Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 58

Thread: NBA 2K20

  1. #1
    Επίτιμο Μέλος Forum GOD WolfRathmA's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    13,722
    PSN ID
    WolfRathmA_GR
    Name
    Αποστόλης

    Default NBA 2K20

    LG OLED 65C3 | Marantz SR5015 | Klipsch R-620F , R-51M , R-34C - SVS SB1000Pro - Elipson IC6 [5.1.2] Dolby Atmos | PS5 |

    Follow me!



  2. #2
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Ενας εμετος microtsansaction ειναι το παιχνιδι.Κανονικα τετοιες τακτικες θελουν μπουκοταζ,αλλα δυστυχως υπαρχουν ακομα ηλιθιοι εκει εξω που τα σκανε για να αγοραζουν ψηφιακα καζινα και ρουλετες.


  3. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (31-08-2019)

  4. #3
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το τελευταίο ΝΒΑ2Κ ήταν του 2016 που αγόρασα. Έκτοτε έριξα μαύρη πέτρα στο 2017.

    Στα 18/19 έριξα ογκόλιθο λόγω των mtransactions, στο δε 2020 θα ρίξω επιπλέον και μια διάρροια.

  5. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    mihalis13 (31-08-2019),Sir_Teraflop (31-08-2019),spartan (01-09-2019),WolfRathmA (02-09-2019)

  6. #4
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Καλά πάνε καλά οι άνθρωποι? Τι πράγματα είναι αυτά? Εμετός τελείως. Όχι τίποτα άλλο αλλά αγόρασαν και το Playgrounds (2) και δεν έχουμε ούτε ένα έστω (σύγχρονο) arcade μπασκετάκι να παίξουμε - και εκεί τα ίδια πράγματα κάνανε νομίζω, με άλλη μορφή.

    Ειρωνικό ότι θα πρέπει να καταφύγω στο NBA JAM του 360 για το basket fix μου.

  7. The Following 3 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    mihalis13 (31-08-2019),spartan (01-09-2019),WolfRathmA (02-09-2019)

  8. #5
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    1 παιχνίδι έχω αγορασει στο κινητό και αυτό πιο είναι;;; nba jam. Το nba playgrounds 2 το αγόρασα και το έδωσα ανταλλαγή σε 1 εβδομάδα. Το playgrounds 1 το έπαιξα αρκετά. Για μένα μονόδρομος το nba live

  9. #6
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Wow, μιλαμε για εμετο.
    Δεν τους φτανει το μονοπωλιο που εχουν, η ελαχιστη δουλεια που κανουν καθε χρονο απλα ανανεωνοντας τα ροστερ και τα μενου, θελουν και microtransactions με τον χειροτερο τροπο. Καλα τα λενε στο βιντεο, αρχικα χρειαζεται νομικη παρεμβαση γιατι ειναι gambling σε προιον rated for all, δευτερευοντως ειναι full priced προιον με features free to play παιχνιδιου.
    Eλεος, το εκαναν λυσσα.


  10. The Following 3 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    mihalis13 (31-08-2019),Sir_Teraflop (31-08-2019),WolfRathmA (02-09-2019)

  11. #7
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Γενικά τα sport games τα έχω παρατήσει τα τελευταία χρόνια.
    Έπαιρνα για μια περίοδο πάντα μεταχειρισμένο το αντίστοιχο της περσινής χρόνια όπου τα έβρισκα με 10€.
    Πλέον τα τελευταία 2 χρόνια ούτε αυτό.. Με τα microtransactions αηδίασα...
    Για μένα κανονικά θα έπρεπε να βγουν νόμοι που θα τα καταργήσουν.
    Κανονικά όσα παιχνίδια έχουν microtransactions έπρεπε να έχουν σήμανση 18+ κατά την γνώμη μου...

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Spoiler!

  12. The Following 4 Users Say Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    Dimitris_ (02-09-2019),johnnyman25 (01-09-2019),Sir_Teraflop (31-08-2019),WolfRathmA (02-09-2019)

  13. #8
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παίδες, για να πάρω τη δοσούλα μου ευχάριστα και εντελώς arcade παίζω εδώ και πολύ καιρό το 3-on-3 freestyle basketball. Εξαιρετικά γραφικά σε στυλ καλοσχεδιασμένο καρτούν, street basket με τα όλα του και χτίσιμο χαρακτήρων σε βάθος χρόνου με σκιλλς, αμπίλιτιζ κλπ κλπ. Αξίζει συγχαρητήρια για φρη-του-πλευ! Και δεν έχω πληρώσει μισό σεντ, ούτε έχω εξαναγκαστεί έμμεσα, μέχρι σήμερα!!

  14. The Following 5 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dimitris_ (02-09-2019),mihalis13 (01-09-2019),PDS (31-08-2019),Sir_Teraflop (02-09-2019),WolfRathmA (02-09-2019)

  15. #9
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Thanks θα το δοκιμασω.
    .

  16. #10
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Βλέπω οτι αρκετος κοσμος εχει αφήσει το offline, ειδικα στα sport games χανοντας την ευχαρίστηση που μας προσφερε τοσα χρόνια. Εγω εξακολουθώ να βρισκω ολη την ουσια των παιχνιδιών αυτων στα offline modes που διαθετουν. Διακρινω στο νημα ατομα που ειναι "χρόνια στο κουρμπέτι" να ενοχλούνται λόγω των microtransactions με αποτέλεσμα να τους απωθούν τα αθλητικά παιχνίδια τα οποια εχουν να τους προσφέρουν πιο ποιοτικες ωρες διασκεδασης με την πλέον πιο "ανθρωπινη" Α. Ι. που διαθετουν. Προσωπικά εχω βρει την υγειά μου που δεν ασχολούμαι με το online κομμάτι καθόλου και μάλιστα το απολαμβάνω τοσο οσο τα αθλητικα παιχνίδια που επαιζα παλιά.

  17. The Following 3 Users Say Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    johnnyman25 (02-09-2019),Sir_Teraflop (02-09-2019),spartan (02-09-2019)

  18. #11
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Συμφωνώ. Επίσης βρίσκω ότι τα έχουνε κάνει και απαράδεκτα πολύπλοκα. Λέμε τώρα.. δηλαδή, βάζουν ένα κάρο modes για να δικαιολογήσουν τα MTX ακόμα και στο offlne mode όπως και μυριάδες επιλογές οι οποίες χάνονται (για μένα) στην πολυπλοκότητά τους.

    Προσωπικά έβαλα EA ACCESS για τα fifa/nba και μόλις αντίκρισα αυτόν τον κακό χαμό από επιλογές και modes, το βρήκα αποκρουστικό. Δεν είχα ρε παιδί μου την διάθεση να ασχοληθώ - να βρω την άκρη του νήματος δηλαδή από τον χειρισμό μέχρι τα modes. Εδώ μου την έσπαγε ποδοσφαιράκι κάποτε που δεν μπορούσα να βρω τα "φάλτσα" που λέμε πως γίνονται, θα ασχοληθώ με τα 10.000 Modes που κουμπώνουν just because?

    Παίζω ένα sensible άμα λάχει σε 16-bit μηχάνημα και περνάω και καλύτερα όσον αφορά τον λόγο επένδυση χρόνου/διασκέδαση. Προφανώς οι εταιρείες άλλον "λόγο"(απόδοσης) κοιτάνε...

  19. The Following 2 Users Say Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    johnnyman25 (02-09-2019),Lefteris_X (02-09-2019)

  20. #12
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Οντως δεν υπάρχει πλέον η arcade αισθητική στα παιχνίδια ποδοσφαίρου κ μπάσκετ και εχει χαθεί ο ορος fun to play. Aλλωστε ειναι μετρημενα στα δακτυλα τωρα πια τα παιχνίδια που κυκλοφορούν και τα δικαιώματα, τα εργατικα χερια που απαιτούνται και οι τίτλοι που μονοπολουν το ενδιαφέρον του κοινού εδω και αρκετά χρόνια δεν επιτρέπουν σε αλλες μεγαλες εταιρείες να τολμησουν με καποια νεα πρόταση η ακομα και με κατι διαφορετικό.



    Οσο για την επιλογη των SWOS/kick off θα με βολευε μια έκδοση σαν εκεινη του SWOS στο X360 στις σημερινές κονσόλες ακόμα και η μεταφορα των NBA Jam και TV sports basketball για να σβήσω και την μπασκετικη μου δειψα.

  21. #13
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δοκιμάστε ντε το 3-on-3 να βιώσετε απλή αμεσότητα και λιτότητα στα κοντρολς!
    Μπορεί να είναι στρητ στυλ αλλά είναι εντελώς ολντ σκουλ χειρισμός. Πικαπ εντ πλεϊ!

  22. #14
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Συμφωνώ απόλυτα με όσα λέτε σχετικά με τα microtransactions. Στην πραγματικότητα, αυτά αφορούν το Carrier Mode, όπου χτίζεις τον χαρακτήρα σου, τις δυνατότητες του και παίζεις offline και online με άλλους παίκτες, ο καθένας με τον χαρακτήρα του.

    Παρόλα αυτά, υπάρχει και η δυνατότητα να παίξουμε είτε offline είτε online με τις υπαρχουσες ομαδες. Εκεί τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Δεν υπάρχουν micro transactions, είναι καθαρό game play με πάρα πολλές επιλογές, σε φιλοσοφία, συστήματα, pick and roll κλπ. Το online mode είναι εξαιρετικό και πολύ ανταγωνιστικο, χωρίς lag.

    Ασφαλώς και απέχει πολύ από την arcade αίσθηση, καθώς πρόκειται για simulation. Επίσης σαφώς και είναι περίπλοκος ο χειρισμός, όμως συνηθίζεται γρηγορα.

    Υπό αυτή την σκοπιά, το game play του 19, είναι το καλύτερο Basket που έχω παίξει προσωπικά, κ τα έχω δει σχεδόν όλα από την εποχή του lakers vs celtics στο pc, και από ένα του nes που δεν θυμάμαι το όνομα του.

  23. #15
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Το "συνηθίζεται γρήγορα" είναι εντελώς υποκειμενικό.

    Τόσα χρόνια, ακόμα δεν έχω καταφέρει να καταλάβω και ακολούθως πράξω τις ντρίπλες στο δεξί μοχλό.
    Όντας προσωπικά παλιός μπασκετμπωλίστας ξέρω τι θέλω να κάνω στο παρκέ, τι χρειάζεται και σε ποια στιγμή.
    Ε, αυτό δεν το έχω αποτυπώσει ψηφιακά στο ΝΒΑ2Κ ποτέ. Μα ποτέ όμως.

    Όσο κι αν έχω προσπαθήσει μέσω training, ποτέ μου δεν έχω αντιληφθεί 100% πως γίνονται οι διάφορες ντρίπλες, οι reverse, κλπκλπ, στοιχεία απαραίτητα για να περάσεις έναν αντίπαλο ή για να αδειάσεις τον χώρο ώστε να ξεκινήσεις βηματισμό (φόρα) προς το καλάθι.

    Αίμα έφτυσα για αρκετά χρόνια στο NBA2K, μέχρι που το παράτησα. Δεν παλεύεται η πολυπλοκότητα. Νισάφι πια.

  24. #16
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Μια αλλαγή κατεύθυνσης ή μια reverse, την κάνεις πολύ πιο εύκολα από ότι στο παρελθόν.
    Τα άλλα δεν τα κάνω ούτε εγώ.
    Screen, απλές ντριπλες, προσποιησεις, passing game ή pick and roll.
    Έχω 60% νίκες στο online.

  25. #17
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Με άλλα λόγια, να παίζω δηλαδή όπως έπαιζα (στο περίπου) στο NBA Live 1997-8. Αλλά σε παιχνίδι του 2019.

    Βράστε με κύριοι developers.

  26. #18
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εντάξει μωρέ, δεν υπήρχε τότε το pick and roll

  27. #19
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Dimitris_ View Post
    Εντάξει μωρέ, δεν υπήρχε τότε το pick and roll
    Δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ εγώ και πιθανότατα ο L-X (υποθέτω).

    Δεν έχω θέμα με το simulation. Κάθε άλλο με τα παιχνίδια που είχα κολλήσει μικρός είχαν το XXX_Simulator στον τίτλο τους.

    Το επιζητούσαμε ΤΟΤΕ το simulation. Είτε στα γραφικά είτε στο παιχνίδι το ίδιο.

    Εκεί όμως ήμουν/ήσουν προετοιμασμένος.

    Δεν θα μασήσω τα λόγια μου: Το τελευταίο NBA LIVE κάτι που έπαιξα και ασχολήθηκα ήταν ποιο? Το 97 στο PS1? Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Αλλά ήταν το τελευταίο μπασκετάκι που είχε και γραφικά και gameplay.

    Κατέβασα το 2019 της EA και είναι το ίδιο πράγμα όπως τα UFC.

    Πολύπλοκα just because.

    Ωχ μωρέ..

  28. #20
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ακριβώς αυτό που είπε/περιέγραψε ο Vengeance.

    Πολυπλοκότητα στα κοντρόλς, ώστε απειροελάχιστοι να μπορούν να χρησιμοποιούν ΠΟΛΥ χρήσιμες ντρίπλες.

    Με λίγα λόγια, ποιοτικότερο gameplay δεν υπάρχει σε σύγκριση με πολλά χρόνια πριν.

    Χώρια το lag του κερατά από τη στιγμή που δίνεις εντολή στο joypad μέχρι να ξεκινήσει το animation ο παίχτης. Αυτό ΑΝΕΚΑΘΕΝ υπήρχε στο NBA2K αλλά για κάποιον λόγο έχουν πειστεί οι φανατικοί του παιχνιδιού ότι υπάρχει στο επίτηδες (κατ' επιλογή του dev δηλαδή), δήθεν γιατί είναι "simulation".
    Αμ δε, που είναι έτσι.
    Κουλαμάρα στον προγραμματισμό λέγεται.
    Μην τρώτε/τρώμε ταραμά.
    Από το πρώτο NBA2K που έπαιξα στο Dreamcast μέχρι το ντέμο του 2020, το ίδιο lag στην απόκριση του χειρισμού.

    Ε, άει στο διάολο NBA2K.
    Last edited by Lefteris_X; 03-09-2019 at 13:28.

  29. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (03-09-2019)

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •