Page 24 of 46 FirstFirst ... 1420212223242526272834 ... LastLast
Results 461 to 480 of 901

Thread: PlayStation VR2 - Virtual Reality Headset

  1. #461
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Παιδιά, όταν εκφράζετε τις επιθυμίες σας πχ "θα ήθελα το τάδε επερχόμενο παιχνίδι που ξέρω ήδη ότι θα βγει flat να το παίξω σε μορφή VR" πρώτα να προσπαθείτε να φανταστείτε αν είναι εφικτό να αποδοθεί ο τίτλος σε VR κάμερα α) 1ου προσώπου και β) αν συμφέρει τον dev/pub να ρίξει έξτρα χρήμα για να σχεδιαστεί εις διπλούν ο τίτλος flat-VR (διότι αρκετά είδη παιχνιδιών flat πρέπει να επανασχεδιαστούν εξαρχής για να υποστηρίξουν VR).


    Δίνω μερικά παραδείγματα:

    - Silent Hill 2 Remake. Το παιχνίδι είναι 3ου προσώπου. Για να βγει σε VR θα πρέπει να σχεδιαστεί εξαρχής, καθώς 3ου προσώπου κάμερα είναι άνευ νοήματος σε VR + πρέπει να αλλάξουν ΟΛΑ τα mechanics (γιατί είναι σχεδιασμένα για flat 3ου προσώπου). Πόσοι χρήστες θα έχουν PSVR2 ώστε να έχει επιχειρηματικό νόημα να επενδυθεί έξτρα (και αρκετό μάλιστα) χρήμα για την VR;;; Δύσκολο έως αδύνατο μου φαίνεται.

    - FIFA και NBA δεν έχουν απολύτως κανένα νόημα σε VR. Είναι η φύση τους τέτοια.

    - GTA πάλι δεν έχει νόημα σε VR, γιατί είναι 3ου προσώπου μαζί με τα mechanics του. Άρα ισχύει ότι είπα για το Silent Hill. Πολύ χρήμα για σχεδιασμό εξαρχής των ΠΑΝΤΩΝ.

    Κατά αυτόν τον τρόπο που περιέγραψα, σκεφτείτε λοιπόν αν ένα παιχνίδι που επιθυμείτε έχει επιχειρηματικό νόημα σε μορφή VR.


    Αεροπλανάκια και αυτοκίνητα είναι η "φύση" τους να λειτουργούν καλύτερα μέσω VR παρά flat.

  2. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (18-02-2023)

  3. #462
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Mα για αυτό έγραψα Λευτέρη οτι θέλω να δω και κατα πόσο τους ενδιαφέρει να επενδύσουν σε κάτι τέτοιο. Ανάλογα πάντα και με τις δυσκολίες που υπάρχουν.

    Το SH 2 remake για παράδειγμα όταν ξεκίνησε η ανάπτυξη του γνώριζαν οτι θα υπάρχει psvr2. Θα μπορούσαν (αν έχουν την διάθεση ή θεωρούν οτι αξίζει για αυτούς) να το δουλέψουν απο την αρχή και με το psvr2 στο μυαλό τους.

    Όσον αφορα το RE4 θα ελεγα το ίδιο (ασε που κάποια στιγμη μπορεί να σου δώσουν ένα fps mode) αφού το κατάφεραν στο quest 2

    Spoiler!


    γιατι οχι και εδώ;



    To GTA5 παιζει ήδη σε fps mode απο την ps4 version (εχουν φτιαξει τα εσωτερικα των αυτοκινήτων και έχουν προσαρμόσει το παιχνίδι ανάλογα)
    Spoiler!

    Ειδικά αυτή η μεταφορά μου φαίνεται πιο εύκολη από όλες. Και του RDR2. Αν και για μένα χρειάζεται να κάνουν πρώτα ένα remake του πρώτου RDR.


    Καλα το GTA5 για μένα είναι τεράστια ευκαιρία που επιβάλλεται να μην την προσπεράσουν. Μπορεί να τρέξει στο psvr2 όποια έκδοση θέλουν & ''it prints money''. Θα φέρει σίγουρα κόσμο.
    Εδώ να υπενθυμίσω οτι το facebook ετοιμάζει το GTA San Andreas για Quest 2. Αυτό μπορεί να τρέξει αυτό θα βγάλει.

    Tωρα για να μεταφέρουν ξερω γω το TLOUS σε VR, χρειάζεται να αλλάξουν τα πάντα όσον αφορά την ισορροπία και τους μηχανισμούς του gameplay. Εκεί είναι πράγματι πολύ δύσκολο και απαιτεί πολυ χρήμα-χρόνο.
    .

  4. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    tomic20 (19-02-2023)

  5. #463
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Εντωμεταξύ μετα το trailer του GTΑ5 για το PS5 είχε αρχίσει το speculation για PSVR2 version γιατι απο το 0.19 μεχρι το 027 του video η κάμερα κινείται σαν κάποιος να παίζει σε VR το παιχνίδι. Αυτό βέβαια μπορεί να το έφτιαξαν εύκολα οι ίδιοι της rockstar για να φαίνεται πιο εντυπωσιακό το trailer (το πιο πιθανό σενάριο). Δεν λέει απαραίτητα κάτι.

    .

  6. #464
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    GTA παίζω σερί 9 χρόνια.

    Η κάμερα 1ου προσώπου υπάρχει πιο πολύ για να λέει η Ροκσταρ "κοίτα, έχουμε κι εμείς κάμερα 1ου προσώπου". Στην ουσία ΔΕΝ παίζεται το παιχνίδι με αυτή τη κάμερα. Με τίποτα όμως.
    Είναι ξεκάθαρα παιχνίδι 3ου προσώπου. Μαζί με όλα τα mechanics του.
    Το ίδιο ισχύει και για το RDR2, που το έχω λιώσει: ουσιαστικά είναι 3ου προσώπου και η κάμερα 1ου πρ/που είναι απλά για να υπάρχει.

    Τo RE4 εξαρχής έχει σχεδιαστεί για να υποστηρίζει VR. Δεν είναι "σκέψη κατόπιν εορτής".
    Το ίδιο και τα RE7, RE8.

    Όπως λοιπόν πρέπει να αλλάξουν τα πάντα για το TLoU, έτσι τα πάντα πρέπει να αλλαχτούν και στο S.Hill, αφής στιγμής από την αρχή του σχεδιασμού του δεν προέβλεψαν VR, οπότε η κάμερα 3ου προσώπου + όλα τα mechanics, ατμόσφαιρα και "παράγοντας φόβου" προκύπτουν από την χρήση κάμερας 3ου προσώπου.


    Αυτό που προτείνω είναι όταν μας έρχεται ένα παιχνίδι στο μυαλό που θα θέλαμε να είναι σε και VR μορφή, να κάτσουμε ενδελεχώς να σκεφτούμε "πως φτιάχνεται ένα σωστό παιχνίδι VR εξαρχής", όχι απλώς να λες βρε PDS μερικά παραδείγματα παιχνιδιών που υποστηρίζουν VR.

    Για παράδειγμα, όχι τώρα αλλά χρόοοοοοοονια πριν, είχα κάτσει να σκεφτώ ως dev "πως μπορώ να πάρω ένα γνωστό και δημοφιλές στυλ παιχνιδιού και να το μετατρέψω σε VR. Πως να φτιάξω το περιβάλλον, τους χαρακτήρες, τα hit-boxes, το collision detection, πως θα κάνω engage τον παίκτη, πως θα καταφέρω να κοιτάζει ο παίκτης την στιγμή που θέλω εκεί που θέλω ώστε να του πω μια ιστορία και όχι την δεδομένη στιγμή ο παίκτης να κοιτάζει όπου γουστάρει". Όταν θες να πεις μια ιστορία, πάει περίπατο η ελευθερία άρα γίνεται κομμάτια το VR immersion.
    Δυσκολεύτηκα ΠΑΡΑ πολύ να βρω κατάλληλα είδη παιχνιδιών που η σχεδιαστική φιλοσοφία τους να ταιριάζει γάντι με το περιβάλλον VR.
    Από τα πιο δημοφιλή παιχνίδια είναι τα αθλητικά, κοινώς ποδόσφαιρο και μπάσκετ. Ε, αυτά όσο και να προσπαθήσεις ΔΕΝ βγαίνουν σε VR. Είχαν γίνει στο παρελθόν απαίσιες προσπάθειες, όλες απέτυχαν γιατί απαιτούν πολλές και κουραστικές κινήσεις από τον gamer, σε τέτοιο βαθμό (χώρια ότι κάνεις σμπαράλια τα γύρω αντικείμενα του χώρου)......που καταλήγει να πει "άστο χέστο πάω να παίξω κανονική μπάλα/μπάσκετ".
    Τα δε δημοφιλή πολεμικά FPS, θεωρητικά ταιριάζουν, πρακτικά και κατηγορηματικά όχι!
    Είναι τόσο γρήγορες και erratic οι κινήσεις που κάνουν οι παίκτες (αν δεν έχει παίξει κάποιος CoD/BF online και σε απαιτητικούς αγώνες δεν ξέρει τι περιγράφω) που είναι ανθρώπινα αδύνατον να αντέξει ένας οργανισμός αυτόν τον χαμό/κινήσεις σε VR. (τα διάφορα FPS που είναι αποκλειστικά για VR δεν έχουν καμία σχέση σε επίπεδο "χαμού" με CoD/BF)
    Uncharted, Horizon, Spiderman, GoW ούτε αυτά ταιριάζουν για VR.

    Αντιλαμβανόμαστε πόσα παιχνίδια βγαίνουν εκτός VR;

    Το σύμπαν ολόκληρο.

    Οπότε τι μένει στους devs/pubs να βγάλουν ΕΚΤΟΣ από αεροπλάνο/αυτοκίνητο που είναι η φύση τους να δένουν απόλυτα με VR;

    Σχεδόν τίποτα.

    Γι' αυτό και καταλήγουν να βγάζουν indie/gimmick/wow παιχνιδάκια στο VR.

    ΥΓ: Πάμε ένα στοίχημα ότι το San Andreas Quest 2 θα είναι μάπα; Στην καλύτερη θα είναι λίγο παραπάνω από κακό. Ούτε καν μέτριο δηλαδή.

    ΥΓ2: Αρκεί να έχουμε υπόψη μας ότι εκφράζω τις απόψεις μου, έχοντας βιώσει στο εξωτερικό ΠΑΡΑ πολύ VR στα coin-op, από αλεξίπτωτα, "παραπέντε" (με υδραυλική κατασκευή που ξαπλώνεις και ανεμιστήρες φυσάνε αέρα στο πρόσωπό σου για σωστό immersion), αεροπλάνο (διπλάνο 1ου Παγκοσμίου Πολέμου) έχω παίξει τύπου "διάδρομος 360 μοιρών" με όπου προχωρούσα προς πάσα κατεύθυνση (FPS)....μιλάμε για κατασκευές δεκάδων χιλιάδων δολαρίων. Όλα απέτυχαν. Τι θέλω να πω με αυτό; Όχι ότι είμαι κάποιος μάγκας ή εξυπνότερος, αλλά όταν λέω "σκεφτείτε λίγο πως γίνεται το development ενός VR τίτλου", προσωπικά έχοντας βιώσει όλα τα παραπάνω, πραγματικά ξύνω και ξαναξύνω το κεφάλι μου...και καταλήγω ότι δεν είναι εφικτό ή/και ελκυστικό το VR για πλειάδα τίτλων, πέραν αυτοκινήτων/αεροπλάνων, άντε πες και διαστημοπλοίων.
    Last edited by Lefteris_X; 18-02-2023 at 16:38.

  7. #465
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Ρε συ διαφωνω μαζι σου, αλλα δεν θελω να επεκταθώ ιδιαίτερα γιατι θα κάνουμε κύκλους.

    Η αποψη μου έχοντας λιώσει το κορμί μου σε VR ειναι οτι το GTA5 αν θελουν να το βγάλουν σε VR θα το βγάλουν έυκολα και θα παίζει καλα. Υπάρχουν ήδη mods που ένα άτομο έχει δώσει ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

    Spoiler!

    Οχι σαν αυτό που θα δούμε σε native VR version βεβαια, αλλα στο συγκεκριμένο βιντεο μιλάμε για κάλυψη απο eurogamer. Οχι απο κάποιο τυχαίο YT video.

    Τωρα για το SH2 remake και για μένα προσωπικά μου φαίνεται όσο δύσκολο θα είναι να μεταφέρουν το TLOUS (θεωρώ απίθανο να συμβεί). Και αυτό γιατί δεν δίνω πολλές πιθανότητες να ασχολούνται με τo VR όταν το φτιάχνουν. Αν το κάνουν από την αρχή, θα βγεί.

    Κάποια είναι δυσκολότερο να βγούν, άλλα παιχνίδια οχι. Για παράδειγμα το Skyrim δούλευε καλύτερα σε VR χωρις να το προσπαθήσουν και ιδιαίτερα. Εξαρτάται το game.

    Για το San Andreas του Quest 2 δεν μπορώ να κάνω πρόβλεψη. Ομως το RE4 δεν είχε ποτέ σχεδιαστεί για VR. Μόνο τα RE7 και 8. Παρόλα αυτά στο quest 2 έχει αποσπάσει πολύ καλές βαθμολογίες.
    https://www.metacritic.com/game/pc/r...oculus-quest-2
    .

  8. #466
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Δεν αναφέρομαι στο RE4 του 2004, αλλά στο ότι το σημερινό remake θα έχει προβλεφθεί εξαρχής ο σχεδιασμός του για VR.

    Αυτό που αναφέρεις περί GTA 5 VR το γνωρίζω. (αν εννοείς "κάλυψη eurogamer" και εννοείς τον Ian Highton ο άνθρωπος είναι ενθουσιώδης χωρίς την παραμικρή γνώση τεχνολογίας. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να τον λάβω σοβαρά υπόψη μου. Επαναλαμβάνω: μόνο αν αυτόν εννοείς.)

    Και πάλι, ένα mod VR δεν μετατρέπει το παιχνίδι σε VR. Απλώς μετατρέπει την κάμερα. Οι μυριάδες αποστολές, τα physics των οχημάτων κάθε λογής, το platforming, το shooting είναι φτιαγμένα για 3ου προσώπου κάμερα και joypad. Που ακόμα και με αυτά σου βγαίνει το λάδι για τους γνωστούς λόγους (περίεργος χειρισμός της Ροκσταρ). Αν πας να παίξεις με 1ου προσώπου κάμερα είναι αδύνατον. Το mod τι νομίζεις ότι κάνει; Ξαναγράφει όλο τον κώδικα του GTA 5 εξαρχής; Όχι βέβαια! Απλώς προσαρμόζει το VR στην κάμερα 1ου προσώπου. Συνεπώς βράστα κι άστα από πλευράς immersion και gameplay.

    Δεν κάνουμε κύκλους.
    Είσαι τρομερά αισιόδοξος για το VR, ενώ προσωπικά δεν είμαι, ξαναλέω όχι γιατί είμαι εξυπνότερος, αλλά γιατί έχω ζήσει πολύ το VR, σε πολλαπλές μορφές και πραγματικά αναρωτιέμαι αν μπορεί να έχει σοβαρό μέλλον μεταξύ των αεροπλάνων, αυτοκινήτων, ελάχιστων χρηστών και λίγων τίτλων τύπου RE4-7-8. Αν θεωρούμε "σοβαρό μέλλον" τα μυριάδες indies με ολίγον τι wow factor μερικών λεπτών της ώρας, ΟΚ, πάω πάσο. (εννοώ ΟΚ, δεκτό)

    Πιστεύω ότι μόνο σε ένα (άπιαστο) μέλλον με φουλ body suit, γάντια, κράνος και όλα default στο πακέτο αγοράς της κονσόλας θα υπάρχει σοβαρότητα.
    Αν αυτό γίνει ποτέ, τσιμπήστε με να ξυπνήσω!



  9. #467
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Και πάλι, ένα mod VR δεν μετατρέπει το παιχνίδι σε VR. Απλώς μετατρέπει την κάμερα. Οι μυριάδες αποστολές, τα physics των οχημάτων κάθε λογής, το platforming, το shooting είναι φτιαγμένα για 3ου προσώπου κάμερα και joypad. Που ακόμα και με αυτά σου βγαίνει το λάδι για τους γνωστούς λόγους (περίεργος χειρισμός της Ροκσταρ). Αν πας να παίξεις με 1ου προσώπου κάμερα είναι αδύνατον. Το mod τι νομίζεις ότι κάνει; Ξαναγράφει όλο τον κώδικα του GTA 5 εξαρχής; Όχι βέβαια! Απλώς προσαρμόζει το VR στην κάμερα 1ου προσώπου. Συνεπώς βράστα κι άστα από πλευράς immersion και gameplay.
    Mα δεν θέλεις κάτι άλλο. Αυτό έκαναν στο Skyrim και δούλεψε τέλεια. Το βλεπεις ίσως πιο πολύπλοκα απ'οσο χρειάζεται (για ορισμένα games). Τιποτα το ιδιαίτερο. Σε έβαλαν μέσα στο VR περιβάλλον. Τι να ξαναγράψουν εδώ. Το άθλιο melee?
    Shooting check, first person view check. Αν δυσκολευτούν ή βαριούνται σε βάζουν να παίξεις με το χειριστήριο.


    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Είσαι τρομερά αισιόδοξος για το VR
    ’λλο αγαπώ την συγκεκριμένη τεχνολογία και άλλο είμαι υπεραισιόδοξος. Αν ανατρέξεις στα ποστ μου σε αυτο το thread θα διαπιστώσεις οτι ειναι accurate σε σχέση με ότι έχουμε δει τελικά σήμερα. Χωρις η αγαπη μου για το μέσο να επηρεάζει την κρίση μου. Ισα ίσα στην απάντηση μου στον Val έριξα τις προσδοκίες παρά τις ανέβασα.

    Να υπενθυμισω εδώ οτι οι φήμες μιλάνε για hybrid games. Δλδ αυτό που είδαμε στο GT7. Οτι δλδ η Sony προσανατολίζεται να κάνει το ίδιο για τα επομενα παιχνίδια της. Κατι που παίζει στο resetera ως φακτ. Εγω δεν υιοθετώ μια τέτοια άποψη και δεν πιστέυω οτι θα γίνει. Γενικα ότι γράφω παραπάνω ειναι πολυ down to earth. Οπως πχ δεν ειμαι hyped οσο εσυ για το reprojection. Και φάνηκε στα προηγόυμενα ποστ μου.
    Προσωπικά με ενδιαφέρει η πραγματικότητα όχι το wishful thinking. Και αν κάνω λάθος δεν θα είναι λόγω υπεραισιοδοξίας, αλλα γιατί κάνουμε λάθη.
    Μπορείς να ρωτήσεις τον Leon τι του έχω πει για το Horizon πριν βγουν τα σκορς που ολοι ήταν υπεραισιόδοιξοι για ενα νεο HL alyx. Αν θελει ας το επιβεβαιώσει ο ίδιος.
    .

  10. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Error Flynn (18-02-2023)

  11. #468
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Ααααα, οκ, τώρα σε εννόησα.

    Οπότε άκυρη η προηγούμενη διαπίστωσή μου (περί αισιοδοξίας).

    Κοίτα, για εμένα το να παίξεις το Skyrim σε VR, απλώς αντικαθιστώντας μια τυπική κάμερα πρώτου προσώπου με VR ελεύθερη κάμερα, είναι μια σκέτη μπούρδα (ως προσπάθεια και εμπειρία).

    Αυτά ου βίωσα στο VR στο εξωτερικό, από πλευράς immersion, παρά ότι ήταν 30 χρόνια πριν, παραμένουν κορυφαία. Κανένα οικιακό σύστημα δεν μπορεί να τα προσφέρει (λογικό άλλωστε λόγω κόστους).

    Αν μιλάμε για υβριδικά παιχνίδια, που πιο πολύ για "πασάλειμμα" το προβλέπω, παρά για σοβαρή υποστήριξη VR.

    Το GT7 (και 8 και 9 μελλοντικά) δεν το θεωρώ υβριδικό. Αν μπορούσαν από πλευράς κόστους (τόσο στα coin-op όσο και στις κονσόλες), θα έδιναν ως default το κράνος μαζί με την κονσόλα.
    Τότε και μόνο τότε θα καταλάβαινε ο κόσμος ότι τα racing παιχνίδια πρωτίστως ανήκουν σε VR περιβάλλον και δευτερευόντως και αναγκαστικά σχεδιάζονται σε flat μορφή (γιατί πολύ απλά, λόγω κόστους, δεν παρέχεται VR κράνος ως default στο πακέτο αγοράς).
    Ουσιαστικά δηλαδή, όλα τα racing βιώνονται από τον παίκτη με την αναγκαστική υποδεέστερη flat εμπειρία και όχι με την σωστή, αρμόζουσα, που είναι αυτή του VR.

    Από εκεί και πέρα, διακαώς θα ήθελα ένα πχ. Uncharted ή Spiderman (εκεί θα χ3στώ από την χαρά μου) σε μορφή VR. Αλλά αν κρίνω από τις μπούρδες Iron man VR και Spidey VR, είμαι απαισιόδοξος.

    Θα ήθελα ένα ΝΒΑ σε VR, αλλά έχει ήδη δοκιμασθεί πειραματικά (απλώς σουτάρεις μέσω VR και είναι κουραστικότατο, χωρίς immersion και λίαν βαρετό) και απέτυχε. Η άλλη κοντινότερη λύση σε VR μορφή είναι να είσαι στην θέση του θεατή από όποια κερκίδα επιθυμείς. Όλοι όσοι παίζουμε στην κανονική ζωή μπάσκετ, έχουμε πάει στο γήπεδο να ζούμε ζωντανά αγώνα και έχουμε παίξει σε μορφή vgame, ξέρουμε όμως ότι η καλύτερη θέαση αγώνα μπάσκετ είναι από τηλεοπτικό κανάλι, κάτι που προσομοιώνει σχεδόν 100% το ΝΒΑ2Κ.

    Μακάρι κι εγώ να διαψευστώ, γιατί θα είναι άκρως ευχάριστη διάψευση!

    Ένα είναι σίγουρο: σε 1 χρόνο από τώρα θα έχουμε πλήρη εικόνα, δηλαδή θα ξέρουμε τις πωλήσεις, θα ξέρουμε οι big devs/pubs πως (θα) διαχειριστούν το VR.

  12. The Following User Says Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    PDS (18-02-2023)

  13. #469
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Σε γενικες γραμμές πιστέυω οτι κάποια games μπορούν να μεταφραστούν σε VR ως hybrid εμπειρίες. Τα περισσότερα είναι δύσκολο έως ανέφικτο. δλδ η πολυπλοκότητα του TLOUS και ακόμα περισσότερο του 2 είναι τρομερά δύσκολο και επικίνδυνο (για την ποιότητα του παιχνιδιού) να μεταφραστεί σε VR. Εκτός αν η ND αποφασίσει να κρατήσει τα περιβάλλοντα και γενικά τον σχεδιασμό του παιχνιδιού καλλιτεχνικά-σεναριακά και να φτιάξει απο την αρχή κάτι άλλο οσον aφορά το gameplay, με άλλη ΑΙ κτλ. Που και αυτό δεν εγγυάται ποιότητα γιατί θα μπει σε άγνωστα νερά. Δε γνωρίζουμε αν θα είναι καλοί σε αυτό. Και ούτε οι ίδιοι μάλλον.
    .

  14. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Lefteris_X (19-02-2023)

  15. #470
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Φανταστικό φαίνεται το Song in the Smoke στο PSVR2!
    Το upgrade από PSVR σε PSVR2 είναι δωρεάν.


  16. The Following User Says Thank You to odytsak For This Useful Post:

    PDS (19-02-2023)

  17. #471

    Default

    εμενα εκεινο το behemoth που ειχαν δειξει στα game awards μου ειχε κανει εντυπωση. βεβαια δεν ειχαν δειξει και πολλα απο gameplay. Αλλα νομιζω οτι το κανει στουντιο που εχει καλη εμπειρια απο vr.

  18. #472
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Gran Turismo 7 PSVR2 gameplay από το 3:52 κι έπειτα, προφανώς δεν μπορείς να παίξεις καθόλου με τα VR χειριστήρια παρά μόνο με το κανονικό χειριστήριο και εννοείται τιμονιέρα.


  19. #473
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,685
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Εκνευριστικότατη η παρουσιάστρια

  20. #474
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Τελικά ακύρωσα την προπαραγγελια μου και ... ξανά έκανα καινούργια για να πάρω το bundle με το Horizon - ειδα στο store εχει 70 το παιχνιδι, τσαμπα 20 παραπανω θα εδινα χωρις το bundle.
    Τεσπα, το σκέφτηκα λίγο γενικότερα, στη χειρότερη αν δω ότι δε με καλύπτει η ότι δεν ασχολούμαι θα το δώσω, αλλά πλέον πάνω κάτω ξέρω τι να περιμένω και αποφάσισα να προχωρήσω κανονικά. Είδα και λίγο παραπάνω gameplay απο το Horizon και ψηθηκα περισσοτερο.
    Εν αναμονή λοιπόν, μίλησα σήμερα πάλι με Πλαίσιο, μέσα στη βδομάδα μου είπε θα το έχω, αλλά δε νομίζω αύριο.

  21. #475
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Εγώ μόλις πήρα και το Kayak Mirage.

    Πάντως ακόμη στην δική μου προ παραγγελία για το VR που έκανα από public φαίνεται σε εκτεταμένη αναζήτηση. Πότε θα παραλάβουν και πότε θα το στείλουν. Υποτίθεται ότι 22 του μήνα βγαίνει και έχουμε 20

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  22. #476
    Advanced Member Alex's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Λάρισα
    Posts
    556
    PSN ID
    Alex_Hellas
    Name
    Αλέξης

    Default

    Εγώ είχα πάρει προχθές στο πλαίσιο να ακυρώσω την προπαραγγελια που είχα κάνει στις 15 Νοεμβρίου για να πάρω το bundle με το horizon αλλά μου είπαν πως θα χάσω τη σειρά μου και το άφησα όπως ήταν.
    Όταν ρώτησα αν θα το έχω στις 22 ο υπάλληλος μου είπε πως τότε θα παραλάβουν αυτοί και θα αρχίσουν να στέλνουν.
    Μέχρι στιγμής έχω κατεβάσει Kayak και Demeo,ελπίζω στις 22 να παραλάβουμε.

  23. #477
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Quote Originally Posted by Alex View Post
    Εγώ είχα πάρει προχθές στο πλαίσιο να ακυρώσω την προπαραγγελια που είχα κάνει στις 15 Νοεμβρίου για να πάρω το bundle με το horizon αλλά μου είπαν πως θα χάσω τη σειρά μου και το άφησα όπως ήταν.
    Όταν ρώτησα αν θα το έχω στις 22 ο υπάλληλος μου είπε πως τότε θα παραλάβουν αυτοί και θα αρχίσουν να στέλνουν.
    Μέχρι στιγμής έχω κατεβάσει Kayak και Demeo,ελπίζω στις 22 να παραλάβουμε.
    Τον ρώτησα κι εγώ για προτεραιότητα κτλ μήπως το χάσω, αλλά μου είπε ότι δε θα έχω θέμα, ενδεχομένως να μην είναι και τόσες οι προπαραγγελίες (ελπιζω δλδ)!

  24. #478
    Advanced Member captainjacko's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    389
    PSN ID
    captainjacko1234
    Name
    Steve

    Default

    Υποτίθεται ότι έπρεπε να παραλάβουν ποιο νωρίς τα κατάστηματα για να αρχίσουν τις παραδόσεις στις 22
    Αν παραλαβουν 22 τότε θα δυσκολέψει το πράγμα για day 1 παράδοση
    Θελω να πιστεύω ότι τουλάχιστον αύριο θα παραλάβουν για να προλάβουμε να τα έχουμε στις 22 πάντως εκτός από το αρχικό τηλέφωνημα το Πλαίσιο
    δεν με έχει ενημερώσει ακόμα για την εξέλιξη της παραγγελίας
    Μετραμε ώρες πλέον

  25. #479
    PS4forums Addict cocous's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Βόλος
    Posts
    1,938
    PSN ID
    Cocous-XL
    Name
    Κωνσταντίνος Βελεντζάς

    Default

    Άστα και γω στα Public είχα προ παραγγείλει από την πρώτη μέρα και με έπιασε χαζομάρα και ακύρωσα. Μετά το μετάνιωσα και ξανά έκανα pre order μέσα στον Φεβρουάριο. Αλλά πιστεύω ότι δεν θα είναι τόσο μεγάλη η ζήτηση. Ελπίζω να παραλάβω.

    Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  26. #480
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Ο Ozzy παίζει PSVR2 με το γνωστό σαρκαστικό γέλιο από την εισαγωγή του Crazy Train.




Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •