Page 4 of 23 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 61 to 80 of 451

Thread: Elden Ring

  1. #61
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default



    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  2. #62
    PS4forums Addict Snk's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Κέρκυρα
    Posts
    2,315
    PSN ID
    Snk013
    Name
    Μιχάλης

    Default




    Last edited by Snk; 04-11-2021 at 17:46.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Snk For This Useful Post:

    hakoo (05-11-2021),Leon_DiZ (08-11-2021),tomic20 (04-11-2021)

  4. #63
    Member Gauros7's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    84

    Default

    Εντυπωσιακό το gameplay trailer οπως αναμενόταν, και τα γραφικά φαίνονται εξαιρετικά σε 4Κ παρόλο που ειναι last gen παιχνίδι. Σίγουρα θα ειναι έπος, όλα τα παιχνιδια της from ειναι ένα και ένα, την έχει κερδίσει την εμπιστοσυνη με το σπαθί της.

  5. #64
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Ίδια συνταγή από FROM βλέπω για το ELDEN SOULS.

    Όχι ότι μας ενοχλεί βέβαια, γιατί τα souls παιχνίδια είναι σαν το εμβόλιο covid.

    Χρειάζεται booster δόση μετά από ένα χρονικό διάστημα!!

  6. #65
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Elden Ring (FromSoftware & G.R.R. Martin) (25 Φεβρουαρίου 2022)

    Εχει πολυ ενδιαφερον ο ανοικτος κοσμος, καλλιτεχνικα εχει γινει εξαιρετικη δουλεια, το gameplay φαινεται πιο refined απο ποτε αλλα προσωπικα θα επιμεινω στην αρχικη μου εντυπωση. Ειναι μια χαμενη ευκαιρια για την From να παραδωσει τεχνικα κατι αξιολογο. Τα ιδια textures, τα ιδια animations, τα ιδια εφε κτλ.
    Το παιχνιδι θα ειναι σιγουρα πολυ καλο αλλα τεχνικα ειναι πολυ μετριο.


  7. #66
    Cool Member fistikis's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    226
    PSN ID
    John_Fistikis2

    Default

    Πολύ ωραίο το steelbook, κρίμα που δεν μπορώ να παίξω παιχνίδια της from.

  8. #67
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Το είδα και εγώ το πρωί, είναι το μόνο παιχνίδι της Soft που με ελκυει τόσο πολύ αισθητικά. Όχι ότι τα άλλα είναι άσχημα, αλλά προσωπικά μου αρέσει περισσότερο που είναι πιο fantasy, με πιο πολλά χρώματα το συγκεκριμένο.

    Τα γραφικά τα περίμενα χειρότερα να πω την αλήθεια. Φαίνεται σαν ένα ωραίο cross gen παιχνίδι, με μερικές σκηνές (αυτή με το δράκο πχ) να φαίνονται πιο προσεγμένες απο άλλες.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  9. #68
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον ειδα κι εγω το gameplay και ειναι το πρωτο βιντεο που με κανει να θελω να παιξω το παιχνιδι.

    Καλλιτεχνικα μου αρεσε πολυ αυτο που ειδα. Φαινεται ενας πολυ ομορφος και γεματος κοσμος. Τα 60 καρε και το πολυ ομορφο animation βοηθανε επισης πολυ. Τεχνικα αν μιλαμε οχι δεν ειναι κατι σπουδαιο, αλλα παρολαυτα (ισως και λογω του καλλιτεχνικου κομματιου) μου φανηκε αρκετα πιο ομορφο απο οσο το περιμενα. Φαινεται οτι εχει πεσει δουλεια πισω απο το παιχνιδι. Απο την αλλη το framerate δεν ξερω αν εφταιγε το βιντεο, εγω ειδα πτωσεις και γενικα επειδη μιλαμε για From που ειναι λιγο στα τετοια τους, το φοβαμαι.

    Ενα πραγμα που μου αρεσε παρα πολυ ειναι που πλεον το stealth ειναι κανονικα μερος του παιχνιδιου με crouch button κλπ. Και απο οτι φαινεται θα παιξει μεγαλο ρολο.

    Παρολαυτα με προβληματιζει η δυσκολια. Δεν ξερω εαν δυσκολια τυπου Dark Souls μεταφραζεται καλα σε open world παιχνιδι χωρις να γινει κουραστικο. Οσο ναναι οντως open world περιμενω ο χρονος ενασχολησης να εκτοξευθει και οσο ναναι, εγω τουλαχιστον, δεν θελω ενα παιχνιδι 70 ωρων οπου θα δεινοπαθησω και τις 70 ωρες. Αυτο που λεω ειναι οτι ισως να ηθελα το συγκεκριμενο να ειναι 2 κλικ κατω σε δυσκολια απο τα υπολοιπα παιχνιδια. Τουλαχιστον οσον αφορα τους open world εχθρους. Στα boss ok ας διατηρησει ιδιο επιπεδο δυσκολιας.

    Μου αρεσε αυτο που ειδα περισσοτερο απο οτι περιμενα. Αλλα με προβληματιζει λιγακι. Θελω να μαθω περισσοτερα για το ποσο καλα το stealth λειτουργει, αν το παιχνιδι σε επιβραβευει πραγματικα με το να σκοτωνεις μονομιας τους περισσοτερους εχθρους αν παιζεις ετσι. Και φυσικα αυτο που ειπα για την δυσκολια.

    Μια ερωτηση για οσους το παρακολουθειτε. Το narrative θα ακολουθησει την ιδια συνταγη και εδω? Ή θα εχουμε περισσοτερο exposition αυτη τη φορα, ελεω open world, JRR Martin κλπ?

  10. #69
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Συγχωρεστε το double post, αλλα σχετικα με τις εκδοσεις του παιχνιδιου εχω μπερδευτει.

    Η κανονικη, απλη εκδοση του παιχνιδιου ειναι αυτη που λεει Launch Edition και δινει ενα σκασμο πραγματα?

    https://store.bandainamcoent.eu/eu/p...ch-edition-ps5



    Δηλαδη εγω αν (λεμε αν) παω τωρα και κανω προπαραγγελια απο πχ Πλαισιο, θα παρω αυτη τη Launch Edition παρολο που το Πλαισιο δεν την αναφερει ως Launch Edition?

  11. #70
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    @Val and all,

    ανέβηκε η launch edition (όντως στην τιμή της απλής) σε διάφορα μικρότερα μαγαζιά (πχ gameexplorers, consoleclub)


  12. The Following User Says Thank You to tonybsg For This Useful Post:

    Valkyre (05-11-2021)

  13. #71
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default Elden Ring (FromSoftware & G.R.R. Martin) (25 Φεβρουαρίου 2022)

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post

    Μια ερωτηση για οσους το παρακολουθειτε. Το narrative θα ακολουθησει την ιδια συνταγη και εδω? Ή θα εχουμε περισσοτερο exposition αυτη τη φορα, ελεω open world, JRR Martin κλπ?

    Απ’ οτι εχει πει ο Miyazaki εγω αυτο καταλαβαινω, νομιζω φαίνεται και απο το χθεσινο demo σε αρκετα σημεια.

    https://www.ign.com/articles/elden-r...stract-e3-2021


  14. #72
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θα εχει λεει 4Κ enhanced visual quality mode και 60 fps performance mode.

    Knowing From στανταρ το perfromance mode θα τρεχει σε 1080ρ αναλυση.

  15. #73
    PS4forums Fanatic spartan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,493
    PSN ID
    air23gr

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Θα εχει λεει 4Κ enhanced visual quality mode και 60 fps performance mode.

    Knowing From στανταρ το perfromance mode θα τρεχει σε 1080ρ αναλυση.
    Με αυτη την παμπαλαια ιδια μηχανη γραφικων (εδω και δεν ξερω ποσο χρονων) της κυρας φρομ σοφτγουερ? δεν θα μου εκανε καθολου εντυπωση αυτο
    Last edited by spartan; 07-11-2021 at 16:40.

  16. The Following User Says Thank You to spartan For This Useful Post:

    cocous (07-11-2021)

  17. #74
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Έλεος δηλαδή. Ναι μεν αρχαία τεχνική γραφικών αλλά μήν κουραστούν να δώσουν στάνταρ 4K60fps. Μου θέλουν και δύο modes. Πραγματικά τρελός με όλα τα souls games αλλά η αλήθεια να λέγεται. Έχω άδικο ρε παιδιά? Ούτε το 1\4 του Demon Souls δεν φτάνει στον τεχνικό τομέα αυτό που είδα και δεν μπορούν να κάνουν στάνταρ 4K60?

  18. #75
    Member Gauros7's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    84

    Default

    Το οτι τρωει κραξιμο απο ελαχιστους η from software που ειναι η ποιο τιμια και σεβαστή εταιρια εκει εξω επειδη δεν ανεβαζει το μπατζετ στον Θεο για να βαλει τα σουπερ ντουπερ γραφικα με ξεπερναει....
    Last edited by Gauros7; 07-11-2021 at 22:52.

  19. The Following User Says Thank You to Gauros7 For This Useful Post:

    Brazhlias (10-11-2021)

  20. #76
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Gauros7 View Post
    Το οτι τρωει κραξιμο απο ελαχιστους η from software που ειναι η ποιο τιμια και σεβαστή εταιρια εκει εξω επειδη δεν ανεβαζει το μπατζετ στον Θεο για να βαλει τα σουπερ ντουπερ γραφικα με ξεπερναει....
    Αν απευθύνεσαι σε μένα θα σου απαντήσω το εξής: Ίσα ίσα έχω παίξει όλα τα παιχνίδια της From εκτός Sekiro διότι το θεωρώ πολύ υπερβολικό σε σχέση με τα Souls. Τώρα το μπάτζετ δεν το πάει στον Θεό αλλά τα 90αρια τα ζητάει για την Deluxe. Κακά τα ψέματα. Την εμπιστοσύνη μου την έχει κερδίσει αλλά θα ήθελα να δω και καλύτερο τεχνικό τομέα. Επίσης από το βίντεο που έδειξαν κάποια πράγματα με ξενέρωσαν. Όπως ας πούμε το οτι πηδάει απο του διαόλου τη μάνα και πέφτει σαν να μην τρέχει τίποτα. Τουλάχιστον ας βάζανε κάτι που να το δικαιολογεί. Τυφλοί δεν είμαστε. Απλά έχει τόσα άλλα που είναι πανέμορφα και κλείνουμε τα μάτια στις χαζομαρούλες.

  21. #77
    Member Gauros7's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    84

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Αν απευθύνεσαι σε μένα θα σου απαντήσω το εξής: Ίσα ίσα έχω παίξει όλα τα παιχνίδια της From εκτός Sekiro διότι το θεωρώ πολύ υπερβολικό σε σχέση με τα Souls. Τώρα το μπάτζετ δεν το πάει στον Θεό αλλά τα 90αρια τα ζητάει για την Deluxe. Κακά τα ψέματα. Την εμπιστοσύνη μου την έχει κερδίσει αλλά θα ήθελα να δω και καλύτερο τεχνικό τομέα. Επίσης από το βίντεο που έδειξαν κάποια πράγματα με ξενέρωσαν. Όπως ας πούμε το οτι πηδάει απο του διαόλου τη μάνα και πέφτει σαν να μην τρέχει τίποτα. Τουλάχιστον ας βάζανε κάτι που να το δικαιολογεί. Τυφλοί δεν είμαστε. Απλά έχει τόσα άλλα που είναι πανέμορφα και κλείνουμε τα μάτια στις χαζομαρούλες.
    Γενικά το ανέφερα δεν ήταν μόνο για το δικό σου σχόλιο. Προσωπικά το sekiro το λάτρεψα, το σύστημα μάχης που έχει ειναι τρομερά εθιστικό αν το μάθεις, αλλά συμφωνώ βέβαια ότι σε σχέση με το sekiro φαίνεται υπερβολικό να πηδάει και να πέφτει ο χαρακτήρας τόσο άνετα ενώ μπορεί να φορεί armor 20 κιλών π.χ. αυτό ειναι κάπως υπερβολικό αν δεν δικαιολογείται στο σενάριο. Από εκεί και πέρα εγώ έχω κατανοήσει εδώ και καιρό ότι η from δεν ειναι μεγάλο ΑΑΑ στούντιο να ρέει το χρήμα άφθονο, τα παιχνιδια της κάνουν συγκεκριμενες πωλήσεις σε συγκεκριμένο κοινό οπότε δεν τους ειναι εύκολο να ανεβάσουν το μπατζετ κατακόρυφα και να ρισκάρουν να μην έχουν έστω λίγο κέρδος, δεν μπορώ να τους κατηγορήσω για αυτό. Το σχόλιο το έκανα γιατί μου φαίνεται άδικο ενώ όλα τα παιχνιδια τις συγκεκριμενης εταιρείας ειναι ένα και ένα, στο topic του elden ring εδώ 8 στα 10 μηνύματα να κράζουν αντί να συζητάνε για το παιχνίδι, δεν την αξίζει αυτή την αντιμετώπιση o Myazaki και η From.

  22. #78
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Gauros7 View Post
    Γενικά το ανέφερα δεν ήταν μόνο για το δικό σου σχόλιο. Προσωπικά το sekiro το λάτρεψα, το σύστημα μάχης που έχει ειναι τρομερά εθιστικό αν το μάθεις, αλλά συμφωνώ βέβαια ότι σε σχέση με το sekiro φαίνεται υπερβολικό να πηδάει και να πέφτει ο χαρακτήρας τόσο άνετα ενώ μπορεί να φορεί armor 20 κιλών π.χ. αυτό ειναι κάπως υπερβολικό αν δεν δικαιολογείται στο σενάριο. Από εκεί και πέρα εγώ έχω κατανοήσει εδώ και καιρό ότι η from δεν ειναι μεγάλο ΑΑΑ στούντιο να ρέει το χρήμα άφθονο, τα παιχνιδια της κάνουν συγκεκριμενες πωλήσεις σε συγκεκριμένο κοινό οπότε δεν τους ειναι εύκολο να ανεβάσουν το μπατζετ κατακόρυφα και να ρισκάρουν να μην έχουν έστω λίγο κέρδος, δεν μπορώ να τους κατηγορήσω για αυτό. Το σχόλιο το έκανα γιατί μου φαίνεται άδικο ενώ όλα τα παιχνιδια τις συγκεκριμενης εταιρείας ειναι ένα και ένα, στο topic του elden ring εδώ 8 στα 10 μηνύματα να κράζουν αντί να συζητάνε για το παιχνίδι, δεν την αξίζει αυτή την αντιμετώπιση o Myazaki και η From.
    Day one είναι και από μένα. Και εννοείται ότι θα είναι φοβερό. Απλά θα ήθελα να εξελιχθούν τα συγκεκριμένα παιχνίδια οπτικά. Τίποτε άλλο. Τώρα κάποιες υπερβολές θα κάνουμε πως δεν τις βλέπουμε. Σκεφτείτε να είχε τα γραφικά του Demon Souls πόσο πιο ωραίο θα έδειχνε.

  23. #79
    Member Gauros7's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    athens
    Posts
    84

    Default

    Προφανώς μακάρι να είχε τα γραφικά του Demon Souls ποιος δεν θα το ήθελε. Σίγουρα αν συνεργαστεί με την sony για κάποιο exclusive τα γραφικά θα ειναι πολύ καλυτερα λόγο περισσότερου χρήματος και τεχνογνωσίας.

  24. #80
    PS4forums Fanatic jk_blue_tiger's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Ηρακλειο
    Posts
    2,975
    PSN ID
    jk_blue_tiger
    Name
    Γιάννης

    Default

    Quote Originally Posted by Gauros7 View Post
    Από εκεί και πέρα εγώ έχω κατανοήσει εδώ και καιρό ότι η from δεν ειναι μεγάλο ΑΑΑ στούντιο να ρέει το χρήμα άφθονο,
    τα παιχνιδια της κάνουν συγκεκριμενες πωλήσεις σε συγκεκριμένο κοινό οπότε δεν τους ειναι εύκολο να ανεβάσουν το μπατζετ κατακόρυφα
    και να ρισκάρουν να μην έχουν έστω λίγο κέρδος, δεν μπορώ να τους κατηγορήσω για αυτό.
    Ο pub στα Dark Souls 1-3, Elden Ring ειναι η Bandai-Namco κ οχι η From, την B-N δεν τη λες μικρη εταιρεια αφου βγαζει πολλες ΑΑΑ παραγωγες,
    τα Demon Souls, Bloodborne ηταν παραγωγες της Sony, ενω το Sekiro της Activision.
    Οι πωλησεις παντως των DS ειναι συνεχως αυξανομενες με εκατομμυρια αντιτυπα, ενω δημιουργηθηκε νεα κατηγορια videogame (souls),
    στη οποια ακριβως επειδη υπαρχει μεγαλο κερδος, εχουν ερθει κ αλλοι pubs/devs με Nioh, Mortal Shell κοκ.

    Οσον αφορα το Elden Ring κ την επενδυση που εγινε σε αυτο, ειτε η From δεν ζηταει/πιεζει για extra budget, ειτε η Namco εχει καβουρια στις τσεπες
    κ επιθυμει το μεγιστο κερδος με το μικροτερο κοστος, αφου οι πιστοι οπαδοι θα αγορασουν σχεδον με κλειστα ματια,
    γι αυτους πιστευω μετραει πρωτα το gameplay κ μετα ο τεχνικος τομεας.
    Στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος...
    Spoiler!

Page 4 of 23 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •