Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 58

Thread: NBA 2K20

  1. #21
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Πέστα χρυσόστομε...


  2. #22
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by BillyFlo81 View Post
    Βλέπω οτι αρκετος κοσμος εχει αφήσει το offline, ειδικα στα sport games χανοντας την ευχαρίστηση που μας προσφερε τοσα χρόνια. Εγω εξακολουθώ να βρισκω ολη την ουσια των παιχνιδιών αυτων στα offline modes που διαθετουν. Διακρινω στο νημα ατομα που ειναι "χρόνια στο κουρμπέτι" να ενοχλούνται λόγω των microtransactions με αποτέλεσμα να τους απωθούν τα αθλητικά παιχνίδια τα οποια εχουν να τους προσφέρουν πιο ποιοτικες ωρες διασκεδασης με την πλέον πιο "ανθρωπινη" Α. Ι. που διαθετουν. Προσωπικά εχω βρει την υγειά μου που δεν ασχολούμαι με το online κομμάτι καθόλου και μάλιστα το απολαμβάνω τοσο οσο τα αθλητικα παιχνίδια που επαιζα παλιά.
    Quote Originally Posted by Dimitris_ View Post

    Παρόλα αυτά, υπάρχει και η δυνατότητα να παίξουμε είτε offline είτε online με τις υπαρχουσες ομαδες. Εκεί τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Δεν υπάρχουν micro transactions, είναι καθαρό game play με πάρα πολλές επιλογές, σε φιλοσοφία, συστήματα, pick and roll κλπ. Το online mode είναι εξαιρετικό και πολύ ανταγωνιστικο, χωρίς lag.
    Παιδια η κριτικη για τα εμετικα microtransactions δεν εχει να κανει με το αν ασχολειται καποιος online η offline. Το online για μενα ειναι διακοσμητικο στοιχειο και το 99% του χρονου ειναι στα offline modes, αυτο σημαινει οτι πρεπει να μου ειναι αδιαφορο αν το προιον εχει microtransactions? Απ' οπου κι αν το πιασεις ολοι θα επρεπε να εχουν προβλημα κατα τη γνωμη μου. Αν εισαι online player ειναι περιττο να πουμε πως επηρεαζεσαι, αν εισαι offline player δεν γινεται να μην συνδεσεις την στασιμοτητα που εχουν τα offlines features σε συγκριση με τη δουλεια που πεφτει σε modes και features που θα επρεπε να αφορουν ενα mobile f2p game και οχι ενα προιον των 70 ευρω. Kαι για να δωσω αλλο παραδειγμα στο pro φυσικα και παρατηρω οτι το ΑΙ καθε χρονο ειναι ιδιο, τα γραφικα ειναι πανω κατω τα ιδια, η συμπεριφορα της μπαλας ειναι η ιδια αλλα παραλληλα εχουν ριξει απειρη δουλεια να φτιαξουν ενα εντελως καινουριο mode που στοχευει σε microtransactions. Το ιδιο ισχυει στα περισσοτερα αθλητικα παιχνιδια. Οσο περισσοτερα λεφτα βγαζουν απο τα microtransactions τοσο λιγοτερη δουλεια θα πεφτει στα offline modes και σε αυτο καθεαυτο το παιχνιδι. Ειναι θεμα χρονου να συρρικνωθει το ουσιαστικο κομματι του παιχνιδιου ανεξαρτητα με το αν με επηρεαζει εμενα αμεσα.
    Οσο για την εξελιξη τους που λεει ο Billy, sorry φιλε αλλα θεωρω οτι προκειται για τα πιο στασιμα προιοντα σε ολα τα genres των παιχνιδιων, εχουν δεσει τον γαιδαρο τους κανονικοτατα. Γραφικα, AI, animation θα επρεπε να ειναι σκαλες επανω σε ποιοτητα, δεν γινεται σε open world games το animation να ειναι καλυτερο απο παιχνιδια που η ουσια αυτη ειναι, η ομαλη και ρεαλιστικη κινηση.
    Εννοειται συμφωνω με τους προηγουμενους περι simulation, στο ονομα του simulation και του ρεαλισμου εχουν χαθει εντελως τα responsive controls, ειδικα στο NBA2k σε καποιες κινησεις αισθανεσαι οτι βλεπεις cinematic.


  3. The Following 4 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Dimitris_ (03-09-2019),Lefteris_X (03-09-2019),mihalis13 (03-09-2019),Sir_Teraflop (04-09-2019)

  4. #23
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν διαφωνω καθόλου με όσα αναφέρεις.
    Ούτε με τους προλαλήσαντες Vengeance 64, Lefteris_X


    Σίγουρα δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν βρίσκω την απλότητα των live του ps1 στα 2Κ.
    Επίσης απεχθάνομαι τα microtransactions.
    Από την άλλη, ο μηχανισμός του σουτ και η ταχύτυτα του παιχνιδιού μου αρέσουν. Εννοείται πως δεν μπορώ να υλοποιήσω με ακρίβεια την σκέψη μου σε κάθε παιχνίδι, προϊόν του ιδιόμορφου χειρισμού. Ότι συνηθίζεται, ισχύει. Ότι θα ήθελα να είναι καλύτερος και πιο άμεσος, επίσης. Το χαρακτηρίζω overall το καλύτερο που έχω παίξει, διότι θυμάμαι πως σε όλα τα μπασκετάκια, υπήρχε θέμα αν ήθελες να παίξεις γρήγορα, στην ακρίβεια ή και στην δυνατότητα να δωσεις μακρυνή (baseball πχ)πάσα, ή να παίξεις γρήγορο passing game.
    Αυτό που μου αρέσει πολύ, είναι η πίσω κάμερα σε στύλ tvsports basketball, που δίνει την δυνατότητα να βλέπεις ξεκάθαρα ολή την πεντάδα και να οργανώσεις τις επιθέσεις σου ρεαλιστικότερα.

    Σε όλα τα υπόλοιπα, μαζί σας.

    Quote Originally Posted by Dimitris_ View Post
    Εντάξει μωρέ, δεν υπήρχε τότε το pick and roll
    Εννοείται πως ήταν χιουμοριστικό το παραπάνω σχόλιο, χωρίς κάποια ειρωνεία.

  5. The Following 3 Users Say Thank You to Dimitris_ For This Useful Post:

    hakoo (04-09-2019),mihalis13 (04-09-2019),Sir_Teraflop (04-09-2019)

  6. #24
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πλάκα στην πλάκα, ακόμα δεν έχω αποφασίσει, παίζοντας μπασκετάκια από το 1980 με το Atari Basketball (και ότι μετέπειτα ακολούθησε, από Bird vs Magic, Jordan vs Bird, one-on-one, two-on-two, διάφορα στα coin-op / πχ ένα της Konami με καρφώματα σε cut-scenes, Ferdinardo Martinez Basket Master, το υπερ-τέλειο για την εποχή TV Sports Basketball της Cinemaware, Dino Dini Tip-Off, ΝΒΑ Jam, Hangtime, Run & Gun Konami, Virtua Baskeball γενικώς η λίστα έχει πολλά παιχνίδια)...........

    ............ποια κάμερα μου αρέσει/βολεύει. Η σχεδόν-follow καμερα του TV Sports; που όμως δεν έχεις και τόσο καλή άποψη εντός πεδιάς για ντρίμπλα, παιχνίδι με πλάτη και πρόβλημα στο σουτ με ταμπλώ; Η ισομετρική 3D κάμερα όπως πχ στο NBA Live 94; Η πλαινή εντελώς των Bulls vs Lakers/Celtics vs Bulls, με πρόβλημα όμως στα πλαινά σουτ; Η κάμερα του Virtua Basketball στο coin-op της SEGA; Εκείνη η TV-κάμερα του NBA Live 97/98 (στο 98 ήταν ελαφρώς πιο ζουμαρισμένη); Η default κάμερα του NBA2K16;

    Ειλικρινά δεν έχω ανακαλύψει ακόμα "τέλεια" κάμερα.......και κάτι μου λέει ότι δεν υπάρχει. Κάτι θα κερδίσεις, κάτι θα θυσιάσεις.

  7. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dimitris_ (03-09-2019)

  8. #25
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ακριβώς.
    Το έχω σκεφτεί κ εγώ. Είναι η μεγάλη διαφορά που έχει το μπάσκετ σχετικά με το ποδόσφαιρο όσον αφορά την μεταφορά τους στα videogames.
    Η 'κεντρική' κάμερα σαν αυτή που είναι default στα ποδοσφαιράκια χάνει πολύ στο μπάσκετ. Δεν έχεις λεπτομέρεια, σχεδόν δεν μπορείς να παίξεις στην απέναντι πλευρά περιφερειακά, με τρίποντα κλπ. Θυμάμαι ποση διαφορά έκανε η προσπάθεια της ΕΑ το 94 με το πρώτο Φιφα και το nba live 95 που είχαν την εντελώς διαγώνια κάμερα, θεαματική, αλλά και λίγο περίεργη. Το tvsports σου είχε πιατο όλο το τρίποντο, αλλά για την ρακέτα κολλούσες στο μόνιτορ. Στο lakers vs celtics, όλη στην γειτονιά πρέπει να κάναμε πλαϊνο out of bounds από 100 φορές ο καθένας στην απέναντι πλευρά.
    Έως τώρα τα τελευταία 2κ στην πίσω κάμερα, μοιάζουν τα καλύτερα, βέβαια γίνεται πανικός στην αλλαγή κατοχής και στην 180ο περιστροφή που πραγματοποιείται (και πολλές φορές συνδυάζεται με λάθη και κλεψίματα).

  9. The Following User Says Thank You to Dimitris_ For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (04-09-2019)

  10. #26
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Exactly! Αυτή η τελευταία κάμερα που λες είχε δοκιμαστεί ανεπιτυχώς στο Run & Gun 1 της Konami ενώ στο 2 ήταν ακόμα πιο erratic με αποτέλεσμα στην αλλαγή κατοχής να μην ξέρεις τι σου γίνεται από την περιστροφή. Τα παιχνίδια αυτά ήταν του 1996 give or take 1-2 χρόνια.

    Τελικά η κάμερα του TV Sports είναι η καλύτερη για να οργανώσεις την ροή της ομάδας σου,

    η κάμερα του NBA Live 94/95 για τα καλύτερα σουτ από όλες τις μεριές,

    η κάμερα των Run & Gun για παιχνίδι πλάτης και καρφώματα,

    η κάμερα του NBA2K (που προσομοιάζει αυτή του Virtua Basketball) για λίγο απ' όλα, χωρίς όμως να είναι τέλεια σε τίποτα.


    Τρομερή η εξέλιξη των παιχνιδιών ε; (not)

    Ας δώσουμε 70 ευρώ παρακαλώ τώρα για το ΝΒΑ2Κ2020. (ούτε με σφαίρες)
    Last edited by Lefteris_X; 03-09-2019 at 23:31.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    Dimitris_ (03-09-2019),Sir_Teraflop (04-09-2019)

  12. #27
    Moderator BillyFlo81's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Galatsi
    Posts
    3,716
    PSN ID
    BillyFlo81
    Name
    Βασίλης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Οσο για την εξελιξη τους που λεει ο Billy, sorry φιλε αλλα θεωρω οτι προκειται για τα πιο στασιμα προιοντα σε ολα τα genres των παιχνιδιων, εχουν δεσει τον γαιδαρο τους κανονικοτατα. Γραφικα, AI, animation θα επρεπε να ειναι σκαλες επανω σε ποιοτητα, δεν γινεται σε open world games το animation να ειναι καλυτερο απο παιχνιδια που η ουσια αυτη ειναι, η ομαλη και ρεαλιστικη κινηση.
    Εννοειται συμφωνω με τους προηγουμενους περι simulation, στο ονομα του simulation και του ρεαλισμου εχουν χαθει εντελως τα responsive controls, ειδικα στο NBA2k σε καποιες κινησεις αισθανεσαι οτι βλεπεις cinematic.
    Για την στασιμότητα που αναφερουν αρκετοί στα αθλητικά παιχνίδια, εγω προσωπικά διαφωνώ. Θεωρώ καπως αστοχη την σύγκριση με αλλο genre οπως ενα open world game. Αν πιάσουμε για παράδειγμα τα παιχνίδια ποδοσφαίρου, παρόλο που απαιτούνται ενα σωρο αρχεία ηχου για τον σχολιασμό, την κερκιδα κ τα διάφορα effects, στον οπτικό τομέα με τα τοσα animations (εκατοντάδες), τους 22 παίκτες στην ιδια οθονη, τα ball physics, τους θεατές ολα αυτα με καρφωμένο 60αρι framerate, δεν ξερω τι παραπάνω οπτικα θα μπορουσαν να αναπαραγουν οι εταιρείες με την υπάρχουσα τεχνολογία. Οι αλλαγές στον οπτικο τομέα δεν μπορούν ειναι ευδιάκριτες στις ετησιες κυκλοφορίες, ομως αν συγκρίνεις για παράδειγμα το 2κ16 με το 20 θα δεις μεγαλες διάφορες μεταξύ τους. Και ιδιως σε replays με κοντινη κάμερα. Γενικά παντως πιστεύω πως πλέον σε δυο τρεις single player τίτλους που αναμένονται στις κονσόλες της γενιας αυτης θα δουμε κατι πιο εντυπωσιακο απο οτι εχουμε δει εως τώρα οπότε δεν περίμενα την τελευταία διετία των κονσολων δουμε κατι παραπάνω κυριως στα γραφικά των αθλητικών παιχνίδιων.
    Hakoo και λοιποι παιδες αν παντως κανω καπου λαθος διορθώστε με, πιστεύω ότι υπάρχουν λόγοι για την στασιμότητα των παιχνιδιών αυτων απο καποιο σημείο και μετα καθως θεωρώ απίθανο τοσα εργατικα χερια που διαθετουν οι εταιρείες αυτές να μην θελουν η να μην μπορουν να εκμεταλευτουν στο έπακρο το υπαρχον hardware.

  13. The Following User Says Thank You to BillyFlo81 For This Useful Post:

    hakoo (04-09-2019)

  14. #28
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    To ΑΙ θα μπορούσε ίσως να εξελιχθεί και κάτι που πέρασε από το μυαλό μου μόλις τώρα: First Person Camera?

    Θα ήταν κάτι πολύ ενδιαφέρον, στον βωμό του "simulation", σίγουρα όμως όχι εμπορικά εκμεταλλεύσιμο.

  15. #29
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Έχει δοκιμαστεί στο παρελθόν τόσο σε μπάσκετ όσο και σε ποδόσφαιρο και απέτυχε οικτρά το 1st person camera.

    Για τον ίδιο λόγο το VR δεν μπορεί να αποδώσει μπάσκετ/ποδόσφαιρο.

    Καλά ρε; Από πότε έχεις να παίξεις ποδοσφαιράκι; Από την εποχή του Σένσιμπλε; Γιατί από μπασκετάκι, ναι, νταξ = ποτέ.

    αντβεντσουράκιας, στρατετζάκιας και λοιπά σούρου μούρου, σιχτήρ από 'δω!


    Όσο περί εξέλιξης, διάβασε λεπτομερώς τα ποστ της προηγούμενης σελίδας και θα καταλάβεις που έγκειται η έλλειψη εξέλιξης Billy.
    Στο χειρισμό που είναι ουσιαστικά το ίδιο το gameplay.

  16. #30
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Για να είμαι ειλικρινής το τελευταίο console μπασκετάκι που έπαιξα (σοβαρά) ήταν ... το Nba Live πως το λέγανε την έκδοση στο PS1 (96-97?).

    Τώρα κάτι Playgrounds κλπ. δεν τα αναφέρω. Δεν έχουν και κόσμο δηλαδή.

    Λίγο fifa δοκίμασα και κάποια σάπια στο PC πρόσφατα και συμπέρανα - Α όλα τα ίδια θα είναι.

    Sensible φυσικά είναι η ατρακτιόν της οικίας μου για τους φίλους μου.

    Μην νομίζεις - ότι έγραψα ως οπτική ισχύει και για τα UFC και λοιπά.

    Πάλι καλά που με το xbx-bc μπορώ και απολαμβάνω ακόμα Fight Night (και φυσικά NBA JAM).

    Αλήθεια αυτά τι γίνανε?

  17. #31
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Και για να μην παρεξηγηθώ - δεν κάνω σαν την κωλόγρια που όλα κάποτε ήταν καλύτερα... Απόδειξη το κοινό και οι πωλήσεις των παιχνιδιών που συζητάμε.

    Απλώς εγώ δεν είμαι αυτό το κοινό.

    - - - Updated - - -

    Και προφανώς οι εταιρείες κυνηγούν το κοινό του Ultimate team:

    https://www.gamesindustry.biz/articl...ropean-studios

    FIFA boss David Rutter promoted to head of EA's European Studios


    Να τους χαιρόμαστε.

    Τι EA τι 2K το ένα και το αυτό.

  18. #32
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μλκ, γμσετα απέχεις έτη φωτός από τα γεγονότα έτσι;

    Νταξ, δεν χρειάζεται κάποιος να είναι Αινστάιν για να καταλάβει ότι ουσιαστικά το core gameplay στα μπασκετάκια δεν έχει εξελιχθεί πολύ. (λέξη κλειδί: πολύ = που σημαίνει ότι ναι μεν έχει υπάρξει εξέλιξη, αλλά εδώ και 15 περίπου χρόνια η εξέλιξη είναι αμελητέα, συγκριτικά με την αύξηση των δυνατοτήτων του hardware)

    Μην ανοίξουμε το θέμα γενικώς στα αθλήματα γιατί θα γαμηθεί το θρεντ. Αν το ανοίξουμε έχουμε πολλές πονεμένες ιστορίες όπως την έλλειψη σοβαρών τέννις παιχνιδιών, σοβαρών Olympic/Summer/Winter games, κλπκλπ. Ή ας πούμε ότι το Madden έχει γίνει επιστήμη στα κοντρόλς και πολυπλοκότητα, όπως και το χόκευ. Γενικώς έχουν μετατραπεί σε επιστήμες τα αθλητικά παιχνίδια από πλευράς χειρισμού.

    Μόνο τα ποδοσφαιράκια έχουν εξελιχθεί και νομίζω ότι ουσιαστικά δεν μπορούν να λάβουν περαιτέρω εξέλιξη, μόνο μικροβελτιώσεις σε επιμέρους στοιχεία. Τη μια χρονιά κάτι βελτιώνουν αλλά σε κάτι άλλο πέφτει η ποιότητα (που υπήρχε όμως πέρυσι-πρόπερσι), την επόμενη χρονιά βελτιώνουν αυτό το κάτι που χάλασαν αλλά χαλάνε αυτό που ήταν ήδη σωστό. Και γι' αυτό το λόγο η ΕΑ ζητάει 70άρες κάθε χρόνο (αντί πχ. να ζητάει 10-15 ευρώ για τα καινούρια ρόστερς και όποιος γουστάρει τα αγοράζει / αλλά τα γίδια καταναλωτές θέλουν να τα σκάνε κάθε χρόνο).

    Καλό όμως θα είναι να εστιάσουμε στο ΝΒΑ2Κ2020 επί του παρόντος θρεντ.
    Και για το σίχαμα που λέγεται slot machine / κουλοχέρης.......για να δω: οι κυβερνήσεις θα το θεωρήσουν gambling ή θα το κάνουν γαργάρα;

    ΥΓ: Για την ιστορία, και για να καυτηριάσουμε λίγο παραπάνω την κουβέντα περί κουλοχέρη.......το GTA V που έβαλε μέσα καζίνο (στο οποίο παίζεις με τα in-game χρήματα, κερδίζεις επίσης in-game χρήματα αλλά σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν μπορείς τα in-game να τα εξαργυρώσεις σε ευρώ/δολάρια, παρόλο που -αν θες- μπορείς να αγοράσεις με αληθινά χρήματα τα game sharks από το Store τα οποία μεταφράζονται σε in-game χρήματα...............λοιπόν το καζίνο είναι μπαναρισμένο σε πολλές χώρες, ανάμεσα σε αυτές ΚΑΙ στην Ελλάδα / το τσέκαρα πριν μέρες). Για να δούμε λοιπόν; Γαργάρα θα κάνουν τον κουλοχέρη οι νόμοι/κυβερνήσεις σε ένα PAID παιχνίδι των 70 ευρώ; Γαμώ το κέρατό τους;

  19. #33
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by BillyFlo81 View Post
    Για την στασιμότητα που αναφερουν αρκετοί στα αθλητικά παιχνίδια, εγω προσωπικά διαφωνώ. Θεωρώ καπως αστοχη την σύγκριση με αλλο genre οπως ενα open world game. Αν πιάσουμε για παράδειγμα τα παιχνίδια ποδοσφαίρου, παρόλο που απαιτούνται ενα σωρο αρχεία ηχου για τον σχολιασμό, την κερκιδα κ τα διάφορα effects, στον οπτικό τομέα με τα τοσα animations (εκατοντάδες), τους 22 παίκτες στην ιδια οθονη, τα ball physics, τους θεατές ολα αυτα με καρφωμένο 60αρι framerate, δεν ξερω τι παραπάνω οπτικα θα μπορουσαν να αναπαραγουν οι εταιρείες με την υπάρχουσα τεχνολογία. Οι αλλαγές στον οπτικο τομέα δεν μπορούν ειναι ευδιάκριτες στις ετησιες κυκλοφορίες, ομως αν συγκρίνεις για παράδειγμα το 2κ16 με το 20 θα δεις μεγαλες διάφορες μεταξύ τους. Και ιδιως σε replays με κοντινη κάμερα. Γενικά παντως πιστεύω πως πλέον σε δυο τρεις single player τίτλους που αναμένονται στις κονσόλες της γενιας αυτης θα δουμε κατι πιο εντυπωσιακο απο οτι εχουμε δει εως τώρα οπότε δεν περίμενα την τελευταία διετία των κονσολων δουμε κατι παραπάνω κυριως στα γραφικά των αθλητικών παιχνίδιων.
    Hakoo και λοιποι παιδες αν παντως κανω καπου λαθος διορθώστε με, πιστεύω ότι υπάρχουν λόγοι για την στασιμότητα των παιχνιδιών αυτων απο καποιο σημείο και μετα καθως θεωρώ απίθανο τοσα εργατικα χερια που διαθετουν οι εταιρείες αυτές να μην θελουν η να μην μπορουν να εκμεταλευτουν στο έπακρο το υπαρχον hardware.
    Η αληθεια ειναι οτι μονο ενας developer θα μπορουσε να μας εξηγησει ποιες ακριβως ειναι οι δυσκολιες στα εν λογω παιχνιδια, προσωπικα παντα ειχα την απορια γιατι τα συγκεκριμενα παιχνιδια δεν ειναι ανωτερα σε τεχνικο επιπεδο παρολο που τα επιχειρηματα αυτα τα εχω ακουσει ξανα. Σιγουρα υπαρχουν απαιτησεις σε επιπεδο animation, physics κτλ, εννοειται. Απο την αλλη μιλαμε για ενα πολυ συγκεκριμενο πραγμα, ενα στατικο level στην ουσια που πολλα πραγματα τα εχουν figured out και ενσωματωμενα στη μηχανη τους απο την αρχη της γενιας. Ξεκιναω με τα μοντελα, μονο εγω βλεπω φοβερη ανισορροπια? Το μοντελο του Neymar ,του Lebron και λοιπων stars προφανως και ειναι πολυ προσεγμενο, οι "κανονικοι" παικτες? Καμια σχεση στα δικα μου ματια τουλαχιστον, στο 2k19 επαιξα και κανονικα, και με patchaκι Euroleague, και προσφατως Mundobasket, οι λιγοτερο γνωστοι παικτες (οι περισσοτεροι παιζουν NBA εντωμεταξυ) ηταν 3 σκαλες κατω σε ποιοτητα. Θα μου πεις τι να κανουν, να κατσουν να σχεδιασουν χιλιαδες μοντελα με την ιδια προσοχη? Βασικα ναι, αυτο πρεπει να κανουν, αυτη ειναι η δουλεια τους. Οπως ολοι οι υπολοιποι devs καθονται να σχεδιασουν δεντρα, σπιτια, ζωα, πετρωματα, κτιρια, οπλα, ρουχα,θαλασσες, οχηματα κτλ, το ιδιο πρεπει να κανουν και αυτοι, εχουν 1 job να κανουν και δεν καθονται να την κανουν.
    Animation, φυσικα και εχει εξελιχθει. Εχει εξελιχθει οσο θα επρεπε με δεδομενο οτι η ουσια των αθλητικων παιχνιδιων αυτη ειναι? Στα δικα μου ματια φυσικα και οχι. Τα open world games τα ανεφερα οχι για να κανω ευθεια συγκριση αλλα γιατι πραγματικα μου φαινεται περιεργο να βλεπω ενα παιχνιδι που εχει χιλιαδες πραγματα που τρεχουν παραλληλα να εχει το ιδιο (η συγκρισιμο) animation με ενα αθλητικο παιχνιδι που εχει 1 job οπως προειπα, να κανει 22 χαρακτηρες να φαινονται ρεαλιστικοι στην οθονη.
    AI, physics, σε καποια πραγματα υπαρχουν βελτιωσεις, σε καποια αλλα οχι. Το 2κ19 για μενα εχει ακομα αυτη την αισθηση οτι η μπαλα ειναι μερος του παικτη και οχι ενα ξεχωριστο αντικειμενο, κατι που στο pro (γιατι με fifa δεν ασχολουμαι) εχει βελτιωθει παρα πολυ. Η ΑI για μενα ειναι πολυ basic, δεν βλεπω μεγαλη βελτιωση ειδικα στο ποδοσφαιρακι και σε καταστασης αμυνας ωρες ωρες γινονται τραγελαφικα πραγματα. Δεν υποβαθμιζω την δυσκολια, μιλαμε ομως για ενα συγκεκριμενο πραγμα, σε αλλα παιχνιδια τα physics και η AI αφορουν 1 εκ πραγματα.
    Σε επιπεδο performance, το pro19 ειχε πολλες πτωσεις στο frame rate σε base ps4, στο δε NBA2k τα loadings ειναι ανυποφορα.
    Γενικα δεν θελω να το παιζω πονηρος και ξερολας, δεν εχω ιδεα απο game development. Απλα ειναι μια απορια που την εχω χρονια και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω ποσο δυσκολο ειναι πια, αν υπηρχε ενα genre που θα επρεπε να εχει τα σκηπτρα σε visual fidelity ειναι αυτο στο δικο μου το μυαλο.
    Οσο για το αν θελουν και δεν μπορουν επειδη περιοριζονται, θα μπορουσα να το δεχθω αν εβλεπα οτι τα 6 αυτα χρονια που δουλευουν πανω στο ιδιο προιον στην ουσια και πανω στην ιδια μηχανη εκαναν βελτιωσεις που δεν χρειαζονται "ζουμι" απο την κονσολα. Να δουλεψουν για παραδειγμα τα μοντελα ολων των παικτων. Να καταλαβω οτι την πρωτη χρονια δεν προλαβαν. Τη δευτερη? Την τριτη? Την εκτη?
    Για μενα ο λογος ειναι πολυ πιο απλος και λεγεται μονοπωλιο. 1-2 προιοντα για καθε αθλημα and that's it. Oταν δεν εχεις ανταγωνισμο και ξερεις οτι ο καταναλωτης θα αγορασει η απο σενα η το πολυ απο αλλον εναν (αν υπαρχει γιατι το 2K παιζει μονο του κατα καιρους) απλα βαζεις τον κοσμο σου να δουλεψει πανω σε microtransaction modes και βελτιωνεις το προιον σου με το σταγονομετρο.
    Θελει εξτρα προσπαθεια να δικαιολογησεις ετησια κυκλοφορια με 70αρι στο συγκεκριμενο ειδος και οχι μονο ουτε αυτη δεν κανουν αλλα προσπαθουν να milkαρουν περαιτερω μεσω microtransactions, αυτη ειναι η γνωμη μου για να μην κουρασω αλλο.


  20. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (05-09-2019)

  21. #34
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Επειδή χτίζουν κώδικα (προγραμματισμό) πάνω σε υφιστάμενο κώδικα κάθε χρόνο.

    Εδώ στο Nba Live κάπου στο 2010 ήταν; Δήλωσαν πως ανακάλυψαν κώδικα από το Lakers VS Celtics, το πρώτο παιχνίδι μπάσκετ της ΕΑ στο Megadrive (που κι αυτό με την σειρά του είχε κώδικα από το TV Sports Baskeball που ήταν σε κατάσταση development τα χρόνια 1988-1989).

    Γενικώς, δεν ασχολούνται με optimization.
    Έχουν κάποια basic μοντέλα παικτών (στο μπασκετάκι, είτε λέγεται Live είτε 2K).......και ασχολούνται να ραφινάρουν ΜΟΝΟ τα γνωστά ονόματα.
    Στα γήπεδα ισχύει το ίδιο, και κυρίως επειδή είναι στατικά μοντέλα, το μοναδικό που κάνουν είναι να αλλάζουν τα στίκερς διαφημίσεων στο πάτωμα ή όπου αλλού υπάρχουν.

    Με αυτό που ασχολούνται, είναι μικρά ραφιναρίσματα κώδικα στον φωτισμό (που ομολογουμένως είναι ένα από τα στοιχεία που δίνουν ρεαλισμό).
    Άλλα σημεία ρεαλισμού, και που έχουν παρατηθεί στην τύχη τους -δηλαδή εκεί που φτάσαμε τον κώδικα πριν από αρκετά χρόνια, εκεί τον παρατήσαμε- είναι η κίνηση στο δίχτυ του στεφανιού. Έφτασε εκεί που έφτασε ο κώδικας γύρω στο 2002-2003 και μετά παρατήθηκε.

    Το αστείο της υπόθεσης ξέρετε ποιο είναι;

    Ότι ο πραγματικός χρόνος development είναι γύρω στους 6 μήνες για μπασκετάκι (και κατ' επέκταση FIFA / δεν αναφέρομαι στο Pro evo γιατί εκεί ισχύουν άλλα πράματα, όχι όμως ιδιαίτερα διαφορετικά).

    Εξηγώ: αναμονή 2-3 μήνες μέχρι να ανακοινωθούν τα νέα ρόστερ-μεταγραφές-διαφημίσεις στα γήπεδα in real life, κατόπιν 6 μήνες για μοντέλα παικτών στα αντίστοιχα ρόστερς, για οποιοδήποτε ραφινάρισμα στο main gfx engine (φωτισμός, ιδρώτας, αντανακλάσεις, frames per second, net κώδικας, career mode κλπ) -παράλληλα κοιτάζουμε και λιγάκι τον ήχο ή τον γράφουμε στα @@ μας-..............μετά 2 μήνες για bug testing και μετά έχουμε την περίοδο παραγωγής των Blu-ray και της περιόδου marketing.

    Ουσιαστικά 6 μήνες. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ 70 ΕΥΡΩ.
    Δηλαδή ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ μπορεί να γίνει (παραπάνω) ο μέσος καταναλωτής;

    Αυτά που λέω δεν τα κατεβάζω από το κεφάλι μου, είναι δηλώσεις των dev τις εποχές που υπήρχε πραγματική δημοσιογραφία και γράφονταν μερικές αλήθειες.

  22. #35
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα σου πω Λευτέρη και μια άλλη παράμετρο.
    Ας πούμε το προ. Το αγοράζει κάποιος συναιτερικα, ψηφιακά με 60€. Άρα 30€ το άτομο day one (μπορεί να είναι και 70€).
    Παίζει ουσιαστικά online όλη την σεζόν, πάνω από 1000 ματς, ξέχωρα τα couch Co op ή τα versus και οτιδήποτε άλλο.
    Αυτό έχει και την μορφή παράδοσης καθώς συχνά οι παίκτες του προ είναι παραδοσιακοί Για δεκαετίες.
    Μπορεί κατά καιρούς να ακούς γκρίνια για physics, για script, για micro transactions, που ασφαλώς και υφίσταται και δικαιολογημενα.
    Όμως το παιχνίδι τα έβγαλε τα λεφτά του, ειδικά σε αυτό το κοινό που αναφέρω.

    Και ξαναλέω, δεν διαφωνώ στην βάση των λεγομενων σου.

  23. #36
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Τα έβγαλε τα λεφτά του;

    Ε, τότε μιλάμε για την ψυχολογία του "φανατικού οπαδού" όχι του "φιλάθλου" εν προκειμένω του συνειδητοποιημένου gamer-καταναλωτή.

    Συνεπώς, πάω πάσο (όχι ότι δικαιολογώ τέτοια ψυχολογία, απλώς δεν υπάρχουν επιχειρήματα έναντι σε οπαδούς).

  24. #37
    Cool Member Dimitris_'s Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    286
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εννοείται ότι η συγκεκριμένη κατηγορία παικτών είναι οι hardcore, οι φανατικοί της μιας ή της άλλης σειράς. Για αυτήν την κατηγορία, μόνο η συνέχεια της σειράς, αποτελεί αντικείμενο πόθου κάθε χρόνο και δεδομένη αγορά σε πολύ μεγάλο ποσοστό.
    Προσωπικά, είμαι κάπου στην μέση, ένας φίλαθλος χωρίς παρωπίδες περίπου, καθώς με το προ έχω ετήσια επαφή και με το 2κ το ίδιο, απλά αγοράζω κάθε 2-3 χρόνια, ενώ στο προ κάθε χρόνο (share). Οι απαιτήσεις σε προσωπικό επίπεδο ασφαλώς και υπάρχουν, τα παράπονα επίσης, αλλά και τα θετικά.

  25. The Following User Says Thank You to Dimitris_ For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (05-09-2019)

  26. #38
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μια διευκρίνηση: η αγορά με την πουστίτσα του share, δεν εμπεριέχεται στα επιχειρήματα και στις αναλύσεις περί καταναλωτών όταν αναφέρομαι "70άρι κάθε χρόνο". Νομίζω ότι είναι προφανές. Γιατί είναι πουστίτσα (με την καλή έννοια).

    Γίδια χαρακτηρίζω όσους ΚΑΘΕ χρόνο πληρώνουν προϊόντα που ΔΕΝ έχουν εξέλιξη αξίας 70 ευρώ. Όποια προϊόντα κι αν είναι αυτά.

    Και γιατί τα λέω "γίδια"; Όχι γιατί αρέσκομαι να χαρακτηρίζω ανθρώπους, αλλά γιατί η αγορά των 70 ευρώ, μεταφράζεται σε "ψήφο έγκρισης" ή αν θες "ψήφο εμπιστοσύνης" στις πρακτικές εταιρειών όπως ΕΑ, 2K, Konami.

    Όπως κράζω τους Έλληνες ψηφοφόρους, αντιστοίχως κράζω και τέτοιους ανεγκέφαλους καταναλωτές.
    Αν μαζικά είχαμε ρίξει άκυρο οι καταναλωτές, θα είχαν εξαναγκαστεί οι εταιρείες να σκίσουν τον ass τους στη δουλειά για να παρουσιάσουν πραγματική εξέλιξη.
    Money rules. (είτε θετικά είτε αρνητικά)

  27. #39
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Μπράβο παιδιά για τα σχόλια σας παραπάνω. Πολύ ενδιαφέροντα και χαίρομαι να είμαι μέλος σε ένα forum με τόσο ενδιαφέροντα σχόλια-απόψεις.


    Μπράβο.

  28. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    Dimitris_ (05-09-2019)

  29. #40
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Dimitris, το θέμα μας ουσιαστικά είναι το NBA2K.........αλλά μου αναφέρεις ρε συ το Pro Evo.

    Όταν εστιάζω στο NBA2K, αλλά κάνω και πολύ μικρές αναφορές στο NBA Live, FIFA (γιατί ως επιχειρηματικό μοντέλο είναι τα ίδια) και στην λανθασμένη αντιμετώπιση που έχουν απέναντί τους οι καταναλωτές........εσύ αναφέρεσαι στο Pro Evo και στους φανατικούς οπαδούς του (εδώ να σημειώσω ότι έχω μένος προς οποιονδήποτε φανατικό σε οτιδήποτε εκτός από φαγητό, είτε λέγεται μουσική, είτε τίτλος σε videogames, είτε οτιδήποτε. Απλώς δεν καταλαβαίνω τον φανατισμό, διαφωνώ κάθετα).

    Μήπως να εστιάσεις στο NBA2K 2020;

    Στους τομείς που καυτηρίασα επί κάποια ποστ; (αν θες βέβαια)
    Ώστε να παραμένουμε on topic;
    Και ιδιαίτερα στον κουλοχέρη;
    Last edited by Lefteris_X; 05-09-2019 at 03:03.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •