Page 31 of 46 FirstFirst ... 2127282930313233343541 ... LastLast
Results 601 to 620 of 901

Thread: PlayStation VR2 - Virtual Reality Headset

  1. #601
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Πραγματικά. Ειδικά σε flat παιχνίδια μέσα απο τα vr μόνο όπου γυρνάς το κεφάλι ή εαν γυρνάς την κάμερα φαίνονται καθαρά. Στις πλάγιες ματιές ειναι θολά. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να διορθωθεί με update. Μακάρι να το κάνουν.

    Edit: Κάτι άλλο. Ελπίζω το καλώδιο σε περίπτωση φθοράς να αλλάζει εύκολα έστω και στο service διότι είναι πολλά τα λεφτά και έχουμε δει καλώδια που χωρίς ιδιαίτερο ζόρι φθείρονται.
    Μια ερώτηση. Εσείς το έχετε μόνιμα συνδεμένο στην κονσόλα ή το βάζετε μόνο όταν είναι να ασχολείται με τα VR?
    Last edited by cocous; 25-02-2023 at 17:38.

  2. #602
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Αυτό που είναι όμως ποιο εκνευριστικό απ όλα είναι ότι η Sony έδωσε σε τόσους reviewers το κράνος 1 βδομάδα πριν την κυκλοφορία οποτε είχανε άπλετο χρόνο
    να το δοκιμάσουν και κανένας !πραγματικα ούτε ένας !δεν ανέφερε αυτά τα θέματα
    Ολα ήταν τέλεια ήταν τόσο αφωσιομενοι στο να προμοτάρουν το κρανος και ευχαριστήσουν τη Sony που κανένας δεν πρόσεξε αυτά τα θέματα
    Τώρα που όλοι πήραμε το κράνος και ο κόσμος άρχισε να διαμαρτύρεται άρχισαν ξαφνικά να ανεβάζουν βίντεο στο utube πως να σεταρετε το κράνος σωστά
    Του στυλ πατήστε αυτό κουμπάκι για να σφίξει το κρανος και μην το έχετε πολύ ψηλά η πολύ χαμηλά γιατί θολώνει ,τι λες ρε μεγάλε σοβαρά δεν το ήξερα αυτό
    και στην τελική τώρα το θύμησες 1 βδομάδα πριν τι έκανες ??
    Για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται ότι άμα δεν πιάσει στα χέρια του το προϊόν ο καταναλωτής δεν είναι να εμπιστεύεσαι τίποτα

    - - - Updated - - -

    Το καλώδιο αλλάζει ναι Cocus είχα δει βίντεο για αυτό εγώ επειδή είναι μόνο ένα καλώδιο και usb c πλέον το βγάζω στο παλιό τα άφηνα επάνω

  3. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    cocous (25-02-2023)

  4. #603
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    To sweet σποτ νομιζω οτι ειναι το βασικο (και μη αναμενόμενο) ''downgrade''. Το αναφέρουν πολλοί και δεν θυμάμαι να γινόταν κάτι τέτοιο με το PSVR1. Επίσης και η δική μου εμπειρία με τα 2 headset συμφωνεί με την αποψη που επικρατεί. Οτι το sweet spot ειναι μικρό. Βεβαια ειναι η αληθεια οτι στα επομενα playthrought που εχω κανει το βρίσκω άμεσα και σταθεροποιύμαι εκεί. Αλλα αν το δώσεις να το δοκιμάσει κάποιος άλλος δύσκολα θα το βρεί με την πρώτη.

    Οσον αφορα την άνεση οταν το φοράς. Στο κεφαλι μου συμβαίνει το εξής περίεργο. Στα πρωτα 45 λεπτα με 1 ώρα, το αισθάνομαι ακόμα πιο άνετο απο το psvr1. Στην συνέχεια αισθάνομαι μια ανεξήγητη πίεση στο κούτελο που οδηγεί σε πονοκέφαλο. Αυτό όμως δεν έγινε την πρώτη μέρα που το δοκιμάσα (που έπαιξα και τις περισσότερες ώρες σερί) και αναρωτιέμαι τι στο καλό συμβαίνει.
    Είναι οτι είμαι με πολύ λίγο ύπνο τις δυο τελευταιες μερες και με κουράζει έυκολα; Το έβαλα την πρώτη μέρα σωστά και τις επόμενες λάθος; Είναι λιγότερο βολικό στο κεφάλι το psvr2 απο το 1; Eιναι λιγότερο βολικό στο δικό μου κεφάλι ενώ στους πειρσσότερους ειναι οκ; Δεν έχω ιδεά. Για το sweet spot εντωμεταξυ το παραδέχονται οι περισσότεροι οτι ειναι μικρό. Αλλα επισης παραδέχονται οτι ειναι πιο άνετο απο το πρώτο. Τελος πάντως τις επόμενες μέρες θα έχω καλύτερη εικόνα.

    Δεν προλαβα να το δώ όλο, αλλα κάνουν μια ωραια κουβέντα για τις εντυπώσεις τους στο YT βιντεο. Ειναι τυποι που έχουν παιξει τα παντα σε VR και εχουν δοκιμάσει ολα τα headsets.
    .

  5. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    captainjacko (26-02-2023),cocous (25-02-2023)

  6. #604
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    To sweet σποτ νομιζω οτι ειναι το βασικο (και μη αναμενόμενο) ''downgrade''.
    Χαζομάρα θα πω αλλά θέλω να ρωτήσω εαν αυτό μπορεί να διορθωθεί.


    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #605
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Χαζομάρα θα πω αλλά θέλω να ρωτήσω εαν αυτό μπορεί να διορθωθεί.
    Σε νεο headset χαχα
    Η απο εμάς, εννοω να το συνηθίσουμε να το βρίσκουμε ευκολα. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο που μπορεί να γίνει. Αυτοι επέλεξαν τετοια displays (το λεει και καποιος στο παραπανω βιντεο) γιατι ήθελαν περισσότερη φωτεινότητα. Γενικα δεν μπορείς να τα έχεις όλα ακομα στο VR. Κάτι θα κερδίσεις κάτι θα χάσεις με τις επιλογές. Θες οθονη που θα αναδείξει τον συνδιασμό oled-HDR ή κάτι πιο σκοτείνο που δεν χρειάζεται sweet spot;. Η σονυ επελεξε το πρωτο.
    .

  8. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (25-02-2023)

  9. #606
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Σε νεο headset χαχα
    Η απο εμάς, εννοω να το συνηθίσουμε να το βρίσκουμε ευκολα. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο που μπορεί να γίνει. Αυτοι επέλεξαν τετοια displays (το λεει και καποιος στο παραπανω βιντεο) γιατι ήθελαν περισσότερη φωτεινότητα. Γενικα δεν μπορείς να τα έχεις όλα ακομα στο VR. Κάτι θα κερδίσεις κάτι θα χάσεις με τις επιλογές.
    Μην βγάλουν κανένα revision καινούργιο και το έχουν βελτιώσει. Μετά θα τους πάρουμε με τις πέτρες

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. The Following 2 Users Say Thank You to cocous For This Useful Post:

    captainjacko (26-02-2023),PDS (25-02-2023)

  11. #607
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Σε cinematic mode εσείς δεν έχετε παρατηρήσει θολούρα στις άκρες?
    Μήπως κάνω κάτι λάθος γι αυτό ρωτάω. Αν γυρίσω να κοιτάξω καθαρίζει όμως. Έτσι είναι?

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  12. #608
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Σε cinematic mode εσείς δεν έχετε παρατηρήσει θολούρα στις άκρες?
    Μήπως κάνω κάτι λάθος γι αυτό ρωτάω. Αν γυρίσω να κοιτάξω καθαρίζει όμως. Έτσι είναι?
    Νομιζω οτι αν βρω το sweet spot δεν βλεπω θολουρα στις ακρες, ή δεν δίνω σημασία γιατι δεν ειναι κατι εντονο , δεν ξερω.
    .

  13. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (25-02-2023)

  14. #609
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Νομιζω οτι αν βρω το sweet spot δεν βλεπω θολουρα στις ακρες, ή δεν δίνω σημασία γιατι δεν ειναι κατι εντονο , δεν ξερω.
    Μόνο για cinema mode λέω. Στα VR παιχνίδια δεν το καταλαβαίνω. Αλλά στο μενού και στα μη VR games το βλέπω. Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι? Γι αυτό ρωτάω.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  15. #610
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ναι για το cinema mode λεω και εγω. Μπορείς παντως να αλλάξεις το μεγεθος της εικονας. Να την κανεις λίγο πιο μικρη.
    .

  16. #611
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ναι για το cinema mode λεω και εγω. Μπορείς παντως να αλλάξεις το μεγεθος της εικονας. Να την κανεις λίγο πιο μικρη.
    Μια από τα ίδια είναι. Μικρή μεγάλη. Μόνο κεντρικά είναι πεντακάθαρη. Αλλιώς μετά όπου κοιτάξω μετά στρώνει. Απλά σαν γενική εικόνα φαίνεται έτσι.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #612
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Την ώρα που εισαι στο cinema mode κανε ξανα την ρυθμιση των ματιων. Πατα δυο φορες το playstation σηματακι και θα σε βαλει στις ρυθμισεις. Παιξε λιγο με αυτό (αποσταση ματιων) μήπως καθαρίσει. Οταν εβαλα πρωτη φορα το headset ήταν πολυ θολο το ενα ματι μου και εφτιαξε απο αυτο. Επειδη το εχεις κανει ηδη λογικα δεν θα αλλαξει κατι αλλα μπορεις να συγκρινεις να δεις αν μειωνεται η θολουρα σε αλλες αποστασεις ματιων.
    .

  18. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (25-02-2023)

  19. #613
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Την ώρα που εισαι στο cinema mode κανε ξανα την ρυθμιση των ματιων. Πατα δυο φορες το playstation σηματακι και θα σε βαλει στις ρυθμισεις. Παιξε λιγο με αυτό (αποσταση ματιων) μήπως καθαρίσει. Οταν εβαλα πρωτη φορα το headset ήταν πολυ θολο το ενα ματι μου και εφτιαξε απο αυτο. Επειδη το εχεις κανει ηδη λογικα δεν θα αλλαξει κατι αλλα μπορεις να συγκρινεις να δεις αν μειωνεται η θολουρα σε αλλες αποστασεις ματιων.
    Θα το δοκιμάσω. Πάντως δεν πιστεύω να είναι κάποιο πρόβλημα στα συγκεκριμένα.
    Να παίξω τζόκερ αν είναι.
    Πάντως γενικά διαβάζω πολύ κόσμος έχει θέμα όσο αφορά την θολούρα. Στο Reddit γίνεται χαμός.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by cocous; 25-02-2023 at 22:47.

  20. #614
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Ναι Cocous και εγώ τη βλέπω αυτή τη θολούρα όταν ρίχνω λοξές ματιές σε cinema mode δε νομίζω ότι μπορείς να το φτιάξεις αυτό

  21. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    cocous (26-02-2023)

  22. #615
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by captainjacko View Post
    Ναι Cocous και εγώ τη βλέπω αυτή τη θολούρα όταν ρίχνω λοξές ματιές σε cinema mode δε νομίζω ότι μπορείς να το φτιάξεις αυτό
    Λογικά είναι φυσιολογικό. Είναι μάλλον απ'ότι καταλαβαίνω απο το κυκλικό σχήμα του φακού? μπορεί να λέω και χαζομάρες. Όταν γυρνάς το κεφάλι τότε γίνεται πεντακάθαρο. Αυτό όμως θα έπρεπε να το μεριμνήσουν. Σε VR παιχνίδια δεν το καταλαβαίνω τόσο. Ίσως επειδή είσαι μέσα στον χώρο? Δεν μπορώ να το εξηγήσω διότι δεν γνωρίζω και πολλά πάνω σε αυτό.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  23. #616
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Όπου εστιάζουν τα μάτια σου εστιάζει και ο φακός και βλέπεις καθαρα ότι είναι στο κέντρο όλος ο περίγυρος έχει θολούρα

  24. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    cocous (26-02-2023)

  25. #617
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Δοκίμασα να φτιάξω εναν μεγαλύτερο χωρο για roomscale. Σε αφήνει μέχρι περίπου 4x4 μέτρα.
    Επίσης παρατηρώ οτι δεν θολώνει ποτε ο φακος οπως γινόταν στο psvr1 οταν ίδρωνα λιγο. Το ανεμιστηρακι που έχει κάνει καλή δουλειά φαίνεται.
    .

  26. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (26-02-2023),panos74gr (26-02-2023)

  27. #618
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by captainjacko View Post
    Όπου εστιάζουν τα μάτια σου εστιάζει και ο φακός και βλέπεις καθαρα ότι είναι στο κέντρο όλος ο περίγυρος έχει θολούρα
    Αυτό αναφέρεται κιόλας σαν χαρακτηριστικό οτι έτσι σου δίνει καλύτερη ποιότητα γραφικών. Όμως στην περίπτωση του cinema mode λειτουργεί αρνητικά. Και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως στα περισσότερα reviews ειδικά περιπτώσεις όπως Digital Foundry δεν αναφέρεται και αντίθετα λένε για καλή εικόνα. Σε Reddit που διαβάζω πάρα πολύς κόσμος παραπονιέται και μάλιστα αρκετοί από αυτούς προσπαθούν να πάρουν ακόμη και τα χρήματα τους πίσω. Να έπεσε όλος αυτός ο κόσμος σε ελαττωματική μονάδα? Χλωμό μου φαίνεται.
    Ειλικρινά δεν γνωρίζω πόσο ώριμη πλέον είναι η συγκεκριμένη τεχνολογία μιας και το πρώτο psvr το κράτησα πολύ λίγο διότι ξενέρωσα που δεν περνούσε το HDR και το πούλησα αποφασίζοντας να μην αγοράσω την δεύτερη έκδοση του που το είχαν διορθώσει.
    Άλλη μεγάλη μ@€&κια της Sony.


    Τώρα μια ερώτηση. Την φωτεινότητα μέσα στο Headset την έχετε πειράξει? Διότι απ'ότι είδα είναι τέρμα ρυθμισμένη.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by cocous; 26-02-2023 at 09:41.

  28. #619
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Κάτι ακόμη που θα περίμενα βελτιωμένο σε σχέση με το πρωτο vr είναι το λεγόμενο mura effect, δηλαδή ο κόκκος που διακρίνεις σε πολύ σκοτεινές σκηνές.

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα η αρχή το re8 στο σκοτάδι, μόλις ξεκινήσεις μετά την τούμπα του φορτηγού!

    Είναι αρκετά εμφανές, αλλά από οτι καταλαβαίνω έχει να κάνει και με την τεχνολογία oled που χρησιμοποιείται.

  29. #620
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Τώρα μια ερώτηση. Την φωτεινότητα μέσα στο Headset την έχετε πειράξει? Διότι απ'ότι είδα είναι τέρμα ρυθμισμένη.
    Κάποιοι λένε οτι αν μειώσεις λιγο την φωτεινότητα γίνεται πιο καθαρή η εικόνα. Τσεκαρε το αν θες. Το βράδυ θα δοκιμασω να βαλω μια ταινία και θα τεσταρω αυτο που λες για το cinema mode.

    .

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •