Page 65 of 69 FirstFirst ... 1555616263646566676869 LastLast
Results 1,281 to 1,300 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #1281
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Θα το εκλαβω ως αστειο το "απωθημενο" οταν κυριολεκτικα το ποστ σου ειναι ο ορισμος του απωθημενου απο ενα ατομο με μηδενικη πλεον παρουσια στο φορουμ που ηρθε να κοκορευτει την απολυτη gaming εμπειρια και τα ultra settings. Τα υπολοιπα περι elitist κλπ που ανεφερα, προσωπικα δεν ονοματησα, αλλα αν εχεις τη μυγα δε φταιω εγω.



    Στην τελικη δεν νομιζω να σου λειψουμε οποτε η ολη "κουραση" σου πραγματικα μου ειναι αδιαφορη.
    Από που και ως που απωθημένο από την μεριά μου; Μηδενική πλέον παρουσία λόγω της παραπάνω συμπεριφοράς.
    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Δεν έβαλες μια είδηση, έτσι σκέτα.

    Είπες και την άποψή σου (δικαίωμά σου σαφώς) παράλληλα και έκανες κάποιες αυτόβουλες παραδοχές de facto οι οποίες δεν ισχύουν και πάνω σε αυτές συνέχισες να βασίζεις την άποψή σου.
    Για να μην μιλάω στον αέρα, ορίστε μια αυτόβουλη παραδοχή που δεν ισχύει: "πλέον θα γίνονται λίγους μήνες μετά και σταδιακά θα βγαίνουν ταυτόχρονα".
    Δεύτερη αυτόβουλη παραδοχή: "Κακά τα ψέματα, μιλάμε για τεράστια αγορά η οποία (αν και δεν γνωρίζω τους αριθμούς των πωλήσεων) ". Δεν ξέρεις όπως παραδέχεσαι αλλά ΈΧΕΙΣ άποψη για αυτό που δεν ξέρεις. (δικαίωμά σου και αυτό πάντως).

    Οι αυτόβουλες παραδοχές σου και κυριότερα η πρώτη πρώτη τοποθέτησή σου "Όπως είχα προβλέψει μερικές σελίδες πριν, ο υπολογιστής γίνεται η απόλυτη gaming πλατφόρμα έχοντας όλα τα αποκλειστικά παιχνίδια από MS, Sony, πολλά ανταγωνιστικά καταστήματα και πολλά άλλα." = Δεν είναι η απόλυτη gaming πλατφόρμα (είναι δική σου, αιχμηρή κιόλας, άποψη) για πάάάάάάάάάάάάρα πολλούς λόγους που δεν αξίζει να αναφερθώ στο παρόν θρεντ. Δεν έχει όλα τα αποκλειστικά παιχνίδια. Δεν έχει "πολλά άλλα". Και ξέχασες να πεις ότι "η πλειοψηφία δεν ξέρει να στήνει με clean format και manual πέρασμα των drivers, που είναι το σωστό. Όχι τα έτοιμα μενουδάκια των windows.", όπως επίσης ξέχασες να αναφέρεις τιμές που κοστίζει ένα PC.


    ΑΥΤΟΙ λοιπόν είναι οι λόγοι που ξεσηκώθηκαν όσοι έγραψαν πιο πάνω από εμένα.

    Και όχι η είδηση.

    Απορώ πως ο PDS κρατήθηκε και δεν επέβαλε ποινή. Γιατί είναι επαναλαμβανόμενο pattern της συγκεκριμένης συμπεριφοράς.
    Καμία αυτοβουλη παραδοχή, πρόβλεψη και δεδομένο αντίστοιχα. Δεν ανέφερα το κόστος ενός υπολογιστή γιατί πρώτα απ' όλα πρόκειται για εργαλείο και γιατί μακροπροθεσμα βγαίνει πιο φθηνά σε σύγκριση με τα 80€. Μου αρέσει η απαίτηση για ποινή. Παραβιασα κάποιον κανόνα του forum και δεν το ξέρω; Προσέβαλα κανέναν;

  2. #1282
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default PC Hardware / Gaming Thread

    Quote Originally Posted by pictorino View Post
    Πραγματικά η κατάσταση είναι κουραστική. Έβαλα μία είδηση σχετική με το νήμα και αμέσως ξεκίνησε πόλεμος. Τι master race, elitist pc των... 5000€, peasants, ο, τι απωθημένο έχει ο καθένας. Τι σχέση έχει η είδηση που έβαλα με όλα αυτά; Μία σειρά άσχετων με το θέμα και την ανάρτηση μου απαντήσεων η οποία αντί να μαζεύεται από τους moderators συνεχίζεται από αυτούς!!! Δεν σας αρέσει το νήμα; Κλειδώστε το, μην το καταστρέφετε! Είναι τόσο απλό. Τα ίδια έγιναν μήνες πριν και δεν ξαναέγραψα. Ήδη το μετάνιωσα που έβαλα την είδηση.
    Το ακούσαμε και αυτό. Κουραστικό είναι να βάζεις ένα ξεκάθαρο flame bait και να το παίζεις μετά "λυπηθειτε κύριε το ορφανο".

    Ξέρεις πολύ καλά γιατί το έβαλες και ήξερες πολυ καλά τις αντιδράσεις που θα εισέπραττες.

    Το ποιος έχει τα απωθημενα άσε, φαίνεται από τους PC fans που διατυμπανιζουν σε PS forum ποια είναι η απόλυτη πλατφόρμα.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  3. The Following 4 Users Say Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    jk_blue_tiger (05-11-2021),Lefteris_X (05-11-2021),PDS (05-11-2021),psx3 (05-11-2021)

  4. #1283
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ελληνική γλώσσα, πλούσια και δύσκολη στην χρήση.

    Πρόβλεψη: κάτι που υποκειμενικά κρίνει κάποιος ότι θα γίνει. Ακόμα κι αν έχει αντικειμενικά κριτήρια, παραμένει υποκειμενική η κρίση.

    Γεγονός: κάτι που έχει συμβεί.

    Δεδομένο: κάτι που λογικά νοείται λόγω δοσμένου ή δοσμένων γεγονότων.

    Εσύ κάνεις πρόβλεψη (δικαιώμά σου), κάνεις αυτόβουλη παραδοχή (άνευ γεγονότων παραδέχεσαι ότι αυτό που προβλέπεις είναι δεδομένο: αυτόβουλη παραδοχή λέγεται), που φυσικά είναι δικαίωμά σου. Να παραποιείς την ελληνική γλώσσα ώστε να στηρίξεις τα λεχθέντα σου, όχι δεν είναι δικαίωμά σου.

    Τέλος, άλλο πράγμα η απορία (απορώ που ο PDS δεν επέβαλε ποινή) και άλλη απαίτηση ποινής.

    Και ναι, παραβίασες κανόνα.
    Δεν είμαι ο αρμόδιος για να σου υποδείξω τον κανόνα, ούτε για να επιβάλλω ποινή.

    Εντελώς προσωπική μου άποψη: κακώς μπαίνεις εδώ μέσα, δεν έχουμε κάτι να σου προσφέρουμε, και φυσικά, δεν έχεις κάτι να μας προσφέρεις.
    Είναι πασιφανές αυτό και από τις δύο "μεριές".

  5. #1284
    PS4forums Fanatic pictorino's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αττική
    Posts
    3,330
    PSN ID
    pictorino13pao

    Default

    Επειδή η κατάσταση όντως κούρασε μόλις βρω τον χρόνο θα σβήσω τον λογαριασμό μου γιατί πολύ ασχολήθηκα.

  6. #1285
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Α, γεια σου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις.
    Ειλικρινά.

    Για την δική σου και δική μας ηρεμία (δεν το λέω ειρωνικά).

  7. #1286
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by pictorino View Post
    Από που και ως που απωθημένο από την μεριά μου; Μηδενική πλέον παρουσία λόγω της παραπάνω συμπεριφοράς.
    Ειναι πιο ωραια οταν εχεις μηδενικη παρουσια. Οποτε για μια ακομη φορα: η οποιαδηποτε "κουραση" ή "λογοι μη συμμετοχης", σου μου ειναι αδιαφορη/οι. Στο καλο.

  8. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (05-11-2021)

  9. #1287
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by pictorino View Post
    Πραγματικά η κατάσταση είναι κουραστική. Έβαλα μία είδηση σχετική με το νήμα και αμέσως ξεκίνησε πόλεμος. Τι master race, elitist pc των... 5000€, peasants, ο, τι απωθημένο έχει ο καθένας. Τι σχέση έχει η είδηση που έβαλα με όλα αυτά;
    Ηρθες για να προκαλεσεις με concern trolling, αφου η παρουσια σου μονο τετοια ειναι τα τελευταια χρονια και ζητας και τα ρεστα.

    post#1269, εγραψα απο την αρχή οτι ''σε βλέπουμε''. Δεν ξέρω γιατι υποτιμάται τόσο η νοημοσύνη μας. Εκτός αν δεν έχεις αισθηση του εαυτου σου και των προθέσεων σου. Για να σε βοήθησω, κάνε ερώτηση στον εαυτό γιατι έκανες το πρώτο το πρώτο ποστ και δώσε μια ειλικρινή απάντηση.
    Οπως και να χει στο καλό. Ετσι και αλλιώς θα ερχόταν μπαν στο επόμενο concern trolling.
    .

  10. #1288
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by pictorino View Post
    Πραγματικά η κατάσταση είναι κουραστική. Έβαλα μία είδηση σχετική με το νήμα και αμέσως ξεκίνησε πόλεμος. Τι master race, elitist pc των... 5000€, peasants, ο, τι απωθημένο έχει ο καθένας. Τι σχέση έχει η είδηση που έβαλα με όλα αυτά; Μία σειρά άσχετων με το θέμα και την ανάρτηση μου απαντήσεων η οποία αντί να μαζεύεται από τους moderators συνεχίζεται από αυτούς!!! Δεν σας αρέσει το νήμα; Κλειδώστε το, μην το καταστρέφετε! Είναι τόσο απλό. Τα ίδια έγιναν μήνες πριν και δεν ξαναέγραψα. Ήδη το μετάνιωσα που έβαλα την είδηση.
    ^ Textbook concern trolling 101 = πως να τσιγκλάς τους άλλους με δήθεν ουδέτερο posting και παράλληλα να προσπαθείς να το παίξεις "θύμα" bullying (είναι της μοδός το victim mentality)

    Λοιπόν, δεν έγραψα τυχαία τα παραπάνω posts, τα οποία εσκεμμένα αγνόησες/προσπέρασες σαν να μην είχαν να πουν κάτι.

    Πήγαινε παίξε Uncharted 2 στο PS3 και μετά πήγαινε και παίξε Enslaved (βγήκε ένα χρόνο μετά με εμφανείς επιρροές από Uncharted). Δυστυχώς μόνο στο gameplay, όχι σε engine/optimization/coding.

    Το πρώτο όχι μόνο το τελείωσα άνετα στην εποχή του, αλλά κυριολεκτικά το έλιωσα (και solo και με παρέα). Το Enslaved το παράτησα, γιατί κοντεύαν να μου βγουν τα μάτια (κυρίως με τα σχεδόν μόνιμα 15-20 fps).

    Φταίω εγώ; Φταίει η θαυματουργή UE3; Ή μήπως φταίει ο multiplatform σχεδιασμός του ελάχιστου κοινού παρονομαστή;

    Που θέλω να καταλήξω: μου εγγυάσαι εσύ προσωπικά ότι αν το Uncharted 2 ήταν multiplatform θα είχε την ίδια ποιότητα; Ή μήπως θα δούλευε μόνο RSX shaders και καθόλου tailored SPU code; Αν δεν μπορείς να μου το εγγυηθείς, λυπάμαι πολύ, αλλά δεν ενδιαφέρομαι να χάσω κανένα exclusive για να χαρείς τα benchάκια σου εσύ και ο κάθε "εσύ".

    Για να σε δω τι θα απαντήσεις τώρα. Από την απάντηση σου θα φανεί αν μπήκες για ειλικρινή διάλογο ή ξανά για concern trolling.

    ΥΓ: Δεν διαφωνώ ότι όποιος θέλει να παίξει αξιοπρεπώς το Enslaved η PC version είναι μονόδρομος, εκτός κι αν βγει κάποιο console remaster μελλοντικά.

    Άλλο πράγμα έθιξα παραπάνω όμως και ελπίζω να λάβω μια σταράτη, αντρίκια απάντηση... ελπίζω... για να δούμε!

  11. #1289
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Δεν εβαλες ειδηση , εβαλες φημες νοστραδαμε.

  12. #1290
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Quote Originally Posted by pictorino View Post
    Επειδή η κατάσταση όντως κούρασε μόλις βρω τον χρόνο θα σβήσω τον λογαριασμό μου γιατί πολύ ασχολήθηκα.
    Έχει ένα πολύ ωραίο νήμα σε άλλο forum που ασχολείται με το Internet κυρίως αλλά υπάρχουν και κάτι κολλημένα μυαλά που ασχολούνται και με το console vs pc... Πήγαινε εκεί, θα περάσεις καλύτερα

  13. #1291
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Θα περιμένω πολύ από ό,τι φαίνεται...

  14. #1292
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Θα περιμένω πολύ από ό,τι φαίνεται...
    H απάντηση απαιτεί βαθιά πείρα και γνώση hardware.

    Ήτοι: error.

    "Move along"

  15. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    psx3 (06-11-2021)

  16. #1293
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by pictorino View Post
    https://www.techwar.gr/39413/horizon...chontai-se-pc/

    Όπως είχα προβλέψει μερικές σελίδες πριν, ο υπολογιστής γίνεται η απόλυτη gaming πλατφόρμα έχοντας όλα τα αποκλειστικά παιχνίδια από MS, Sony, πολλά ανταγωνιστικά καταστήματα και πολλά άλλα. Οι πρώτες μεταφορές αποκλειστικοτήτων έγιναν κάποια χρόνια μετά την αρχική κυκλοφορία τους, πλέον θα γίνονται λίγους μήνες μετά και σταδιακά θα βγαίνουν ταυτόχρονα. Κακά τα ψέματα, μιλάμε για τεράστια αγορά η οποία (αν και δεν γνωρίζω τους αριθμούς των πωλήσεων) αποφέρει τεράστια κέρδη στην Sony (πχ προπαραγγελίες god of war). Το μόνο αρνητικό με την όλη κατάσταση είναι το γεγονός πως οι τιμές στις κάρτες γραφικών έχουν εκτοξευτεί λόγω συγκυρίας ( covid; ελλείψεις στην παραγωγή; ).
    Η ειδηση στο παραπανω λινκ, ειναι ον λιγο παραπλανητικη
    Σιγουρα καποιες playstation κυκλοφοριες μελλοντικα θα ερθουν και στο pc,αλλα μην περιμενετε ρε παιδια την ιδια πολιτικη πανω σε αυτο το κομματι οπως της microsoft
    Εχει τελιως διαφορετικη στρατηγικη η σονυ πανω σε αυτο το κομματι.Σου δινει πρωτα το τυρακι διοτι επιθυμει να τραβηξει οσο και περισσοτερους pc χρηστες μπορει, προς την δικη της κονσολα
    Τελος ολες αυτες οι συγκεκριμενες ημερομηνιες που εγιναν λικ στην cloud υπηρεσια της πρασινης....ειναι απλα και μονο placeholders και οχι οι τελικες
    Last edited by spartan; 07-11-2021 at 16:34.

  17. #1294
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Η ειδηση στο παραπανω λινκ, ειναι ον λιγο παραπλανητικη
    Σιγουρα καποιες playstation κυκλοφοριες μελλοντικα θα ερθουν και στο pc,αλλα μην περιμενετε ρε παιδια την ιδια πολιτικη πανω σε αυτο το κομματι οπως της microsoft
    Εχει τελιως διαφορετικη στρατηγικη η σονυ πανω σε αυτο το κομματι.Σου δινει πρωτα το τυρακι διοτι επιθυμει να τραβηξει οσο και περισσοτερους pc χρηστες μπορει, προς την δικη της κονσολα
    Τελος ολες αυτες οι συγκεκριμενες ημερομηνιες που εγιναν λικ στην cloud υπηρεσια της πρασινης....ειναι απλα και μονο placeholders και οχι οι τελικες
    Το θέμα είναι μην πάει προς «σαλαμοποίηση» η φάση.

    Γενικώς θυμίζει λίγο τα Μνημόνια: ξεκίνησαν το 2010 με κάποιες περικοπές και πολλοί λέγανε, νταξ, μια φορά θα γίνει και μετά τέλος.

    Τελικά οι συντάξεις φάγανε περικοπές 14 φορές (αν θυμάμαι καλά). Φαντάσου να γινόταν μπαμ και κάτω τόσο μεγάλη περικοπή. Με το λάου-λάου (φετούλα-φετούλα, εξού και ο όρος σαλαμοποίηση) αμβλύνονται οι αντιδράσεις του κόσμου.

    Έτσι κι εδώ, ξεκινάνε με καθυστερημένα PC ports γενιάς PS4 και κανείς δεν μας εγγυάται που θα έχει πάει το πράγμα το 2025-2030. Πιθανότατα και οι executives της Sony να πηγαίνουν «βλέποντας και κάνοντας». Μπορεί δηλαδή να μην υπάρχει καν κάποιο συγκεκριμένο πλάνο.

  18. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    spartan (11-11-2021)

  19. #1295
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Cryptominers Target AMD Ryzen CPUs for Their Big L3 Caches

    https://www.tomshardware.com/news/cr...-big-l3-caches

    Οι μινάρες της PCMR θα εξαφανίσουν και τις CPUs όπως πάει!

  20. #1296
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Cryptominers Target AMD Ryzen CPUs for Their Big L3 Caches

    https://www.tomshardware.com/news/cr...-big-l3-caches

    Οι μινάρες της PCMR θα εξαφανίσουν και τις CPUs όπως πάει!
    Ετσι οπως το πανε αυτοι για να φτιαξεις εναν καλο πισι απο εδω και στο εξης.θα χρειαζεσαι να πουλήσεις το νεφρο σου και για επεξεργαστες νεας γενιας(εκτος απο τις υπαρχουσες καρτες γραφικων αυτο το διαστημα)
    Και απο οτι φαινεται, δεν προβλεπεται να αλλαξει ολο αυτο το τραγικο σκηνικο, στο κοντινο αμεσο μελλον
    Παλι καλα που οι τωρινες κοσνσολες δεν κανουν για αυτη την δουλεια

  21. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    psx3 (11-11-2021)

  22. #1297
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Ετσι οπως το πανε αυτοι για να φτιαξεις εναν καλο πισι απο εδω και στο εξης.θα χρειαζεσαι να πουλήσεις το νεφρο σου και για επεξεργαστες νεας γενιας(εκτος απο τις υπαρχουσες καρτες γραφικων αυτο το διαστημα)
    Και απο οτι φαινεται, δεν προβλεπεται να αλλαξει ολο αυτο το τραγικο σκηνικο, στο κοντινο αμεσο μελλον
    Παλι καλα που οι τωρινες κοσνσολες δεν κανουν για αυτη την δουλεια
    CPUs, GPUs (Ethereum), HDDs/NVMe SSDs (Chia)... μιλάμε δεν θα μείνει κολυμπηθρόξυλο από PC hardware στην αγορά και φέτος και του χρόνου!

    Κρυπτο-μινάρισμα on steroids!

  23. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    spartan (12-11-2021)

  24. #1298
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Για τις κονσόλες που λες spartan, φαντάσου η MS να επέτρεπε να τρέχεις κανονικά Windows/*.exe.

    Τα €500 θα ήταν πολύ λίγα για 12 Τεραφλόπια (το mining είναι μια από τις λίγες εφαρμογές που θα τα αξιοποιούσε στο έπακρο).

  25. #1299
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Για τις κονσόλες που λες spartan, φαντάσου η MS να επέτρεπε να τρέχεις κανονικά Windows/*.exe.

    Τα €500 θα ήταν πολύ λίγα για 12 Τεραφλόπια (το mining είναι μια από τις λίγες εφαρμογές που θα τα αξιοποιούσε στο έπακρο).
    Ε και εσυ τους δινεις ιδεες τωρα ρε αδερφακι μου

  26. #1300
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by spartan View Post
    Ε και εσυ τους δινεις ιδεες τωρα ρε αδερφακι μου
    Άσε, γυροφέρνει χρόνια αυτή η ιδέα στην αγορά (από εποχής Scorpio 6TF), αλλά προφανώς η MS δεν είναι ηλίθια να καταστρέψει το walled garden της...

    Βέβαια επειδή ποτέ δεν ξέρεις, ίσως δούμε κανά MS coin για το Metaverse της MS. Εκεί σίγουρα θα είναι πιο ελεγχόμενα τα πράγματα αν τυχόν το επιτρέψουν.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •