Page 16 of 46 FirstFirst ... 612131415161718192026 ... LastLast
Results 301 to 320 of 901

Thread: PlayStation VR2 - Virtual Reality Headset

  1. #301
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Specs PSVR1 (ανάμεσα σε άλλα) : 960x1080 σε κάθε οθόνη = μπαίνει στη μέση το marketing talk και σου λέει "δύο οθόνες = 960+960 = 1080".....μόνο που η πραγματικότητα λέει 960x1080 ως ανάλυση. Επίσης: Field of View (FoV) = περίπου 100 μοίρες (λίγο πιο κάτω).

    Specs PSVR2 (ανάμεσα σε άλλα) : 2000x2040 σε κάθε οθόνη = βάλε και το marketing talk "2000+2000 = 4000 = 4Κ!" που φυσικά δεν είναι σωστό. Εντούτοις η διπλάσια ανάλυση 2000 έναντι 960 είναι τεράστια διαφορά. Επίσης, το FoV έχει αυξηθεί στις 110 μοίρες (παίζει ρόλο στην ζαλάδα). Παράλληλα έχουμε και το foveated rendering που συμβάλλει στην μείωση ζαλάδας.

    Από εκεί και πέρα, πρέπει να το φορέσουμε για να κρίνουμε.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    cocous (24-11-2022),Valkyre (23-11-2022)

  3. #302
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Quote Originally Posted by Valkyre View Post
    Συγχωρεστε με το 1080ρ θα λυσει το προβλημα της θολουρας? Δηλαδη το bump στην αναλυση απο το VR1 ειναι αρκετο ωςστε να δινει καθαρη εικονα πλεον? Οτι παιχνιδια ειχα δοκιμασει στο VR1 (ομολογουμενως οχι πολλα οποτε ισως να βελτιωθηκαν στην πορεια τα πραγματα), αυτο που βρηκα πιο ενοχλητικο ηταν οχι τα γραφικα αλλα τη θολουρα στην εικονα.
    1080p θα ειναι το cinema mode, οχι η αναλυση των VR παιχνιδιων. Επειδη θα ειναι σε μια αποσταση απο εσενα η οθονη (σαν την οθονη του σινεμα), πιστευω οτι θα ειναι αρκετα καθαρη η εικονα.

    Τωρα οσον αφορα την αναλυση των VR παιχνιδιων θεωρητικα ειναι 4K, αλλα η αισθηση δεν θα ειναι 4Κ, γιατι κολλάς τα ματια σου στις οθονες. Θα είναι πιθανοτατα σαν να παιζεις ενα 1080p παιχνιδι στην TV σου.

    Στο psvr1 ηταν αναλογα το παιχνιδι. Καποια είχαν πολυ καθαρη εικονα (εδικα αυτα με το supersampling του ps4 pro), άλλα ήταν αρκετά θολά εως πολύ θολά. Επαθα πλακα οταν εβαλα το Dreams στο ps5 + PSVR1 με το ποσο πιο crisp εικονα εδινε ενα ανωτερο hardware στο αρχαιο psvr1.
    Θελω να πω οτι παρολο που το Psvr1 ειχε χαμηλη αναλυση, δεν εφτανε παντα στα ορια της η οθονη.

    Tωρα φαινεται οτι έχουν σχεδον 4 πιξελ για καθε 1 πιξελ της οθονης του psvr1. Πιστευω οτι θα ειναι αισθητη η διαφορα.
    Σε ενα ps5 pro, ακομα καλύτερα.

    Αλλα θα το δουμε στην πράξη. γιατι ειδικα πλεον με το foveated rendering, ισως μπορεις να εχεις supersampling εκει ακριβως που κοιταζουν τα ματια σου. Δλδ θα αντιμετωπιστει η θολουρα με πολλα οπλα.
    .

  4. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    Valkyre (23-11-2022)

  5. #303
    Elite gonzalez's Avatar
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    756
    Name
    Κώστας

    Default

    Γενικότερα παίζουν πολλά πράγματα ρόλο για το ποσό καθαρή φαίνεται η εικόνα, πέραν της ανάλυσης, τεράστιο ρόλο παίζει και ο φακός που χρησιμοποιείται στην κάθε περίπτωση.
    Για παράδειγμα, το HP Reverb G2, εχει πολυ υψηλη αναλυση (2160x2160 ανα ματι) και η εικονα στο κεντρο ειναι παρα πολυ καθαρη, παρολαυτα οσο το ματι σου κοιταει προς τις γωνιες, θολωνει αρκετα.
    Ακόμα και το πως κάθεται το κάθε headset στον καθένα παίζει ρόλο στην καθαρότητα της εικόνας.
    Last edited by gonzalez; 23-11-2022 at 17:08.

  6. The Following User Says Thank You to gonzalez For This Useful Post:

    Valkyre (23-11-2022)

  7. #304
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Μικρό demo δακτυλικής αναγνώρισης.

    Οφείλω να πω ότι από τεχνικής μεριάς συν το γεγονός ότι όλο το πακέτο κοστίζει 600 ευρώ (δηλαδή τι παίρνεις ως εμπειρία για τόσο "μικρό" κόστος), το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.

    Σόρρυ αλλά όσες φορές έχω προσπαθήσει να βάλω tweet -μάλλον δεν ξέρω πως ή/και κάνω κάτι λάθος- δεν τα έχω καταφέρει.
    Οπότε παραθέτω αυτούσια την σελίδα.

    https://www.gamesradar.com/psvr-2-de...-capabilities/

  8. The Following 4 Users Say Thank You to Lefteris_X For This Useful Post:

    gRim (24-11-2022),obione (24-11-2022),odytsak (23-11-2022),PDS (23-11-2022)

  9. #305
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Απίστευτο! Aστο boomer, θα το βάλω εγώ για σένα.


  10. The Following 3 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Lefteris_X (25-11-2022),Leon_DiZ (24-11-2022),obione (24-11-2022)

  11. #306
    Forum GOD Lefteris_X's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    10,673
    PSN ID
    Lefteris_X

    Default

    Θενξ άγριο νιάτο! (Τελικά πως μπαίνει ένα tweet; )

  12. #307
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Σίγουρα όλες αυτές οι προσθήκες θα βοηθήσουν στο immersion (εντωμεταξύ μέσα στο headset η κίνηση θα είναι 1 προς 1, εδώ βλέπουμε λίγο λαγκ λόγω τιβι).

    Αναρωτιέμαι πως θα εκμεταλλευτούν τη δόνηση. Θα σε πειθει οντως οτι ακουμπας το νερο; Αυτος καποια στιγμη χτυπαει η χαιδευει το ξυλο της βαρκας και το κανει αρκετες φορες. Το κάνει γιατι αντιλαμβανεται καπως την υφη; Αρκετα ερωτηματα.

    Τελειωνοντας το αστρο playroom αντιλαμβανομαι οτι υπαρχει αρκετο room για πειραματισμους με την δονηση.
    .

  13. #308
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris_X View Post
    Θενξ άγριο νιάτο! (Τελικά πως μπαίνει ένα tweet; )
    http://www.ps4forums.gr/vb/showthrea...l=1#post576585


  14. #309
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Και για PSVR 2 λέει.

    Prison Simulator VR is coming in 2023 on PCVR, PlayStation VR2, Meta Quest 2, Pico Neo 3, and Pico 4.


  15. #310
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Το Switchback VR ανακοινωθηκε ως launch τιτλος στα 40 ευρω, με preorder στο store δινει και καποια εξτρα πραγματακια.
    Το Rush of Blood το ειχα ευχαριστηθει στο original PSVR οποτε σιγουρη αγορα για μενα.


  16. #311
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    .

  17. The Following 2 Users Say Thank You to PDS For This Useful Post:

    Lefteris_X (07-12-2022),obione (07-12-2022)

  18. #312

    Default

    Καλησπέρα σε όλους. Το έχει προπαραγείλει κανείς; Εγώ το προπαράγγειλα στο κατάστημα (Κωτσό) 3-4 μέρες μετά που άνοιξαν οι προπαραγγελίες, με προκαταβολή. Απλά σήμερα μου ήρθε ένα μήνυμα στο Viber ότι "η παραγγελία σας θα καθυστερήσει, λόγω αναβολής παραλαβής από τον προμηθευτή". To εχει κανένας άλλος αυτό;
    Δεν έχω θέμα, ας καθυστερήσει. Μπορεί να έχει ανακοινώσει καθυστερήσεις αποστολής η Σόνυ.

    Edit: Σόρι, τώρα έριξα μια ματιά και στην προηγούμενη σελίδα. Ελπίζω μην μας πάνε πίσω πάρα πολύ. Θα ήθελα να το έχω Φεβρουάριο, γιατί μετά δεν θα χω και πολύ χρόνο, αλλά όκ, δεν χάλασε κι ο κόσμος.

  19. The Following User Says Thank You to toninio For This Useful Post:

    PDS (08-12-2022)

  20. #313
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default




    - - - Updated - - -

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Το έχει προπαραγείλει κανείς; Εγώ το προπαράγγειλα στο κατάστημα (Κωτσό) 3-4 μέρες μετά που άνοιξαν οι προπαραγγελίες, με προκαταβολή. Απλά σήμερα μου ήρθε ένα μήνυμα στο Viber ότι "η παραγγελία σας θα καθυστερήσει, λόγω αναβολής παραλαβής από τον προμηθευτή". To εχει κανένας άλλος αυτό;
    Δεν έχω θέμα, ας καθυστερήσει. Μπορεί να έχει ανακοινώσει καθυστερήσεις αποστολής η Σόνυ.

    Edit: Σόρι, τώρα έριξα μια ματιά και στην προηγούμενη σελίδα. Ελπίζω μην μας πάνε πίσω πάρα πολύ. Θα ήθελα να το έχω Φεβρουάριο, γιατί μετά δεν θα χω και πολύ χρόνο, αλλά όκ, δεν χάλασε κι ο κόσμος.
    Μην λες τετοια, γιατι ο φεβρουαριος ειναι ηδη μακρια! Δεν εχουν στειλει κατι σε μενα. Μηπως να το κανεις preorder και αλλου;
    .

  21. The Following User Says Thank You to PDS For This Useful Post:

    toninio (08-12-2022)

  22. #314
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    Εντελώς γυφτιά, εντάξει παιχνιδάρες τα Moss αλλά θα μπορούσαν να βάλουν κανένα 10ευρω για το upgrade, όχι να πληρώσεις πάλι κανονικά για το ίδιο στην ουσία παιχνίδι με κάποιες gimmick προσθήκες.

    Quote Originally Posted by toninio View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Το έχει προπαραγείλει κανείς; Εγώ το προπαράγγειλα στο κατάστημα (Κωτσό) 3-4 μέρες μετά που άνοιξαν οι προπαραγγελίες, με προκαταβολή. Απλά σήμερα μου ήρθε ένα μήνυμα στο Viber ότι "η παραγγελία σας θα καθυστερήσει, λόγω αναβολής παραλαβής από τον προμηθευτή". To εχει κανένας άλλος αυτό;
    Δεν έχω θέμα, ας καθυστερήσει. Μπορεί να έχει ανακοινώσει καθυστερήσεις αποστολής η Σόνυ.

    Edit: Σόρι, τώρα έριξα μια ματιά και στην προηγούμενη σελίδα. Ελπίζω μην μας πάνε πίσω πάρα πολύ. Θα ήθελα να το έχω Φεβρουάριο, γιατί μετά δεν θα χω και πολύ χρόνο, αλλά όκ, δεν χάλασε κι ο κόσμος.
    Ισως απλά να μην ξέρουν τι τους γίνεται όπως έγινε και με το PS5 launch.

  23. The Following 2 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    PDS (08-12-2022),toninio (08-12-2022)

  24. #315

    Default

    Ναι, θα περάσω μια κι από το κατάστημα να μου πουν, γιατί το μήνυμα ήταν λίγο άκυρο. Υποτίθεται ότι ο Κωτσόβολος φέρνει πάντα τα περισσότερα κομμάτια η έτσι νομίζω δηλαδή. Διαφορετικά, ίσως δεν βλάπτει κι ένα δεύτερο pre order, όντως. Πάντως, δεν πιστεύω ότι θα γίνει και χαμός. Δηλαδή παίζει και να το βρίσκουμε στα ράφια. Εκτός αν εχει πει η Σονυ ότι θα είναι περιορισμένα κομμάτια γενικώς.

  25. #316
    Moderator PDS's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Athens
    Posts
    20,399
    PSN ID
    PDS_13

    Default

    Μερικά ακόμα παιχνίδια στο λανσαρισμα

    Fantavision 202X revealed for PS VR2, plus more Japanese-developed highlights
    https://blog.playstation.com/2022/12...ed-highlights/

    Kαι το REvillage VR με free DLC!
    .

  26. #317
    Moderator odytsak's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13,334

    Default

    All PSVR2 Launch Games
    Every game releasing the same day as PSVR2

  27. The Following 2 Users Say Thank You to odytsak For This Useful Post:

    Brazhlias (20-12-2022),toninio (20-12-2022)

  28. #318
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Καλημέρα παιδια και χρόνια πολλά!
    Μήπως πήρατε χαμπάρι οτι η επιστροφή 25% με το καινούριο payzy ισχύει και για προπαραγγελια του vr2 στον γερμανο;;

    Μιλάμε οτι με αυτόν τον τρόπο απο 600 βγαίνει περίπου 450!

    Νομιζω θα μπω στη διαδικασία, δεν ειναι μικρο το ποσό..

  29. #319
    Homo Ludens Leon_DiZ's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    14,940
    PSN ID
    Leon_DiZ
    Name
    Λεωνίδας

    Default

    Quote Originally Posted by drifterx View Post
    Καλημέρα παιδια και χρόνια πολλά!
    Μήπως πήρατε χαμπάρι οτι η επιστροφή 25% με το καινούριο payzy ισχύει και για προπαραγγελια του vr2 στον γερμανο;;

    Μιλάμε οτι με αυτόν τον τρόπο απο 600 βγαίνει περίπου 450!

    Νομιζω θα μπω στη διαδικασία, δεν ειναι μικρο το ποσό..
    Pre-ordered Thanks.
    Spoiler (παιχνιδια/ταινιες/βιβλια) -δεν πα να χει βγει 100 χρονια η ταινια- = -rep

  30. The Following User Says Thank You to Leon_DiZ For This Useful Post:

    PDS (29-12-2022)

  31. #320
    Elite drifterx's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Salonica
    Posts
    638
    Name
    Μάνος

    Default

    Το ποσό σου ζήτησε να το εξοφλήσεις όλο από τώρα. σωστα?

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •