Page 3 of 46 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 41 to 60 of 901

Thread: PlayStation VR2 - Virtual Reality Headset

  1. #41
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το θεμα του adoption μαζικα δεν ειναι τοσο θεμα flaw. Ειναι πιο πολυ θεμα οτι η φυση του τροπου παιχνιδιου σε ενα VR δεν βοηθαει να παιχτουν τα πιο δημοφιλη και επιθυμητα παιχνιδια. Ειναι δυσκολο να παιξεις 3ου προσωπου παιχνιδι και να εχει καποιο νοημα το VR, τουλαχιστον στον βαθμο που εχει οταν παιζεις πρωτου προσωπου.



    Δυσκολα δηλαδη θα μπορεσεις να παιξεις ενα last of us ή ενα God of War σε τριτο προσωπο χωρις να εχει επιδεχθει τεραστιες αλλαγες το παιχνιδι. Fast paced action με γρηγορη αλλαγη καμερας κλπ, αυτα τα πραγματα δεν υλοποιουνται σωστα στο VR οχι λογο τεχνολογιας αλλα κυριως λογου του οτι θα προκαλεσουν ναυτια στο 70-80% των ανθρωπων που θα το δοκιμασουν.

    Ή ας πουμε ενα RPG, δυσκολα θα μπορεσει καποιος να κανει ενα 5αωρο σεσσιον σε ενα παιχνιδι που απαιτει να περασεις πολυ ωρα μεσα σε μενου αλλαγες κλπ. Δηλαδη ερχεται σε αντιθεση με τον σκοπο του VR που ειναι το immerssion καθολη τη διαρκεια που ασχολεισαι.

    Ενα Cyberpunk βεβαια θα ηταν (αναλογα παλι το ποσο φρενηρης/πολυπλοκος ειναι ο ρυθμος του παινχιδιου) πολυ καλο σε VR. Αλλα υπαρχει πολυς κοσμος που εχει θεμα ακομα και με τον τροπο χειρισμου ενος VR παιχνιδιου και με τις ναυτιες κλπ (εγω ανηκω στους πρωτους, οχι στους δευτερους και ναι εχω δοκιμασει μεχρι και το driveclub).

  2. #42
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Το θεμα του adoption μαζικα δεν ειναι τοσο θεμα flaw. Ειναι πιο πολυ θεμα οτι η φυση του τροπου παιχνιδιου σε ενα VR δεν βοηθαει να παιχτουν τα πιο δημοφιλη και επιθυμητα παιχνιδια. Ειναι δυσκολο να παιξεις 3ου προσωπου παιχνιδι και να εχει καποιο νοημα το VR, τουλαχιστον στον βαθμο που εχει οταν παιζεις πρωτου προσωπου.

    Δυσκολα δηλαδη θα μπορεσεις να παιξεις ενα last of us ή ενα God of War σε τριτο προσωπο χωρις να εχει επιδεχθει τεραστιες αλλαγες το παιχνιδι. Fast paced action με γρηγορη αλλαγη καμερας κλπ, αυτα τα πραγματα δεν υλοποιουνται σωστα στο VR οχι λογο τεχνολογιας αλλα κυριως λογου του οτι θα προκαλεσουν ναυτια στο 70-80% των ανθρωπων που θα το δοκιμασουν.
    Ετσι ειναι. Για αυτο και στην παρουσα φαση το VR ερχεται να συμπληρωσει το flat gaming(μεχρι τουλαχιστον να λυθουν αυτα τα θεματα).

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Ή ας πουμε ενα RPG, δυσκολα θα μπορεσει καποιος να κανει ενα 5αωρο σεσσιον σε ενα παιχνιδι που απαιτει να περασεις πολυ ωρα μεσα σε μενου αλλαγες κλπ. Δηλαδη ερχεται σε αντιθεση με τον σκοπο του VR που ειναι το immerssion καθολη τη διαρκεια που ασχολεισαι.
    Αυτο ισα ισα θα γινει αρκετα πιο ευκολο και intuitive με το eye tracking στο PSVR2. To menu σε ενα RPG θα ειναι piece of cake σε συγκριση με τα flat games. Στην ομιλια που ποσταρα παραπανω ο τυπος απο την Sony πιστευει οτι το Eye Tracking θα εχει μεγαλυτερο impact στην εμπειρια μας, απο οτι το touch screen οταν αυτο εγινε introduced. Σιγουρα θα δουμε πολλες νεες ιδεες για τα μενου γενικοτερα. Kαποιες απο αυτες εχουν βγει στην επιφανεια (πχ μενου buttons στους καρπους σου, γυρνωντας λιγο τον καρπο διαφορετικα menus κτλ). Αλλα το eye tracking θα απαιτει μονο την κινηση τον ματιων.

    Ο χειρισμος ηδη ειναι πιο ευκολος και θα γινει πιο ακριβης στο νεο headset. Θα σου φερω ενα παραδειγμα. Οι console gamers εχουμε συνηθισει το dual analogue και μας φαινεται κατι ευκολο. Πολλες φορες oμως βλεπουμε οτι δυσκολευει pc gamers που εχουν συνηθισει με m&k, αλλα και δικους μας ανθρωπους οταν τους προτεινουμε να δοκιμασουν ενα παιχνιδι, ενω ειναι ασχετοι απο gaming. Ο ξαδερφος μου λοιπον που δυσανασχετουσε οταν του εδινα το χειριστηριο για να παιξει ενα παιχνιδι, οταν μπηκε στο RE7 VR και διαπιστωσε οτι η στοχευση γινεται με το κεφαλι σου ευκολα, ενθουσιαστηκε. Κατι που δεν ειχα ο ιδιος φανταστει μεχρι εκεινη τη στιγμη οτι θα τον βοηθουσε, γιατι για μενα η στοχευση με dual analogues ειναι κατι ευκολο.
    Ηταν ενα epiphany και για μενα το γεγονος οτι αυτη η ευκολια στον χειρισμο θα μπορουσε να φερει πιο ευκολα νεο κοσμο στο gaming μεσω VR. Για την ωρα βεβαια πρεπει να ξεπεραστουν καποια θεματα ωστε να γινει πιο προσιτο σε αλλους σημαντικους τομεις.
    .

  3. #43
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Kατ'αρχας να συμφωνησω απολυτα με τον PDS στο οτι το VR δεν ειναι gimmick. Το οτι εμενα μπορει να μην με ικανοποιει πληρως για διαφορους λογους δεν το κανει gimmick. Η τεχνολογια ειναι fully playable και δουλευει, gimmick ειναι κατι που παταει πανω σε ενα fad της εποχης, ανουσιο και συνηθως δεν δουλευει και σωστα. Το παραδειγμα που εδωσε ο Βαγγελης ειναι spot on, το kinect ας πουμε απο αυτα που εχω δοκιμασει/δει ειναι ο ορισμος του gimmick γιατι σε πολλες περιπτωσεις δεν δουλευε καν σωστα. Τα motion controls του wii δεν μου αρεσαν εμενα, οκ, μπορω να πω οτι ηταν gimmick? Οχι γιατι δουλευαν πολυ καλα και προσεθεταν στην εμπειρια των παιχνιδιων που ειχαν κατασκευαστει με αυτα υπ οψιν.

    Για να επιστρεψω στο VR, ειχα γραψει τις εντυπωσεις μου μιας και το ειχα μερες και το δοκιμασα εκτενως. Ημουν εντελως προκατειλημμενος αλλα μπορω να πω οτι ειδα τις προοπτικες που υπαρχουν. Δεν ειμαι τοσο ενθουσιασμενος αλλα θα ηταν ψεματα αν ελεγα οτι την πρωτη φορα που εβαλα το REVII δεν ειπα wow. Εκτος του οτι ηταν μια ξεχωριστη οπτικοακουστικη εμπειρια, επαιζε και σαν κανονικο videogame. Δλδ με τα controls ενος παραδοσιακου game, ημουν στον καναπε μου οπως παντα με το χειριστηριο να κανει ολη τη δουλεια.
    Τα προβληματα για μενα ειναι συγκεκριμενα, πρωτον η χαμηλη αναλυση, δευτερον ολα αυτα τα καλωδια/παρακαλωδια/χαμος, τριτον το βαρος του headset και τελος το control scheme.
    Με την λογικη οτι ολα τα παράπανω ειτε θα εξαλειφθουν ειτε θα βελτιωθουν με το PSVR 2 ειμαι πολυ θετικος να το παρω σε μια λογικη τιμη.
    Δεν ειμαι της αποψης οτι μπορει να φερει αυτη τη στιγμη την επανασταση και να αντικαταστησει τον τροπο που παιζουμε ολα τα genres αλλα οτι εχει τις προοπτικες να δωσει καποιες εμπειριες που ο παραδοσιακος τροπος δεν μπορει να προσφερει.
    Γενικοτερα δεν καταλαβαινω και τοσο αυτο το vs δλδ παραδοσιακο gaming vs VR gaming, ποιο θα επικρατήσει κτλ.
    Το VR μπορει να συνυπαρχει με το παραδοσιακο gaming μια χαρα κατα τη γνωμη μου, για συγκεκριμενα παιχνιδια/εμπειριες.
    Θεωρω οτι και η εμμονη των devs/παικτων να βρεθουν τροποι προσαρμοστουν τα παντα σε περιβάλλον VR ειναι λιγο ανουσια.
    Δεν χρειαζεται τιποτα να αντικαταστησει τιποτα.
    Μια μπορουν να συνυπαρξουν, ο καθε τροπος με το ειδος και την εμπειρια που του ταιριαζει.


  4. The Following 3 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Dragonpaul (23-04-2020),PDS (23-04-2020),Sir_Teraflop (23-04-2020)

  5. #44
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by Error Flynn View Post
    Καλημέρα .

    Τι σημαίνει πλήρες Interaction;

    Ποιά τεχνολογία αυτή τη στιγμή στα βιντεοπαιχνίδια γενικότερα προσφέρει πλήρες interaction ?

    Ποιο παιχνίδι γενικά στην ιστορία του πρόσφερε πλήρες interaction. Αυτό σημαίνει πως ήταν λάθος ; Όχι βέβαια.

    Είσαι μπροστά από μια οθόνη και νομίζεις πχ ότι οδηγάς.

    Αυτό πρέπει να βαφτίζαμε από την αρχή flawed επειδή είναι ένα "παραμύθι" που πασάσρεις στον εαυτό σου

    και από interaction / immersion είναι σε ένα 20 % σε σχέση με την πραγματικότητα;

    Εδώ έχουμε ένα μέσο που τα παραπάνω τα ανεβάζει όχι απλά ένα δυο σκαλιά παραπάνω αλλά τα εκτοξεύει

    και μιλάμε για το αν είναι λανθασμένο ; Σαφώς και η κάσκα έχει μια α δυσκολία. Σε σχέση με το τι αποκομίζεις όμως ...

    Και αυτό όσο πάει και γίνεται καλύτερο, γίνεται πιο εύκολο για τον χρήστη.

    Όχι όμως και λάθος από τη γέννησή του.
    Καλησπέρα!

    Οτιδήποτε είναι beta τεχνολογικά και το "πάτημα" του βασίζεται στο feedback του χρήστη, εγώ (το τονίζω) εγώ, το θεωρώ ότι είναι flawed - ή αν θες πες το rough diamond πες το όπως θες (ή Ninche όπως συμφώνησα με τον PDS)

    Μέχρι να λυθούν θέματα από καλώδια μέχρι το να μην θες δραμαμίνη για να το χρησιμοποιήσεις, απέχει η τεχνολογία.

    Σε αυτό που διαφωνώ μαζί σου είναι ότι από πότε το μέσο εκτοξεύεται από το VR?

    Εγώ από ότι ήξερα το gaming εκτοξευόταν περισσότερο από το multiplayer ειδικά το Local.

    Θα ήθελα την άποψη σου περί αυτού.

  6. The Following User Says Thank You to Sir_Teraflop For This Useful Post:

    hakoo (23-04-2020)

  7. #45
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Με αυτή τη λογική λοιπόν την οποία θα έπρεπε να πούμε ότι πχ . . .

    Οι crt τηλεοράσεις ήταν λάθος γιατί πλέον έχουμε φτάσει σε πολλαπλάσια μεγέθη σε αναλύσεις, ίντσες και από την άλλη σε ελάχιστο βάρος ;

    Δε μπορούσε ο χρήστης να δει καλά, δε μπορούσε να αλλάξει κανάλια παρά μόνο αν σηκωνόταν, έπρεπε να αγοράσει έξτρα κεραίες (πολλές φορές την είχαμε πάνω στην τηλεόραση σπίτια μας).

    Αυτά όλα δεν είναι στοιχεία τα οποία κατέγραφαν την πορεία ενός μέσου, έπαιρναν πίσω το feedback οι εταιρίες και ανάλογα με τις δυνατότητες της τρέχουσας τεχνολογίας το εξέλισσαν ;

    (το ποια είναι η άποψη μου για τις crt είναι μια άλλη ιστορία βέβαια - καταλαβαίνεις το παράδειγμά μου).

    Το γραμμόφωνο ; Ένα τεράστιο αντικείμενο που έπρεπε να το κουρδίζεις κάθε λίγο για να ακούς την όποια ποιότητα ήχου μου μπορούσε να αποδώσει ; Ήταν λάθος από το σημείο μηδέν το ότι έχανε στροφές ; Λάθος σε σχέση με τι μπορούμε να απολαύσουμε σήμερα;

    Το κασσετόφωνο του Commodore 64 μου ; Που τα μισά παιχνίδια δε τα έπαιζε από τη μια μέρα στην άλλη επειδή έχανε το αζιμούθιο; Flawed και αυτό ; Αυτό μπορούσαν αυτό έκαναν τότε.

    Όλόκληρη η φαρμακολογία - ιατρική που στηρίζεται πάνω σε δοκιμές (ναι πολλές πολλές φορές πάνω σε ανθρώπους ) για να εξελιχθεί ;

    Να μη συνεχίσω τα παραδείγματα είναι ατελείωτα.

    Όσο για το VR.

    Το μέσο εκτοξεύεται από τη στιγμή που εγώ παίζω VR Resident Evil δεν έχω ανάγκη ποτέ να ποτήσω pause για να δω χάρτη.

    Ξέρω πως με το που στρίψω από τη γωνία θα συναντήσω το τάδε αντικείμενο κλπ κλπ.

    Το καταλαβαίνεις αυτό το πολύ απλό παράδειγμα.

    Στην τηλεόραση κάθε λίγο και λιγάκι χρειάζομαι (εγώ) να πατάω παύση για να τσεκάρω που πρέπει να πάω.

    Είναι πολύ ενδεικτικό του πως βιώνει και καταγράφει πλέον ο εγκέφαλος, το συνειδητό μας τον χώρο και αντίστοιχα αντιδρά μέσα σε αυτό.

    Απέναντι από μια τηλεόραση μέσα στον φυσικό σου χώρο είναι απλά αδύνατο.

    Θα μπορούσα να συνεχίσω να απαριθμώ διάφορα παραδείγματα ανά διαφορετικά είδη gaming από προσωπική εμπειρία αλλά καλύτερα να μη το τραβήξω περισσότερο.

    Αυτό το οποίο περιγράφεις ως παράδειγμα με το local ή μη multiplayer (και που σαφώς είναι σημαντικό) έχει να κάνει με την διασκέδαση του συν - ανταγωνισμού.

    Δεν βελτιώνει το immersion.

    To immersion μέσω του VR σε κάποια είδη παιχνιδιού είναι απλά αλλού.

    Και ναι, έχουν σκάσει μύτη και παιχνίδια πλέον τα οποία είναι multi και είναι εξαιρετικά.

    Δε λέω πως το VR στη φάση που είναι κάνει για όλα τα παιχνίδια.

    Σαφώς και ανυπομονώ για την εξέλιξη του η οποία είμαι πεπεισμένος που θα υπάρξει στα επόμενα χρόνια

    θα γίνει πολύ πιο "φιλική" και θα βρει πολύ μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    Dragonpaul (23-04-2020),PDS (23-04-2020),toninio (24-04-2020)

  9. #46
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Δεν διαφωνώ επί της ουσίας. Άλλωστε είμαι δηλωμένος λάτρης κάθε τεχνολογικής προόδου. Προφανώς ακολουθώ και τις εξελίξεις στον τομέα του VR.

    Αλλά. (τεράστιο).

    Δεν μπορείς κύριε μου ούτε:

    Α) Να μου κλειδώνεις το gyro στο VR.

    Β) Το Arcade κομμάτι που με ενδιαφέρει περισσότερο πάλι πίσω από ένα περιφερειακό.

    Γ) Να μου σπαταλάς resources σε ένα κομμάτι που είναι Niche. Είτε αυτά λέγονται 2 CU για Tempest πες την όπως θες είτε - είτε - είτε...


    Επίσης καλά τα λες με τα παραδείγματα αλλά δεν ανέφερες τα περί της 3d τηλεόρασης/cinema...

    Μια χαρά ήταν η τεχνολογία αλλά είδαμε τι έγινε.

    Προσωπικά εκεί τοποθετώ εγώ το VR.
    Last edited by Sir_Teraflop; 23-04-2020 at 21:07.

  10. #47
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Να συμπληρώσω γιατί δεν είναι flawed.

    1983 έχω μόλις δει το Star Wars VI / παράλληλα ήδη ασχολούμαι με τεχνολογία.

    Και αναρωτιέμαι από μέσα μου καθώς βγαίνω από την αίθουσα κινηματογράφου: άραγε τα γραφικά στα videogames θα φτάσουν κάποια στιγμή σε αυτό το επίπεδο; θα μπορέσω να παίξω κάποια στιγμή λες και είμαι μέσα σε ένα X-Wing;

    Μετά από 35 περίπου χρόνια "μπήκα" μέσα σε ένα X-Wing χάρη στο PSVR.
    Και μπήκα κανονικά. Το πλήρες κοκπιτ μπροστά, αριστερά και δεξιά μου. Το σκάφος αναμένει από εμένα την κατάλληλη επιλογή ώστε να μπει σε λειτουργία και να βγει από τον διάδρομο.
    Και.......με το που βγαίνω στο διάστημα, παντού αστέρια και TIE Fighters.

    Κυριολεκτώ: δάκρυσα ελαφρώς από συγκίνηση. ΗΜΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ STAR WARS.

    Από μέσα μου, απευθείας ήρθε η εικόνα του μικρού Λευτέρη πίιιισω 35 χρόνια που αναλογιζόταν όπως έβγαινε από την αίθουσα.

    Αισθάνθηκα, λες και βγήκα μέσα από μηχανή του χρόνου, να εμφανίζομαι ως ελαφρώς γκριζαρισμένος 42άρης (2018) στον μικρό Λευτεράκο, να σκύβω, να τον αγκαλιάζω και να του λέω "τα καταφέραμε βρε! Δεν είμαι πλέον νέος, δεν είμαι όμως ανήμπορος παππούς. Έχω 35 χρόνια μετά ακόμα το μικρόβιο του gaming / αυτό οφείλω να στο πω μικρέ εαυτέ μου. Και ναι, μόλις έζησα κάποια λεπτά της ζωής μου μέσα σε ένα X-Wing. Μην ανησυχείς λοιπόν. Δεν θα είσαι νέος όταν θα το ζήσεις, αλλά δεν θα παίζει ρόλο. Θα μπεις μέσα στο X-Wing και θα νιώθεις λες και είσαι το μικρό παιδί που έμεινε με ανοιχτό το στόμα όταν έβλεπες τις SW ταινίες. Θα είσαι ένα μικρό παιδί 42 ετών, με ανοιχτό στόμα!"


    Δεν κάνω πλάκα, όντως για μερικά δευτερόλεπτα συγκινήθηκα.

    Εμπειρία ζωής.


    ΥΓ: Τα παραπάνω νομίζω ότι αποκτούν μεγαλύτερη βαρύτητα όταν τα λέει ένα άτομο που έχει βιώσει την απαρχή του VR στα videogames από το 1989-1990 έως το 1993-4 στο εξωτερικό. Δηλαδή, ενώ θεωρητικά θα έπρεπε να ήμουν προετοιμασμένος για το τι θα δω και βιώσω λόγω πρότερης εμπειρίας, εντούτοις η κατά έτη φωτός βελτιωμένη εμπειρία του PSVR - 2018 με έκανε να συγκινηθώ.

    *****EDIT****

    ΥΓ2: Επειδή όσο έγραφα το παρόν, ενδιάμεσα πόσταρε ο Τεραφλοπ = το 3D εξαρχής το είχα θάψει. Είχα πει (αλλά τότε δεν ήσουν στο φόρουμ) ότι είναι gimmick το οποίο σε λίγα χρόνια θα πεθάνει. Όπως έχεις πει ο ίδιος με κινηματογράφο δεν ασχολείσαι, ειδάλλως θα ήξερες ότι η πρώτη ταινία και μάλιστα τρόμου σε 3D ήταν το house of wax με τον Βίνσεντ Πράις κάπου στο 1954. Οι πρώτες μάλιστα ταινίες 3D μικρού μήκους είχαν επιτευχθεί από Ναζί επιστήμονες περίπου στις αρχές του 1930. Ο κινηματογράφος προσπάθησε ΠΑΡΑ πολύ να "πείσει" τους θεατές μέχρι και τα τέλη της δεκαετίας '60. Απέτυχε οικτρά. Διότι το 3D είναι ο ορισμός του gimmick = εντυπωσιάζει τις πρώτες στιγμές γιατί είναι πρωτόγνωρη αίσθηση, κατόπιν όμως συνειδητοποιείς ότι δεν εξελίσσει καθόλου την θέαση του υλικού που προβάλλεται.

    Στην αντιπέρα ακριβώς όχθη είναι το VR = εξελίσσει το (κατάλληλο) υλικό σε τέτοιο βαθμό που το flat gaming το αντιμετωπίζεις ως "φτωχή εμπειρία". Δεν υπερβάλλω, κυριολεκτώ. Κρίμα που τα δημοφιλή είδη παιχνιδιών (FIFA/Pro, NBA2K, Battlefield/CoD) δεν μεταφέρονται σε VR, είτε γιατί δεν εξυπηρετεί το είδος τους (ποδόσφαιρο/μπάσκετ), είτε γιατί επειδή η δράση είναι καταιγιστική (BF/CoD) θα μετατραπεί σε άκρως κουραστική εμπειρία. Τα δε racing όμως....πάνε σε άλλο επίπεδο. Έπαιζα Gran Turismo και ενστικτωδώς γύρναγα κεφάλι είτε ελαφρώς δεξιά και πάνω για να κοιτάξω τον μεγάλο καθρέφτη, είτε αριστερά-δεξιά για να τσεκάρω τους πλαϊνούς. Αυτά τα έκανα ενστικτωδώς, όπως όταν οδηγώ στην κανονική ζωή σαν μανιακός/ινδιάνος. Άρα; Next level of gaming.
    Last edited by Lefteris_X; 23-04-2020 at 21:26.

  11. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    mihalis13 (23-04-2020),PDS (23-04-2020),toninio (24-04-2020)

  12. #48
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Πιαστήκατε όλοι από μια λέξη να γράψετε το μακρύ και το κοντό σας.

    Ε ναι συγνώμη δεν είναι flawed - είναι BETA.

    Μέχρι τότε καλώδιο και δραμαμίνη.

    Όταν γίνει wireless τελείως και puke free μιλάμε.

    Τώρα όσοι φαντάζεστε 100εκ κάσκες, ε και οι ίδιοι το ξέρετε ότι αυτό δεν θα γίνει.

    Υποθέτω πρέπει να διυλίσουμε και τον κώνωπα στα ποστ μας.

    NP.

  13. #49
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Nα συμπληρωσω σε αυτα που γραφει ο Βασιλης, οτι παντα στο infancy της καθε τεχνολογιας υπηρχε και ο μεγαλυτερος ενθουσιασμος(το wow) απο αυτους που την δοκιμαζαν για πρωτη φορα. Ειτε μιλαμε για την πρωτη φορα που ως ανθρωποι ειδαμε τηλεοραση η κινηματογραφο, ειτε για τη πρωτη φορα που παιξαμε παιχνιδια ή δοκιμασαμε τα πρωτα polygon games στα 90s. H μανα μου και 8Κ τιβι να της παω, παντα θα εχει να μου λεει την συγκεκριμενη ιστορια για την πρωτη-αθλια- τηλεοραση που ''νοικιασαν'' για καποιες μερες και ηταν ολοι αποσβολωμενοι απο πανω. Ηταν επανασταση.

    Παρεα με τα τεραστια flaws της καθε επαναστατικης εξελιξης τεχνολογιας, σε αυτο το infancy/σταδιο βρισκεται το VR αυτη τη στιγμη(και σε αυτην και στην επομενη γενια, καθως ειμαστε στα πρωτα βηματα ακομα) και ο καθενας επιλεγει αν θα το ζησει η θα το χασει.

    Για το local multiplayer τωρα, αναμενεται να αναζωπυρωθει με το VR. Οι ερευνες λενε οτι δεν εχει διαφορα το να εισαι με καποιον διπλα σου, με το να νομιζεις οτι εισαι με καποιον διπλα σου. Οποτε αναμενεται να εχουμε υβριδικες local-distance multiplayer εμπειριες στο κοντινο μελλον(PSVR2).
    .

  14. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    toninio (24-04-2020)

  15. #50
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Πιαστήκατε όλοι από μια λέξη να γράψετε το μακρύ και το κοντό σας.

    Ε ναι συγνώμη δεν είναι flawed - είναι BETA.

    Μέχρι τότε καλώδιο και δραμαμίνη.

    Όταν γίνει wireless τελείως και puke free μιλάμε.

    Τώρα όσοι φαντάζεστε 100εκ κάσκες, ε και οι ίδιοι το ξέρετε ότι αυτό δεν θα γίνει.

    Υποθέτω πρέπει να διυλίσουμε και τον κώνωπα στα ποστ μας.

    NP.
    Γιατί όταν διαφωνούμε μαζί σου πρέπει να γίνεσαι προκλητικός και επιθετικός; (μακρύ και κοντό / καλώδιο και δραμαμίνη)

    Πρέπει ντε και καλά να κάνεις downsize την VR εμπειρία, που κάποιος την απολαμβάνει, για ποιον λόγο;
    Για να αποδείξεις ότι είσαι "σωστός"; Και ότι αντί για flawed, μετά niche, τελικά εννοείς BETA;
    Οπότε, πρέπει να συμφωνήσουμε ότι επειδή είναι ΒΕΤΑ.......τι;
    Να μην απολαμβάνουν όσοι απολαμβάνουν το VR........επειδή είναι BETA;


    Όχι λοιπόν.
    Δεν είναι BETA.
    Είναι η final έκδοση αυτού που μπορεί να προσφέρει ο συνδυασμός τεχνολογίας και κόστους.

    Αν εσένα δεν σου αρέσει, είναι απολύτως σεβαστό.

    Αυτά στα λέει άνθρωπος που διαλύεται από την ζαλάδα, έκανα εμετό μετά από 30 δευτερόλεπτα WipEout.
    Παρά ταύτα, εκθειάζω το PSVR ως τεχνολογία ΠΑΝΤΑ σε σχέση με το κόστος του και την εμπειρία που προσφέρει στον gamer / η οποία δεν πρόκειται ποτέ να προσφερθεί μέσω του flat gaming.
    Last edited by Lefteris_X; 23-04-2020 at 21:27.

  16. #51
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Προκλητικός ήσουν εσύ χθες με τα περί δίσκου.

    Το ότι το VR θέλει και καλώδια και Δραμαμίνες είναι γεγονός. Δεν κατανοώ πως εσύ παίρνεις την λέξη και την υιοθετείς επί προσωπικού.

    Άσε τα πλάγια Post να εκβιάσεις καταστάσεις. Να σέβεσαι τον άνθρωπο που και σε διορθώνει και δεν πατάει report σε τέτοια ποστ - όπως τα χθεσινά σου.

    Από εκεί και πέρα - ήμουν ξεκάθαρος. Την VR τεχνολογία την εκτιμώ και για να είμαι ακριβής την θεωρώ και BETA και Flawed.

    Αυτή είναι η άποψή μου. Δεν ανάγκασα κανέναν να την υιοθετήσει. Θεωρώ το AR πολύ ανώτερη εμπειρία και για λόγους commune και για άλλους λόγος αλλά ομοίως niche τεχνολογία. Το ίδιο και η Ιατρική π.χ..

    Οπότε τα περί προσωπικού σε παρακαλώ πολύ να περισσεύουν.

  17. #52
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Δεν μπορείς κύριε μου ούτε:

    Α) Να μου κλειδώνεις το gyro στο VR.

    Β) Το Arcade κομμάτι που με ενδιαφέρει περισσότερο πάλι πίσω από ένα περιφερειακό.

    Γ) Να μου σπαταλάς resources σε ένα κομμάτι που είναι Niche. Είτε αυτά λέγονται 2 CU για Tempest πες την όπως θες είτε - είτε - είτε...


    Επίσης καλά τα λες με τα παραδείγματα αλλά δεν ανέφερες τα περί της 3d τηλεόρασης/cinema...

    Μια χαρά ήταν η τεχνολογία αλλά είδαμε τι έγινε.

    Προσωπικά εκεί τοποθετώ εγώ το VR.
    A. Δεν εχω παιξει ενα VR παιχνιδι που χρησιμοποιει gyro. Την λαμπα βλεπει η καμερα. Δεν ξερω αν επικουρικα βοηθα και το gyro.

    Β. Τα ΑΑ και τα indies παιρνουν συχνα ρισκο για πειραματικες προσπαθειες. Οτι πρεπει για VR. Το Astrobot(AA) δεν μπορει να μεταφραστει σε Flat version. Ευτυχως κλειδωθηκε εκει.

    Γ. Ο ηχος δεν θα ειναι PSVR2 exclusive. Mε αφορμη το niche προιον βελτιωνεται σημαντικα ο ηχος για ολους τους χρηστες PS5. Win-Win!

    Το 3D ειναι stereoscopic τεχνολογια. Η τηλεορασεις και το σινεμα ειναι τηλεορασεις και σινεμα. Αν μιλαμε για το 3D ως τεχνολογια λοιπον, αυτη συνεχιζει να υπαρχει και να εξελισσεται φιλοξενουμενη απο ανωτερα μεσα πλεον(VR).

    ΥΓ. Σου εχω λυση για τα παιχνιδια που σου αρεσουν. PS5+Dreams. 1000δες arcade games τσαμπε, με gyro απο ολα, οτι θες.


    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Μέχρι τότε καλώδιο και δραμαμίνη.

    Όταν γίνει wireless τελείως και puke free μιλάμε.
    Wireless πιθανον θα γινει στην γενια που ερχεται. Θα σου δινει την επιλογη καποια στιγμη απο οτι φαινεται.

    Εγω που δεν εχω παρει δραμαμινη oυτε εχω κανει εμετο(oυτε καν μικρη ζαλαδα, εκτος απο την πρωτη εβδομαδα) και παιζω wipeout VR χωρις κανενα comfort option ειμαι καλα γιατρε?
    Ξερεις ποιο ειναι το προβλημα Sir? Δεν εχεις καμια ή ουσιαστικη εμπειρια με την τεχνολογια(ουτε ΑR ουτε VR) και αυτο που εκφραζεις ειναι wishful thinking επειδη η MS ειναι διστακτικη οσον αφορα το VR.
    Aν θες κανουμε ενα γκαλοπ να δουμε ποιος εχει παρει δραμαμινη για να παιξει VR. Αν βγει πανω απο το 1% θα σου ζητησω συγνωμη. Υπαρχει προβλημα ζαλαδας δεν λεω αυτο, αλλα ειναι σε μικρο ποσοστο του πληθυσμου. Αρκετο ομως για να θεωρειται σημαντικο flaw.

    ΥΓ. Το PSVR2 πιθανον θα δουλευει και AR. Κανεις δεν ενδιαφερεται.
    .

  18. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    toninio (24-04-2020)

  19. #53
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Ρε PDS να λέμε κάποια πράγματα "χωρίς αναισθητικό". Ξέρω ότι είσαι του ίδιου Mindset.

    Για μένα το VR είναι σαν να λέμε segacd/32Χ/nintendo DD.

    Εντυπωσιακό αλλά και τρώει resources (games που θα βγαίναν στο PS με άλλη μορφή) αλλά και δεν προσφέρει και κάτι παραπάνω, στην πλειοψηφία.

  20. #54
    Moderator hakoo's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10,357
    PSN ID
    hakoo_

    Default

    Sir μην εκνευριζεσαι, μια χαρα συζητηση κανουμε. Δεν ειπε κανεις να αλλαξεις αποψη, ο καθενας εχει τη γνωμη του και ειναι απολυτως σεβαστη. Δεν νομιζω οτι λεει κανεις το μακρυ του και το κοντο του, προσωπικα συμφωνω σε αρκετα απο αυτα που λες, διαφωνω ομως με το τσουβαλιασμα. Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες πως να το κανουμε, το VR εχει 1002 περιορισμους αλλα εχει προοπτικη, ειναι ξεκαθαρο ακομα και στους εντελως αδιάφορους οπως εγω. Το ιδιο σου ειπαν και οι αλλοι και μαλιστα πολυ κοσμια, δεν βλεπω το λογο να χαλασουμε μια ωραια συζητηση.
    Θα συμφωνησω βεβαια μαζι σου στο οτι δεν απογειωνει το μεσο (προς το παρον τουλαχιστον), απογειωνει καποια ειδη/εμπειριες, οχι το μεσο στο συνολο του.
    Ειναι παρα πολυ νωρις για να πουμε κατι τετοιο.


  21. The Following 2 Users Say Thank You to hakoo For This Useful Post:

    Sir_Teraflop (23-04-2020),toninio (24-04-2020)

  22. #55
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by hakoo View Post
    Sir μην εκνευριζεσαι, μια χαρα συζητηση κανουμε. Δεν ειπε κανεις να αλλαξεις αποψη, ο καθενας εχει τη γνωμη του και ειναι απολυτως σεβαστη. Δεν νομιζω οτι λεει κανεις το μακρυ του και το κοντο του, προσωπικα συμφωνω σε αρκετα απο αυτα που λες, διαφωνω ομως με το τσουβαλιασμα. Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες πως να το κανουμε, το VR εχει 1002 περιορισμους αλλα εχει προοπτικη, ειναι ξεκαθαρο ακομα και στους εντελως αδιάφορους οπως εγω. Το ιδιο σου ειπαν και οι αλλοι και μαλιστα πολυ κοσμια, δεν βλεπω το λογο να χαλασουμε μια ωραια συζητηση.
    Θα συμφωνησω βεβαια μαζι σου στο οτι δεν απογειωνει το μεσο (προς το παρον τουλαχιστον), απογειωνει καποια ειδη/εμπειριες, οχι το μεσο στο συνολο του.
    Ειναι παρα πολυ νωρις για να πουμε κατι τετοιο.
    Πίστεψε με ότι δεν εκνευρίζομαι. Προφανώς κάποια Post είναι flame αλλά δεν δίνω σημασία.

    Μπορώ να συζητάω όλο το βράδυ μια χαρά με Poster που δεν επικαλούνται τα παιδικά τους χρόνια - just because.

  23. #56
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πάμε.

    "Προκλητικός ήσουν εσύ χθες με τα περί δίσκου."

    Δηλαδή τι; Πάλι η μπάλα στην εξέδρα;

    Επειδή, κατ' εσέ πάντα, ήμουν εγώ εχθές προκλητικός σε άλλο θέμα, προβλέπεσαι εσύ σήμερα να γίνεις επιθετικός ΚΑΙ προκλητικός (2 λέξεις / εσύ ασχολήθηκες μόνο με την μια)........σε άσχετο θρεντ;
    Επειδή κανείς δεν συμφώνησε μαζί σου;

    "Το ότι το VR θέλει και καλώδια και Δραμαμίνες είναι γεγονός."
    Σαφώς και είναι γεγονός.
    Τα πάντα όμως είναι θέμα έκφρασης και διατύπωσης. Έτσι όπως το διατύπωσες, ήταν σα να έλεγες "οκ, δεν θέλετε να δεχτείτε το BETA χαρακτηρισμό, οπότε φάτε τώρα καλώδια και δραμαμίνες μπας και συμφωνήσετε με εμένα που λέω ότι είναι ΒΕΤΑ". Έτσι το εξέλαβα. Κάνε όσες κωλοτούμπες θες (ή δεν θες) για να το ανασκευάσεις. Έχεις επαναλάβει ακριβώς 100% ίδια συμπεριφορά πλάγιου downsizing όταν κάποιος διαφωνεί μαζί σου, ενώ η στόχευση σε άσχετο θέμα (λαϊκά: μπάλα στην εξέδρα) είναι ένα άθλημα που κανείς δεν σε κερδίζει. Δεν το έχω πει μόνο εγώ αλλά και 2 άτομα στο Discord που είναι γνωστοί σου, με συμβουλές του στυλ "έλα μωρέ, μην του δίνεις σημασία, πάντα έτσι κάνει".

    "Δεν κατανοώ πως εσύ παίρνεις την λέξη και την υιοθετείς επί προσωπικού."
    Ε, τώρα κατάλαβες πως εκλαμβάνεται, ερμηνεύεται η τοποθέτησή σου (καλώδια δραμαμίνες).

    "Από εκεί και πέρα - ήμουν ξεκάθαρος. Την VR τεχνολογία την εκτιμώ και για να είμαι ακριβής την θεωρώ και BETA και Flawed."
    Α, γεια σου, τώρα μιλάς αλήθεια. Που και πάλι εκφράζεσαι κεκαλυμμένα. Πες την αλήθεια σου, την θέση σου όπως είναι: flawed (τσουπ, πάλι επανέφερες την λέξη). Είδες τελικά; Που εσύ διαφωνείς και την θεωρείς flawed; Ο χαρακτηρισμός ΒΕΤΑ τον έβαλες επειδή διαφώνησαν κάποιοι μαζί σου, οπότε σκέφτηκες να "πας λίγο πάσο" λέγοντας ΒΕΤΑ μπας και συμφωνήσουν μαζί σου. Τελικά δεν συμφωνούν, και τώρα που αισθάνθηκες ότι σε επιπλήττω, ξαναβγήκε η αλήθεια (σου) στην επιφάνεια = flawed.

    Αν δεν θες τίποτα επί προσωπικού, μάθε να εκφράζεσαι διαφορετικά. Δεν γίνεται ΤΟΣΟΙ άνθρωποι να έχουν τσακωθεί μαζί σου για τον τρόπο που εκφράζεσαι. Σίγουρα κάποιοι έχουν αρπαχτεί για άλλους λόγους και όχι για τον τρόπο που εκφράζεσαι (μερικοί διαπιστευμένα έχουν εμπάθεια μαζί σου κάτι που καταδικάζω, δεν χωρεί συζήτηση επί τούτου), αλλά δεν γίνεται ΟΛΟΙ να έχουν λάθος (στο οτι εκφράζεσαι επιθετικά και προκλητικά ή προσπαθείς να τραβήξεις κόσμο σε αντιπαραθέσεις) και εσύ να έχεις δίκιο. Να στο πω με δική σου προσφιλή φράση: does not compute.

    Περνάω στο τεχνολογικά.
    Κανείς δεν αμφισβήτησε ούτε την άποψή σου (τεχνολογικώς), κανείς δεν είπε "το VR είναι στην άψογη μορφή του". Είναι μια τεχνολογία, που όπως όλες, περνάει τις ζυμώσεις της.
    Εκεί που έχω ενδοιασμούς, τους οποίους έχω δηλώσει πολλάκις, είναι ότι το VR είναι μια απομονωτική εμπειρία. Σε αποκόβει από τα πάντα.

    Αυτό για κάποια άτομα, μέσα σε αυτά είμαι κι εγώ, με κάνει να νιώθω άβολα. Άβολα όχι όταν είμαι εντός του VR vgame, αλλά άβολα όσο αφορά την επαφή μου με την πραγματική ζωή: έρχεται μήνυμα στο κινητό, χτυπάει το κινητό (συνήθως το έχω αθόρυβο και σε δόνηση οπότε κατά τη διάρκεια του VR δεν θα το πάρω χαμπάρι ότι έλαβα μήνυμα/κλήση), χτυπάει κουδούνι στο σπίτι και ίσως δεν θα το ακούσω και γενικώς με "ξενίζει" να αποκόπτομαι από την κανονική ζωή για αρκετή ώρα (πάνω από 10 λεπτά της ώρας είναι για εμένα το "αρκετή" ).
    Στα ίδια πλαίσια ταυτίζονται και άλλα άτομα, όσο αφορά την πλήρη αποκοπή από την πραγματική ζωή.
    Αυτό το γεγονός από μόνο του, είναι σχετικά ανασταλτικός παράγοντας για να εξαπλωθεί το VR gaming.

    Όμως, όπως όλα τα πράγματα, ενδέχεται με το πέρας του χρόνου να μην μας φαίνεται "άβολο". Όπως πριν από 25 χρόνια μας φαινόταν περίεργο ένας άνθρωπος να περπατά στο δρόμο και να μιλάει στο κινητό (λέγαμε: καλά; δεν μπορεί να σταθεί κάπου και να μιλήσει σαν άνθρωπος; δεν ντρέπεται να τον ακούν όλοι τι λέει στο τηλ; ), όπως μας φαινόταν περίεργο και άβολο κάποιος να μιλάει στον "αέρα" στο δρόμο (έτσι μας φαινόταν τότε).......επειδή φόραγε ένα μικροσκοπικό ακουστικό bluetooth και δεν φαινόταν το κινητό τηλέφωνο....................αλλά όλα αυτά σήμερα μας φαίνονται πολύ φυσιολογικά............ίσως σε κάποια (αρκετά μάλλον) χρόνια το VR gaming να μην είναι "άβολο". Ίσως ναι, ίσως όχι. Οι καιροί θα δείξουν.


    ΥΓ: Τα report εμένα δεν με αγγίζουν. Εννοώ ότι δεν είναι στοιχείο που δίνω σημασία. Σε 1-2 άτομα πρέπει να έχω κάνει report και αυτό μόνο και μόνο για να κάνω πιο εύκολη την δουλειά των mods/admin για να παρατηρήσουν συγκεκριμένο ποστ, αφού πρώτα τους έχω στείλει pm αν θέλουν να το μπανάρουν. Σε 12 χρόνια που είμαι εδώ μέσα. Οπότε μην μου κάνεις μια "χάρη" που είναι αδιάφορη. Από εμένα, έχεις όλο το ελεύθερο να κάνεις report κάθε ποστ που κάνω.
    Last edited by Lefteris_X; 23-04-2020 at 22:07.

  24. #57
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Ναι εντάξει - good effort αλλά ΔΕΝ.

    Δεν πείθομαι - ειδικά από άτομο που έκραζε το VR.

    Δεν απλά πως το λένε.

  25. #58
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Sir_Teraflop View Post
    Εντυπωσιακό αλλά και τρώει resources (games που θα βγαίναν στο PS με άλλη μορφή) αλλά και δεν προσφέρει και κάτι παραπάνω, στην πλειοψηφία.
    Καλα κανει και τρωει resources εφοσον σου δινει ανωτερες εμπειριες. Υπαρχει gamer που δεν το θελει αυτο? Προσφερει σε καθε παιχνιδι ασυλληπτα ανωτερο immersion, οχι απλα στην πλειοψηφια. Αλλα επιπλεον προσφερει διαφορετικους τροπους gameplay κτλ. Αληθεια ξαναρωταω ποιος gamer δεν θελει κατι τετοιο?

    Αν πραγματι σου αρεσει η εξελιξη της τεχνολογιας λοιπον για ενα κορεσμενο μεσο(ο τροπος χειρισμου παραμενει πανω κατω ο ιδιος εδω και 30-40 χρονια στα flat games), περιμενω να κανεις preorder το PSVR2. Nα βαλεις και εσυ το λιθαρακι σου να εξελιχθει ακομα πιο γρηγορα απο niche σε mainstream αυτη η σπουδαια τεχνολογια και να απoτιναξει συντομοτερα τα οποια flaws.
    .

  26. #59
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Πάλι θα κάνουμε συζήτηση μεταξύ μας;

    Δεν γίνεται έτσι δουλειά, θα διαλυθούν όλα τα θρεντ.

    Προτροπή (όχι συμβουλή, δεν είμαι γονέας σου!) = δεν περιστρέφονται οι απόψεις γύρω από εσένα. Δηλαδή δεν ποστάρει κάποιος (εγώ, ο PDS, ο Error κ.α.) για να σε "πείσει" ντε και καλά.
    Ο καθένας έχει δικαίωμα να πει την άποψή του.
    Όποια κι αν είναι αυτή.
    Μέσα στον καθέναν, ΦΥΣΙΚΑ ανήκεις κι εσύ.

    Τέλος πάντων, εδώ ας επικεντρωθούμε στο VR.

  27. #60
    Banned PS4forums Addict Sir_Teraflop's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    2,348

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Καλα κανει και τρωει resources εφοσον σου δινει ανωτερες εμπειριες. Υπαρχει gamer που δεν το θελει αυτο? Προσφερει σε καθε παιχνιδι ασυλληπτα ανωτερο immersion, οχι απλα στην πλειοψηφια. Αλλα επιπλεον προσφερει διαφορετικους τροπους gameplay κτλ. Αληθεια ξαναρωταω ποιος gamer δεν θελει κατι τετοιο?

    Αν πραγματι σου αρεσει η εξελιξη της τεχνολογιας λοιπον για ενα κορεσμενο μεσο(ο τροπος χειρισμου παραμενει πανω κατω ο ιδιος εδω και 30-40 χρονια στα flat games), περιμενω να κανεις preorder το PSVR2. Nα βαλεις και εσυ το λιθαρακι σου να εξελιχθει ακομα πιο γρηγορα απο niche σε mainstream αυτη η σπουδαια τεχνολογια και να απoτιναξει συντομοτερα τα οποια flaws.

    Δεν ξέρω να σου απαντήσω.

    Αναρωτήσου ο ίδιος.

    Τα λύσαμε όλα με το rasterization, RT, Physics κτλ?

    Η μιλάμε απλά για μια glorified τιμονιέρα της Logi εερρρ Sony?

    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Πάλι θα κάνουμε συζήτηση μεταξύ μας;

    Δεν γίνεται έτσι δουλειά, θα διαλυθούν όλα τα θρεντ.

    Προτροπή (όχι συμβουλή, δεν είμαι γονέας σου!) = δεν περιστρέφονται οι απόψεις γύρω από εσένα. Δηλαδή δεν ποστάρει κάποιος (εγώ, ο PDS, ο Error κ.α.) για να σε "πείσει" ντε και καλά.
    Ο καθένας έχει δικαίωμα να πει την άποψή του.
    Όποια κι αν είναι αυτή.
    Μέσα στον καθέναν, ΦΥΣΙΚΑ ανήκεις κι εσύ.

    Τέλος πάντων, εδώ ας επικεντρωθούμε στο VR.

    Ευχαρίστως να επικεντρωθούμε όπου θες αλλά από χθες με έχεις ξεσκίσει στις προσωπικές επιθέσεις.

    Ε εντάξει φτάνει.

Page 3 of 46 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •