Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 40 of 76

Thread: eFootball PES 2020-21 (include season update)

  1. #21
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Μπηκα δευτερη σελιδα?
    Κι εγω με τις lite versions ασχολουμαι τις 2 τελευταιες χρονιες, αραια και που ειναι το παιχνιδι που με χαλαρωνει ειδικα οταν παιζω απαιτητικα games στυλ souls κτλ.
    Δεν εχω ιδεα για τις επιλογες, το online, τα modes, το licencing κτλ, αυτο που μπορω να πω μιας και εχω δοκιμασει εκτενως και το fifa φετος σε φιλο ειναι οτι το pes στον τομεα gameplay παραπαμενει για μενα η ανωτερη εμπειρια. Πολυ ανωτερη για τα δικα μου γουστα παντα. Ειδικα τα 2 τελευταια χρονια εχουν βελτιωσει πολυ τη μηχανη, καποια χουγια εχει και φαινεται οτι δεν θα τα ξεπερασει ποτε αλλα εχουν βρει την ισορροπια μεταξυ arcade και simulation, το παιχνιδι ειναι πολυ πιο fun to play απο το Fifa για μενα. Aκομα και τα production values που υποτιθεται οτι χωριζουν τα 2 παιχνιδια, εγω δεν τα βλεπω για να πω την αληθεια. Τα μοντελα ειναι πολυ πιο εντυπωσιακα και lifelike στο pes.
    Αν βγαλουν next gen version φετος λογικα θα την τιμησω για χαλαρο gaming.


  2. #22
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Να πω και κάτι σαν vs και εγώ. Από gameplay το προ δεν ξέρω αν είναι καλύτερο του fifa και αυτό είναι υποκειμενικό κιόλας, από support όμως η ea το έχει, και το έχει πάρα πολύ. Ακόμα και τώρα βγάζει patch για το fifa 20 και το τελευταίο patch

    Που μπορούσε να μην έμπαινε στην διαδικασία καν να δει τι μπορεί να κάνει στο online κομμάτι αλλά ασχολείται από τώρα για το fifa 21. Τα τελευταία patch του κάθε fifa συνήθως αυτό κάνουν. Για μένα κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στο pro δυστυχώς μιας και ακόμα και φέτος βάζοντάς ένα torrent κλείνει τα ματσάκια (τουλάχιστον έτσι έβλεπα στα forum τον πρώτο καιρό που βγήκε)
    Το προ θέλει καλό support team για μένα, αυτήν την στιγμή πάει στον αυτόματο
    Ειχα να παρω ποδοσφαιρακι απο το 2017. Φετος τα επαιξα και τα 2. Καταλαβαινω τι λες για το φιφα. Εχει φοβερη υποστηριξη και οι ανθρωποι εκει το προσπαθουν πολυ πραγματικα(αλλα εχουν και τα χρηματα να το κανουν). Αυτο που αντιλαμβανομαι εγω παιζοντας και τα 2 αρκετα φετος, ειναι οτι οι του PES ειναι περισσοτερο ταλαντουχοι, οτι κανουν το κανουν πιο σωστα απο το fifa. Αλλα και του fifa απο το 2009 ειναι και αυτοι αξιολογοι.

    Το προ για αρκετα χρονια απο το 2006 και μετα για μενα ηταν απαλευτο. Δεν ξερω τι παθανε. Εκει το φιφα ανεβηκε πολυ, αλλα εχει μεινει στασιμο πλεον.

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Μια σελιδα αλλα για οποιον γνωριζει πλεον το προ εχει καλυτερο και πιο ρεαλιστικο gameplay σε σχεση με το εντελως arcade fifa το οποιο εδω και 5 χρονια ειναι σχεδον ιδιο. Μονο στα φρου φρου ειναι καλυτερη η ΕΑ. Επισης, στο προ εχει απειρα option files για ps4/pc οπου εχεις ολα τα πρωταθληματα, παικτες, σηματα, ομαδες κλπ. Πολυ καλο παιχνιδι...Του χρονου προβλεπω ανοιγμα ψαλιδας ποιοτητας προ-φιφα υπερ προ. Και το λεω ενω επαιζα φιφα απο φιφα08 εως και φιφα19
    Ενταξει δεν ειναι arcade το fifa, εχει ακομα καλυτερο manual για μενα.
    Εσενα δεν σου φαινεται καπως χειροτερο αυτο του PES?


    Παντως ξεκιναμε παλι απο την αρχη νομιζω στην νεα γενια. Και οι δυο πιθανον θα τα ανανεωσουν αρκετα(αν η ΕΑ δεν το κανει οπως το 2008, εχει χασει το τρενο). Οποτε εχει ενδιαφερον να δουμε ποσο καλα θα ειναι.
    .

  3. #23
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Εγώ pds είδες μίλησα μόνο για support τίποτα άλλο. Ξέρω πχ αν πάρω fifa ότι bug και να έχει θα λυθεί ενώ στο pro παλαιότερα είχε bug τελείωνε εκεί το θέμα. Θυμάμαι τώρα που σε κάποιο pro είχε bug το super cancel και περνούσες έτσι τους αντιπάλους.

  4. The Following User Says Thank You to djpar For This Useful Post:

    PDS (07-05-2020)

  5. #24
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ειχα να παρω ποδοσφαιρακι απο το 2017. Φετος τα επαιξα και τα 2. Καταλαβαινω τι λες για το φιφα. Εχει φοβερη υποστηριξη και οι ανθρωποι εκει το προσπαθουν πολυ πραγματικα(αλλα εχουν και τα χρηματα να το κανουν). Αυτο που αντιλαμβανομαι εγω παιζοντας και τα 2 αρκετα φετος, ειναι οτι οι του PES ειναι περισσοτερο ταλαντουχοι, οτι κανουν το κανουν πιο σωστα απο το fifa. Αλλα και του fifa απο το 2009 ειναι και αυτοι αξιολογοι.

    Το προ για αρκετα χρονια απο το 2006 και μετα για μενα ηταν απαλευτο. Δεν ξερω τι παθανε. Εκει το φιφα ανεβηκε πολυ, αλλα εχει μεινει στασιμο πλεον.



    Ενταξει δεν ειναι arcade το fifa, εχει ακομα καλυτερο manual για μενα.
    Εσενα δεν σου φαινεται καπως χειροτερο αυτο του PES?


    Παντως ξεκιναμε παλι απο την αρχη νομιζω στην νεα γενια. Και οι δυο πιθανον θα τα ανανεωσουν αρκετα(αν η ΕΑ δεν το κανει οπως το 2008, εχει χασει το τρενο). Οποτε εχει ενδιαφερον να δουμε ποσο καλα θα ειναι.
    Κοιτα παιζω μονο manual απο το 2008 στο φιφα. Ακομα και αν ειναι καλο το manual του φιφα, ολο το υπολοιπο πακετο χαλαει το gameplay. Μπορει στο προ να ειναι πιο σκληρο το μανουαλ στα σουτ και δυσκολο, αλλα το ολο πακετο ρεαλισμου σε αποζημιωνει

  6. #25
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Aυτο που με χαλαει στο manual ειναι οτι επιλεγει παιχτη καποιες φορες με αρκετα scripted τροπο. Στο fifa ειναι πιο free.
    .

  7. #26
    PS4forums Fanatic Desmond's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Αθήνα - Καλογρέζα
    Posts
    4,978
    PSN ID
    q1908gate13
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Εγώ pds είδες μίλησα μόνο για support τίποτα άλλο. Ξέρω πχ αν πάρω fifa ότι bug και να έχει θα λυθεί ενώ στο pro παλαιότερα είχε bug τελείωνε εκεί το θέμα. Θυμάμαι τώρα που σε κάποιο pro είχε bug το super cancel και περνούσες έτσι τους αντιπάλους.
    Υπάρχει ένα καταστροφικό bug/glitch που κρασάρει το fifa σε tournament mode χωρίς να ιδρώσει το αυτί της EA. Μιλάμε για εντελώς broken κατάσταση.Αν επρόκειτο για FUT θα είχαν ξεσκιστεί να το φτιάξουν.
    https://answers.ea.com/t5/Bug-Report...t/td-p/8313624
    ps.sorry για το offtopic

  8. #27
    PS4forums Fanatic msnes7's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    karditsa
    Posts
    3,194
    PSN ID
    msnes7 (us) menios1976 (gr)

    Default

    Κατεβασα την lite η οποια δεν εχει και πολλα πραγματα αν δεν εχεις και plus για να παιξεις online.Μου αρεσε ομως εχει βελτιωθει πολυ απο το τελευταιο pro που ειχα παιξει (δεν θυμαμαι ποτε).Ο τροπος κινησης των παικτων,τα σουτ ,οι ψηλες μπαλιες.Μεγαλο μειον τα replays(εκνευριστικα πολλα).Αναπολω τις παλιες καλες εποχες με τα πρωταθληματα που καναμε με το τρελο lag!!!!!!!!!!!!!

  9. The Following User Says Thank You to msnes7 For This Useful Post:

    PDS (23-05-2020)

  10. #28
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Αληθεια τι τραγικη φαση αυτο με τα ριπλει; Γελαει ο κοσμος. Εγω πιστευω οτι το κανουν για να φορτωνει το παιχνιδι παρακατω δεν εξηγειται αλλιως το υποχρεωτικο ριπλει...


  11. #29
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13
    .

  12. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    mihalis13 (28-05-2020)

  13. #30
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το αγόρασα μιας και ήταν καλή τιμή, είχα παίξει πριν λίγο καιρό το lite και μου άρεσε αρκετά.
    Spoiler!

  14. The Following User Says Thank You to mihalis13 For This Useful Post:

    PDS (28-05-2020)

  15. #31
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Αληθεια τι τραγικη φαση αυτο με τα ριπλει; Γελαει ο κοσμος. Εγω πιστευω οτι το κανουν για να φορτωνει το παιχνιδι παρακατω δεν εξηγειται αλλιως το υποχρεωτικο ριπλει...
    Polaki για πες κάνα καλό option file ρε συ. Θυμήθηκα πόσο χάλια είναι τα pes με τα δικαιώματα...
    .

  16. #32
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    pesuniverse v6.0 εχει τα παντα ολα μεσα κομπλε και ξενοιασες

  17. The Following User Says Thank You to polakis For This Useful Post:

    PDS (29-05-2020)

  18. #33
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    το κατεβασα και εγω και εχοντας να παιξω προ κανα 4 χρονια εχω να πω οτι με δυσκολευει πολυ στον χειρισμο.. εχω 2 μερες που παιζω και με δυσκολευει.
    δεν μπορω να ντριμπλαρω με κανεναν παιχτη. εχω το alexis sanchez στη ιντερ και δεν μπορω να προσπερασω ουτε τον τελευταιο παιχτη στην σπαλ για παραδειγμα..
    υπαρχει κατι που εχει αλλαξει και το κανει πιο ευκολο?

  19. #34
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Η κλασικη κοφτη ντριπλα ειναι τετραγωνο και μετα Χ, τωρα τις υπολοιπες δεν τις εχω δουλεψει. Εχει προπονηση παντως, ισως εκει βοηθηθεις.
    .

  20. #35
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    την κοφτη ντριμπλα την χρησιμοποιω αλλα ολα τα αλλα μου φαινονται βουνο.. δεν μπορω να ντριμπλαρω με την μπαλα στα ποδια με τιποτα

  21. #36
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,007
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    https://www.engadget.com/2020-03-12-...-april-30.html

    Από ότι φαίνεται θα υπάρξει dlc Europe με όλες τις ομάδες official και το tournament!
    Μια χαρα !

  22. #37
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Οι ντριμπλες γινονται με R2 πατημενο και δεξι μοχλο πανω κατω κλπ. Και κυριως με δεξι και αριστερο μοχλο. Δεξι σε μια κατευθυνση πατημενο και τον αριστερο στιγμιαια προς καπου ή κυκλο κλπ...

  23. #38
    AriStos13's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ριο, Πατρα
    Posts
    5,602
    PSN ID
    Aristos13
    Name
    Αρης

    Default

    το ειδα στην προπονηση και σε κατι βιντεακια στο youtube αλλα δεν συνηθίζετε με τιποτα. παλευω παλευω αλλα δεν μπορω με τιποτα να συνηθισω και τους 2 μοχλους.
    δεν υπαρχει καμια ρυθμιση να το απενεργοποιεί αυτο ε? και να γυρισουμε στον παλιο χειρισμο

  24. #39
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    pesuniverse v6.0 εχει τα παντα ολα μεσα κομπλε και ξενοιασες
    Αψογο, το περασα. Θενκς.

    Αν παιξω το mode που εχω ενα παιχτη, θα μπορουσα πχ να βαλω τον Μαραντονα στην Ναπολη και να τον επιλεξω? Δεν βρισκω κατι τετοιο.
    .

  25. #40
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Με τέτοια εξευτελιστική τιμή είπα να το τσιμπήσω κι εγώ.
    Τελευταίο Pro που αγόρασα (πάντα day 1) ήταν ή το 12 ή το 13 στο PS3, οπότε είναι το πρώτο μου Pro στο PS4 (και τελευταίο λογικά λόγω PS5).
    Ξέρω τι να περιμένω, κατέβαζα τα demo και τις lite εκδόσεις όλα αυτά τα χρόνια,
    έχω δοκιμάσει τα FIFA από το EA Access αλλά ποτέ μου δεν τα βρήκα διασκεδαστικά όπως το Pro.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •