Page 10 of 23 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast
Results 181 to 200 of 452

Thread: Elden Ring

  1. #181

    Default

    Quote Originally Posted by Fulgore View Post
    Το παραπάνω συμπέρασμα σου είναι λάθος.

    Όντως υπάρχουν πολλές αγγελίες στο Facebook για το Elden Ring,αλλά οι μισές αφορούν τις συλλεκτικές εκδόσεις που πωλούνται με καπέλο.

    Οι άλλες μισές είναι συγκεκριμένα οι Standard Edition Ps5 εκδόσεις,γιατί αυτές είναι οι μόνες διαθέσιμες από τα μικρό μάγαζα του skroutz με το Steelbook,γιαυτό και όλα είναι σφραγισμένα όλως τυχαίως.
    https://www.skroutz.gr/s/33878970/El...-PS5-Game.html

    Γιαυτό δεν βλέπεις πολλές άλλες αγγελίες για Launch Edition ή για άλλες πλατφόρμες πχ xbox,pc που υποτίθεται έχουν πιο έντονα θέματα day one τουλάχιστον.
    Και για ποιο λόγο να πληρώσεις full price,από την στιγμή που το παιχνίδι το βρίσκεις για όλες τις πλατφόρμες να ξεκινά από τα 50-53ευρώ αντί για 69.99?

    Τέλος, όπως έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές, όταν ένα παιχνίδι το περιμένεις πως και πως (και είναι Playable όπως είναι το elden ring στις next gen κονσόλες), δεν περιμένεις 1+χρόνο μετά την κυκλοφορία του για να το παίξεις,ανεξαρτήτως είδους.
    Πιθανόν να έχεις δίκιο . Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να το ευχαριστηθείτε όσοι το παίξετε τώρα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #182
    Advanced Member nikosgnr's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    565
    PSN ID
    nikosgnr
    Name
    Νίκος

    Default

    Quote Originally Posted by WolfRathmA View Post
    Ναι. Όπως είναι όλα τα παιχνίδια της from software μέχρι στιγμής. Δεν αλλάζει κάτι.
    Με εξαίρεση τη λατρεία Sekiro

  3. The Following User Says Thank You to nikosgnr For This Useful Post:

    WolfRathmA (28-02-2022)

  4. #183
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Ποσό εύκολο είναι να ακολουθησεις την ιστορία και να μην αποκλινεις πολύ?

  5. #184
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Quote Originally Posted by corsaopc3071r View Post
    Ποσό εύκολο είναι να ακολουθησεις την ιστορία και να μην αποκλινεις πολύ?
    Πολυ δύσκολο !! τουλάχιστον για εμένα

    22 ώρες in total οι 20 ώρες είναι σε εξερεύνηση και μόλις 2 για το βασικό στορι

    Ειναι φτιαγμένος έτσι ο κόσμος του παιχνιδιου που σηκώνει full εξερεύνηση

    Δεν είναι το game που λες θα πάω από το ένα σημείο στο άλλο για να κάνω το τάδε quest πάντα υπάρχει κάτι να ανακαλύψεις
    εκει που λες πάω να προχωρήσω το στορι κάποιο τέρας η εχθρός μπορεί να στην πέσει στο δρόμο ,μπορεί να βρεις κάποιο υπόγειο τούνελ όποτε λες κάτσε να πάω να δω
    τι κρύβεται εκεί η να βρεις ένα κλειδί που χρειαζόσουν ποιο πριν για να ξεκλειδώσεις κάποιο άλλο πέρασμα

    Το horizon ας,πούμε δεν σε αποσπά τόσο πολύ όταν κανείς κάποιο quest με το elden ring αποκλίσεις συνέχεια από την πορεία σου

  6. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    corsaopc3071r (26-02-2022)

  7. #185
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Quote Originally Posted by captainjacko View Post
    Πολυ δύσκολο !! τουλάχιστον για εμένα

    22 ώρες in total οι 20 ώρες είναι σε εξερεύνηση και μόλις 2 για το βασικό στορι

    Ειναι φτιαγμένος έτσι ο κόσμος του παιχνιδιου που σηκώνει full εξερεύνηση

    Δεν είναι το game που λες θα πάω από το ένα σημείο στο άλλο για να κάνω το τάδε quest πάντα υπάρχει κάτι να ανακαλύψεις
    εκει που λες πάω να προχωρήσω το στορι κάποιο τέρας η εχθρός μπορεί να στην πέσει στο δρόμο ,μπορεί να βρεις κάποιο υπόγειο τούνελ όποτε λες κάτσε να πάω να δω
    τι κρύβεται εκεί η να βρεις ένα κλειδί που χρειαζόσουν ποιο πριν για να ξεκλειδώσεις κάποιο άλλο πέρασμα



    Το horizon ας,πούμε δεν σε αποσπά τόσο πολύ όταν κανείς κάποιο quest με το elden ring αποκλίσεις συνέχεια από την πορεία σου
    Το φόβομουν αυτό. Παίζω εδώ και μέρες Zelda και πραγματικά νιώσω ακριβώς αυτό.

  8. #186
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Το game ειναι πιο δύσκολο απο τα αλλα παιχνίδια της from ή ειναι η ιδεα μου ;

    Στους απλούς εχθρούς ολα καλα, δεν υπάρχει τρελο ζορι. Στα bosses ομως ειναι λες και η δυσκολία ανεβαινει 100% πανω απο οτι εχουμε συνηθίσει στα παιχνίδια της from, και δεν μιλάω μόνο για τα main bosses αλλά και για τα mini

    Παιζω με vagabond class και εχω τρελαθει στο ξυλο. Μου φαινεται οτι με μια class που να βαραει απο μακρια παίζεται πιο ευκολα το παιχνιδι ή με χαρακτηρα bloodbone/sekiro. Οι χαρακτηρες με καπως βαρύ εξοπλισμο και ασπιδα δεν πανε βημα

  9. The Following 3 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    captainjacko (26-02-2022),corsaopc3071r (26-02-2022),hakoo (27-02-2022)

  10. #187
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Πολύ δύσκολο ναι είτε μιλάμε για μίνι boss or main και σε κάνει να αναρωτιέσαι άμα πέφτει τόσο ξύλο στην αρχή αργότερα τι γίνεται

    Ολα τα boss είναι ντοπαρισμένα δεν σε αφήνουν να πάρεις ούτε ανάσα

    Το boss που έπαιζα πριν έκανε combo με 7 η 8 συνεχόμενα χτυπήματα μέχρι να σου αφήσει ένα μικρό παράθυρο να περάσεις ένα χτύπημα
    αν τα έχεις αποφύγει όλα αυτά πριν βέβαια γιατί άμα σε πάρουν σβάρνα με κάνα 2 χτυπήματα σε βγάζουν νοκ αουτ
    Last edited by captainjacko; 26-02-2022 at 22:13.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    hakoo (27-02-2022),sndev (26-02-2022)

  12. #188

    Default

    και εγω με ασπιδα παιζω αλλα δε ξερω, πραγματικα νοιωθω λες και πρεπει να grindαρω στο full και να γινω overlevelled για να παιξω. ο open world χαρακτηρας του παιχνιδιου το κανει πολυ πιο δυσκολο.
    λεω να γυρισω στην αρχη, να καθαρισω σιγα σιγα το χαρτη γυρω απο το σημειο που ξεκινας το παιχνιδι γιατι παραπερα τρωω ξυλο σε ολα τα bosses. Να κανω upgrade και το weapon στο full, μπας και δουμε χαιρι.
    κανα 2 summons που βρηκα, ψοφανε επισης πολυ ευκολα οποτε και αυτα θελουν upgrade.
    Last edited by tomic20; 27-02-2022 at 13:21.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to tomic20 For This Useful Post:

    captainjacko (27-02-2022),hakoo (27-02-2022)

  14. #189
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Θα παρασυρθεί πολύς κόσμος από τις βαθμολογίες και στο τέλος θα γεμίσει ο τόπος με μεταχειρισμένα elden ring

    Όχι μόνο δεν είναι ούτε για αστείο για casual players αλλά ακόμα βετεράνοι της σειράς θα τα βρουν σκούρα

    Η Fromsoftware έχει ανεβάσει πολύ το βαθμό δυσκολίας τα boss είναι βδέλλα επάνω σου κάνοντας ασταμάτητα combo και με health τουλάχιστον διπλάσιο
    απο αυτό που έχουμε συνηθίσει

  15. #190
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,360
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Quote Originally Posted by Snk View Post
    Το game ειναι πιο δύσκολο απο τα αλλα παιχνίδια της from ή ειναι η ιδεα μου ;
    Παιδια οντως; Μετα το Sekiro δεν μπορω να φανταστω ποσο πιο δυσκολα μπορει να ειναι τα bosses σε ενα παιχνιδι. Νομιζω εκει peakαρε η δυσκολια μιας και δεν εχει και leveling up επι της ουσιας το παιχνιδι.
    Παντως ειχαν προειδοποιησει οσοι ειχαν παιξει και το network test και το final build, στο network test η δυσκολια ηταν φανερα πιο κατω με ξεκλειδωμενα spells και αντικειμενα στον κοσμο που κανονικα τα βρισκεις πιο μετα.


  16. #191

    Default

    ουσιαστικα σου λενε μην κολλας σε bosses, εξερευνησε το κοσμο, φαρμαρε και γυρνα στα bosses οταν νοιωσεις δυνατος.

  17. #192

    Default

    Επειδή κάτι τέτοια άκουγα από την network test beta, είναι το δεύτερο Souls παιχνίδι μετά το Demons Souls του ps3 που ξεκίνησα μάγο από την αρχή. Σε γενικές γραμμές από τις πρώτες ώρες είμαι πολύ ευχαριστημένος από το παιχνίδι και ας τρώω πολύ ξύλο(ο τυπάς στο άλογο με έχει 1hit).
    Ωραία ποικιλία εχθρών/περιβαλοντων, εναλλαγή μέρας/νύχτας, τεράστια ποικιλία στο gameplay,η προσθήκη του αλόγου από νωρίς βοηθάει καλύτερα στο explore/περπάτημα, είναι το πρώτο Souls παιχνίδι με κουμπί για άλμα μετά το Sekiro,και παρόλο που από γραφικά δεν λέει και πολλά το παιχνίδι, συνεχίζει την παράδοση της ωραίας ατμόσφαιρας με πολύ ωραίο art direction όπως και τα προηγούμενα της σειράς.

    Η μάχη στο άλογο ως τώρα δεν με βολεύει και πολύ και λίγο τα dungeons που δεν λένε και πολλά,αλλά συνεχίζουμε δυνατά και ας τρώμε μπόλικο ξύλο.

  18. #193
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Παιδια οντως; Μετα το Sekiro δεν μπορω να φανταστω ποσο πιο δυσκολα μπορει να ειναι τα bosses σε ενα παιχνιδι. Νομιζω εκει peakαρε η δυσκολια μιας και δεν εχει και leveling up επι της ουσιας το παιχνιδι.
    Παντως ειχαν προειδοποιησει οσοι ειχαν παιξει και το network test και το final build, στο network test η δυσκολια ηταν φανερα πιο κατω με ξεκλειδωμενα spells και αντικειμενα στον κοσμο που κανονικα τα βρισκεις πιο μετα.
    Εχει bosses που με ειδικο τροπο τα νικας πιο ευκολα. Πχ εχει boss που με guard counter μπορεί να μην φας ουτε damage. Εχει αλλο boss που αν εισαι καλος στο parry δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο. Σε καποιο αλλο ειναι πολυ ευκολα τα πραγματα με το άλογο. Αυτα ομως πιστευω ειναι για να μαθουμε καλυτερα τους μηχανισμούς του παιχνιδιου

    Τα περισσότερα bosses δεν συγχωρούν τα λαθη, με 2-3 χτυπήματα στην καλύτερη τελείωσες. Πολλα combos και επιθέσεις που καλύπτουν μεγαλη περιοχη της αρενας. Κανεις heal μονο σε δευτερόλεπτα που θα βρεις καποιο κενο στα πολυ γρηγορα

  19. #194
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Δεν μπορώ ακόμα να χωνέψω ποσό massive έχουν κάνει το παιχνίδι

    Εκει που είχα βάλει σε μια σειρά τα πράγματα μετά από 40 ώρες gameplay πήγα σε νέα περιοχή και έχω χάσει την μπάλα τελείως

    Τιτανια κλίματα και νέα περιοχή με απέραντα χιλιόμετρα που πρέπει να εξερευνηθούν

    Τα φράγμα των 300 ωρών ειναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σπάσει και βλέπουμε lol

  20. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    spartan (28-02-2022)

  21. #195
    PS4forums Addict corsaopc3071r's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    L.A. LArisa
    Posts
    1,372
    PSN ID
    corsaopc3071r

    Default

    Νομίζω δεν είναι για άτομα σαν εμένα που αφήνουν το παιχνίδι για μια δυο εβδομάδες και δώστου πάλι για λίγες ώρες.
    Θα το αφήσω για το καλοκαίρι που έχω αρκετή άδεια. Πραγματικά όσο διαβάζω αυτά που γράφετε εδώ δείχνει σχεδόν τρομακτικό το πόσες ώρες πρέπει να αφιερώσεις.

  22. The Following 2 Users Say Thank You to corsaopc3071r For This Useful Post:

    captainjacko (28-02-2022),mihalis13 (27-02-2022)

  23. #196
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    649
    Name
    Μάνος

    Default

    Το σωστό όνομα του παιχνιδιού θα έπρεπε να είναι Breath of the Elden Souls.

    Ξεκίνησα κι εγώ, ομολογώ ότι στις πρώτες 3 ώρες με είχε ξενερώσει αρκετά η BOTW δομή του. Delete το save και φτου και από την αρχή με άλλη κλάση και έναν οδηγό να με βοηθάει όποτε δε ξέρω τι να κάνω.

    Ε κατάφερα με μωρό 6 μηνών στο σπίτι να γράψω 20 ώρες στο Σουκου... Έφαγα και μία αεροπορική παντόφλα, αλλά την άξιζε το game.

  24. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    mihalis13 (28-02-2022)

  25. #197
    Administrator Slay's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Πατρα
    Posts
    13,107
    PSN ID
    Slay2012

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Υποστηρικτής των Souls παιχνιδιών με τα μπούνια αλλά μετά το Forbidden West μου φαίνεται πολύ χάλι. Ίσως υπερεκτιμηθηκε στα reviews αλλά για 97 δεν έκανε με τίποτα με τέτοιον οπτικό τομέα.
    Σίγουρα θα το παίξω αλλά είμαι απο από αυτούς που θέλω και τα γραφικά.
    Ακου λοιπόν και εμένα που ΔΕΝ είμαι υποστηρικτής και παικτης των Souls games. Το κριτήριο σου ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος. Ναι δεν αντιλέγω ότι όλοι θα ήθελαν και καλυτερα γραφικά και ηχο και γενικά καλύτερα τα πάντα, αλλά ΔΕΝ μπορείς να κόβεις πόντους από ένα παιχνίδι, επειδή έχει χειρότερα γραφικά απο ένα άλλο, εντελώς άσχετο παιχνίδι. Η ερώτηση που πρέπει να κάνεις είναι η εξής: Είναι αυτό το καλύτερο souls game ΚΑΙ στα γραφικά? εαν η απάντηση είναι ΝΑΙ τότε είναι δίκαιη και η βαθμολογία του, εαν είναι ΟΧΙ τότε ποιο πιστεύεις ότι είναι καλύτερο? (το DS γιατί έγινε απο άλλη εταιρία θυμίζω)

    Αυτά απο εμένα που επαναλαμβάνω ότι δεν θα το παιξω το παιχνίδι.

  26. #198
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Slay View Post
    Ακου λοιπόν και εμένα που ΔΕΝ είμαι υποστηρικτής και παικτης των Souls games. Το κριτήριο σου ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος. Ναι δεν αντιλέγω ότι όλοι θα ήθελαν και καλυτερα γραφικά και ηχο και γενικά καλύτερα τα πάντα, αλλά ΔΕΝ μπορείς να κόβεις πόντους από ένα παιχνίδι, επειδή έχει χειρότερα γραφικά απο ένα άλλο, εντελώς άσχετο παιχνίδι. Η ερώτηση που πρέπει να κάνεις είναι η εξής: Είναι αυτό το καλύτερο souls game ΚΑΙ στα γραφικά? εαν η απάντηση είναι ΝΑΙ τότε είναι δίκαιη και η βαθμολογία του, εαν είναι ΟΧΙ τότε ποιο πιστεύεις ότι είναι καλύτερο? (το DS γιατί έγινε απο άλλη εταιρία θυμίζω)

    Αυτά απο εμένα που επαναλαμβάνω ότι δεν θα το παιξω το παιχνίδι.
    Η αλήθεια είναι οτι βάζω τα γραφικά στην ίδια μοίρα με το Dark Souls 3. Εννοείται ότι το DS είναι κλάσης ανωτέρο. Το παιχνίδι όμως σπέρνει. Τρομερή φαντασία και σκληροπυρηνικό gameplay. Απλά το έχω παράπονο. Τουλάχιστον ας είχαν ένα mode μόνο με καλύτερα textures και καμία αντανάκλαση και απόλυτο 60αρι Από αυτή την άποψη τα λέω. Πρέπει οπωσδήποτε να στρίψουν το τιμόνι. Δεν γίνεται να συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό στον τεχνικό τομέα. Πρέπει να αλλάξουν την μηχανή τους.
    Τώρα δεν βιάζομαι το Horizon και το απολαμβάνω. Μόλις όμως τελειώσω με αυτό θα λιώσω και στο Elden Ring. Όπως έχω ξαναπεί τρελός με το είδος απλά με πιάνει το παράπονο. Φαντάσου το με Demon Souls γραφικά πόσο πιο ολοκληρωμένο θα ήταν.

  27. #199
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,257
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ωραια πραγματα η PC εκδοση...


  28. #200
    Banned Forum GOD psx3's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    8,378

    Default

    Θα μιλήσω κι εγώ ως παίκτης που δεν παίζει Souls:

    Το θέμα των γραφικών είναι όντως δευτερεύον αν σου αρέσει ΠΟΛΥ* (μα πάρα ΠΟΛΥ όμως, όχι λιγουλάκι!) το παιχνίδι σαν gameplay και lore.

    Αυτό που λέμε ως «συγχωροχάρτι». Αν ζούσαμε σε έναν ιδανικό κόσμο, τότε ΟΛΟΙ οι παίκτες των Soulsborne θα έκαναν μαζικό μποϋκοτάζ, μέχρι να σοβαρευτεί η FROM στον τεχνικό/προγραμματιστικό τομέα (ή έστω να ζητήσει coaching με το αζημίωτο από καμία ND/Bluepoint). Θα προτιμούσαν να πεινάσουν; Αλλά αυτό όπως είπα μόνο σε ένα παράλληλο σύμπαν μπορεί να συμβεί, οπότε το ξεχνάμε/ξεχνάτε.

    * εγώ έπαιξα το Uncharted 1 μετά το Uncharted 2.

    Το ευχαριστήθηκα; Ναι! Παρά τα χειρότερα γραφικά και παρά το tearing.

    Γιατί πολύ απλά είμαι μεγάλος fan του franchise.

    Θα το προτιμούσα να είναι η graphics engine στο ίδιο επίπεδο με το UC2; Σίγουρα, αλλά για διάφορους λόγους αυτό δεν κατέστη εφικτό (στην PS3 version, γιατί η PS4 παίζει βούτυρο στα 60 fps).

    Δεν είναι όμως όλοι σαν κι εμένα (εννοώ πραγματικοί fans του Uncharted), υπάρχει και κόσμος (αρκετοί μάλλον) που θα το παίξει για Demoscene λόγους (να του πέσει το σαγόνι από τα γραφικά/setpieces), έχοντας παράλληλο ελάχιστο (ή και καθόλου) ενδιαφέρον για gameplay/lore. Αυτοί θα «γκρινιάξουν».

    Τώρα περί βαθμολογίας, θεωρώ ότι μπορείς να κόψεις βαθμό από το κομμάτι των γραφικών. Τα old school reviews έτσι ήταν κάποτε, υπήρχε αναλυτική βαθμολογία για κάθε τομέα του παιχνιδιού.

    Τέλος, μην ξεχνάτε ότι άπαξ και ένα παιχνίδι γίνει open world, τα γραφικά του θα πέσουν έστω και ένα κλικ (από πεπειραμένες ομάδες, αλλιώς ακόμα παρακάτω).

    Αυτή είναι η τάση του σύγχρονου gaming, αφού αυτό ζητάει ο κόσμος (moar content/διάρκεια) και καλώς ή κακώς το BoTW θεωρείται open world benchmark όχι σε γραφικά/production values, αλλά σε «στήσιμο» open world παιχνιδιού και exploration.

Page 10 of 23 FirstFirst ... 6789101112131420 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •