Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 40 of 40

Thread: Outriders

  1. #21

    Default

    Υπέκυψα κι εγώ τελικά. Έπαιξα 2-3 αποστολές το μεσημέρι. Εννοείται πως δεν έχω άποψη ακόμη. Θα συνεχίσω το βράδυ.

  2. #22

    Default

    Αυτή τη στιγμή ώρα 22:15 του launch ας καταγραφεί άλλο ένα φιάσκο σε launch τίτλου.

  3. #23

    Default

    Πρώτη ξεκάθαρη εντύπωση ότι μοιάζει πολύ στους μηχανισμούς με το gears of war.
    Κινηση-τρεξιμο-dodge..
    Μια χαρά πάντως φαίνεται.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #24

    Default

    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Αυτή τη στιγμή ώρα 22:15 του launch ας καταγραφεί άλλο ένα φιάσκο σε launch τίτλου.
    Πρέπει να έχω 4-5 crashes μέσα σε μια ώρα.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #25

    Default

    Για να είμαι δίκαιος να πω ότι υπάρχει άμεση ενημέρωση, μέσω των σόσιαλ. Παραδέχονται τις αστοχίες και τα τεχνικά. Δεν "κάνουν την πάπια" και δουλεύουν για να τα λύσουν. Ο τίτλος είναι επανήλθε σχετικά σύντομα χθες βράδυ. Πάντως αυτό το μοντέλο "online service", που δουλεύουν όλοι, μεγάλη μάστιγα.

  6. #26
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Για να είμαι δίκαιος να πω ότι υπάρχει άμεση ενημέρωση, μέσω των σόσιαλ. Παραδέχονται τις αστοχίες και τα τεχνικά. Δεν "κάνουν την πάπια" και δουλεύουν για να τα λύσουν.
    Και αυτό θεωρείται «ινοβέησο»; Πριν 10+ χρόνια η ίδια δουλειά γινόταν μέσω (official) fora. Πολύ καλύτερο IMHO, μιας και τα social έχουν καταντήσει μάστιγα με ανώνυμα death threats, έλλειψη moderation κλπ.

    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Πάντως αυτό το μοντέλο "online service", που δουλεύουν όλοι, μεγάλη μάστιγα.
    Δυστυχώς είναι μονόδρομος πλέον το GaaS μοντέλο για MP games... προσωπικά προτιμώ το παλιό μοντέλο, όπου το MP ήταν συνοδευτικό του SP και υπήρχε και κάποιο lore από πίσω. Όπως π.χ. το Gears of War που αναφέρθηκε ή το Uncharted θα πω εγώ. Γούσταρες το σύμπαν του παιχνιδιού και μετά έμπαινες και στο MP.

    Από GaaS το μόνο παιχνίδι που έχω δει να προσπαθεί να χτίσει κάποιο lore (χωρίς να έχει SP ανάλογο) είναι το Apex πάνω στο σύμπαν του Titanfall.

    Κάτι παιχνίδια στυλ Fortnite τα θεωρώ εντελώς κουκουρούκου, δηλαδή χωρίς ταυτότητα. Πότε βάζουν Batman skins μέσα, πότε Lara Croft. Το λες και "x86" των MP (aka δεν έχω δικό μου lore, αλλά μια χαρά κλέβω από εδώ κι από εκεί με τα φράγκα και τις πλάτες της Epic Games ).

    Σόρρυ αν ακούγομαι κάπως επικριτικός, αλλά για αυτό έγραψα παραπάνω ότι μου φάνηκε generic μέχρι αηδίας (κάτι που δεν έχω πει π.χ. για το Gears, που ήταν και XBOX exclusive κάποτε). Είμαι της παλιάς σχολής σε MP.
    Last edited by psx3; 02-04-2021 at 14:45.

  7. #27

    Default

    "Και αυτό θεωρείται «ινοβέησο»; Πριν 10+ χρόνια η ίδια δουλειά γινόταν μέσω (official) fora. Πολύ καλύτερο IMHO, μιας και τα social έχουν καταντήσει μάστιγα με ανώνυμα death threats, έλλειψη moderation κλπ." (πήρα αυτό το κομμάτι για να μην κάνω quote ολόκληρο το ποστ σου)

    Όχι! Σε καμιά περίπτωση. Δεν εννοούσα αυτό. Εννοούσα ότι έλαβαν αμέσως το feedback του κόσμου, αναγνώρισαν τα προβλήματά κι άρχισαν να δουλεύουν. Δεν έκαναν τον" Κινέζο". Ούτε εμφανίστηκαν την επόμενη ώρα, μέρα, αλλά αμέσως. Αυτό. Τίποτα περισσότερο.
    Εγώ δεν θα μπω σε φόρουμ να δω αν έχει βγει offline ένα mp παιχνίδι που παίζω. Θα ανοίξω το Twitter, θα κάνω ένα search κσι θα δω. Σαφώς και δεν είναι "ινοβέησο". Διευκολύνει όμως.
    Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

  8. #28
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Και αυτό θεωρείται «ινοβέησο»; Πριν 10+ χρόνια η ίδια δουλειά γινόταν μέσω (official) fora. Πολύ καλύτερο IMHO, μιας και τα social έχουν καταντήσει μάστιγα με ανώνυμα death threats, έλλειψη moderation κλπ.

    Παραδόξως ναι, είναι ινοβέησο να είσαι ειλικρινής με τους χρήστες σου όταν άλλοι σου κρύβουν όχι το περιεχόμενο και τις λεπτομέρειες, αλλά το ίδιο το παιχνίδι μέχρι να το πάρεις.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. #29
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Leon_DiZ View Post
    Παραδόξως ναι, είναι ινοβέησο να είσαι ειλικρινής με τους χρήστες σου όταν άλλοι σου κρύβουν όχι το περιεχόμενο και τις λεπτομέρειες, αλλά το ίδιο το παιχνίδι μέχρι να το πάρεις.
    Ναι, αλλά ξαναλέω αυτό υπήρχε και το 2009-2010. Άμεση επικοινωνία game devs <-> gamers. Άρα πως είναι καινοτομία;

    Όμως αλλάξανε οι εποχές, σβήσανε τα fora και πλέον αυτή η συζήτηση μεταφέρθηκε στα social media τύπου Twitter κλπ. Το μέσο άλλαξε.

    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Εννοούσα ότι έλαβαν αμέσως το feedback του κόσμου, αναγνώρισαν τα προβλήματά κι άρχισαν να δουλεύουν. Δεν έκαναν τον" Κινέζο". Ούτε εμφανίστηκαν την επόμενη ώρα, μέρα, αλλά αμέσως. Αυτό. Τίποτα περισσότερο.
    Απλά λέω ότι δεν είναι οι πρώτοι που εφαρμόζουν τέτοια στρατηγική. Σίγουρα δεν έχουμε όλοι τις ίδιες εμπειρίες & παραστάσεις, οπότε για αυτό μπορεί να μην γίνομαι κατανοητός.



    Quote Originally Posted by Conjure7 View Post
    Εγώ δεν θα μπω σε φόρουμ να δω αν έχει βγει offline ένα mp παιχνίδι που παίζω.
    Δεκτό, αλλά κάποτε ήταν στα ντουζένια τους τα fora και ήταν μονόδρομος για να βρεις πληροφορίες άμεσα (γιατί έπεσε ο server, τι content ετοιμάζουν κλπ.)

    Πιθανότατα λόγω ανόδου του mobile βολεύει περισσότερο το Twitter (πόσοι έχουν PC/Mac πλέον ως primary computing πλατφόρμα? σίγουρα ελάχιστοι).

    ΥΓ: Παιδιά ειλικρινά δεν θέλω να σας χαλάσω την διασκέδαση (αν την βρίσκετε με το Outriders), αλλά σίγουρα κάποια πράγματα δεν είναι καινοτομία. Εκεί είναι η ένστασή μου, τίποτα άλλο. Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
    Last edited by psx3; 02-04-2021 at 15:29.

  10. #30
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Για να γίνω πιο κατανοητός, θα θυμίσω ένα παράδειγμα για να δείξω τι εννοώ περί «αμεσότητας» (πιο άμεσο από αυτό δεν γίνεται!):

    https://www.giantbomb.com/uncharted-...s-game-525071/

    Μόλις είχε κυκλοφορήσει το Uncharted 3 και κάποιοι fans παρατήρησαν ότι κάτι ήταν "off" με την στόχευση.

    The debate started on their own forums at naughtydog.com, and quickly spread to the popular gaming message board NeoGAF.
    Τι έκανε η ND; Κάλεσε κάποιους από το NeoGAF (προφανώς άτομα κοντά στην Καλιφόρνια) στο studio να το διερευνήσουν μαζί. Δεν αναφέρω καν το γεγονός ότι για κάποιους ήταν σίγουρα μεγάλη τιμή να επισκεφθούν ένα αγαπημένο τους studio.

    Πιο ΑΜΕΣΟ από αυτό (face2face) δεν γίνεται.-

    Και ναι, ξέρω ότι από τότε έχουν αλλάξει πολλά... σε εποχές COVID αυτό δεν μπορεί να γίνει. Ας μην κολλήσουμε εκεί.

    Η ουσία είναι ότι αμεσότητα υπήρχε και παλιότερα... εκεί ήταν η διαφωνία μου.

    Πιστεύω ότι δεν έχουμε κοινά σημεία αναφοράς (δεν ξέρω τι παιχνίδια έχετε στο μυαλό σας, εγώ πάντως έγινα πιο σαφής για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις), εξού και η διαφωνία που προέκυψε.

  11. #31

    Default

    Μια απλή κακομοιριά το παιχνίδι
    Απλά ξεφτίλα
    Μόνο crashes κ disconnections
    Κ εχθές το βράδυ έκλεισαν κ τους σερβερ για να φτιάξουν τα προβλήματα και μία από τα ίδια σήμερα

    Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #32
    Forum GOD djpar's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Νέα Σμύρνη
    Posts
    9,732
    PSN ID
    DJ-Paris7
    Name
    Πάρης

    Default

    Προβλήματα που δεν υπήρχαν στο demo. Επίσης τα review που είναι... ΤΟ metacritic δεν έχει ούτε 1 review

  13. #33
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Προβλήματα που δεν υπήρχαν στο demo. Επίσης τα review που είναι... ΤΟ metacritic δεν έχει ούτε 1 review
    Αυτό είναι όντως περίεργο.

    Υπομονή 2 μήνες ακόμα να δούμε αν θα είναι ακόμα στην επικαιρότητα ή αν θα έχει ξεφουσκώσει το hype α λα Anthem.

    Γενικά τα τελευταία χρόνια (άντε με εξαίρεση το Destiny 1 που έκανε πάταγο για πολύ καιρό) πολλή φανφάρα στις αρχές και μετά μην είδατε τον Παναή. Λίγα παιχνίδια έχουν legs σε βάθος χρόνου.

  14. #34

    Default

    Σήμερα σηκώθηκα 7:30 έπαιξα ένα ωραίο τρίωρο μέχρι τις 11 αλλά κατόπιν που (προφανώς) άρχισαν να γεμίζουν κόσμο οι servers συνέχεια disconnects και υπόψιν παίζω solo.
    Πρέπει να το φτιάξουν γρήγορα γιατι όταν δουλεύει είναι ένα πολύ ωραίο παιχνίδι .
    Μεγάλη μαλακια αυτό που γίνεται.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by Giannis1979; 03-04-2021 at 15:07.

  15. #35

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Αυτό είναι όντως περίεργο.

    Υπομονή 2 μήνες ακόμα να δούμε αν θα είναι ακόμα στην επικαιρότητα ή αν θα έχει ξεφουσκώσει το hype α λα Anthem.

    Γενικά τα τελευταία χρόνια (άντε με εξαίρεση το Destiny 1 που έκανε πάταγο για πολύ καιρό) πολλή φανφάρα στις αρχές και μετά μην είδατε τον Παναή. Λίγα παιχνίδια έχουν legs σε βάθος χρόνου.
    Προσωπικά δεν με πολυαπασχολει αν θα έχει κανενα παιχνίδι αντοχή στο χρόνο.
    Θέλω να παίξω 20-30-40 (όσες ώρες είναι τέλος πάντων) το παιχνίδι ,να το απολαύσω και να πάω στο επόμενο.
    Δεν γίνεται όμως προφανώς να το απολαύσεις όταν υπάρχουν θέματα disconnect.
    Για μένα απειροελάχιστα παιχνίδια συνυστουν πρόκληση να κάτσω να επενδύσω πολλές εκατοντάδες ώρες σε αυτά.
    Μόνο στο Breath of the wild το έκανα φέτος (χαλάλι αφού τις απόλαυσα όλες) ,ενώ το αμέσως προηγούμενο πρέπει να ήταν το destiny 1 (κρίμα τις ώρες )

    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. #36
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Προσωπικά δεν με πολυαπασχολει αν θα έχει κανενα παιχνίδι αντοχή στο χρόνο.
    Θέλω να παίξω 20-30-40 (όσες ώρες είναι τέλος πάντων) το παιχνίδι ,να το απολαύσω και να πάω στο επόμενο.
    Δεν γίνεται όμως προφανώς να το απολαύσεις όταν υπάρχουν θέματα disconnect.
    Για μένα απειροελάχιστα παιχνίδια συνυστουν πρόκληση να κάτσω να επενδύσω πολλές εκατοντάδες ώρες σε αυτά.
    Μόνο στο Breath of the wild το έκανα φέτος (χαλάλι αφού τις απόλαυσα όλες) ,ενώ το αμέσως προηγούμενο πρέπει να ήταν το destiny 1 (κρίμα τις ώρες )
    Μάλλον είμαστε διαφορετικής φιλοσοφίας στα του MP ή εννοείς ότι σε ενδιαφέρει το solo/Campaign κομμάτι αυστηρά;

    Από ό,τι έχω καταλάβει το «ζουμί» του τίτλου είναι το PvE/Co-op α λα Destiny... όχι το μοναχιλίκι.

    Προσωπικά μου αρέσει να μαθαίνω καλά (meta-game) ένα MP game και να το παίζω για χρόνια με φίλους. Όπως π.χ. πολύς κόσμος παίζει ακόμα Battlefield 1 αν προσέξεις (το BFV ούτε που το αγγίζουν, κι ας είναι νεότερο).

    Όπως είπα, διαφορετική φιλοσοφία. Δεν ήμουν ποτέ αυτής της νοοτροπίας «άντε να το ξεπετάξω, να πάμε στο επόμενο».
    Οι ώρες που λες δεν είναι κρίμα ΑΝ θεωρείς ότι πέρασες καλά με φίλους (το τονίζω!). Αυτό είναι το Α και το Ω σε MP (η καλή παρέα).

    ΥΓ: Για τα disconnections δεν έχω ιδέα τι παίζει, ούτε πως είναι δομημένο το netcode του (p2p vs dedis).

    Βασικά μου φαίνεται πολύ περίεργο να σε πετάει ενώ παίζεις solo (κανονικά δεν πρέπει να έχει εξάρτηση από servers το Campaign).
    Last edited by psx3; 03-04-2021 at 15:17.

  17. #37

    Default

    Quote Originally Posted by psx3 View Post
    Μάλλον είμαστε διαφορετικής φιλοσοφίας στα του MP ή εννοείς ότι σε ενδιαφέρει το solo/Campaign κομμάτι αυστηρά;

    Από ό,τι έχω καταλάβει το «ζουμί» του τίτλου είναι το PvE/Co-op α λα Destiny... όχι το μοναχιλίκι.

    Προσωπικά μου αρέσει να μαθαίνω καλά (meta-game) ένα MP game και να το παίζω για χρόνια με φίλους. Όπως π.χ. πολύς κόσμος παίζει ακόμα Battlefield 1 αν προσέξεις (το BFV ούτε που το αγγίζουν, κι ας είναι νεότερο).

    Όπως είπα, διαφορετική φιλοσοφία. Δεν ήμουν ποτέ αυτής της νοοτροπίας «άντε να το ξεπετάξω, να πάμε στο επόμενο».
    Οι ώρες που λες δεν είναι κρίμα ΑΝ θεωρείς ότι πέρασες καλά με φίλους (το τονίζω!). Αυτό είναι το Α και το Ω σε MP (η καλή παρέα).

    ΥΓ: Για τα disconnections δεν έχω ιδέα τι παίζει, ούτε πως είναι δομημένο το netcode του (p2p vs dedis).

    Βασικά μου φαίνεται πολύ περίεργο να σε πετάει ενώ παίζεις solo (κανονικά δεν πρέπει να έχει εξάρτηση από servers το Campaign).
    Το παιχνίδι solaρεται κανονικά αλλά δεν έχει offline mode όπως πχ το borderlands.
    Είσαι always online και μπορείς ανα πάσα στιγμή να μπεις σε lobby η να φωνάξεις άλλους να μπουν.
    Απαιτεί συνεχές connection στον server.



    Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  18. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    psx3 (03-04-2021)

  19. #38
    Forum GOD Christos33's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Posts
    5,982
    PSN ID
    Christoforos7
    Name
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ

    Default

    Quote Originally Posted by djpar View Post
    Προβλήματα που δεν υπήρχαν στο demo. Επίσης τα review που είναι... ΤΟ metacritic δεν έχει ούτε 1 review
    Εμένα αντίθετος το demo μου έσπασε τα νεύρα να παίξω την πρώτη αποστολή κ μετά το έκλεισα.
    Γενικά πρέπει να έχει μπει πολλοί κόσμος κ πλέον σε αντέχουν οι servers κάτι που το κάνουν πολλά παιχνίδια κ δεν καταλαβαίνω τον λόγο, βάλτε ρε στην αρχή servers να παίζει ο κόσμος πως θα το πάρει αν day one πέφτουν συνέχεια.

    Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    xbox:Christoforo7s

  20. #39
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Το θέμα με τους servers θα στρώσει από μόνο του εν καιρώ, αφού αν δείτε καμπύλες player pool το peak είναι πάντα οι πρώτες μέρες (νέο φρούτο και όλοι θέλουν να δοκιμάσουν το novelty, πριν το βαρεθούν και πάνε στο επόμενο novelty -> rinse & repeat) και μετά φθίνει (άρα μικρότερες απαιτήσεις σε servers).

    Έτσι έχει γίνει με πολλά παιχνίδια κατά καιρούς. Ακόμα και το Driveclub (άλλο είδος/genre, αλλά ήθελε κι αυτό servers).

  21. #40
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Θέλω να πω δεν έχει και πολύ νόημα να νοικιάσουν επιπλέον servers για μερικές μέρες μόνο, αφού λίγο-πολύ ξέρουν πως θα κινηθεί η καμπύλη ζήτησης. Τα ίδια είχαν γίνει και με το Apex.

    Δυστυχώς κάτι τέτοια είναι που με ξενερώνουν στην προοπτική του cloud-only gaming. Συν ότι θα κατεβάζουν τον διακόπτη όποτε γουστάρουν οι χαρτογιακάδες («ααα δεν έχει πλέον ζήτηση αυτό το παιχνίδι, ας το αφαιρέσουμε»).

    Φανταστείτε να βγει κανά cloud-only Uncharted 7 το 2030, να θες να το παίξεις day 1 και να τρως άκυρο λόγω κατειλημμένων servers (θυμηθείτε οι παλιοί τι συνέβαινε ώρες αιχμής στα dial-up modems των ISP -> χαρακτηριστικό παράδειγμα η πάλαι ποτέ X-treme εκεί γύρω στο 2000 που έδινε δωρεάν πρόσβαση).

    Όποιος θέλει να παίξει στο peak της ζήτησης, δυστυχώς θα τρώει άκυρο ελέω overbooking.

    - - - Updated - - -

    Βάζω και μερικά διαγράμματα για να πάρετε μια ιδέα:

    https://miro.medium.com/max/1140/1*7...k3nqUG_xeQ.png



    Δεν υπάρχει online/server-based game που να ξεφεύγει από αυτό τον κανόνα. Όλα φθίνουν σε βάθος χρόνου.
    Last edited by psx3; 03-04-2021 at 16:19.

  22. The Following User Says Thank You to psx3 For This Useful Post:

    mihalis13 (03-04-2021)

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •