Page 33 of 46 FirstFirst ... 2329303132333435363743 ... LastLast
Results 641 to 660 of 901

Thread: PlayStation VR2 - Virtual Reality Headset

  1. #641
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Το ποστ του Λευτέρη και το τελευταίο του Valkyre με καλύπτουν απολυτα και νομίζω δεν χρειάζεται και παραπάνω ανάλυση αυτό το θέμα

    Σκεφτείτε τι είδους τεχνολογία έχουμε αυτή τη στιγμή στα χέρια μας ,με ποσά λεφτά στο προσφέρει η Sony σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό
    και όλες οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται με PSVR1 και ΝΑΙ με κεφαλαία γράμματα είναι η μέρα με τη νύχτα το PSVR1 με το PSVR2

  2. The Following 4 Users Say Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    cocous (27-02-2023),Error Flynn (28-02-2023),PDS (27-02-2023),Valkyre (27-02-2023)

  3. #642
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by cocous View Post
    Πραγματικά θα έκανα θυσία και θα έπαιρνα με κάθε κόστος αν υπήρχε κάτι τόσο καλό. Ξεχασες να αναφέρεις το wireless

    Cocous
    Επειδη εχουμε ξανακάνει αυτη την συζητηση για το ps5 (είχες καποια παραπονα για ανάλυση-frames) νομιζω οτι αυτοσαμποτάρεις λιγο την ευχαριστηση που μπορείς να παρεις απο αυτο το υπεροχο χομπι μας

    Και ειναι κρίμα γιατι μπορείς να χαρεις μια τεχνολογία για αυτο που ειναι σημερα. Εννοω οτι και το ps5 ήταν πολύ δυνατο και ειναι ακομα είναι σε σύγκριση με παλιοτερες κονσολες οταν αυτές κυκλοφόρησαν, όπως επισης και το psvr2 ειναι ακόμα πιο δυνατό για το 2023. Μιλαμε για τεχνολογία που συγκρινεται μονο με πολυ ακριβα pc headsets και παλι ειναι καλύτερο σε 5-6 χαρακτηριστικά σε συγκριση με οτιδηποτε υπαρχει εκει έξω αυτη τη στιγμη! (HDR,OLED, εκμετάλλευση του eye tracking, haptics, adaptive triggers, head rumbling).

    Η σονυ ήδη για μένα ρίσκαρε πολύ με τα 600 και παιζει να έχει καταστρέψει ήδη το potential του headset με αυτό το κόστος και δεν το ξερουμε ακομα. Γιατι το potential του περιφερειακού δεν καθορίζεται μονο απο τα τεχνικά χαραρτηριστικά του, αλλα και απο το σε πόσο κόσμο θα φτάσει. Το σε πόσο κόσμο θα φτάσει έχει τεράστια αντίκτυπο και θα καθορίσει το αν θα παίζεις RE8 και GT7 ή Cactus VR...

    Να υπενθυμίσω οτι τα πανάκριβα pc headsets 1000+ κυρίως Caktus VR παιχνίδια απολαμβάνουν, γιατί το primax VR δεν το εχει αγοράσει κανείς! ''Ω σουπερ ανάλυση, κοιτα πως δειχνει ο κάκτος με τα 3 πολύγωνα'' . Προφανώς υπερβάλω, δεν υπάρχει μονο αυτό το παιχνίδι, αλλα για να εκμεταλλευτείς το VR χρειάζεται ακριβές παραγωγές. Και στο launch του psvr2 έχουμε ήδη 3 ακριβες παραγωγες.

    Αν είχαμε σημερα το ps6 στα χέρια μας είμαι βέβαιος οτι θα μπορούσαμε να βρουμε άπειρα ελατώματα. Και μιλάμε για console gaming που ας πουμε ξεκινησε στα 80s. Το VR απο την άλλη ουσιαστικά ξεκινησε στα μεσα την προηγούμενης 10ετίας. Βσκ αυτό που κατα βάθος θέλεις και το γράφεις στο παραπάνω quote, δλδ μια τεχνολογία που ξεφεύγει απο τα σημερινά δεδομένα νομίζω οτι ήδη το έκαναν με το psvr2 και με το παραπάνω. Μπορώ να σου βρω ελαττώματα για τα πάντα. Και το tracking πχ δεν ειναι τέλειο (θέλει διαχυτο φώς για να τρέξει καλά και πάλι όχι τέλεια..), αλλα για πρώτη φορά στην ιστορία όσο παίζω console games βγαίνουν τοσα παιχνίδια σε κονσολα που χωρις να ειναι optimised ως exclusives δειχνουν καλύτερα ή εφάμιλλα με pc+pcvr των 3000+ ξερω γω. Και δεν μιλάμε για λίγο καλύτερα. Στο song of smoke και moss προσθεσαν πολύγωνα, βλάστηση, haptics και και!. To Demeo διαβάζω επίσης ειναι πιο ομορφο απο την pc vr version. Και φαντάζομαι και άλλα games το ίδιο.

    Ειναι τέλειο; με την καμία! Για κάθε μα κάθε χαρακτηριστικό θα σου βρώ ελάττωμα. Σε 20 χρόνια θα γελάνε με αυτό το περιφερειακό. Αλλά αυτό ειναι. Εδω βρίσκεται η τεχνολογία του VR σήμερα και νομίζω οτι η σονυ αποφάσισε να προσπαθήσει να ξεπεράσει τα όρια του που βρισκόμαστε σήμερα. Με ρίσκο να καταστρέψει την βιωσιμότητα του headset (βλ.600 ευρω)

    Ολα αυτά τα λεώ για να τα ακούσω και εγώ. Αφού το μεγαλύτερο μου παράπονο μέχρι στιγμής είναι το πως στέκεται στο κεφάλι. Δεν έχω δει κανενα να διαμαρτυρεται για αυτό. Ελπιζω να βρβ τρόπο να μη με ενοχλει.

    Συμφωνω απόλυτα με το μήνυμα σου παραπάνω για τα lenses. Χίλιες φορές χάλια sweet spot και να μπαίνω στο kayak σε νύχτα και να ξεχνάω για λίγο οτι παίζω παιχνίδι έχοντας γίνει full immersed στο χώρο. Αφου αυτά τα lenses απο οτι καταλαβαίνω δίνουν καλύτερα το HDR.

    Επίσης εδω να συμπληρώσω οτι αρχίζω και καταλαβαίνω τις δυνατότητες του tempest. Ειναι όπως και το HDR. Η εικόνα που βλέπεις και ο ήχος που ακούς είναι πλέν πιο ''σωστός''. Βάζει και αυτό το λιθαράκι του στο να νιώσεις οτι βρίσκεσαι εκεί. Πχ GT7 στο showroom. Απλα χαλαρώνεις και ακούς τους ήχους του περιβάλλοντος να έρχονται από διάφορες κατευθύνσεις (στις λεπτομέρειες είναι αρκετά καλύτερο απο το 3d του psvr1). Το ελικόπτερο περνά απο πανω, γυρνας το κεφαλι, ξέρεις οτι ειναι εκει που θα κοιτάξεις. Στο RE8 ακουω λεπτομερέστατα τα κρεμασμένα παιχνιδάκια του μωρού που βρίσκονται στο πάτωμα κ.α. Δεν το καταλαβαίνεις με την μια. Αλλα ολα αυτά βάζουν το λιθαράκι τους όπως είπα και παραπάνω.
    .

  4. The Following 7 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    captainjacko (27-02-2023),cocous (27-02-2023),Error Flynn (28-02-2023),Lefteris_X (27-02-2023),sndev (01-03-2023),toninio (02-03-2023),Valkyre (27-02-2023)

  5. #643
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,937
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Πολλά μπράβο PDS. Πολύ καλά τα λες. Συμφωνώ σε όλα. Απλά μερικές φορές κάποιες αμφιβολίες μας βάζουν σε τέτοιες εικασίες. Ίσως και εγώ το παρακάνω. Αλλά γενικά προσπαθώ να ξεκαθαρίσω το τοπίο πριν είναι αργά. Δέχομαι τα κουσούρια της τεχνολογίας αλλά όχι ένα ελαττωματικό προϊόν. Και επειδή το φόρουμ είναι για διαφόρων ειδών συζητήσεων προσπαθώ να μοιραστώ μαζί σας τις εμπειρίες ώστε να είμαι όχι μόνο εγώ αλλά όλοι μας σίγουροι με το τι ακριβώς έχουμε να κάνουμε και αν τα συγκεκριμένα κουσούρια είναι όντως έτσι ή απλά έτυχε μεμονωμένα σε κάποιους απο εμάς.



    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. The Following 3 Users Say Thank You to cocous For This Useful Post:

    captainjacko (27-02-2023),Error Flynn (28-02-2023),PDS (27-02-2023)

  7. #644
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ναι βρε καλά κάνεις Μέσα απο την κουβέντα μαθαίνουμε όλοι μας πράγματα και ίσως αλλάζουμε και οπτική πολλές φορές.

    Θα σου πω οτι και εγω επικεντρωμένος στα αρνητικά ήμουν στην αρχή γιατί σε αυτή την φάση της τεχνολογίας υπάρχουν πολλά. Αλλα αν αφεθείς απλά σε αυτό που έχεις, εντυπωσιάζεσαι απο την εμπειρία που σου προσφέρεται.


    ΥΓ. Btw το Cactus VR ειναι free
    Α ..εβαλαν και demo του Drums Rock
    .

  8. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (27-02-2023)

  9. #645
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Τον καταλαβαίνω εγώ τον Cocous και πολύ κόσμο που νιώθει μια απογοήτευση μέσα του άλλος μικρότερη και άλλος μεγαλύτερη

    Με τις τηλεοράσεις σήμερα να έχουν γίνει Ξυράφι και βλέποντας όλους του reviewers να εξυμνούν το PSVR2 ακόμα και ποιο
    μεγαλα κανάλια σε στυλ Digital Foundry που ξέρουμε ποσό πολύ ψειρίζουν τα θέματα αυτά και να μην αναφέρει κανείς 2 τρία θέματα που υπάρχουν σε αυτήν τεχνολογία
    και στο PSVR2 συγκεκριμένα για να προστατέψουν τουλάχιστον τον νέο καταναλωτή κάνουν κακό και στον καταναλωτή αλλά και την ίδια τη συσκευή
    που προμοτάρουν
    Δημιουργήθηκε τόσο Hype που οι περισσότεροι πίστεψαν ότι με το PSVR2 θα αντικαταστήσουν πλήρως την TV τους που μπορεί να στοιχίζει τετραπλάσια λεφτά
    απο ενα κρανος που στοιχίζει 600 ευρώ μαζί τα χειριστήρια του και θα έχουν και την ίδια απόδοση σε 3D περιβάλλον

    Δεν μου κάνει λοιπόν καθόλου εντύπωση γιατί αυτή τη δύναμη έχουν πλέον τα μέσα
    Μου θυμίζει πολύ προσφατες εποχές Elden Ring που τα Δεκαριά έπεφταν βροχή από τους Reviewers και ο κόσμος έτρεχε να αγοράσει πανικόβλητος
    ενα game τον 80 ευρώ χωρίς πολλές φορές να ξέρει καν τι είναι αυτό το Game και που απευθύνεται
    Και μετά ήρθε η απογοητεύση φυσικά ,άρχισαν οι επιστροφές και πολύ συζητούσαν ποσό υπερτιμημένο ήταν το Game αυτό

    Η ιστορία επαναλαμβάνεται λοιπόν και από ότι φαίνεται θα ξανα επαναληφθεί και στο μέλλον

  10. The Following User Says Thank You to captainjacko For This Useful Post:

    cocous (27-02-2023)

  11. #646
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Νομιζω οτι ειδικα ο NXgamer και το Digital Foundry απλα ξερουν απο πριν που βρίσκεται η τεχνολογια του VR αυτη την στιγμη, οπότε αυτο που έιδαν δικαιολογημένα τους εντυπωσίασε (όπως και μενα που χωρις να θελω να το παιξω υπεργνώστης έχω λίωσει τοσο στο VR οσο και στο διαβασμα για το VR).
    Και στο παρακάτω ειναι που συμφωνω μαζί σου. Ο gamer περιμένει 4K αισθηση οταν το fοραει (δλδ 8K αναλυση των φακων! πραγμα αδυνατο) οταν απο την σονυ και απο τα μεσα διαβασει για 4Κ. Eίναι πραγματι 4k δεν λενε ψεμματα, αλλα δεν μπορεί να σου δινει αισθηση 4K. Κατα την ταπεινη μου άποψη ίσως η εικονα του PSVR3 να μοιαζει με 4Κ οταν το φοράς. Και αυτο με επιφυλαξη. Καλο 2030 δλδ.
    .

  12. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    cocous (27-02-2023)

  13. #647
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,230
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Φταιει και το gameplay που βλεπουμε εμεις οταν παιζει καποιος αλλος VR. Που το feed απο οτι καταλαβαινω βγαινει σε καλυτερη (πιο καθαρη) αναλυση απο αυτο που βλεπει καποιος μεσα στο κρανος. Οποτε αυτο ξεγελαει ισως. Εγω ειναι προετοιμασμενος και γι αυτο. Νομιζω η αναλυση ειναι non issue για εμενα εκτος και αν τι να πω πεσω απο τα συννεφα (πραγμα πολυ δυσκολο γιατι ειμαι σιγουρος οτι εχω ριξει τα στανταρ αρκετα χαμηλοτερα απο την πραγματικοτητα).

  14. #648
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Για την τεχνολογική ορθότητα του θέματος: δεν είναι 4Κ το PSVR2.

    Είναι 2K σε «κάδρο» σχεδόν τετράγωνο, όχι σε πλατύ παραλληλόγραμμο 16:9 όπως οι τηλεοράσεις μας.
    Για την ακρίβεια, το PSVR2 έχει δυο οθόνες όπου έκαστη έχει 2.000x2.040 ανάλυση.

    Το ότι αθροίζουν 2Κ+2Κ = 4Κ είναι τεχνολογικά τρισμέγιστο ψέμα = είναι ξεκάθαρα βγαλμένο από το τμήμα μάρκετινγκ της Σονυ και των όποιων influencers.

    Αν θελουμε πραγματική ανάλυση 4Κ, τότε έκαστη οθόνη θα πρέπει να είναι 4Κ!

    Αν αναλογιστούμε λοιπόν την υψηλή ποιότητα εικόνας που προσφέρεται από το PSVR2 με «ταπεινή» ανάλυση επιπέδου 2Κ και με κόστος «μόλις» 600 ευρώ (και τα χειριστήρια + καλώδια ως δώρο), τότε αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στη Σονυ.


    ΥΓ: PDS ούτε το 4Κ+4Κ = 8Κ, αλλά είναι κανονικό 4Κ. Για 8Κ όπως θα κατάλαβες ήδη απαιτούνται δυο οθόνες - έκαστη με 8Κ ανάλυση.
    Last edited by Lefteris_X; 27-02-2023 at 22:59.

  15. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (28-02-2023),drifterx (28-02-2023),PDS (28-02-2023),Valkyre (28-02-2023)

  16. #649
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το PSVR2 κι ακόμη δεν έχω ξεκινήσει το RE Village!

    Το headband, πως να το πούμε στα ελληνικά? στεφάνη? όταν το φοράτε, το τραβάτε από πίσω να πάει μέχρι κάτω να βρει σβέρκο,
    έτσι όλο το βάρος θα πάει στο μέτωπο γιατί το PSVR2 σε αντίθεση με το PSVR1 έχει την τάση να πέφτει/γλιστράει προς τα εμπρός,
    (ίσως ο σχεδιασμός του, ίσως το ύφασμα του είναι γλιστερό αλλά πάντως η αλήθεια είναι ότι γλιστράει μπροστά)
    το sweet spot είναι εύκολο να το βρείτε, π.χ. στο Horizon στην αρχή έχει μια ειδοποίηση με γράμματα από πάνω μέχρι κάτω,
    κουνήστε το headset πάνω/κάτω κι όταν θα φαίνονται καθαρά όλα τα γράμματα και αυτά που είναι πάνω στην οθόνη και αυτά που είναι κάτω τότε έχετε βρει το sweet spot,
    σφίξτε λίγο την ροδέλα κι είστε έτοιμοι,
    μην περιμένετε με το adjust να βρείτε το sweet spot αλλά προσπαθείστε να το βρείτε σε πραγματικές συνθήκες.

    Στο τεστ με τα μάτια υπάρχει λόγος που τα σημάδια που κοιτάτε όλα μαζί φτιάχνουν έναν κύκλο ή τετράγωνο που λέει ο Λευτέρης,
    καθαρά βλέπετε μέσα σ' αυτόν τον κύκλο/τετράγωνο, οι πολύ λοξές ματιές αριστερά και δεξιά βγαίνουν έξω από το κάδρο οπότε χρειάζεται πλέον να κουνήσετε το κεφάλι σας.
    Ετσι είναι η τεχνολογία του, οι φακοί του, δεν είναι ελλατωματικό το προιόν για να το γυρίσουμε πίσω.

    Από αυτά που έπαιξα οπτικά το Horizon είναι πολύ μπροστά, ακολουθεί το Kayak και μετά το GT7, ειδικά αν βάλετε χώμα θα δείτε πίξελ αντί για σκόνη που σηκώνουν οι μπροστινοί σας.
    Παρότι έχω κολλήσει με το GT7 και παίζω κανένα τρίωρο κάθε μέρα σήμερα ανακάλυψα ότι έχει και VR replay,
    είσαι πραγματικά μέσα στην πίστα, σε σταθερή θέση και βλέπεις τα αυτοκίνητα να περνάνε από μπροστά σου με 300 χλμ σε κλάσματα δευτερολέπτου,
    βλέπεις επίσης και κάποιες λεπτομέρειες που δεν είναι ορατές την ώρα που τρέχεις, κόσμο που περπατάει πίσω από τις μπαριέρες,
    τις υδροροές, τα κερμπ άλλα είναι flat άλλα υπερυψωμένα, το χόρτο που κουνιέται από τον αέρα των αυτοκινήτων,
    το stuff που φοράει κουκούλες όταν βρέχει, κάδους που έχουν πάνω μηνύματα από σπρέι, πινακίδες κλπ.

    Το αρνητικό για μένα είναι οι μπαταρίες των VR controllers, μετά από 3-4 ώρες πέφτει στην μία μπάρα,
    δεν ξέρω αν παίζει κάτι με το firmware, δείχνει π.χ. λανθασμένα νωρίς την μία μπάρα και τελικά έχουν άλλες 3-4 ώρες για να αδειάσουν εντελώς.

    Το δεύτερο αρνητικό είναι ότι το tracking θέλει πολύ φως, την μέρα όλα καλά αλλά το βράδυ ακόμα και με τα φώτα αναμμένα έχει κάτι κενά στην κίνηση.
    Ενεργοποίησα και την βοήθεια που βάζει πλαίσιο στην τηλεόραση αλλά δεν βοήθησε και πολύ.

  17. The Following 3 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    cocous (28-02-2023),drifterx (28-02-2023),PDS (28-02-2023)

  18. #650
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Χθες είχα δυνατό σκηνικό ενώ έπαιζα το horizon.

    Είχα ξεκινήσει να σκαρφαλώνω και έτσι όπως ανέβαινα, σε μία φάση τρακάρω τα χειριστήρια μεταξύ τους τόσο δυνατά, που νόμιζα κάτι έσπασε.

    Μπορώ να φανταστώ στο re8, πάνω στο χέσιμο να πάρεις όπλα να κάνεις reload, να ψάχνω τα κομμάτια τους.

    Μάλλον πρέπει να ψαχτώ για καμία θήκη προστασίας....
    Last edited by drifterx; 28-02-2023 at 14:42.

  19. #651
    Elite mania's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    zografou
    Posts
    737
    PSN ID
    mania83

    Default

    Πρώτες εντυπώσεις και για μένα μετά από λίγες μέρες.

    Το village αναμενόμενα το καλύτερο παιχνίδι που δοκίμασα μέχρι τώρα. Έγραψα αναλυτικά εντυπώσεις στο αντίστοιχο θέμα.

    Gt 7 πανέμορφο για τα δεδομένα vr, όχι τοσο στο περιβάλλον, αλλά στα οχήματα, τα οποία πραγματικά πρώτη φορά μετά από τόσα χρόνια εκτιμώ την δουλειά του kazunori στο θέμα λεπτομέρειας η οποία επιτέλους φαίνεται. Εννοώ φυσικά το εσωτερικό των οχημάτων πέρα από το εξωτερικό που ήδη ήταν πανέμορφο, αλλά αυτή η αίσθηση του να κάθεσαι μέσα, απλά wow. Με έψησε να ξαναπάρω τιμονιέρα μετά από χρόνια να πω την αλήθεια και το σκέφτομαι. Επίσης τρομερή η εικόνα την ώρα που προσπερνάς τους αντιπάλους, πραγματικά κάθομαι και χαζεύω τα δίπλα αμάξια, τρομερά ρεαλιστικό. Η ζαλάδα βέβαια υπάρχει σε κάποιες στροφές, λογικά θα είναι κάτι που συνηθίζεται με τον καιρό πιστεύω όπως και στο πρώτο vr.

    Star Wars αν και fan του σύμπαντος, μου φάνηκε τρομερά αδιάφορο πέρα από την ωραία υλοποίηση της στόχευσης. Σαν setting κτλ όχι.

    2-3 demo που δοκίμασα στο store τα έσβησα αμέσως, μου φάνηκαν οπτικά χάλια όταν ήδη έχεις δει gt, village κτλ.

    Το horizon demo προσωπικά με ξενέρωσε και χάρηκα που τελικά δεν το αγόρασα. Γενικά ο κόσμος του αν και πολύ όμορφος δεν με έβαλε καθόλου μέσα, δεν ξέρω τον λόγο, απλά δεν το ένιωσα. Ένιωσα δηλαδή οτι το παιχνίδι με πήγαινε πιο πολύ μόνο του παρά οτι εγώ είχα κάποια ελευθερία εκει μέσα. Το σκαρφάλωμα τρομερά βαρετό και κουραστικό και τουλάχιστον στο demo, υπερβολικά σε πολλά σημεία. Ζαλάδα επίσης.
    Εντυπωσιακό πολύ βέβαια το eye tracking και θα ήθελα να είναι στάνταρ σε όλα τα vr παιχνίδια. Θα δοκιμαστεί ολόκληρο αργότερα σε καμιά καλή έκπτωση.

    Σαν εμπειρία γενικά μέχρι στιγμής είναι πολύ νωρίς, αλλά στα γρήγορα που φαίνονται είναι η λογική αναβάθμιση από το vr 1, πολύ πιο καθαρή εικόνα, τρομερή ευκολία στη σύνδεση σε σχέση με το πρώτο, νομίζω πιο άνετο από το πρώτο σε πολύωρα session, δηλαδη χθες μετά από 4 ώρες το έβγαλα και ήμουν πολύ κομπλέ, ούτε ζαλισμένος ούτε κουρασμένος, με λίγα λεπτά διάλειμμα στο ενδιάμεσο. Τις πρώτες μέρες βέβαια με κούρασε μέχρι να βρω το σημείο που ήταν άνετο σε μένα, εννοώ στο κεφάλι.
    Ένα ελάττωμα είναι το οπτικό sweet spot το οποίο μπορεί να το έχεις βρει για λίγη ώρα, να βγάλεις λίγο την κάσκα και μετά να μην το βρίσκεις και να φαίνοντα όλα λίγο θολά. Νομίζω αυτό δεν το δουλέψαν σωστά.
    Επίσης ένα πρόβλημα μικρό για μένα είναι τα χειριστήρια, δηλαδή ο σχεδιασμός του. Θεωρώ όλο αυτό το εξωτερικό στρογγυλό αχρείαστο στα χέρια γιατί είναι ογκώδες. Θα προτιμούσα μόνο το εσωτερικό σε φάση Wii με το λουράκι μόνο για αποφυγή ατυχημάτων. Προς το παρόν 2 καλές τις έριξα στην κάσκα με το χειριστήριο, την ώρα που πάλευα στο village .

    Γενικά πάντως η συσκευή είχε πολύ δυνατό λανσάρισμα από 2-3 απαραίτητα παιχνίδια και είναι πολύ δυνατή σε πρώτα δείγματα, μιας και είναι ακόμα η αρχή.
    Όπως είπα και σε προηγούμενο post, το μόνο που με προβληματίζει είναι η υποστήριξη παιχνιδιών από μεγάλα studios για το οποίο βάσει vr1, δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος. Θα ήθελα να δω δηλαδή και άλλους να μπαίνουν στη φάση αυτή, ένα silent hill δηλαδή, έναν Ueda για τον οποίο είχα μια ελπίδα παίζοντας το φοβερό τότε demo του Last Guardian (αλλα τελικά μείναμε στο demo, όπως αντίστοιχα και με το London Ηeist τα οποία είχαν δυνατότητες αλλά δεν γίνανε ποτέ full παιχνίδια) και άλλους πολλούς.

    Στην ουσία για μένα είναι μια παρά πολύ καλή εμπειρία, με τα ελαττώματα του να είναι πιο πολύ σε σκέψεις για υποστήριξη, άρα αβέβαια, παρά σε κατασκευή η οποία είναι πολύ καλή και έχει πολλά χρόνια μπροστά της για να αξιοποιήσει αυτό που είναι.
    Last edited by mania; 01-03-2023 at 12:17.

  20. The Following 6 Users Say Thank You to mania For This Useful Post:

    captainjacko (01-03-2023),gonzalez (01-03-2023),Lefteris_X (02-03-2023),panos74gr (01-03-2023),PDS (01-03-2023),Valkyre (01-03-2023)

  21. #652
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    To London Heist έχω την εντύπωση ότι έγινε full game ως Blood and Truth, ίδιος developer, ίδιο gameplay κλπ.

  22. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    mania (01-03-2023)

  23. #653
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Περασα κι εγω λιγο χρονο παλι χθες με το headset, ηθελα να παρατηρησω και στο δικο μου το ποσο θολωνει οταν κοιταζεις στις ακρες κτλ. Δοκιμασα επισης και να παιξω κανονικα παιχνιδια στη virtual τηλεοραση του.
    Επισης (επειδη τρωγοντας ερχεται η ορεξη), περασα και λιγο χρονο και με τα PC VR headsets για να συγκρινω και back to back.
    Οσο αναφορα το θολωμα στις ακρες, υπαρχει, και ειναι δυστυχως θεμα των φακων που εχουν χρησιμοποιηθει. Το μονο πραγμα που μπορεις να κανεις ειναι να φερεις τη μασκα οσο πιο κοντα γινεται, οποτε να ερθουν οι φακοι οσο πιο κοντα στα μάτια. Ειναι απο τις καλες περιπτωσεις ομως (πx στο Reverb, ισως επειδη ειναι και αισθητα πιο sharp στο κεντρο και εχει και μικροτερο FOV, ειναι πολυ πιο εντονο το θολωμα). Απο την αλλη, το Valve Index, επειδη εχει και αισθητα μεγαλυτερο field of view, ειναι το καλυτερο απ ολα σε αυτο τον τομεα.
    Τωρα, γιατι δεν χρησιμοποιησαν pancake lenses που (απ οτι λενε - δεν εχω δει καποιο headset απο κοντα) ειναι πολυ πιο καθαροι συνολικα, μονο η Sony το ξερει.
    Οπως ειχα ξαναπει, κανενα headset δεν ειναι τελειο, ολα κανουν καπου καποιο συμβιβασμο, και για να μν εκτοξευθει το κοστος, αλλα και γιατι για τον καθε κατασκευαστη υπαρχουν και αλλες προτεραιοτητες στο τι θεωρειται πιο σημαντικο.

    Δοκιμαζοντας λοιπον back to back ολα, προσωπικα θεωρω το μεγαλυτερο μειονεκτημα του PSVR2 ειναι το reprojection. Καταλαβαινω για ποιο λογο το κανουν, και ειναι μεσα στο πλαισιο των συμβιβασμων κτλ, παρολαυτα, προσωπικα παλι, θα προτιμουσα ενα native refresh rate 72hz πχ (το εχω δει σε αλλο headset πως φαινεται στην πραξη, οποτε δεν το λεω τυχαια), κι ας εχανα λιγο απο την ποιοτητα εικονας, παρα αυτο το reprojection.
    Το αλλο, και εδω ελπιζω να μπορει να βγει καποια 3rd party λυση αλλιως μπορει να επιχειρησω και τιποτα μονος μου, ειναι να μιμηθουν τον τροπο που δενουν τα controllers του Index στο χερι σου. Εχει τεραστια διαφορα στην αισθηση, γιατι με εκεινα, πολυ απλα, δε χρειαζεται να κρατας τα χειριστηρια και ειναι πολυ πιο φυσικες ολες οι κινησεις που κανεις - ισως αν δεν το δοκιμασει καποιος ειναι δυσκολο να καταλαβει τι εννοω. Μπορει απλα μ ενα velcro καπου στα χειριστηρια του PSVR να μπορει να γινει κατι παρομοιο.
    Επομενως, για μενα το θολωμα στις ακρες της οθονης περναει σε 3η και 4η μοιρα, σχεδον δε με απασχολει.
    Κανενα απο τα μειονεκτηματα βεβαια δε με κανουν να πω οτι δε μου κανει.

    Η ουσια για μενα ειναι τα παιχνιδια. Αμα βγουν καλα παιχνιδια, το headset ειναι ικανοτατο, με ωραια features και μπορει να προκυψουν διαμαντια.
    Στη φαση του launch που ειμαστε, ειμαι ακομα κυριως σε φαση αναμονης. Το Horizon δε με τραβαει και πολυ, και επειδη Gran Turismo δεν προκειται να παιξω (καταλαβαινω ομως οτι για πολυ κοσμο ειναι το system seller), το Resi βαριεμαι ακομα να το ξαναπαιξω (θα το παιξω βεβαια αργα η γρηγορα), οποτε θα αγορασω το Moss 2 και σιγουρα το Switchback οταν με το καλο βγει.

    Ειλικρινα μακαρι να παει πολυ καλα το PSVR2, αλλα οπως ξανα ειπα, θεωρω ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα για τη Sony αυτη τη φορα.
    Θα φανει συντομα ποσο σοβαρα το βλεπουν.

  24. The Following 6 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    captainjacko (01-03-2023),cocous (01-03-2023),isildur83 (02-03-2023),Lefteris_X (02-03-2023),mania (01-03-2023),PDS (01-03-2023)

  25. #654
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Αυτό που με χαλάει εμένα ακόμα είναι οτι το νιώθω λίγο άβολο στο κεφαλι μου σε σύγκριση με το προηγουμένο. Τεράστια εκπληξη αυτό για μένα. Ειναι γιατι το έχουν κάνει πιο σκληρό μπροστά; Δεν έχω ιδέα. Πάντως κάτι με χαλάει ακόμα, αν και χθες ήταν κάπως βελτιωμένη η εμπειρία μου για κάποιο λόγο.

    Το sweet spot σε 2 δευτερόλεπτα το έχω βρεί πλεον. Δεν είναι πρόβλημα.

    Επισης με το psvr2 επειδη ακριβως χρειάζεται ενα καλώδιο μόνο, μπορείς να πάρεις το ps5 μονο με το καλώδιο τροφοδοσιας και να το πάς σε όποιο χώρο θέλεις . Kάτι που ήταν αδυνατο να γινει με το psvr1.

    To tracking ειναι μεν βελτιωμενο (ειδικα οσον αφορα τον 'ογκο΄ χωρου που έχεις διαθέσιμο να μετακινήσεις τα χέρια σου), αλλα δεν είναι τέλειο. Διαβάζω οτι έτσι ξεκίνησε και το inside out tacking του quest και στην συνέχεια το βελτίωσαν με updates. Ελπιζω να γίνει το ίδιο και εδω.
    .

  26. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    captainjacko (01-03-2023),gonzalez (01-03-2023),Lefteris_X (02-03-2023)

  27. #655
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Καλά το tracking στο PSVR1 ηταν για κλαματα η φαση, στο σαλονι που το ειχα εγω ειδικα, επειδη η καμερα ηταν τουλαχιστον 3.5 μετρα απο εκει που καθομουν, ειχα συνεχεια προβληματα (οχι μονο με το tracking των controllers, αλλα και με το tracking του headset), και αναγκαζομουν να φτιαχνω το χωρο η/και να πρεπει να παω πιο κοντα.
    Σίγουρα εδώ το tracking μπορει να βελτιωθει με το software (αν και προς το παρον δεν εχω δει καποιο θεμα εκει), και εγω ελπιζω οτι ακομα και το reprojection μπορει να βελτιωθει με το software (αν και το θεωρω πιο απιθανο).
    Πάντως, εμένα μου κάθεται καλύτερα στο κεφάλι μου από το 1ο (με μικρή διαφορά απ όσο το θυμάμαι), αν και πιστεύω "φταίει" το ότι έχει συνηθίσει από το αλλά headsets που το βάρος πέφτει κυρίως μπροστά.

  28. The Following 2 Users Say Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    captainjacko (01-03-2023),PDS (01-03-2023)

  29. #656
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Λοιπόν με το tracking πειραματίστηκα πολύ γιατί πολλές φορές έπαιζα ώρες απροβλημάτιστα και άλλες φορές έχανε το tracking ασταμάτητα και λέω τι γίνεται εδώ

    Ολα είναι θέμα φωτισμού ρυθμίστε αν έχετε ροοστάτη το φως στο σπίτι σας ανάλογα και επιλέξτε προσεχτικά ποια φώτα θα είναι ανάμενα όσο παίζεται

    Ρυθμιζοντας αυτά τα δυο όσοι έχετε θέματα tracking θα δείτε τρομερή διαφορά

    Τριτη μέρα σήμερα που έχω ρυθμίσει τα φώτα σταθερά σε ένα σημείο που θέλω και δεν έχω χάσει το tracking ούτε για μισό δευτερόλεπτο
    και τώρα καταλαβαίνω γιατί κάποιοι reviewers που δοκίμασαν σε διάφορες εκθέσεις το PSVR είχαν θέματα με tracking και άλλοι καθόλου
    αλλαζε πάντα ο φωτισμός ανάλογα που ήταν ο καθένας


  30. #657

    Default

    Σειρά μου να το παραλάβω κι εγώ, εχθές μόλις, γιατί δεν είχα προλάβει να πάω από την αρχή. Ευτυχώς ήταν οκ όλα στο κατάστημα, είχαν κρατήσει ένα κομμάτι (το απλό πήρα, όχι κάποιο bundle).
    Εχθές βράδυ αρκετά αργά, δεν πρόλαβα να παίξω κάτι, αλλά δεν έχω και κανένα παιχνίδι. Απλώς το άνοιξα (δεν περίμενα τόσο άνετο unboxing και εγκατάσταση, μπράβο σε αυτό), το εγκατέστησα και μετά αναγκαστικά έπρεπε να περιμένω να φορτίσουν τα χειριστήρια, επομένως δεν κατέβασα κάποιο ντέμο ή κάποιο παιχνίδι και το άφησα για σήμερα. Στο μεταξύ βέβαια, με το dual shock έκανα τις ρυθμίσεις κλπ.
    Χωρίς παιχνίδια, δεν μπορώ να πω τίποτα ακόμα, αλλά θα συμφωνήσω με τις περισσότερες παρατηρήσεις και σχόλια, που έχουν ειπωθεί. Το sweet spot για την καθαρότερη εικόνα είναι λίγο δύσκολο και θέλει δουλίτσα από τον χρήστη. Είχα το ίδιο ακριβώς θέμα και με το VR 1, δηλαδή θολές άκρες. Επειδή έχουν ενσωματώσει τώρα κι άλλες τεχνολογίες και οι ρυθμίσεις είναι περισσότερες, ίσως είναι λογική αυτή η δυσκολία. Δεν ξέρω αν επηρεάζει και το αν κάποιος φοράει γυαλιά (εγώ ναι, μικρό βαθμό μυωπίας μεν, αλλά τα φοράω. Θα δοκιμάσω και με φακούς επαφής). Το πιο σημαντικό είναι το πώς κάθεται η κάσκα στο κεφάλι και στο σημείο αυτό περίμενα κάτι καλύτερο. Το μυστικό είναι να κατεβάζει κανείς όσο πιο χαμηλά γίνεται το πίσω κομμάτι με τον ιμάντα που σφίγγει, για να έρχεται ψηλά και σε σωστή γωνία το μπροστινό μέρος και οι φακοί. Το θέμα είναι όμως ότι σιγά σιγά φεύγει από τη θέση του. Εν πάσει περιπτώσει, αυτό είναι ένα θέμα, αλλά πιστεύω με τη χρήση βρίσκει κανείς μια σταθερότητα. Είναι και πολλές λεπτομέρειες, ο καθένας έχει άλλο σχήμα κεφαλιού κλπ, άλλον δεν τον πειράζει το σφίξιμο του ιμάντα κι άλλον ναι κλπ κλπ. Σε βάρος και αίσθηση, δεν βρήκα και πολλές διαφορές με το 1, αν και έχω να πιάσω πολύ καιρο το 1. Πάντως, γενικά, στο μπροστινό τμήμα και εσωτερικά είναι πιο άνετο το 2.
    Συμφωνώ κι επαυξάνω, πολύ σημαντικό το see through με τις κάμερες, για να βλέπουμε το χώρο, να βρούμε κάτι κλπ.

    Μετά την εμπειρία μου με το VR 1, θα πω το εξής, ως γενική παρατήρηση: Το PSVR 2 θα πρέπει να κριθεί από τα παιχνίδια και μόνο, από την αίσθηση που σου δίνει όταν παίζεις και είσαι μέσα στον κόσμο. Το θολό cinema mode, οι θολές γωνίες, οι ατέλειες, είναι εκεί φυσικά. Όμως, όταν μπει ένα καλό παιχνίδι, αλλάζει το πράγμα, γιατί εκεί δεν τα παρατηρείς αυτά, ούτε σε νοιάζουν, γιατί αυτό που μετράει είναι ότι έχεις φύγει από το flat της τηλεόρασης κι έχεις μπει μέσα στον κόσμο. Θα το πω για χιλιοστή φορά, το σοκ και δέος που ένιωσα όταν μπήκα στον κόσμο του Skyrim VR, με τη φουλ θολούρα του 1, δεν το έχω ξανανιώσει σε gaming φάση. Δεν είναι και λίγο λοιπόν να υπάρχει μία συσκευή (και σε σχετικά καλή τιμή, συγκρινόμενη με τις άλλες της αγοράς) που να μας δίνει αυτή τη δυνατότητα, αλλά είναι αυτονόητο ότι θα υπάρχουν ακόμα προβλήματα. Είναι η δεύτερη μόλις γενιά. Στην τέταρτη ή πέμπτη γενιά, οπότε και μπορεί να είναι απλώς ένα ζευγάρι γυαλιά, μπορεί να έχουν λυθεί όλα αυτά τα προβλήματα που υπάρχουν ακόμα.
    Ελπίζω λοιπόν να ισχύσει ότι ίσχυσε και στο VR 1 για εμένα, που με το που έβαζα το παιχνίδι, ξέχναγα τα όποια προβλήματα με θολούρες, αναλύσεις κλπο (ή ουσιαστικά δεν τα βλέπεις τότε) και απλώς ήμουν εκεί. Ελπίζω να προλάβω απόψε να παίξω τίποτα, έστω και ντέμο, για περαιτέρω εντυπώσεις.

  31. The Following 4 Users Say Thank You to toninio For This Useful Post:

    cocous (03-03-2023),Error Flynn (02-03-2023),Lefteris_X (02-03-2023),PDS (02-03-2023)

  32. #658
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Με βλέπω να παίρνω καμμιά IR λάμπα γιατί κουράστηκα ν' ανάβω όλα τα φώτα βραδιάτικα για να παίξω PSVR2
    και μάλιστα παρόλο τον έντονο φωτισμό έστω και στιγμιαία να χάνει το tracking.
    Αν χρησιμοποιείτε ήδη, βάλτε κανένα link γιατί τα links που δίνει ο τύπος από Amazon το ένα δεν δουλεύει και το άλλο είναι μη διαθέσιμο.


  33. #659
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,546
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default


  34. #660
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default



    .

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •