Page 30 of 46 FirstFirst ... 2026272829303132333440 ... LastLast
Results 581 to 600 of 901

Thread: PlayStation VR2 - Virtual Reality Headset

  1. #581
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Με πήρε αργά χθες αλλά πρόλαβα να δοκιμάσω αρκετά πράγματα ,ανάμεικτα συναισθήματα και μεγάλες διάφορες και feeling ανάλογα με το game και τι προσπαθεί να
    επιτυχει ο καθένας με το Vr

    Ξεκινάμε με το set up απίστευτα απλό και γρήγορο αν σε κάποιον πάρει πάνω από 5 λεπτά είναι ζήτημα
    Τεράστια προσθήκη το κουμπί που που σου εμφανίζει το χώρο σου ανά πάσα στιγμή κάνοντας παύση από το game
    Είναι ασπρόμαυρο και η ανάλυση πολύ χαμηλή αλλά κανείς ότι θες ένα καλώδιο που δεν είχα συνδέσει σωστά το έφτιαξα ενώ ήμουν σε αυτό το
    mode μπορείς να κανείς το διάλειμμα σου να καπνίσεις να πάρεις το κινητό σου γενικά σου λύνει τα χέρια χωρις να βγάζεις τη μάσκα
    Η θολούρα που δημιουργούταν από τη ζέστη η το χνώτο σου στο psvr1 και έπρεπε να βγαλεις τη μάσκα και να καθαρισεις τους φακούς με ένα πανάκι δεν υπάρχει πλέον
    υπαρχει ανεμιστηράκι πλέον αθόρυβο που αποτρέπει αυτό το φαινόμενο
    Η μάσκα είναι παναλφρη τα sense controllers είτε τα φοράς είτε όχι είναι το ίδιο πράγμα άνετα και πανάλαφρα αυτό που δεν μου αρέσει μόνο είναι η θέση για το κουμπί με
    logo του PlayStation που για να το πατήσεις επειδή είναι αρκετά χαμηλά πρέπει να μετακινήσεις τα δάχτυλα σου από τα πλήκτρα και αυτό σε αποσυντονίζει
    4 ώρες περίπου η διάρκεια της μπαταρίας ανάλογα τι παίζεις ο χρόνος φόρτισης περίπου μια ώρα
    Η μάσκα αφού τη σεταρεις να βλέπεις καθαρά πρέπει να την σφίξεις αρκετά για να παραμείνει εκει αλλιώς μετά από λίγη ώρα γλιστράει ανεπεσθητα χωρίς να το καταλάβεις
    και ξαφνικά ενώ παίζεις νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το φαινόμενο με το χνώτο που ανέφερα στην αρχή αλλά όχι θολώνει λίγο επειδή γλιστράει
    και χάνει τη ρύθμιση της ,πολύ σπαστικό γιατί η πρέπει να την φτιάχνεις ανά ταχτα διαστήματα η να την σφίξεις αρκετά πράγμα που δεν κάνω γιατί είναι ενοχλητικό και
    οχι άνετο αυτό δε συνέβαινε με το Psvr1 μια φορά το έφτιαχνες και δεν έχανε τη ρύθμιση του χωρίς να χρειάζεται να το σφίξεις τόσο πολύ

    Παμε τώρα στο κεντρικό μενού του PS5 που βλέπεις κάθε φορά που ανοίγεις το PSVR2 απλά απογοητευτικό καινούργια γενιά psvr και δείχνει σαν να βλέπεις Psvr1 πριν 6 χρόνια
    επισης πολύ έντονο το φαινόμενο όπου βλέπεις κάπως καθαρά στο κέντρο αλλά με το που κανείς να στραβοκοιτάξεις κάπου άλλου απλά θολούρα
    Ευτυχως όλα αυτά τα φαινόμενα που περιέγραψα εξαφανίζονται μόλις ξεκινήσεις κάποιο game όχι όμως σε όλα !
    Ειχα την ατυχία να ξεκινήσω με Resident μιας και το θεωρώ game ορόσημο για το Psvr1 οποτε ήθελα η αρχή να γίνει με αυτό
    Οταν αντίκρισα το μενου σοκαριστικα με το ζόρι διάβασα τις οδηγίες να σεταρω το παιχνίδι κάποιες φορές τα γράμματα καθάριζαν κάποιες άλλες ξαφνικά μισό έβλεπες
    Βλεποντας το μενού του Horizon του Star Wars και Gran Turismo είναι απαράδεκτο μενού για AAA game σε Vr
    Πάμε τώρα στο tutorial υπάρχει ένα σημείωμα στην αρχή του παιχνιδιου μόλις το πήρα στα χέρια μου να το διαβάσω με ζάλισε ήταν θολό και σα να κουνιόντουσαν τα γράμματα ενώ όλο το περιβάλλον γύρω ήταν καθαρό
    Πραγματικα δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει κάνει η Capcom και η Sony με τα μενού τους
    κατά τη διάρκεια του tutorial ο δεξης μοχλός που κινείς την κάμερα στο dual sense λαγκαρε και είχε αρκετά κενά προφανώς το game χρειάζεται κανένα patch γιατί
    απο ότι φαίνεται βιάστηκαν να προλάβουν το release date
    Κατι τελευταίο ,βλέπω ότι προσπαθούν να κάνουν όσο ποιο immersive γίνεται το παιχνίδι μέχρι ένα βαθμό το καταλαβαίνω αλλά να σε κυνηγάνε 10 ζόμπι και εσυ να
    πρεπει να βγάλεις από το τζάκετ το όπλο με το δεξί χέρι με το αριστερό να βγάλεις από την τσέπη το γεμιστήρα να πατήσεις τον κουμπί στο δεξί χέρι να βγει ο παλιός γεμιστήρας
    με το αριστερό χέρι να σπρώξεις τον γεμιστήρα τον καινούργιο στο όπλο και να τραβήξεις μετά με το αριστερό τον κόκορα για να κάνει reload το όπλο και όλα αυτά για να ρίξεις
    απλα μια σφαίρα συγνώμη αλλά είναι too much ποιος θα κάτσει να κάνει τέτοια πράγματα lol
    Anyway αφού καταφέρεις να ξεπεράσεις όλον αυτόν τον γολγοθά με το που ξεκινάει το κανονικό game όλα γίνονται crystal clear δια μαγείας
    Η λεπτομέρεια που είδα μέσα στο Resi δεν υπάρχει ούτε στο Horizon ούτε στο Star Wars και γενικά ότι δοκίμασα σε Vr2
    Το μαύρο είναι μαύρο!πισσα τελείως λες Παναγία μου δώστε μου ένα φακό μη με αφήνετε έτσι lol
    Η θολούρα που υπήρχε σε ανοιχτούς χώρους όσοι θυμάστε την σκηνή που ξεκινάει το Resi7 για να πας στο σπίτι και δεν βλέπεις τη μύτη σου από θολούρα
    αυτα τα φαινόμενα έχουν εξαλειφθεί δε βλέπεις 4κ σε καμια περίπτωση αλλά αρκετά καθαρά
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα στο Vilage είναι η σκηνή που βλέπεις το τεράστιο Χιονισμένο κάστρο από μακριά όταν φτάνεις στο χωριό σε πιάνει δέος και ανατριχίλα
    Στο Horizon το μενου είναι αψεγάδιαστο τα χρώματα είναι τόσο έντονα με την καλή έννοια που λες είναι δυνατόν να είναι έτσι σε Vr??
    Το βάθος και εδώ δεν είναι ούτε κατά διάνοια 4κ αλλά αρκετά καθαρό ότι γενικά δοκιμάσω σε game δεν είχα κανένα θέμα ούτε με tracking ούτε lag σε κανένα πλην του Resi

    Και πάμε τώρα στο Gran Turismo
    Θέλω να πω ότι πρώτον δεν είμαι ο τύπος που παίζει γενικά Ράλι και δεύτερον ότι γράφω είναι οι εντυπώσεις μου παίζοντας με τιμονιερα που πήρα συγκεκριμένα για Vr χρήση
    Με μόλις 2 ωρες ενασχόλησης μπορω να γράψω σεντόνια ολόκληρα για την εμπειρία που προσφέρει ο Συνδιασμος PSVR2 + GT7 + Τιμονιερα
    Η τιμονιερα είναι μια Vr εμπειρία από μόνη της αυτό το γνωρίζουν καλά όσοι έχουν ασχοληθεί με το άθλημα τώρα αν αυτό το συνδυάσεις με το καινούργιο κράνος της Sony Psvr2
    και την ολοκληρωμένη έκδοση του GT7 για Vr τοτε εχεις βρει και τον ορισμό του Vr immersion
    Εδώ κάνει πλέον έντονη την παρουσία της και η δόνηση που έχει μπει στο κράνος το feedback που παίρνεις από το τιμόνι και το κράνος στο συγκεκριμενο παιχνίδι
    εκτινασουν το immersion σε επίπεδα πρωτόγνωρα για το σημερινό Vr gaming
    Η πρώτη φορά που εχασα τον έλεγχο του αυτοκινήτου ήταν σοκαριστική είπα μέσα μου τώρα κάτι κακό θα γίνει έσφιξα τα χέρια πάνω στο τιμόνι
    εκλεισα αστραπιαία τα μάτια και αμέσως με έλουσε κρύος υδρωτας όταν έσκασα με ταχύτητα και απότομα πάνω στο κράσπεδο
    Το feedback που πήρα είναι όπως όταν κανείς μετοπικη με συγκρουόμενα στο λούνα παρκ
    Η πρώτη εμπειρία με Vr είναι αξέχαστη ,η πρώτη επαφή με Resident σε Vr σε έκανε να αναθεωρήσεις τα horror παιχνίδια και πως πρέπει να παίζονται η
    πρωτη επαφή PSVR2+GT7+Τιομονιερας αναθεωρεί τον ορισμό του immersion νομίζω θα είναι παιχνίδι σταθμός για το PSVR2 μέχρι να βγει και αν θα βγει κάτι καλύτερο
    Ειναι το μοναδικό παιχνίδι που με ζάλισε μετά από παρά πολύ καιρό επειδή πλέον είμαι συνηθισμένος με το Vr και η ζαλάδα είναι σχεδόν ανύπαρκτη που έχω
    Το συγκεκριμενο όμως με ζάλισε όχι ανυπόφορα η να μην μπορώ να συνεχίσω αλλά το έκανε ίσως επειδή ήμουν κουρασμένος ήταν αργά και ήταν το τελευταίο που
    δοκιμασα ίσως επειδή είχα φάει ποιο πριν η επειδή ήταν πολυ immersive σαν εμπειρία κάτι τελοσπαντων που θα φανεί τις επόμενες ημέρες
    Τα βίντεο είναι όλα 2d και είναι η πρώτη φορά που ειδα 4κ στο psv2 αυτά τα βίντεο που δείχνει στην αρχή είναι αψεγάδιαστα έτριβα τα μάτια ότι ποιο
    κρυσταλινο έχω δει μέχρι στιγμής σε psv2 τα μενου μια χαρά ο ήχος 3D όπως πρέπει
    Τα αυτοκίνητα είναι τόσο όμορφα όταν είσαι μέσα που πολλές φορές σου αποσπούν την προσοχή ακόμα και όταν οδηγείς
    Δεν ξέρω επίσης τι έχουν κάνει στις στροφές αλλά το immersion που περνώ σε μεγάλες απότομες στροφές είναι ότι αρχίζω και γλιστράω από το κάθισμα μου και
    καθε φορά σφίγγω το τιμόνι γιατί νομίζω ότι θα φύγω
    Μετα από 6 χρόνια εμπειρίας με το Vr και εκει που λες ότι τα έχεις δει όλα ακόμα και το Resident το έχω συνηθίσει ναι μεν φοβάμαι εννοηται όταν παιζω αλλά
    έχω συναίσθηση ότι ναι παιζω Resi σε Vr το Gran Turismo είναι το μοναδικό game που με ξεγελάει μετά από 6 χρόνια εμπειρίας και νομίζω ότι οδηγώ κανονικό αυτοκίνητο

  2. The Following 11 Users Say Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    Error Flynn (23-02-2023),isildur83 (24-02-2023),Lefteris_X (24-02-2023),mania (23-02-2023),muku (24-02-2023),odytsak (23-02-2023),PDS (23-02-2023),sndev (24-02-2023),toninio (02-03-2023),Valkyre (23-02-2023)

  3. #582
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by captainjacko View Post
    Η μάσκα αφού τη σεταρεις να βλέπεις καθαρά πρέπει να την σφίξεις αρκετά για να παραμείνει εκει αλλιώς μετά από λίγη ώρα γλιστράει ανεπεσθητα χωρίς να το καταλάβεις
    και ξαφνικά ενώ παίζεις νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το φαινόμενο με το χνώτο που ανέφερα στην αρχή αλλά όχι θολώνει λίγο επειδή γλιστράει
    και χάνει τη ρύθμιση της ,πολύ σπαστικό γιατί η πρέπει να την φτιάχνεις ανά ταχτα διαστήματα η να την σφίξεις αρκετά πράγμα που δεν κάνω γιατί είναι ενοχλητικό και
    οχι άνετο αυτό δε συνέβαινε με το Psvr1 μια φορά το έφτιαχνες και δεν έχανε τη ρύθμιση του χωρίς να χρειάζεται να το σφίξεις τόσο πολύ
    Οντως, δεν ξέρω αν είναι απλά θέμα συνήθειας αλλά το original PSVR καθόταν καλύτερα στο κεφάλι μου, μάλιστα δεν το έσφιγγα καν και όλο το βάρος πήγαινε στο μέτωπο,
    τώρα με το PSVR2 σαν κάτι να με ενοχλεί, σαν να κάθεται πάνω στη μύτη μου και όχι να στηρίζεται στο μέτωπο.

  4. #583
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Αλλα 5 ανακοινώνονται την Πέμπτη. (οχι για launch Window φαντάζομαι)
    Ίσως είναι κάποια απο αυτα που έιχαν διαρέυσει στο Γερμανικό blog
    ''Solaris 2, Offworld Combat 2, Wanderer, Gorn and Project Wingman''.

    Σε δύο ωρίτσες στις 11 το βράδυ ώρα Ελλάδας είναι το State of Play με τα 5 καινούρια PSVR2 games,
    προσωπικά περιμένω το Project Wingman γιατί δεν βλέπω κάποιο Ace Combat VR στα κοντά.

  5. #584
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by odytsak View Post
    Οντως, δεν ξέρω αν είναι απλά θέμα συνήθειας αλλά το original PSVR καθόταν καλύτερα στο κεφάλι μου, μάλιστα δεν το έσφιγγα καν και όλο το βάρος πήγαινε στο μέτωπο,
    τώρα με το PSVR2 σαν κάτι να με ενοχλεί, σαν να κάθεται πάνω στη μύτη μου και όχι να στηρίζεται στο μέτωπο.
    Και μενα στην αρχή στεκόταν στην μύτη μου, αλλα αυτό δεν έβγαζε νόημα γιατί στα reviews εγραφαν οτι μοιράζεται ακόμα καλύτερα το βάρος αυτή τη φορά.
    Τελικα νομιζω βρήκα πως δουλευει και κάθησε στο κεφαλι μου άψογα και καλύτερα απο το psvr1. Νομιζω οτι αυτό που έκανα ήταν να το σφίξω πιο χαμηλά πισω στο κεφαλι. Θα το τσεκαρω ομως άυριο πάλι για να δώ. Απο ένα σημείο και μετά είχε κάτσει τέλεια και δεν το εβγαλα καθολου οπότε δεν πειραματίστηκα περισσότερο.

    .

  6. #585
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default





    .

  7. #586
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Παρέλαβα και εγώ χθες day 2 από Γερμανό.

    Άξιζε η αναμονή μίας μέρας για το horizon bundle με 480 ευρώ - best deal ever!

    Οι εντυπώσεις μου μέχρι στιγμής από το manual είναι ότι είναι πολύ καλής ποιότητας, με ωραία μυρωδιά και πολύ αναλυτικές οδηγίες.

    Επίσης το σακουλάκι που έχει τα ακουστικά μέσα είναι φτιαγμένο από μεγάλης αντοχής πλαστικό που θα αντέξει τις πιθανές επιθέσεις εναντίον του.

    Τα ξύσματα από το ξυστό του κωδικού για το horizon έκαναν χάλια τον πάγκο της κουζίνας και αναγκάστηκα να καθαρίσω για να μην πέσει παντόφλα επιπέδου μιτσούκο.

  8. The Following 4 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    Lefteris_X (24-02-2023),odytsak (24-02-2023),panos74gr (24-02-2023),Valkyre (24-02-2023)

  9. #587
    PS4forums Addict panos74gr's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Athens
    Posts
    2,000
    PSN ID
    panos74gr
    Name
    Πάνος

    Default

    Παιδιά όποτε μπορέσετε πείτε μας και εντυπώσεις από παιχνίδια ps5 σε cinematic mode!

  10. #588
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by panos74gr View Post
    Παιδιά όποτε μπορέσετε πείτε μας και εντυπώσεις από παιχνίδια ps5 σε cinematic mode!
    Πάντως επειδή είμαι αρκετά καλομαθημενος με την TV το cinematic mode δεν με ενθουσίασε. Υπάρχει θολούρα αρκετή. Ειδικά στις άκρες. Στο κέντρο της οθόνης είναι οκ. Αλλά και πάλι μόνο για εναλλακτική λύση flat παιχνίδια εκεί. Και η αλήθεια είναι ότι ήλπιζα αρκετά σε αυτό και απογοητεύτηκα κάπως.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. The Following User Says Thank You to cocous For This Useful Post:

    panos74gr (24-02-2023)

  12. #589
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Απογοητευτικό το State of Play για τα γούστα μου όσον αφορά το PSVR2, δεν ανακοινώθηκε το Project Wingman και από τα 5 VR games μόνο το Green Hell λέει κάτι.

    Ευτυχώς σ' έναν μήνα στις 21 του Μάρτη έρχονται τα Walking Dead 1 και 2 οπότε θα έχουμε κάτι να παίξουμε.


  13. #590
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Έπρεπε να φυλάξω το Gran Turismo τελικά για αργότερα γιατί με έχει απορροφήσει τελείως και έχω παρατήσει όλα τα αλλά game που ήθελα να παίξω και
    περιμενα τόσο καιρό

    Καινουργιο Demo διαθέσιμο στο Store Humanity




  14. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    PDS (24-02-2023)

  15. #591
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by captainjacko View Post
    Έπρεπε να φυλάξω το Gran Turismo τελικά για αργότερα γιατί με έχει απορροφήσει τελείως και έχω παρατήσει όλα τα αλλά game που ήθελα να παίξω και
    περιμενα τόσο καιρό

    Καινουργιο Demo διαθέσιμο στο Store Humanity



    Τόσο καλό είναι το grand turismo?
    Ψήνομαι να το πάρω αλλά διστάζω. Βασικά κάποτε είχα τρέλα με τα αυτοκίνητα και έπαιζα παιχνίδια του είδους. Τώρα δεν κάθομαι να ασχοληθώ. Προτιμώ άλλου είδους. Αλλά λόγω του VR το σκέφτομαι.
    Αξίζει τόσο?

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  16. #592
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Μου ήρθε και το Charging Station. Ομορφο, πιο μεγαλο (οκ αυτο μαλλον δεν ειναι καλο, αλλα αναμενομενο ) και πιο ευκολο στην χρήση απο αυτο για τα moves.
    .

  17. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    captainjacko (24-02-2023),cocous (24-02-2023)

  18. #593
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Μου ήρθε και το Charging Station. Ομορφο, πιο μεγαλο (οκ αυτο μαλλον δεν ειναι καλο, αλλα αναμενομενο ) και πιο ευκολο απο αυτο για τα moves.
    Πριν λίγο το έβαλα και γω. Όντως πολύ μεγάλο σε σχέση με το άλλο των χειριστηρίων. Πολύ futuristic όμως.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  19. The Following 2 Users Say Thank You to cocous For This Useful Post:

    captainjacko (24-02-2023),PDS (24-02-2023)

  20. #594
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    PDS ο καθένας έχει τη δικιά του αντίληψη και το δικό του γούστο σε ότι αφορά το gaming και είναι απολυτα φυσιολογικό

    εγω για να καταλάβεις είμαι τύπος Last of Us ,Elden Ring ,Horizon και λόγω παρέας αρκετό Destiny οποτε βγαίνει καινούργιο expansion επειδή όλη η παρέα μαζεύεται εκει

    Resident να φανταστείς δεν ήμουν ποτέ φαν αλλά έγινα φανατικός μόνο και μόνο λόγω Vr δεν θα το αναλύσω παραπέρα νομίζω τα λέγαμε και πριν έξι χρόνια
    για το τι ήταν εκείνο το game για το πρώτο Vr

    Θα σου πω μόνο το εξής τόσα χρόνια περίμενα το καινούργιο Vr και η πρώτη προτεραιότητα ήταν το Resi 2η ημέρα σήμερα κυκλοφορίας του Vr έχω πληρώσει
    περιπου 200 ευρώ για Vr παιχνίδια είναι όλα κατεβασμένα και απλά κάθονται στο σκληρό δίσκο γιατί έκανα το λάθος και ξεκίνησα με GT7
    Το κοντέρ έχει γράψει μέχρι στιγμής 3 ώρες δοκιμές σε διαφορά game και demo για να πάρω μια εικόνα από όλα 2 ώρες το αγαπημένο Resi το οποίο παρένθεση
    ειναι το παλιό καλό Resi που ξέραμε από το 1ο Vr αναβαθμισμένο και super τρομαχτικό όπως το περιμέναμε χαίρομαι που περιμενα και δεν το έπαιξα σε flat screen
    όμως το κοντέρ γράφει 16 ώρες Gran Turismo ακόμα και εγώ δεν το πιστεύω ότι έχω παραγκωνίσει όλα τα game στο Vr για να παιζω Ράλι lol

    Δεν παιζω καν ράλι γενικά μέχρι εχθές σε ρωτούσα για να αγοράσω ένα τιμόνι γιατί είχα επιφυλάξεις λοιπον σήμερα το παίρνω επάνω μου και σου λέω
    με τη σειρά μου ναι αξίζει το πήρα σε προσφορά γύρω στα 45 ευρώ πριν την κυκλοφορία του Vr αν δεν ήταν σε προσφορά δεν θα το έπαιρνα γιατί δεν παιζω γενικά ράλι
    τωρα που το ειδα και 80 ευρω full price να ζητούσαν θα τα έσκαγα
    Δεν το κάνω ποτέ να προτείνω τόσο πολύ ένα game γιατί όπως είπα είναι όλα σχετικά και θέμα γούστου του καθενός
    Επειδη ξέρω ότι πλέον έχουμε το ίδιο set up (τιμονιερα + PSVR 2) το παίρνω επάνω μου και σου λέω αγόρασε με κλειστά μάτια
    Αν δε σου αρέσει η βρεις το παιχνίδι μέτριο δεσμεύομαι εδώ ενώπιον όλων στο forum ότι δεν θα ξανα ποστάρω ποτέ και πίστεψε με θα το κάνω

  21. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    PDS (24-02-2023)

  22. #595
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Γενικα με έχει εντυπωσιάσει όσο περιμένα οτι θα με εντυπωσιάσει το psvr2. Ειμαι πάλι στο mood οτι θέλω να αγοράσω τα παντα. Σίγουρα παντως υπάρχουν κάποια πράγματα που σε σχεση με τις προσδοκίες μου ήταν κάπως διαφορετικά είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο.

    Αυτό που νιώθω ως downgrade: Θεωρώ οτι το sweet spot ειναι μικρότερο απο αυτό του PSVR1. Και διαβάζω οτι πολλοι έχουν την ίδια άποψη. Το αποτέλεσμα ειναι οτι βλεπεις αρκετά θολά αν δεν το έχεις στο κατάλληλο σημείο. Εχω διαβάσει οτι αρκετοί βρήκαν τον τρόπο και το βρίσκουν εύκολα πλέον. Εγω έχω παίξει μια φορά επι 4 ώρες οπότε δεν έχω ακόμα καθαρή άποψη. Το ίδιο ισχύει και για το πως στέκεται το headset που έχει αλλάξει λίγο σε σύγκριση με το psvr1. Αυτο και το sweet έχουν άμεση σχέση οπότε θέλω να δω στην συνέχεια πως θα είναι. Θα δώσω κάποια ποστ παρακάτω απο το resetera που ισως βοηθήσουν.

    Αυτό που περίμενα να είναι μεγαλύτερο upgrade: FOV. Περίμενα να είναι μεγαλύτερο το field of view. Δεν με απογοητέυει γιατί δεν με ενοχλησε ποτέ και του Psv1 που ήταν μικρότερο, αλλα όπως και να χει ειναι μικρή η διαφορά (προς το καλύτερο) στα μάτια μου.

    Αυτό που ήταν καλύτερο απο οτι περίμενα: Eιναι πρώτα η χρήση του head rumble και κυρίως το οτι μπορεί να χρησιμοποιείται με διαφορετικούς τρόπους που δεν είχα φανταστεί. Χαίρομαι για την επιλογή τους να ενσωματώσουν κάτι τέτοιο (που γίνεται για πρώτη φορά btw σε VR headsets). Δεύτερον δεν περίμενα να δώ τοσο crisp σε καθαρότητα εικόνας κάποια παιχνίδια (όπως πχ το RE8). Πάντα σε σύγκριση με οτι περίμενα να δω απο το headset.


    Οσον αφορα το sweet spot είδα καποια ποστς στο resetera που ήσουν βοηθήσουν. Θα πειραματιστώ και εγω λίγο περισσότερο.
    https://www.resetera.com/threads/psv...itches.690037/
    https://www.resetera.com/threads/pla...post-101731744
    https://www.resetera.com/threads/pla...post-101731999
    https://www.resetera.com/threads/pla...post-101759455


    ΥΓ.captainjacko θα γράψω τις εντυπώσεις μου για αυτά τα 2 παιχνίδια (μαζί με ότι άλλο δεν σχολίασα) λίγο αργότερα ή άυριο. Όχι γιατί δεν τα έπαιξα, αλλα γιατί πρεπει να μπω VR
    Καταλαβαίνω οτι ειναι σουρεαλ η φάση VR+τιμονι+GT7. Πιστεψε με σε νιώθω απόλυτα. Ειχα παθει το ίδιο με το Dirt στο psvr1.
    .

  23. The Following 4 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    captainjacko (24-02-2023),cocous (25-02-2023),toninio (02-03-2023),Valkyre (24-02-2023)

  24. #596
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Απ ότι βλέπω έχουμε και οι δυο τις ίδιες εντυπώσεις μέχρι στιγμής από το Vr
    Χαίρομαι γι αυτό γιατί έτσι ένιωθα και εγώ μέχρι χθες
    Μολις με το καλό δοκιμάσεις το GT7 θα νιώσεις μια μεγάλη ανακούφιση για τα λεφτά που δώσαμε και επενδύσαμε σε αυτή την τεχνολογία και οποία
    επιφυλαξη μπορεί να έχεις για το PSV2 που πίστεψε με εγώ μπορεί να είχα περισσότερες από εσένα θα εξαφανιστεί ότι έγραψες παραπάνω σύμφωνο και επαυξάνω

  25. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    PDS (25-02-2023)

  26. #597
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Cocus κρατάω μια μικρή επιφύλαξη λόγω τιμονιού
    Δεν το έχω δοκιμάσει με απλό χειριστήριο μέχρι στιγμής

    Αν όμως έχεις τιμονιερα τότε ισχύει ότι έγραψα και στον PDS αξίζει με τα χίλια hands down ο οποίο immersive τίτλος σε PSVR

  27. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    cocous (25-02-2023)

  28. #598
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Κάτι ακόμα δεν καταλβαίνω για το πως στέκεται το headset στο κεφαλι μου. Σήμερα με κούρασε ενώ χθες καθόλου οταν βρήκα το σωστό σημείο.

    επαιξα λίγο horizon και και kayak ξανα. Το πρωτο εξακολουθεί να μη με εντυπωσιάζει τοσο ως παιχνίδι όσο και ως showcase της τεχνολογίας. Περιμένα περισσότερα απο την sony, ειδικα οταν 3rd party τίτλοι έχουν καταφέρει να με ενθουσιάσουν περισσότερο (σε άλλους αρέσει πολύ, οπότε μπορεί να μην έκανε απλά κλικ σε μένα). Το kayak ειναι σουπερ immersive, αλλα αργά η γρήγορα θα το βαρεθώ γιατι πόσες βόλτες να κάνω
    Παντως αυτή την φορά ''παρατήρησα'' κάπως περισσότερο τα haptics (τα τέσταρα εννοώ). Εχουν κάνει πολύ καλη δουλειά. Ισως το πιο ομορφο παιχνίδι του psvr2 για μένα. Μετά θα έβαζα το RE8. Για το οποίο θα γράψω κάποια πράγματα στο thread του.
    .

  29. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    captainjacko (25-02-2023)

  30. #599
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Επαιξα και εγώ καμία ωρίτσα χθες το βράδυ.
    Μου έκανε αρνητική εντύπωση το ποσό buggy είναι το software.
    Απο το setup ακόμη μου έκανε κόλπα με την αναγνώριση των sense controllers.
    Την μια δεν το έβλεπε, την άλλη το έβλεπε αλλά είχε μια σφαίρα γύρω του και δε μπορούσα να προχωρήσω παρακάτω...

    Ε με ρεσταρτ και την τρίτη το πετύχαμε.

    Στο χοριζον κανένα απολύτως πρόβλημα!

    Έχουν δουλίτσα για να το στρώσουν νομιζω!

  31. The Following 2 Users Say Thank You to drifterx For This Useful Post:

    captainjacko (25-02-2023),cocous (25-02-2023)

  32. #600
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Θέλει στρώσιμο οπωσδήποτε ειδικά το αυτό το θέμα που χάνει την ευκρίνεια του και ακόμα ψάχνουμε πως να κάτσει σωστά στο κεφάλι
    ειναι το τελευταίο πράγμα που περιμενα σε PSVR2 μιας και στο 1 αυτό το θέμα δεν υπήρχε καν
    Ο μόνος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή για να διορθωθεί αυτό το θέμα είναι να μεγαλώσουν αυτό το sweet spot που βλέπεις
    καθαρα και με ευκρίνεια γιατί με το παραμικρό κούνημα χαλάει η εικόνα και αρχίζει να θολώνει σιγά σιγά ααα ρε Sony έφτιαξες όλα τα δύσκολα
    και κόλλησαν σε απλά πράγματα

  33. The Following 2 Users Say Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    cocous (25-02-2023),PDS (25-02-2023)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •