεν τον θεωρω λογω επιλογης. Πλατφορμα διαλεγεις λογω των exclusives κυριως, γιαυτο προτιμω κατα πρωτο λογο να παιζω σε PC και κατα δευτερο στις κονσολες. Γιατι το PC εχει περισσοτερα exclusives απο ολες τις κονσολες μαζι.

    40 το pubg, σπαει ταμεια το doom eternal (crackarismeno day one btw), αλλα μυαλα δεν αλλαζουν. Νταξει, πειρατεια στα pc μαγκες. Το οτι υπαρχει και στις κονσολες δεν σου λεει κατι (κατα τα δικα σου λεγομενα). Μονο στο PC ενοχλει!

    - - - Updated - - -



    To επιχειρημα σου θα εστεκε αν το forum δεν λεγοταν PS4forum
    To PUBG?
    Μου συγκρινεις τωρα ενα free to play τιτλο?Με εναν αποκλειστικο τιτλο(μεγαλης παραγωγης?)
    Δεν εχει λογικη αυτη η συγκριση αγαπητε μου
    Αυτη την στιγμη κακα τα ψεμματα(τα μεγαλα λεφτα πεφτουν στις κονσολες)
    Και με την ελευση της νεας γενιας(θα κλεισει και η ψαλιδα με τα high end pc των 2000+ευρω
    Μονο οι σκληροπυρηνικοι θα τα σκανε πια για νεες καρτες γραφικων καθε χρονο
    Last edited by spartan; 02-04-2020 at 22:52.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to spartan For This Useful Post:

    PDS (02-04-2020),Valkyre (02-04-2020)

  11. #448
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Nah... Series X θα πάρουν για τα specs και το Game Pass μέχρι να γεμίσει ο κουμπαράς να πάρουν την 3080 να συνεχίσουν τα saves τους.

  12. #449

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Σε πειραζω προφανως(αν και τωρα τα τελειωσες οχι στην ωρα τους). Αλλα ησουν killzone 2 fanboy μη το ξεχνας.

    Λοιπον,
    Denial,
    Anger,
    PS5 preorder.

    Ελα πισω στην PS Master race, να εχεις την lead platform και της επομενης γενιας. Κανενα αγχος για 7 χρονια



    Δεν θα πανε. Θα πρεπει να γυρισουν να μας πεισουν οτι η επιλογη τους ειναι καλυτερη
    Peasant εισαι εδω και καμπόσο καιρο και θα εισαι για πολλα χρονια ακομα


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    PDS (02-04-2020)

  14. #450
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Peasant εισαι εδω και καμπόσο καιρο και θα εισαι για πολλα χρονια ακομα
    Με PS εισαι παντα στην master
    .

  15. #451

    Default PC Hardware / Gaming Thread

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Με PS εισαι παντα στην master
    Οταν θα σου κανει προσπέραση το SoC ελα να μου το ξαναπείς


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #452
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Οταν θα σου κανει προσπέραση το SoC ελα να μου το ξαναπείς
    Σε αριθμους μπορει, κατα τα αλλα αχρηστο θα παει(αν λες για PC). Για XBOX λιγοτερο αχρηστο.
    Σε 7-8 χρονια απο τωρα στο τελος του PS5, καποιο exclusive θα παιρνει βραβειο για τα καλυτερα γραφικα της χρονιας.
    .

  17. #453
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Εγώ τα λατρεύω αυτά τα σαθρά επιχειρήματα. Ενώ το ΞΕΡΕΙΣ οτι εισαι λάθος, συνεχίζεις. Για ποιό λόγο δεν ξέρω, αλλά ευθυμώ. Ενω στις κονσόλες εε? Δεν βάζουν power virae. Δεν βγαίνουν firmware updates απο την μαμά sony να κλειδώνουν κονσόλες για να μη παίζουν πειρατικά. Τη λεξη homebrew πρωτή φορά την ακούς στη ζωή σου.

    Η αλήθεια είναι δεν ξέρω τι παίζει με το ps4 γιατί δεν έχω, αλλά στο ps3 και στο psp της τρελής γινόταν από πειρατεία. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι στο ps4 αλλά είμαι έτοιμος να δεχτώ διόρθωση.

    Για το doom πάντως που είναι κρακαρισμένο day one και δνε χρειάζεται να είναι κολλημένοι στο crackwatch τί έγινε? Nα το επαναλάβω. Το παιχνίδι βγήκε κρακαρσμένο day ONE! Παρολαυτά, έχει πουλήσει καλύτερα στο PC από ότι και στις 2 κονσόλες ΜΑΖΙ. Περιμένω κάποιος να μου εξηγήσει το γιατί...

    Μόλις μπήκα piratebay. 4ο torrent στα games στην πρώτη πρώτη σελίδα είναι οδηγίες πώς να hackaris το ps4 για να παίζεις πειρατικά.....
    Φίλε δεν ξέρω τι ενοχικό σύνδρομο σε διακατέχει αλλά ούτε πειρατή σε είπα ούτε τίποτα και κανένας δηλαδή.

    Συζήτηση κάνουμε και απαντάς μόνος σου στο προηγούμενο σου Post.

    Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά. Πειρατεία υπάρχει παντού - και στις κονσόλες και στο PC.

    Στις κονσόλες γινόταν χαμός όντως κάποτε ή ακόμα και σήμερα αν βρεθεί κάποια ευάλωτη (βλ. Nintendo Switch rev1) αλλά αν το δεις απομακρυσμένα, κάποιες κονσόλες (δηλαδή τις εταιρείες τους) τις συνέφερε γιατί πωλούσε το hardware. Στα PC δεν πειρατεύεις να στο πω απλά την Nvidia. Ούτε την MS.

    Γ@μας όχι τα store. Τους publisher/dev ευθέως.

    Κάποια συστήματα διαδόθηκαν όντως π.χ. PS1, κάποια κάτσαν στο καβούκι της γιατί ήταν δύσκολα pirated (N64 comes to mind), λόγω του μέσου τους, κάποια καταστράφηκαν (Amiga, κλπ...).

    Δεν θα αναφερθώ στους λόγους, που η πειρατεία κάποτε, ήταν κάτι που δεν κατανοούσαμε μικροί, ανάγκη όντως για games που δεν έρχονταν στην χώρα μας κλπ. κλπ.. H αλήθεια είναι ότι όλοι μας την κάναμε την δουλειά σε κάποια φάση της ζωής μας. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες.

    Ο L-X όντας στον χώρο τότε μπορεί να σου δώσει μια διάσταση διαφορετική ή πιο περιγραφική/επεξηγηματική.


    Σήμερα οι εταιρείες επενδύουν άπειρα λεφτά. Κλειδώνουν τα συστήματα τους όσο δεν πάει.

    Απλά τεχνικά οι console platform holders ρίχνουν και hardware R&D σε αυτό a.k.a χρήμα όπως και στα παιχνίδια,οι publishers σε software λύσεις, που απλά και μαθηματικά θα πέσουν.




    Τώρα μην το πάμε παραπέρα και το ξεχειλώσουμε φάση Gaben ότι είναι "service problem" και το Steam ή στον αντίποδα που ο Sweeney βρόντηξε το PC Gaming και καλά είστε όλοι πειρατές και σήμερα έχει PC Storefront και όλοι γλύφουν τα κοκαλάκια που πετάει ως freebies.

    Η αλήθεια είναι στην μέση.

    Το ακραίο είναι τα neo-PCMR phone tapping millenials με λαμπάκια led, που έχουν λεφτά για 2080ti από τον μπαμπά ή το χαρτζιλίκι ή το part time job, αλλά το game από τον "θείο" κατά τα άλλα.

    Στην εποχή μας δεν υπάρχει "service" problem.

    Υπάρχει ασυνειδησία ή Purpose theft ανεξάρτητα αν είναι θέμα χρημάτων ή όχι. Το Gaming δεν είναι hobby για nerdoules όπως τότε - ούτε είδος πρώτης ανάγκης. Τα ίδια για μουσική, ταινίες κτλ..

    Δεν είμαστε στο 1980.

    Και να σου πω και το πιο ποταπό επιχείρημα?

    Στις κονσόλες ακόμα υπάρχει το "να θα τα σκάσω στην Σονάρα - Νιντεντάρα - Μικρομαλακή" full price γιατί ασχολήθηκαν να βγει η τάδε παιχνιδάρα.

    Στο PC δεν γίνεται translate κάτι τέτοιο.

    Στον πέτσινο μπας και μας λυπηθεί για driver και αυτό σε Steam Sale.....
    Last edited by Sir_Teraflop; 03-04-2020 at 02:02.

  18. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    spartan (03-04-2020)

  19. #454
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post

    Οι πωλήσεις του κάθε individual παιχνιδιού σαφώς, και λογικό είναι να είναι περισσότερες στη κονσόλα. Αφού υπάρχουν λιγότερα παιχνίδια, ασφαλώς και το κάθε ένα από αυτά θα πουλάει παραπάνω. Πιάσε ένα genre της αρεσκείας σου (racing ας πούμε), και δες πόσα παιχνίδια υπάρχουν σε κάθε πλατφόρμα. Άρα λογικό ας πούμε το forza να πουλήσει παρ; πάνω στο xbox από ότι στο pc μιας και υπάρχουν πχ. 5 racing στο xbox και 25 στο pc.
    Νομιζω το παραπανω το εχουμε ξανασυζητησει, περισσοτερα τα παιχνιδια στο pc, υπερπολλαπλασιο ομως και το install base. Δεν γινεται να λαμβανεις υπ οψιν το α και να αγνοεις το β. Επισης μια καινουρια major ΑΑΑ κυκλοφορια τραβαει τα βλεμματα ολων των gamers ανεξαρτητα απο το ποσα παιχνιδια υπαρχουν στο ιδιο genre. Ειναι αντιφατικο αυτο που λες για μενα, με τη λογικη αυτη το doom eternal δεν θα επρεπε να πουλησει περισσοτερο (οπως ποσταρες), τα fps παιχνιδια ειναι χιλιαδες στο pc. Προφανως και καποια παιχνιδια στο pc θα κανουν εξαιρετικες πωλησεις, αφενος δεν ειναι ο κανονας αφετερου το θεμα δεν ειναι μονο ποσα βγαζουν αλλα και ποσα χανουν. Δεν θελω να μπω σε υπερβολικες συζητησεις τυπου CEO Ubisoft που πριν καποια χρονια ελεγε οτι το 90κατι τις εκατο των pc παιχνιδιων κατεβαζονται παρανομα (δεν νομιζω οτι εχουν ρεαλιστικη βαση τετοια νουμερα) αλλα σιγουρα ειναι ενα σεβαστο ποσοστο. Φαινεται ακομα και απο τις πωλησεις pc centric τιτλων που πουλανε καλα (μην πω καλυτερα καποια) στις κονσολες. Ακομα και καποια παιχνιδια που ειναι το αγιο δισκοποτηρο του pc gamer δεν εχουν τις εντυπωσιακα παραπανω πωλησεις σε σχεση με τις κονσολες. Ακομη και να αγνοησεις τι λενε οι ερευνες/ οι devs/ οι publishers οι αριθμοι δειχνουν οτι υπαρχουν απωλειες καποιες φορες εντυπωσιακα δυσαναλογες με το install base των pc.



    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Πειρατεία σαφώς και υπάρχει, απλά δεν βλέπω επί του πρακτέου να επηρεάζει τις πωλήσεις. Πειρατεία υπάρχει και στις κονσόλες. Απλά είναι πιο δύσκολο να γίνει. Να θυμίσω εποχές Ps3 με τα firmware που κυνηγάγε η Sony?
    Σαφεστατα υπηρχε, υπαρχει και θα υπαρχει παντου, το θεμα ειναι ποσο εκτεταμενη ειναι. Στις κονσολες εχει περιοριστει αρκετα τα τελευταια χρονια, προσωπικα θεωρω και στα PC αλλα ακομα υπαρχει χασμα. Μια ματια στα downloads σε μαγαζια του θειου σε popular pc games τα λεει ολα.


  20. #455
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Εκπτώσεις των παιχνιδιών Χbox Game Studios στο steam έως και 6 Απριλιου

    https://store.steampowered.com/sale/...snr=1_4_4__118

  21. #456

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    To PUBG?
    Μου συγκρινεις τωρα ενα free to play τιτλο?Με εναν αποκλειστικο τιτλο(μεγαλης παραγωγης?)
    Δεν εχει λογικη αυτη η συγκριση αγαπητε μου
    Αυτη την στιγμη κακα τα ψεμματα(τα μεγαλα λεφτα πεφτουν στις κονσολες)
    Και με την ελευση της νεας γενιας(θα κλεισει και η ψαλιδα με τα high end pc των 2000+ευρω
    Μονο οι σκληροπυρηνικοι θα τα σκανε πια για νεες καρτες γραφικων καθε χρονο

    δεν ειναι free to play το PUBG, τουλαχιστον οχι στα pc... αλλα το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχει ουτε ενα ΑΑΑ παιχνιδι στο pc που να φτανει τα νουμερα που ανεφερες...η αγορα στα pc ειναι moba, first person shooters(λογω mouse/keyboard) και mmorpg...αυτα πουλανε...

    το doom ειναι απο τους πιο παραδοσιακους pc τιτλους...δεν καταλαβαινω γιατι ειναι περιεργο...Εγω δεν παιζω καθολου first person shooters, αλλα πραγματικα δεν καταλαβαινω καθολου αυτους που παιζουν first person shooters με gamepad...

  22. #457
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    δεν ειναι free to play το PUBG, τουλαχιστον οχι στα pc... αλλα το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχει ουτε ενα ΑΑΑ παιχνιδι στο pc που να φτανει τα νουμερα που ανεφερες...η αγορα στα pc ειναι moba, first person shooters(λογω mouse/keyboard) και mmorpg...αυτα πουλανε.
    Δεν πουλάνε μονο αυτά, πουλάνε και πολλά άλλα για αυτο και ολοι κυκλοφορούνε τα παιχνιδια τους στο pc. Eιναι γραφικο εν έτη 2020, με χιλιάδες κυκλοφοριες κάθε χρονο και με δεκάδες online καταστήματα ακομη να αναρωτιομαστε εάν τα παιχνιδια σημειώνουν ή οχι πωλήσεις στο pc. Σημειώνουν, αλλα περισσότερες και αλλα λιγοτερες.
    Last edited by BigBOSS; 03-04-2020 at 14:10.

  23. #458
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Προφανως και θα τα κυκλοφορησουν γιατι οτι μαζεψουν και απο εκει δεν τους χαλαει και φυσικα αρκετες φορες ειναι σημαντικες οι πωλησεις και τα εσοδα απο αυτες. Οτι ειναι παντως σε δευτερη αν οχι τριτη μοιρα οι κυκλοφοριες του PC φαινεται ουκ ολιγες φορες, με απιστευτες τσαπατσοδουλιες που πολλες φορες δεν ασχολειται καν το αρχικο στουντιο αναπτυξης του τιτλου, αλλα αντιθετα αναθετουν σε ενα τριτο στουντιο να κανει το πορτ, με καθυστερησεις στις κυκλοφοριες που τα βλεπεις να ερχονται καθυστερημενα απο 2-3 μηνες εως 2-3 ετη εως καθολου κλπ.

    Παιδια ειναι απλο το πραγμα. Παρτε την Ροκσταρ. Ενα τεραστιο στουντιο με μια σειρα παιχνιδιων τα οποια κανουν απιστευτη θραυση πωλησεων... και τι κανουν με το PC? Που δινουν την προτεραιοτητα τους? Για ποιο λογο? Το δε grand theft auto ειναι ενα πολυ "φιλικο" ειδος παιχνιδιου για PC. Εννοω οτι τα στοιχεια που το αποτελουν ειναι στοιχεια που αναζηταει ενας PC gamer. Ανταυτου τα βλεπεις να κυκλοφορουν 1-2 χρονια μετα και σε καποιες περιπτωσεις καθολου. Στο δε GTΑV επρεπε να περιμενουν ακομα και για το Remaster!!! Μιας και πρωτα κυκλφορησε στα ΧΒΟΧ ΟΝΕ και PS4 και μετα στο PC.

    Aν αυτος ο γιγαντας αποφασιζει με τετοιο τροπο... αυτο δεν σας λεει κατι? Τα ιδια κανουν και activision EA Ubisoft και ολοι οι μεγαλοι οικοι.

    Τα μονα που πουλανε λογω της φυσης τους περισσοτερο (συντριπτικα περισσοτερο) ειναι τα ΜΜΟ, τα τυπου PUGB (αν και η ψαλιδα εκει κλεινει), τα strategy κλπ. Παιχνιδια που πολλα απο αυτα απλα δεν μπορεις να τα παιξεις σε μια κονσολα αν δεν στησεις ποντικι/keyboard κλπ. Αυτος ειναι ο λογος που εκει οι εταιρειες δινουν το βαρος τους στα PC, οτι η φυση του παιχνιδιου δεν μεταφραζεται καλα σε κονσολα. Σε ολα τα αλλα η κονσολα εχει τον πρωτο λογο.

  24. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (03-04-2020),Sir_Teraflop (03-04-2020),Slay (05-04-2020)

  25. #459
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by BigBOSS View Post
    Δεν πουλάνε μονο αυτά, πουλάνε και πολλά άλλα για αυτο και ολοι κυκλοφορούνε τα παιχνιδια τους στο pc. Eιναι γραφικο εν έτη 2020, με χιλιάδες κυκλοφοριες κάθε χρονο και με δεκάδες online καταστήματα ακομη να αναρωτιομαστε εάν τα παιχνιδια σημειώνουν ή οχι πωλήσεις στο pc. Σημειώνουν, αλλα περισσότερες και αλλα λιγοτερες.
    Αν φανταστουμε το gaming εξω απο το φορματ που μας προσφερεται καθε φορα, θα δουμε οτι ειναι απλα φιλοξενουμενο σε καποια μοντελα που μας το παρεχουν. Το gaming ειναι gaming, δεν εχει να κανει με τα συστηματα που το προσφερουν.


    Το προβλημα λοιπον με το pc gaming ειναι οτι η δυναμικη του στην αγορα ειναι μεχρι αυτο που βλεπεις. Ζουμε το peak του. Αν και κατ'εμε το pc gaming ηταν πολυ ανωτερο μεχρι το 2005, σημερα οσον αφορα τα κερδη ειναι στο τοπ σημειο του.
    Το μοντελο ''pc gaming'' δεν εχει πολλα να δωσει ακομα(για μενα τιποτα), σε μια βιομηχανια που ζητα απεγνωσμενα περισσοτερα κερδη. Βοηθά συμπληρωματικα με κυκλοφοριες κονσολοπαιχνιδων που δεν θα τα εβλεπε ποτε(σε αυτο το μεγεθος) αν δεν υπηρχαν οι κονσολες. Για αυτο εγραψα και παραπανω οτι ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης.

    Οι κονσολες απο την αλλη ειναι ενα ανωτερο μοντελο αυτη τη στιγμη για την αγορα που και αυτο θα φτασει στο peak του. Και ειναι ΗΔΗ λειψο.
    Καποια στιγμη το streaming πιθανον θα αποτελεσει ενα ανωτερο μοντελο φιλοξενιας και παει λεγοντας.

    Κατα την προσωπικη μου αποψη λοιπον δεν υπαρχει κανενας λογος καποιος να επενδυει σε ενα παρωχημενο μοντελο. Οσο πιο γρηγορα το αποδεχτεις τοσο το καλυτερο για σενα και για τα πιο λειτουργικα μοντελα(και για το gaming*). Δεν εχει κατι αλλο να δωσει.

    Εκτος αν υπαρχει κατι που εγω δεν μπορω να φανταστω αυτη τη στιγμη. Δεν το νομιζω ομως.

    * περισσοτερος κοσμος, πιο πολλα χρηματα για παραγωγες τυπου RDR2. Εν τελη μεγαλυτερους και detailed κοσμους. Τελικα τα χρηματα θα κανουν την διαφορα και στα γραφικα. Την κανουν ηδη.
    .

  26. #460
    Elite BigBOSS's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    711
    PSN ID
    BigBOSS_Gr

    Default

    Αυτο που βλέπω ειναι πως το pc gaming βρισκεται σε διαρκη άνοδο εδώ και τουλάχιστον 10 χρονια, και η άνοδος αυτη συνεχιζεται.

    Απο εκει και πέρα, σε ποιους λογους οφειλεται αυτο, εάν κάποια στιγμή επέλθει ύφεση, ποιος έχει μεγαλύτερη δυναμικη κτλ ειναι πράματα που πλέον λιγο με ενδιαφέρουν και τα αφηνω στους αναλυτες. Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι η ουσια του gaming, δηλάδη τα παιχνιδια, και το pc δεν ειναι τιποτε άλλο πάρα το μέσο που εμένα εξυπηρετει καλυτερα για να παιζω παιχνιδια που με ενδιαφέρουν.
    Last edited by BigBOSS; 03-04-2020 at 14:40.

  27. The Following 2 Users Say Thank You to BigBOSS For This Useful Post:

    hakoo (03-04-2020),Valkyre (03-04-2020)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •