Page 15 of 23 FirstFirst ... 5111213141516171819 ... LastLast
Results 281 to 300 of 452

Thread: Elden Ring

  1. #281
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Πάντως λίγο που βλέπω έτσι κρυφά κρυφά πρόκειται για υπερπαιχνιδάρα. Προσπαθώ να κρατηθώ ώστε όταν το πιάσω να ασχοληθώ αποκλειστικά με αυτό. Μιλάμε με σκέφτομαι 250+ level και να ψάχνομαι με τα builds. Πωπωπω. Αρρώστια. Μόνο στον σχεδιασμό του χαρακτήρα πόσες ώρες θα φάω. Χαχαχα.
    Όμως έως τότε έχω δρόμο ακόμη. 50 ώρες Forbidden West και δεν είμαι ούτε στον μισό χάρτη.

  2. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    sndev (06-03-2022)

  3. #282
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Αυτή είναι η μια (θετική)όψη του παιχνιδιού. Υπάρχει και η άλλη όμως αρνητική όψη που λέει ότι το παιχνίδι έχει όντως Side quests, τα περισσότερα από τα οποία το πιο πιθανό ότι θα τα χάσει κάποιος, έτσι όπως είναι γενικά στα παιχνίδια της From.

    Επίσης φτάνοντας στις τελευταίες περιοχές του παιχνιδιού, πέτυχα μαρκάν το χειρότερο μέρος και ειδικά boss του παιχνιδιού,πάνω στο Hagtree ή όπως λέγεται τέλος πάντων. Μεγαλύτερη απογοήτευση είναι το ίδιο το boss που παρόλο που σχεδιαστικά/θεματολογία είναι φοβερό, σαν mechanics είναι από τα χειρότερα που έχει βγάλει η εταιρεία. Μια από τα ίδια και γενικά για την δυσκολία/dmg πάνω στα βουνά που ανεβαίνει απότομα με την κακή έννοια.

    Το παιχνίδι συνολικά είναι φοβερό και πιθανώς το καλύτερο της Souls σειράς. Απλά έχει και κάτι τέτοια κουσούρια,που δεν βοηθάνε καθόλου στην όλη εμπειρία.
    Μα αυτό είναι και όλη η ουσία ότι δεν ξέρεις ποσά side quest υπάρχουν και δεν είναι μόνο τα quest είναι ολόκληρες τοποθεσίες που είναι μυστικές παρά πολλά Boss ,daungeon όπλα
    και πολύ σημαντικά αντικείμενα που μπορεί να τα χάσεις γι αυτό εξερευνείς όσο μπορείς να ανακαλύψεις όσα ποιο πολλά πράγματα μπορείς τώρα αν χάσεις κάτι είναι λογικό
    αλλα δεν θα σε πειράξει γιατί δεν θα το γνωρίζεις κι όλας

    Οι δημιουργοί δε νομίζω ότι έφτιαξαν έναν τόσο massive κόσμο για να πάει κάποιος με ένα play through και να βρει τα πάντα είναι αδύνατο

    Εγω σου λέει σε απαλλάσσω από κάθε είδους δέσμευση από quest η κουκιδες στο χάρτη πάρε αυτό το τεράστιο συμπαν και εξερεύνησε το όπως εσυ νομίζεις

    Θες να κανείς μόνο main story μια χαρά έχει μπόλικο πάρε πχ 60 ώρες θες να εξερευνήσεις ?εκει είναι δικό σου θέμα ποσό χρόνο θες να αφιερώσεις σε ένα τόσο
    μεγαλο συμπαν

    Με λίγα λόγια δεν θέλουν να βάλουν ταμπελάκια στο game δηλαδή κάνε τόσα quest και έχεις ξεκλειδώσει το 67% η πήγαινε σε εκείνο το σημείο και θα ξεκλειδώσεις άλλο 7%
    της συνολικής διαρκείας
    Το αντίθετο μάλιστα δε θέλουν να κάνει κανείς 100% θέλουν ο κόσμος να παίζει και όσο περνάει ο καιρός η gaming κοινότητα να ανακαλύπτει και νέα μυστικά

    Εγω προσωπικά συμφωνώ με αυτή τη λογικη και με εξιτάρει ποιο πολύ να εξερευνήσω και ας χάσω κάποια πράγματα στην πορεία από ένα τόσο massive game

  4. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    gonzalez (07-03-2022)

  5. #283

    Default

    Quote Originally Posted by captainjacko View Post
    Μα αυτό είναι και όλη η ουσία ότι δεν ξέρεις ποσά side quest υπάρχουν και δεν είναι μόνο τα quest είναι ολόκληρες τοποθεσίες που είναι μυστικές παρά πολλά Boss ,daungeon όπλα
    και πολύ σημαντικά αντικείμενα που μπορεί να τα χάσεις γι αυτό εξερευνείς όσο μπορείς να ανακαλύψεις όσα ποιο πολλά πράγματα μπορείς τώρα αν χάσεις κάτι είναι λογικό
    Δεν λεω αυτό. Γενικά η FromSoftware και στην τρόπο παρουσίασης της ιστορίας των παιχνιδιών της αλλά και στα side quests σε όλα της τα παιχνίδια ή σε άλλα πράγματα, πάσχει αρκετά στον τρόπο παρουσίασης/εξηγησης τους.

    Οπως πχ πάσχει να σου αναφέρει για παράδειγμα τα status effects . Μιλάμε για πράγμα που αφορούν το ίδιο το παιχνίδι και άρα σημαντικά και όχι πχ για δευτερεύουσας σημασίας πχ ευκολία πλατίνας που γράφαμε πιο πίσω.

    Εχω εξερευνήσει τον περισσότερο χάρτη ακόμα και τα optional bosses και έχω βρεί ελάχιστα side quests,γιατί δυστηχώς μόνο με guide μπορείς να τα κάνεις/βρεις τα περισσότερα.
    Το ίδιο ακριβώς ίσχυε και στα προηγούμενα Souls παιχνίδια που ήταν πιο γραμμικά από το Elden.

    Δεν είπα να γίνει Ubisoft και να σε πιάσει από το χέρι ή πχ να βάλει easy mode ,αλλά από την άλλη πρέπει να βελτιώσει λίγο τους τομείς που πάσχει εδω και χρόνια.

  6. #284
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,114
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Επειδή εγώ δεν πρόκειται να το παιξω, το βλέπω απο έναν τύπο στο youtube που το κατέχει πολύ καλα το άθλημα. Χθες εκεί που έβλεπα, έρχεται η Παγώνα και κάθησε να δει μαζί μου. Αν και πήγα να την διώξω, ξεροκέφαλη όπως είναι κάθησε και έβλεπε. Και τι μου πετάει σε μια στιγμη? " Αυτό το παιχνίδι δεν είναι καλό, γιατί όταν βγάζει να διαλέξει τα όπλα δεν κάνει pause, ουτε στα boss-ακια" Πόσο κόρη μου είναι.

  7. The Following User Says Thank You to Slay For This Useful Post:

    captainjacko (07-03-2022)

  8. #285
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Χάος !!!

    Το απόλυτο χάος παιδιά !!

    Εκει που βάζεις τα πράγματα σε μια σειρά και λες Θεέ μου τι έχω κάνει για να φτάσω εδώ και να τελειώσω την εξερεύνηση και τα boss

    Σκάει η καινούργια περιοχή και είναι διπλάσια από την προηγούμενη

    Με αυτό το πράγμα που άνοιξε τώρα μπροστά μου εικάζω με αυτό που βλέπω στο χάρτη ότι έχω εξερευνήσει μετά από 93 ώρες μόλις το 1/3 του συνολικού χάρτη

    Μιλάμε οι άνθρωποι το ξεφτίλισαν lol

  9. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    spartan (07-03-2022)

  10. #286
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Φίλε Fulgore μιας και έχεις εξερευνήσει σχεδόν όλο το χάρτη πόσες ώρες έχεις γράψει από περιέργεια ?

    Αυτο που βλέπω εγώ αν η From δεν μας φυλάει καμια έκπληξη ακόμα είναι μόλις το 1/3 σε 93 ώρες πίστευα ότι ήμουν τουλάχιστον στο 50 με 60%

    Θα μείνουμε στον τόπο από τα πολλά ξενύχτια lol

  11. #287

    Default

    Είμαι γύρω στις 70ώρες αλλά δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με side quests, και με online(co op/invasions).

  12. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    captainjacko (07-03-2022)

  13. #288
    Advanced Member v-tidus's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    304
    PSN ID
    v-tidus

    Default

    Μόλις χθες πήρα το platinum στις 120 ώρες. Το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ! Το μόνο μείον για μένα είναι το difficulty spike στο τέλος.
    Πραγματικά σε έκανε πιο πολύ να αγχώνεσαι παρά να ευχαριστιέσαι. Δε θα ασχοληθώ με online και new game plus τώρα, θα περιμένω τα dlc.

  14. The Following 5 Users Say Thank You to v-tidus For This Useful Post:

    captainjacko (07-03-2022),hakoo (07-03-2022),obione (07-03-2022),Slay (07-03-2022),Snk (07-03-2022)

  15. #289
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default Elden Ring

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Αυτή είναι η μια (θετική)όψη του παιχνιδιού. Υπάρχει και η άλλη όμως αρνητική όψη που λέει ότι το παιχνίδι έχει όντως Side quests, τα περισσότερα από τα οποία το πιο πιθανό ότι θα τα χάσει κάποιος, έτσι όπως είναι γενικά στα παιχνίδια της From.
    Αυτο ειναι το θεμα για μενα, οτι αναγκαζεσαι επι της ουσιας να χρησιμοποιησεις guide. Κι αν σε αλλα Fromsoft games μπορουσες να τα δεις στο δευτερο και στο τριτο playthrough εδω ειναι πολυ πιο δυσκολο μιας και εγω τουλαχιστον να κανω 2-3 playthroughs σε παιχνιδι 100 ωρων δεν υπαρχει περιπτωση.


  16. #290
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    ρε ενα Quest log λεμε να εχει που απλα να γραφει οτι σου ειπε το Npc,
    ουτε να σου δειχνει που να πας ουτε πως να πας. Δηλαδη μπορουμε κ κουβαλαμε αντικειμενα κ μαγειες κτλ κτλ και ενα σημειωματαριο με οτι σου ζητησε καποιος που συναντησες στον κοσμο δεν εχεις? Εφαγα ενα boss εχθες και δεν παρατηρησα τι μου πεταξε, εφαγα 10 λεπτα να ψαχνω στο inventory μου τι καινουργιο αντικειμενο εχω μηπως ηταν για quest..
    Το παιχνιδι θελει δυστυχως οδηγο γιαυτους που θελουν να το ευχαριστιθουν οπως πρεπει αλλιως θα χασεις το μισο παιχνιδι. ή μηπως να αρχισουμε να βαραμε καθε τοιχο που βρισκουμε μπας κ ειναι illusionary wall?
    Oπως και να΄χει...εθισμος! 60ωρες και παμεεε..

  17. The Following User Says Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    obione (07-03-2022)

  18. #291
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Ρε 'σείς... είναι τόσο εθιστικό που από τη πολύ εξερεύνηση δεν προχωράς την ιστορια


  19. #292
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post
    Ρε 'σείς... είναι τόσο εθιστικό που από τη πολύ εξερεύνηση δεν προχωράς την ιστορια
    Έχει και ιστορία ?? Δεν το είχα προσέξει καθόλου
    Last edited by captainjacko; 07-03-2022 at 14:44.

  20. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    obione (07-03-2022)

  21. #293

    Default

    Quote Originally Posted by FurionMike View Post
    ή μηπως να αρχισουμε να βαραμε καθε τοιχο που βρισκουμε μπας κ ειναι illusionary wall?
    Σε κάτι παραδείγματα όπως το παραπάνω λειτουργούσε λουκούμι το σύστημα με τα messages που αφήνεις κάτω, όπως και για τίποτα εχθρούς πχ αν σε περιμένουν σε καμια γωνία.
    Το κακό με το Elden Ring συγκεκριμένα είναι ότι δυστηχώς καταφέρανε πολλοί να το καταστρέψουν και αυτό το χρήσιμο πράγμα, μιας και τα περισσότερα αυτά σχόλια είναι περισσότερο τρολλάρισμα,πχ να πέσεις κάτω στον γκρεμό ή να βαρέσεις τοίχο που τάχα μου είναι illusion αλλά τελικά δεν είναι.

  22. #294
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    791
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Νιωθω πολυ νουμπας. Απλα πηγα και σκοτωσα τον δρακο και εκατσα και να φαρμαρω σε ενα σημειο με εναν γιγαντα για να ανεβω λεβελ και εχω φτασει στο 44 λεβελ. Ακομα δεν εχω κανει τιποτα γιατι φοβαμαι οτι θα με σκοτωνουν για πλακα. Εχω παιξει μονο το demon souls στο παρελθον στο ps5 και το τερματισα (με βοηθεια οδηγων βεβαια) αλλα ακομα δεν εχω αγγιξει καν την επιφανεια του παιχνιδιου. Με εχουν μπερδεψει το online δεν ξερω καν πως γινεται, πως μπαινουν στα οπλα αυτα που τα δυναμωνουν, τι κανει το crafting που δεν εχω ασχοληθει καθολου και γενικα νιωθω χαμενος. Ειναι ομως μαγευτικο το σκηνικο και θα το συνεχισω μεχρι τελους. Εκπληκτικο παιχνιδι.

  23. #295

    Default

    Quote Originally Posted by FurionMike View Post
    ρε ενα Quest log λεμε να εχει που απλα να γραφει οτι σου ειπε το Npc,
    ουτε να σου δειχνει που να πας ουτε πως να πας. Δηλαδη μπορουμε κ κουβαλαμε αντικειμενα κ μαγειες κτλ κτλ και ενα σημειωματαριο με οτι σου ζητησε καποιος που συναντησες στον κοσμο δεν εχεις? Εφαγα ενα boss εχθες και δεν παρατηρησα τι μου πεταξε, εφαγα 10 λεπτα να ψαχνω στο inventory μου τι καινουργιο αντικειμενο εχω μηπως ηταν για quest..
    Το παιχνιδι θελει δυστυχως οδηγο γιαυτους που θελουν να το ευχαριστιθουν οπως πρεπει αλλιως θα χασεις το μισο παιχνιδι. ή μηπως να αρχισουμε να βαραμε καθε τοιχο που βρισκουμε μπας κ ειναι illusionary wall?
    Oπως και να΄χει...εθισμος! 60ωρες και παμεεε..
    εννοειται πως δοκιμαζουμε ολους τους τοιχους.

  24. #296

    Default

    Quote Originally Posted by tomic20 View Post
    εννοειται πως δοκιμαζουμε ολους τους τοιχους.
    Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πως σας αρέσει αυτό αλλά προφανώς δεν είναι όλα τα παιχνίδια για όλους.
    Είναι θέμα γούστου.
    Εύχομαι να το χαρείτε .


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. The Following User Says Thank You to Giannis1979 For This Useful Post:

    psx3 (07-03-2022)

  26. #297

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πως σας αρέσει αυτό αλλά προφανώς δεν είναι όλα τα παιχνίδια για όλους.
    Είναι θέμα γούστου.
    Εύχομαι να το χαρείτε .


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    χαβαλε κανω, εννοειται πως με τα μηνυματα που αφηνουν οι αλλοι παιχτες στο εδαφος, ξερεις που εχει κατι κρυμμενο.

  27. #298
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Quote Originally Posted by Giannis1979 View Post
    Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω πως σας αρέσει αυτό αλλά προφανώς δεν είναι όλα τα παιχνίδια για όλους.
    Είναι θέμα γούστου.
    Εύχομαι να το χαρείτε .
    3D pixel hunting (εκ του 2D pixel hunting στα adventures)!

  28. #299
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    791
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Παιδια βλεπω κατι βιντεο με ατομα που το τερματιζουν σε 2 ωρες και 50 λεπτα! Μα πως ειναι δυνατον; Απιστευτα πραγματα. Εγω δεν μπορω να περασω τον margit με level 42…

  29. #300
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,273
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Δεν λεει κατι αυτο. Η Speedrun κοινοτητα ειναι τεραστια πισω απο αυτα τα παιχνιδια.

    Παντως παιδια οσοι δεν το εχετε ξεκινησει ακομα και δεν το εχετε αγορασει, καντε την χαρη στον εαυτο σας και παρτε την PS4 εκδοση και παιξτε μεσω backwards compatibility στο PS5... ειναι εγκλημα αυτο που συμβαινει, οι διαφορες ειναι αστειες κυριολεκτικα και το framerate ειναι απροβληματιστο.

    Δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξουν την PS5 εκδοση. Αλλα ακομα και να την φτιαξουν μπορειτε ανετα να κανετε το upgrade οποτε θελετε.

    Συμβουλη φιλικη να μην παιξετε την PS5 εκδοση...

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •