Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 60

Thread: PlayStation 5 PRO (rumors & discussion)

  1. #1
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default PlayStation 5 PRO (rumors & discussion)

    Καταρχάς δεν είναι ο Θεός ο Ντρακμαν.
    Δεν χρειάζεται να ηγείται των πάντων.

    Υπάρχουν και άλλοι "Ντρακμαν".



    Το τι είναι εφικτό και δεν είναι εφικτό, πιστεύεις ότι το γνωρίζουμε / δεν το γνωρίζουμε ή απλώς μιλάει η αγάπη μας για το PlayStation και δίνουμε συγχωροχάρτια για την κακή οργάνωση, αποπροσανατολισμό που σημαίνει κακές επενδύσεις (χαμένα λεφτά και χρόνος) ;;

    Και πάλι φέρνεις προσωπική άποψη (ποιοτικά παιχνίδια), ενώ εγώ εστιάζω πολύ συγκεκριμένα: διαχείριση 1στ παρτυ και PS5 exclusives.

    Μάλλον κάνουμε δύο διαφορετικές κουβέντες! (δηλαδή ούτε συμφωνούμε ούτε διαφωνούμε)

    Σε άλλο τόνο τώρα.

    Μόλις ενημερώθηκα από έναν γνωστό ότι τα PS5 Pro dev kits έχουν ήδη παραδοθεί στους devs.

    Zen 2 CPU overclocked + RDNA 3 GPU overclocked.

    Καλά να πάθουμε.
    Διότι (με αυτά τα σπεκς) είναι αχρείαστο.

    Η Σονυ αναμένει (λόγω του ότι έχει παραδοθεί και σε 3rd party) να γίνουν leaks τον επόμενο μήνα.
    Last edited by Lefteris_X; 11-12-2023 at 14:25.

  2. #2
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Αυτο-διορθώνομαι.

    Θα μελετήσω (γιατί πρέπει να φύγω από τον υπολογιστή για κάποιες ώρες) και θα τοποθετηθώ.

    PS5 Pro Potential Specs:

    - Viola is fabbed on TSMC N4P.

    - GFX1115

    - Viola's CPU is maintaining the zen2 architecture found in the existing PS5 for compatibility, but the frequency will once again be dynamic with a peak of 4.4GHz. 64 KB of L1 cache per core, 512 KB of L2 cache per core, and 8 MB of L3 shared (4 MB per CCX).

    - Viola's die is 30WGPs when fully enabled, but it will only have 28WGPs (56 CUs) enabled for the silicon in retail PS5 Pro units.

    - Trinity is the culmination of three key technologies. Fast storage (hardware accelerated compression and decompression, already an existing key PS5 technology), accelerated ray tracing, and upscaling.

    - Architecture is RDNA3, but it's taking ray tracing improvements from RDNA4. BVH traversal will be handled by dedicated RT hardware rather than fully relying on the shaders. It will also include thread reordering to reduce data and execution divergence, something akin to Ada Lovelace SER and Intel Arc's TSU.

    - 3584 shaders, 224 TMUs, and 96 ROPs.

    - 16GB of 18 gbps GDDR6. 256-bit memory bus with 576 GB/s memory bandwidth.

    - The GPU frequency target is 2.0 GHz. This lands the dual-issue TFLOPs in the range of 28.67 TFLOPs peak (224 (TMUs) * 2 (operations, dual issue) * 2 (core clock)). 14.33 TFLOPs if we ignore the dual-issue factor.

    - 50-60% rasterization uplift over Oberon and Oberon Plus, over twice the raw RT performance.

    - XDNA2 NPU will be featured for the purpose of accelerating Sony's bespoke temporal machine learning upscaling technique. This will be one of the core focuses of the PS5 Pro, like we saw with checkboard rendering for the PS4 Pro. Temporally stable upscaled 4K output at higher than 30 FPS is the goal.

    - September 2024 reveal

    (αρχίζω να μαζεύω χρήμα, αν σας λέει κάτι αυτό)

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (13-12-2023),panos74gr (13-12-2023),Valkyre (11-12-2023)

  4. #3
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Πριν ελεγες ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ...

    Χαχα κλαιω! (με την καλη εννοια)

    Αν ειναι ετσι το θεμα με το compatibility πως θα το λυσουν?

  5. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    Lefteris_X (11-12-2023)

  6. #4
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Ωρε μία συζητησάρα που προέκυψε από τις ανησυχίες μου!

    Ευχαριστώ που πέσατε στην παγίδα μου!! ΧΕΧΕ!

    Λεφ ωραία αυτά που έβαλες, αλλά δεν κατάλαβα Χριστό.

    Αν έχεις την καλοσύνη να γράψεις τίποτα και σε κατανοητά ελληνικά, για εμάς τους πληβείους.!!

  7. The Following 2 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Lefteris_X (11-12-2023),Valkyre (11-12-2023)

  8. #5
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Πριν ελεγες ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ...

    Χαχα κλαιω! (με την καλη εννοια)

    Αν ειναι ετσι το θεμα με το compatibility πως θα το λυσουν?
    Φυσικά καλά να πάθουμε διότι δεν έχουν εκμεταλλευτεί το ΠΣ5 και σε 1 χρόνο θα βγει το ΠΣ5 Προ.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    Εν τάχει, από αυτά που έριξα μια ματιά το emulation του PS5 γίνεται μια χαρά (μικρός ενδοιασμός όσο αφορά τον χρονισμό της Viola GPU, καθώς το PS5 στηρίζεται πολύ στην "αρμονία" των συχνοτήτων των επιμέρους κυκλωμάτων. Λεπτομέρειες θα μάθουμε στους επόμενους μήνες).
    (παρένθεση: το SoC του ΠΣ5 Προ είναι κατασκευασμένο σε μικρότερα νανόμετρα, οπότε ακόμα και -σχεδόν- να έχει ίδια ψύξη το μηχάνημα θα λειτουργεί μια χαρά. Άντε πες να ακούγονται που και που ελαφρώς οι ανεμιστήρες. Αν κάνουν ένα κατιτίς καλύτερη ψύξη, τότε δεν θα ακούγεται τίποτα, όπως και στο σημερινό PS5 OG).

    Τα σπεκς δείχνουν ότι πέφτει ΠΟΛΥ βάρος στα RT και όταν λέω RT, μιλάμε για RT επιπέδου πανάκριβου PC. Όχι επίπεδα 4090+Intel CPU συν συν συν με τελικό κόστος 4.000 ευρώ, αλλά πιστεύω ότι θα χτυπάει στα ίσια ένα PC των 2.500 χιλιάδων ευρώ (λόγω προγραμματισμού στο μέταλλο από 1στ παρτυ στούντιο και κάποιων custom-ιών στο SoC του PS5 Pro).

    Θετικά λαμβάνω την άνοδο ταχύτητας της VRAM. (ίσως και bandwidth ή αλλιώς εύρους/πλάτους....το λέω έτσι γιατί δεν θυμάμαι το εύρος/πλάτος της VRAM PS5 OG)

    Ανυπομονώ τι έχουν "μαγειρέψει" ως custom νέα λύση για upscaling. Εμφανώς η Unreal 5 θα παίζει 1800p-4K/30fps και 1080-1625p-ίσως και 1800p/60fps.

    Παρατηρώ όμως μια αύξηση στη "γενικότερη δύναμη" η οποία με ανησυχεί και εξηγώ:

    με τόση παραπάνω ταχύτητα, ας εστιάσω στην CPU τώρα, μπορούμε να δούμε πολύ έξυπνες ΑΙ. Μόνο που........αυτές οι ΑΙ δεν θα μπορούν (καν) να υπάρχουν στο PS5 OG.

    Οπότε οι ντεβ τι θα κάνουν; Θα φτιάχνουν δύο εντελώς ξεχωριστές εκδόσεις των παιχνιδιών τους; Όχι. (όπως μας δίδαξε η εποχή των Amiga 500/1200, Megadrive / 32X, PS4 / PS4 Pro......ανέφερα τα παλιά μηχανήματα για να υποδείξω ότι τη νοοτροπία να ΜΗΝ φτιάχνουν εντελώς ξεχωριστές εκδόσεις που να εκμεταλλεύονται επαρκώς την OG/Pro έκδοση ενός μηχανήματος είναι μια παλιά "κολόνια" που κρατάει χρόνια)


    Εστιάζοντας στην GPU, (που ισχύει κι εδώ αυτό που είπα για τους ντεβς ότι θα "υποχρεωθούν" ή όχι δυστυχώς, να φτιάχνουν δύο εντελώς διαφορετικές εκδόσεις παιχνιδιού αν πραγματικά θέλουν να *εκμεταλλευτούν το hardware)......

    ........εκτός από τα πολύ καλύτερα, ποιοτικότερα, πολυπληθέστερα, υψηλότερης ακρίβειας (όχι κόστος, αλλά ακριβείς υπολογισμοί στην διάθλαση φωτός που γονατίζει το οποιοδήποτε hardware) RT, παρατηρώ και ΜΕΓΑΛΗ αύξηση στον rasterizer.

    Αυτό σημαίνει ότι σε παιχνίδια που απαιτούν μυριάδες εφφέ (πχ. Ratchet) ταυτόχρονα στην οθόνη, θα γίνεται πλέον της ΦΟΥΤΑΝΑΣ.
    Άλλο παράδειγμα: σε παιχνίδια RPG τα εφφέ θα είναι στον Θεό.
    Κι άλλο παράδειγμα: ετοιμαστείτε το GT 8 να ρίξει σαγόνια (μασέλες, σαγόνια, δόντια).

    Αν κιόλας έχουν μαγειρέψει ΑΚΟΜΑ καλύτερο custom controller SSD, τότε χάιντε χάιντε το πράμα ξεφεύγει πολύ. ΠΟΛΥ. Τότε πραγματικά θα αναγκαστούν οι ντεβς να φτιάχνουν κυριολεκτικά δύο διαφορετικές εκδόσεις. Αν δεν το κάνουν (πολύ πιθανό στους 3ρντ παρτυ) τότε οι διαφορές με 1στ παρτυ (που ελπίζω να εκμεταλλεύονται τα καλούδια του Προ) θα είναι κυριολεκτικά τεράστιες.

    Αν μάλιστα βάλουν και SSD ταχύτερο, πχ. από 5.5GB/second (και μέσω συμπίεσης kraken που ο custom controller κάνει όλη την συμπίεση/αποσυμπίεση χωρίς να καταναλώνεται ούτε 0.0000001% από CPU/GPU φτάνει περί τα 9.5-10GB/second).....πάει ας πούμε στα 7GB (kraken + νέος controller = τους έχω ικανούς να φτάσει τα 13-14GB/second).........τότε παιδιά, τα 1στ παρτυ θα είναι λες και παίζεις από cartridge. Κυριολεκτικά από cartridge.

    Μπορώ να συνεχίσω, αλλά "πιάσατε" το νόημα.

    Μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ τροχοπέδη όμως.
    ΤΕ-ΡΑ-ΣΤΙ-Α.

    Οι 3ρτν παρτυ θα τα βρουν σκούρα (όπως ήδη τα έχουν βρει) γιατί όπως το XsX (ας μην μιλήσω για το αίσχος που λέγεται XsS από τεχνολογικής άποψης) αποτελεί τροχοπέδη για κάποιον 3ρντ παρτυ ντεβ ΑΝ θελήσει να εκμεταλλευτεί PS5 custom controller+SSD, τότε το παιχνίδι του ΔΕΝ ΘΑ ΦΟΡΤΩΝΕΙ ΚΑΝ στο XsX (ήδη πολλά 3ρντ παρτυ τα βλέπουμε όπως τα βλέπουμε, δηλαδή να μην εκμεταλλεύονται c.controller+SSD γιατί ειδάλλως δεν θα έπαιζαν στο XsX............εκτός κι αν ο publisher πληρώσει ΠΟΛΛΑ λεφτά για δύο ξεχωριστές εκδόσεις.....που θα έχουν μεγάλη διαφορά.......κάτι που όμως ήδη δεν γίνεται)......

    ........ε, κάπως έτσι θα τα βρουν σκούρα μεταξύ PS5 OG - XsX - PS5 Pro.

    Σκούρα εστί: θα χρησιμοποιούν το PS5 Pro σαν μια ευκαιρία να βγάλουμε το παιχνίδι που θα είναι ίδιο μεταξύ XsX και PS5 (δλδ δεν εκμεταλλευόμαστε πλήρως το PS5)......απλώς με μεγαλύτερη ανάλυση και παραπάνω fps στο PS5 Pro. Δηλαδή ο καταναλωτής θα έχει πληρώσει ένα μηχάνημα που δεν θα το εκμεταλλεύονται σωστά οι 3ρντ παρτυ ντεβς.


    ΥΓ: Δεν πάει καν το μυαλό μου πως θα είναι το PS6.
    Last edited by Lefteris_X; 11-12-2023 at 23:26.

  9. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (13-12-2023)

  10. #6
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Βρε ναι αλλα μετα λες "αρχιζω να μαζευω χρημα".

  11. #7
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    ^^ Βρε ναι αλλα μετα λες "αρχιζω να μαζευω χρημα".

    Σόρρυ, χααχαχαχ, ο βλαξ έκανα EDIT στο προηγούμενο ποστ.

    Άσε με εμένα, είμαι ειδική περίπτωση tech-κόπανου στις κονσόλες (τονίζω: στις κονσόλες, όχι στα PC μακριά από εμένα αυτά τα μηχανάκια). Δεν αποτελώ την πλειοψηφία.

  12. #8
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Λευτερη εγω γιατι διαβαζω "απογοητευτικα" σχολια για την φημολογουμενη CPU του PS5 Pro?

    Θεωρητικα απο οτι εχουμε δει το προβλημα με τις νεες κονσολες και το μεγαλυτερο εμποδιο φαινεται να ειναι η CPU. Και απο οτι καταλαβα με το PS5 Pro τα χερια τους ειναι ψιλοδεμενα οσον αφορα στην CPU γιατι δεν μπορουν να κανουν μεγαλο αλμα λογω αναγκης συμβατοτητας με το PS5. Oποτε εβαλαν και παλι ΖΕΝ 2.

    Πολλοι σχολιαζουν οτι με την νεα CPU του Pro το προβλημα θα συνεχισει να ειναι η CPU με αποτελεσμα να μην δουμε 60 fps οπως τα φανταζομαστε. Οτι δηλαδη ναι μεν θα δουμε πολυ καλυτερο RT και GPU related effects κλπ αλλα η CPU παλι τροχοπεδη θα αποτελει.

    Δλδ αν βγει GTAVI 30 fps χωρις 60 fps mode στο απλο PS5, οι αναβαθμισεις του Pro δεν αρκουν για να δουμε 60 fps mode χωρις μπολικο κουτσουρεμα.

    Γενικα, οτι η CPU θα το περιοριζει το μηχανημα σημαντικα.

  13. #9
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Γιατί η CPU αποτελεί βασικό κομμάτι συμβατότητας. Έτσι ακριβώς έγινε και στο πς4 προ: η cpu δεν είχε αλλάξει απλώς είχε υπερχρονιστεί. Κρατιέται η συμβατότητα αλλά σε αρκετά παιχνίδια θυσιάζονται τα 60 φπς.

    Αυτό βέβαια μένει να το δούμε στην πράξη.

    Αν πας να βάλεις σε ένα μηχάνημα μια τελείως διαφορετική CPU (εκτός από windows / DX based μηχάνημα) τότε η συμβατότητα πάει περίπατο.

  14. #10
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Ναι το καταλαβαινω αυτο, αρα, εχουν δικιο, απο CPU μεριας θα πασχει και το PS5 Pro. Θυμαμαι ακουγα το DF να υποστηριζει οτι μονο με ΖΕΝ 4 θα μπορουσε να γινει δουλεια αλλα οτι δεν εινα ρεαλιστικο να βαλουν μια τετοια CPU.

    Oπως και να εχει καταλαβαινω οτι το upgrade θα ειναι εφαμιλλο αυτου που ηταν μεταξυ PS4 και PS4 Pro.

  15. #11
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εδώ που τα λέμε θα μπορούσαν να έβαζαν Ζεν 4 (και θα θυσίαζαν ένα μικρό, όχι τεράστιο, ποσοστό συμβατότητας), αλλά δεν υπάρχει τέτοιο SoC από την AMD.

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (13-12-2023),Valkyre (12-12-2023)

  17. #12
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Τελικά δεν γινόταν. Καθιερώθηκε αναβάθμιση στην ίδια γενιά.
    Και ειδικά για κάποιους που τα θέλουν όλα (βάζω και τον εαυτό του μέσα) θα τα στάξουν. Λογικά το βλέπω για ακριβό μηχάνημα όταν και αν θα κυκλοφορήσει.
    Επίσημο δεν είναι αλλά οι πιθανότητες είναι πολύ περισσότερες απ'ότι φαίνεται.
    Με τα συγκεκριμένα specs σε ιπποδύναμη πόσο καλύτερο θα μπορούσε να είναι σε σχέση με το απλό PS5?
    Πχ πόσα TFLOPs θα μετρούσε κτλ?

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by cocous; 13-12-2023 at 09:56.

  18. #13
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Απο οτι διαβασα, το επιπεδο της αναβαθμισης θα ειναι περιπου οσο ηταν το PS4 με PS4 Pro.

  19. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (13-12-2023)

  20. #14

    Default

    Εγω παντως δεν βλεπω νόημα σε midgen κονσόλα με αυτες τις διαφορες σε cpu και gpu. Εκτος και αν εχει εξτρα hardware για ΠΟΛΥ καλύτερο rt. Σε καθε περίπτωση, εδω δεν εχουν εκμεταλλευτει ακόμα το og ps5 σιγα μην εκμεταλλευτούν το “pro”. Επισης, πάλι upscale θα κανει, μιας και ηδη υπάρχουν games που δεν μπορεί να τα τρέξει 4k/60 η rtx 4090, σε συνδυασμό με high end cpu… Δηλαδη μιλαμε για hardware, κλασεις ανωτερο απο το «pro», τοσο σε δυναμη, οσο και σε ενεργειακη κατανάλωση Βεβαια καποιος δυναται να αναφερει τα first party αλλα και η πραγματικοτητα ειναι οτι αν επικεντρωθουν και στο og ps5, παλι next gen aαποτελεσμα θα εχουμε…


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #15
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το Προ ποτε δεν σκοπευε να ειναι ενα καινουργιο Playstation. Σκοπευε να ειναι ενα αναβαθμισμενο Playstation. Οποτε απο αυτη την αποψη καθαρα, δεν μπορουν να βγαλουν ενα μηχανημα 10 φορες πιο δυνατο απο το PS5 καθοτι οπως πολυ σωστα ειπες θα παει στραφι το ολο hardware. Αυτο που θα κανει το 5 Προ ειναι να πραφερει υψηλοτερες αναλυσεις, καλυτερο framerate και περισσοτερα graphics features απο τις απλες PS5 εκδοσεις των παιχνιδιων. Οτι εκανε και το PS4 Pro δηλαδη.

    Στα διαφορα μερη που διαβαζω το raytracing θα εχει εντονη διαφορα και γενικα θα δουμε αρκετα ανεβασμενα settings στο 5 Προ. Μενει να δουμε αν ειναι αληθεια ή οχι.

    Απο εκει και περα για το αν τελικα "χρειαζεται" ή οχι ενα Midgen φρεσκαρισμα, φανταζομαι στην Sony αποφασισαν μετα το 4 Προ οτι ναι, "χρειαζεται". Ισως οχι τοσο για εμας, οσο για εκεινους.

    Εγω δεν κρυβομαι, το παραδεχομαι, αν βγει θα το παρω. Αν το 5 Προ σημαινει οτι εχω ελπιδα να παιξω GTAVI στα 60 frames ή σε πολυ καλυτερη εικονα/settings απο το απλο PS5, τοτε ναι, το θελω. Αν σημαινει οτι σε ενα Alan Wake 2 θα ειχε και raytracing το PS5 Pro, τοτε ναι το θελω.

    Δεν το χρειαζομαι ουτε εγω σιγουρα. Αλλα το "χρειαζομαι". Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος.

  22. The Following 3 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (13-12-2023),obione (14-12-2023),panos74gr (13-12-2023)

  23. #16
    PS4forums Fanatic Ezio's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    3,566
    Name
    Γιάννης

    Default

    Αν και είμαι κατά των midgen αναβαθμίσεων, αφού έχω αργήσει να πάρω το ps5 και με βλέπω ακόμη να αργώ πολύ, ίσως το πάρω αν είναι τουλάχιστον στο raytracing ΠΟΛΥ καλύτερο από το og ps5.

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Με τα συγκεκριμένα specs σε ιπποδύναμη πόσο καλύτερο θα μπορούσε να είναι σε σχέση με το απλό PS5?
    Πχ πόσα TFLOPs θα μετρούσε κτλ?

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Αν υπολογίζω σωστά με βάση τα specs που έχει δώσει ο Λευτέρης πιο πάνω, μιλάμε για 14,34 teraflops έναντι των 10,28 του ps5, μια αύξηση της τάξεως του 39.57%.

  24. The Following User Says Thank You to Ezio For This Useful Post:

    cocous (13-12-2023)

  25. #17
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Aκομα με τεραφλοπια τα μετραμε ρε παιδια? Δεν μαθαμε σε αυτη τη γενια οτι τα τεραφλοπια δεν λενε και πολλα?

    Και μια νταλικα εχει 1,000 αλογα αλλα την περναει ενα Suzuki Vitara στο 0-100...

  26. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    trabakoulas (18-12-2023)

  27. #18
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Αν και είμαι κατά των midgen αναβαθμίσεων, αφού έχω αργήσει να πάρω το ps5 και με βλέπω ακόμη να αργώ πολύ, ίσως το πάρω αν είναι τουλάχιστον στο raytracing ΠΟΛΥ καλύτερο από το og ps5.


    Αν υπολογίζω σωστά με βάση τα specs που έχει δώσει ο Λευτέρης πιο πάνω, μιλάμε για 14,34 teraflops έναντι των 10,28 του ps5, μια αύξηση της τάξεως του 39.57%.
    Στα μάτια μου βλέπω μικρή διαφορά αν όντως είναι έτσι. Ο λόγος που ρώτησα είναι οτι πήρε το μάτι μου για κάτι έως και 28 TFLOps. Εκεί όντως θα ήτανε εντελώς σε άλλο επίπεδο.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  28. #19

    Default

    Quote Originally Posted by Ezio View Post
    Αν και είμαι κατά των midgen αναβαθμίσεων, αφού έχω αργήσει να πάρω το ps5 και με βλέπω ακόμη να αργώ πολύ, ίσως το πάρω αν είναι τουλάχιστον στο raytracing ΠΟΛΥ καλύτερο από το og ps5.


    Αν υπολογίζω σωστά με βάση τα specs που έχει δώσει ο Λευτέρης πιο πάνω, μιλάμε για 14,34 teraflops έναντι των 10,28 του ps5, μια αύξηση της τάξεως του 39.57%.
    Και εγω αυτη την αποψη εχω. Να σημειωθει οτι το ps4 ειχε 1,84tf και το ps4 pro 4.2tf….Προφανως και δεν μετριεται μονο ετσι η ισχυς, αλλα συμφωνα με τα μεχρι στιγμης δεδομενα δεν το λες και τερας επιδοσεων…


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #20
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Σταματηστε να σκεφτεστε με τεραφλοπια

    14 teraflops of RDNA 3 with dedicated RT intersect, traversal, and ML upscaling hardware is far more powerful than a 7700xt.

    Using this method, you can roughly estimate PS5 Pro to be ~30 TF RDNA 2 with RT workload vs 10TF RDNA 2 for base PS5.

    But I think it's a silly and convoluted way to look at it. I really thought we were over this TF stuff...

  30. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (13-12-2023),Lefteris_X (13-12-2023)

Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •