Page 19 of 46 FirstFirst ... 915161718192021222329 ... LastLast
Results 361 to 380 of 901

Thread: PlayStation VR2 - Virtual Reality Headset

  1. #361
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Οκ σε τετοια επιπεδα συμφωνω οτι δυσκολα θα φτασει. Το θέμα ειναι να ειναι βιώσιμο ωστε να εχουμε παιχνιδια. Η VR παιχνίδια αντίστοιχα.
    .

  2. #362
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Να ρωτήσω ;

    Μια μεγάλη μερίδα του κόσμου δεν έχει περάσει στο mobile gaming δηλαδή στα κινητά ;

    Πως κρίνουμε πως τα επίπεδα των παικτών έχουν πέσει όταν η νέα γενιά καίει άπειρες ώρες στα παιχνίδια μέσα από κινητά και τάμπλετ ;

    Για να μη μιλήσω πως όλες οι ηλικίες πλέον παίζουν παιχνίδια στα φορητά και εννοώ όλες.

    Ας κρατήσω όμως μόνο τις νεαρές ηλικίες όμως που πραγματικά παίζουν και μπορούν να θεωρηθούν gamers.

    Αυτά περί ποσοστών και peak στα video games.

    Sorry για το off topic

  3. #363
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δε νομίζω ότι πρέπει κάθε φορά να κάνουμε διακριτική αναφορά ότι εμείς, εννοώ στο παρόν φόρουμ, στην λέξη gamer αντιστοιχίζουμε μέσα μας τον console gamer.

    Ειδάλλως, αν είναι να βάλουμε στην ίδια κοινωνική ομάδα και τους mobile gamer, ανοίγει τόσο πολύ η κουβέντα που θα πρέπει να γράψω δοκίμιο (κυριολεκτώ)!!

    Συνεπώς, αναφέρομαι στους console gamer.

    (δεν είσαι offtopic κατ' εμέ)

  4. #364
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    προφανώς όταν στην τρέχουσα εποχή οι mobile gamers είναι ένα τεράστιο κομμάτι της πίτας θα πρέπει να αναθεωρήσουμε το ποιοι είναι οι gamers.

    όπως αντίστοιχα όταν στα μέσα 70 και 80 οι gamers της εποχής ήταν εμείς που ξημερωβραδιάζαμε στα arcade της εποχής / γειτονιάς

    μετά οι gamers ήταν αυτοί που είχαν home micros κάποιες κονσόλες κλπ μαζί με τους θαμώνες των arcade.

    μετά το arcade μας τελείωσε και έγιναν οι κατ οίκον gamers αποκλειστικά.

    στο παρόν μιλώντας σίγουρα είναι και η τρέχουσα γενιά με τα κινητά / τάμπλετ

    και βλέπουμε.

  5. #365
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by PDS View Post
    Ωστόσο, το συγκεκριμένο άρθρο δεν επηρεάζει η εικόνα πού είχα και έχω.

    1ον γιατί έχω down to earth προσδοσκίες για το psvr2 και 2ον γιατί παλαιότερο άρθρο που έγραφε για 2 εκατομμύρια psvr2 στο launch, το έγραψε ο ίδιος που το ''διορθώνει'' σήμερα. Δηλαδή αυτός έβγαλε την πρώτo ανεπιβεβαίωτo ριπορτ, αυτός και το δεύτερο.

    Δε μιλάω μόνο για το bloomberg άλλα συγκεκριμένα και για τον ίδιο δημοσιογράφο. Ο οποίος επίσης έγραψε το ίδιο πράγμα για το ps5 (ότι θα διαθέσει 4 εκατομμύρια λιγότερα) και διαψεύστηκε στη συνέχεια.

    Και ξανα μανα το ιδιο στορυ απο bloomberg.

    Πριν για το ps5
    https://www.gamesindustry.biz/sony-r...on-by-4m-units
    Update: Sony has reached out to GamesIndustry.biz with the following statement denying the Bloomberg report:
    "We have not changed the production number for PlayStation 5 since the start of mass production."


    Τώρα για το psvr2
    .

  6. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Lefteris_X (31-01-2023)

  7. #366
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μου αρέσει που με το που έβγαλε την λανθασμένη τελικά ανακοίνωση της σονυ το eurogamer, πάαααααρε ένα κάρο σχόλια από κάτω να δικαιολογούν την μείωση κομματιών, με κυριότερους λόγους α) η σονυ δεν έχει killer app για το psvr2, β) δεν το προωθεί με επαρκές μάρκετινγκ.

    Δηλαδή τι άλλο να κάνει;

    GT7 πλήρες, αποκλειστικός τίτλος horizon, RESI 8 και μυριάδες μικρούς/μεσαίους τίτλους από τρίτους dev/pub.

    Ώρες-ώρες δεν καταλαβαίνω τον κόσμο.
    Damn if you do, damn if you don’t μου φαίνεται το κοινό.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    FurionMike (02-02-2023),odytsak (02-02-2023),PDS (31-01-2023)

  9. #367
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Επειδή νομιζω οτι είναι η πρώτη ή δευτερη προπαραγγελία μου ever, ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
    Το πλάισιο δεν έχει παραλαβή απο το κατάστημα και εγω την έχω κάνει εκεί. Αυτό σημαίνει οτι παίζει να μου έρθει την επόμενη μέρα στις 23 ή σε επομενη μέρα;

    Γενικά ποιο κατάστημα θεωρείται αξιόπιστο για να παραλάβω είτε απο το κατάστημα είτε να μου το φέρουν στις 22;

    ΥΓ. Bσκ σκέφτομαι να το αλλάξω με το πακέτο που έχει το Ηorizon, γιατί προβλέπω να το αγοράζω μετά στα 70 αφού θα είμαι σε mood VR (και το παιχνιδι φαινεται να ειναι το showcase του psvr), ενώ μπορώ να γλυτώσω ένα 20αρίκο.
    .

  10. #368
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Θα σου έρθει κανονικά Βαγγέλη σπίτι σου την ημέρα κυκλοφορίας.
    Όπως την ίδια μέρα θα πάει κάποιος και θα αγοράσει από το ράφι, έτσι και εσύ θα παραλάβεις την ίδια μέρα.
    Όσες φορές είχα κάνει προπαραγγελίες στο παρελθόν, collectors κλπ κλπ όταν ασχολιόμουν, τα είχα στην επίσημη ημέρα κυκλοφορίας.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    PDS (01-02-2023),toninio (01-02-2023)

  12. #369

    Default

    Δεν ξέρω αν τα νούμερα του πρώτου PSVR, όπως και η πορεία του ως τώρα, θεωρούνται επιτυχημένα. Χωρίς να έχω συγκεκριμένη πληροφόρηση με συγκεκριμένους αριθμούς, έχω την εντύπωση ότι το 1 μπήκε σε αρκετά σπίτια σε όλο τον κόσμο (τηρουμένων των αναλογιών πάντα). Επίσης, από την δική μου εμπειρία με το PSVR, πιστεύω (χωρίς να είμαι σίγουρος φυσικά. Μπορεί να πέφτω κι έξω) ότι ένα ποσοστό 70%, ας πούμε, των χρηστών του PSVR έμειναν ικανοποιημένοι, έως και ενθουσιασμένοι, με την εμπειρία, παρά τα καλώδια, τη θολούρα κλπ.
    Δεν ξέρω, αλλά πιστεύω ότι το PSVR 2 θα τα πάει περίφημα, εάν αναλογιστούμε το πόσο καλύτερη εμπειρία θα προσφέρει. Αυτό που μπορεί να το κρατήσει πίσω σε πωλήσεις είναι το γεγονός ότι υπάρχει αρκετός\πολύς κόσμος, gamers πάντα, που απορρίπτουν την ιδέα να ασχοληθούν με VR. Ἐνας τέτοιος ήμουν κι εγώ στην αρχή, ώσπου πείστηκα να πάω σε σπίτι φίλου (με επιμονή από την πλευρά του) για να το δω. Την επόμενη μέρα ακριβώς ήμουν στο κατάστημα για να πάρω PSVR. Ξεκάθαρα, εάν δεν επέμενε ο φίλος να πάω να το δω, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα το είχα πάρει. Σίγουρα λοιπόν, πολύς κόσμος, που δεν θα έχει την αντίστοιχη ευκαιρία να το δει και δοκιμάσει από κοντά, θα εμμείνει στην αρχική του εντύπωση ότι "όχι μωρέ, άσε το VR τώρα". Με απλά λόγια, πιστεύω ότι υπάρχει μεγάλη μερίδα gamers, που θα το έπαιρναν, εάν το δοκίμαζαν, αλλά δεν το δοκιμάζουν και δεν θα το πάρουν.
    Για εμένα, το PSVR, από την πρώτη του version, είναι απόλυτα επιτυχημένο. Το αν πούλησε 5 ή 10 κομμάτια και το τί θα γίνει με το 2 σε νούμερα, αφορά το εμπορικό κομμάτι και το κέρδος (και μακάρι να πάει καλά). Ως συσκευή όμως, ποιοτικά δηλαδή, πράγματι προσφέρει αυτό που υπόσχεται κι ας μην ξεχνάμε ότι αυτό που κάνει δεν είναι απλό: μας βάζει σε μία εικονική πραγματικότητα με τόση αληθοφάνεια, που είναι έως και...ανησυχητικό, σε εισαγωγικά.
    Απλά, δεν είναι και για χόρταση. Εκ των πραγμάτων, δεν μπορείς να παίζεις εκεί με τις ώρες κι είναι και σωστό αυτό.

  13. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    PDS (01-02-2023)

  14. #370
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Και εγώ το έχω παραγγείλει αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος. Βασικά πέρα από την πραγματική ουσία που είναι το VR gaming το θέλω να το χρησιμοποιήσω και ως εναλλακτική οθόνη οταν βλέπουν οι υπόλοιποι τηλεόραση. Αλλά με ξενερώνει το γεγονός που υποστηρίζει μόνο 1080p ανάλυση σε αυτή την λειτουργία και δεν ξέρω πως θα φαίνονται τα παιχνίδια. Επίσης δεν θέλω να μπαινοβγάζω το καλώδιο μπροστά στην κονσόλα αλλά να το έχω με κάποιο usb hub συνδεμένο στις πίσω θύρες και να το βάλω σε κάποια γωνία και όταν θέλω να το συνδέω. Αλλά θα ειναι συμβατό με την super speed θύρα που θέλει το κάθε usb hub. Πραγματικά γι αυτούς τους λόγους είμαι σε διλλημα και ακόμα αναποφάσιστος.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  15. #371
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Μου αρέσει που με το που έβγαλε την λανθασμένη τελικά ανακοίνωση της σονυ το eurogamer, πάαααααρε ένα κάρο σχόλια από κάτω να δικαιολογούν την μείωση κομματιών, με κυριότερους λόγους α) η σονυ δεν έχει killer app για το psvr2, β) δεν το προωθεί με επαρκές μάρκετινγκ.

    Δηλαδή τι άλλο να κάνει;

    GT7 πλήρες, αποκλειστικός τίτλος horizon, RESI 8 και μυριάδες μικρούς/μεσαίους τίτλους από τρίτους dev/pub.

    Ώρες-ώρες δεν καταλαβαίνω τον κόσμο.
    Damn if you do, damn if you don’t μου φαίνεται το κοινό.
    Ε ναι ρε φίλε, πραγματικά τι άλλο να κάνει? GT7 full VR χωρίς έξτρα κόστος.

    Ενα ωραίο βιντεάκι από το gtplanet για GT7 και PSVR2.
    Κάτι που δεν είδα επιβεβαιωμένο πουθενά και το αναφέρει εδώ είναι ότι το official Pulse 3D headset δουλεύει με το PSVR2 για όποιον δεν βολεύεται με τις ενσωματωμένες ψείρες.

    Gran Turismo 7 in PSVR2: New Footage and Hands-On First Impressions


  16. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    toninio (02-02-2023)

  17. #372
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    PlayStation VR2: The ultimate FAQ

    https://blog.playstation.com/2023/02...-ultimate-faq/

    Δυστυχώς όμως η σονυ παραδέχεται ότι η συσκευή είναι (σχεδόν) digital only.
    Last edited by drifterx; 06-02-2023 at 21:30.

  18. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    odytsak (06-02-2023)

  19. #373
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Αυτο που με εντυπωσιαζει ειναι οτι φαινεται να δουλέυει καλά το eye tracking και γενικα το optimization της κονσολας και των features του psvr2

    Δλδ μια οτι η πιο ομορφη version του Kayak vr θα είναι αυτη του psvr2 (συμφωνα με τους devs) σε ένα ήδη πανέμορφο παιχνίδι, μια η ευκολία με την οποία μετέφεραν το GT7 σύμφωνα με τον δημιουργό του. Το γεγονός οτι αρκετά παιχνίδια έγιναν remastered για psvr2 προσφέροντας superior εκδόσεις οπως τα moss και song of smoke.

    Σήμερα το παρακάτω για το Pavlov.

    .

  20. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (07-02-2023),odytsak (07-02-2023)

  21. #374
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Today Neat Corporation revealed a new PlayStation VR2 title called Garden of the Sea.
    Expect it to release at the launch of PSVR2 on February 22nd and sell for €20.99




  22. #375
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default



    και

    Last edited by Error Flynn; 08-02-2023 at 11:50.

  23. The Following 3 Users Say Thank You to Error Flynn For This Useful Post:

    mania (08-02-2023),odytsak (08-02-2023),PDS (08-02-2023)

  24. #376
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Το Skate με έψησε να πω την αλήθεια,αν και δεν ξέρω ποσό ωραια θα είναι η αίσθηση με τα χέρια.
    2 βδομάδας μείνανε.Προσωπικα έχω re village το οποίο δεν το είχα παίξει επίτηδες ώστε να παιχτεί σε vr πρώτη φορά.
    Gt7 εννοείται το έχω αφήσει στη μέση απ όταν ανακοινώθηκε και μάλλον θα αγοράσω το Kayak το οποίο είναι στα 20€ για όποιον ενδιαφέρεται και δείχνει πανέμορφο όπως φαίνεται.
    Το horizon θα το αφήσω να πέσει λίγο η τιμή του πρώτα.
    Προς το παρόν το μόνο που θα ήθελα να δω και δεν έχω ακούσει κάτι,είναι κάτι σε στυλ the London heist από το πρώτο vr για όποιον το θυμάται. Θα έχουμε κάτι αντίστοιχο κινηματογραφικό,ξέρει κανείς;

  25. The Following 2 Users Say Thank You to mania For This Useful Post:

    odytsak (08-02-2023),PDS (08-02-2023)

  26. #377
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by mania View Post
    Προς το παρόν το μόνο που θα ήθελα να δω και δεν έχω ακούσει κάτι,είναι κάτι σε στυλ the London heist από το πρώτο vr για όποιον το θυμάται. Θα έχουμε κάτι αντίστοιχο κινηματογραφικό,ξέρει κανείς;
    Σε τυπου London heist δεν υπάρχει κάτι απο όσο γνωρίζω.

    Εδω είναι τα 53 games που θα βγουν στο launch window.
    https://www.resetera.com/threads/psv...tsaber.650688/


    ---------------------------------------------------


    Πάντως φτάνουν τα headset στα μέσα για reviews

    .

  27. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Error Flynn (08-02-2023),mania (08-02-2023),odytsak (08-02-2023)

  28. #378
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Όταν κάποιοι "γραφικοί" λέμε επί δεκαετίες ότι στα κλειστά συστήματα (8-bit home micros, 16/32-bit Amiga και όλες οι κονσόλες) επιτρέπουν 100% εκμετάλλευση του hardware (αλλιώς: στο μέταλλο προγραμματισμός), ενώ οποιοδήποτε hardware λόγω των Windows ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ τα μέγιστα (άνω του 30% δύναμης χάνεται), κάτι ξέρουμε.

    Δεν πετάμε μπαρούφες.

    Επιβεβαιώνομαι κιόλας που έκραζα τα DX12 που δήθεν υπόσχονταν πιο "μέταλλο" προγραμματισμό.....εν τέλει είναι ακριβώς αυτό: δήθεν.

    Ο PC δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να φτάσει το optimization των κλειστών συστημάτων.

    Ανέκαθεν, από την εποχή του Νώε (80ς) έως σήμερα, ο PC έδινε λύση μέσω "brute force" για να καλυφθεί η ανεπάρκεια των Windows. (brute force = αγοράζω πολύυυυυ πιο δυνατό και πανάκριβο hardware για να πετύχω αυτά που πετυχαίνουν τα απείρως χαμηλότερου κόστους κλειστά συστήματα μέσω προγραμματισμού στο μέταλλο. Κάποια πράγματα μάλιστα δεν θα τα πετύχω ποτέ.)

  29. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    odytsak (08-02-2023),PDS (08-02-2023)

  30. #379
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Αντε δυο βδομάδες ακριβώς μείνανε, βλέπω ζωντάνεψε το thread κι έρχονται και τα reviews όταν λήξει το εμπάργκο.

  31. The Following 2 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    mania (09-02-2023),PDS (08-02-2023)

  32. #380
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Τα γνωστά που ήδη ξέρουμε.


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •