Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 28

Thread: Terminator: Resistance

  1. #1
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default Terminator: Resistance

    .

  2. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    BillyFlo81 (19-09-2019)

  3. #2
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Καημό το εχω για ενα σοβαρο terminator game. Το μοναδικό παιχνίδι που ειχα ευχαριστηθει ηταν το T2 Judgment Day της Ocean (φυσικά στην Amiga). Ειχε μικρή διάρκεια, ηταν σχετικά ευκολο και το χα τερμάτισει αρκετές φορές.

  4. The Following 4 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Nikos326_GR (23-09-2019),PDS (20-09-2019),Sir_Teraflop (20-09-2019),Snk (20-09-2019)

  5. #3
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Aυτο σκεφτομουν. Θα ηθελα πολυ ενα Terminator απο μεγαλο studio.
    .

  6. #4
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Όλοι μας θα θέλαμε νομίζω... αλλά το trailer τι σας λέει;
    Δε με ενθουσιάζει γενικά...

    (Α ρε OCEAN με το ωραίο μπλε λογότυπο)

    Εγω πάλι εκείνη την περίοδο όταν είχα χαρτζιλίκι έπαιζα αυτό...

    Last edited by Error Flynn; 20-09-2019 at 17:33.

  7. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Nikos326_GR (23-09-2019)

  8. #5
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Oυτε εμενα με ενθουσιαζει αλλα δεν φαινεται και κακο.

    Οπως και να χει οχι αυτο που θα ηθελα.


    To πρωτο termi που ειχα παιξει ηταν αυτο
    .

  9. #6
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Από τους δημιουργους του ραμπο το παιχνιδι ε?Μακρια και αγαπημενοι

  10. #7
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Oυτε εμενα με ενθουσιαζει αλλα δεν φαινεται και κακο.

    Οπως και να χει οχι αυτο που θα ηθελα.


    To πρωτο termi που ειχα παιξει ηταν αυτο
    Στο τέλος δηλαδή σε βομβαρδίζει ελικόπτερο με μικρές βόμβες οι οποίες πριν σκάσουν βγάζουν αλεξίπτωτο και πέφτουν πιο αργά; Χαχαχαχα τρομερες εποχές...

  11. The Following User Says Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    PDS (20-09-2019)

  12. #8
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Επι την ευκαιρία θα ηθελα να μοιραστώ μαζί σας κ το longplay του Τ2 της Ocean επειδή το θεωρώ πολύ ανώτερο απο αυτο που επαιζε τοτε ο Βαγγέλης (συγνωμη Βαγγέλη αλλά εκείνη την εποχη έπαιζε στη πιάτσα καλύτερο terminator game... )



    Μου αρεσε πολυ τοτε η εισαγωγη, η μουσικη, τα cut scenes που ειχαν ενσωματωσει απο την ταινία, τα puzzle games... Αν και μικρο σε διάρκεια δεν ηταν μονότονο και θα ελεγα πως ηταν πιστο στη ροη του σεναρίου της ταινίας.

    Τοτε που ημουν πιτσιρικας παντως μου φαινόταν super και το ειχα αγοράσει γνησιο σε μια συλλογή της Ocean (η συλλογή λεγοταν Dream Team) μαζι με τα Simpsons: Bart vs the space mutants (αλλη παιχνιδαρα αυτη, μακράν το καλύτερο της συλλογής) και το WWF Wrestlemania. Ηταν Χριστούγεννα 93 με 94 νομίζω και τα χα λιώσει και τα τρια παιχνίδια).

    Τι ομορφες εποχες...

  13. The Following 3 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    Error Flynn (21-09-2019),Nikos326_GR (23-09-2019),PDS (21-09-2019)

  14. #9
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Δε σου φαινόταν super ρε συ Βασίλη. Ήταν super το παιχνίδι.
    Τις θυμάμαι τις συλλογές αυτές που λες.
    Μάλιστα έχω μια στη κατοχή που έχει μέσα Ghostbusters και άλλα ...
    Αλλά όχι σόρρυ εγώ έχω μια αντίστοιχη που ήταν για Commodore 64.
    Δεν έχει σημασία. Βαγγέλη, όντως ήταν ανώτερο αυτό το παιχνίδι από
    εκείνο που έπαιζες στο σάπιο σου το Master System

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    BillyFlo81 (21-09-2019),PDS (21-09-2019)

  16. #10
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    Βαγγέλη, όντως ήταν ανώτερο αυτό το παιχνίδι από
    εκείνο που έπαιζες στο σάπιο σου το Master System
    Aυτο ειναι καθαρο flaming. Σε επαναφερω στην ταξη!



    master systemara!
    .

  17. #11
    Forum GOD Nikoladim's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Vault 21
    Posts
    5,107
    PSN ID
    Nikoladim
    Name
    Tάσος

    Default

    Το καλυτερο παιχνιδι terminator κακα τα ψεματα ειναι το εξης :

  18. The Following User Says Thank You to Nikoladim For This Useful Post:

    mihalis13 (23-09-2019)

  19. #12
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γιατί εμένα όλα τα Τερμινέητορ παιχνίδια μου είχαν φανεί μέτρια έως μπούρδες; Είτε σε 8-bit είτε σε 16-bit consoles και home computers;

    Διαβάζοντας τα παραπάνω ποστ, αντιλαμβάνομαι ότι παίζει ρόλο το γλυκό συναίσθημα νοσταλγίας στις τρυφερές ηλικίες Δημοτικού (βαριά βαριά στις αρχές Γυμνασίου) που ήταν αρκετοί όταν έπαιξαν το Τερμινεητορ 2.

    Κάπως έτσι νοσταλγικά έχω το Atari VCS και τον Commodore 64, αλλά (πολύ) λιγότερο την Amiga καθώς ήμουν ήδη μεγάλος, έχοντας επίσης βιώσει αρκετά μηχανήματα μέχρι τη στιγμή που την απέκτησα.

    Οπότε αντί για Τερμινεητορ 1 στον Commodore 64 προτιμούσα το Gryzor (Contra δηλαδή), ενώ στην Amiga προτιμούσα το Robocop 1 που πλησίαζε αρκετά κοντά σε ποιότητα αυτή του coin-op.
    Hell, ακόμα και το Fright Night ήταν πολύ καλύτερο του Τερμινεητορ στην Amiga. Νταξ, ας μην αναφερθώ στο Operation Thunderbolt (ουσιαστικά το Operation Wolf No 2.....το No 1 το είχα σκίσει στα coin-op και στο CPC6128).

    Κάποια χρόνια μετά...

    Την εποχή που βγήκε το Τερμινεητορ 2 videogame, το είχα κρίνει ως άθλιο. Υπήρχαν πολύ καλύτερα σε αυτό το είδος.

    Τεσπα, το σκίσαμε το θρεντ.......γιατί προφανώς το παιχνίδι (Resistance) δεν ελκύει κανέναν χααχαχαχαχαχαχαχ.
    Last edited by Lefteris_X; 22-09-2019 at 23:01.

  20. #13
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Εννοείται πως υπήρχαν καλύτερα παιχνίδια τοτε, απλα λεμε οτι μεχρι σημερα δεν εχουμε παίξει ενα terminator της προκοπής(εγω παντως επιμενω οτι εχω παιξει... ), ενω τα σύγχρονα παιχνίδια για τους φανς του Batman, του Spiderman, του Alien κ του Mad Max ηταν εξαίσια, έρχεται τωρα το Resistance το οποιο απο το trailer κιολας απογοητεύει. Πρέπει καποια στιγμη να το αναλαβει καποια σοβαρή ομαδα, πιστεύω πως μπορουν να κανουν "παπαδες" οι developers με το franchise τωρα που ο σύγχρονος κινηματογράφος πλεον δεν μπορεί να προσφέρει κατι αξιόλογο για να μπορεσει να καλύψει τους φανς και να προσελκύσει περισσότερους.

  21. #14
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τα παλαιότερα παιχνίδια Spider-man (πολύ πιο πριν από τις εποχές του PS2), ήταν χάλια. Mad Max παιχνίδι δεν υπήρχε καν.
    Αναφέρομαι στον Spider-man και κοιτάζω σε μια από τις βιβλιοθήκες μου σε αυθεντική μορφή ένα παιχνίδι του υπερήρωα για CPC6128. Γενικώς, ότι αφορούσε DC/Marvel το κυνηγούσα.

    Αντιθέτως, παιχνίδια για Batman και Alien υπήρχαν παλιά και ήταν εξαιρετικότατα. Από το Batman 8-bit που ήταν 3D Isometric puzzle adventure, το πρώτο Batman που βγήκε για Amiga με 2 επεισόδια (επέλεγες στην αρχή το ένα ή τον άλλο με εντελώς διαφορετική εξέλιξη/στόρυ), το οποίο ήταν ένα οπτικοακουστικό αριστούργημα (σαν κόμικ παρουσιάζονταν επί της οθόνης) με πολύ "δυνατά" στοιχεία problem solving, mapping και ολίγο fighting, μέχρι το Batman The Movie (η καλύτερη έκδοση σε Amiga φυσικά) της Ocean, που είχε μίξη πιστών με platforming, puzzle solving, race driving και flight racing!!! Είχε αποσπάσει αρκετά βραβεία. Είχαμε βέβαια και το αρκετά καλό (σε καμία περίπτωση όμως σαν το προαναφερόμενο) Batman για το Megadrive, το οποίο αν θυμάμαι καλά είχε αρκετά ελκυστική μουσική παρά την ηχητική αναπηρία που έδερνε το hardware του Megadrive.

    Επίσης στο Megadrive, αν και είχαν βγει πιο παλιά παιχνίδια Alien σε άλλες κονσόλες και home computers, βγήκε το Alien III το οποίο κυριολεκτικά ήταν αξιοζήλευτο (έγινε port και σε Amiga, όπου το έπαιξα, όχι αρκετά όμως γιατί ήδη ήμουν μεγάλος και είχα αρχίσει να βαριέμαι το gaming). Εξαιρετικότατο platform shoot 'em up με hardcore gameplay (κοινώς: παλούκι).

    Γενικώς υπήρχαν παιχνίδια με υπερήρωες σχεδόν από την αρχή του gaming. Απλώς αρκετοί σημερινοί gamer δεν τα πρόλαβαν καν.

    Έγινε μια σχετικούλα επάνοδος με τα Spider-Man στο PS2, αλλά μέχρι εκεί (είχαμε και το άθλιο Batman Begins).

    Στο PS3 από τα μέσα προς τέλη της ζωής του έγινε η μεγάλη διαφορά λόγω των Batman Arkham, καθώς υπήρχαν διάφορες μετριότητες όπως Iron-man, Captain America και ένα άλλο με Spider-Man, όλα τα παιχνίδια εντελώς αδιάφορα (πέρασαν και δεν ακούμπησαν που λέμε).

    Σόρρυ, αλλά "παπάδες" είδα ΜΟΝΟ από την Insomniac στο Spider-Man και πάλι με πολλούς περιορισμούς. Το οποίο κιόλας είναι ένα εντελώς παιδικό παιχνιδάκι arcade. Δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ ενήλικης χροιάς μέσα, από το στόρυ μέχρι και την απεικόνιση της δράσης, όλα είναι αποστειρωμένα. Πουθενά αίμα, πουθενά τραγικές καταστάσεις (βρίθει όλη η ζωή του Πάρκερ από κλάμα/αίμα/θανάτους/δύσκολες επιλογές)........ενώ το παιχνίδι είναι για όλες τις ηλικίες ακόμα και για παιδιά του Δημοτικού. Το γνωστό "rainbow" τους μάρανε τρομάρα τους να βάλουν μέσα, μην χάσουν λολ.

    Γενικώς το Τερμινέητορ, ΔΕΝ αποτελεί "χαρακτήρα". Γιατί δεν είναι χαρακτήρας. Δεν είναι υπερήρωας. Δεν είναι υπερκακός. Δεν έχει μπακστορυ, δεν έχει προσωπικότητα, δεν δεν δεν. Μια κούφια ιστοριούλα του 1984 είναι ρε παιδιά, ένα thriller sci-fi και τίποτις άλλο. Οπότε δεν μπορεί να αποδοθεί με grandiose κλίμακα όπως άλλοι υπερήρωες-κακοί. Ή που θα γίνει shoot em up ή που θα γίνει.........κάτι εντελώς νέο που θα σκαρφιστούν για στόρυ μαζί με έξτρα χαρακτήρες κι επειδή θα έχει μέσα στα γραφικά και τα endoskeleton θα το "βαπτίσουν" Terminator παιχνίδι. Μόνο που δεν είναι έτσι.

    Υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλοί υπερ-ήρωες που μπορούν να ασχοληθούν, όχι τώρα αλλά εδώ και χρόνια.
    Όμως οι υπερήρωες δημιουργούν ΠΟΛΛΑ προβλήματα στο development, ακριβώς λόγω των δυνάμεών τους (πχ. παιχνίδι σουπερμαν δεν είναι εφικτό να δημιουργηθεί και να βγει καλό με τίποτα, αντίστοιχα για τον green lantern, αντίστοιχα για τον Namor, κ.ο.κ.). Οι δυνάμεις τους προσφέρουν τόσο μεγάλες και φαντασμαγορικές δυνατότητες στα κόμικ, που μόνο μια ταινία εκατοντάδων εκατομμυρίων δολαρίων μπορεί να τις απεικονίσει. Ένα videogame πρέπει να κοστίσει όσο το GTA V και να δουλεύεται για 5-6 χρόνια, ώστε να αποδόσεις (πχ) τους X-Men ή τους Fantastic 4. Απλά παραδείγματα φέρνω, έχω παρακολουθήσει συζητήσεις επί συζητήσεων επί σειρά πολλών ετών με devs, είτε μέσω διαδικτύου είτε μιλώντας (παλαιότερα βέβαια) τους face2face προσωπικά, και όλοι λένε τα παραπάνω.

    Δεν είναι τυχαίο ότι γενικώς αποφεύγονται τα παιχνίδια με τους πραγματικούς υπερήρωες που έχουν τρομερές δυνάμεις/δυνατότητες.
    Γι' αυτό επιλέχτηκε ο Μπάτμαν (Arkham games), ο οποίος δεν έχει απολύτως καμία υπερδύναμη παρά μόνο gadget και stealth = είναι εφικτό να δημιουργηθεί παιχνίδι.

    Το επίτευγμα -αν και αποστειρωμένο- της Insomniac, δηλαδή που κατάφερε να απεικονίσει αρκετά πιστά στο κομικ τον Spiderman, είναι ακριβώς αυτό: μοναδικό επίτευγμα.
    Που κανείς δεν έχει καταφέρει στο παρελθόν. Ουδείς!
    Οπότε, ένα και μοναδικό επίτευγμα δεν πρέπει να το λαμβάνουμε στο μυαλό μας ως "ωραία, τώρα που είδαμε το Spiderman σημαίνει ότι είναι εφικτό να φτιαχτούν superheroes games και να κάνουν παπάδες οι devs". Όχι, δεν μπορούν να φτιαχτούν! Δυστυχώς.

    Ακόμα και το επερχόμενο Avengers θα προσφέρει περιορισμένο gameplay, διότι οι χαρακτήρες έχουν άπειρες δυνατότητες = αν ήθελαν να τους απεικονίσουν όπως στις Μαρβελ ταινίες, το παιχνίδι θα χρειαζόταν 10 χρόνια ανάπτυξης / και κατά πάσα πιθανότητα θα ήταν μέτριο.

    Πιστέψτε με, τα παραπάνω δεν είναι pulling out of my ass άποψη, δεν είναι καν άποψη ουσιαστικά, απλώς σας μεταφέρω τις αντιδράσεις των devs ανά τα χρόνια, που όλοι έλεγαν το ίδιο ακριβώς: δεν γίνεται να μεταφέρεις επαρκώς, πιστά, με ελκυστικό gameplay, με στόρυ που θα σέβεται το lore (καθώς μιλάμε για εκατομμύρια στην fanbase που θα αντιδράσουν άσχημα αν δεν το σεβαστείς) και ταυτόχρονα να έχεις καλά γραφικά, animation, ήχο κλπ. Είναι ανθρωπίνως αδύνατο και συνάμα hardware αδύνατο. (αναλογιστείτε μόνο τι μπορεί να κάνει ΕΝΑΣ μόνος σουπερήρωας, τις δυνάμεις του εννοώ και μετά σκεφτείτε πόσο μάταιη προσπάθεια είναι το development ενός τίτλου που να εμπεριέχει τα πάντα που ανέφερα, όπως σεβασμό στο lore, γραφικά, ήχο, animation, engaging story, ελκυστικό gameplay κλπκλπ. Βάλτε τώρα στο μυαλό σας 2 υπερήρωες ή 1 ήρωα και 1 κακό και αρχίζει να αγγουρεύει η κατάσταση. Μόνο που παιχνίδι με 1 ήρωα και 1 κακό δεν γίνεται, είναι λειψό. Οπότε αρχίζεις και προσθέτεις και κάπου εκεί χάνεται η μπάλα για όλους τους παραπάνω λόγους που εξηγώ σε ολόκληρο το ποστ)


    Μακάρι να ήταν εφικτό. Μακάρι.
    Το λέω ως αρκετά φανατικός των ηπερηρώων (hell ακόμα διαβάζω κόμικς τους) και όχι ως κάποιος που δεν τον πολυενδιαφέρουν. Για να λέει τα παραπάνω δυσάρεστα ένα φανατικός, που ως φανατικός σαφώς και θα ήθελε να δει πχ. τον Superman ή τον Captain America σε ένα άριστο παιχνίδι, σημαίνει ότι οι συνθήκες και απαιτήσεις δημιουργίας ενός τέτοιου παιχνιδιού είναι εντελώς απαγορευτικές.

    Υπενθυμίζω: ένας Spiderman σε παιδικό στυλ εντελώς, απλοικό gameplay (επίτηδες, αφού απευθύνεται σε παιδιά!) και στόρυ/κακοί/άλλοι χαρακτήρες που απλώς υπάρχουν......για να υπάρχουν...........δεν λέγεται "πω πω μπράβο! σωθήκαμε επιτέλους! τώρα ναι, μπορούν να φτιαχτούν νέα παιχνίδια με υπερήρωες εντυπωσιακά και με άριστο στορυ/gameplay".
    Είναι μια παιδική, αποστειρωμένη εξαιρεσούλα στον γενικότερο κανόνα που ισχύει εδώ και δεκαετίες!
    Last edited by Lefteris_X; 23-09-2019 at 01:00.

  22. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (23-09-2019)

  23. #15
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Παντως το terminator που ποσταρα (του Master System) εμενα δεν μου αρεσε. Ισως λιγο η ατμοσφαιρα. Αλλα ηταν το πρωτο Termi που επαιξα.
    To Master System το εχω στην καρδια μου γιατι ακομα θυμαμαι ποσο μεγαλη μου ειχε φανει η διαφορα απο

    Aυτο
    https://www.dailydot.com/wp-content/...3e-877x512.png

    Σε αυτο
    https://www.konsolenkost.de/sega-mas...hedgehog-b.jpg

    Μετα στα 16bit υπηρχε μεγαλη διαφορα αλλα οχι τοσο μεγαλη.
    .

  24. #16
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Σορρυ που θέλω να σε διορθώσω, αλλά προφανώς και δεν μεταβήκαμε από το Atari VCS και το Pitfall που έχεις ποστάρει, απευθείας στο Sonic (από τα χάλια γραφικά υποθέτω ότι είναι Master System).

    Δες τι παπάδες έκανε ο Spectrum για την εποχή του. Ή το Colecovision ή το Intellivision ή ο C64 (αυτός κι αν έκανε ΠΑΠΑΔΕΣ) στα γραφικά, ήχο, animation.
    Για να μην μιλήσω για την Amiga, που όταν έβλεπες το Defender of the Crown το 1986 έπεφταν τα σαγόνια ΟΛΟΥ του κόσμου.

    Υπήρχε μια σταδιακή εξέλιξη.

    Και φυσικά, όλα τα παιχνίδια την εποχή που υπήρχε Master System, αν έβλεπες το τι έβγαινε στην Amiga θα το πέταγες από το παράθυρο.

    Αντιλαμβάνομαι σαφώς γιατί το έχεις στην καρδιά σου (όπως έχω το Atari VCS), γιατί ήταν το πρώτο σου μηχάνημα και έρχεται με πολλές αναμνήσεις της τότε ηλικίας.

    Αλλά υπήρχε σταδιακή και εξόχως συναρπαστική εξέλιξη στα γραφικά/ήχο/animation/gameplay από το 1980 (Pitfall / το οποίο ακόμα έχω λολ) έως το 1989 που βγήκε το Megadrive.
    Με πιο απλά λόγια: ναι, υπήρχε τεράστια, αστρονομική διαφορά μεταξύ των πρώτων 8-bit κονσολών συγκριτικά με τους πρώτους 8-bit υπολογιστές, όπως και επική διαφορά με τους 16-bit υπολογιστές (ναι, οκ, με την Amiga ουσιαστικά, καθώς Mac/PC/Atari ST έτρωγαν σκόνη τότε).

    Τεσπα, προφανώς έχουμε διαφορετικές παραστάσεις.
    Το ζουμί πιστεύω είναι στο προηγούμενο ποστ μου: οι λόγοι που δεν γίνεται να παρουσιαστεί πολύ καλό παιχνίδι superheroes/villains.

    ΥΓ: Να υποθέσω ότι το 1986 δεν βίωσες την εμπειρία που λέγεται "Defender of the Crown" στην Amiga ε; Το χαρακτηρίζω "εμπειρία" γιατί ακόμα και στις επίσημες εκθέσεις τεχνολογίας, όλοι έσκυβαν κάτω από το γραφείο να ανακαλύψουν που έχουν κρύψει το Laserdisc, καθώς ΚΑΝΕΙΣ δεν πίστευε ότι αυτά τα γραφικά και ο ήχος (κανονικές ομιλίες) μπορούσαν να παραχθούν από έναν home computer χαμηλού κόστους. Επαναλαμβάνω γιατί έχει μεγάλη σημασία: το 1986!
    Last edited by Lefteris_X; 23-09-2019 at 01:48.

  25. #17
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Mα για μενα μιλησα ρε συ, δεν χρειαζεται να διορθωσεις κατι γιατι αυτη ειναι η εμπειρια μου. Δεν μπαινω δηλαδη σε διαγωνισμο για το τι ειχε βιωσει ο καθενας εκεινη την εποχη. Απλα μπηκα σε ενα μουντ νοσταλγιας με τα παραπανω ποστς και αυτο ειναι
    Για αυτο και δεχτηκα την πλακιτσα για το Termi(το σαπιο μαστερ συστεμ κτλ ).


    Ο καθενας ειχε τις δικες του εμπειριες και εκεινη την εποχη προσωπικα οι γνωσεις μου περιοριζονταν σε αυτες που μου προσφερε η γειτονια. Δηλαδη τι ειχε η γειτονια. Απο στομα σε στομα. Ολοι ασχολουμασταν με το Atari 2600 ωσπου σκαει στην γειτονια το Master System και παθαμε Σοκ(κυριολεκτικα). Προφανως στα coin op ειχαμε δει ωραια πραγματα αλλα ηταν η φαση που δεν πιστευαμε οτι μπορουσαμε να εχουμe στο σπιτι μας τοσα χρωματα. Τα sprites ειχαν μορφη πλεον και οxι 5 πιξελ που προσπαθουσαν να ειναι ''κατι''.

    Η γειτονια μου ηταν σεγκακιδες, οι αλλοι παρακατω Ninendaκιδες. Κανεις δεν ειχε ασχοληθει με amiga. Η μαχη ήταν Nintendo/Sega, και το master system εβγαζε πιο ωραια πραγματα(στον οπτικο τομεα). Αtari 2600 μετα gameboy/master system/NES. Ετσι αρχισαμε.
    To τι τρολαρισμα εχει φαει το gameboy δεν λεγεται. Αλλα σημερα βεβαια ειμαο σε θεση να αναγωριζω την αξια του.
    Aν υπηρχε κατι αλλο εκει τριγυρω θα αγοραζα το κατι αλλο γιατι αυτο θα εβλεπα. Μετα ανακαλυψαμε το pixel, αλλα και παλι στομα με στομα.
    Με το Atari 2600 προσωπικα δεν ενθουσιαστηκα ποτε αλλα μου αρεσε πολυ. Με το master system ειχα παθει πλακιτσα. Και ειδικα με τα wonder boy the dragons trap(το οποιο ειναι το καλυτερο 8bit game που εχω παιξει), Αlex Kid, Sonic 1.

    H πρωτη εμπειρια ηταν το Αταρι 2600, γι αυτο και ετρεξα να παρω το Atari Jaguar.
    .

  26. #18
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,672
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μάλλον είσαι της "πιο μετά γενιάς" ηλικιακά (δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω) γιατί εμείς ενώ ξεκινήσαμε με Atari VCS, πολύ γρήγορα το γυρίσαμε σε διάφορους 8-bit home computers και μετά 16-bit computers. Στην Α' Γυμνασίου μάλιστα είχα 6-7 συμμαθητές που είχαν Amiga 500, όλοι μας είχαμε συνδρομές σε αγγλικά ή/και αμερικάνικα περιοδικά (από το Byte έως το Zzzap 64) και............-εδώ είναι το χάααασμα στις εμπειρίες μεταξύ μας / μόνο περιγραφικά το λέω όχι με άλλο σκοπό- μερικοί πατεράδες συμμαθητών είχαν Amiga 1000 αρκετά "τουμπανιασμένη" που την χρησιμοποιούσαν για επαγγελματικούς λόγους. Μιλάμε τώρα για 1986-1988 ε; (οι συνδρομές προσωπικά στα περιοδικά ξεκίνησαν το 1982)

    Το Atari VCS το παράτησα κάπου στο 1981. Βασικά το λειτουργούσα παράλληλα με Sinclair και τα μετέπειτα μηχανήματα (Acorn Electron, BBC Micro κλπ), αλλά έως το 1983 το είχα παρατήσει εντελώς γιατί ο C64 μου είχε πάρει το μυαλό. Από τα τέλη 1986-αρχές 1987 έως σήμερα η ζωωήηηη μου όλη λέγεται "Amiga".
    Αρχές 1989 πήρα Megadrive από Japan, μετά Neo-Geo κλπκλπ πολλά μηχανήματα.

    Θες να γελάσεις; Στις γειτονιές μου (έχω κάνει αρκετές μετακομίσεις εντός Αθηνών) δεν είχε κανείς υπολογιστή μέχρι το 1990. Κάπου εκεί άρχισαν δειλά-δειλά να αποκτούν, λίγα άτομα όμως. Από το 1996 κ έπειτα άρχισε και η κουτσή Μαρία να αποκτά έναν PC (του κώλου συνήθως, Πουλιάδης και λοιποί εμετοί) και ένιωθε ότι ζούσε την "ψηφιακή επανάσταση" (ε, τους πούστηδες τους Αμερικάνους τι φτιάχνουνε........και άλλες τέτοιες ωραίες ατάκες)........μια ψηφιακή επανάσταση καθυστερημένη γύρω στα 20 χρόνια (1976-1996 εν Ελλάδι) λολ.

    Τεσπα, κάναμε το θρεντ.........Terminated!

    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

    ΥΓ: Αν είχες δει το 1986 το συνδυασμό Amiga και Defender of the Crown.......τότε ναι, θα πίστευες ότι στο σπίτι σου μπορείς να έχεις ΚΑΛΥΤΕΡΑ γραφικά και ήχο από τα coin-op. Βέβαια έπρεπε να περισσεύουν γύρω στις 550.000-600.000 δρχ (ζμποινγκ, αγόραζες αμάξι με τόσα χρήματα τότε).

  27. #19
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    To master system καπου 85+ πρεπει να βγηκε και αυτο. Εκει γυρω ηταν ολα αυτα. Εγω δεν ψαχνομουν με περιοδικα κτλ. Αν η γειτονια ειχε κατι αλλο θα ειχα και εγω κατι αλλο. Καπως ετσι υποθετω οτι θα γινοταν. Aγοραζαμε την κονσολα που οι φιλοι ειχαν πολλες κασετες για να παιζουμε.

    Neo Geo οι κασετες ηταν πανακριβες, το σκεφτομασταν αλλα δεν...

    Το Defender of the Crown δεν το ειχα δει, αλλα βλεποντας το τωρα μπορω να καταλαβω πως θα μου φαινοταν εντυπωσιακο τοτε.
    .

  28. #20
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Το Defender of the Crown ήταν η εποχή που οι πισάδες στέλναμε τα PC όπως όπως, να αγοράσουμε Amiga. Μega Hit λέμε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •