Page 49 of 69 FirstFirst ... 3945464748495051525359 ... LastLast
Results 961 to 980 of 1368

Thread: PC Hardware / Gaming Thread

  1. #961
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by ntsmrtz View Post
    Τι να πάρω... τι να πάρω..? Να δώσω τα 500 ευρώ να κουμπώσω μία 3080 (έστω και σκέτη, χωρίς αλλαγή σε κανένα υποσύστημα που τυχόν χρειαστεί όπως π.χ γρηγορότερες μνήμες, μητρική) ή να δώσω τα ίδια χρήματα και να πάρω το ps5?
    .
    .
    .
    Ευρισκόμενος σε ps φόρουμ, μου είναι παντελώς αδιάφορο όχι μόνο το πόσο δυνατή θα είναι η 3080 αλλά και η 4080 εάν υπήρχε στον μακρινό ορίζοντα. Και πλέον η publicity πλευρά του νήματος σε θέματα hardware δεν εξυπηρετεί κανένα άλλο σκοπό πλην αυταρέσκειας των pc fans και όχι users. Γιατί και εγώ -όπως φαντάζομαι η πλειοψηφία εδώ μέσα- είμαστε pc users και όχι χθεσινοί...

    Στο θέμα αυτό θα έπρεπε να ασχολούμασταν όχι με την 3070-80 αλλά με το άν μία rx570 μπορεί ακόμα να υποστηρίξει σοβαρούς pc τίτλους. Αν μία "αρχαία" 6850 να τρέξει gta5 και άλλα τέτοια. Δηλαδή για επιλογή επιμέρους κομματιών με απόλυτο vfm χαρακτήρα. Άποψή μου.



    Όποιος θέλει να δώσει 500 για να παίζει σε 2-3 χρόνια μετά τυχόν αποκλειστικά παιχνίδια της σονυ... ας το κάνει.

    Μην επαιρόμαστε όμως περί "game changing" ανακάλυψης. Αν και τελικά... μπορεί να έρθει το Bloodborne στα pc, κάποια στιγμή.

    Ναι σε όλα. Ασφαλώς η 6850 παίζει GTA V, σε 1080p πάντα, μην περίμενεις 4k ανάλυση. Και ασφαλώς και η RX570 παίζει άνετα τα πάντα.

  2. #962
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Μάλλον δεν καταλαβαινομαστε. Τα παιχνιδια που αναφέρεις δεν είναι ΑΑΑ.

    ΑΑΑ για την εποχη του ήταν το crysis. Πιστεύεις ότι μπορεί να σηκώσει το PC market τέτοια αποκλειστικότητα. Μπορεί να σηκώσει ένα Uncharted? Γιατι τα PS μπορούν.

    Εσύ μου βάζεις παιχνίδια που είναι για τον μέσο PC Gamer, όχι ΑΑΑ παραγωγές για τον high end. Αυτά τα τρέχω και εγώ κάποια πιθανόν. Δλδ λες κάποιες φορές πράγματα που πρέπει να μπω στην διαδικασία να εξηγησω λες και είμαστε 15 χρόνων.

    Ναι μια στα 13 χρονια συμβαίνει αυτό που πραγματικά εγώ λέω, οχι αυτό που πιστεύεις εσύ ότι λέω( λες να γράφω ότι μου κατέβει σαν να μην γνωρίζω τα παιχνίδια που μου αναφέρεις?) Και μάλλον δεν έχει καν ξανασυμβεί ούτε προκειται, γιατί το simulator δεν είναι crysis.

    Το τελευταίο high end προσανατολισμενο ΑΑΑ(για την εποχη) ήταν το crysis. Κανείς δεν ξαναπενδυσε στο PC με αυτόν τον τρόπο.

    Ναι να κάνεις την αυτοκριτική σου στο ότι επιμένεις να βρίσκεσαι σε ένα φόρουμ που δεν σε ενδιαφέρει + στο ότι διαβάζεις ότι θέλεις να διαβάσεις.
    .

  3. #963
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Να στο πω λίγο διαφορετικά τότε (τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ) .

    Τι ποσοστό από την ισχύ της κάρτας σου χρειάζεται για να εξομοιωσεις στο 100% ένα παιχνίδι κονσόλας στο pc , λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα overheads? Πάρε π.χ. το cod, πόσο χρειάζεται? 20, 30, 40%? Εεε αυτό είναι το πραγματικό utilisation της κάρτας σου, και την υπόλοιπη ισχύ την κάνουν ανάλυση και επιπλέον καρέ.

    Δεν θα πάρεις διαφορετικό level design, περισσότερη γεωμετρία και αντικείμενα, καλύτερη ΑΙ, καλύτερο animation κ.ο.κ.
    Έγινε καλύτερα κατανοητό τώρα?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    PDS (02-09-2020)

  5. #964
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Να στο πω λίγο διαφορετικά τότε (τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ) .

    Τι ποσοστό από την ισχύ της κάρτας σου χρειάζεται για να εξομοιωσεις στο 100% ένα παιχνίδι κονσόλας στο pc , λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα overheads? Πάρε π.χ. το cod, πόσο χρειάζεται? 20, 30, 40%? Εεε αυτό είναι το πραγματικό utilisation της κάρτας σου, και την υπόλοιπη ισχύ την κάνουν ανάλυση και επιπλέον καρέ.

    Δεν θα πάρεις διαφορετικό level design, περισσότερη γεωμετρία και αντικείμενα, καλύτερη ΑΙ, καλύτερο animation κ.ο.κ.
    Έγινε καλύτερα κατανοητό τώρα?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Όχι, δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Ένα game για να τρέξει σε διπλάσια framerate ας πούμε, χρειάζεται και διπλάσια ισχύ. Φαντάζομαι συμφωνούμε εδώ. Το ίδιο και για την ανάλυση, δηλαδή για να τρέξει σε διπλάσια ανάλυση με το ιδιο framerate χρειάζεται διπλάσια ισχύ.

    Πάρε για παράδειγμα το review του RDR2 από το digital foundry. Η 580 είναι χοντρικά ίδια κάρτα με του ONE X. Αποδίδει στην ίδια ανάλυση το ίδιο ακριβώς framerate με το one x. Αν ίσχυε το 40% που λέτε, η 580 θα έπρεπε να τρέχει στα 12-13 frames. Αντίστοιχα η 2080ti ας πούμε είναι περίπου 2.5 φορές πάνω από την κάρτα του one x και την 580. Αντίστοιχα αποδίδει 2.3x φορές μεγαλύτερο framerate. Άμα ίσχυε το 40% τότε η 2080ti θα έβγαζε το ίδιο framerate με το one x.

    Μου φαίνεται τρολλαριζόμαστε μεταξύ μας. Όντως το πιστεύεται το 40% ή απλά με δουλεύεται ?

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Μάλλον δεν καταλαβαινομαστε. Τα παιχνιδια που αναφέρεις δεν είναι ΑΑΑ.

    ΑΑΑ για την εποχη του ήταν το crysis. Πιστεύεις ότι μπορεί να σηκώσει το PC market τέτοια αποκλειστικότητα. Μπορεί να σηκώσει ένα Uncharted? Γιατι τα PS μπορούν.

    Εσύ μου βάζεις παιχνίδια που είναι για τον μέσο PC Gamer, όχι ΑΑΑ παραγωγές για τον high end. Αυτά τα τρέχω και εγώ κάποια πιθανόν. Δλδ λες κάποιες φορές πράγματα που πρέπει να μπω στην διαδικασία να εξηγησω λες και είμαστε 15 χρόνων.

    Ναι μια στα 13 χρονια συμβαίνει αυτό που πραγματικά εγώ λέω, οχι αυτό που πιστεύεις εσύ ότι λέω( λες να γράφω ότι μου κατέβει σαν να μην γνωρίζω τα παιχνίδια που μου αναφέρεις?) Και μάλλον δεν έχει καν ξανασυμβεί ούτε προκειται, γιατί το simulator δεν είναι crysis.

    Το τελευταίο high end προσανατολισμενο ΑΑΑ(για την εποχη) ήταν το crysis. Κανείς δεν ξαναπενδυσε στο PC με αυτόν τον τρόπο.

    Ναι να κάνεις την αυτοκριτική σου στο ότι επιμένεις να βρίσκεσαι σε ένα φόρουμ που δεν σε ενδιαφέρει + στο ότι διαβάζεις ότι θέλεις να διαβάσεις.
    Δεν ξέρω, ίσως έχουμε διαφορετικό ορισμό για το ΑΑΑ. Τι ακριβώς θεωρείς AAA? Aν κατάλαβα καλά, θεωρείς ότι ένα παιχνίδι πρέπει να τρέχει μόνο σε πολύ δυνατό hardware για να είναι ΑΑΑ? Τότε αυτό δεν καθιστά όλα τα παιχνίδια της κονσόλας μη ΑΑΑ, μιας και δεν είναι δυνατό hardware? Ας πούμε σήμερα το PS4 δεν είναι δυνατό, οπότε το TLOU2 δεν είναι ΑΑΑ?

    Εγώ ΑΑΑ θεωρώ παιχνίδια που φτιάχνονται από μεγάλα / γνωστά studio με ένα budget που να είναι πάνω από τον μέσο όρο. Δηλαδή 5-10m production costs το λέω ΑΑΑ, άντε στην χειρότερη ΑΑ. Το baldurs gate 3 ας πούμε δεν είναι ΑΑΑ?

    Βεβαία για μένα δεν μου λένε κατί αυτές οι κατηγορίες. Εμένα με ενδιάφερει να είναι καλά τα παιχνίδια και να μπορώ να τα παίξω στην πλατφόρμα που έχω. Τώρα αν είναι ΑΑ, αν είναι ΑΑΑ, αν είναι indie, και αν μπορεί να τα παίξει και ο γείτονας που έχει διαφορετική πλατφόρμα από εμένα δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Στην πλατφόρμα που παίζω αυτή τη στιγμή λοιπόν υπάρχουν πολλά καλά games που μπορώ να παίξω. Το ότι μια μεγάλη μερίδα από αυτά μπορεί να τα παίξει και αυτός που έχει xbox γιατί να με απασχολεί (η αντίστοιχα αυτός που έχει PS4 αν μιλάμε για horizon / death stranding).

    Όσον για την τελευταία σου πρόταση, αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα που δεν έχω πεί εγώ. Εχω δηλώσει οτι με ενδιαφέρει η καινούργια κονσόλα. Το περίεργο είναι που εσύ είσαι ο πιο ενεργός σε θέμα που δεν σε ενδιαφέρει κατά δικιά σου ομολογία. Σκέψου να έκανε κάποιος το ίδιο για τα παιχνίδια ας πούμε. Να έμπαινε δηλαδή συνεχώς και να έγραφε σε ένα θέμα παιχνιδιού που το θεωρεί μάπα και δεν τον ενδιαφέρει. Όπως πχ στο δίπλα forum στο νήμα του TLOU2 που έκανες παράπονα. Ε αυτός για τον οποίο έκανες παράπονα είσαι εσύ τώρα.
    Last edited by Ryzenlake; 02-09-2020 at 19:29.

  6. #965
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δεν ξέρω αν είναι αληθινά τα νούμερα σου αλλά δεν είναι καλή η σύγκριση με τα pro και Χ. Αυτά ανεβάζουν την ανάλυση δεν τα δουλεύουν ακριβώς με τον παραδοσιακό τρόπο που δουλεύει μια κονσόλα.
    .

  7. #966
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Δεν ξέρω αν είναι αληθινά τα νούμερα σου αλλά δεν είναι καλή η σύγκριση με τα pro και Χ. Αυτά ανεβάζουν την ανάλυση δεν τα δουλεύουν ακριβώς με τον παραδοσιακό τρόπο που δουλεύει μια κονσόλα.
    Ναι ρε μαν αλλά για να ανέβει η ανάλυση (ή το framerate) θές και την ανάλογη ισχύ. Δηλαδή για διπλάσια ανάλυση θες διπλάσια GPU. Και τις base κονσόλες να πάρεις το ίδιο ισχύει. Αφού και στο DF ρε σύ υπάρχουν εκατοντάδες review που είχε πάνω μια 750ti (αρκετά χειρότερη του PS4 σαν κάρτα) και έτρεχε τα περισσότερα παιχνίδια καλύτερα.

  8. #967
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Αφού και στο DF ρε σύ υπάρχουν εκατοντάδες review που είχε πάνω μια 750ti (αρκετά χειρότερη του PS4 σαν κάρτα) και έτρεχε τα περισσότερα παιχνίδια καλύτερα.
    Δεν ισχυει το ιδιο για τις base κονσολες. Ειδικα στα exclusives αποδιδουν πιο καλα.

    Δεν κουραστηκες να προσπαθεις να μας πεισεις αληθεια? Δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις. Ειναι fact οτι αν δουλεψεις μονο για το PS5 θα βγαλεις 2Χ αποτελεσμα με τα ιδια χαρακτηριστικα.
    .

  9. #968
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Δεν ισχυει το ιδιο για τις base κονσολες. Ειδικα στα exclusives αποδιδουν πιο καλα.

    Δεν κουραστηκες να προσπαθεις να ας πεισεις αληθεια? Δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις. Ειναι fact οτι αν δουλειψεις μονο για το PS5 θα βγαλεις 2Χ αποτελεσμα με τα ιδια χαρακτηριστικα.
    Καλά, στα exclusives δεν μπορείς να συγκρίνεις γιατί...είναι exclusives.

    Αλλά δεν έχει σημασία γιατί δεν είπε αυτό ο άνθρωπος. Είπτε οτι οι κάρτες λόγω overhead αποδίδουν στο 40% της δύναμης τους. Αυτό λοιπόν θα το βλέπαμε και στα multiplatforms, μιας και υπάρχουν τα εν λόγω overheads. Δεν το βλέπουμε όμως. Τώρα αν επιμένεις οτι έχει δίκιο και οι κάρτες αποδίδουν στο 40% okay, πάω πάσο.

    Το death stranding δεν θεωρείς οτι δουλευτήκε πάνω στο PS4 για να αποδίδει τα μέγιστα? H το horizon zero dawn? E στα original settings, δηλαδή ίδια με του PS4, μια 580 βγάζει 72 average (test του hwunboxed). Αν δεν κάνω λάθος, στο PS4 έπαιζε 30, σωστά? Μιλάμε δηλαδή για μια κάρτα περίπου 3 φορές πιο δυνατή που αποδίδει περίπου 2.5 φορές το framerate. Αυτά σε exclusive του PS4, αυτά που αξιοποιούν το hw στα μέγιστα δηλαδή. Δηλαδή το hw μιας κονσόλας μπορείς να το ξεζουμίσεις ~20% καλύετρα από του PC. Ή απτήν ανάποδη, θες ένα PC 20% πιο δυνατό από μια κονσόλα για να πάρεις τις ίδιες επιδόσεις που έχουν οι κονσόλες στα exlusives. Ξαναλέω, στα EXCLUSIVES. Καμία σχέση δηλαδή το 60% που μας έγραψε ο φίλος και εννοούσε και τα multiplats.

    Eν ολίγοις αν έχουμε τα ίδια νούμερα και με τις νέες κονσόλες, το series X σε τέρμα ξεζούμισμα ίσως να αγγίξει επιδόσεις 3070. Το PS5 λίγο πιο κάτω. Αυτά με δεδομένο το 20% που ανέφερα παραπάνω.
    Last edited by Ryzenlake; 02-09-2020 at 19:52.

  10. #969
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Δεν ξέρω, ίσως έχουμε διαφορετικό ορισμό για το ΑΑΑ. Τι ακριβώς θεωρείς AAA? Aν κατάλαβα καλά, θεωρείς ότι ένα παιχνίδι πρέπει να τρέχει μόνο σε πολύ δυνατό hardware για να είναι ΑΑΑ? Τότε αυτό δεν καθιστά όλα τα παιχνίδια της κονσόλας μη ΑΑΑ, μιας και δεν είναι δυνατό hardware? Ας πούμε σήμερα το PS4 δεν είναι δυνατό, οπότε το TLOU2 δεν είναι ΑΑΑ?

    Εγώ ΑΑΑ θεωρώ παιχνίδια που φτιάχνονται από μεγάλα / γνωστά studio με ένα budget που να είναι πάνω από τον μέσο όρο. Δηλαδή 5-10m production costs το λέω ΑΑΑ, άντε στην χειρότερη ΑΑ. Το baldurs gate 3 ας πούμε δεν είναι ΑΑΑ?

    Βεβαία για μένα δεν μου λένε κατί αυτές οι κατηγορίες. Εμένα με ενδιάφερει να είναι καλά τα παιχνίδια και να μπορώ να τα παίξω στην πλατφόρμα που έχω. Τώρα αν είναι ΑΑ, αν είναι ΑΑΑ, αν είναι indie, και αν μπορεί να τα παίξει και ο γείτονας που έχει διαφορετική πλατφόρμα από εμένα δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Στην πλατφόρμα που παίζω αυτή τη στιγμή λοιπόν υπάρχουν πολλά καλά games που μπορώ να παίξω. Το ότι μια μεγάλη μερίδα από αυτά μπορεί να τα παίξει και αυτός που έχει xbox γιατί να με απασχολεί (η αντίστοιχα αυτός που έχει PS4 αν μιλάμε για horizon / death stranding).
    ΑΑΑ ακριβη παραγωγη που τα λεφτα χρησιμοποιουνται για σχεδιασμο και details οποτε χρειαζεται να ξεζουμισεις την κονσολα η το pc. Για αυτο και παντα οι ακριβες παραγωγες εχουν και γραφικα.

    Οποτε ναι εχει 13 χρονια καποιος να ασχοληθει μο το high end pc με ΑΑΑ παραγωγη. Aς πουμε οτι το εκανε τωρα με το simulator που οκ διαφωνω για χ λογους αλλα το δεχομαι ως αποψη.

    Στην κονσολα αυτο συμβαινει συνεχεια.


    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Όσον για την τελευταία σου πρόταση, αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα που δεν έχω πεί εγώ. Εχω δηλώσει οτι με ενδιαφέρει η καινούργια κονσόλα. Το περίεργο είναι που εσύ είσαι ο πιο ενεργός σε θέμα που δεν σε ενδιαφέρει κατά δικιά σου ομολογία. Σκέψου να έκανε κάποιος το ίδιο για τα παιχνίδια ας πούμε. Να έμπαινε δηλαδή συνεχώς και να έγραφε σε ένα θέμα παιχνιδιού που το θεωρεί μάπα και δεν τον ενδιαφέρει. Όπως πχ στο δίπλα forum στο νήμα του TLOU2 που έκανες παράπονα. Ε αυτός για τον οποίο έκανες παράπονα είσαι εσύ τώρα.

    Και παμε ξανα αλλη μια (μετα αναρωτιεσαι γιατι τρως μπαν).

    Ειμαστε στο PS4forums. Οτιδηποτε λεγεται εδω μεσα περνα απο το πρισμα του PlayStation γιατι για αυτον τον λογο δημιουργηθηκε το φορουμ. για αυτους που εχουν επιλεξει PS4. Ποσο δυσκολο σου ειναι να το καταλαβεις αυτο? Oταν θα γραψω σε αυτο το θρεντ θα το κανω ως Playstation fan και user σε playstation forum και 9 στις 10 φορες θα γινει γιατι θα βρεθει ενας ανασφαλης pc gamer σαν και σενα που δεν πιστευει στην επιλογη που εκανε(pc) και θα προσπαθησει να χλευασει ΤΗΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ του φορουμ.

    Επισης ατυχεστατο το παραδειγμα σου για το insomnia. Γιατι αυτο ειναι ανεξαρτητο φορουμ, και οταν συνειδητοποιησα οτι οι περισσοτεροι(οχι ολοι) που ποσταραν στο TLOUS παρτ 2 εκρυβαν μισανθρωπια και ρατσισμο πισω απο το δηθεν ''δεν μου αρεσε για αυτο και αυτο τον λογο'' (ανοησιες) ζητησα διαγραφη λογαριασμου και δεν θα ξαναπατησω εκει. Δεν εχω καν λογαριασμο πλεον.

    Εσυ εισαι ακομα εδω στο PS4forums και επιμενεις να μας πεισεις να αλλαξουμε τον τιτλο του φορουμ. Ε αυτο ειναι παθετικ. Μην συγκρινεις τα ασυγκριτα.

    Ηρθες εγραψες για τον πετσινο χθες καθαρα για να προκαλεσεις. Με ειχες δει ποτε να μπαινω στο pc section του insomnia για να γραψω πως σας πετσοκοψε ετσι ο Cerny?

    Τωρα για τα υπολοιπα τα εχουμε χιλιοπει. Παιξε το Uncharted 4 στο PS4 και μετα το Tomb raider στο πανακριβο pc σου και συγκρινε τα παντα. λεπτομεριες, πολυγωνα, προσωπα, αλληλεπιδραση, βλαστηση, animation και και, και βγαλε τα συμπερασματα σου.
    .

  11. #970
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Όχι, δεν βγάζει νόημα αυτό που λες. Ένα game για να τρέξει σε διπλάσια framerate ας πούμε, χρειάζεται και διπλάσια ισχύ. Φαντάζομαι συμφωνούμε εδώ. Το ίδιο και για την ανάλυση, δηλαδή για να τρέξει σε διπλάσια ανάλυση με το ιδιο framerate χρειάζεται διπλάσια ισχύ.
    OK Να το πω ακομα ποιο διαφορετικά. Πάρε το Hali Infinite τρεχτο σε ενα τουμπανο PC κότσαρε του και μια 8Κ τηλεόραση, και βάλε δίπλα του απλό PS4 με μια 1080p τηλεόραση να τρέχει TLOU2. Που βλέπεις τα καλύτερα γραφικα? που πιστέυεις ότι έχει γίνει καλυτερη αξιοποίηση του Hardware? Αυτή ειναι η πραγματικότητα εδω και δεκαετίες, τα παιχνιδια σχεδιάζονται με βάση τις κονσόλες, γιατί εκεί ειναι τα λεφτά, και μετά το PC παιρνει ενα port πανομοιοτυπο με τις κονσόλες, που απλα μπορει να το παιξει σε μεγαλυτερη αναλυση ή και frame rate. Γιατί νομίζεις σκάσαμε στα γέλια και λεγαμε τι καραγκιόζης ειναι ο Phil Spencer οταν ειπε οτι το XB1 δεν θα κραστήσει πισω το XSX? για αυτον ακριβώς τον λόγο.

    Υ.Γ. Το ΙΔΙΟ ακριβως γίνεται και με τα PS4 pro, X1Χ. Η παραπανω ισχύς γίνεται κατα κύριο λόγο μεγαλύτερη ανάλυση.

  12. #971
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    OK Να το πω ακομα ποιο διαφορετικά. Πάρε το Hali Infinite τρεχτο σε ενα τουμπανο PC κότσαρε του και μια 8Κ τηλεόραση, και βάλε δίπλα του απλό PS4 με μια 1080p τηλεόραση να τρέχει TLOU2. Που βλέπεις τα καλύτερα γραφικα? που πιστέυεις ότι έχει γίνει καλυτερη αξιοποίηση του Hardware? Αυτή ειναι η πραγματικότητα εδω και δεκαετίες, τα παιχνιδια σχεδιάζονται με βάση τις κονσόλες, γιατί εκεί ειναι τα λεφτά, και μετά το PC παιρνει ενα port πανομοιοτυπο με τις κονσόλες, που απλα μπορει να το παιξει σε μεγαλυτερη αναλυση ή και frame rate. Γιατί νομίζεις σκάσαμε στα γέλια και λεγαμε τι καραγκιόζης ειναι ο Phil Spencer οταν ειπε οτι το XB1 δεν θα κραστήσει πισω το XSX? για αυτον ακριβώς τον λόγο.

    Υ.Γ. Το ΙΔΙΟ ακριβως γίνεται και με τα PS4 pro, X1Χ. Η παραπανω ισχύς γίνεται κατα κύριο λόγο μεγαλύτερη ανάλυση.
    Συνεχίζει να μην βγάζει νόημα αυτό που λές. Συγκρίνεις αυγά με πορτοκάλια. Το ότι το Χ παιχνίδι έχει καλύτερα γραφικά από το Ψ παιχνίδι δεν λέει απολύτως τίποτα για το hw που υπάρχει από κάτω. Αντίστοιχα ας πούμε θα πάρω το παιχνίδι με τα χειρότερα γραφικά σε PS4 να το συγκρίνω με τα καλύτερα γραφικά του xbox και άρα θα καταλήξω xbox > ps4. Καταλαβαίνεις οτι είσαι παράλογος έτσι?

    Οι συγκρίσεις λοιπόν γίνονται στο ίδιο game, για να έχει κάποιο νόημα. Με αυτό το 40% λοιπόν στο οποίο επιμένεται , χρειάζεσαι μια rx580 για να παίξεις horizon zero dawn στα ίδια settings και framerate με το PS4. Πράγμα που δεν ισχύει, μιας και η rx580 βγάζει 2.5 φορές περισσότερα frames στην ίδια ανάλυση. Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να διαφωνείς με τα δεδομένα αλλα τι να σε κάνω

    Oυσιαστικά μου λές να τρέξομυε διαφορετικό παιχνίδι σε διαφορετική ανάλυση με διαφορετικό framerate για να βγάλουμε τι? Γιατί απλά να μην συγκρίνουμε το ίδιο παιχνίδι στην ίδια ανάλυση με τα ίδια settings και να δούμε τι hw ζητάει το ένα και τί το άλλο?
    Last edited by Ryzenlake; 02-09-2020 at 20:15.

  13. #972
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Και παμε ξανα αλλη μια (μετα αναρωτιεσαι γιατι τρως μπαν).

    Ειμαστε στο PS4forums. Οτιδηποτε λεγεται εδω μεσα περνα απο το πρισμα του PlayStation γιατι για αυτον τον λογο δημιουργηθηκε το φορουμ. για αυτους που εχουν επιλεξει PS4. Ποσο δυσκολο σου ειναι να το καταλαβεις αυτο? Oταν θα γραψω σε αυτο το θρεντ θα το κανω ως Playstation fan και user σε playstation forum και 9 στις 10 φορες θα γινει γιατι θα βρεθει ενας ανασφαλης pc gamer σαν και σενα που δεν πιστευει στην επιλογη που εκανε(pc) και θα προσπαθησει να χλευασει ΤΗΝ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ του φορουμ.

    Επισης ατυχεστατο το παραδειγμα σου για το insomnia. Γιατι αυτο ειναι ανεξαρτητο φορουμ, και οταν συνειδητοποιησα οτι οι περισσοτεροι(οχι ολοι) που ποσταραν στο TLOUS παρτ 2 εκρυβαν μισανθρωπια και ρατσισμο πισω απο το δηθεν ''δεν μου αρεσε για αυτο και αυτο τον λογο'' (ανοησιες) ζητησα διαγραφη λογαριασμου και δεν θα ξαναπατησω εκει. Δεν εχω καν λογαριασμο πλεον.

    Εσυ εισαι ακομα εδω στο PS4forums και επιμενεις να μας πεισεις να αλλαξουμε τον τιτλο του φορουμ. Ε αυτο ειναι παθετικ. Μην συγκρινεις τα ασυγκριτα.

    Ηρθες εγραψες για τον πετσινο χθες καθαρα για να προκαλεσεις. Με ειχες δει ποτε να μπαινω στο pc section του insomnia για να γραψω πως σας πετσοκοψε ετσι ο Cerny?

    Εντάξει, θα γράφω οτι τα PC αποδίδουν το 3% της ισχύος τους για να μην τρώω ban. Το ότι είμαστε σε PS4 forum τι ακριβώς σημαίνει, οτι θα πρέπει να γράφω ψέμματα για τις υπόλοιπες πλατφόρμες για να μην φάω ban? Γιατι το 40% περί αυτού πρόκειται, απλά ψέμα. Χοντρό κιόλας, δεν είναι σε φάση έπεσε 5% έξω.


    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Τωρα για τα υπολοιπα τα εχουμε χιλιοπει. Παιξε το Uncharted 4 στο PS4 και μετα το Tomb raider στο πανακριβο pc σου και συγκρινε τα παντα. λεπτομεριες, πολυγωνα, προσωπα, αλληλεπιδραση, βλαστηση, animation και και, και βγαλε τα συμπερασματα σου.
    Άντε πάλι. Γιατί συγκρίνεις παιχνίδια που δεν έχουν βγεί σε άλλη πλατφόρμα και άρα εξορισμού δεν γίνεται να τα συγκρίνεις. Το horizon zero dawn σαν exclusive δεν φτιάχτηκε? Ε βγήκε στο PC και είδαμε. Αφού έχουμε υπαρκτά παραδείγματα που μπορούμε να συγκρίνουμε, γιατί πετάς την μπάλα στην εξέδρα πάλι? Δεν σου κάνει το zero dawn για σύγκριση? Βλέπουμε λοιπόν οτι τα exclusives μπορούν και παίρνουν ένα 20% παραπάνω απόδοση λόγω του ότι φτιάχνονται για μια πλατφόρμα. Καμία σχέση με τα νούμερα που έχω διαβάσει κατα καιρούς

  14. #973
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έχετε πάρει αυτό που είπα και το κάνατε μπάχαλο.

    Δεν έκανα σύγκριση.
    Δεν αναφέρθηκα σε κονσόλα.
    Δεν δεν δεν.

    Είπα το πασίγνωστο ότι δηλαδή λόγω εγγενούς σχεδίασης των PC (βαριέμαι να τα εξηγώ κάθε λίγο και λιγάκι) δεν είναι δυνατό να εκμεταλλευθεί το 100% της δύναμης μιας gpu αλλά και ολοκλήρου του PC. Είπα 40%, που ναι όντως είναι από αρκετά παλιές μετρήσεις-αναλύσεις, κατόπιν ο Σλαυ το αμφισβήτησε όποτε έκανα κι εγώ λίγο πίσω λέγοντας 50%, 60% έτσι χαριστικά.

    Ούτε καν την λέξη overhead χρησιμοποίησα.

    Σας παρακαλώ μην αλλοιώνετε (έστω κατά λάθος) αυτά που γράφω και εννοώ, ούτε να κάνετε κατά το δοκούν ερμηνείες διότι είναι σα να βάζετε λόγια στο στόμα μου (έστω και χωρίς να έχετε τέτοια πρόθεση), καθώς είμαι λίαν σαφής.

  15. #974
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Εντάξει, θα γράφω οτι τα PC αποδίδουν το 3% της ισχύος τους για να μην τρώω ban. Το ότι είμαστε σε PS4 forum τι ακριβώς σημαίνει, οτι θα πρέπει να γράφω ψέμματα για τις υπόλοιπες πλατφόρμες για να μην φάω ban? Γιατι το 40% περί αυτού πρόκειται, απλά ψέμα. Χοντρό κιόλας, δεν είναι σε φάση έπεσε 5% έξω.
    Eγω δεν μιλησα για 40%, δεν ξερω τι λες. Εφοσον μπαινεις εδω μονο για να προκαλεσεις η σταση σου ειναι για μπαν.


    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Άντε πάλι. Γιατί συγκρίνεις παιχνίδια που δεν έχουν βγεί σε άλλη πλατφόρμα και άρα εξορισμού δεν γίνεται να τα συγκρίνεις. Το horizon zero dawn σαν exclusive δεν φτιάχτηκε? Ε βγήκε στο PC και είδαμε. Αφού έχουμε υπαρκτά παραδείγματα που μπορούμε να συγκρίνουμε, γιατί πετάς την μπάλα στην εξέδρα πάλι? Δεν σου κάνει το zero dawn για σύγκριση? Βλέπουμε λοιπόν οτι τα exclusives μπορούν και παίρνουν ένα 20% παραπάνω απόδοση λόγω του ότι φτιάχνονται για μια πλατφόρμα. Καμία σχέση με τα νούμερα που έχω διαβάσει κατα καιρούς
    Κοιτα εγω δεν ψαχνω ολη μερα specs και επιδοσεις για την πω σε ενα φορουμ με διαφορετικη θεματολογια.
    Απο κει και περα θυμαμαι οτι οταν μια φορα μπηκα στην βαρετη διαδικασια σε πετσοκοψα.


    Αν συνεχισεις στο ιδιο μοτιβο τρως μπαν διπλασιο απο το προηγουμενο οπως ειχαμε πει. Αν εχεις να πεις κατι για PS4-5 μπορεις να το γραψεις στο αναλογο thread.
    .

  16. #975
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Έχετε πάρει αυτό που είπα και το κάνατε μπάχαλο.

    Δεν έκανα σύγκριση.
    Δεν αναφέρθηκα σε κονσόλα.
    Δεν δεν δεν.

    Είπα το πασίγνωστο ότι δηλαδή λόγω εγγενούς σχεδίασης των PC (βαριέμαι να τα εξηγώ κάθε λίγο και λιγάκι) δεν είναι δυνατό να εκμεταλλευθεί το 100% της δύναμης μιας gpu αλλά και ολοκλήρου του PC. Είπα 40%, που ναι όντως είναι από αρκετά παλιές μετρήσεις-αναλύσεις, κατόπιν ο Σλαυ το αμφισβήτησε όποτε έκανα κι εγώ λίγο πίσω λέγοντας 50%, 60% έτσι χαριστικά.

    Ούτε καν την λέξη overhead χρησιμοποίησα.

    Σας παρακαλώ μην αλλοιώνετε (έστω κατά λάθος) αυτά που γράφω και εννοώ, ούτε να κάνετε κατά το δοκούν ερμηνείες διότι είναι σα να βάζετε λόγια στο στόμα μου (έστω και χωρίς να έχετε τέτοια πρόθεση), καθώς είμαι λίαν σαφής.
    Άρα ας πούμε το xbone αποδίδει κάπου 50% πάνω από μια RX 580 ας πούμε? Αυτό υποστηρίζεις?

  17. #976
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    PDS για μπαν αναφέρεσαι λόγω επαναλαμβανόμενης τακτικής (η οποία όντως υφίσταται και παράλληλα όντως δεν έχει προσφέρει το παραμικρό θετικό στο PStation φορουμ) αλλά περμα-μπαν δεν υπάρχει.

    Συμμετέχουμε άθελά μας μήπως σε κάποιο πείραμα αντοχής-ανοχής;

  18. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    PDS (02-09-2020)

  19. #977
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Eγω δεν μιλησα για 40%, δεν ξερω τι λες. Εφοσον μπαινεις εδω μονο για να προκαλεσεις η σταση σου ειναι για μπαν.
    Ε άμα διαφωνείς με το 40% που είπε ο lefteris τι συζητάμε τόση ώρα ας πούμε? Εγώ κατάλαβα οτι συμφωνείς...



    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Κοιτα εγω δεν ψαχνω ολη μερα specs και επιδοσεις για την πω σε ενα φορουμ με διαφορετικη θεματολογια.
    Απο κει και περα θυμαμαι οτι οταν μια φορα το εκανα σε πετσοκοψα.
    Δεν με πετσόκοψες, λές οτι με πετσόκοψες. Και εγώ λέω οτι είμαι ο superman, όσες φορές και να το επαναλάβω, δυστηχώς όταν πάω να πετάξω θα φάω τα μούτρα μου.


    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αν συνεχισεις τρως μπαν. Αν εχεις να πεις κατι για PS4-5 μπορεις να το γραψεις στο αναλογο thread.
    Α οκ, έτσι με πετσόκοψες. Με την απειλή του ban επειδή δεν σου βγαίνουν τα κουκιά. Οκ μαν, κατάλαβα.

  20. #978
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Άρα ας πούμε το xbone αποδίδει κάπου 50% πάνω από μια RX 580 ας πούμε? Αυτό υποστηρίζεις?
    δεν υποστηρίζω τίποτα από αυτά που λες ούτε με ενδιαφέρουν στο παραμικρό αυτές οι συγκρίσεις. Ειλικρινά. και με κακή διάθεση το λέω χωρίς όρεξη για ειρωνεία.

    Ούτε εμπλέκομαι σε τέτοια κουβέντα διότι λόγω μεγάλης διαφοράς ηλικίας μας έχω ήδη λύσει αυτές τις συζητήσεις δεκαετίες πριν.

    υγ: ζήτω συγνώμη για τα όποια συντακτικά λάθη μου, γράφω μέσω κινητού κάτι που μισώ και μου έχει σπάσει τα νεύρα.

  21. #979
    Banned Cool Member Ryzenlake's Avatar
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    230

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Ειλικρινά. και με κακή διάθεση το λέω χωρίς όρεξη για ειρωνεία.
    Ελπίζω να εννοείς καλή

  22. #980
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Ryzenlake View Post
    Ε άμα διαφωνείς με το 40% που είπε ο lefteris τι συζητάμε τόση ώρα ας πούμε? Εγώ κατάλαβα οτι συμφωνείς...

    Δεν με πετσόκοψες, λές οτι με πετσόκοψες. Και εγώ λέω οτι είμαι ο superman, όσες φορές και να το επαναλάβω, δυστηχώς όταν πάω να πετάξω θα φάω τα μούτρα μου.

    Α οκ, έτσι με πετσόκοψες. Με την απειλή του ban επειδή δεν σου βγαίνουν τα κουκιά. Οκ μαν, κατάλαβα.
    Οταν επιστεψεις απο το μπαν θα εχεις την δυνατοτητα να μου στειλεις οτι θες σε pm να το συζητησουμε για οσο θες. Μεχρι τοτε, τα ποστ του πετσοκοματος ειναι πιο πισω για οποιον ενδιαφερεται

    Συγκινητικη η προσπαθεια σου για χειραγωγηση στην τελευταια σου προταση, αλλα δεν πιανουν αυτα. Τα λεμε σε 10 μερες και την επομενη σε 20 με τελικο προορισμο το μονιμο(ευχομαι οχι).

    Ελπιζω να γυρισεις αυτη τη φορα επειδη ενδιαφερεσαι για την θεματολογια του φορουμ και οχι για να προκαλεσεις ξανα. Bye.


    Edit. 20 θα ειναι την επομενη οχι 15. Διπλασιαζεται.
    .

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •