Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 56

Thread: Cyberpunk 2077: Phantom Liberty Expansion (Nextgen only)

  1. #1
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default Cyberpunk 2077: Phantom Liberty Expansion (Nextgen only)

    Φτιαχνω καινουργιο thread γιατι το expansion ειναι αποκλειστικο σε κονσολες τωρινης γενιας και PC.




  2. #2
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Απ' ό,τι κατάλαβα (δεν έχω λινκ όμως) τα στοιχεία που θα προσθέσουν εδώ (εκτός από το story φυσικά) θα προστεθούν και στο base game με update or sth!


  3. #3
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι, ολες οι αλλαγες εφαρμοζονται και στο κανονικο παιχνιδι. Ετσι καταλαβαινω και εγω.

    Θα δωσει σιγουρα νεο αερα στον κοσμο του παιχνιδιου.

  4. #4
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default



  5. #5
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Θελω να σταματησουν οι devs να δινουν λεφτα σε CGI...

  6. #6
    PS4forums Fanatic tonybsg's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,998
    PSN ID
    tonybsg

    Default

    Εντάξει από αυτά που διαβάζουμε εδώ τουλάχιστον έχουν κάνει και δουλειά ουσιαστική! χεχε

    Και για το patch 2.0 εννοώ


  7. #7
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    https://www.metacritic.com/game/cybe...antom-liberty/

    Τουμπανο φαινεται.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (21-09-2023),tonybsg (21-09-2023)

  9. #8
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ελεω του επερχομενου DLC (αυριο νομιζω) εβαλα εχθες να δω την εκδοση 2.0 του παιχνιδιου η οποια φερνει μεγαλες αλλαγες.

    Και οταν λεμε μεγαλες αλλαγες το εννοουμε... το παιχνιδι εχει αλλαξει αρδην ως προς πολλα πραγματα.

    Θα ξεκινησω με ενα βασικο "αρνητικο" ομως το οποιο ναι μεν καταλαβαινω οτι "πρεπει" να γινει απο την CDPR, απο την αλλη ειναι τοσο χαμαλικι που ειλικρινα εγω θα κοιταξω στο ιντερνετ γιατι δεν την παλευω.
    Και αυτο στο οποιο αναφερομαι εχει να κανει με την ολοκληρωτικη αλλαγη των talent trees στο παιχνιδι. Τα παντα εχουν αλλαξει. Οχι μονο στο πως διαμοιραζονται οι ικανοτητες αναλογα τα skill trees αλλα και στο πως ενεργοποιουνται, στο πως γινονται equip κλπ. Ολο αυτο το πραγμα, για εναν παικτη που εχει αφιερωσει 150-200 ωρες σε ενα παιχνιδι, ειναι πολυ βαρυ να του ζητας να κατσει να μελετησει απο την αρχη ολα τα skills/talents trees και να αρχισει να κανει δοκιμες για το πως θελει να ξαναχτισει απο την αρχη τον χαρακτηρα του στην ουσια... εγω δεν την παλευω να το κανω, δεν εχω την υπομονη, ειναι τοσο πολυπλοκα και μεγαλα και πολλα τα skill trees που απλα ΝΟ...

    Και περα απο τα talent/perks πως σκατα τα λενε εκει στο cyberpunk ολος ο τροπος που λειτουργει το equipment του χαρακτηρα εχει αλλαξει... δηλαδη τα cyberware λειτουργουν με αλλη λογικη και γινονται equipped με αλλη λογικη. Ολα το character build/equipment εχει αλλαξει εντελως. Πιασε το αυγο και κουρευτο ενα πραγμα. Πρεπει να ημουν 1 ωρα στα μενου. Με κουρασε. Στο τελος απλα τα εβαλα οπως μου καθισαν και ειπα fuck it θα δω το λυσαρι στο ιντερνετ.

    Ενα αλλο αρνητικο στην εκδοση 2.0 για εμενα ειναι οι μπατσοι... Προφανως ο κοσμος και τα παραπονα αυτου για "ρεαλισμο" ειχαν αποτελεσμα να εχουμε εναν ακομα μπελα τωρα στο παιχνιδι με αστερακια τυπου GTA (δειγμα τρομερου ρεαλισμου τα GTA παιχνιδια αλλωστε...) και τωρα με το παραμικρο τσουπ τα αστερακια και τρεχα γυρω γυρω να σβησουν. Και το κακο ειναι οτι η CDPR ειπε μαλλον "ετσι ειστε? παρτε εδω μπατσους που επιμενουν να γουσταρετε". I hate this shit, πας να κανεις μια δουλεια και επειδη ενας ηλιθιος βλαμμενος ΑΙ περαστικος κυριολεκτικα πηδηξε μπροστα απο το αμαξι σου να τρεχεις τωρα να ξεφυγεις απο μπατσους...

    Παμε ομως στα καλα που ειναι αρκετα:

    Το παιχνιδι παιζει πολυ καλυτερα κατ'εμε. Εχει φυγει πολυ σαβουρα απο πανω του. Το looting πλεον εχει αποκτησει περισσοτερο νοημα και εχει φυγει μερος της PC-ιλας που θελει τους εχθρους να κανουν drop αχρηστα junk shit που απλα πιανουν χωρο/χρονο και στερουν ουσια απο το παιχνιδι. Πλεον οι εχθροι πετανε οπλα, λεφτα, πολυτιμα αντικειμενα και το κυριοτερο crafting items. Επιτελους. Επισης πλεον μπορεις να βγαλεις ουσιαστικο χρημα πουλωντας τα οπλα που δεν θες.

    Το gameplay γενικα ειναι πιο στιβαρο, τα abilities λειτουργουν πολυ πολυ πολυ καλυτερα και απολαυστικοτερα, οπως ας πουμε το Sandevistan που εδω και καιρο ελεγα οτι ειναι εντελως χαζος ο τροπος που λειτουργουσε πριν στο παιχνιδι. Τωρα λειτουργει ακριβως οπως πρεπει και οπως εδειχνε το ανιμέ. Το ιδιο ισχυει και με πολλα αλλα abilities, παλια και καινουργια, οπως για παραδειγμα το stealth camo. To auto aiming ειναι πλεον πιο σωστο (παντα για κονσολες μιλαμε) και πιο λογικο. Τα secondary equipment οπως χειροβομβιδες/health packs κλπ πλεον λειτουργουν με τελειως διαφορετικο τροπο. Τελος το hoarding απο 100αδες health items και χειροβομβιδες. Πλεον ολα αυτα τα αντικειμενα ειναι κλειδωμενα πισω απο cooldowns κατι που επρεπε να ειχε σκεφθει η CDPR εξαρχης. Το Dash επισης ειναι εκπλητικο και με ωραιο εφφε και δινει αλλο υφος και στυλ στο πεδιο της μαχης.

    Η δυσκολια ειναι πλεον πολυ πιο σωστα διαβαθμισμενη. Παλια ηταν λιγο οτι ναναι, το normal φαινοταν πανευκολο και καταληγαμε να το παιζουμε στο very hard για να ειναι challenging, κατι ομως που οδηγουσε σε μερικα εκνευριστικα difficulty spikes κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου. Τωρα η δυσκολια δειχνει πολυ πιο representative σε αυτο που λεει η λεξη. Το normal ειναι πλεον normal, το hard ειναι hard κοκ.

    Ενα αλλο πραγμα που παρατηρησα ειναι οτι οι εχθροι πλεον χρησιμοποιουν πολυ περισσοτερες δυναμεις απο οτι στο παρελθον και μαλιστα χρησιμοποιουν και smart weapons κατι που δεν θυμαμαι να εκαναν.

    Αυτα ειναι λιγα που παρατηρησα. Υπαρχουν και αλλα, οπως η οδηγηση και το combat ενω οδηγεις κλπ αλλα οκ πολλα εγραψα ηδη. Γενικα εχει πολυ μεγαλες αλλαγες το παιχνιδι και θεωρω οτι ολες ειναι εξαισιες με την προυποθεση οτι καποιος ξεκιναει τωρα να παιζει το παιχνιδι, που θα του φανουν ολα φυσικη εξελιξη της πορειας του οσο παιζει. Για καποιους βετερανους που δεν εχουν και πολυ υπομονη να μελετησουν εξαρχης τον τροπο λειτουργειας του παιχνιδιου ειναι κομματακι βαρυ να μπουν σε αυτη τη διαδικασια. Αληθεια ειναι το βασικο μου παραπονο. Δεν την παλευω να μαθω το παιχνιδι απο την αρχη. Δεν συμφωνει με τον εγκεφαλο μου. Εχω επενδυσει 200 ωρες και ξαφνικα ολα αλλαξαν. Δυσκολευομαι να το επεξεργαστω.

  10. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (25-09-2023),Slay (27-09-2023),sndev (26-09-2023),Snk (25-09-2023)

  11. #9
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Το εβαλα και εγώ για να δω τι έχουν κάνει και να προετοιμαστώ για το phantom liberty το οποιο θέλω πολύ να το παίξω... είναι πρόβλημα όλες αυτές οι αλλαγές και κανονικά θέλουν ένα νέο playthrough.

    Παντως το παιχνίδι θα σου δίνει την δυνατότητα να ξεκινήσεις το phantom liberty χωρίς να παίξεις το story μέχρι εκεί με νέο χαρακτήρα. Σε ξεκινά στο level 15 από οτι ειδα.

    - - - Updated - - -

    Σωστοι οι του IGN αρνήθηκαν να βγάλουν το review με τους όρους της CD Project Red, που τους ανάγκαζαν να δείχνουν μόνο CD Project Red provided footage, που προφανώς ήταν άψογο, και έβγαλαν σήμερα το review με κανονικό gameplay από τον reviewer του IGN.


  12. #10
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λοιπον παιζω επισημως το DLC και μεχρι στιγμης εχω μονο θετικες εντυπωσεις εκτος απο 1 σοβαρο προβλημα που πρεπει να γνωριζουν ολοι και θα ξεκινησω με αυτο.

    Υπαρχει θεμα με τα autosaves στην περιοχη του DLC. Πολυς κοσμος το εχει παθει, το επαθα κι εγω. Γινονται χωρις προφανη λογο corrupt. Δεν ξερουμε υπο ποιες συνθηκες και πως ακριβως, αλλα συμβαινει και μου συνεβη και εμενα. Με τα manual saves και νομιζω και τα quicksaves δεν υπαρχει θεμα. Οποτε για σιγουρια φροντιστε να κανετε τακτικα manual saves.

    Η περιοχη του DLC παροτι ειναι σχετικα μικρη μπροστα στην υπολοιπη πολη, εντουτοις ειναι μακραν το πιο πολυπλοκο μερος της Night City (και αυτο λεει πολλα οταν ηδη η πολη του παιχνιδιου ειναι πολυεπιπεδη και σαν λαβυρινθος) και θα ελεγα ευκολα το πιο εντυπωσιακο οπτικα.

    Βλεπω μεγαλυτερη γεωμετρια σχεδον παντου και ιδιως το βραδυ ειναι φοβερη η ατμοσφαιρα και τα γραφικα.

    Υπαρχει πολυ content, πλουσιο σε ολα του και οτι εχω παιξει μεχρι στιγμης απο Main Story μου φαινεται πολυ καλοφτιαγμενο.

    Να σημειωσω οτι περαν του θεματος με τα autosaves δεν εχω συναντησει κανενα bug αλλου ειδους.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    gonzalez (27-09-2023),panos74gr (28-09-2023)

  14. #11
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Λοιπον παιζω επισημως το DLC και μεχρι στιγμης εχω μονο θετικες εντυπωσεις εκτος απο 1 σοβαρο προβλημα που πρεπει να γνωριζουν ολοι και θα ξεκινησω με αυτο.

    Υπαρχει θεμα με τα autosaves στην περιοχη του DLC. Πολυς κοσμος το εχει παθει, το επαθα κι εγω. Γινονται χωρις προφανη λογο corrupt. Δεν ξερουμε υπο ποιες συνθηκες και πως ακριβως, αλλα συμβαινει και μου συνεβη και εμενα. Με τα manual saves και νομιζω και τα quicksaves δεν υπαρχει θεμα. Οποτε για σιγουρια φροντιστε να κανετε τακτικα manual saves.

    Η περιοχη του DLC παροτι ειναι σχετικα μικρη μπροστα στην υπολοιπη πολη, εντουτοις ειναι μακραν το πιο πολυπλοκο μερος της Night City (και αυτο λεει πολλα οταν ηδη η πολη του παιχνιδιου ειναι πολυεπιπεδη και σαν λαβυρινθος) και θα ελεγα ευκολα το πιο εντυπωσιακο οπτικα.

    Βλεπω μεγαλυτερη γεωμετρια σχεδον παντου και ιδιως το βραδυ ειναι φοβερη η ατμοσφαιρα και τα γραφικα.

    Υπαρχει πολυ content, πλουσιο σε ολα του και οτι εχω παιξει μεχρι στιγμης απο Main Story μου φαινεται πολυ καλοφτιαγμενο.

    Να σημειωσω οτι περαν του θεματος με τα autosaves δεν εχω συναντησει κανενα bug αλλου ειδους.
    Δημητρη εκανες καινουργιο playthrough η με καινουργιο χαρακτηρα ξεκινησες το DLC?

  15. #12
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Δημητρη εκανες καινουργιο playthrough η με καινουργιο χαρακτηρα ξεκινησες το DLC?


    Φανταζομαι εννοεις αν ξεκινησα καινουργιο χαρακτηρα μονο για το DLC ή αν συνεχισα απο το παλιο μου save. Η απαντηση ειναι οτι συνεχισα απο το παλιο μου save που μαλιστα ηταν του PS4 που μεταφερθηκε στο PS5 κλπ

  16. #13
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Φανταζομαι εννοεις αν ξεκινησα καινουργιο χαρακτηρα μονο για το DLC ή αν συνεχισα απο το παλιο μου save. Η απαντηση ειναι οτι συνεχισα απο το παλιο μου save που μαλιστα ηταν του PS4 που μεταφερθηκε στο PS5 κλπ
    Αυτο ναι, ωραια, κι εγω μαλλον απο το παλιο save θα επιχειρησω να το συνεχισω, απλα αν εχει αλλαξει τοσο πολυ το παιχνιδι, σκεφτομαι οτι θα πεσω κατευθειαν στα "βαθια".
    // Βασικα δε διαβασα καλα αυτο που ειπε ο Πανος απο πανω, νομιζα οτι μπορεις να το ξεκινησεις κατευθειαν το DLC με νεο χαρακτηρα χωρις να χρειαζεσαι παλιο save η να κανεις αναγκαστικα νεο playthrough. Αλλα εφοσον υπαρχει το save και σε μενα κομπλε.
    Last edited by gonzalez; 27-09-2023 at 14:42.

  17. #14
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by gonzalez View Post
    Αυτο ναι, ωραια, κι εγω μαλλον απο το παλιο save θα επιχειρησω να το συνεχισω, απλα αν εχει αλλαξει τοσο πολυ το παιχνιδι, σκεφτομαι οτι θα πεσω κατευθειαν στα "βαθια".
    // Βασικα δε διαβασα καλα αυτο που ειπε ο Πανος απο πανω, νομιζα οτι μπορεις να το ξεκινησεις κατευθειαν το DLC με νεο χαρακτηρα χωρις να χρειαζεσαι παλιο save η να κανεις αναγκαστικα νεο playthrough. Αλλα εφοσον υπαρχει το save και σε μενα κομπλε.
    Ναι γινεται αυτο. Σου δινει την επιλογη αν θες να ξεκινησεις και με εναν default χαρακτηρα νομιζω level 15 σε περιπτωση που καποιος απλα θελει να παιξει μονο το DLC.

  18. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    gonzalez (27-09-2023)

  19. #15
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ναι γινεται αυτο. Σου δινει την επιλογη αν θες να ξεκινησεις και με εναν default χαρακτηρα νομιζω level 15 σε περιπτωση που καποιος απλα θελει να παιξει μονο το DLC.
    Καλο κι αυτο, αλλά νομίζω όσοι το έχουν παίξει μάλλον θα συνεχίσουν από το save. Λιγο παντως που προλαβα και το εβαλα νιωθω οτι δε θυμαμαι τιποτα. Και η αληθεια ειναι οτι αφου το τερματισα στην αρχη, εχω ασχοληθει ελαχιστα μετα.
    Ούτε καν κοίταξα τι γίνεται με τις αναβαμθμισεις κτλ.

  20. #16
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Παιδια αποφυγετε να παιξετε το DLC φορτωνοντας παλιο save απο το βασικο παιχνιδι. Δυστυχως το προβλημα με τα corrupt saves θα ερθει αργα ή γρηγορα. Ή θα παιξετε το DLC μεμονωμενα με την επιλογη που δινει η CDPR ή θα περιμενετε για καποιο πατς να διορθωσει το προβλημα.

    ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ OVERWRITE ΤΑ SAVES ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ MAIN GAME!

    Δυστυχως η CDPR για μια ακομη φορα δεν απεφυγε τα φωτα της αρνητικης δημοσιοτητας. Το προβλημα απο οτι φαινεται ειναι μονο για την PS5 εκδοση του παιχνιδιου και το εχει αναγνωρισει η CDPR η οποια και εργαζεται σε καποιο fix... Ειναι κριμα γιατι δυστυχως ειναι απο τα bug εκεινα τα οποια κυριολεκτικα κανουν unplayable το DLC και απειλουν να καταστρεψουν εκατονταδες ωρες παιχνιδιου για πολυ κοσμο, μιας και δεν ξερουμε αν το οποιο patch βγαλουν θα καταφερει να ξεμπλοκαρει τα corrupted saves. Οποτε το νου σας.

  21. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Conjure7 (28-09-2023),mihalis13 (29-09-2023),panos74gr (28-09-2023)

  22. #17
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    πίκρα μου δίνεις και ήθελα να το λιώσω μέσα στο ΣΚ...Δεν μου κάνει αίσθηση μετά από τόσες περιπέτειες με την V μου να ξεκινήσω νέο χαρακτήρα.

  23. #18

    Default

    Εγώ παρότι ήθελα πολύ να παίξω καινούργιο υλικό στο συγκεκριμένο παιχνίδι ξενέρωσα.
    Δεν θυμάμαι τίποτα, τόσο καιρό μετά. Στη συνέχεια διαβάζω τις παρατηρήσεις σας. Μη το ένα, μη το άλλο. Προσοχή σε αυτό κι εκείνο. Όλα έχουν αλλάξει κι έχουν γίνει πιο πολύπλοκα. Παίξε με νέο χαρακτήρα. Άστο. Ας το φτιάξουν, ας πέσει κι η τιμή και τα λέμε.

  24. #19
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    πίκρα μου δίνεις και ήθελα να το λιώσω μέσα στο ΣΚ...Δεν μου κάνει αίσθηση μετά από τόσες περιπέτειες με την V μου να ξεκινήσω νέο χαρακτήρα.
    Κι εγω ξενερωσα. Δεν θελω να ξεκινησω με default χαρακτηρα. Και μου αρεσε πολυ οτι επαιξα οσο επαιξα.

    Θεωρω παντως οτι γρηγορα θα το διορθωσουν. Αλλα ναι σου πηδαει λιγο τον οποιο ενθουσιασμο ειχες αρχικα.

  25. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    panos74gr (29-09-2023)

  26. #20
    mihalis13's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Χολαργός
    Posts
    8,540
    PSN ID
    mihalis_13
    Name
    Μιχάλης

    Default

    Ένας ακόμα παραπάνω λόγος για να περιμένω δηλαδή.
    Αν και γενικά στα dlc πάντα περιμένω price drop


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Spoiler!

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •