Page 19 of 23 FirstFirst ... 9151617181920212223 LastLast
Results 361 to 380 of 451

Thread: Elden Ring

  1. #361

    Default

    Αυτό που λές θα ίσχυε αν όλα τα reviews ανέβαιναν την ώρα του embargo(23 Φλεβάρη). Αν καθήσεις όμως να δεις προσεκτικά, θα προσέξεις ότι πολλά review έχουν ανέβει αρκετές ημέρες μετά τον Μαρτιο(γιαυτό και έπεσε ελαφρά η βαθμολογία στο 96)
    πχ το gamespot ανέβασε την πρώτη ημέρα review in progress 50 ώρες που το έκλεισε 2 εβδομάδες μετά.

    Επίσης για να είσαι βέβαιος ότι όλοι οι reviewers είναι παλαίμαχοι, πρέπει είτε να το έχουν πει οι ίδιοι ή να έχουν κάνει αυτοί τα προηγούμενα reviews, κάτι που δεν ισχύει για τους περισσότερους. Για παράδειγμα στο IGN,άλλος έχει κάνει το review του Dark Souls 3, άλλος του Sekiro και άλλος του Elden Ring....
    Και δεν θα μου έκανε εντύπωση κάποιοι(ακριβώς λόγω της δυσκολίας/μεγέθους)να μην ολοκλήρωσαν το παιχνίδι και να έγραψαν review. Το έχουμε δει παλιότερα να συμβαίνει,και άσε που πολλά reviews απλά περιγράφουν το πρώτο μισό του παιχνιδιού.

    Τελος αν ήταν πιο αυστηροί με το performance του παιχνιδιού,θα βλέπαμε και χαμηλότερες βαθμολογίες ειδικά στην έκδοση του PC, όπως πχ έκανε το pcmag(και όπως είχε γίνει στις αρχές όταν βγήκε το παιχνίδι που ήταν κατακόκκινο στο steam).
    Και άλλοι γνωστοί youtubers που ασχολούνται με την σειρά αυτή όπως ο Acg, δεν πρότειναν το παιχνίδι για day one αγορά λόγω των τεχνικών του θεμάτων.
    Φαντάζομαι είναι τυχαίο που δεν υπάρχει ούτε ένα review για τις απλές ps4/xbox one εκδόσεις

    Με λίγα λόγια το Elden Ring δικαίως είναι ένα από τα παιχνίδια της χρονιάς(και μπράβο για τις υψηλές πωλήσεις) , αλλά οι βαθμολογίες γύρω από αυτό (τα κριτήρια που αυτές προκύπτουν περισσότερο) σηκώνουν πολλά ερωτηματικά.
    Last edited by Fulgore; 18-03-2022 at 16:00.

  2. The Following User Says Thank You to Fulgore For This Useful Post:

    hakoo (18-03-2022)

  3. #362
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Μεσα στο καθε publication δεν ειμαστε για ξερουμε ο καθε reviewer τι σχεση εχει με τα soulsborne ουτε ειναι και απαραιτητη προυποθεση να ειναι βετερανος. Η λογικη ομως λεει οτι για να ανατεθει ενα review σε καποιον βασικο κριτηριο ειναι να εχει εμπειρια στο genre. Ασχετα με το αν οι βαθμολογιες ειναι υπερβολικες, δεν νομιζω να ηθελε καποιο μεσο να ρισκαρει αναθετοντας το review σε καποιον εντελως απειρο με το ειδος.
    Απο οσα reviews ειδα οι γραφοντες ηξεραν πολυ καλα για τι πραγμα μιλουσαν (φαινεται ξεκαθαρα οτι εχουν εμπειρια απο soulsborne) κατι που με κανει μαλλον να συμφωνω με τον tomic, χωρις να ξερουμε κιολας, κουβεντα κανουμε.


  4. The Following User Says Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Brazhlias (21-03-2022)

  5. #363

    Default

    Για εμένα, αν και καθόλου έμπειρος στα Soulsborne και χωρίς να με απασχολεί τί λέει η γενική βαθμολογία, ποιοί και πώς έκαναν τα reviews (που καλά κάνετε και το συζητάτε, γιατί σίγουρα είναι σημαντικό κομμάτι του χώρου και αυτό), το παιχνίδι αυτό πρέπει να πάρει 10 ή 100%, αν θέλουμε να κοιτάμε ουσία. Διαφορετικά, πρέπει να μπει κανόνας ότι κανένα παιχνίδι δεν μπορεί ποτέ να ακουμπήσει το 10άρι . Και δεν είμαι ούτε καν soulsborne fan. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το Elden Ring θα είναι μελλοντικά από τα κλασικά, από τα παιχνίδια ορόσημα. Επίσης, τώρα που είναι φρέσκο και το παίζουμε, νομίζω ο θαυμασμός και το "δέος" για ό,τι κάθισαν και έφτιαξαν και για την άψογη δουλειά που έχει πέσει, τα λέει όλα. Φυσικά και έχει κουσούρια, αλλά για εμένα προσωπικά είναι ανάξια λόγου μπροστά σε αυτό που προσφέρει το παιχνίδι ως σύνολο, είτε είναι κανείς soulsborn-άκιας είτε δεν είναι.
    Eίναι δεκάρι αντίστοιχο ενός Death Stranding (για εμένα πάντα), ενός Shadow of the Colossus και πολλών άλλων.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    chronohill (19-03-2022),gonzalez (19-03-2022)

  7. #364
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Επιτελους το καταφερα το τερματισα! Mε level 153 και mimic tear και τεραστια προσπαθεια δυο ημερων! Πραγματικα απιστευτο παιχνιδι αξιζε καθε ευρω! Πραγματικα ομως εχω αφησει παρα πολλες περιοχες ανεξερευνητες αλλα δεν ξερω αν εχω τα κουραγια να παω να τις δω, τωρα που το τερματισα. Ισως αφοσιωθω σε gt7 και assetto corsa next gen με την τιμονιερα μου και παμε για αλλα!!!
    Last edited by polakis; 19-03-2022 at 13:03.

  8. #365

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Για εμένα, αν και καθόλου έμπειρος στα Soulsborne και χωρίς να με απασχολεί τί λέει η γενική βαθμολογία, ποιοί και πώς έκαναν τα reviews (που καλά κάνετε και το συζητάτε, γιατί σίγουρα είναι σημαντικό κομμάτι του χώρου και αυτό), το παιχνίδι αυτό πρέπει να πάρει 10 ή 100%, αν θέλουμε να κοιτάμε ουσία. Διαφορετικά, πρέπει να μπει κανόνας ότι κανένα παιχνίδι δεν μπορεί ποτέ να ακουμπήσει το 10άρι . Και δεν είμαι ούτε καν soulsborne fan. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το Elden Ring θα είναι μελλοντικά από τα κλασικά, από τα παιχνίδια ορόσημα. Επίσης, τώρα που είναι φρέσκο και το παίζουμε, νομίζω ο θαυμασμός και το "δέος" για ό,τι κάθισαν και έφτιαξαν και για την άψογη δουλειά που έχει πέσει, τα λέει όλα. Φυσικά και έχει κουσούρια, αλλά για εμένα προσωπικά είναι ανάξια λόγου μπροστά σε αυτό που προσφέρει το παιχνίδι ως σύνολο, είτε είναι κανείς soulsborn-άκιας είτε δεν είναι.
    Eίναι δεκάρι αντίστοιχο ενός Death Stranding (για εμένα πάντα), ενός Shadow of the Colossus και πολλών άλλων.
    Αν θέλουμε να κοιτάμε ουσία και όχι ξερές βαθμολογίες, τότε καθόμαστε και κριτικάρουμε και αναφέρουμε τι βλέπουμε στο κάθε παιχνίδι, τι μας άρεσε δηλαδή και τι όχι.
    Αλλιώς αν είναι μόνο να μιλάμε για ''έπος'',''10/10,''ότι καλύτερο και ανάλογα σχόλια, αυτά γραφονται σε κάθε παιχνίδι στο userscore του metacritic.

    Και μπορεί το Elden Ring όντως στο open world κομμάτι/exploration να είναι για 10/10 και από τα καλύτερα που έχουμε δει σε αυτόν τον τομέα συγκεκριμένα, αλλά δεν είναι και σε όλους τους άλλους τομείς/κομμάτια το ίδιο.
    Και ακόμα και για το open world/exploration,στις πρώτες περιοχές είναι ίσως το καλύτερο κομμάτι αυτού, ενώ στις τελευταίες περιοχές όχι και τόσο. Φαντάζομαι αυτός είναι και ο κύριος λόγος που οι πρωτάρηδες της σειράς λένε τόσο καλά λόγια για το Elden ,κυρίως λόγω των πρώτων περιοχών.

    Αναφέρομαι ακόμα και στο ίδιο το gameplay όπως κακό scaling στα stats/dmg(κυρίως των εχθρών), bosses, difficulty spike.
    Δεν είναι τυχαίο ότι ανέβασαν τις περισσότερες μαγείες στο πρόσφατο patch, πρώτη φορά σε soulsborne παιχνίδι αν δεν κάνω λάθος.
    Ακόμα και στο online/multiplayer/co op κομμάτι υπάρχουν θέματα συνδεσιμότητας.
    Φυσικά και το story/side quests,παραμένουν από τα αδύναμα κομμάτια άλλου ενός soulsborne παιχνιδιου.

    Αυτή είναι η ουσια που πρέπει να κοιτάμε σε κάθε παιχνίδι,παραπέρα από τα σχόλια περί 10/10 και goty.
    Που τα πάει καλα και που όχι το κάθε παιχνίδι(και δίνει και καλό πάτημα για διάλογο/κουβέντα).

    Last edited by Fulgore; 19-03-2022 at 17:58.

  9. #366
    Advanced Member jimbrav's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Λάρισα
    Posts
    550
    PSN ID
    jimbrav
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Επιτελους το καταφερα το τερματισα! Mε level 153 και mimic tear και τεραστια προσπαθεια δυο ημερων! Πραγματικα απιστευτο παιχνιδι αξιζε καθε ευρω! Πραγματικα ομως εχω αφησει παρα πολλες περιοχες ανεξερευνητες αλλα δεν ξερω αν εχω τα κουραγια να παω να τις δω, τωρα που το τερματισα. Ισως αφοσιωθω σε gt7 και assetto corsa next gen με την τιμονιερα μου και παμε για αλλα!!!
    Αδερφέ sim racer....πες κανένα tip - κανένα καλό όπλο για εμάς τους noob !!!Ευχαριστώ !!!

  10. #367
    Elite polakis's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Π. Φάληρο Greece
    Posts
    780
    PSN ID
    polbitz

    Default

    Quote Originally Posted by jimbrav View Post
    Αδερφέ sim racer....πες κανένα tip - κανένα καλό όπλο για εμάς τους noob !!!Ευχαριστώ !!!
    Φιλε εγω τερματισα με προ patch οπλα. Mimic tear summon, sword night and flame και hoarfrost stomp. Τωρα με την νεα αναβαθμιση αλλαξαν τα πραγματα δεν ξερω. Δες στο youtube after patch op weapons

  11. The Following User Says Thank You to polakis For This Useful Post:

    jimbrav (19-03-2022)

  12. #368
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Τελος και απο εμενα το επος, 150lvl και platinum trophy και το παιχνιδι ειναι ακομα μεσα στην κονσολα απο οταν μπηκε, αμα κολησεις δυσκολα ξεκολας!
    εχει και αλλα πραματα που θελω να κανω, φοβερο RPG.
    Spoiler!

  13. The Following User Says Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    Snk (19-03-2022)

  14. #369
    Advanced Member jimbrav's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Λάρισα
    Posts
    550
    PSN ID
    jimbrav
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by polakis View Post
    Φιλε εγω τερματισα με προ patch οπλα. Mimic tear summon, sword night and flame και hoarfrost stomp. Τωρα με την νεα αναβαθμιση αλλαξαν τα πραγματα δεν ξερω. Δες στο youtube after patch op weapons
    Σε ευχαριστώ....Να σε πω...στο ps5 στο acc δεν υπάρχει ψυχή...έχουν πάει όλοι στο gt7...χαχαχα, όποτε ετοιμάζομαι για αγορά pc !!!

  15. #370
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Μας τρολαρει ανελέητα ο Miyazaki

    Το βαζω σε spoiler γιατι ειναι κατι απο το volcano manor

    Spoiler!

  16. The Following User Says Thank You to Snk For This Useful Post:

    tomic20 (20-03-2022)

  17. #371

    Default

    Πιο πολύ φαίνεται σαν unfinished, παρά για τα κλασσικά μυστικά του παιχνιδιού.

  18. #372
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Εμένα μου μοιάζει για easter egg για τους τοίχους που χτυπαμε 500 φορες μέχρι να βρεθεί μυστικο

  19. #373

    Default

    Εχει ήδη βρεθεί και 2ρο
    Spoiler!

  20. #374

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Αν θέλουμε να κοιτάμε ουσία και όχι ξερές βαθμολογίες, τότε καθόμαστε και κριτικάρουμε και αναφέρουμε τι βλέπουμε στο κάθε παιχνίδι, τι μας άρεσε δηλαδή και τι όχι.
    Αλλιώς αν είναι μόνο να μιλάμε για ''έπος'',''10/10,''ότι καλύτερο και ανάλογα σχόλια, αυτά γραφονται σε κάθε παιχνίδι στο userscore του metacritic.

    ............................................
    Πρέπει να τα κοιτάμε όλα και ασφαλώς πρέπει να συζητώνται και τα αρνητικά. Νομίζω όμως ότι αναφερόμαστε σε διαφορετικά πράγματα. To νόημα της κουβέντας μου δεν είναι ότι η βαθμολογία είναι κάτι ουσιαστικό ή σημαντικό, αλλά το εξής: Από τη στιγμή που υπάρχουν βαθμολογίες, πρέπει και το Elden Ring να βαθμολογηθεί. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μην ξαναμπεί ποτέ βαθμολογία σε videogame. Από τη στιγμή που υπάρχει όμως αυτό το πράγμα, το δεκάρι πρέπει να μπαίνει σε εκείνα τα παιχνίδια τα πολύ ξεχωριστά, έστω κι αν έχουν κάποια κουσούρια. Αυτό το πράγμα, για εμένα, έχει κάποια σημασία, γιατί επιβραβεύεται το ποιοτικό και το ξεχωριστό.
    Ναι, το Death Stranding είχε φουλ αγγαρεία, σημεία εκνευρισμού κλπ, για κάποιους ήταν walking simulator, αλλά όποιος το τελείωσε, στο τέλος έμεινε χαζός να κοιτάει την οθόνη και μήνες μετά αναρωτιέται ακόμα τί ήταν αυτό που έπαιξε.
    Για εμένα κάποια παιχνίδια είναι καθαρά δεκάρια, για αυτό που σου αφήνουν, όταν παίζεις, αλλά και για καιρό μετά που θα τελειώσεις και πιστεύω ότι το Elden Ring είναι ένα από αυτά.

  21. #375
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^Καταλαβαινω τι θες να πεις και σε ενα μεγαλο βαθμο συμφωνω, ομως το να μην δωσεις δεκαρι και να δωσεις ξερω γω 9.5 για ενα κομματι που ειναι η αχιλλειος πτερνα οχι μονο του συγκεκριμενου τιτλου, αλλα ολων των παιχνιδιων της συγκεκριμενης ομαδας, δεν προκειται να του κανει "ζημια". Θελω να πω δεν προκειται καποιος να μην αγορασει το παιχνιδι επειδη πηρε 9.5 αντι για 10. Το μονο που εχει καποια ελπιδα να συμβει αν ολοι οι reviewers αναφερθουν πιο αυστηρα στα τεχνικα θεματα, ειναι την επομενη φορα να τα υπολογισει περισσοτερο και ισως να τα διορθωσει.

    Αμα μονιμως τα παραβλεπουμε, δεν προκειται να γινει κατι. Επαφιεται πληρως στις ορεξεις του δημιουργου.

  22. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (21-03-2022),mihalis13 (21-03-2022)

  23. #376

    Default

    Οι βαθμολογιες των reviewers ειναι παντα (με βαση τη δικη μου οπτικη ετσι υψηλοτερες και οχι τοσο αυστηρες. Στα δικα μου ματια ολα τα παιχνιδια πρεπει να ειναι ενα εως εναμιση βαθμο πιο κατω.

    Ξαναλεω βεβαια, με βαση την δικη μου οπτικη. Δεν υπαρχει καθαρο δεκαρι. Φυσικα ο καθενας εχει την λογικη του και ειναι σεβαστο πως ο αλλος σου λεει "Εμενα μου αφησε μια εξαιρετικη εμπειρια, οποτε του βαζω pure-10".

    Δεν με "κοροιδευει" κανεις βεβαια, δεν το παω εκει. Υπαρχει ενα επικοινωνιακο κομματι απο πισω και αν για εμενα το 8 ειναι καλη βαθμολογια, πολλοι που θα δουν οχταρι θα ξινισουν.

    Ελαχιστα παιχνιδια που εχω παιξει μπορω να τα βαλω στην ελιτ. Πχ το Zelda botw και το MGS 4. Ακομα και σε αυτα, δεν θα εβαζα 10. Το λεω για να γινει κατανοητο το σκεπτικο μου.

  24. The Following 3 Users Say Thank You to Brazhlias For This Useful Post:

    Giannis1979 (21-03-2022),mihalis13 (21-03-2022),PDS (22-03-2022)

  25. #377

    Default

    Όλα τα σκεπτικά κατανοητά, και του Fulgore και του Valkyrie και το δικό σου, εννοείται. Εγώ έχω και μία τάση "γενναιοδωρίας" ας το πούμε, δηλ. αν ήμουν reviewer, δεν θα λυπόμουν βαθμούς, γιατί υπολογιζω ότι υπάρχουν πολύ περισσότερες δυσκολίες από πίσω, από όσες φανταζόμαστε (όπως και σε κάθε δουλειά και σε κάθε προϊόν). Επίσης, είμαι της λογικής ότι τα πολύ ιδιαίτερα πράγματα πρέπει να αναγνωρίζονται κι ας πρέπει να παραβλεφθούν κάποια αρνητικά. Επί πλέον, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το τέλειο παιχνίδι, που θα τα έχει όλα άψογα, συν να είναι και ξεχωριστό σαν εμπειρία, δεν θα υπάρξει ποτέ, επομένως ας δοθεί κάποια στιγμή το δεκάρι, τουλάχιστον σε αυτά που κάνουν το κάτι παραπάνω.
    Δεκτόν φυσικά ότι μία παραπάνω αυστηρότητα σε κριτικές και βαθμολογίες μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα κάποιες φορές.

  26. The Following 4 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    Brazhlias (22-03-2022),panos74gr (22-03-2022),PDS (22-03-2022)

  27. #378
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Τέλος κι απο μένα, δε γράφω πόσες ώρες μου πήρε συνολικά για να μν τρομάξω κόσμο . Πάντως έσπασε κάθε ρεκόρ νομίζω από όλα τα games που έχω παίξει ever. Πιστεύω οτι ένα playthrough μπορεί να κυμανθεί από 60 ώρες (casual) μέχρι 150+ ώρες εύκολα για full εξερεύνηση χωρίς πολλά πολλά guides.
    Τα περισσότερα τα έχω ήδη γράψει, νομίζω οτι εξερεύνησα μέχρι αηδίας όλες τις περιοχές (κρυφές και μη), έκανα λογικά σχεδόν όλα τα dungeons, αν και είμαι σίγουρος οτι όλο και κάτι μικρό θα έχασα.
    Είναι παιχνίδι που νομίζω θα μείνει στην ιστορία. Ασύλληπτα όμορφες περιοχές, εκεί που λες τι άλλο μπορεί να δω, ε, το βλέπεις.

    Όσον αφορά τη δυσκολία τώρα, ναι έχει δύσκολα bosses, και προς το τέλος αν δεν είσαι προετοιμασμένος και δεν έχεις πολυ εξερευνήσει/αναβαθμίσει τα όπλα σου, καταλαβαίνω οτι κάποιοι θα βίωσαν πολύ πόνο. Έχει όμως μηχανισμούς σε σχέση με άλλα souls που κάνουν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα.

    Παραόλαυτα, δεν είναι για όλους, ακόμα και σχετικά έμπειροι με το genre, και λόγω της open world φύσης, μπορεί λίγο να το χάσουν, ειδικά στην αρχή.
    Όσοι όμως το βιώσουν και δεν το παρατήσουν, πρόκειται για μια τρομερή εμπειρία.

  28. The Following 2 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    v-tidus (22-03-2022),Valkyre (22-03-2022)

  29. #379
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Όλα τα σκεπτικά κατανοητά, και του Fulgore και του Valkyrie και το δικό σου, εννοείται. Εγώ έχω και μία τάση "γενναιοδωρίας" ας το πούμε, δηλ. αν ήμουν reviewer, δεν θα λυπόμουν βαθμούς, γιατί υπολογιζω ότι υπάρχουν πολύ περισσότερες δυσκολίες από πίσω, από όσες φανταζόμαστε (όπως και σε κάθε δουλειά και σε κάθε προϊόν). Επίσης, είμαι της λογικής ότι τα πολύ ιδιαίτερα πράγματα πρέπει να αναγνωρίζονται κι ας πρέπει να παραβλεφθούν κάποια αρνητικά. Επί πλέον, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι το τέλειο παιχνίδι, που θα τα έχει όλα άψογα, συν να είναι και ξεχωριστό σαν εμπειρία, δεν θα υπάρξει ποτέ, επομένως ας δοθεί κάποια στιγμή το δεκάρι, τουλάχιστον σε αυτά που κάνουν το κάτι παραπάνω.
    Δεκτόν φυσικά ότι μία παραπάνω αυστηρότητα σε κριτικές και βαθμολογίες μπορεί να έχει καλά αποτελέσματα κάποιες φορές.
    Να πω κι εγω οτι φυσικα και το δεκαρι και στη δικη μου λογικη δεν χρειαζεται να αντικατοπτριζει την απολυτη τελειοτητα. Δηλαδη δεν θα κοψω ποτε βαθμους απο ενα παιχνιδι επειδη εχει απλα πολυ καλα γραφικα και οχι αψογα. Δεν τιθεται τετοιο θεμα. Δεν χρειαζεται ολα τα παιχνιδια να εχουν γραφικα Horizon ή animation TLOU2 για να τους βαλω δεκαρι στον οπτικο τομεα.

    Απλα το τεχνικο θεμα, ειναι τεχνικο θεμα. Και τα παιχνιδια, ανεξαρτητως του ποσο εντυπωσιακα ειναι τα γραφικα τους, ΠΡΕΠΕΙ τεχνικα να ειναι αρτια και να τρεχουν απροβληματιστα.

    Δεν κοβεις ποντους απο γραφικα, κοβεις απο τεχνικο μερος.

    Τελειοτητα δεν υπαρχει, γι αυτο και το 10αρι πρεπει να το δινεις στο κατι ξεχωριστο, αλλα ΙΜΟ πρεπει να υπαρχουν καποια requirements που θα ειναι παγια και σταθερα.Ενα απο αυτα ειναι το παραπανω. ΙΜΟ παντα.

  30. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Slay (29-03-2022),toninio (23-03-2022)

  31. #380
    Advanced Member FurionMike's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    431
    PSN ID
    furionmike

    Default

    Συμφωνο και γω παντως οτι οι βαθμολογιες γενικα δεν ειναι να τις παιρνεις και πολυ στα σοβαρα.
    Εχουμε καταλαβει οτι υπαρχουν παιχνιδια που θα παρουν 10αρια λογω marketing και πληρωμενων reviews. εδω βλεπαμε παντου 10αρια για το Deathloop. wtf?

    Το Elden Ring επισης ασχετα που γραφω επος και παιχνιδαρα κτλ αμα ηταν να το βαθμολογισω 10 δεν θα εβαζα, 9/10 βαζω.
    Συμφωνο το 10αρι πρεπει να πηγαινει σε παιχνιδι που ειναι τεχνικα αρτιο σε ολους τους τομεις που ηδη γνωριζουμε και φερνει και κατι καινουργιο,πρωτοποριακο για τα παιχνιδια,μια προσθηκη ή κατι του δημιουργου που το κανει να παρει το 10 επειδη ξεχωρισε!
    Δεν συμβαινει συχνα , αλλα το 10αρι θα επρεπε να το κρατανε για τετοιες περιπτωσεις.

    Ο καλυτερος τροπος για να αποφασισεις αν θα παιξεις ενα παιχνιδι ειναι οπως παλια που δεν ειχαμε youtube κτλ, βλεπαμε τις εικονες (απο περιοδικα) και απο τις εικονες που εβλεπες ηξερες αν ειναι κατι που θα σε τραβηξει να παιξεις ή οχι,
    αμα βρισκαμε και κανα demo το δοκιμαζαμε και αποφασισαμε για αγορα ή οχι. Τωρα οκ demo συνηθως δεν εχουμε αλλα βλεπουμε λιγο gameplay online.
    Καποιος να αγοραζει παιχνιδια επειδη παντου λενε 10/10 must play ειναι μλκια,μην ψαρωνεις να πουλησουν θελουν.

    Οποτε οσο παιχνιδια οπως Deathloop,Overwatch κτλ παιρνουν 10 το Elden Ring παιρνει 20! Με αυτη την οπτικη λοιπον καλα εκαναν κ εδωσαν 10,αλλα οι βαθμολογισεις σαφως και ειναι υπερβολικες και "λαθος".

  32. The Following 2 Users Say Thank You to FurionMike For This Useful Post:

    Brazhlias (23-03-2022),toninio (23-03-2022)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •