Page 43 of 46 FirstFirst ... 333940414243444546 LastLast
Results 841 to 860 of 901

Thread: PlayStation VR2 - Virtual Reality Headset

  1. #841
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default



    30 ευρώ το δίνουν. Νομίζω ότι είναι πολλά για το content του (δεν βλέπω να έχουν προσθέσει κάτι σε σύγκριση με την psvr1 έκδοση, στο μέλλον θα κάνουν update λένε).
    Παίζει εξαιρετικά όμως στο simulation mode και τρέχει full ανάλυση/120fps.
    .

  2. #842
    Moderator enstikto's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Ampelokipoi
    Posts
    7,765
    PSN ID
    enstikto
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Βλέπω έχει multiplayer που η έκδοση του psvr1 νομίζω δεν πήρε ποτέ. Οι άλλες εκδόσεις βέβαια είχαν.
    Πολλά μου φαίνονται και μένα και δεν έχει καν upgrade path...

  3. The Following User Says Thank You to enstikto For This Useful Post:

    PDS (20-10-2023)

  4. #843
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by enstikto View Post
    Βλέπω έχει multiplayer που η έκδοση του psvr1 νομίζω δεν πήρε ποτέ. Οι άλλες εκδόσεις βέβαια είχαν.
    Πολλά μου φαίνονται και μένα και δεν έχει καν upgrade path...
    Στο Psvr1 είχε multi-player όταν το είχα εγώ το game. Κρατιέμαι να μην το πάρω αλλά έχω εκεί τις κακές επιρροές γκουχουμπιλ γκουχουπαυλος και βλέπω να μην το καταφέρνω

    Τον Αλεξ δεν τον αναφέρω καν, γιατί μου έχει αδειάσει το πορτοφόλι πρώτος πρώτος.
    .

  5. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Dragonpaul (22-10-2023)

  6. #844
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default



    .

  7. #845
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Για εμενα το Hubris ειναι μια χαρα παιχνιδακι. Τιποτα το φοβερο, αλλα σιγουρα καλυτερο απο το Synapse το οποιο δεν μπορω να το θεωρησω παιχνιδι καν.

    Παντως διασκεδαζω μαζι του και μια χαρα το ευχαριστιεμαι. Και ειναι και πολυ ομορφο οπτικα.

  8. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (10-11-2023)

  9. #846
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  10. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Dragonpaul (11-11-2023),Valkyre (11-11-2023)

  11. #847
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default



    2ο παιχνίδι RE8
    3o horizon
    το πρώτο;
    ( No mans sky? )
    .

  12. #848
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Το οτι ακομα διαφημιζουν launch titles ειναι αυτο που μενει Βαγγελη..

  13. #849
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Βσκ το 2ο είναι το RE4 μάλλον.
    Το αισιόδοξο σενάριο είναι ότι διαφημίζουν DLC για το horizon, το RE4 και ένα νέο game. Το απαισιόδοξο και αρκετά ρεαλιστικό είναι αυτό που λες.
    Αλλά το πρώτο δεν μοιάζει με το no man's sky. :/
    .

  14. #850
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Εγω παντως επειδη παρακολουθω PSVR2 Without Parole καναλι στο Youtube και καθε εβδομαδα βγαζουν weekly videos με upcoming games, δεν αντεξα εκανα σχολιο γιατι επρεπε να το κανω!

    Οχι επειδη φταινε τα παιδια στο καναλι, καμμια σχεση. Παλι καλα που υπαρχουν και αυτοι.

    Αλλα σχολιασα ακριβως το γεγονος οτι καθε εβδομαδα δειχνουν κατι βιντεο, απο κατι παιχνιδια... που ρε φιλε ουτε PS2 να ηταν... δηλαδη ζητημα το 90% των παιχνιδιων του PSVR2 να εκμεταλλευεται το 40-50% των δυνατοτητων του.

    Ε με κουρασε. Και φυσικα ριχνω το φταιξιμο στην Σονυ και πουθενα αλλου. Ενα indie festival ειναι το PSVR2 δυστυχως και απο οτι φαινεται με παρα πολυ μικρες εξαιρεσεις εκει θα μεινει.

  15. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (29-11-2023)

  16. #851
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ισχύει Δημήτρη, δυστυχώς το psvr2 δεν το εκμεταλλεύονται όσο θα μπορούσαν. Από την άλλη είναι το μόνο VR headset που έχει λίγες ΑΑΑ παραγωγές.
    Όχι οτι με χαλάνε τα AA, τα αγαπημένα μου games ειναι το mini golf και το demeo (που συνολικά έχουμε παίξει με τα παιδιά πολύ πάνω από 100 ώρες σύνολο), αλλά οκ σίγουρα θα ήθελα περισσότερα πράγματα σε ΑΑΑ, ειδικά απο Sony.
    .

  17. #852
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default



    Ετοιμαστειτε... 8 Δεκεμβριου...

    Επιτελους ενα ΑΑΑ παιχνιδι μετα απο καιρο. Κι ας ειναι στην ουσια ηδη υπαρχον.

  18. The Following 4 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    cocous (30-11-2023),drifterx (30-11-2023),obione (01-12-2023),PDS (30-11-2023)

  19. #853
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    ΣΙΓΑ ΜΗ ΠΑΙΞΩ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΣΕ VR!!

    Ακόμη θυμάμαι το άγχος σε μερικές στιγμές στο παιχνίδι σε 3rd person...

    Αν δοκιμάσω να το παίξω σε vr θα χρειαστώ και βρακί και κάλτσα!

    ΥΓ. Οφείλουμε να πούμε ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην capcom που δίνει αυτό το mode εντελώς τζάμπα. Πιστεύω ΑΝΕΤΑ θα δικαιολογούσε 10-15 ευρώ πληρωμή. Εδώ η σονυ χρεώνει 10αρικο το απλό upgrade!!
    Last edited by drifterx; 01-12-2023 at 09:17.

  20. The Following User Says Thank You to drifterx For This Useful Post:

    obione (01-12-2023)

  21. #854
    PS4forums Addict obione's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    San Fransisco CA
    Posts
    2,010
    PSN ID
    constantineobi

    Default

    Χαχαχα ( και Καλτσα;

    Του έχουν κάνει τόσο καλή δουλειά το resi 4? Είναι δηλαδή ατμοσφαιρικό όπως το 7 ;
    Πχ Το Village εμένα δεν με ενθουσίασε και πολύ .
    Σε καμία περίπτωση όπως το 7 .
    Εχω κάπως απογοητευτεί από το μέλλον του psvr2 αλλά για κάποιο λόγο Αν και έχω PC VR με τρώει τώρα να το αγορασω για να δω τα αποκλειστικά του παιχνίδια .
    κρατιεμαι γιατί ήδη έχω Vr συσκευή

  22. #855
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    648
    Name
    Μάνος

    Default

    Δε θα το έλεγα τόσο ατμοσφαιρικό όσο το 7, κυρίως λόγω του γεγονότος ότι διαδραματίζεται σε περισσότερες εξωτερικές τοποθεσίες.

    Αλλά σίγουρα είναι πολύ πιο ατμοσφαιρικό από το original resi 4!

    Νομίζω ο κυριότερος λόγος για τις έξτρα κάλτσες, είναι ότι υπάρχουν κάποια σημεία που είναι τρομερά αγχωτικά, ακόμη και όταν το παίζεις σε 3rd person.

    Δε μπορώ να φανταστώ πως θα είναι σε vr.......!

    Όσο για το μέλλον του vr, όπως έχουμε καταλάβει ΟΛΟΙ πλέον, πρόκειται για μία πολύ πολύ μικρή αγορά που αφορά κυρίως enthusiasts, και που δεν πρόκειται να επενδύσουν τρελά ποσά οι εταιρείες που το υποστηρίζουν.

    Έχει κάποια καλά διαμαντάκια που θα τα βρεις μόνο σε vr2 και αξίζει να τα βιώσεις, αλλά είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού.

    Αν προβείς σε αγορά και δεν σκοπεύεις να το κρατήσεις για καιρό, υπολόγιζε και μία χασούρα 200-250 ευρώ με την πώληση του.

    Πολύ καλή περίπτωση θα ήταν μεταχειρισμένο πάντως σε κάλη κατάσταση!
    Last edited by drifterx; 01-12-2023 at 08:25.

  23. #856
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Quote Originally Posted by obione View Post
    Χαχαχα ( και Καλτσα;

    Του έχουν κάνει τόσο καλή δουλειά το resi 4? Είναι δηλαδή ατμοσφαιρικό όπως το 7 ;
    Πχ Το Village εμένα δεν με ενθουσίασε και πολύ .
    Σε καμία περίπτωση όπως το 7 .
    Εχω κάπως απογοητευτεί από το μέλλον του psvr2 αλλά για κάποιο λόγο Αν και έχω PC VR με τρώει τώρα να το αγορασω για να δω τα αποκλειστικά του παιχνίδια .
    κρατιεμαι γιατί ήδη έχω Vr συσκευή
    Εχουν κανει καταπληκτικη δουλεια. Ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια του 2023 ιδιως αν καποιος δεν το εχει ξαναπαιξει.

    Δεν ειναι ιδιο στυλ με το 7 οχι, ειναι αλλο πιο "action" στυλ, χωρις ομως να λειπει το horror κομματι. Ειναι ομως τρομερα καλοφτιαγμενο παιχνιδι, με πολυ καλη ροη, ωραια setpieces, εντυπωσιακο τεχνικο τομεα και γενικα ποιοτητα απο ακρη σε ακρη.

    Σε VR εχω μια μικρη επιφυλαξη του πως θα μεταφερθει ενα 3rd person παιχνιδι σε 1st person, γιατι καποια κομματια του Resi 4 νιωθεις οτι ειναι designed για 3ο προσωπο, αλλα πιστευω θα εχουν κανει καλη δουλεια.

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Δε θα το έλεγα τόσο ατμοσφαιρικό όσο το 7, κυρίως λόγω του γεγονότος ότι διαδραματίζεται σε περισσότερες εξωτερικές τοποθεσίες.

    Αλλά σίγουρα είναι πολύ πιο ατμοσφαιρικό από το original resi 4!

    Νομίζω ο κυριότερος λόγος για τις έξτρα κάλτσες, είναι ότι υπάρχουν κάποια σημεία που είναι τρομερά αγχωτικά, ακόμη και όταν το παίζεις σε 3rd person.

    Δε μπορώ να φανταστώ πως θα είναι σε vr.......!

    Όσο για το μέλλον του vr, όπως έχουμε καταλάβει ΟΛΟΙ πλέον, πρόκειται για μία πολύ πολύ μικρή αγορά που αφορά κυρίως enthusiasts, και που δεν πρόκειται να επενδύσουν τρελά ποσά οι εταιρείες που το υποστηρίζουν.

    Έχει κάποια καλά διαμαντάκια που θα τα βρεις μόνο σε vr2 και αξίζει να τα βιώσεις, αλλά είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού.

    Αν προβείς σε αγορά και δεν σκοπεύεις να το κρατήσεις για καιρό, υπολόγιζε και μία χασούρα 200-250 ευρώ με την πώληση του.

    Πολύ καλή περίπτωση θα ήταν μεταχειρισμένο πάντως σε κάλη κατάσταση!
    Eγω γενικα γνωριζουν ολοι εδω μεσα οτι με το VR ημουν παρα πολυ επιφυλακτικος. Και κατα μια εννοια ακομα ειμαι αφου βλεπω οτι τα προβληματα που το εμποδιζουν να κανει το επομενο βημα ειναι ακριβως τα ιδια που ηταν και πριν. Δεν εχει αλλαξει κατι. Και δεν φαινεται να αλλαζει κατι.

    Και αυτο ειναι λυπηρο, γιατι σε ορισμενα παιχνιδια ειδικα η εμπειρια μεταμορφωνεται. Ολοκληρωτικα.

    Τοσο πολυ που ναι, για εμενα Resident Evil Village, Gran Turismo 7, Red Matter 2, Resi 4 απο μονα τους αξιζαν την αγορα του μηχανηματος.

    Ειναι αδυνατον να γυρισω για παραδειγμα σε Gran Turismo ή και racing game γενικοτερα εκτος VR. Κυριολεκτικα αδυνατον. Δεν ασχολουμαι καν δηλαδη. Ειναι αλλου εντελως η φαση στο VR σε τετοια παιχνιδια.

    Το Resident Evil Village επισης, ειναι φοβερα καλοδουλεμενο για VR. Δεν θα με κανει να μην ξαναπαιξω first person σε flat screen προφανως, αλλα αν μου ελεγαν οτι βγαινει νεο Resident Evil το οποιο θα εχει και VR mode, θα το επαιζα σιγουρα στο VR πρωτα.

    Προσφερεται για τρομερα πραγματα, αλλα χρημα δεν πεφτει και οι λογοι για τους οποιους θα συνεχισει να μην κανει το επομενο βημα, θα συνεχισουν να υπαρχουν και δεν βλεπω να αλλαζουν ποτε.

    Tωρα ας πουμε ζαχαρωνω το Robocop. Και καθε φορα που το βλεπω σε βιντεακια σκεφτομαι ποσο μα ποσο μα ποσο ταιριαζει αυτο το παιχνιδι συγκεκριμενα σε VR... ιδιως επειδη εισαι ενα ρομποτ που περπαταει αργα κλπ. Αλλα δεν γινεται να βγει καθοτι ειναι Unreal 5 και αρκετα advanced οπτικα.

  24. The Following 2 Users Say Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    gonzalez (01-12-2023),PDS (01-12-2023)

  25. #857
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Προσωπικά εγώ έχω περάσει με το PSVR 2 με τεράστια διαφορά το λιγότερο χρόνο από οποιoδηποτε άλλο headset (γι αυτό και είπα πλέον να το δώσω). Αυτό δε σημαίνει ότι είναι κακό headset, αλλα για μενα ειναι λιγο μια απο τα ιδια πλεον, κακο timing, ελαχιστοι τιτλοι που να με ενδιαφερουν πραγματικα και αλλοι παραγοντες. Βαριέμαι πλέον και αρκετά εύκολα, πχ δεν έχω τερματίσει κανένα από τα παιχνίδια που έχω πάρει στο PSVR2.
    Επίσης, όπως λες κι εσύ Δημήτρη από πάνω, για πολλά χρόνια κι εγώ στα racing games ημουν στο ιδιο μηκος κυματος, η VR η τιποτα. Στο PC που παιζω βεβαια racing games, εχω γυρισει εδω και πολυ καιρο σε triple screens, και εχω να ανοιξω headset πανω απο 8 μηνες. Μου ελυσαν παρα πολλα απο τα θεματα που ειχα. Προφανως υπαρχουν μεινοκτηματα κι εκει, και ισως απλα να περναω μια φαση, αλλα με κουρασε λιγο. Επίσης στο PS5 μόνο το GT7 υπαρχει δυστυχως.

    Η μόνη πραγματική "καινοτομία" που έχω δει τα τελευταία χρόνια, αλλά και πάλι υστερεί σε παρά πολλά πράγματα είναι αυτό , απλά από άποψη μεγέθους δεν υπαρχει κάτι παρόμοιο.
    Πλέον έχω συμβιβαστεί με την ιδέα ότι για να πάρω κάποιο άλλο headset και όντως να περάσω χρόνο, θα πρέπει να πληροί κόποιες συγκεκριμένες προδιαγραφές (και βλέπω αυτό να αργεί πολύ, καλό 2030?!!!!)
    Πχ: μικρο σε μεγεθος και οσο πιο ελαφρυ γινεται, χωρις καλωδια, τουλάχιστον 150 μοίρες οριζόντιο field of view, αμεσο passthrough, και προφανως με μια αναλυση που να ειναι τουλαχιστον πραγματικο 4K.
    Και με όλα αυτά τα specs βεβαια, να υπαρχει καποιο μηχανημα που να μπορει να το οδηγησει.

    Αντίστοιχα βέβαια, το PSVR1 είχε βγάλει θεωρώ για μένα τα λεφτά του και με το παραπάνω, παρότι πολύ χειρότερο σε σχέση με το τωρινό. Και ο βασικός λόγος ήταν ότι ήταν από τις πρώτες εμπειρίας μου και υπήρχε (τουλάχιστον για 1-2 χρόνια) ο ενθουσιασμός.
    Σαν συμπέρασμα, για κάποιον που δεν είναι βετεράνος στο VR, το PSVR2 μπορεί και να αξίζει, ειδικά σε καμία έκπτωση, και αν δεν έχεις παίξει ήδη κάποια από τα καλύτερα του παιχνίδια ή αν παίζεις GT7 φανατικά εκει.
    Από κει και πέρα, εγώ δε νομίζω ότι θα δούμε κανεναν super wow AAA τίτλο. Κάνα remake και port (οπως πχ το Resi4) ναι, αλλα νομιζω μεχρι εκει.

  26. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    Valkyre (01-12-2023)

  27. #858
    Stealth Moderator Valkyre's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Outer Heaven
    Posts
    31,255
    Name
    Δημήτρης

    Default

    Καταλαβαινω τι λες και ισως σε μερικα χρονια να λεω παρομοια πραγματα αλλα ειδικα αυτο που λες για τις 3 οθονες στο racing στο PC δεν ειναι το ιδιο. Ναι οι περισσοτεροι που παιζουν σε racing sims (βασικα ολοι) κανενας δεν παιζει σε VR. Και το καταλαβαινω αυτο γιατι παιζουν πολλα πραγματα ρολο οταν μιλαμε για την καθαρη αποδοση σου στην πιστα. Το Feeling ομως του ειμαι εκει δεν μπορουν να το εξωμειωσουν 3 οθονες. Σιγουρα καλυτερα απο μια δεν λεω αλλα το περιβαλλον, ο χωρος δεν μπορει να μεταφερθει σε ενα flat panel ή σε 3 εστω.

    Εγω δεν με νοιαζει να παιξω competitive racing κοιταζω καθαρα οσο γινεται την εμπειρια του ρεαλισμου και του "ειμαι εκει". Ολα τα αλλα δεν με απασχολουν ιδιαιτερως αν και υπαρχουν αρκετοι racing sim γνωστοι τυποι που μπορουν και κανουν παρομοιους χρονους και στο VR σε σχεση με το flat περιβαλλον.

  28. The Following User Says Thank You to Valkyre For This Useful Post:

    PDS (01-12-2023)

  29. #859
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Καταλαβαινω τι λες και ισως σε μερικα χρονια να λεω παρομοια πραγματα αλλα ειδικα αυτο που λες για τις 3 οθονες στο racing στο PC δεν ειναι το ιδιο. Ναι οι περισσοτεροι που παιζουν σε racing sims (βασικα ολοι) κανενας δεν παιζει σε VR. Και το καταλαβαινω αυτο γιατι παιζουν πολλα πραγματα ρολο οταν μιλαμε για την καθαρη αποδοση σου στην πιστα. Το Feeling ομως του ειμαι εκει δεν μπορουν να το εξωμειωσουν 3 οθονες. Σιγουρα καλυτερα απο μια δεν λεω αλλα το περιβαλλον, ο χωρος δεν μπορει να μεταφερθει σε ενα flat panel ή σε 3 εστω.

    Εγω δεν με νοιαζει να παιξω competitive racing κοιταζω καθαρα οσο γινεται την εμπειρια του ρεαλισμου και του "ειμαι εκει". Ολα τα αλλα δεν με απασχολουν ιδιαιτερως αν και υπαρχουν αρκετοι racing sim γνωστοι τυποι που μπορουν και κανουν παρομοιους χρονους και στο VR σε σχεση με το flat περιβαλλον.
    Κι 'γώ μη φανταστείς, δεν παίζω τόσο competitive, αλλα online γενικα παιζω, χωρις ομως να τρελαινομαι να ειμαι πιο γρηγορος πχ με το setup αυτο κτλ, απλα κοιταω να το απολαμβανω.
    Και σιγουρα, καμια οθονη, κανενα setup δεν μπορει να σου δωσει αυτο το depth perception του VR και το αισθημα οτι εισαι μεσα στο αυτοκινητο. Αλλα πχ το να εχεις 180 μοιρες field of view, πολυ πιο σταθερη αποδοση, πολυ καλυτερα γραφικα, ανεση, "plug & play", να εχεις αμεση ααισθηση του χωρου που βρισκεσαι (πχ στο pc με το παραμικρο επρεπε να βαζω/βγαζω τη μασκα) και πολλα αλλα πραγματα ειναι αυτα που με εκαναν να βολευτω πλεον μ αυτη τη λυση. Τιποτα δεν ειναι τελειο, ειναι τι βολευει τον καθενα στο αντιστοιχο use case και φαση ζωης

  30. #860
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Και το θέμα είναι επίσης με το PSVR2, για ποιο λόγο να μη βγάλουν port για το Assetto Corsa η το Competisione? Dirt rally 2.0, η έστω ένα F1 παιχνίδι. Με ένα racing game νομίζω το δείγμα για το μέλλον δεν είναι και ιδιαίτερα αισιόδοξο και λίγο απογοητευτικό ταυτόχρονα.


Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •