Με πήρε αργά χθες αλλά πρόλαβα να δοκιμάσω αρκετά πράγματα ,ανάμεικτα συναισθήματα και μεγάλες διάφορες και feeling ανάλογα με το game και τι προσπαθεί να
επιτυχει ο καθένας με το Vr

Ξεκινάμε με το set up απίστευτα απλό και γρήγορο αν σε κάποιον πάρει πάνω από 5 λεπτά είναι ζήτημα
Τεράστια προσθήκη το κουμπί που που σου εμφανίζει το χώρο σου ανά πάσα στιγμή κάνοντας παύση από το game
Είναι ασπρόμαυρο και η ανάλυση πολύ χαμηλή αλλά κανείς ότι θες ένα καλώδιο που δεν είχα συνδέσει σωστά το έφτιαξα ενώ ήμουν σε αυτό το
mode μπορείς να κανείς το διάλειμμα σου να καπνίσεις να πάρεις το κινητό σου γενικά σου λύνει τα χέρια χωρις να βγάζεις τη μάσκα
Η θολούρα που δημιουργούταν από τη ζέστη η το χνώτο σου στο psvr1 και έπρεπε να βγαλεις τη μάσκα και να καθαρισεις τους φακούς με ένα πανάκι δεν υπάρχει πλέον
υπαρχει ανεμιστηράκι πλέον αθόρυβο που αποτρέπει αυτό το φαινόμενο
Η μάσκα είναι παναλφρη τα sense controllers είτε τα φοράς είτε όχι είναι το ίδιο πράγμα άνετα και πανάλαφρα αυτό που δεν μου αρέσει μόνο είναι η θέση για το κουμπί με
logo του PlayStation που για να το πατήσεις επειδή είναι αρκετά χαμηλά πρέπει να μετακινήσεις τα δάχτυλα σου από τα πλήκτρα και αυτό σε αποσυντονίζει
4 ώρες περίπου η διάρκεια της μπαταρίας ανάλογα τι παίζεις ο χρόνος φόρτισης περίπου μια ώρα
Η μάσκα αφού τη σεταρεις να βλέπεις καθαρά πρέπει να την σφίξεις αρκετά για να παραμείνει εκει αλλιώς μετά από λίγη ώρα γλιστράει ανεπεσθητα χωρίς να το καταλάβεις
και ξαφνικά ενώ παίζεις νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το φαινόμενο με το χνώτο που ανέφερα στην αρχή αλλά όχι θολώνει λίγο επειδή γλιστράει
και χάνει τη ρύθμιση της ,πολύ σπαστικό γιατί η πρέπει να την φτιάχνεις ανά ταχτα διαστήματα η να την σφίξεις αρκετά πράγμα που δεν κάνω γιατί είναι ενοχλητικό και
οχι άνετο αυτό δε συνέβαινε με το Psvr1 μια φορά το έφτιαχνες και δεν έχανε τη ρύθμιση του χωρίς να χρειάζεται να το σφίξεις τόσο πολύ

Παμε τώρα στο κεντρικό μενού του PS5 που βλέπεις κάθε φορά που ανοίγεις το PSVR2 απλά απογοητευτικό καινούργια γενιά psvr και δείχνει σαν να βλέπεις Psvr1 πριν 6 χρόνια
επισης πολύ έντονο το φαινόμενο όπου βλέπεις κάπως καθαρά στο κέντρο αλλά με το που κανείς να στραβοκοιτάξεις κάπου άλλου απλά θολούρα
Ευτυχως όλα αυτά τα φαινόμενα που περιέγραψα εξαφανίζονται μόλις ξεκινήσεις κάποιο game όχι όμως σε όλα !
Ειχα την ατυχία να ξεκινήσω με Resident μιας και το θεωρώ game ορόσημο για το Psvr1 οποτε ήθελα η αρχή να γίνει με αυτό
Οταν αντίκρισα το μενου σοκαριστικα με το ζόρι διάβασα τις οδηγίες να σεταρω το παιχνίδι κάποιες φορές τα γράμματα καθάριζαν κάποιες άλλες ξαφνικά μισό έβλεπες
Βλεποντας το μενού του Horizon του Star Wars και Gran Turismo είναι απαράδεκτο μενού για AAA game σε Vr
Πάμε τώρα στο tutorial υπάρχει ένα σημείωμα στην αρχή του παιχνιδιου μόλις το πήρα στα χέρια μου να το διαβάσω με ζάλισε ήταν θολό και σα να κουνιόντουσαν τα γράμματα ενώ όλο το περιβάλλον γύρω ήταν καθαρό
Πραγματικα δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει κάνει η Capcom και η Sony με τα μενού τους
κατά τη διάρκεια του tutorial ο δεξης μοχλός που κινείς την κάμερα στο dual sense λαγκαρε και είχε αρκετά κενά προφανώς το game χρειάζεται κανένα patch γιατί
απο ότι φαίνεται βιάστηκαν να προλάβουν το release date
Κατι τελευταίο ,βλέπω ότι προσπαθούν να κάνουν όσο ποιο immersive γίνεται το παιχνίδι μέχρι ένα βαθμό το καταλαβαίνω αλλά να σε κυνηγάνε 10 ζόμπι και εσυ να
πρεπει να βγάλεις από το τζάκετ το όπλο με το δεξί χέρι με το αριστερό να βγάλεις από την τσέπη το γεμιστήρα να πατήσεις τον κουμπί στο δεξί χέρι να βγει ο παλιός γεμιστήρας
με το αριστερό χέρι να σπρώξεις τον γεμιστήρα τον καινούργιο στο όπλο και να τραβήξεις μετά με το αριστερό τον κόκορα για να κάνει reload το όπλο και όλα αυτά για να ρίξεις
απλα μια σφαίρα συγνώμη αλλά είναι too much ποιος θα κάτσει να κάνει τέτοια πράγματα lol
Anyway αφού καταφέρεις να ξεπεράσεις όλον αυτόν τον γολγοθά με το που ξεκινάει το κανονικό game όλα γίνονται crystal clear δια μαγείας
Η λεπτομέρεια που είδα μέσα στο Resi δεν υπάρχει ούτε στο Horizon ούτε στο Star Wars και γενικά ότι δοκίμασα σε Vr2
Το μαύρο είναι μαύρο!πισσα τελείως λες Παναγία μου δώστε μου ένα φακό μη με αφήνετε έτσι lol
Η θολούρα που υπήρχε σε ανοιχτούς χώρους όσοι θυμάστε την σκηνή που ξεκινάει το Resi7 για να πας στο σπίτι και δεν βλέπεις τη μύτη σου από θολούρα
αυτα τα φαινόμενα έχουν εξαλειφθεί δε βλέπεις 4κ σε καμια περίπτωση αλλά αρκετά καθαρά
Χαρακτηριστικό παράδειγμα στο Vilage είναι η σκηνή που βλέπεις το τεράστιο Χιονισμένο κάστρο από μακριά όταν φτάνεις στο χωριό σε πιάνει δέος και ανατριχίλα
Στο Horizon το μενου είναι αψεγάδιαστο τα χρώματα είναι τόσο έντονα με την καλή έννοια που λες είναι δυνατόν να είναι έτσι σε Vr??
Το βάθος και εδώ δεν είναι ούτε κατά διάνοια 4κ αλλά αρκετά καθαρό ότι γενικά δοκιμάσω σε game δεν είχα κανένα θέμα ούτε με tracking ούτε lag σε κανένα πλην του Resi



Και πάμε τώρα στο Gran Turismo
Θέλω να πω ότι πρώτον δεν είμαι ο τύπος που παίζει γενικά Ράλι και δεύτερον ότι γράφω είναι οι εντυπώσεις μου παίζοντας με τιμονιερα που πήρα συγκεκριμένα για Vr χρήση
Με μόλις 2 ωρες ενασχόλησης μπορω να γράψω σεντόνια ολόκληρα για την εμπειρία που προσφέρει ο Συνδιασμος PSVR2 + GT7 + Τιμονιερα
Η τιμονιερα είναι μια Vr εμπειρία από μόνη της αυτό το γνωρίζουν καλά όσοι έχουν ασχοληθεί με το άθλημα τώρα αν αυτό το συνδυάσεις με το καινούργιο κράνος της Sony Psvr2
και την ολοκληρωμένη έκδοση του GT7 για Vr τοτε εχεις βρει και τον ορισμό του Vr immersion
Εδώ κάνει πλέον έντονη την παρουσία της και η δόνηση που έχει μπει στο κράνος το feedback που παίρνεις από το τιμόνι και το κράνος στο συγκεκριμενο παιχνίδι
εκτινασουν το immersion σε επίπεδα πρωτόγνωρα για το σημερινό Vr gaming
Η πρώτη φορά που εχασα τον έλεγχο του αυτοκινήτου ήταν σοκαριστική είπα μέσα μου τώρα κάτι κακό θα γίνει έσφιξα τα χέρια πάνω στο τιμόνι
εκλεισα αστραπιαία τα μάτια και αμέσως με έλουσε κρύος υδρωτας όταν έσκασα με ταχύτητα και απότομα πάνω στο κράσπεδο
Το feedback που πήρα είναι όπως όταν κανείς μετοπικη με συγκρουόμενα στο λούνα παρκ
Η πρώτη εμπειρία με Vr είναι αξέχαστη ,η πρώτη επαφή με Resident σε Vr σε έκανε να αναθεωρήσεις τα horror παιχνίδια και πως πρέπει να παίζονται η
πρωτη επαφή PSVR2+GT7+Τιομονιερας αναθεωρεί τον ορισμό του immersion νομίζω θα είναι παιχνίδι σταθμός για το PSVR2 μέχρι να βγει και αν θα βγει κάτι καλύτερο
Ειναι το μοναδικό παιχνίδι που με ζάλισε μετά από παρά πολύ καιρό επειδή πλέον είμαι συνηθισμένος με το Vr και η ζαλάδα είναι σχεδόν ανύπαρκτη που έχω
Το συγκεκριμενο όμως με ζάλισε όχι ανυπόφορα η να μην μπορώ να συνεχίσω αλλά το έκανε ίσως επειδή ήμουν κουρασμένος ήταν αργά και ήταν το τελευταίο που
δοκιμασα ίσως επειδή είχα φάει ποιο πριν η επειδή ήταν πολυ immersive σαν εμπειρία κάτι τελοσπαντων που θα φανεί τις επόμενες ημέρες
Τα βίντεο είναι όλα 2d και είναι η πρώτη φορά που ειδα 4κ στο psv2 αυτά τα βίντεο που δείχνει στην αρχή είναι αψεγάδιαστα έτριβα τα μάτια ότι ποιο
κρυσταλινο έχω δει μέχρι στιγμής σε psv2 τα μενου μια χαρά ο ήχος 3D όπως πρέπει
Τα αυτοκίνητα είναι τόσο όμορφα όταν είσαι μέσα που πολλές φορές σου αποσπούν την προσοχή ακόμα και όταν οδηγείς
Δεν ξέρω επίσης τι έχουν κάνει στις στροφές αλλά το immersion που περνώ σε μεγάλες απότομες στροφές είναι ότι αρχίζω και γλιστράω από το κάθισμα μου και
καθε φορά σφίγγω το τιμόνι γιατί νομίζω ότι θα φύγω
Μετα από 6 χρόνια εμπειρίας με το Vr και εκει που λες ότι τα έχεις δει όλα ακόμα και το Resident το έχω συνηθίσει ναι μεν φοβάμαι εννοηται όταν παιζω αλλά
έχω συναίσθηση ότι ναι παιζω Resi σε Vr το Gran Turismo είναι το μοναδικό game που με ξεγελάει μετά από 6 χρόνια εμπειρίας και νομίζω ότι οδηγώ κανονικό αυτοκίνητο