Page 20 of 23 FirstFirst ... 101617181920212223 LastLast
Results 381 to 400 of 451

Thread: Elden Ring

  1. #381

    Default

    Quote Originally Posted by FurionMike View Post

    Ο καλυτερος τροπος για να αποφασισεις αν θα παιξεις ενα παιχνιδι ειναι οπως παλια που δεν ειχαμε youtube κτλ, βλεπαμε τις εικονες (απο περιοδικα) και απο τις εικονες που εβλεπες ηξερες αν ειναι κατι που θα σε τραβηξει να παιξεις ή οχι,
    αμα βρισκαμε και κανα demo το δοκιμαζαμε και αποφασισαμε για αγορα ή οχι. Τωρα οκ demo συνηθως δεν εχουμε αλλα βλεπουμε λιγο gameplay online.
    Καποιος να αγοραζει παιχνιδια επειδη παντου λενε 10/10 must play ειναι μλκια,μην ψαρωνεις να πουλησουν θελουν.
    Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Οτι σε περιπτώσεις σαν του elden ring, παντού λένε για 10/10, must play,επος,αριστούργημα κλπ. Αφού δεν αναφέρουν το παραμικρό ψεγάδι, πως να μην ψαρώσει κάποιος?
    Και αυτό δυστηχώς διαπιστώνεται στα περισσότερα δημοφιλη παιχνίδια,ότι γενικά μόνο διθύραμβοι γράφονται και τίποτα άλλο.

    Και εγώ πριν παίξω το παιχνίδι για επος και αριστούργημα διάβαζα, αλλά αφού το έπαιξα κατάλαβα για άκομη μια φορά ότι μιλάμε κλασσικά για υπερβολές και το παιχνίδι απέχει πολύ από αυτό που λέμε τέλειο,γιατί έχει αρκετά θέματα πέραν των γραφικών και της απόδοσης.
    Πολλά από αυτά τα έχουν αναφέρει(πέραν από μένα)και στο userscore του metacritic διάφοροι(δεν αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν βάλει 0 και 1/10 προφανώς).
    Last edited by Fulgore; 22-03-2022 at 16:51.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    toninio (23-03-2022)

  3. #382

    Default

    Για κάποιο λόγο, δεν με αφήνει ποτέ να πατήσω thanks στο πρώτο ποστ μιας σελίδας.
    Θα επανέλθω με βαθμό, όταν καταφέρω να το τελειώσω, γιατί είναι αλλιώς να το έχεις παίξει όλο, αν και πιστεύω ότι η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται. Εγώ καταλαβαίνω ότι κάποια στιγμή και το "πρήξιμο" του στυλ παντού να βλέπεις "έπος, κορυφαίο" κλπ κλπ είναι υπερβολικό και δεν βλάπτει και λίγο "ξύλο" από κάποια reviews, σε θέματα που πρέπει να θιχτούν, όπως ο τεχνικός τομέας (όχι τα γραφικά, αλλά το να παίζει σωστά, όπως εξήγησε πριν ο Valkyrie). Πάντως, ας μου επιτραπεί να κάνω πάλι το δικηγόρο του διαβόλου και καλά, ότι δηλαδή το Elden Ring δεν απέχει και πολύ από το χαρακτηρισμό "έπος" και "αριστούργημα". Για εμένα είναι και τα δύο. Δεν είναι απλά καλό ή πολύ καλό, είναι κάτι παραπάνω.
    Μπορεί να είμαι από τους λιγότερο απαιτητικούς, δεν ξέρω.

  4. #383
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Για κάποιο λόγο, δεν με αφήνει ποτέ να πατήσω thanks στο πρώτο ποστ μιας σελίδας.
    Θα επανέλθω με βαθμό, όταν καταφέρω να το τελειώσω, γιατί είναι αλλιώς να το έχεις παίξει όλο, αν και πιστεύω ότι η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται. Εγώ καταλαβαίνω ότι κάποια στιγμή και το "πρήξιμο" του στυλ παντού να βλέπεις "έπος, κορυφαίο" κλπ κλπ είναι υπερβολικό και δεν βλάπτει και λίγο "ξύλο" από κάποια reviews, σε θέματα που πρέπει να θιχτούν, όπως ο τεχνικός τομέας (όχι τα γραφικά, αλλά το να παίζει σωστά, όπως εξήγησε πριν ο Valkyrie). Πάντως, ας μου επιτραπεί να κάνω πάλι το δικηγόρο του διαβόλου και καλά, ότι δηλαδή το Elden Ring δεν απέχει και πολύ από το χαρακτηρισμό "έπος" και "αριστούργημα". Για εμένα είναι και τα δύο. Δεν είναι απλά καλό ή πολύ καλό, είναι κάτι παραπάνω.
    Μπορεί να είμαι από τους λιγότερο απαιτητικούς, δεν ξέρω.
    Σε αφήνει, απλά δεν φαίνεται λόγω διαφημίσεων.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  5. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    toninio (24-03-2022)

  6. #384
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Kαταλαβαινω τις λες Fulgore και εχεις δικιο σε αυτο, αμα καποιος δεν το ψαξει και βασιζεται πανω στα reviews θα νομιζει οτι βγηκε η καινουργια παιχνιδαρα που απλα πρεπει να παιξει.

    Γιαυτο επειδη και εγω ως τωρα μονο θετικα(praise) εχω κανει θα πω τα αρνητικα που με κανουν και να μην το θεωρο το παιχνιδι τελειο!(10).
    Aρνητικα:
    - visuals. Nαι ξερω τα ειπαμε παραπανω, συμφωνο και εγω οτι Gameplay>Visuals αλλα οταν αλλο studio κανει remake παιχνιδι σου που βγαζει ματια και εσυ μετα απο ενα χρονο βγαζεις αυτο το αποτελεσμα και δεν το λεω για το overall quality of textures που σιγουρα ειναι υποδιεστερο αλλα frame drops,Pop-in ασταματητο,HDR χαλασμενο. ντροπη τι να πω...
    - Μουσικη πολυ χαμηλοτερης ποιοτητας απο οτι εχουμε συνταντησει στα παιχνιδια του miyazaki ως τωρα. Γενικα soundtrack ψιλο αδιαφορο.
    - η καμερα, ακομα και με full camera speed sensitivity και enabled την επιλογη να σε ακολουθει η καμερα δεν βοηθαει καθολου. Οποτε προτιμησα να μην με ακολουθει η καμερα κ να την χειριζoμαι χειροκινητα.
    - Πολυ ευκολο.Δεν το λεω να το παιξω παιχταρα η κατι, αλλα εχω συνηθισει στα παιχνιδια του να φτυνω αιμα σε καποια boss,πραγματικα δεν υπηρξε ουτε ενα boss που να ασχοληθηκα πανω απο 5 tries ως να το σκοτωσο με αποτελεσμα τα boss να μην μου δημιουργουν εφιαλτες πραγμα που μου αρεσε.. Στο παιχνιδι οποιο οπλο και να αναβαθμισεις , οποιο summon απο τα legendary και να κανεις +10 , oτι και να παιζεις, 2hand,1hand,Μαγειες,λιγο απ'ολα? Ολα ειναι Viable.
    - οι τελευταιες περιοχες του παιχνιδου μου φανηκαν πολυ φτωχες σε σχεση με την εισαγωγη.

    και last but not least the Cinematics.
    Προσοχη spoiler που αφορα τα Endings!
    Spoiler!


    Οverall 9/10
    Ενα παιχνιδι που για τους ηδη fans ειναι ενα μεγαλο playground με ολα αυτα που εχουμε δει ηδη στα προηγουμενα παιχνιδια του με πολλες νεες προσθηκες για να μπορεσει να το ευχαριστηθει και καποιος που ως τωρα λογω δυσκολιας τα παρατουσε,αλλα στο κατω κατω αμα δεν σαρεσαν τα προηγουμενα , μαλλον δεν θα αρεσει ουτε αυτο.

    επισης ασχετα που ξερω οτι σε κανενα τομεα δεν συγκρινονται για εμενα το Bloodborne παραμενει καλυτερο!
    Παμε τωρα για Sony exlcusive Ηοrizon FW να δουμε πιο απο τα 2 στο τελος αφηνει καλυτερη γευση !
    Last edited by FurionMike; 23-03-2022 at 14:56.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    toninio (24-03-2022),Valkyre (23-03-2022)

  8. #385
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Παιδες λεβελ 505 και προχωραω! Ναναι καλα το rune dupe με φιλο που μου εδειξε πως γινεται. Παω να σαρωσω τα παντα στο διαβα μου!!!

  9. #386
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,104
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Να πω κι εγω οτι φυσικα και το δεκαρι και στη δικη μου λογικη δεν χρειαζεται να αντικατοπτριζει την απολυτη τελειοτητα. Δηλαδη δεν θα κοψω ποτε βαθμους απο ενα παιχνιδι επειδη εχει απλα πολυ καλα γραφικα και οχι αψογα. Δεν τιθεται τετοιο θεμα. Δεν χρειαζεται ολα τα παιχνιδια να εχουν γραφικα Horizon ή animation TLOU2 για να τους βαλω δεκαρι στον οπτικο τομεα.

    Απλα το τεχνικο θεμα, ειναι τεχνικο θεμα. Και τα παιχνιδια, ανεξαρτητως του ποσο εντυπωσιακα ειναι τα γραφικα τους, ΠΡΕΠΕΙ τεχνικα να ειναι αρτια και να τρεχουν απροβληματιστα.

    Δεν κοβεις ποντους απο γραφικα, κοβεις απο τεχνικο μερος.

    Τελειοτητα δεν υπαρχει, γι αυτο και το 10αρι πρεπει να το δινεις στο κατι ξεχωριστο, αλλα ΙΜΟ πρεπει να υπαρχουν καποια requirements που θα ειναι παγια και σταθερα.Ενα απο αυτα ειναι το παραπανω. ΙΜΟ παντα.
    Ειδα το 1ο playthrough βετεράνου, που το έπαιζε στο PC σε pre-release version με κάποιον Ι7 και ή την 3080 ή την 3090 και υπήρχαν στιγμές που έβλεπες slide show. Πιθανα να το έφτιαξαν πλέον, αλλά εγώ εαν το έκανα review πάνω απο 9 δεν θα επαιρνε όσο καλό και να ήταν στα υπόλοιπα (που ειναι, και το λεει κάποιος που δεν παιζει souls)

  10. #387
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια εκανα πρωτη δοκιμαστικη βολτα εχθες. Ολα καλα, αλλα ρε σεις με πεταγε εξω καθε περιπου μιση ωρα το παιχνιδι γιατι λεει και καλα εχανε τη συνδεση με το PSN...

    Το ιντερνετ μου μια χαρα ειναι, οποτε δεν ειναι το προβλημα εκει. Ξερει κανεις τι παιζει? ειχαν κι αλλοι τετοια θεματα? Παιζω PS4 version αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο.

    Επισης οπου και να ψαξω δεν βρισκω την επιλογη να παιξω offline.

    Αν εξαιρεσω τις ποσες διακοπες μου εκανε το παιχνιδι πολυ ωραια ηταν η πρωτη βολτα.

  11. #388
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Μου εμειναν 3 τροπαια για πλατινα στο elden ring. Μεγαλο καψιμο μιλαμε.

  12. #389
    Cool Member g10rg0s's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    252
    PSN ID
    g10rg0s241071

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Παιδες λεβελ 505 και προχωραω! Ναναι καλα το rune dupe με φιλο που μου εδειξε πως γινεται. Παω να σαρωσω τα παντα στο διαβα μου!!!
    I need help my friend �� ... Στείλε μήνυμα για βοήθεια
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  13. #390
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Παιδια εκανα πρωτη δοκιμαστικη βολτα εχθες. Ολα καλα, αλλα ρε σεις με πεταγε εξω καθε περιπου μιση ωρα το παιχνιδι γιατι λεει και καλα εχανε τη συνδεση με το PSN...
    Το ιντερνετ μου μια χαρα ειναι, οποτε δεν ειναι το προβλημα εκει. Ξερει κανεις τι παιζει? ειχαν κι αλλοι τετοια θεματα? Παιζω PS4 version αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο.
    Επισης οπου και να ψαξω δεν βρισκω την επιλογη να παιξω offline.
    Αν εξαιρεσω τις ποσες διακοπες μου εκανε το παιχνιδι πολυ ωραια ηταν η πρωτη βολτα.
    Το επαιξα offline only οποτε προφανως δεν ξερω για το προβλημα. Για offline only πας Οptions>System>Network Launch in offline mode η κατι τετοιο νομιζω λεει.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    obione (30-03-2022),Valkyre (29-03-2022)

  15. #391
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Quote Originally Posted by g10rg0s View Post
    I need help my friend �� ... Στείλε μήνυμα για βοήθεια
    Φιλε ενα παιδι απο το ινσομνια μου το εξηγησε και μπηκαμε μαζι και ανεβασαμε λεβελ. Πετας runes, καλεις τον αλλο, ερχεται στον κοσμο σου, τα παιρνει και ξανακανεις load καπως και τα ξαναεχεις και ξανα τα ιδιο. Δεν θυμαμαι ομως ακριβως πως γινεται.

    Δες εδω:
    https://youtu.be/Dt4TD-KnytE
    Last edited by polakis; 29-03-2022 at 23:48.

  16. #392
    Cool Member g10rg0s's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    252
    PSN ID
    g10rg0s241071

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Παιδες λεβελ 505 και προχωραω! Ναναι καλα το rune dupe με φιλο που μου εδειξε πως γινεται. Παω να σαρωσω τα παντα στο διαβα μου!!!
    ΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑ ... all time classic
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  17. #393
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια το disconnect Μου εχει σπασει τα νευρα!!

    Καθε 15 λεπτα με πεταει εξω... επισης ειδα οτι απο εχθες μου αρχισε να μου βγαζει μηνυμα λαθους οτι δεν μπορεσε να κανει upload στο cloud το save μου...

    Δωστε λιγο τα φωτα σας γιατι δεν καταλαβαινω τι του φταιει...

  18. #394
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Τελος μετα απο 116 ωρες. Εκανα τα παντα στον χαρτη, ολα τα dungeons ολα τα καστρα, τα παντα. Μονο καποια quest δεν εκανα που δεν ειχαν και πολυ σημασία

    Απο ενα σημείο και μετα ολα κύλαγαν σε φυσιολογικούς ρυθμούς, τιποτα τοσο παλουκι οπως μου φαινόταν στην αρχη. Εκει που ζορίστηκα απίστευτα και ειναι ίσως το πιο δυσκολο boss που εχω παιξει ποτε ηταν

    Spoiler!



  19. #395
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Τριτη και τελευταια φορα που το λεω γιατι πραγματικα δεν ξερω τι συμβαινει.

    Δεν μπορω να παιξω Online πανω απο 10-15 λεπτα. Η συνδεση μου ειναι μια χαρα. Τι στο καλο συμβαινει??

    Ας βοηθησει καποιος. Τι στο καλο ο μονος ειμαι?

  20. #396
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Δημητρη εγω δεν ειχα κανενα θεμα. Μονο μια φορα με πεταξε που εκαναν συντήρηση. Ολες τις ωρες online τις εβγαλα χωρις το παραμικρό απο την πρωτη μερα. Κανα reset στο ρουτερ εχεις κανει ;

  21. #397
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Δεν εχω κανει, αλλα δεν εχει θεμα η συνδεση μου. Με πεταει εξω και μετα μπαινω κατευθειαν μεσα. Ολες οι συσκευες εχουν κανονικα ιντερνετ. Δεν ξερω τι στο καλο φταιει και πραγματικα μου χαλαει την εμπειρια το σκηνικο.

  22. #398

    Default

    Εγώ offline έπαιξα το παιχνίδι και 1 φορά που έβαλα online να δω τα summons, είχε κλασσικά προβλήματα.

  23. #399
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δοκίμασε άλλο ονλινε παιχνίδι να δεις αν κάνει το ίδιο.

  24. #400
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Δεν εχω κανει, αλλα δεν εχει θεμα η συνδεση μου. Με πεταει εξω και μετα μπαινω κατευθειαν μεσα. Ολες οι συσκευες εχουν κανονικα ιντερνετ. Δεν ξερω τι στο καλο φταιει και πραγματικα μου χαλαει την εμπειρια το σκηνικο.
    Καποιο bug προφανως, δεν εισαι ο μονος που το εχει παθει βεβαια οι περισσοτεροι που κανουν report το συγκεκριμενο θεμα ειναι PC users και οχι console users.
    Καποιο fix για κονσολες δεν ειδα παντως, περαν του ελεγξτε τη συνδεση σας και λοιπες μπαρουφες. Γιατι δεν κανεις delete-reinstall? Ακομα στην αρχη εισαι υποθετω.


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •