Results 1 to 5 of 5

Thread: WS-37338-4

  1. #1
    Advanced Member ary4022's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    503
    PSN ID
    ary4022
    Name
    Χαρης

    Default WS-37338-4

    Καλημέρα αν και έχω σταματήσει να παίζω ο ανηψιός μου όχι
    λατρεία το fortnite
    στο ψητό του χάκαραν την κονσόλα έκλεψαν τα λεφτά της γιαγιάς και έφαγε και ban .έχουμε κάποιον που να μπορεί να βοηθήσει γιατί η sony ....
    εάν κάποιος ξέρει και μπορεί ας μας βοηθήσει ευχαριστώ Χάρης
    το mail μου είναι kordas4022@gmail.com
    ευχαριστώ
    Σε συνέχεια της τηλεφωνικής επικοινωνίας σας παραθέτω τα εξής:


    30/11/2018 ανακάλυψε η πεθερά μου άδειασμα του λογαριασμού της στην Εθνική τράπεζα!
    Αμέσως επικοινώνησε με τη τράπεζα και έφραξε το λογαριασμό της τηλεφωνικά αρχικά! Την ενημέρωσαν ότι έχει γίνει ανάληψη από Αμερική και ότι πρέπει να επισκεφτεί άμεσα ένα υποκατάστημα της Εθνικής και να ακυρώσει τη κάρτα!Εννοείται ότι έγινε φραγή της κάρτας.

    Όντως πήγε στο υποκατάστημα,ακύρωσε τη κάρτα και το λογαριασμό και έφτιαξε καινούργιο! Από εκείνη τη στιγμή ξεκίνησε να ξετυλίγετε το κουβάρι της υπόθεση!

    Οι αγορές με τη χρεωστική ήταν δύο των 20ευρώ ( μία περίπου Απρίλιο -Μάιο και η άλλη τον Αύγουστο του 2018) και αφορούσαν χαρακτήρες του Fortnite.
    Όταν 30/11/2018 πήγε να πάρει το υπόλοιπο της σύνταξης της που ήταν περίπου 215ευρώ ανακάλυψε ότι είχαν μείνει μόνο 30ευρώ τα οποία και έβγαλε!
    Ακολούθησε η παραπάνω διαδικασία με τη τράπεζα και την ενημέρωσαν ότι μετά τη τελευταία αγορά του Αυγούστου κάποιος έχει χακάρει τη κονσόλα με το λογαριασμό του γιου μου kkatsiaris0211gmail.com) και μέσω αυτής γίνονταν συνεχείς αναλήψεις του ενός ή δύο ευρώ στο λογαριασμό της ώστε να μη κινήσουν υποψίες! Να σημειώσω ότι δεν έδωσε τη πρέπουσα σημασία τότε γιατί θεώρησε ότι ήταν χρεώσεις από αναλήψεις ΑΤΜ άλλων τραπεζών!
    Της είπαν ότι σε μία μέρα της πήραν τα 185ευρώ με συνεχόμενες αναλήψεις των 10 ή 15 ή 20ευρώ !
    Ακόμη και εκείνη τη στιγμή που έκανε τις διαδικασίες για νέα κάρτα και λογαριασμό της γίνονταν προσπάθεια ανάληψης!
    Έκανε αίτημα Αμφισβήτησης και την ενημέρωσαν ότι θα περάσουν κάποιοι μήνες μέχρι να πάρει τα χρήματα της πίσω.
    Εγώ ως ιδιοκτήτης της κονσόλας(επισυνάπτω φωτογραφίες) επικοινώνησα με την υποστήριξη της Sony και αφού προσπαθούσε να με πείσει η συνάδελφό σας ότι εμείς κάναμε τις αναλήψεις ενώ υπάρχει όλο το ιστορικό και οι κινήσεις στο αρχείο της τράπεζας τελικά συμφωνήσαμε στο αίτημα της Αμφισβήτησης από πλευράς μου και ότι θα κλειδώσει η κονσόλα για λόγους ασφαλείας το οποίο βέβαια κλείδωμα δεν έγινε ποτέ (αριθμός αιτήματος: 17808415)!!
    Μετά από κάποιες μέρες και αρκετού διαβάσματος γενικά και ειδικά για το θέμα ανακάλυψα τις αναλήψεις στη κονσόλα. Επίσης έφερα μηχανικό ΙΤ security και με ενημέρωσε ότι μου έχει δημιουργήσει Ghost κονσόλα στη Αμερική με αντίγραφο του σειριακού αριθμού της κονσόλας μου και αυτός ήταν ο κύριος χρήστης της κονσόλας γιαυτό φαίνεται η κονσόλα στις αναλήψεις! Εννοείται ότι αφαίρεσα και το τρόπο πληρωμής μέσω κάρτας από τη κονσόλα!

    Άλλαξα username από alex29051977@yahoo.gr σε akatsiaris21@gmail.com και κωδικό, διέγραψα το λογαριασμό του γιου μου και εκ τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι και χθες!



    Τελικά τα χρήματα τα πήρε πίσω η πεθερά μου πριν μέσα Ιουνίου 2019 χωρίς καμία ενημέρωση βέβαια από κανένα εκ των δύο (Sony- Τράπεζα)!


    Σήμερα που προσπάθησα να μπω στην κονσόλα μου δεν με αφήνει με κωδικό σφάλματος WS-37338-4 .


  2. #2
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Πριν δεν έγραφες ότι θα κλειδωθεί για λόγους ασφαλείας, κλειδώθηκε ο κωδικός αυτός αυτό λέει ότι κλείδωσαν την κονσόλα δεν μπορεί να συνδεθεί online,τωρα αν είναι για λίγο η μόνιμο δεν ξέρω, κανονικά έπρεπε να σου έρθει email.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  3. #3
    Advanced Member ary4022's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    503
    PSN ID
    ary4022
    Name
    Χαρης

    Default

    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Πριν δεν έγραφες ότι θα κλειδωθεί για λόγους ασφαλείας, κλειδώθηκε ο κωδικός αυτός αυτό λέει ότι κλείδωσαν την κονσόλα δεν μπορεί να συνδεθεί online,τωρα αν είναι για λίγο η μόνιμο δεν ξέρω, κανονικά έπρεπε να σου έρθει email.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Quote Originally Posted by Christos33 View Post
    Πριν δεν έγραφες ότι θα κλειδωθεί για λόγους ασφαλείας, κλειδώθηκε ο κωδικός αυτός αυτό λέει ότι κλείδωσαν την κονσόλα δεν μπορεί να συνδεθεί online,τωρα αν είναι για λίγο η μόνιμο δεν ξέρω, κανονικά έπρεπε να σου έρθει email.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    σωστά ως εδώ αλλά τώρα ζητάνε λεφτά για να την ξεκλειδώσουν
    δεν έβαλα ολο το mail



    Αυτό που εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω στην τηλεφωνική μας επικοινωνίας είναι ότι για να ξεκλειδώσει ο λογαριασμός μου (και όχι του γιου μου) ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΛΗΡΏΣΩ δύο voucher των 50 και 20ευρώ επειδή είναι χρεωμένος ο λογαριασμός!! Για ΠΟΙΟ ΛΌΓΟ?? Από που είναι χρεωμένος???

  4. #4
    Moderator Nek_Food's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Helghan after the bomb (aka Athens)
    Posts
    7,086
    PSN ID
    Nek_Food

    Default

    Αναρωτιέμαι ρώτησες αν ο μικρός έδωσε τους κωδικούς (email+password) σε κανέναν με την υπόσχεση ότι μπορεί να του κάνει δώρο διάφορα για το παιχνίδι που έπαιζε; Δεν είναι λίγες οι φορές που οι χρήστες δίνουν τα στοιχεία των λογαριασμών τους ακόμη και σε αγνώστους, κυρίως με την ελπίδα ότι θα τους βοηθήσουν να αποκτήσουν κάτι που τα λεφτά της οικογένειας δεν αρκούν. Υπάρχει και το λεγόμενο game sharing που γίνεται ανάμεσα σε ανθρώπους που λογικά υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη αλλά πάλι το να δίνεις πρόσβαση στην πιστωτική/χρεωστική σου κάρτα σε άλλο πρόσωπο είναι ένα βήμα πέραν των ορίων ασφάλειας.

    Φυσικά κατά την γνώμη μου, κακώς είχε η κονσόλα νεαρού ατόμου χρεωστική κάρτα (τραπεζικού λογαριασμού) μόνιμα συνδεδεμένη σε αυτή, ειδικά από την στιγμή που υπάρχουν ακόμη και προπληρωμένες από την εταιρεία που μπορείς να βρεις σε όλα τα καταστήματα. Από την άλλη μπορείς να χρησιμοποιήσεις με ασφάλεια πιστωτική (κατά προτίμηση) ή χρεωστική εάν δεν έχεις σκοπό να την χρησιμοποιείς για ψηφιακές αγορές συνεχώς, απλά βάζοντας την για την όποια συναλλαγή και μετά αφαιρώντας την από το σύστημα. Προφανώς και υπάρχουν άνθρωποι και εδώ στο φόρουμ που έχουν μόνιμα πιστωτική κάρτα χωρίς πρόβλημα, αλλά αμφιβάλω για το πόσοι από αυτούς μοιράζονται τον συγκεκριμένο λογαριασμό PSN με άλλο άτομο. Βέβαια για νεαρούς χρήστες που δεν έχουν δικό τους εισόδημα και πιθανόν έλεγχο των αγορών τους η καλύτερη λύση μετά τις προπληρωμένες κάρτες της Sony που ήδη ανέφερα είναι οι λεγόμενες gift cards τραπεζών (με επαναφόρτιση).

    Η τράπεζα νομίζω ακολούθησε την διαδικασία για την επιστροφή των χρημάτων και συνήθως αποστέλλουν εγγράφως επιστολές κατά την έναρξη της όποιας διεκδίκησης και με την ολοκλήρωση της, άσχετα αν υπάρχει συνεχής ενημέρωση ή επικοινωνία από άλλα μέσα (π.χ. τηλέφωνο). Επίσης, επειδή το φυσικό ταχυδρομείο είναι σαφώς πιο αργό από την ολοκλήρωση της διεκδίκησης και την όποια επιστροφή των χρημάτων, προφανώς και η επίσημη ενημέρωση σου θα έχει κάποια χρονική καθυστέρηση, αλλά το ότι βλέπεις το ποσό διεκδίκησης να έχει επιστρέψει είναι η καλύτερη και πιο άμεση απάντηση για σένα, τα υπόλοιπα είναι "τυπικά".

    Η Sony σου ζητάει κάποιο ποσό για την ολοκλήρωση του τελευταίου αιτήματος σου γιατί μάλλον κάποιος συνέχισε/πρόλαβε να κάνει χρεώσεις σε αυτήν και έχει δημιουργήσει κάποιο υπόλοιπο το οποίο θα ήθελε να το λάβει. Λογικά αν μπεις μέσω του υπολογιστή στο account σου θα δεις αν υπάρχει υπόλοιπο, πότε και για ποιον λόγο έγιναν αυτές οι χρεώσεις. Εικάζω ότι επειδή λες ότι μπλόκαρες την κάρτα σου από την τράπεζα και την ίδια στιγμή υπήρχαν ενεργά αιτήματα για επιπλέον χρεώσεις, κάποιες να έγιναν πριν ολοκληρωθεί η ακύρωση της και η ενημέρωση της Sony για την αδυναμία ολοκλήρωσης πληρωμών από αυτήν. Τα λεφτά δεν αφαιρέθηκαν από τον λογαριασμό σου, αλλά η Sony έχει "παραδώσει" ήδη το όποιο προϊόν οπότε έχει δημιουργηθεί χρεωστικό υπόλοιπο που εκκρεμεί η πληρωμή του. Επίσης, μπορεί να σου ζητάει χρήματα για τις αγορές που έγιναν και γνωρίζεις, για τις οποίες έγινε η αμφισβήτιση και επιστροφή των χρημάτων πίσω σε εσένα, οπότε η Sony βρέθηκε να μην έχει λάβει το ποσό που ανέφερες αρχικά ότι πήραν από την κάρτα/λογαριασμό σου (πιθανόν τώρα που το σκέφτομαι να είναι απλά αυτό).

    Δεν ξέρω τι εννοείς με το ότι έγινε ghost κονσόλα με το ίδιο serial number, είμαι περίεργος για το τι ακριβώς σημαίνει αυτό και νομίζω θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε περισσότερα γύρω από αυτό. Έχω μία υποψία για το τι θα μπορούσε να έχει γίνει, αλλά θα ήθελα είτε να επιβεβαιώσω κάτι που ήδη γνωρίζω ή γιατί όχι να μάθω κάτι καινούργιο γύρω από το μηχάνημα που χρησιμοποιώ.

    Για τον αποκλεισμό:
    https://www.playstation.com/el-gr/ge...-and-accounts/

  5. #5
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Έτσι όπως τα λέει ο Nek το είχα σκεφτεί κ εγώ, ότι εσύ πήρες τα λεφτά σου επειδή δεν έκανες τις αγορές, αλλά τις είχε κάνει κάποιος άλλος μέσα από την κονσόλα σου κ κατά πάσα πιθανότητα ο μικρός είχε δώσει την πρόσβαση.
    Θέλει μεγάλη προσοχή όταν έχεις κάρτα μέσα κ δίνεις την κονσόλα σε μικρό παιδί, καλύτερη επιλογή είναι να ζητά κωδικό κατά την εκτέλεση της συναλλαγής κ ο κωδικός να τον ξέρεις μόνο εσύ, έτσι έχω κάνει εγώ οπότε κ τα παιδιά μου να ανοίξουν την κονσόλα κ πατήσουν κουμπιά στην τύχη να σταματήσει στην επαλήθευση, τέλος πάντων αυτό δεν είναι το ζήτημα πλέον.
    Τώρα το μόνο που σου μένει είναι να μιλήσεις με Sony κ να τους πείσεις ότι η αγορές ήταν από παραπλάνηση η οτιδήποτε που να σε πιστέψουν κ δεκτουν να ανοίξουν ξανά την κονσόλα.
    Γαμωτο από αυτό σκατοπαιχνίδι έχω ακούσει τόσα πολλά που έχουν γίνει γιατί κύριως παίζουν παιδιά κ είναι εύκολο να τα ξεγελάσουν,μιλαμε έχουν χάσει αρκετός κόσμος λεφτά κ δεν το λέω μόνο γιε σένα, το λέω για όλους καλό είναι που το αναφέρεις κιόλας να βλέπουν κ άλλοι πως μπορείς να την πατήσεις αν δεν προσέξεις σε μερικά απλά πράγματα που δεν είχες σκεφτεί ότι μπορεί να γίνουν.
    Edit
    Γιατί δεν ζητάς πρώτα να σου στείλουν της συναλλαγές με email να δεις κ εσύ ακριβώς τι έχει γίνει αγορά.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Christos33; 26-07-2019 at 12:55.

    xbox:Christoforo7s

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •