Page 44 of 46 FirstFirst ... 3440414243444546 LastLast
Results 861 to 880 of 902

Thread: PlayStation VR2 - Virtual Reality Headset

  1. #861
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Για την υποστηριξη δεν το συζηταμε κι εγω φουλ στο παραπονο ειμαι.

    Πιστευω οτι λειτουργει αρνητικα και το ολο θεμα οτι πολυς κοσμος δεν μπορει να παιξει VR λογω ζαλαδας. Δλδ ειναι πολλα που αποτελουν εμποδιο στο να προχωρησει οπως θα επρεπε.

  2. #862
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Δυστυχώς νομίζω μόνο η Sony μπορεί να το σώσει αυτό και θα πρέπει να επενδύσει πολύ χρήμα, γιατί θεωρώ ότι με τα τωρινά δεδομένα θεωρώ οτι είναι και αρκετά ακριβό, όποτε είναι πολύ δύσκολο νομίζω να εδραιωθεί.
    Τώρα αν είχε 4-5 exclusive killer τίτλους θα αλλαζε το θεμα. Αλλα με τιτλους σαν το Horizon Call of the Mountain δεν... Ακομα και το Switchback VR κατα τη γνωμη μου το κανανε χειροτερο απο τον προκατοχο του.
    Όταν δλδ έχεις απέναντι σου το Meta Quest 3 που ειναι και standalone, ασυρματο κτλ κτλ και στο ιδιο budget (και μπορεις να το πεταξεις και σε ενα pc με ασυρματη συνδεση), ειναι δυσκολα τα πραγματα.
    Και πλεον τα τελευταια χρονια οι πιο πολλοι VR devs εχουν στρεψει την προσοχη τους εκει.

  3. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    PDS (01-12-2023)

  4. #863
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Το PSVR2 δε με ενθουσίασε ποτέ όσο το psvr1 (που ξύπναγα και κοιμόμουν με τη σκέψη στο VR) και ξέρω οτι με κανένα VR στο μέλλον δεν πρόκειται να νιώσω έτσι. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι έπαψα να βιώνω με το psvr2 την τεράστια διαφορά σε σύγκριση με τα flat games στο immersion και στον τρόπο που παίζεις (ειδικά στα ίδια παιχνίδια βλ. RE, GT, για μένα υπάρχει το χάος).

    Ο μεγάλος πρώτος ενθουσιασμός αναπόφευκτα μειώνεται σε οτιδήποτε βιώνουμε ως επαναστατικό. Όταν στο μακρινό παρελθόν δοκίμασαν κάποιοι πρώτη φορά TV ή κινούμενη εικόνα έπαθαν σοκ, το οποίο μετά από λίγα χρόνια έγινε wore off, αλλά δεν το απέρριψαν για να γυρίσουν στις εφημερίδες...Ούτε φυσικά θα βγάλω την τιμονιέρα απο την ντουλάπα για να παίξω κάποιο racing game σε sprites, επειδή τα πολύγωνα πλεόν δεν με εντυπωσιάζουν το ίδιο (γιατί σίγουρα το GT7 flat δεν φτάνει ουτε στο 1% του wow factor του SEGA RALLY όταν το πρωτοέπαιξα) . Πάλι GT7 θα παίξω και ας είναι σε φλατ.

    To VR (ως τεχνολογία που από 2015 επιδιώκει να απευθυνθεί σε μεγάλο κοινό) δεν έχει συμπληρώσει ούτε 10ετία. Η δεύτερη πενταετία του ειναι πολυ πιο επιτυχημένη απο την πρώτη. Δεν θα εξελιχθεί από την μια μέρα στην άλλη σε φακούς επαφής, αλλά αργά και σταθερά θα ανεβαίνει. Λίγο πιο ευκολο και γρήγορο στην σύνδεση του, λίγο πιο ελαφρύ, λίγο μεγαλύτερη εμπειρία στο development των παιχνιδιών, λίγο πιο καθαρή εικόνα, λιγότερη ζαλάδα και και. Βήμα βήμα θα κερδίζει και λίγο περισσότερους κάθε φορά. Και τελικά μεγαλύτερη υποστήριξη.

    Το ερώτημα είναι το αν κάποιος θέλει να ζήσει αυτήν την άχαρη αλλά παράλληλα όμορφη περίοδο του infancy ή οχι.
    Εγω προσωπικά θέλω΄να είμαι μέρος της. Παίζω περισσότερο psvr2 σε σύγκριση με το πρώτο, γιατί η ΑΑ/indie σκηνή έχει ωριμάσει πολύ περισσότερο πλέον και βγάζει διαμαντάκια. Και το ίδιο βλέπω οτι κάνουν και τα παιδιά που παίζουμε μαζί golf, demeo, C-smash κ.α. Eχουμε ξοδεψει άπειρες ώρες σε αυτά τα games κάτι που με το psvr1 δεν το κάναμε, γιατί δεν υπήρχε το ανάλογο content.
    Τόσο σε ΑΑΑ όσο και σε ΑΑ/indies το psvr2 έχει ανώτερο ξεκίνημα σε σύγκριση με το PSVR1. Αυτό που μου λειπει ειναι κάποια μικρα σε διάρκεια παιχνίδια του psvr1 που σου έδειχναν το potential (batman, VR worlds κα). Αλλά πριν τον πρώτο χρόνο του psvr2 έχουμε δεύτερο RE και στον ίδιο μήνα (Δεκέμβριο) το Arizona sunshine το οποίο φαινεται πολυ καλό και το vertigo το οποίο είναι πολυ καλό.

    Προσωπικά αγαπώ πολύ την τεχνολογία, θέλω πολλά περισσότερα απο αυτήν (συμφωνώ δλδ με τα ποστ σας), αλλά καταλαβαίνω οτι θα βιώνουμε μια αργή εξέλιξη (κάτι που έχει παραδεχτεί και η σονυ). Και εδώ που τα λέμε κατά την ταπεινή μου άποψη δεν ξέρω αν είναι και τόσο αργή. Στα 8-9 πρώτα χρόνια έχουμε δει σημαντική εξέλιξη τόσο στο hardware όσο και στο development των παιχνιδιών.

    Όμως αυτή την στιγμή δεν είναι για όλους και είναι κατανοητό αυτό. Με ότι αυτό συνεπάγεται για την ταχύτητα εξέλιξης του. Αν και θα έλεγα ότι περισσότερο επηρεάζει την υποστήριξη του (παιχνίδια) παρά την εξέλιξη του hardware.
    .

  5. The Following 3 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Dragonpaul (01-12-2023),gonzalez (02-12-2023),Valkyre (02-12-2023)

  6. #864
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default


    Αυτό πχ θα αγοραστεί εύκολα.
    O Δημήτρης βγάζει αφρούς τώρα.
    .

  7. #865
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,011
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις .


    Όχι εγώ είμαι εντελώς in σε vr μου αρέσει δηλαδή η τεχνολογία αυτή .
    Flight simulator, Racing simulators ( ένας λόγος που έκανα pc μετά από χρόνια ήταν το VR και ο λόγος οτι το αγαπημένο μου κατά τα αλλά psvr δεν είχε την απαραίτητη δύναμη )
    Μέχρι και vr treadmill αγόρασα και γενικά έχω περισσότερες ώρες gaming εκεί και στα αποκλειστικά της Sony .
    Απλά ως πελάτης PlayStation και πολύ ικανοποιημένος πελάτης θα έλεγα , ε ωραίο το pc vr
    Αλλά θέλω να δοκιμάσω ρε γμτ το GT πχ .
    (Άλλο να κανείς κύκλους μόνος και άλλο να έχεις όλο το game available vr )
    Καλά έτσι και υπήρχε υποστήριξη του διαδρόμου με το psvr2 θα το αγόραζα day 1 .
    Αλλά τώρα γενικά βλέπω όχι μόνο από την Sony γενικά στην vr σκηνή στασιμότητα .
    Half life Alyx και μετά το χάος ένα πράμα .
    Όντως στην πρώτη γενιά είχαμε περισσότερα διασκεδαστικά παιχνίδια .
    Λογικά θα το αγοράσω κάποια στιγμή ιδιαίτερα αν δω ότι το R4 είναι καλό .
    Αυτό πάλι που δεν υποστηρίζει τα προηγούμενα παιχνίδια άλλο ένα αρνητικό .

  8. #866
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    To treadmill τι λέει obione?
    .

  9. #867
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Οντως τι ειναι αυτο, πως δουλευει τι κοστος εχει και αν υπαρχει καποιο λινκ ρε παιδια.

  10. #868
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default



    Αυτό πρέπει να έχει ο obione.
    Θέλω να δω τι βελτιώσεις θα έχουν οι επόμενες version και αν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω και σαν όργανο γυμναστικής.
    Κανά 1000+ πρέπει να κοστίζει. Λένε οτι θα υποστηρίζει PSVR2 κάποια στιγμή.

    ΥΓ. Μακάρι να δούμε και το RE7 σε psvr2 με τα νέα controls.
    .

  11. #869
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,011
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Παιδιά ναι έχω το kat vr C2 plus .
    Είναι η έκδοση με haptic και καρέκλα και είναι και η μόνη διαφορά από την φθηνότερη έκδοση !

    Εδω το λινκ της εταιρίας

    https://www.kat-vr.com/

    Εμενα μου βγήκε 1200( +εξοδα αποστολής που είναι αρκετά ) αλλά το αγόρασα στο kikckstarter όποτε ήταν φθηνότερο .

    Εντυπωσεις ε ;

    Το immersion είναι σε άλλο επίπεδο . Προσοχή όμως αυτό που βλέπεις στα βίντεο αυτό παίρνεις αλλά με μερικά ( αααα … οοκ οοκ ) που τα αντιλαμβάνεσαι στην πορεία .
    Δεν το έχω μετανιώσει αλλά πχ στην πρόσφατη μετακίνηση που έκανα απλά ήταν κάπως challenging η αποσυναρμολόγηση όπως ήταν και στο να το στήσω όλο αυτό !!


    κανω edit ✍️

    Εδώ τα θετικά


    1 Είναι διάδρομος που σου δίνει ελευθερία κινήσεων .
    Πας δεξιά αριστερά ( αν είσαι 60 κιλά πηδάς κιόλας αν είσαι 90 όπως εγώ το σκέφτεσαι )
    Κίνησε δηλαδή .


    2 Το immersion σε άλλο επίπεδο και τα shooter η πρώτου προσώπου adventure κτλ αποκτούν άλλο νόημα .



    • Η δόνηση και η καρέκλα σε racing game ειναι απλά λόγος για αγορά . Όχι ότι είναι δυνατό η όπως καμία arcade καμπίνα αλλά είναι τόσο όσο να νιώθεις ότι το αμάξι τρέχει Πολύ μεγάλη διαφορά από το κάθεσαι σε μια απλή καρέκλα .



    4 καις θερμίδες όμως έτσι ;; ΕΣΥ εκεί που θες να παίζεις αρκετά ;; Ε .. για εσένα το λέω θα κουραστείς σωματικά !!




    Πάμε και στα αρνητικααααα…λολ


    Προσωπική άποψη πάντα


    1 ΚΑΝΕΙΣ ΘΟΡΥΒΟ .. χαχαχα πολύ όμως .
    Τόσο που τώρα το έχω να το στήσω στον κάτω όροφο αφού τράνταζε όλο το σπίτι ( οκ εδώ σε εμάς είναι και ξύλινα κτλ αλλά γενικά ακούγεται που περπατάς η τρέχεις όπως πας στο γυμναστήριο .



    • Οκ δεν θα έλεγα ότι με παίδεψε να το στήσω ( μέτρια δυσκολία αν και λένε πολύ εύκολο κτλ ) όσο που χάθηκα σε ρυθμίσεις μέσα στο ίδιο το πρόγραμμα. Όποτε πρέπει να έχεις μια Α άνεση με όλα αυτά

    3 Θέλεις pc και pc vr headset για να έχεις πρόσβαση σε ωραία παιχνίδια όπως το τρομερό Alyx .


    Έβγαλαν μια συσκευή ονόματι nexus που συνδέεις stand alone vr η το PlayStation αλλά έχεις συγκεκριμένη πρόσβαση σε παιχνίδια και με προβλήματα .
    Δυστυχώς έως τώρα που μιλάμε η απάντηση τους σε mail μου πρόσφατο ( πριν 1 μήνα ) για υποστήριξη psvr2 ήταν κάτι σαν θα δούμε αν μπορούμε να το υποστηρίξουμε στο μέλλον
    Ακόμα όμως όχι .


    4 πιάνει πολυ χώρο και είναι και κουρσουμη.

    Last edited by obione; 03-12-2023 at 05:44.

  12. The Following 3 Users Say Thank You to obione For This Useful Post:

    Error Flynn (04-12-2023),PDS (03-12-2023),Valkyre (03-12-2023)

  13. #870
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    obione επειδή οι περισσότεροι φαντάζομαι παρακολουθούμε το φορουμ σε μαυρο φόντο, είναι λίγο δύσκολο να διαβάσουμε αυτά που έχεις γράψει σε μαύρο χρώμα.
    .

  14. #871
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Obione εχεις πολυ πραγμα φιλε ετσι? Γιλεκα, VR διαδρομους κλπ. Πραγματικα νομιζω ζεις καποια παιχνιδια σε αλλο λεβελ! Μπραβο!

    Κριμα που δεν βλεπω να εχει υποστηριξη το PSVR2, θα ηθελα να δοκιμασω καποια παιχνιδια ετσι.

    Για εμενα αυτο ειναι το VR. Οσο περισσοτερο immersion, τοσο το καλυτερο. Να περπατας με μοχλους κλπ δεν κολλαει σε τετοιο περιβαλλον.

    Και ας ειναι φουλ κουραστικο. Οσο περισσοτερο εξομειωνεις την πραγματικοτητα τοσο καλυτερο για εμενα.

  15. #872
    PS4forums Addict Error Flynn's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα - Ν. Φιλαδέλφεια
    Posts
    1,551
    PSN ID
    Error__Flynn
    Name
    Βασίλης

    Default

    Πολύ ωραία κατάσταση obione.

    Πρέπει να φοράς παπούτσια πάνω στο treadmill ?

    Μπορείς να παίξεις πχ μόνο με κάλτσες ; Θέλει εξειδικευμένα παπούτσια για να λειτουργήσει ;

    Βλέπω το βίντεο που ανέβασε ο Βαγγέλης πιο πάνω και έχω την εντύπωση πως και τα παπούτσια είναι πακέτο με την όλη εγκατάσταση.

  16. #873
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    ^^ Πρεπει να ειναι γιατι αν πας στο site να κανεις παραγγελια σε ρωταει τι νουμερο παπουτσι φορας.

  17. #874
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,011
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Παιδιά sorry για τα μαυρα αλλά το κάνει μόνο όταν κάνω copy paste το κείμενο .
    Οταν γράφω αρκετά πάντα για κάποιο λόγο με κάνει sign out την στιγμή που πάω να κάνω post και χάνω όλο το κείμενο .
    Οποτε πάντα κάνω copy και ξανά sign in και paste με τα Αποτελέσμα αυτά τα μαύρα ( δεν ξέρω γιατί post )

  18. The Following User Says Thank You to obione For This Useful Post:

    PDS (05-12-2023)

  19. #875
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,011
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	IMG_1053.jpg 
Views:	44 
Size:	1,005.3 KB 
ID:	13256Click image for larger version. 

Name:	IMG_1054.jpg 
Views:	45 
Size:	810.9 KB 
ID:	13257Βάζεις ένα πομπό για να πιάνει την κίνηση και αν δεις πίσω έχει ροδάκια .
    Παραγγελια στο νούμερο σου φυσικά ναι .
    Γενικα σε τέτοιες τεχνολογίες είμαι εντελώς sucker !!
    Το σημαντικότερο που ξέχασα να αναφέρω παιδιά και καλά την εξαφάνιση του motion sickness!
    Οκ στην αρχή υπάρχει ώσπου να το συνηθίσεις και να κανείς λίγο πιο ομαλές κινήσεις .
    Αυτα πάνω κάτω αλλά ναι δυστυχώς δεν βλέπω να υποστηρίζει psvr 2 στο άμεσο μέλλον

  20. #876
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Να μας τα λες οταν τα αποκτας κατι τετοια γιατι εσυ εισαι πολυ μπροστα!

  21. #877
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by obione View Post
    Παιδιά sorry για τα μαυρα αλλά το κάνει μόνο όταν κάνω copy paste το κείμενο .
    Οταν γράφω αρκετά πάντα για κάποιο λόγο με κάνει sign out την στιγμή που πάω να κάνω post και χάνω όλο το κείμενο .
    Οποτε πάντα κάνω copy και ξανά sign in και paste με τα Αποτελέσμα αυτά τα μαύρα ( δεν ξέρω γιατί post )
    αν κάνεις αποσύνδεση και όταν ξαναμπείς τικάρεις το κουτάκι να σε έχει πάντα συνδεμένο;

    .

  22. #878
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    ΥΓ. Οφείλουμε να πούμε ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην capcom που δίνει αυτό το mode εντελώς τζάμπα. Πιστεύω ΑΝΕΤΑ θα δικαιολογούσε 10-15 ευρώ πληρωμή. Εδώ η σονυ χρεώνει 10αρικο το απλό upgrade!!
    Mε την επικειμενη κυκλοφορια του VR mode και λιγο ψαξιμο που εκανα, νομιζω οτι πρεπει ισως να βαλουμε σε σωστη σειρα καποια πραγματα που κι εγω μαλλον εκανα λαθος τοσο καιρο.

    Λοιπον τα VR Resident Evil δεν ειναι αφιλοκερδης προσφορα της Capcom απο οτι φαινεται, αλλα παραγγελια της Sony με το αντιστοιχο αντιτιμο. Και αν το σκεφτει κανεις, ειναι λογικο να ειναι ετσι τα πραγματα.
    Ειναι επιβεβαιωμενο απο τα Capcom leaks οτι η Sony πληρωσε περι τα 5 εκατομμυρια δολλαρια για το VR mode του Resident Evil 7. Ειναι λοιπον προφανες οτι κατι αντιστοιχο πρεπει να συμβαινει με τα υπολοιπα.

    Οποτε τα μπραβο (που και εγω εδινα) δεν πρεπει να πανε προς Capcom μερια αλλα προς Sony για να ειμαστε δικαιοι στο συγκεκριμενο.

  23. #879
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Με το καλωδιο παιδια εχετε βρει καμμια πατε τα/ιδεα να βελτιωθει λιγο η κατασταση οταν κινεισαι στο χωρο να μην μπλεκεται κλπ; Ειδα κατι σκηνικα που κρεμανε γαντζους στο ταβανι κλπ αλλα δεν το κανω με τιποτα αυτο συν οτι αντι να μπλεκεται στα ποδια σου μπλεκεται στα χερια σου.

    Ψαχνω κατι πιο απλο, οχι να εξαφανισει το καλωδιο τοσο, οσο να μην μπλεκεται τοσο πολυ που να με κανει να σταματαω για να το ξεμπερδεψω.

  24. #880
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Με το καλωδιο παιδια εχετε βρει καμμια πατε τα/ιδεα να βελτιωθει λιγο η κατασταση οταν κινεισαι στο χωρο να μην μπλεκεται κλπ; Ειδα κατι σκηνικα που κρεμανε γαντζους στο ταβανι κλπ αλλα δεν το κανω με τιποτα αυτο συν οτι αντι να μπλεκεται στα ποδια σου μπλεκεται στα χερια σου.

    Ψαχνω κατι πιο απλο, οχι να εξαφανισει το καλωδιο τοσο, οσο να μην μπλεκεται τοσο πολυ που να με κανει να σταματαω για να το ξεμπερδεψω.
    Δημήτρη ίσως κάτι τέτοιο να βοηθησει, το είχα παλιά στο hp reverb για να μν μπλέκεται το καλώδιο.

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •